GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.09.21 Nr76

Czas czytania: ok. 15 min.

Wielkiego Bm,l(EIII Xicstwa ZNANSRIE

G O.

Nakładem Drukarni Nadworney W. D ek era i spółki. - Redaktor: Assessor Raabe ki.

JW 76.

W Srodę dnia 21. Września 1825.

Do czytelników gazety.

z kończącym się trzecim kwartałem przypominamy, zz prenumerata ćwierćroczna dl* tuteyszych czytelników wynosi: za polską, gazetę . za niemiecką s . dla zamieyscowych czytelników: za polską . . 2 Tal. za niemiecką . 1 2 O I śgr. Zamieyscowi czytelnicy odbierać będą za tę cenę gazety na wszystkich Król. Urzędach Pocztowych w całey Monarchii.

Na exemplarz gazety na kancellaryinympapierze podwyższa się cena hazdiy gazety o 15 śgr, Poznań dnia 31. Września 1825.

Expedycya

1 Tal. i 81 śgr, 1 7'" -»

Gazet

Dehera

Spółki.

Wiadomości Zagraniczne. wię uroc.zysta£ią, w stolicy naszey rocznio ca urodzin N. Cesarza i Króla, Przed południem odbyło się nabożeństwo w kaplicy zaraKrolestwo Polskie. kowey» a potem w kościele katedralnym, w oZ W a r s z a wy dnia 13. Września. becnos'ci Senatu, Ministrów, wszystkich Władz W dmu 11. b.m, oochodzona, była z nay. rządowych i licznie zgromadZonego ludu, * do Naywyższego o nayszczęśliwsze panowanie Króla 6woiego. Z powodu uroczystości dnia tego, JO. Xiążę Namiestnik Królewski dał świetny obiad. Wieczorem dane b )ło na teatrze narodowym widowisko bezpłatne, i całe miasto oświeconem zostało.

W przeszłą, sobotę dane było na teatrze narodowym widowisko z rozmaitych szluk i wyiątków złożone. Szczegolnieyszą zwrócił uwagę i powszechnie się podobał taniec polski ze śpiewami, kompozycyi K. Kurpińskiego, który pierwszy raz był wykonany na balu r» salach teatru narodowego, danym w czasie tegorocznego seymu dla N. Pana. Liczba osób, która tą rażą wykonywała ten piękny utwór muzyczny, wynosiła w ogóle 100, to iest 40 śpiewaków i śpiewaczek, a 60 muzyków.

Od dawna Saska kępa niebyła tak uczęszczaną, iak tego lata. Onegday znaydowało się tam gości przeszło 2000, Tamecznemu gospodarzowi zabrakło napoiów, gdyż niernógł przewidzieć, że tak liczną obecnością rozmaitych osób uszczęśliwiony zostanie.

(Artykuł nadesłany.) Zwyczaiem iestmoim, przypatrywać się zdarzeniom, które, iak zwykle w miastach stołecznych, są liczne, a choć często w rodzaiu swym pospolite, w skutku iednak niekiedy bywaią interessuiące. Wiełu przechodząc iednę z tuleyszych ulic znacznie zamieszkałą, i widząc przekupkę, która biła dziewczynkę może iat 14 malącą, miiało tę scenę, iednak ia nie z obowiązku bynaymniey rozbraiania, iedynie chcąc wiedzieć, co dało powód do tey kary, zbliżywszy się, zapytałem przekupki: Dla czegóż WP ani tak biiesz tę dziewczynkę? Ochłonąwszy z gniewu i wysapawszy się nieco, odpowiedziała: ?JHa! to pasy drzeć trzeba z takiego dziecka nieuka; ia płacę, żywię, stroię, a ta iuź 6 lat do Madąm chodzi i jeszcze po francusku nie mówi."l. g. k. <Kuryer.).

A u s t r y a, Z Wiednia dnia 7. Września.

Podczas audyencyi cesarskiey na dniu r, b. m., nadzwyczajny wydarzył się przypadek. W przedpokoiu cesarskim niewiasta ciężarna raptownie zaczęła czuć boleści wpośród tłumu ludzi, a niedługo została matką. Tę szczęśliwą matkę kazał Cesarz zanieść do iednego z swoich pokoiów, a Cesarzowa obdarzyła ią 50 dukatami.

NIemcy.

Z nad Menu dnia 11. Września.

Pewien Duchowny katolicki z prowincyi nadreńskiey, który pierwsze swoie wykształcenie do stanu duchownegu arcybiskupiemu seminaryum w Kolonii winien, wyznaczył dła alumnatu tamecznego na stypendya 2,000 talarówj co Król, Ministerium spraw duchownych, naukowych 1 lekarskich potwierdziło, W Prankforcie ogłosił pewien obywatel, że się w ognistym balonie puści w powietrze; czemu iednak dotąd deszcz przeszkodził. W Bruxelli niedawno w obecności dworu w teatrze mieysce z sztuki wystawionej', wktó. rem z Kapucynów i Jezuitów szydzą, od Publiczności potróynym oklaskiem przyjęte było.

Szwaycarya.

Dnia 7. Września.

W kantonie Graubundskim zwróciło na siebie powszechną uwagę przeyście na wiarę katolicką 761etniego starca, Dziekana i członka Rady kościelney. Miał on o tem ewanielicki zbór uwiadomić łacińskiem pismem.

Włochy.

Z Rzym u dnia 28. Sierpnia« Papież nakazał założenie Kollegium filologicznego, które znaczeniem obok uniwersytetu stać ma, i któremu powierzona będzie cenzura wszystkich dzieł o filologii i starożytności. Między Professorami wymieniała Bibliotekarza Angelo Mai, X. Girolamo Amati, Professora Antoniego Nibby i Jezuitę Pater Maria Zschinelli. lać 3000 kwart spirytusu winnego z kufy w dzbanki, Piwniczy umaczał w nim p31ec dla spróbowania mocy spirytusu, lecz przytknął go przypadkiem do świecy. Zapalił się palec; którym gdy z bólu trzęść zaczął, wpadła kropla w dzbanek, a wkrótce dom cały stanął w ogniu i zaczął sąsiedzkie budynki zaymować. Nadzwyczaynyin tylko usiłowaniom pod przewodnictwem Wielkiego Xiecia, udało się obronić miasto od wielkiego nieszczęścia.

F 2 a n c y a.

Z Paryża dnia 9. Września.

Obóz ćwiczeń lunwilski, który*się całkiem składał z iazdy, będzie w przyszłym miesiącu zwinięty. Obydwa obozy pod Bayonne i Perpignan będą wzmocnione; maią (mówi gazeta Wyrocznia) szczególniey służyć do uważania obydwóch partyi w Hiszpanii, które w kaźdey chwili gotowe są uderzyć na siebie. Minister woyny uda się dnia 20. tego m. do Bayonny. Sidi Mahmud powrócił znowu do Tunis i opisywaniem tego, co widział we Francyi, wielkie czynił wrażenie. Oyciec tak był oczarowany iego powieścią, iż dla dania mu dowodu ukontentowania swego, pozwolił mu w swey obecności usiąść. Monitor zawiera w ostatnim numerze długi artykuł względem uznania Haity, w którym ten krok i co do istoty i co do formy chwalą, wyiaśniaiąc oraz skutki tego ważnego aktu. O Rekwizytoryum P a. Bellart przeciw, Kuryerowi Francuskiemu i Konstytucyoniście wyszło pisemko zawieraiące mocne artykuły, i chwalące to mocno PanuBellart, że o tak ważnym przedmiocie, iak są Jezuici, rozsiani teraz po całey Francyi, wcale nie wspomniał, ale zawsze tylko o Trapistach, o Braciach miłosierdzia, Braciach nauki chrześciańskićy i t. d, mówił. Niedawno wyszedł tu list Meseński, datowany z Argoe dnia 14/26. Września 1824, gdzie mowa iest o pamiętniku Petersburskim, który w iednem z pism tuteyszych umieszczonym został pod tytułem: "Wyi "'tek z pamię

tnika Petersburskiego gabinetu o przywróceniu pokoiu w Grecyi z roku 1824." Pismo to zaczyna się iak następnie: "Cóż zrobimy z Carogrodem P pytał się Józef I I ., gdy mu Katarzyua podawała wykonanie phnu Henryka IV. i Leibnica. Cóż zrobimy z Grecyą? mówią od trzech lat Ministrowie europeyskich mocarstw, których obchodzi utrzymanie pokoiu i porządku; ale których interes prywatny różni się pod względem iednago punktu, w którymby koniecznie zgodni być powinni. N ayprościey i naynaturalniey możnaby na to odpowiedzieć: zróbcie z Konstantynopola to, czem być powinien, i czem był, tó iest monarchią chrześciańską niepodległą, a nie będziecie mitli wiele kłopotu w zrobieniu z Grecyi tego, czem być musi, czem być nie była powinna nigdy przestać, narodem europeyskim, prawnie wolnym i politycznie niepodległym. Statyści rzecz tę zabałamucili. We wszystkich owych oderwanych teoryach, we wszystkich hipotezach sprzecznych, w których przyszły los Grecyi iest iakoby zagadnienie do rozwiązania niepodobne, naród grecki za nic się uważa; nikt się iey nie zapyta; nikt nie raczy zastanowić się nad iey potrzebą i uiąć się za iey sprawą; odosobniona, opuszczona od całego chrześciaństwa, otl trzech lat krew rozlewa, dla odzyskania swych praw i swobód; a wpośród iey bohaterskich wysileń i dzieł podziwienie wzbudzających, chcą samowolnie bez iey dołożenia się iey losem rozrządzać, tak iakby iakim ładunkiem negrów. Niechay nam tego wyrażenia nikt za złe nie bierze! cały świat to wie, a potomność ledwo temu uwierzyć zechce, źe Ministrowie europeyskich mocarstw w tym samym czasie i z tą samą skrzętnością pracuią» nad zniesieniem handlu czarnerni niewolnikami i nad utrzymaniem niewoli w Grecyi." Gwiazda, która ten wyciąg podaie, obiecuie o tern pisemku ieszcze pomówić.

Dnia J2. Lipca z powodu ogłoszenia niepodległości, wydał Prezydent wyspy S1. D 0mingo następuiącą odezwę do ludu i woyska: "Haytianie! Srogie iarzmo uciekało mieszkańców H ayti; nasza odwaga i bohaterskie usiłowcnia wyrwały tę ziemię przed dwudziestu dwu laty K upodlenia, aby ią postawić w naszey zbywało leszcze na innym tryumfie. Francuska bandera pozdrawiane ten kray wolny, uświęca dzisiay prawość waszego wydobycia się na wolność. Było to zastawione monarsze nie mniey wielkiemu iak pobożne"m u, aby wstąpienie swoie na tron oznaczył czynem sprawiedliwości, który niemniey uświetnia tron, z którego wychodzi, iak i naród, który iest iego przedmiotem. Haytanie! uchwała wydana przez Karola X. w dniu 17. Kwietnia, uznaie zupełna, nieograniczoną, niepodległość waszego rządu. Ten czyn autentyczny dodaie do waszey polityczney exy6tencyi prawną formę, i legalizuie tym sposobem w oczach świata to mieysce, na któremeście stanęli i do którego opatrzność was "powołała. Współobywatele! handel i rólni, ctwo bardziey się rozkrzewią; kunszta i nau, ki, lubiące pokóy, przyłożą się do przyozdo, bienia przeznaczenia waszego wszelkiemi dobfodzieystwy cywilizacyi. S taraycie się tylko i nadal przywiązaniem do kraiowych urządzeń, a osobliw'e iednością waszą niszczyć wszelkie nadzieie tych, którzyby mogli usiłować przeszkody czynić w sprawiedliwem i , spokoynem posiadaniu praw waszych. Żołnierze, wielkie połoźyliści zasługi w oyczy'znie waszey, zawsze i wszędzie byliście goto, wi walczyć dla iey o brony. Potraficie zostać "wierni waszym powinnościom. Zaufanie, któreście okazywali zawsze naczelnikowi państwa, iest nayslodszą nagrodą iego starań o powodzenie i chwałę kraiu. Haytanie! okazuycie się zawsze godnymi zaszczytnego mieysca, które zayrnuiecie w liczbie narodów, a szczęśliwsi od oyców waszych, którzy wam opłakany los zostawili po sobie, przekażecie potomkom waszym naypięknieysze dziedzictwo, iakiego sobie życzyć mogą: Jedność *"wewnątrz kraiu, pokoy zewnątrz, kwitnącą i szanowaną Oyczyznq-, Dan w pałacu narodowym w Port-au-Prince, dnia n. Lipca 1825. W 22. roku niedodległości." - Boyer urodził się w Mulatte w Port-au- Prince, żył czas nieiaki w Europie, którey politykę poznał. Jak wszyscy mieszkańcy iego wyspy, tak i on z radością powitał rewolucyą * francuskąstanowiącą równość białych i brunatrijrćŁu' -Jego zdamość postawiła go na czele batalionu z współobywateli złożonego, gdy ci mieli bronić bt. Domingo przeciw Anglikom. Po śmierci Mulata Bc-auveau został Generałem Brygady i obiął po nim niczelniCtwo. Podczas woyny domnwey na St. Domingo między czarnymi, którymi Toussaint dowodził, i Mulatami, chwycił się partyi francuskiey, która uległa. Przymuszony opuścić oyczyznę, powrócił do niey z Generałem Le. clerć dla założenia iey niepodległości. Opuścił sprawę Francuzów, którzy iuź nie byli za wolnością. Przewaga Dessalina zachwiała z początku iego planem, Boyer i iego przyiaciel Petition udawali, że się poddaią Despocie, ale potaiemnie poprzysięgli mu zgubę, a tak Dessalines został zabity. Nastąpił po nim Krysztof, gdy tymczasem na Zachodzie Pethion i Boyer rzeczpospolitą ogłosili. Pierwszy został Prezydentem, a ostatni wspierał go dzielnie w woynie przeciw mocnieyszemu Krysztofowi. Życzenie Pethiona wynurzone na łożu śmiertelnem i wdzięczność Judu wezwały wkrótce Boyera na przewodniczenie kraiowi. U świetnił on wywyższenie swoie zgubą Krysztofa i połączeniem wyspy w iedno państwo. Pomimo stałego i upartego charakteru, Jednak Boyer miał grzeczne, czasem uymuiące obeyście. Posiada wyobraźnią żywą i iest przyiacielem i opiekunem pięknych umieiętności. Poprawienie rolnictwa iest także skutkiem iego troskliwości. Białych, przynoszących z sobą pożyteczne wiadomości, chętnie przyimuie na wyspę; młodzi Francuzi, udaiący się na mieszkanie do St. Domingo, mogą być pewni iego opieki. On to pierwszy umieścił czarny naród w liczbie ludów ucywilizowanych.

Hiszpania.

Z M a d ryt u dnia 31. Sierpnia.

Cztery tysiące woyska przeznaczonego do Havanny, znayduią się teraz wCorunna. Generał Miranda, drugi dowódzca wyspy Kuba przybył do tego miasta. Czekaią ieszcze na statki do przewozu. Między poymanymi iest 6 xięży i a Portugalczyków. Bessieres, iak się zdaie, od własney partyi opuszczonym został; która przywiódłszy go do przedsięwzięcia, co go życie kosztowało, roz.głasza teraz, że Ministeryum samo Wspierało nia francnskiego woyska. Ci sami utrzymuią, źe General Ząyas przez Ministra Zea do Baionny został wysłany dla przyspieszenia weyścia Francuzów. Schwytani w Grenadzie wolni mularze maią być ieden Maior, sześciu Oficerów i dwóch prywatnych. Gwardyi Król. wyznaczone zostały rolne dowody łaski za wierność okazaną podczas nowego buntu, i zapał, z iakim wyruszała przeciw zdraycom. W Sewilli, mówi Monitor, ciągle trwaią uwięzienia; a między poymanemi uwaźaią nawtt osoby, których zdania niewątpliwe są za absolutną władzą. Co to wszystko ma znaczyć, iest zagadką dla publiczności. Dnia 28. przybyło z Barcellony dwóch nadzwyczayuych gońców rządowych. Słychać, źe w Lerida, Tortosa i Valencia daią się, spostrzegać poruszenia partyi Bessiera. I w Barcellonie wzięto się, do aresztowania; Generał Chatnbo oddany iest do więzienia w Montjouy za to, iż od Bessiera list dostał. Ukazanie tego listu i zaręczenie o swey wierności ku Monarsze nie potrafiło mu wyiednać uwolnienia. W Katalonii są także bardzo niespokoyne umysły. Z Estramadury i Gallicyi całe gromady dla ucisku i prześladowania przechodzą do Portugalii, gdzie znayduią dobre przylęCle.

A ngli a.

Z Londynu dnia 6. Września.

Wychodząca w Washington gazeta narodo«7, którą na wpół za urzędowe pismo uważaią, między inne mi tę robi uwagę względem wydobycia się na wolność Haity: To uznanie niepodległości szczególniey z tego względu iest godne uwagi, iż pierwsze iest pomiędzy czarnymi i pomiędzy wszystkie mi kratami wysp zachodnioindyiskich. Nie można z pewnością powiedzieć, iaki ten wypadek skutek mieć będzie w Kuba, Portoryko, Jamaice i innych wyspach; lubo pewną iest rzeczą, że na przyszłość wszystkie te wyspy osiągną niepodległość lub innych dostaną panów i opiekunów. Bez siły morskiey, a nawet bez sposobów bronienia się na lądzie, niepodległość tych wysp tylko imię czcze nosić będzie. Nie zoetaiąc w związku z Europą lub lądem Ame

ryki, może się przy własnym rządzie utrzymać tylko pod opieką mocarstw morskich. Ze wszystkich ludów żadnego nie powinien obchodzić więcey ich los polityczny, iak Stany Ziednoczone.

Laiayette przybył i. z. m. z Baltimore do Washington; ieden Z synów Prezydenta Adams kilka mil naprzeciw niemu wyiechał. Generał zaiechał do pałacu Prezydenta. Gdy się znaydował w Cincinnati, zbliżyła się do niego stara kobieta, i wziąwszy go za rękę, zapytała, czy sobie nie przypominaniewiasty , która go poczęstowała mlekiem i plackiem, kiedy go do więzienia w Ołomuńcu prowadzono. Odpowiedział Generał, źe dobrze sobie przypomina to zdarzenie, iako ostatnia przysługę przed iego zamknięciem. Otóż to ia, zawołała staruszka, miałem to ukontentowanie i zaszczyt. Lafayette bardzo był tera wzruszony. Ta niewiasta obnosiła wtenczas po ulicach w Ołomuńcu placki i owoce; a stoiąc koło więzienia, gdy widziała pod straże człowieka dostoynego, który się zdawał zgłodniały, nie znaiąc go wcale, podała muten posiłek. Zaręczała staruszka, że nigdy nie dowiedziała się o nazwisku więźnia, i że go dopiero poznała w Cincinnati w altanie, kiedy do niego mówiono. Lafayette prawem wynagrodzenia emigrantów ma się dopominać 600,000 fr. od rządu francuskiego, które dodane do otrzymanego w Ameryce podarunku w podeszłym wieku, równie go maiętnym uczynią iak był w młodości.

Państwo Ottomańskie.

Z Stambułu dnia 23. Sierpnia.

(Z Dostrz. Austr.) Ibrahim Basza założył główną kwaterę w Tripolizza, i ztamtąd na wszystkie strony roznosi pożogi. Nayważnieysze spotkania były po bitwie przy TriGorpha (5. Lipca) w dniach sso. i a I. Lipca na drodze z Tripolizza do Mistra. Wieść o poymaniu Dymitra Ypsilantego nie potwierdziła się. Ten bowiem, iak donosi świadek naoczny, z iednym z synów Kolokotroniego 30. Lipca w N apoli di Romania schronienia szukał. Kilka tysięcy uciekaiących z wewnątrz kraiu rozłożyło się, obozem pod tą twierdzą; głód, nędza i zaraza

niszczy codziennie mnóstwo tych nieszczęśliwych. Uciekający z Morei do Cerigo i na inne wyspy iońekie, odsełani bywaią do małey wysepki iońskiey Calamo, która ich iuż pomieścić nie może. Dnia 21. Lipca twierdza Anatolico na północ Messolonghi Tur- W przeszłym numerze tey gazety pod art ykom się poddała. Osada z 300 ludzi dostała kułem z Rzym u iest wzmianka o wyklętych eię nieprzyiacielowi, mieszkańcy w liczbie przez Papieża syzrnatykach Utrechtskich. Ro1500 dostali wolność iść w głąb kraiu. Oblę- zumieć się maią Katolicy, którzy Papieża nie żenie Missolonghi ze strony morza zdaie się, uznaią za głowę kościoła katolickiego. Kościół źe zniesionem zostało. rzymsko-katolicki w Niderlandach ma wielu Doniesienie Dostrzegacza Wschodniego z bardzo zwolenników, znayduie się tam ieN apoli potwierdza pierwsza, część tych wie- dnakże wyznanie katolickie, nie trzymaiące ści. Wyiątek z tego pisma moie poświad- z Papieżem, lecz własną hierarchią maiące - czyć charakter iego: "Strach i rozpacz donay- wyznanie Jansenistów , które bierze początek wyższego doszły stopnia. D. 22. Lipca zgroma- od zmarłego w roku 1638 Biskupa Ipernskiego, dziło się ciało prawodawcze i podało proiekt, Korneliusza J ansena, W pismach tego pohoaby wysp iońskich prosić o pomoc, do odda- inego Prałata wyszperali Jezuici, osobliwie lenia niebezpieczeństwa grożącego oyczyznie. w nauce o łasce, duch kacerstwa, i wyiednali Była to osobliwsza myśl, udawać się w tym w Rzymie potępienie ićy builą zwaną Unigecelu do wysp podległych Anglii. Dnia 24.na nitus. Jednak czciciele J anseniusa odrzucili nowo się zgromadziwszy zrobiło ten ieszcze tę bullę i założyli osobny kościół, zostaiący dziwnieyszy proiekt, w imieniu duchowień- pod zarządem iednego Arcybiskupa (Utrechtstwu i ludu uciec się pod obronę Anglii iako skiego) i dwóch Biskupów (w Harlern i Denaywiększego mocarstwa morskiego. Ułożo- venter). Biskup Deventerski iest tylko tytuno więc Akt stosowny, który podpisało IXD larny, i właściwie tylko Proboszczem Rotterosób; ale wielu protestowało, a mianowicie damskim. Dway pierwsi dozoruią nad 37 xięColetti i Minister sprawiedliwości Theotoki. źmi, którzy zawiaduią gminą, złożoną z okoDeputowani także Komitetu Filbelenów(Fran - ło 5 o o o dusz. Cały zaś ten kościół zostaie cuzcy i od Stanów Ziednoczonych) Generał w klątwie, która przy każdym nowym wyboKoche i Townshend Washington, oburzeni rze kościoła bywa odnawianą. Papież Pius tą nieufnością, ku ich ludom, podali formalną VII. powtórzył ią dwa razy. Lecz, iak wiprotestacyą. dać, ani ianseniuszoski kościół, ani w ogólności niderlandzki, nie zważa na to, i wybory i poświęcenia Biskupów odbywaią się ciągle od półtora wieku. Dway synowie sławnego skrzypka Alexandra B oucher, dnia 7. Września r. b. wieczór grali podwoyny koncert bez orkiestry u Xięcia Salerno. Starszy brat, który się muzyki od oyca nauczył, był nauczycielem młodszego brata. Xiąźę udarował ich hoynie. Pogrzeb zmarłey tanecznicy Fanny Rias odbył się w Paryżu w kościele S. Rocha; Proboszcz kościoła i całe duchowieństwo okazali w tym względzie tolerancyą i ludzkość, która im wielki przynosi zaszczyt. Niedawno przechadzała się w Edinburgu dziewczyna z dzieckiem na mieyscu publicznem. Dziecko pobiegło za piłką właśnie

Z nad granicy Tureckiey dnia 28.

Sierpnia.

Podług doniesień z Zante z dnia 18., korpus Ypsilantego osadził także Nawarino. 0-, sada turecka miała za nadeyściem Greków samowolnie ustąpić i do Modon się udać. Z Korfu zapewniaią, że Całamata od mnóstwa Mainotów osadzoną została. Ztąd wnoszą, ze Piętro Bey z Kolokotronim i Rządem cenJralnym się poiednał. Z Hydry i Napoli donoszą, że zaraza nietylko w Morei, ale i w Kandyi grasuie. W Modon maią codziennie 25 do 30 ludzi umierać.

ROZlllaite wiadolllości.

nie prosto na nie biegły, gdy tymczasem dziewczyna w rozmowę się wdawszy, niespostrzegła tego. W tym momencie przypada ogromny pies, który dotąd spokoynie leżał na bruku/porywa dziecko za sukienkę, i bez uszkodzenia składa u nóg dziewczyny. Niedaleko Edinburga źyie w dobrem zdrowiu inwalid, maiący przeszło no lat. Gazety Amerykańskie piszą, że Floryda, gdy była oddana Stanom zjednoczonym, miała tylko 15,000 dusz, których liczba teraz do 50,000 doszła. Ma zrobić podanie na naydiższem posiedzeniu, aby iako kray niepodległy do związku była przyięta.

OBWIESZCZENIE.

Stosownie do naywyźszngo rozkazu gabiuerowego z dnia 8- Stycznia r. b , przedsięwzięte iregulowanie długów tak dalece posunionern 'ostało, źe posiadający Ustanowienie swych )tetensyi przez tuteyszą Radę Municypalną, · a dług gminy lub miasta Poznania z lat wojennych i 8 fi fi o g $ bydź zaspokoieni: iuź to z funduszu amortyzacyinego na ten przeznaczonego, iuż to w gotowey zapłacie nieprzeoszącey 25 Talarów, iuź to wreszcie w Obliaacyach mieyskich na mocy wzwyż wymienionego naywyźszego rozkazu gabinetowego uiworzonych, które począwszy od i. Stycznia r. b, po 4 procent czynszu daią, a aż do następnego ich wylosowania w zupełnym walorze, ,5, 50 i 100Talarów przynoszą. Wypłacanie l resp. Obligacyów mieyskich, następnie za ddaniem rzeczonych U s t a n o w i e ń do których pokwitowanie dołączy się, pod okiem łtsmmissyi złoźoney z członków Magistratu i 'lady municipalney, w ratuszu tuteyszym w Biorze Kasey umorzeń długów mieyskich.

Rendant wspomnionóy kassy, kupiec Fryderyk Helling, wypłacać będzie czynsze od powyższych Obligacyów mieyskich za wręczeniem mu stosownych kuponów, w ratach pól"Ocznych postnumerando - zawsze dnia 5go

VłV

Stycznia i 5go Lipca, za okazaniem ostatecznego wydawać także będzie dalsze czteroletnie kupony. Za pierwsze półrocze .1825. natychmiast przy wręczeniu Obligacyów mieyskich będą czynsze zaspokoiane. Spłacanie zapisanego kapitału w Obligacyach mieyskich następuie przez wylosowanie, które wedle rozporządzenia wzwyż cytowanego naywyźszego rozkazu gabinetowego, corocznie dwa razy, to iest 15go Stycznia i i5go Lipca mieysce mieć będzie. Za rok zaś 1825. takowe wtenczas odbędzie się, gdy rozdawanie Obligacyów mieyskich ukończonem zostanie. Numera wy« szłe celem wykupienia Obligacyów temiź numerami opatrzonych, obwieszczane będą publicznie przez dziennik urzędowy i obydwie tu teysze gazety. Wszyslkiemi dochody mieyskiemi, wsiami kamelaryi, wszelkiemi budowlami, łąkami i ia» kiemiżkolwiek bądź pertyneneyami, zaręczony iest równie kapitał iak czynsze, i zabezpieczone wykonanie, pierwotnie na 140,000 Tal. ustanowionego, dotąd iednak tylko summę 87,380 Tal. 3 śrebrgr. 2 fen. obeymuiącego planu umorzeń długów mieyskich. Urząd podpisany podaie szczególniey następuiące postanowienia do publiczney wiadomości: l ) Jeżeli właściciel Obligacyi mieyskiey przez los wyszłey nie stawi się po odebranie wypłaty, w dniu oznaczonym, tedy kwota cała na iego odpowiedzialność i bez czynszu żadnego pozostanie w kassie a£ do następującego terminu wypłat, a) Toź samo ma mieysce i co do czynszów, skoro takowe w dniach do tego wyznaczonych odebrane nie będą* 3) Właściciele obligacyów mieyskich przez los wy szły eh, spodziewać się maią: źe, skoro kapitału należnego wraz z czynszami po powtórzonem publicznem na ich koszt wezwaniu, przez rok nie podniosą, kwota całkowita przyzwoitemu Sądowi do Depozytu oddaną zostanie.

4) Intereesenci, którzy się z U s t a n o w i e - n i a m i nie zgłaszaią, ich mieysce pobytu nie iest wiadome, a zatem wypłata dla nich nastąpić nie może, maią przestrogę: źe kwoty im przynależne, również na ich

koszt do Depozytu sadowego złożone zawartym, wspólność. maiątku i dorobku pomiędzy sobą wyłączylI. będą. Poznań dnia 25. Sierpnia 1825. Poznań dnia ogo Września 1825« Król. Pruski Sad Ziemiański, Kommissya do umorzenia Długów Gminnych.

OBWIESZCZENIE,

Należący do tuteyszey kamelaryi: .n;) Pobór cła ,brukowego z przedmieść Chwaliszewa i Srodki, 2) brukowego mieyskiego, i 3) pobór mostowego z mostu wielkiego Chwaliazewskiego, wypuszczooy bydź ma w roczna dzierżawę od Igo Stycznia 1826, roku.

Termina do licytacyi wyznaczają sie,: co do 19o na dzień a6go Września r. b. co do 2go na dzień 29. tegoż miesiąca, co do 3go na d z i e ń 4go P a ź d z i e r n. r. b. xawsze przedpołudniem o godzinie 10. w Biórze Sekretaryatu Władzy podpisanćy.

Poznań dnia 513. Sierpnia 1825.

Królewskie Dyrektorium Policyi i miasta.

OBWIESZCZENIE.

Ur. Dobrogost Twardowski z Sczucina pod Szamotułami z Ur. Augusta z S eidliców Panną z Szrodki, kontraktem przedślubnym, na dniu 3,9. Czerwca r. b, sądownie

ZAPOZEW EDYKTALNY.

Jeszcze za ezasów bywszego JR"'ądu Król.

Połudn. Pruskiego w roku 1801. został w naowczasowym tutejszym Sądzie rnieyskim na wniosek sukcessorów po Tomaszu i Katarzynie Szynczynskich małżonkach pozostałych, na summę szacunkową ich dawnieyszey nieruchomości tu w Poznaniu N ro. 31g. poloźoney, proces likwidacyjny teraz ponowiony rozpoczętym. Wszyscy zatem ci, którzyby do rzeczoney summy szacunkowey pretensye swe rościć mniemali zapozywaią się stosownie do obwieszczenia z 'dnia II, Lipca i8*2, aby się na terminie dnia 19. Października r. b. o godzinie 9. przed W. Kaulfus, Sędzią w naszey Izbie Insirukcyiney osobiście lub prze.z Pełnomocników prawem dozwolonych, stawIli, swe pretensye należycie podali i takowe usprawiedliwili, w celu którym dow dy, skoro takowe są na piśmie, z sobą zabralI, w przypadku nie stawienia się zaś spodziewać maią, iż z swemi pretensyami do massy summy szacunkowey prekludowanemi, i wieczne milc enie tak przeciw Okupicielowi wymienioney nIeruchomości iako też przeciw wierzycielom, pomiędzy którym summa szacunkowa podzieloną będzie, zaleconem zostanie. Poznań dnia 31. Maia 1825.

Król. Pruski SAd Ziemiański.

OBWIESZCZENIE.

Żyd Nathan Jakob Stahl, kupiec, i żona iego Bortha z Markusów z Pszcze.wa, wyłączyli podług układu przed zawarCIem związków małżeńskich zawartego, wspólność maiątku i dorobku, co się ninieyszem stosownie do exystuiacych przepisów prawnych, do publiczney podaie wiadomości. Międzyrzecz dnia 11. Sierpnia 1825.

Król. Pruski Sad Ziemiański.

(Dodatek.)

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1825.09.21 Nr76 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry