GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1838.10.19 Nr245
Czas czytania: ok. 10 min.Wielkiego
ZNAN
Xiestwa
SKI EGO
Nakładem Drukarni Nadwornej W JDehera i Spółki. - Redaktor: A. Wannomhi.
JW245. - WPiatek dnia 19. Października 1838.
Wiadolllości krajowe.
z Berlina, dnia 16. Października. N. Pan Ministrowi stanu i skarbu Hrabi A l v e n s l e b e n przywdziania i noszenia orderu Św. Anny 5. ki. z brylantami, a W. Koniuszemu K n o b e l s d o r l f noszenia orderu Alexandra Newskiego, nadanych im przez N. Cesarza Rossyjskiego, dozwolić raczył.
Wiadolllości zagraniczne.
Po Iska.
Z War s z a w y, dnia 13. Października.
N. Cesarza i Król, pragnąc w ojcowskiem miłosierdziu Swem, przynieść ulgę położeniu tych, którzy, wpadłszy w błąd w czasie ostatniego rokoszu, przez żal następny z powodu popełnionego przestępstwa, na wzgląd zasłużyli, zgodnie z przedstawieniem Namiestnika Królestwa, Najmiłościwćj zezwolić raczył, ażeby: oficerowie byłego wojska Polskiego, pozostający bez sposobu utrzymania, równie jak i ich wdowy i sieroty, utrzymani byli nadal przy pobieraniu części wsparcia trzechletniego, wypłacanego im po dzień 1. S tycznia r. b. W skutek tego Jego Cesarsko- Królewska Mość rozkazać raczył, ażeby na uiszczanie rzeczonego wsparcia potrzebna i wyłącznie
na ten cel przeznaczona summa zł. 135,220 opartą była na funduszu, w budżecie Królestwa na pensye i wsparcia corocznie wyznaczanym, tudzież, ażeby udzielane z mocy obecnej decyzyi zasiłki, były w wypłacie zawieszane, a nawet w zupełności odejmowane, stosownie do uznania Namiestnika, tym z pomiędzy otrzymujących takowe, którzyby następnie przez niespokojne postępowanie swe i przez zły sposób myślenia, zwrócili na siebie uwagę Rządu. R o s 8 y a.
Z Petersburga, dn. 4. Października.
Senator, Kadca tajny, Xiąźę Meszczerski, miał zaszczyt otrzymać przy reskrypcie Cesarskim z d. 23. Lipca (4. Sierpnia) tabakierę s wizerunkiem N. Pana, w nagrodę szczególnej gorliwości, okazanej przy układaniu warunków i odbyciu licytacyj na dzierżawy dochodów ze sprzedaży trunków, w calem państwie, na czas od r. 1839 do 1843. Donoszą z Sewastopola pod d. 5. Września: Dnia 2. b. m o godzinie 5 z południa, przybył tu Poseł francuzki przy Dworze CesarskoRossyjskim, Baron d e B a r a n t e . W porcie oczekiwali na niego Generałowie, oficerowie, straż honorowa i pluton wojska z sztandarem i muzyką; a po oddaniu mu należnych honorów, przeprowadzili go do Ekateryńskiego pałacu, umyślnie dla niego przyrządzonego. Wy
począwszy chwil kilka, Poseł udał się dla 0eladania przystani. Nazajutrz, to jest dnia 3. Września, po objechaniu i obejrzeniu Sewastopola, Poseł prz}był o godzinie 1 lei z rana do admiralicyi, gdzie dwunasto-dz.ałow;y bryg "Argonauta« i jeden bat, spuszczonemi zostały na morze nader pomyślnie, w obecności Posła, tudzież Generała piechoty, benerałAdjutanta Kotha, przybyłego do Sewastopola, w skutek rozkazu J. C M o s e , dla odbycia przeglądu wojsk będących na robotach i rozłożonych w pobliskości miasta, legoz samego dnia, o godzinie 2ćj z południa, nastąpił Przegląd całego korpusu, w obecności posła fmnóstwa osób płci obojei, na tern miejscu, na którem przed rokiem tenże sam korpus miał zaszczyt występować przed Jego Cesarską Mością.
F 2 a n c y a, Z P a ryż a, dnia 8. Października.
Pan Gisquet umieścił pismo w Konstytucyoniście, W którem się między innemi użala, że różne organa prassy przy sposobno ści processu jego z «Messager«, umieszczały różne przeciw niemu oskarżania, zarazem oświadcza, że na wszelką jawną skargę gotów jest odpowiedzieć. W jednem miejscu pisma tego tak się wyr aż a: " T o mnie zaś najbardziej obraża i to niezawodnie każdego dobrze myślącego zgorszy, ze się przyłączyły do pocisków miotanych pewne osoby zostające w związku z teraźniejszym 'rządem. Występujący przeciw mnie oszczercy z pewnością sami na to me liczyli, że właśnie z tej strony sprzymierzeńców znajdą. Moje dowody i dawniejsze sprawozdania jako prefekta pol.cyi są w ręku tych co obecnie opinią publiczną naprzeciw mnie' oburzyć usiłują. Powinniby byli przynajmniej z swą skargą przeciw mnie jawnie wystąpić i każdą rzecz wyszczególnić.« Panowie Perrierowie synowie przesłali do dziennika l' E u r o p e list następującej treści; "Niesłusznie donosisz w numerze swoim z d.
6 b ni-, jakobyśmy żałowali rozpoczętego z Tobą,processu. Owszem cieszymy się tym bardziej z takowego kroku, gdy nas w tymże prawi ludzie jednomyślnie pochwalą. Nieprawda, żebyśmy skargę nasze mieli chcieć cofnąć. Chociaż l' E u r o p e nie wzdryga się rozsiewać takowego kłamstwa, nie możemy przecież dozwolić, aby opinią publiczną w ten sposób oszukiwano. Co .się skargi przeciwnej z strony l' E u r o p e dotyczy, tylko ją za nędzny żart poczytać należy, a urzędowe osoby sprawiedliwość i w tej mierze wymierzyć potra£ą «n Anglia. Z L o n d y n u, dn. 9. Października.
Markiz Clanricarde wczoraj z rodziną swoją ztąd do Woolwich odjechał, gdzie statek parowy »Firebrand« nań oczekuje, aby go do Sheerness na pokład fregaty "Cleopatra« przeprowadzić, którą kapitan *->rey dowodzi. Na tej fregacie nowo mianowany Poseł do Kronstadtu popłynie, dokąd się już poprzednio statek parowy »Lighting« puścił, aby Markiza na swój pokład przyjąć i do Petersburga przewieść. Zdaniem gazet ministeryalnych stanowisko Markiza Clanricarde przy dworze rossyiskim, wobecnem położenin spraw Wschod u, nader będzie trudne; ze względu na to zaszły też zmiany w posadach poselskich Anglii i zasilono zręcznemi dyplomatami ambassadę w Petersburgu, ponieważ] ta mianowicie energii i dyplomatycznych talentów wymaga. Aż do dnia 11. Września poczta z Indyów wschodnich przez zatokę Suez w Alexandryi jeszcze nie była stanęła, obawiano się więc, żeby jakiej nie doznała przygody. Drogą morską odebrano tu wiadomości zKalkutty z dnia 19. M aa, stosownie do których obawa wO,ny z Birmanami ciągle zagraża. Kompania lekkiej piechoty z Assam odebrała rozkaz osadzenia wąwozów między Birmą i N epaul i przejmowania wszystkich tą drogą przesełanyeh listów. Drugi pułk angielski piechoty i dwa pułki Sepojsów odebrały rozkaz bycia w pogotowiu, aby na pierwsze skinienie do Assam wyruszyć. Słychać, że Sir John Hobhouse, Prezes wschodnio-indyjskiej kontrolli, będący teraz deputowanym z miasta Nottingham, wkrótce wyniesionym zostanie do godności Para. Mówią także, iż Lord Glenelg, Minister osad, ustąpi z tego urzędu, a miejsce jego zajmie Pan Spring Kice, po którym Pan Haring, jako Kanclerz Izby skarbowej, wejdzie do Gabinetu. Podług ostatnich wiadomości z Filadelfii , Generałowie Cesarstwa Brazylijskiego w RioGrande zupełnie porażeni zostali. Generałowie republikańscy Bento Manuel i Netto znieśli całkiem wojsko rządowe, składające się z 1,800 ludzi, tak, że tylko 30, a między nimi trzej dowódzcy Cesarscy: Baretto, Cunha i Calderon ocalali. Powstańcom miały się dostać znaczne skarby i o sprawie cesapskiej w tej prowincyi stracono już nadzieję. Baretto i Cunha wezwani zostali do Rio-Janeiro , celem stawienia ich przed sądem. Hiszpania.
Z Madrytu, dnia 29. Września.
Donoszą z bant jago w Gallicyi pod dniem 19. Września, ie w tamtej prow'incyi ciągle kilkunastu więźniów z Korunny a między tymi Francuz jeden, nazwiskiem liarnier, który tamże urząd konsula francuzkiego, i Niemiec, który urząd konsula ross)jskiego sprawował. Wolne miasto Krakaw.
Z Kra k o w a, dnia, 5. Października.
Senat rządzący wolnego niepodległego i ściśle neutralnego miasta Krakowa i jego okręgu wydał pod d. 22. Września r. b. następujące obwieszczenie: »Pod dn. 29. Listopada z. r. podanem zostało do wiadomości publicznej postanowienie Najjaśniejszego Cesarza Austryi, mocą którego J ego Ces. Król. Apostolska Mość, spaniały współprotektor tutejszej krainy, dozwolić raczył, aby poddani jego, którzy po dniu 3. Maja 1821 a przed dn. 25. Listopada 1836 r. to jest przed ogłoszeniem ustawy o cudzoziemcach, tutaj prz)byli, uważanymi byli za poddanych kraju wolnego miasta Krakowa, z wyłączeniem zbiegów wojskowych, popieiwych i osób przez prawo poszukiwanych, tudzież tych, którzyby sobie zmiany stosunków ich krajowości nie życzyli i owszem przy prawie uważania się za poddanych ces. austr. pozostać chcieli. Odebrawszy znowu pod d. 15. Września r. b. z strony NV. Rezydenta cesarsko-austryjackiego zawiadomienie, iż Najjaśniejszy dwór ces. austr. w przychyleniu się do zaniesionej o to za pośrednictwem wspomnionego Rezydenta prośby Senatu, dozwolić jeszcze raczył, ażeby wyżej wyszczególnione dobrodziejstwo, także i do popisowych, którzy w tutejszym kraju w wskazanej wyżej epoce, osiedli, o ile sami.zechcą się zrzec tytułu poddanych ces. austr. rozeiągnionćm było; >enat złożywszy w drodze właściwej należne dzięki za ten nowy dowód przychylności J. C. K. A. Mości dla tutejszego kraju, pospiejj sza z udzieleniem tak pożądanej wiadomości iL mieszkańcom wol. miasta Krakowa i jego okręgu; a odwołując - się do rozporządzenia swego z d. 1. Marca r. b. naznacza nowy termin po dzień ostaini Listopada b. r. do zapisywania się na lista-ch poddanych ces. austr. przed d. 25 Listopada 1836 r. tutaj osiadłych, a życzących sobie zamienić tytuł dopiero rzeczony na tytuł poddanych tutejszych na zasadzie dobrodziejstwa pierwiastkowo i obecnie udzielonego. « E g i p t .
Z Alexandryi, dnia 16. Września.
Wczoraj popłynął Basza do flotty swojej, gdzie tylko dwa lub trzy dni zabawi, a'potem przez Bosetle do Kahiry się uda. Onegdaj przyjmował Mehmed Ali z wielką uroczystością, nowego Konsula belgijskiego, Pana Blondella, którego mu Generalny Konsul francuzki przedstawił. Zdaje się «'że Mehmed Ali koniecznie pragnie korzystać z odkrytych w Senaarze kopalni złota, i. już podobno wydał rozkazy, aby roboty rozpoczęto. Lecz obawiać się należy, żeby uskutecznienie planu tego nie zwiększyło jeszcze jego kłopotu i przykrego położenia; bo pominąwszy znaczne nakłady, jakie na ten cel poświęcić trzeba, trzeba takie będzie niezawodnie zwiększyć załogi w wyższym Egipcie i Senaarze, gdy kraj ostatni mianowicie ciągle jest wzburzony i mieszkańców tegoż gwaitem tylko do płacenia podatków zmusić można. O w e 7 - 8000 żołnierzy, zostawionych tamże, z których prawie ciągle połowa choruje, ledwo zdołają teraz powagę jego w tym kraju utrzymać. Tym bardziej zaś nowe wzmocnienie wojska będzie tamże nieodbicie potrzebne, gdy żołnierze egipscy ai do ostatnie) chwili zajęci tylko trzymaniem na wodzy mieszkańców kraju i zapobieganiem buntom arabskich pasterzy, w najwyższym tychże stopniu przeciw sobie oburzyli, a teraz jeszcze nowego nieprzyjaciela pokonywać będą zmuszeni. Wódz egipski rozjątrz)! przeciw sobie ludność abisyńską ciągłemi wycieczkami do kraju tego i uprowadzaniem kobiet i dzieci abisyńskich. Juz w zeszłym roku poniósł ciężką karę przez wycięcie w pień całego batalionu, -wysłanego na łupiestwa w Abissynii. Ani jedna noga nie uszła i on sam musiał się na kilka mil od granicy cofnąć. W t e d y starali się tylko mieszkańcy tej części Abissynii odeprzeć całkiem niespodziany napad, ale teraz już zaczepnie działać poczynają i każdy z nich duchem tchnie wojennym. W tym roku egipska załoga pograniczna tyrn tylko sposobem ocalała, że przestrzeń kraju Senaar, wynoszącą 40 mil, całkiem spustoszyła, aby nieprzyjacielowi pochód utrudzić. Musiała się ona do obwarowanego schronić obozu w bliskości spustoszonego kraju i stamtąd często z dział ognia dawać, aby pogranicznych Arabów od połączenia się z Abisyriczykarni odstraszyć. Trudno więc będzie Mehmedowi Alemu zasłaniać kopalnie w Senaarze od napaści Abissyńczyków, Arabów i Senaarczyków. Nie można się zaś tak prędko polepszenia stanu rzeczy spodziewać, gdy Abissyńczykowie, zagorzali zarazem ehrześcianie, raz rozpocząć szy wojnę, walczyliby z największą zaciętością za wyrządzane im krzywdy i za sprawę religii. W ostatnich zatargach miał Mehmed Ali liczne dowody ich odwagi i gardzenia pojednaniem się; musi się przeto na długą przygotować walkę, a ta może być dla sprayyy jego nader niebezpie SCIą, której więcej do Egiptu nie wywoź;}, i zdaje sit;, że już handlu tego na nowo Wskrzesić nie myślą.«
.JHjV" Innn4*nnnj MW
ROZlllaite wiadolllości.
Z Poznania. - Dziennik urzędowy Król.
Regencyi w Poznaniu z dnia 16. Października r. b. zamyka między innemi następujące obwieszczenie: Zawiadomią się publiczność podróżująca, iź gościniec pospolity z Leszna do Swięcichowa z przyczyny budowania mostu z dniem 1. Października r. b. został zamkniętym, a gościniec tymczasem od Leszna do Grunowa, stamtąd przez Marienhofr do Swięcichowa przełożony; - następującą pochwałę: Przy gaszeniu pożaru ognia dnia '29. Sierpnia r. b. na folwarku Opatowo ptu Wschowskiego, odznaczył się ekonom Winkler z Czarkowa dzielnem ujęciem i rostropnem kierowaniem środków ratunku; - następujące ogłoszenie cenzuralne: Podaje się do wiadomości publicznej, iź następujące w języku polskim wyszłe pisma: 1) Scholie do Gaja, przez E. Gans, przekład Bzesińskiego. Kraków 1838.
2) Wiadomość o odkryciu Ameryki. Kraków 1838. Przekład Trojańskiego. 3) Dokładne opisanie zakładu wodnego w Grafenbergu,przekład. Kraków 1838. 4) Pamiętnik naukowy; pod redakcją Łukaszewicza. Kraków 1838. Zeszyt 9. 5) Pomnik historyi i literatury polskiej. Tom 4. Kraków 1837. 6) N owa metoda uczenia chronologii J azwińskiego. Wilno 1837. 7) Wizerunki i roztrząsania naukowe. Zeszyt 21. 22. 23. i 24. Wilno 1838, mogą być przedawane; - doniesienie o kursie nauki położniczej: - ogłoszenie, że miasto Kobylin ptu Krotoszyńskiego lekarza szuka; - i następujące kroniki osobiste: Approbowany od Król. Ministerstwa spraw duchownych, naukowych i lekarskich praktyczny lekarz, chirurg i akuszer Doktor Bogdan Bogumił Matecki osiadł w tutejszem mieście; - N. Król raczył naj miłościwiej nadleśniczemu Reuter, przy wyjściu jego z urzędu nadleśniczostwa Połajewskiego, dać order Czerwonego Orła 4tej klassy w nagrodę jego długoletniego wiernego urzędowania Posadę tę konferował J W. Minister panu leśnemu refendarjuszowi Giżyckiemu. Doktor Shaw, Anglik, miał honor obiadować u Sułtana Marokańskiego. Podaje on następny spis potraw, jakie wtedy zastawiono. Zupa była rybna, w niej pływało całe ciele morskie, garnitur z jesiotra, łososia i morskich Świnek. Potem dano udziec ze słonia z szabletern grochem, potem frykas z głowy Iwa i częśćgłowy wielbłąda. Na drugie danie były dwa duszone strusie, krokodyl z sosem, półmisek pieczonych żurawi i bocianów. Oprócz tego na bufecie stały dwa upieczone, bawoły faszerowane, dwa ozory słonie i wiele półmisków z wątrobą hyeny. Cały ten obiad z chciwością z;edli Marokanie. Za napój używali-wody, miodu $ hiszpańskiego r nego WIna
Wieś szlachecka położona w pOJI 'secie Kościańskim W. Xiestwa Poznańskiego, 2j mili od Wschowy, lj mili od Śremu Warty, l mili od Gostynia i drogi żwirowe; odległa, 260 wierteli wysiewu mająca, z dostatecznemi łąkami i borem i zupełnie ure.-, ifowana, ma pod korzystnemi warunkami : wolnej ręki być przedaną. N a listy frankowane udziela podpisany potrzebnych wyjaśnień. Wągrowiec, dnia 24. Września 1838.
Kommissarz sprawiedliwości K i t t e hajj Zmiana lok a l u . III )I( Handel moj przeniosłem z d o n u Si- śś II mona w rynku, pod Nf-37« W fyII- Ul; li; KU do dawniejszego lokalu restauracyi )I( * Pana Stillera, niedaleko N owej micy. li; Q Meyer L6wissohn. j
KurspapIerów I pieniędzy Berlińskie i .
;>giełdy
Dnia 16. Października 1838.
S Na p r. kurant topa g toprC. pap... ran;s wIzną
Obligi długu państwa.
PI. ang. obligacje 1830. .
Obligi premiow handlu morsk Obligi Kurmarchii z bież. kup Obligi tyrncz. Nowe') Marchii dt Berlińskie ohligacye. miejskie Królewieckie dito Elblągskie dito Gdańskie dito w T.
Zachodnio - Pr. listy zastawne dito dito Listy zast. W. X. Poznańskiego Wschodnio - Pr, listy zastawne dito dito Pomorskie dito dito dito Kur- i Nowomarch. dito dito dito dito Szlątkie dito Obi. zaległ, kap. iprC. Kur- i No we] - Marchii Złoto al marco .
Nowe d u k a t y . . . . . .
Frydrychsdory · Inne monety złote po 5 talarów Uisconto i ·
103» lo; 68 1033 l O Z< 103, .
4 4 4 4 4 4 4
102Ą loai
101* 4 105 4 ox l O l ; 4 LJ 10lt 4 10lJ 105 94 215J 18/ .
134 · i?: 3
101 » iOif 1» 4
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1838.10.19 Nr245 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.