POWSTANIE POZNAŃSKIE 1809 R.

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1930 R.8 Nr3

Czas czytania: ok. 1 min.

W ten sposób kształtowało się powstanie poznańskie, które dzięki energii Dąbrowskiego uformowało zrąb korpusu wielkopolskiego i obecnie rozpoczynało piękny okres walki o oswobodzenie Księstwa Warszawskiegorachunek co dziesięć dni zdawać. Co się więc tyczy koni z powstań przyprowadzonych, te mają być wydane mjr. Krzyckiemu za odebranym od niego kwitem; pieszych zaś ludzi mjr. Reinholdowi, o wszelkiej potrzebie egzekucji wspomniani majorowie obowiązani są dostawić ludzi prefekturze na żądanie onej. Względem zaś magazynów, furażu i żywności ma się prefektura znosić z komisarzem wojennym kpt. Sobańskim. - Cedrowski pik. szef sztabu, który odtąd imieniem JW. Generała koresponduje. - Co się tyczy formacji gwardji narodowej przystawienia ludzi z miast i wsiów, prosi JW. General komenderujący, aby się prefektura do JW. Kęszyckiego jako kmdta. tejże udała.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1930 R.8 Nr3 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry