1J _ 1J 3 84ziemi, tak ii ani śladu ich nie pozostało. Przypadkiem szła tego dnia proceseya wszystkich dzieci z miasta do położonego o milę kościoła N. Panny Maryi, o uproszenie opieki niebios przy tein nieszczęściu. Proceseya ta ledwie cotylko minęła, gdy ziemia na przestrzeni 5 hub runęła z strasznym łoskotem; z wielkiego gościńca ćwierć mili w dłuż ani widać śbdu. Zapadła się zarazem także ziemia na północnćy stronie pagórka w mrieysz«y obięłości, przezco niektóre fabryki w mieścić uszkodzone zostały. Szczęściem tylko żandarm ieden postradał przytem życie. Tey samćy nocy, którey się pierwsze wydarzyło nieszczęście, na morzu Adryatyckiem gwałtowna panowała burza. Brygantyna Ntapoiitańska, N e p t u n, rozbiła się o skały Gorre Rinalda; czeladź okrętowa, 17 ludzi, została szczęśliwie wyratowaną. TI Z Rzymu dnia 3. Kwietnia.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1824.04.28 Nr34
Czas czytania: ok. 15 min.Ciało Xieiney Łukieskiey wraz z puszką, W którey się serce iey znayduie, wywiezione ztąd zostało dnia ag. z. rn. w assystencyi duchownego na okręcie do L u ki, gdzie tymczasowo pochowane będzie. Nieboszczka została rzeczywiście dominikanką przede śmiercią. Syn iey, Infant Don Karol Ludwik, teraznieyszy XiąźęŁukieski, wyiechał także do Luki.
F R A N C Y A.
ZPary&a dnia 16. Kwietnia.
Król mianował Kommissyą do przeyrzenia rachunków roku 1823. Xiążę A n g o u l e me pozwolił wielu Oficerom od 6ego półku piechoty nosić daf.y im od Króla F e r d y n a n d a order Karola. W Izbie Deputowanych zgromadzały si% dnia 13. niektóre Kommissye. Maiąca sobie poruczone zgłębienie proiektu prawa względem zniżenia prowizyi od długu publicznego, obrała Pana Mass od referentem. KOllImissya trudniąca się rozpoznaniem obieralności Pana B.' C o II 51 a III;, obrała referentem Pana Martignac.
Rząd kazał hiszpańskim ieńcom woiennym, Oficerom v znayduiącym się w B o u r g e s , przełożyć akt do podpisu, w którym oś*iadczyć się muszą, czyli chcą powrócić do H is z p a n i i, pozostać we F r a n c y i, lub udać się do innych kraiów. Do powrotu do H is z p a n i i otrzymają paszporta; ci, którzy zechcą pozostać we F r a n c y i, muszą wykazać sposoby utrzymania się, a którzy sobie obiorą Ang li ą, N i e ra c y i t. d. oświadczyć muszą, którędy chcą wyiść z Francyi. Pani S z y m a n o w s k a dała drugi koncert z wielkim oklaskiem. Poiedzie tu ztąd do Londynu.
o Dziennik Memorial hordelais zawiera następujący adres do N. Króla ze strony osadników S1. Domingo, którzy do Francyi uszli. P a ry ż dnia 29. Marca 1324.: "N. Królu! Wierni W. K. Mci poddani, osadnicy S1. D o m i n g o , którzy uszli do F r a n c y i , ośmielaią się, złożyć u nóg W. K. M. hołd swey miłości i poświęcenia z naygłębszćm uszanowaniem i upraszać nayusilniey, ażebyś raczył zastanowić się nad ich długoletniem nieszczęściem - smutny i opłakany skutek wyroku konwentu narodowego, który, co się ich tycze, zgwałcił najświętsze prawo, prawo własności, i postanowił puszczenie na wolność Negrów w S1. D 0ming o. Wyrok pomieniony, którego trwa dotąd niesprawiedliwość, zostanie znowu przez naysprawiedliwszego i nayoświeceńszego Monarchę naprawionym. Gdyby iednak wolność naszych niegdy niewolników, w skutku nieodwołanego wyroku wciąż milczeniem -miała być uznawaną, lub gdyby oswobodzenie ich zyskać miało z Królewskiey woliTwoiey N. Panie powagę prawną, wówczas własność nasza, powagą Królów naszych zaręczona, prawami naszemi, tudzież wiernością i wiatą IZądu broniona, nie powinnaby sam wynagrodzenia. N. Panie! Upominamy eię dziś o to wynagrodzenie, ponieważ 10 iuż lat upłynęło od restauracyi, a restauracja naykosztoienieyezey osady francuzkiey dotąd nie została osiągnioną. Jesteśmy W. K. Mci i t. d « Przez nadzwyczaynego gońca odebraliśmy wiadomości z M a d r y t u dnia g. t. m. W woysku tatneczney załogi taka zachodzi odmiana: Główna kwatera dy wizyi wraz z gtym pólkiem konnych strzelców, 23 dm i 2gnym pólkiem liniowym i anylleryą, t o ż s a m o admioistracya armii i lazaret woyskowy pozostają w M a d ry c i e. Gwardye przyboczne idą z batalionem Śzwaycarów do T o l e d e Artyllerya konna i 2 2gi półk liniowy póydą na załogę do Valdemoro. Wielka główna kwatera woyeka zaymuiącego iest w Ar a n h u e z, sga brygada piechoty stoi w N 0wey K a s t y l i i , straż zamkowa powierzona iest Królewskim gwardyom przybocznym, gwardyi biszpańe.iey, batalionowi gwardyi Śzwaycarów i hellabardnifcom Królewskim.
I nn e woyska francuzkie opuszczaią M a d r y t i zaymuią łeźe w okolicy tey stolicy. - Słychać iż Hrabia Rivaud de la Raffiniere spodziewany iest w M a d r y c i e dla obięcia dowództwa armii zaymuiącey w miejsce Generała B o u r m o n t. - Bankier G u e b - har d przyiechał do Madrytu w celu ułożenia się o pożyczkę. - Następująca wiadomość została po M a d r y c i e przybitą i w dziennikach Gazetta i Diario umieszczoną: "Don Jose Manuel de Arjona, Minister Królewskiśy rady i zawiadowca 0gólney policyi i t. d. uznał z zatwierdzeniem Króla pana naszego, za rzecz etóeowną, uwiadomić mieszkańców tey stolicy, iż nieprzyjaciele spokoyności H i s z p a n i i zamierzyli sobie, ażeby krsy ten nigdy dobrodziej-twa tego nie używał. W tym celu podsycała ebawy, zmyślała, smutne wieści i rozpo
ŚAreraią ohydne petwarze ,. niczego- oni nie O» puszczają, aby ziścić swe zgubne zamachy. U rządzona z przezorności Króla naszego poI k y a, idzie ośladem tych podstępnifeów i m a ich na oku, aby prztszrkodzió skutkom zbrodniczych zabiegów przeciw spokoyności ludu, i pewną iest, iź doydzie kryiówek zbrodni i zedrze z winowayców maskę, którą się okrywaią. Pomiędzy zamachami, które eię w ostatnich dniach zjawiły, ieden wyszczególnia się niegodziwością i głupstwem. Jest to obsełsnieokólników dotlowódzców Królewskich ochotników po prowineyach, w których znayduie się niby to rozkaz Królewski, podług którego wolą iest Kró b, ażeby Królewscy ochotnicy opierali się wykonaniu danego dla tego korpusu i od Króla zatwierdzonego regulaminu. W tym okólniku oczerniaią Króla pana naszego, naszych walecznych sprzymierzeńców, Francuzów, niemniej dowódzcę naczelnego tuteyszych Królewskich ochotników, którego zmyślony podpis znayduie się pod okólnikiem. Hiszpanie nadto są rozumni, by wpaść mieli w tak niezgrabne sidła. Wiedzą oni, iż są pom;ędzy nami ludzie, zdolni chwycić się i wykonać tak niegodziwe zamiary, zdolni nawet, by swego do* kazali, wystawić na zgubę rojalistó w i podnieść się na Króla, którego wzniosłe wzywaią imię. Hiszpanie wiedzą, że ci są rojalistami, którzy są posłuszni Królowi, i że ci, co pod Jakimkolwiek bądź pozorem, sprzeciwiaią się iego samowładsiey woli, iego i wszystkich Hiszpanów są nieprzyjaciółmi. Mieszkańcy M a d r y t u l niedowierzaycie przesądzeniom ducha stronnictwa; zdaycie się na mądrość Króla i na powagę, którą mi poruczył na postrach wichrzycielom i ku bezpieczeństwu lego spokoynych poddanych."
HISZPANIA.
Z Madrytu d. 10. Kwietnia.
Król mianował Biskupów dlaAvila i Co so»Królestwo Jmc z rodzina, wyiadą dziś z Aranhuez do Toledo. Zabawiłam aź do Wieczerzy Pańskićy i powrócą potem znowu do A r a n h u e z . Szwajcarowie i artylierya iużsą wpochodzjedoToledo. ZapewniaI), iż Król powróci w przyszłym miesiącu do Madrytu. StŁntarz «ad y Stanu, Ugart e, pos J1-daiący zaufanie Króla, od wyiazdu Króla czet-ry razy iuż iezdził do Madrytu.
W rezydencyi Aranhuez - wyrażono w liście cumtąd - odbywa się bardzo ściśle służba woyskowa; a paszportów ID dotąd bardzo trudno dostać; piękny ogród wyspowy, należący do zamku, iest tego roku zamkniętym dla oeob, które do służby Króla nie należą. Zresztą wszystko spokojnie, łecz Wyglądaią bardzo ważnych wyroków.
Od dni kilku biega :u drukowany traktat tniędzy Francyą i Hiszpanią we irancusHm i hiszpańskim ięzyku, podpisany przez Margrabię Talaru i Hrabię Ofalia. Między innemi warowano w nim, iż Król Francuski 45-50,000 ludzi tak długo zostawi w H i s z p a n i i, dopóki Krół Fe r d y n a n d dla swoiego osobistego bezpieczeństwa i utrzymania publiczney spokoyności będzie tego uważał potrzebę. W narożnikach ulic pokazały się niedawno poprzylepiane odezwy, w których wyrażono: "Roialiści, łączmy się, dla oswobodzenia Króla, więzionego w A r a n h u e z . « W Metrico dnia 3. zrana uyrzano umień konstytucyiny na dawnóm mieyscu. Z sądowego badania okazało się, ii niektórzy swawolni ochotnicy rojalistoscy hylitegosprawcarai, aieby konstytucyonistów o to oska**yk W niektórych miastach ponowiła policya rozkaz, aieby osoby znane z swego liberalnego sposobu myślenia, an: na ulicach ani po domach nie zgromadzały się razem wie,cćy jak tylko w liczbie trzech. W skutek tego rozkazu pozamykano w Wittoryi wszystkie domy kawy. Policya nasza otrzymała wiadomość ii kramarka francuzka przemknęła się przez granice, ruielką paką wy.łaczanych i W c k do nosa, w których czterech końca.h Znayduią się wizerunki czterech głównych dpwódzców rewolucyi, a w -środku słowa: Niech iyie Konstytucyi! Listy z Limy dnia 23. Lutego przynosza, wainą wiadomość, iż armia Królewska przyięła nazwisko armii narodowcy i wydała odezwę, w którey oświadcza, iź nie chce więcey wałczyć za Króla lecz za naród. ZaAjiast napisu na chorągwiach: N i e c h i y i e Ferdynand! widać teraz napis: Niech iy i e a rrnia n a rod o w a] Komtytucyo,,1lI(1, który eawiara tę wiadomość, chce ią przezło wiary godną uczynić, iż La Serena iuż dawniey iako dowódzca armii hiszpańekićy w Peru wypędził z kraiu Wice-Krói« i z zapałem oświadczył się za konstytucyą.
ANGLIA.
Z Londynu d. 13. Kwietnia.
W Izbie wyiszey Perów Margrabia L a n s d o w n przełożył wczoray podobny iak dawniey w niźezey Izbie bil, maiący za cel zjednanie katolickim poddanym Króla w Anglii ilrlandyi prawa głosowania. - Tegoż dnia Sekretarz stanu P e e l wniózł w Izbie Niższey trzecie odczytanie bilu względem cudzoziemców. Wszelkie przedstawione od oppozycyi dodatki, zostały odrzucone i bil przeszedł. Przeciw trzeciemu czytaniu powstawali szczególniey Pułkownik Pa Im er i Pan D e n m a n i mówili z wielkim ogniem. Pierwszy mówiło różnych razem przedmiołach, przyczem dowiódł iednak, £e iest oczytany w S haks pirze, z którego wiele mieyec przytaczał. Nareszcie wpadł na Hiszpan ią i powiedział: Co się tycze Ang I i i, mam nadzieję, ii lud, am leszcze 1ł3rn- do bieguna północnego, którzy dostili sie kazapadnie, otworzy oczy i zastanowi się nad w tak mroźne strony, ie ins kaide słowo postępowaniem Ministrów i prawdziwe m kra- wyszedłszy z gęby, zamarzało. <idy potem iu niebezpieczeństwem; na teraz wyznać nastała ciepła por», zaczęty opadać słowa muszę, ii ze wszystkich, co sobie na ziemi dali lecz naturalnie nie w nayłepszym porządku, zasypać oc*y fiiaskitro, J a h n B u II (Buli czy- W takim przypadku zdaie nam się być waleii woł oznacza ogół ludu angielskiego} iest nay- czny Półkownik; myśli z lat J g i 2, 1814 pierwszym. Ministrowie, iak wiadomo - 18»7 i i%20 odtaiały mu za iednym razem mówił dalóy - trząsaią podług swey woli i wychodzą teraz z niegn w głosówćy pstroworkami, łecz ni« mogą tak trjąsać wolno- ci« ie, w którey eięiko coś dorzeczy nsmaścią mówienia; co do pierwszego, wybornie cać." eię znaią na swem rzemiośle, i gdyby tylko, Tego rana nadeszły tu ihiy bogatego turesięgaiąc J o h n B u II o w i do kieszeni, po- ckiego kupca a C a r o g r o d u, które nie zotrafili mu razem zamknąć gębę, wszysikoby stawiaią iadoey wątpłiwości, ii Basza Egiwtenczae szłodobrze. Ale tu sęk, albowiem ptu ogfosił swą niepodległość. John Buli podobnym ieet do pewnegoA» LLty z Mexyku dnia 31. Stycznia zazwierzęcia, Łtóry, gdy go zarzynaią, takt wiercą naetępuiące wiadomości: "Wybmhły z siebie wydaie ryk, iż nim przestrasza ca- w stolicy rokosz miał wielu zwolenników na łe sąsiedztwo, które wówczas nic więcćy nie prowineyach. W i d u wichrzycielów spoczyni, iak tylko iaiuie, ii nie miano spnso- koyności obrali sobie Cuernavaca za bu, by mu zatkaćgębę. Tak lei iest c dobrym mieysce zgromadzenia się swojego łecz GeB u II e m! kiedy Ministrowie ostatnią krwi nerał G u e r r e r o ścigał hfa, pobrał i do toczą z niego kroplę, wydaie z siebie krzyk, twitrdzy A c a p u k o odesłał. Ministrowie Itióry rozlega po całey E u r o p i e i przeraia iako tiacztjnicy ich, zostali wygnani z kraiu wszystkie sąsiedzkie mocarstwa, które na- niektórzy z nieb, nim wyrok ten stanął udaówczas odzywała się do naszego rządu* li się do Hrabi M o c t e r u t n a do L e r m y "Róbcie co chcecie z waszym John Bul- w zamiarze knowania planów nowego rokołe m, lecz zamkniycie mu gębę, ajeieli tego koszu. Jest mniemanie, ii Alaman od nie dokaiecte, tomy to za was uczyniómusie- wszystkich stronnictw bardzo poważany wey. m y! "- Pan D e n TO a n mówił takie przeciw dzie znowu do rządu iako Minister spraw zabillowi, powiedział iedoak wiele po<hltbnych granicznych. ftowy angielski Deputowany rzeczy Sekretarzowi Stanu, Panu € a fi fi i fi g, P a fi H e r v e y, zdaie eię niebyćprzeciwnym między innemL: iiszanuie iego liberalny spo- zamiarowi, aby wszyscy Hiszpanie urzędy sób myślenia, którego często dowiódł, a który poskładali. Pochlebiaią tu sobie bliskiem naywiększy mu przynosi zaszczyt, i ie mu uznaniem ze strony W. B ri ta ni L Depuiyczy, aieby iak naydłużóy pozostał wgabi- towani iey niezmiernie są kontenci z zaszczynecie, którego bez wątpienia świetną iest oz- tnego ich przyjęcia. Wszystko, czego oni dobą. - Zmowy Półkownika P a i m e r drwi iądali, ograniczało się na zniesienie ludoku60bie do woli Goniec. Między innemi po- pstwa; niebyło zresztą mowy ani o przywiwiada o nim: "Waleczny Półkownik, który leiach handlowych, ani o mieszaniu eie do dłużey milczał, iak kiedyś uczniowie P i t a - rządu naszego." g o r e s a, przerwał od razu milczenie, przyczćm wpadła nam na myśl awantura żeglarzy Z nad granicy Tureckiej d. 4. Kwietnia.
Na wyspie Samoa odkryto minę złota, 3 kiórey pewnie wśród szczęku broni nie tak prędko będzie można należycie pożytkować. Podług wiadomości z Carogrodu dnia SJ. z. ra. ueuniąte są dotychczasowe prztszkody, których doznawał Pan Minciaki, tak iż rozpocząć mógł działania, handlu i dobra poddanych rossyiekich dotyczące. Zapewne w tych dniach otrzyma formalne posłuchania u Ministrów tureckich, - Polityka gabinetu angielskiego wystawiona test od D yw a n u na coraz twardsze próby. Wiadomość o krokach nieprzyiacielskich Anglii przeciw Algierowi tak bardzo naywiększą część członków Dywanu oburzyła, iż oa wielkich zebr«, niach Rady Państwa uchwalono, podać Szanownemu Lordowi S t r a n g f o r d kategoryczną notę w tey mierze, iakoteż względem udziału, który maią w woynie Greków przeciw Porcie Lord Byron i inni Anglicy. Dnia 14.
Marca posłano tę notę minieteryum tureckiego, w dość mocnych napisaną wyrazach, przez dragomana tureckiego Posłowi Angielskiemu. Noty tey taka podobno ma być osnowa: 1) Żądanie zaniechania woyny przeciw okrętom algierskim, kiedy przyiaciel Porty, Lord Strangford, krótko po wybuchnieniu powstania Greków, sam radził wysofciey Porcie, iż nayskutecznieyszym środkiem do zniweczenia rokoszu Greków iest pomoc na morzu, a teraźnieyeza woyna Anglii przeciw Algierowi właśnie Porte tey doradzbney pomocy pozbawia, a) liskarz a się Porta na obecność Lorda B y r o n i innych Anglików w szeregach powstańców, albowiem ztąd bynaymniey przekonywać się może o przyiacielskim sposobie myślenia Anglii względem siebie, lecz owszem, biorąc rzeczy po swoiemu upatruje w tćm postawę nieprzyiacielską i t. d. N a ostatku wy»uczono iadaaie Porty, ażeby iak nayprędzey życzeń i domagań iey dopełniono. - Lord Stra ngfo rd wyprawił następnie dnia 19. Marca wieczorem gońca lądem do Lon« d y f. u, a to zapewne po rozkazy, iak się ma zachować. List z C a r o g r o d u pisze: "W, W ezyr, któremu stronnicy Porty tak wielką czynność przyznaią, nic ieszcze dotąd nisuczynił, prócz że wysłał 40 tatarów do rozmaitych Baszów, z rozkazami ażeby się iak naybardziey przeciw Grekom uzbraiali. Baszowie powtórzą, - iak zwykle po turecku - te rozkazy swym Oficerom, a ci znowu swym podwładnym, aż nareszcie skończy się naniczem, a każdy zda się na pomoc wielkieggo Itf8f8 <a.. mie \ ł ¥ i£\zi Bfl¥ flocie; mimo wszystkie rozkazy, które Kapudan Basza wydał od kilku mieeięcy, dopiero ona w końcu Maia lub na początku Czerwca na morze wyruszy. Turcy maią ieszcze dosyć okrętów, lecz żadnych maytków. Także z finansami ich na ten rok bardzo krucho. C o r o n, ten wał południowego P e l op o n n e z u, wzięte szturmen przez Greków podczas ciemt ey nocy. Tę ważną akcyą przypisuią Archimandrycie Z e r b i n o, który tam w Grudniu z Rossyi przybył. - Wiadomości z P r e w e s a potwierdzała zdobycie miasta i zamku O r t a przez Konetantego Bozzarie. - Pewna, iż Sułtan w tym roku nie zdobędzie się na flotte. Anglicy zrobili ważną dywersyą na korzyść Greków, wypowiedziawszy woynę Barbaryiczykom, których iedynie okręty pozostały się ieszcze Sułtanowi. - Turcy rozgłaszali, iż Basza Egipski wyląduje z Jicznem wojskiem do M o r e i i uiarzmi Greków,
-wiadomości.
W H a mb urgu otrzymał Gereraloy Konsul Króla Angitlsltifgo, Pan H < n rYK C a nn i n g, od głównego Sekretarza stanu spraw zagranicznych, ivazna urzędową wiadomość, iż Król nakazał najściśleyeze oblężenie portu Algierskiego.
Słychać - p i s z ą z W i e d n i a-ii J O .
Xiaźc M e t t e r n i c b, nasz szanowny Kanclerz państwa, mianowany został od Króla F e r d y n a n d a Grandem hiszpańskim.
Oddswna (pisze Kurier Warszawski') było zapowitdzianem w P a ryż u wydanie celnityszych dzieł dramatycznych wezyalkich naro dów; hl , O i kilka tomów wyszło tego A dzieła w lęzyku brancuzkim. W a3» ;omie umieszczono kilka dzieł dramatycznych Poiskicb przełożonych na Francuzkie, poprzedza rozprawa o naszym teatrze, z którey okazuie si .. le wytlawcy,' b?li uwi cfomi ni na
, .
ezey scenie. Odlegleysze czasy ciź wydawcy wiernity wyetawiaią aż do Z a b ł o c k i e g o , O późnieyszych zaś tak donoszą: Trajedya ». Wanda" była napisana przez N i e m c o - /XT. · V. · Wi tz (Niemcewicza) l erana pierwszy raz r.
v . O. A l 764 w czasie koronacyi S t a n i s ł a w a A u - g u s t a , (wtenczas wcale ieszcze ciebyło Polskiego publicznego teatru, a ten szanowny Autor w blisko 30 lat późniey zaczął pi. .... \ lVII J sać rozmaite dzieła scenicznej. Daley dono,. A , «, < .» 6t o komedyi "Zycie bez celu" którą napisał C r a c z e n s k i (ma to być Oraczewski) i o komedyach którychiest Autorem Kvasiclhi (to iest Krasicki) iako o bardzo miernych pło
_ , , , , . . , e . - « «r dach, chwal, komedyą "Kulig« przez W ybilcki (Wybicki) a unosi się nad operą "Polka czyli oblężenie Trębowli*' (tylko raz była praną w Warszawie.) Słuszną oddaie sprawiedliwość Bogusławskiemu J 4 T A · w r -. b. ID> .' donosząc oraz iż Ludwik Cr l oski (Osineki) dał Doznać narodowi »Cvnne.. Horacvu
389szów, Alzyręl' i celoieysze dzieła D a b e i« 10i i Cheniera. Daley następuie Wznyh.
(Wężyk) iako Auior "Barbary, Glińskiego, Bolesława I I. i Rzymu oswobodzonego.« L u b i ń s k a iako Autorka "Witykinda. " Z e l m s ki (Feliński) Autor "Barbary." Kropiński, "Ludgardy." Brodziński tłumacz "Templary uszów" i D a m h o u r k i (Drnuchowsbi) "Maryusza. ** O innych wszelkich Autorach, Tłumaczach i Kompozytorach muzycznych których dzieła od lat 30 dobrze przyimowanemi były, żadney nie« ma wzmianki.
M'......M, , , , ,
W e % w a n i e JahI26C1.JyIIIIoKu
Dnia 18. m. b. powstał w Międzyrzeczu przy ulicy żydowskiey o godzinie 2giey ranIIeyo ieII» * w_ niewielu godzinach pochłonął 12 dOmÓ t mieszkalnych, . buźbice'1 ctzwo.ni- · l 1 1- 1-. « « · mc c przy ościele katolickim l przeszło 100 budynków pobocznych i staitn. Cała ulica żydowska, oberska, kościelna i piwowarska, i część tylney ulicy, stały się pastwą płomieni; 9 domów mieszkalnych znacznie uszkodzone, kościół katolicki no wie* < II F u.". , «»»-« ««r k s z s y części spustoszony l przeszło 300 rodzin z isco nieszczęśliwych złożonych, pozbawione są domowego zacisza i całego ewoiego mirnia. Pogorzelcy, iak nam Radzca Ziemiański tamecznego Powiatu donosi, w navoołakań. . 6 ""J A Y ""A1, ",. J _ , , x. · ezem znayduią się położeniu, l to zniewala II a s do nayusilnieyszego przyiaciół ludzkości wezwania, ażeby ie dobroczynne mi ofiary ile możności koić zechcieli. Wszelki datek wyznaczona tym końcem w Międzyrzeczu Kommissya, złożona z Ław II i k a * L o ' d y, Kassyera mieyakiego Standów i Radzców mieysfcich Kintzeli Gessner, zwdzięcznością przyimować i naystaranniey rozdzielać będzie. Mamy nadzieię, ii szlachetni obywatele i mieszkance Prowincyi tuteyszey okażą się dla h . 8 S 5 C Z C , l . h S p ółob yw ateli dobro swyc nIe s IWY c czynnymi z ta sama !!orliwościa. którev iui wody. Poznań dnia 23. Kwietnia 1824.
Królewsko - Pruska Keg.encya I.
39»
PATENT SUBHASTACYINY.
W WieiklemXiestwie Poznańskiem a powiecie Kościańskim położone, JW. Hrabiemu J ozefowi Sokolnukiemu należące, dobra ślacheckie Jarogniewice, które w ogóle na 52513 tal. 21 dgr. sądownie ocenione zostały, w drodze konieezney subhastacyi publicznie naywięcey daiącemu sprzedane być maią. Termina licytacyine wyznaczone na dzień 29. Marca, na dzień S. Lipca, a ostatni termin peremtoryczny G A Z E T na dzień 27. Października 1824.
i Spółki. przed Delegowanym W. Gaede Sędzią, Ziemiańskim zrana e godzinie 9. w luteyszem pomieszkaniu sadowem. Wzywaią się przeto niO B W I E S Z C Z E N I E . nieyszem wszyscy, którzy dobra te posiadać K ' L P k. P łk .k. k d. zdolni i takowe zapłacić są w stanie, ażeby się ro , rus l . U o nI l ornmen eraI cy w naznaczonych terminach zgłosili, licytaswe 18. KroI. pułkIem pIechoty, Ernest WIl- a natomiast spodziewali się iż przyszhelm d. KosehKuli imałżonkalegoArna-l/o ..'.. . li» Koschkullz domu d. San den, przez dzenre na rz cz n,a wlę ey pOd.alącego, Iezeh czynność dnia 12. i 20. m. Marca r, b. zawar- pra ne. okol c,zł:0SCI w Iątku nledozw.olą, n. a - tą, wspólność inaiątku i dorobku pomiędzy etąpI; l na poznleysze heyta wzgląd mlany nlesobą wyłączyli. będzIe.. Poznań dnia 23. Marca 1824. Kondycye kupna kazdego, czas;ł w registraK ' l k P k . S d ZI . emI . an ' SkI . . turze naszty przeyrzane byc mo ą.
ro ews o - rus l ą W h d . 20 L . d l OJ 23 sc owa nla . Istopa a M- · Królewsko- Pruski SalI Ziemiański.
Dobroczynność.
Dla pogorzelców w Międzyrzeczu złożono: 4) M. T. 3 Tal. 5) C. F. G. 3 Tal. 6) J. F .
v. W. 3 Tal. 7) Woykowski 5 Tal." Poznań dnia 28» Kwietnia 18"'4EXPEDYCYA Wilh. Dekera
OBWIESZCZENIE.
Do sprzedaży ruchomości do pozostałości niegdy Woyciecha Bykowskiego należących, składaiących się z sukien, pościeli i sprzętów domowych etc. wyznaczyliśmy teEmln na dzień 19. Maia r. b. zrana o godzinie giey przed Referendaryoszem Sądu Ziem iańskiegoSzczutowskim w podwórzu Zamku Sądowego.
Poznan dnia 29. Marca 1824.
Król. Pruski Sąd Ziemiański.
OBWIESZCZENIE.
Starozakonna Rifka Sziff z domu Abrah a m i małżonek teyźe, kupiec tuteyszy H e r r m a n n Sziff, przez czynność pod dni tm 30. Marca r. b. sądownie zawartą wspólność inaiątku i dorobku pomiędzy sobą wyłączyli. Poznań dnia 3. Kwietnia 1824Król. Pruski Sąd Ziemiański.
Wyciąg z Berlińskiego kursu papierów i pieniędzy.
Dnia 23, Kwietnia 1824.
Papi ra - GotowimI zną
Obligi długu państwa · .
PremiLobhgów długu państwa Obligi bankowe aź do włącznie 1ft. H Zachodnio- Pruskie listy zastawne Żachodnio- Pruskie listy zastawne niegdyś polskiego udziału Listy «stawne W, Xicstw Poznańskiego.
Wschodnio- Pruskie Szląskiepo po 881pCt. 88JpCt I5a "55i »
gOJ -
II{ «
851 =
89 » 8 & I * 87J * 103 s
(Dodatek') [
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1824.04.28 Nr34 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.