LECH ZIMOWSKI

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony problematyce współczesnego Poznania 1958.10/12 R.26 Nr4

Czas czytania: ok. 2 min.

POZNAN BUDUJE SILNIKI MORSKIE (Nowa gałąź produkcji Zakładów im. H. Cegielskiego)

Wodowanie każdego polskiego okrętu jest przeżyciem dla załogi stoczni i napawa dumą wszystkich Polaków. Tym bardziej gdy ze ślizgu zsuwa się nowy dziesie.ciotysie.czmk i gdy wiadomo, że zbudowany jest całkowicie w polskiej stoczni. Tylko serce statku było dotąd obce, nie polskie. Maszynerię okrętową dla dużych jednostek pełnomorskich importujemy dotąd z krajów kapitalistycznych. Owszem, montujemy ją później sami na naszym okręcie. Kto produkuje? Wielkie potęgi przsmysłcwo-morskie, których nazwy wymawia załoga stoczni z uszanowaniem. O silniku dla dziesięciotysięcznika, wysokoprężnym Dieslu, ważącym okcłc 500 ton mówi fachowiec zawsze w skupieniu, nieomal uroczyście. Polscy stoczniowcy są wyjątkowo wyczuleni na ten silnik, be to jedyne co niepolskie na ich statku. Tak było do listopada... 1958 r. W tym to bowiem czasie nastąpił rozruch pierwszego w historii Polski wielkiego silnika okrętowego o mocy około 8000 KM zbudowanego w kraju, z przeznaczeniem dla naszej floty. O tym jednak wypada mówić konkretnie.

Zaopatrzenie w silniki naszych statków po WOJnlO Dynamiczny rozwój produkcji naszych stoczni po II wojnie uzalożniony był i jest od dostaw silników napędowych z państw kapitalistycznych. Wszystkie silniki wysokoprężne, spalinowe, za wyjątkiem małych silników kutrowych (produkowanych w Pucku) sprowadzamy z zagranicy, mianowicie z Włoch (Fiat), z Niemiec Zachodnich (Man), z Szwajcarii (Sulzer) , z Szwecji (Finboda) itd. Sprawa nabycia tych silników to nio tylko dewizy, lecz często nie zawsze życzliwe nam poczynania zazdrosnych konkurentów. Inna rzecz, że zapotrzebowanie na wielkie silniki napędowe jest w świecie ogromne, z tendencją stałego wzrastania. Stąd plan rozwoju naszej floty napotkałby niechybnie na wielkie trudności w zapewnieniu sobie dostaw importowanych. Wystarczy powiedzieć, że firmy zagraniczne mają już z góry całkowicie wypełniony portfel zamówień na silniki na or'res trzech lat. Biorąc przy tym pod uwagę nasz śmiały plan rozbudowy floty handlowej oraz rozszerzenie profilu produkcyjnego naszych stoczni, stwierdzamy bez

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony problematyce współczesnego Poznania 1958.10/12 R.26 Nr4 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry