4 . . . 421 JkŁ Mii M r.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.01.10 Nr7
Czas czytania: ok. 20 min.w<>': {. s * ł <»«*. £» r . v)Af Wi eikiego Xicstwa
POZIANSKJEGO.
Nnk1adcm Drukarni Nadworaej W Ockem i Spółki. - Redaktor: lI. ff «MMOH>* A#.
JN 1.
W Poniedziałek dnia 10. Stycznia.
'5I.3)])] O*
Wiado lllości krajowe.
Z B e r l i n a, dnia 5. Stycznia.
Przybył: J. Excellencya rzeczywisty Tajny Radjca i Naczelny Prezes prowincyi Nadreńskiej, Bodclschwingh-Velmede, z Koblenc.
Wiadolllo ści zag raniczne.
Polska.
Z W arsz a wy, dnia 1. Stycznia.
Dnia 29. Listopada r. z. rozstaja się z tyin światem w mieście swojem dziedziczne m Stawiski, gub. August, ś. p. JW. Julijanna z Kramkowskich Bykowska, w 81. roku iycia swego. R O S s y a.
Z n a d g r a n i c y R o s s y j s kić j, d. 26 Gru d.
(Ar S.) - Gazety rossyiskie w ostatnich czasach pod względem doniesień o woj n i e *>a Kaukazie bardzo były milczące. Zdaie S4'j ie tam też nic ważnego się nie wydarzyło.
Podług nowego, z początkiem roku biei. przyjętego i odtąd z wielką konsekwencyą przestrz ganego planu, Rossya wolnę tę z najwięicSZCm ile możności oszczędzaniem krwi prowadzić chce; plan ten powoli wprawdzie, aie tern pewniej do celu doprowadzi, i równie 2e względu na ludzkość jako też mądrość polityczną na pochwałę zasługuje. Ponieważ bowiem Rossya opór stawiających górali za swoich prawnych poddanych poczytuje, idzie jej więc o ich utrzymanie; wojna na zabój z polityką jej się nie zgadza, ileźe Owe ludy, raz do posłuszeństwa'przyprowadzone, wybornie kiedyś wolska rossyjskie uzupełniać bc,dą. Do tego jeszcze dodać należy, że wsparcia, które owi górale dawniej ze strony morza pobierali, teraz coraz bardziej ustają, a stosownie do warunków traktatu Dardanebkiego z dnia 13. Lipca r. b. zupełnie ustać muszą. Skoro zaś górale tego dostąpią przekonania, że na obc} pomoc więcej spuszczać się nie mogą, ujrzą się w konieczności przyjąć' podawane sobie warunki poddaństwa, , ile źe te nie są nader uciążliwe i nigdy nie zostały zmIenIone.
F r a n c y a.
Z Paryża, dn;a 31. Grudnia.
Kuryer Irancuzki otrzymał następujące doniesienie z Algieru z d. 16. b. III.: "Chociaż wczorajszy Monitor algierski nie wspomina o przybyciu Generała Rumigniego, przecież tenże znajduje się tutaj ku wielkiemu wszystkich nieukontentowaniu. Przy wpłynięciu okrętu parowego »Meteore« do portu pozdrowiono Pana Rumigniego siedmiu wystrzałami działowemi; mimo to jednak aBa bernatora, któ* / «raf do patefrft towaVży#żyL Zdaje *ic, ie go Generai Bugeaud bardzo ozięble przyjął i oświadczył, iź z ofiarowanego mu urlopu na teraz korzystać nie będzie, gdy obecność »woje w A fryc r za nieodzownie potrzebna poczytne »Nieih mię odwołają, inial zawołać, a będę posłusznym« - v\ li. »cie zd 21. t. m, wyrażono: »Po niejakie) róz mowie między i'anami Hugeaud i Kurnigny' uloiono się, iź pierwszy wyj»ed/ie na dwa tygodnie do Oranu, w celu urządzenia poddalących się pokoleń nad Tafną, a ostatni będzie w następstwie jego tymczasowym Gene ralnym Gubernatorem; ale z przyczyny przesadzonych roszczeń Generała Rumigniego układ ten do skutku nie przyszedł. Generał Bugeaud pozostanie więc na swym urzędzie f zaczeka odpowiedzi na depeszę, którą dziś »Meteorem« do Francyi wyprawił. Od czasu przybycia Generała Rumigniego mieszkańcy mocno są zniechęceni. Jeżeli Generał Bugeaud odiedzie, nie spodziewają go się tu wiece oglądać, w przekonaniu, iż jego domniema nie tymczasowy następca już mar w kieszeni formalne potwrerdzenie na ten urząd « Donoszą K onstytucyo niście z Algieru pod d. 20. b m., że General Rumigny pierw azym parostatkiem'znowu do Francyi powróci. (Z listu-.) - Niezaprzeczoną jest prawdą, ie Pan Thiers kazał przez fana Etienne najpochlebniejsze uczynić propozycye Hrabiemu Mole, ażeby się z nim połączył. Ale były Prezes gabinetu z dnia 15. Kwietnia nie chce TV czasie przyszłych posiedzeń Izby przedsiębrać żadnych kroków nieprzyjacielskich przeciw Ministerstwu. »Mola godzina jeszcze nie nadeszła, l'a'n Guizot musi mi jeszcze lepiej utorować drogę" - to są słowa Pana Mole, któremi oddala wszystkich, to go do intryg wciągnąć pragną. Z dnia 1. Stycznia.
Dziennik Sporów wczoraj z tern wystąpił twierdzeniem, że kandydatura fana Lamartine była intrygą Pana Thiersa. P r e s s e dzisiejsza zdanie to w obszernym artykule zbija, oświadczając że pomysł tel kandydatury od niej samei pochodzi. X. Lamenais, wysiedziawszy karę uwięzie pia swego, wczoraj St. Pelagie opuścił. Di en ni K S P o rów względem trudności zaszłych w Madrycie z energią się tłómaczy.Nie przyznaje,żeby tu tylko szło o formalność.
Może bpwiem pod tein pytaniem etykiety bardzo niebezpieczna zasad* II( ukrywać, bę dąca całkiem niezgodną z godnością korony i prawami Królestwa. Pan Salvandy u Królowej Hiszpańskiej, a nie u Regenta zawie?
rż"yt#fe*iony; przeciwny stosunek nie odpowiada godności Francyi. Dzieje dowodzą, ie podczas rządów małoletnich monarchów zawsze tak postępowano, jak Francya teras wymaga. Wyjątek w tenczas tylko zachodzi, jeżeli Krgencya jest w ręku głowy luż ukoronowane), np. u Maryi Medicis, Anny Austryickief i niedawno temu u Maryi Krysty» ny. »Trudność tę (powiada nareszcie) nie z ńaszei Strony wzniecono i nikt w Europie, nikt w Francyi, żaden bezstronny i rozumny człowiek na nas winy nie zwali Jeżeli jest pota ernnym zamiarem żywić nieprzyazń między obydwoma krajami, przynajmniej niezawodną, że zamiar ten nie gabinet francuzk» oblawia.«
Anglia Z Londynu, dnia 1. Stycznia.
N. Pani, stosownie do gazet ministeryatnych, władze już zawiadomiła, że przyszłe posiedzenie parlamentu osobiście mową od tronu zagaić postanowiła. *Z zmian i upiększeń, przedsiębranych teraz w Izbie Wyższej, (powiada S t a n d a r d) wnioskują powszechnie, ie N. Pani przy tym ważnym i ciekawym obrzędzie wszyscy owi Królewscy4 i inTłi z'natti'ienii i obcy goście towarZyrzyc będą, których zaproszono, aby na chrzere Xiecia Walii obecneiui byli. W U ower wielkie czynią przygotowani * lit-- przyjęcie Króla Pruskiego; tam bowiem N. fan wyląduje.« Wiadomość o szczegółowej misśyi l.orda Ashburton do Ameryki w giełdzie tutel&zel bardzo pomyślne zrobiła wrażenie. Wybór ten bardzo jest stosowny, ponieważ Lord wielkie ma znajomości w Mariach Zjednoczony cli i w państwie fensjlwanii rozległe posiada dobia. Zna więc dokładnie stosunki w owych krajach i posiada prócz tego rzadką w układaniu się Zręczność. Dnia 17. Stycznia położony zostanie z wielką uroczystością k-vinieii węgiel ny 4 pod nową giełdę londyi ską. 1. teg'o powodu Lord Ma joi 1 da wielki obiad, na który wszystkich Mi« nistrow zaprosi. W Bristol wyższy urzędnik tamecznej ko» mory celnei, zniknął, złałszowawszy r>il*tów celnych za 9.00 funt. szterl. "Ten człowiek - mówi S t a n d a r d - miał podobnie: j.ik heaumonl- Smith bardzo znakomite zwi;jżki, aby im c/. \ritt hońór, potrzebował przeto wiele pieniędzy. O zrnarlyrrr niedawno Lordzie Weslrrrtrre'lant opowiada? Arg. t* następującą anegdotę: Mając lat 21, uprowadził len Hrabia małoletnia WówCzas MiSS Child, jedyną córkę , i spadkobierczynię bogatego bankiera Child, który pTźećiyyny był ożenieniu »ię rnlodege jął wazY»'KHe Łonie pocztowe na Iraki ic z Londynu do Oretiiagrec«, ale ścigający pan Child kazał przez gońca wszystkie le konie zakupien, gdy* kupno unieważnia naje» Goniec dogonił pojazd Hrabiego, len wyskakuje, strzałem pistoletu zabija - nie człowieka, ałe konia i dabzą do Gretna odbywa ucieczkę, gdzie jnany kowal połączył go węzły małżeńskiemi i bogatą dziedziczką. fiszą z »nrubay» (na wyspie Jawa) z 4 6. Sierpnia: »Od kilku miesięcy zjawiła się wielka liczba piratów na morzu Chinskiem , szczególniej na południowem wybrzeżu wyspy Borneo. Uganiają się oni szczególniej za n ułemi okrętami angielskiemi i Uwięzion)ch majtków (wyjąwszy europejczyków,) sprzedają jako niewolników. Sądzą tu powszechnie, H '»arynarzc Malajscy i Taiakscy przekupieni zostali i opatrzeni w broń ku temu celowi przez .Chińczyków mieszkających na wyspiejiorneo. Odkryto na wyspie Jawa naturalnie w obfitości rosnące ziele, dające wyborne indygo w ilości większej od roślin dotąd znanych. Kząd z lego odkrycia obiecuje sobie znakomite korzyści. Hiszpania.
z M a d ryt u, dnia 21. Grudnia. Kząd znanego O r t i g o s ę Arcybiskupem w Burgos mianował. Xiądz ten, wielki przyjaciel fana Argnelles, za Ministeryum Calatrawy Biskupem Malagi mianowany i na administratora d>ecezyi te I przez nąd prezentowany został, zaś kapituła tameczna w te osia tniej funkoyi uznać* go nit chciała, ponieważ w różnych pismach nauki kacerskie rozsiewał i z powodu tego przed Sądem Arcybiskupim w Sewilli bronie 1 się musiał. W Wrześniu 1640. r. Junta rewolucyjna Malagi installowala go gwałtem na Biskupa i administratora Óye cezyi, na który to krok najprzód Wicegerens Nuncyatury Papiezkiej, a potem Papież sam w allokucyi z dnia 1. Marca się żalił. Mianowanie więc Ortigosy Arcybiskupem wBurgos Vvielkie sprawiło wrażenie. Bząd rozkazał oraz kapitule metropolitalnej w Sewi II i, aby · JAygnanemu do Alicante Kardynałowi Arcyrn*kupowi Sewilskiemu nie była posłuszną, JCc z jo wyboru administratora archidyecezyi pr?y»tąpiła, tak gdyby Arcybiskupsiwo było wnero conen'. .enerał Ribero, który podczas powstania U iJonriella dowodził w Pairipelonie, a potem niianowsny był Generał Kapitanem Starei KastyjjA o t r r Y m a I rozkaz udania »>c do Pampelonjr, d)# wytłomaczenia się przed sądem wojennym z postępowania swego w Pai daierniKU. Obwiniono go o porozumienie się
z O'Donnellem i że dl« tego tak slaby szczupłym siłom powstańczym stawił opór. Takte Generał Amor uwięziony został nagle w /'aJenaji z lozkazu Generała Rod i I * , i ztam iAd o d p r o wad z o n y d o V i t o r y i , g d z i e p r z e z sąd wojenny ma być sądzony. Z dnia 10 Grudnia.
X. Oriigosa wymówił się wprawdzie x przy» jęcia Arcybiskupstwa w Uurgos, rozumieją jednak, źe tic da uprosić 1 . VV Gałicyi temi dniami pleban jeden z powodu ogłoszenia allokucyi papieskiej a d. t. Marca na 81etnie uwięzienie a później na wywiezienie z kraju skazany został. 'L dnia 24. Grudnia.
Na odbytem wczoraj wstępnem zgromadzeniu Senatorów Hrabia Almodovar w skutek postanowienia Begenta zabrał krzesło prezesowskie. Zgromadzenie rozeszło się, po wyznaczeniu poprzednio kominissarzy, którzy w dniu zagajenia posiedzeń Królową i Begenta powitają. W Alicante czynnie się toczy proces praeciw sprawcom ostatnich rozruchów. Spókojneść tamże zupełnie przywrócona. Pan 6alvandy pr /ywiózł z sobą listy Królowej Maryi Krystyny do Królowej Izabelli i Infantki. Prezes rady roinisłeryalnej wręczył je N. Pani. Ten miewa codziennie narady * Posłem łrantuzkim, lecz te żadnego nie wydadzą skutku, jeżeli się rząd powoł» niejszym nie okaże. Dziś rano wyjechał Pan Salvandy z wszystkimi Sekretarzami i innymi członkami poselstwa francuskiego tu ztąd do Aranjuez i Toledy i dopiero tu d. 26. powróci. Tym sposobem uniknie on wszelkich styczności z rządem tutejszym aż do chwili nadejścia oczekiwanych instrukc) i z Paryża. Attache, H rabia Damrimont, sam tu tylko pozostał. Pan Pageot podpis)wal jeszcze wczoraj (ako sprawujący interessa N. Króla Francuzów. JUziwn ą jest rzeczą, że z wyłączeniem C a s t e II a n o żaden dziennik nie w) nurza swego zastanowienia, iż Pan Salvandy dotąd Królowej przedstawiony nie został.
Niemcy.
Z Monachium, dnia 24. Grudnia.
W kaplicy tutejszego zakonu Sióstr miłosierdzia, 1 O'Nowicyuszek złożyło w dniu ib. śluby zakonne, a 6 kandydatek otrzymało habity. Ze wszystkich części kraju nadchodził liczne prośby o przyjęcie do lego zakonu, co przy coraz powszechnieiszyro. i większym łł.*_n cunku, jaki sobie ten zakon u wszystkich sianów bez różnicy wyznania zjednał, może bj< uważane za rzecz bardzo naturalną. Z Wiednia, dnia 24. Grudnia.
Utrzymują, ze Grecya i jej na wszelki wypadek zabezpieczyć się maiąca przyszłość, jest znowu przedmiotem gorliwych narad łrzech wielkicłi mocarstw, które jej samoistoność utworzyły i zaręczyły. Narady te mogą być z jednej strony skutkiem uzbrojeń Tuicyi, które przeciw Grecyi mają być .wymierzone. Troskliwa dyplotnacya może także przy tej sposobności ma na uwadze irin e przypadki, np. następstwo na tron grecki, gdyby Król Otto zszedł bez potomstwa męzkiego. Zamieszanie na Wschodzie mogłoby łatwo w takim nieprzewidzianym wypadku niebezpieczny przybrać charakter, zwłaszcza, gdy wymuszone na Porcie zrzeczenie się (irecyi pozostawiło w niej zawsze jakąś wewnętrzną zawziętość. Obliczono, źe kolej żelazna do Pragi 1843 ukończona być może Oznaczenie tej linii, to jest dalej od Ołomuńca, będzie niebawem rozstrzygnione. Ołomuniec stanie się" miejscem składowem dla płodów handlowych między Szląskiein, Galicyą, Królestwem Pol« skiein i Hossy;). Ta nieco dłuższa droga obraną została z powodów handlowych, zwłaszcza, źe podróż osobowa według obliczenia nawet przez Ołomuniec z Wiednia do Pra'gi jeden tylko dzień zajmie. Koleje żelazne do Pragi i do Tryestu, już na następną wiosnę mają być rozpoczęte i to z największą pilnością. Linie i powiększćj części przedmioty budowy są już oznaczone; do - Tryestu za troskliwe<<» staraniem Arcyksięcia Jana, a do Pragi przez Ołomuniec kosztem p. Holhschilda. Słychać, że rząddo budowania swych kolei chce użyć, wojska, na linii do Tryestu ma być czynnych 10,000 ludzi; w ogólności 40,000 ludzi ma być stawionych do dyspozyt) i kolei żelaznych. Te postanowienia zwiastują dla dobra krajów najpomyślniejsze wypadki w bliskiej przyszłości. Wiochy.
Z Rzymu, dnia 24. Grudnia.
, Wczoraj X. Arcybiskup Salzburgski, Xiążę Schwarzenberg, z Wiednia tu przybył i dawniejsze pomieszkanie Kardynała Fernese W kollegium Jezuitów zajął. Jutro po funkcyach kościelnych w kościele św. Piotra Ambasador austryacki, Hr . Lu tzów, Papieżowi go przedstawi. X. Dupanloupe, professor wymowy przy Sorbonne i Dyrektor petit Seminaire w Paryżu, od niejakiego czasu tu przeb)wa.
Tegoto księdza Xiqżę Tallejrand w ostatniej życia swego chwili do siebie przywołać kazał, aby się przed nim wyspowiadać.
.>« Tiircyn el Z K o n s t a n t y n o p o l a , , dnia 8. Gru tirifakl Dostrzegacz gr«cki, wychodzący w Atenach, jest głównym organem komitetu greckiego, mającego godło: »Wszystko dla Grecyi i wszystko przez Grecyą!" Utrzymuje on obszerną korrespondencyą nie tylko z prowincyami królestwa, ale także z greckiemi prowincyami Turcyi, z wyspami Jońskiemi i wszystkie mi greckiemi osadami stałego lądu ł wysp . Następujące wiele znaczące i uwagi godne słowa tego pisma me małe l tu uczyniły wrażenie r -»Zaszczytne zadanie, jakie -sobie Helleni założyli, nie iest ukończone. - Europa żyje w niewiadomości ich prawdziwego położenia. Takowy zgubny dla Greeyi stan rzeczy, gdzie naród wszystkiego spodziewa się od przyszłości, trwał już zbyt długo, i musi nareszcie ustać. · Obowiązkiem jest, pracować wspólnie nad rozwinięciem wszystkich naroJ dowych interessów i przyprowadzić- Europę' do słusznego »cenienia obecnego położenia kraju', charakteru Ht-llenów, ich-prawdziwych potrze b, ich życzeń i ich nadjiei. Najważniejszym w tel chwili dla (irecyi jest, wezwać rj.ąd, aby działał. W tym celu połączą się wszystkie stronnictwa 'j to bez i-óżniey zdań, bo wspólne dobro maią na celu.". W tym duchu postępujący komitet, znaczne już zrobił postępy zewnątrz (irecyi, w prowjncyach Tunyi, tak dalece, że rządowi lufeckiemu nie trudno było w)śledzie daleko rozgałęziony spisek, i po niice dojść do kłębka, którego siedlisko w same.że Grecji b)l<>. Dowód na to znalazł si,ę w Bul. aryi i Kandyi. - Lecz jakij, teraz właściwie jest zamiar 1 'ortyi l Przed kilku dniami,postanowić miano co następuj«: Podczas gdy.-'20,000, Turków i 10,000 Ai bań* czyków wraz z llptą i kontyngensem egipskim działać mają na przyszłą wiosnęA5Q,lub oli-t ysięrzny korpus Turków ustawiony, będzie W Rumelii pomiędzy Ądryanopolem i Philippopelem, 9 20,000 Albańczyków rozłożone będą od powyższego korpusu ei' do Macedonii. Taki byt przed kilku dniami plan przyjęty: czyli zaś przy nowćm utworzeniu' ministerstwa tureckiego nic uleynie żadnej, zmianie, wątpić należy- I AuA Dziennikom Smyrneńskim zakazała Porta; pod karą utraty udzielanego jm wsparcia, donosić cokolwiek o teraźniejszej prawdziwej polityce gabinetu tureckiego, mianowicie o uzbrojeniach wojennych.
'b'"o ;.
· {nŁYłOeS iii M-it
. ,ry" . '" ., l Y V'A JI. 'St Z B e i r u t u, dnia, 1. Grudnia.
(Journ. de Śmyrne.) Poczynione prze.ą rząd turecki sprężyste środki położyły tamę ale rozjątrzenie umysłów jeszcze nie ustató. Karmią się przecież nadzieją, "że przeważne wkroczenie tureckiej siły zbrojnej, zmuszając obie strony do zawarcia zawieszenia broni, zdoła zbliżenie między niemi uskutecznić i pojednać je pod względem punktów, które owe politowania godne rozterki domowe, zagrażające zamienieniem się na zaciętą wojnę, wy wołały. ° Dowiadujemy się teraz następujących bliższych szczegółów o owych smutnych wypadkach: Druzowie i Maronici nie cierpieli się* wzajemnie. Maronici, liczniejsi co do liczby, byh w posiadaniu władzy; Druzowie zadrbścili im tejże i poczytując za dogodną chwilę do przywrócenia znowu powagi swego Szeika Heschua Dschanbelalu, oświadczyli, iż nie mogą dłużej ulegaj rhrześrianom i wzięli to j,a pozór swego powstania, podsycanego potajemnie przez kilku naczelników maronickich, których sobie ująć potrafili Szeikowie Druzów, mający u siebie potężną rodzinę Dschanbelalu, która dawniej ni Libanie panowała i które Abdullah mieczem ścigał i wypędzał, a tak uderzyli na Dar el Karnar w celu wyp ędzenia Xiecia Maronitów Beschira Kassema. laka »0 była przyczyna i taki początek niesly chanego nieszczęścia, które góry spustoszyło. W tych aałargach Druzowie, choć słabsi co do liczby i w rnnipjśze opatrzeni zasoby, mieli korzyść n.rswei stronie, co brakowi jedności pomiędzy naczelnikami Maronitów Zawdzięczali; rjęść bowiem tychże początkowo jużto potajemnie, już jawnie ich posiłkowała. Błąd ten, popełniony przez niektórych ćhrześdaćbkieh Szelków i Emirów, nie pojmujących ważności jpgo, pociągnął za sobą okro pne skirtki. -Łupiestwo i rozboje z owych pięknych krain uczyniły widownią okropności. 2i WM ÓW spłonęło, a nieszczęśliwi ich mie szkańcy tułając się obecnie zimową porą bez l fzytUłkU, z głodu i zimna umierają. Wiele ościoiów i klasztorów spalono, a zabraną z nich zdobycz Druzowie do Hauranu przenieśli. Reszyd Basza z licznym oddziałem wojska tureckiego dość wcześnie: leszcze w -Zahle stanął, aby Maronitów w walce i! DruzamM wstrzymać od użycia prawa odwetu. Przybyłe z Damaszku wojsko wyrępyło następnie dowodzony przez Reszyda o r p U s, który po części Deir El Kamar zajął, po części też do Beirutu powrócił. Basza v. IAainaszkn skutecznie bronił Cłirześcian. J 4 patrule przeciągają dzień i noc ulice miasta , zabezpieczają spokojność publiczną. W. s utek nakazanego przezeń śbdztwa Muzułmanie, przekonani o podpalenie- dwóch greckich kościołów, skazani zostali na galery i zapłacenie kosztów na przywrócenie owych kościołów. Za wstawieniem się patryarchy greckiego uwolniono ich od kary galerowej. Przybyły tu dnia 23, Listopada z Malty lJarostatck wojenny angielski przywiózł AngliDom rozkaz ustąpienia z Syryi. Wszystkich więc w rozmaitych miejscach przebywających Oficerów angielskich odwołano. Od dni kilku rozpoczęło się amblrkowanie stojącego tu parku artybryi i amunicyi wojennej. Wyruszą AnglicV* (stó Wwnie do pogłoski) z Syryi d. 4. I &. E: " * Eskadra 'angielska na wodach tutejszych tfiko z jedynej fregaty i dwói h parostatków składać się będzie. Wczoraj zawinął tu bryg Francuzki "Afcibiades« i zostanie wraz z korwetą «Creole» na przystani tutejszej. Oprócz tego stoi tu austryaeka korweta i czekają tli jeszcze okrętu wojennego austryackiego, mającego austryackiego Generalnego Konsula * Adelburg, do Beirutu przewieść.
E t .'..*." .g i p .
Z A l e x a n d r y i, dnia 10. Listopada, (Gaz. łotysz.) - Egipski parostatek «Nil« przybył z Konstantynopola, mając na swym pokładżte Pana Pahlena, który, jak słychać, ma szczególne polecenie d woru rosyjskiego do Mehtneda Alego. Statek ten przywiórf, jak powiadają; odpowiedź na żądanie Mehmeda Alego, aby wolność handlii dopiero po upływie trzech lat mógł zaprowadzić,- odpowiedź ta Dywanu domaga się podobno niezwłocznego przywrócenia tejże wolności. Niewiadomo, co Mehmed Ali postanowi, który się- obecnie w wyższym Egipcie znajduje i tam zboże wykupuje, które w (Josseirze po 160 piastrów za ardeb znowu sprzedaje. Ibrahim Ba'-za zwiedza cały niższy Egipt, gdzie na,lepiej u prawne role wszystkie na swjój przyjmuje rachunek. Europejczykowie, którzy za przyrzeczeniem Baszy od osadników sprzęt sesamu odkupili, doznają tera A wielkich uszczypliwości z strony przełożonych gmJn, domaga ących się teraz owego sprzętu na rzecz Baszy, a wdanie się Boghosa Beja i Wielkiej Bady w Kahirze nie wiele w ' tej mierze świadczy. Komory celne przestrzegają nowAj taryły od wprowadzanych towarów, a Konsulowie niesprawiedliwości tej wstrzymać nie mogli; Wicekról zakazał Boghosowi Bejowi sprzedaży zboża, a nawet nie wolno tpu takowego pożyczać na uzupełnienie ładunków, jakich jeszcZe niektóre statki potrzebują. Ośro tysięcy ardebów, wykupionych przez prywatne osoby w Kahirze, dla przesłania ich do Alexandryi, nie wolno w skutek Wielkiej Rady Łonsulowie są zupełnie nie czynni i nie wiedzą, lak temu zapobiedz; Boghos bej czyni im wprawdzie rozmaite obietnice, ale czynu nigdzie dojrzeć nawet nie można. JNa rozkaz Wicekróla rozbroją pięć okrętów i do arsenału «prowadza; znajdują się bowiem w tak złym etanie, iź do pompowania wody ciągle znacznej ilości ludzi potrzeba. Pułk SW"ąrdYi w Alexandryi zajmuje się naprawą W tym tygodniu wyjechał, Soliman Basza % dwoma Rejami na rozkaz Wicekróla do Sues. Konsul angielski prosił zaraz o wyjaśnienie tej rzeesy; odpowiedziano mu, iz ci pano-\\je chcą na miejscu przekonać się o środkach do oczyszczenia portu i kopania studzien w oW(śj okolicy; lecz wiadomą jest rzeczą, iź tapti P założeniu twierdzy zamyślają. 'Listy z Kahiry wspominają o planie podróży Baszy do Senaaru; mało kto pogłosce tćj wierzy, gdy dobrze zawiadomione osoby bliski powrót Mehmeda Alego do Kahiry zapowiadają.
Rozmaite wiadomości.
Z Berlina, dnia 4. Stycznia. - Na; uroczysty obchód srebrnego wesela CeeirApwe) ,IJ;ossyjskiej w d. 13. Lipca r. b., Król nasz, stosownie do pogłoski, w towarzy et wie kjlku Xiąiąt z krwi królewskie) do Petersburga się uda; dopiero w Sierpniu powróci, a następnie przez czas niejaki w prowincjach Nadreńskich rezydować będzie. - Następca tronu Bawarskiego dnia 14. Stycznia, więc jeszcze przed odjazdem N. Pana, tu jest spodziewany. - Dnia 20. Stycznia Królowa nasza do Drezna się uda, gdzie przez dwa tygodnie zabawi.
Księgarnia Schlettpra w Wrocławiu zatnie» rza wydać wszystkie dzieła Tadeusza Czacie. J. L Kraszewski ogłosił drugi oddział pisroa A t h e n a e u m Myśli je rozszerzyć wia domościami dotyczącemu" się ogółu sfawiańtsczyzny i umieszczać takie artykuły w pobratymczych narzeczach sławianskich, obok K przekładem polskim. W tym celu w wydanym osobno prospekcie wzywa literatów rosayjskich, czeskich i piszących w innych narzeczach sławianskich, by mu chcieli pomocy swej udzielać. Podobną, na wzajemności sławiaibkie) uzasadnioną myśl powziął Pan Uu-> browski w Warszawie ogłuszeniem pisma -wego Jutrzenka; o Ktorem dodatkowo to leszcze namieniamy, ie takowe mieścić będzie
artykuły dotycsąee aię w pgol* literatury ąjłłwiańskiej, żywoty znakomitych »ławiańskicla pisarzy, podania ludu, pieśni, przegląd uajnowszych dzieł w narzeczach sławianskich i wia doiiiości z ogółu sJawiańszczyzny. Luboć to pismo w rossyiskiem i polskićm narzeczu wydawane będzie, wszelkie wiadomości z literatury rossyjskićj, jako ciekawsze dlaSławwn zachodnich, tylko po polsku umieści. Z Rzym u donoszą: Pan Kaniewski, Po lak, pensyonista ro»syjski, który luź dawnićj kilka wielkich obrazów dla swego rządu wymalował, a między teiui prócz wielu własnych jego kompozyryi, wymieniamy tylko dużą, te>! same! co oryginał wielkości k< <piję Alyli B a bła w Watykanie, skończył ter?z na rożka* Wielkiego księcia następcy tronu, obraz przed stawiający wskrzeszenie syna wdowy i wystawił go na widok publiczny. W całym tym obrazie widać dążność do doskonałości, a styl udowodnią, ie P. Kaniewski obrał sobie za ,wzór Bafaia. Obraz ten zalćcd się prostotą i spokojnością, równie jak i poważnym kolorytem. Artysta ten malował pierwej dla papieża wizerunek Wielkiego księcia, następiy tronu, w czasie jego pobytu w Hzymie, a później dla Wielkiego księcia wizerunek paf ieźa. bkloniono go takie do zrobienia kilka opij tego ostatniego obrazu luź dla samego papieża już dla wielu kardynałów, za co oprócz przyzwoitej nagrody, takie duży złoty medal i krzyż kawalerski złotej ostrogi otrzymał. P. Kaniewski wezwany jest do Rossy i dla objęcia posady w akademii petersburskiej. Dowód, że wiek teraźniejszy nierównie więcej pisze ni i starożytni. -- W izbie reprezentantów amerykańskich wydano 1838 i 1839 roku ogromną summ» 73,497 dolarów li tylko za materyjał do pisa nia, mianowicie za 637,400 piór gęsich, a 69,552 stalowych, a co jest rzeczą szczególniejszą, 476 dolarów za samo temperowanie. Do tego sto» pnia przecież starożytni nie doprowadzili. Odkryte zabójstwo. - Kupiec handlujący porcelaną, jechał z ładunkiem tejże i innego naczynia do miasteczka, niedaleko Lorient. N a gościńcu spotkał dziecię bardzo zmęczone, które zaledwie iść mogło. Dziecię zaczęło prosić, by je na wozie umieścił; na co gdy kupiec zezwoli), usiadło pośrodku wozu. «-Tam ci będzie zimno", rzekł kupiec, "ale ja ci cieplejsze miejsce wynajdę.« To rzekłszy, wsadził dziecię w kąt w którym zwykle pi«a sypiał i gdzie cieplutko było. W krotce polem napadli na kupca dwaj uzbrojeni zbój<-y, zabrali mu kilka tysięcy franków gotówki, i położywszy go na gościńcu, wozem przez niego przejechali, by się zdawało, ie mu się prsy ciku, widziało wszystko i słyszało ich mowę. Zdaje «c, że Opalrżność iiinyśłme je wybra ła, by się przyczyniło do odkryci* zabójstwa, ró* -nie iak i wielu innych bezprawiów. (>dy£ od nieiakifgo czasu, wydarza 'y się w tej oko licy bardzo czę»to podobne przypadki, a nikomu na myśl nie przyszło, ie zbóf.y używają takich przebiegów. Po dokonanej zblodni, gdy s*ię zbójcy oddalili, siedziało dziecię cicho, i dozwołiło koniom iść samym, które zajechały na zwyczajne dla siebie miejsce. Tam dzie cię wysiadłszy z w02u, opowiedziało w s/ynkewni cały przypadek, i właśnie gdy skończy lo opowiadanie, .spostrzegło dwóch pod piecem siedzących złoczyńców, którzy nalychłniast przytrzymani zostali. Z badania okazało się, ie to byli dwaj zbiegli niewolnicy z Bagno, którzy jako iandarmy się poprzebierali. Jules Janin, redaktor fe u i II e t o n u J ournal d e s D e b a t s, dawał dnia 13go Listopada bal bardzo świetny. Z ośmset osób zaproszonych, sześćset przybyło. Byli tam wielcy urzędnicy, ministrowie, artyści, literaci, sędziowie t t. d. Jules Janin ozdobiony krzyżem legii honoro\ *-j i dyjamentowym orderom »Niszani Ifiihar«, przyjmował gości, jako "an możny. Kzad, sadownictwo, stan adwoka tów, instytut, dziennikarze i księgarnie mieli tam swoich reprezentantów; również cały Journal des bebats w promiennym blasku, jako to: Saint Marc <iirardin, CuvillicrFleury de Sasy, Ainy, Martin, Berioz i t. d, b brfj fwo klas sy pracującej. - J ournal d e s D ć b a t s wynalazł sposób zapobieżenia ubóstwa pracującej klassy, i tak mówi on: Niech robotnicy uzbierany gro»Z z n o s z ą d o k a s s y o s z c z ę d n o ś c i . T o nam przypomina owo zdanie: «Kiedy nie ma»z chleba, wtedy jedz kołaczr. * - Pisma publiczne obfitują czasem w takie pomysły. Podczas cholery Prefekt policyi w l' aryiu kazał poprzybpiać na rogacli ulic uwiadomienie, W którem przestrzega lud, aby złych i niestrawnych żywności nie jadł, lecz ieby pił wino Bordeaux, które nerwy wzmacnia.
Nagłe Wyzdrowienie.- W Yzendyke Avdarzyfs'c niedawno ten przypadek, ie dwu*'eslo piccio letni człowiek, który w dzirsią }'**' rnku swego życia nagle onie"nnał, rtoćną porq bc-JI wszelkiej pomocy lekarskiej mowę o TMy * Viit .Ob ł k"a ś ] e d z i e w'Par liu tegc ""',> jest ri.e.iychar.y . Najdawniejsi kupcy W rybiarriia<» nie pamięta", aby kićdy taka ilość ile. du b>t3* Paryżu, jak tego roku. Ztąd tei i) wn O" ć ,a jest bardzo tania. Za śledzie, któ. re rr popAednich latach kosztowały 15-20rtnlymovV, pfaćf sie obecnie tylko 6 do «j £ drani. Kfassa robotników na ten rai prawie niczem innem nie żyje, tylko śledziami, przeje co mięso nie nia wielkiego odbytu. (R. Lw.)
...
ipiw księgami FF. Stefan-* »hlegó w Poznaniu w Bazarze wyszły : l) Oh raz warszawskiego społeczeństwa, w dwóch powieściach, prici Panią Anne Xaktcaska. * Cena zip. Ś.
, 2) Spiewy nabożne dla Archidyecezyi Gnieźnieńskiej i Poznańskiej, ulofon* przez Xicdza JB. Mtogedain, DyrektoD> Scuiiuaryuin w Paradyżu,' Wydanie przeznaczone dla szkól po \ złote 6 gr. p., biorąc 12 egzemplarzy razem po 1 słt.
Wydanie na papierze pięknym 3 złt., oprawne w maroquin 4 » » W półskórek 4 » 15 grp.
Tai księgarnia przyjmuje prenumeratę na dzieło:
poświęcone" fóMclWit, przemysłowi, kiipiectwu i dobroczynności powszechnej, którego oddział pierwszy, złożony z 12 posiytów, tworzących 4 tomy, wyjdzie w roku bieżą. cym. a poszyt I wszy w miesiącu Lutym. Przedpłata wynosi złotych polak. 36.
Nakładem księgarni Źupańskiego w Poznaniu wyszedł pierwszy poszyt > STAROŻYTNOŚCI POLSKICHku wygodzie czytelnika porządkiem abecatllowym rebrarryc , Poszyt ten obejimij*' *gfo*ki A - Bo - i «kłada się z 7miu arkuszy formatu słownikowego. Dzieło całe składać się ma z 12 poszyto w i kosztować będzie 49 Zip., które się cząstkowo opłacają.
II
. '»i-»-». -»i .
OBWIESZCZENIE.
Na wniosek uprzywilejowanego zaslaWobiórcy Salomona Meschelssohn, tutaj przy Wronieckićj ulicy pod liczbą 298. mieszkającego, msia być fanty u niego aż do miesiąca drudnia 1839. r. włącznie na zadaw »łożone i dotąd nie wykupione, składające »i? z sukien, bielizny, pościeli, stołowej i innej zegarów i innych * drogich rzeczy, w terminie dnia 16. Marca 1842. r. 6 godzenie 9tćj przed południem wyznaczonym, przez Kommissarza naszego Dr. Gross, inspektora exekucyi, publicznie najwięcej da«' lącemu w pomieszkaniu wspomnianego za-o sUwobiórcy JVle'schelssohn sprzedane. Wzywają się przeto wszyscy, którzy aż do miesiąca Grudnia 1839. r. włącznie lanty u Salo/nona Meschelssohn w zastaw dali-ji takowych dotąd nie wykupili, aby dane w nastaw rzeczy jeszcze przed terminem licytacyjnym wykupili, lub też, gdyby przeciwko żaciągnionvj-pożyczce uzasadnione zarzuty do .nadmienienia mieli, aby o takowych podpisanemu Sądowi, końcem wydania dalszego rozrządzenia w tej mierze, doniesienia uczynili, w razie bowiem przeciwnym dane w zastaw fanty sprzedane zostaną, z pieniędzy za nie zebra nych zostanie-zastawbiórca co do swojej nale żytości, do księgi zastawów zaciągnionej , zaspokojonym, reszta zaś, jakaby jeszcze pozostać mogła, do Kassy ubogich oddaną, a na« atępnie nikt juz więcej z-zarzutami, jakieby względem zaciągnionego długu mieć mógł, słuchanym nie będzie. Porrralt, dnia 1. Grudnia 1841.
Król. Pruski Sąd Ziemsko-miejski.
Dyrekcya Kasyna G o s t Y ń s k i e g o ogłasza: iż 23. i 24. Stycznia dane będą bale; a na ostatki 6. Lutego kostumowy bal, 7go koncert i żyjące obrazy, 8go bal.
DONIESIENIE tyczące się przedazy baranów z owczarni rodowej w Grambschiitz, Namysłowskiego (Namslau) powiatu. Oznaczona tu przedaż odbywać się będzie w r. 1842. odtąd w każdym tygodniu w p on i e d z i a ł e k i c z war t e k, w których to dniach oddzielnie do przedazy upoważniony Inspektor JP. Pac kei z Kani wit z zawsze tu będzie obecnym. Z powodu kilkostronnych łaskawych zapytań namienia się tu jeszcze: iż przeznaczone na przedaż maciorki trzod y G r a m b s c h ii t z s k i e j już z a rok 1842. i 43 są przedarte. W owczarni w K a u l w' t z również pewna ilość baranów, odchowanych z trzody Grambschiitzskiej, znajduje się na przedaż.
.Grambschiitz, dnia 2. Stycznia 1842.
Hrabi Henckeł von Donnersmarck urząd gospodarczy dóbr Grambschiitz-Kaulwitz.
W Skproszewicach pod Krobią jmam baranów 40 i 100 macior na sprzedanie.. - Od lat kilkunastu pracując w owczarni, spodziewam się doskonałością Publiczność zaspokoić. Kai ixt Boja no wski.
Wyborny świeży Astrachański kawiar dziś odebraliśmy. Bracia Anders eh.
Kurs giełdy Berlińskiej,
JI a pI. kurant papie- gotowirami. zna.
Obligi długu państwa PI. ang. obligacje 1830.
Obligi preiuiów handlu uiorsk.
Obligi Kurmarchii 3% Berlińskie obligacje miejskie 4 &i Znchoduio - Pr. listy zastawne Mj Listy zast.W. X. Poznańskiego 4 Wschodnio - PI. listy zost. 3% Kur- i Nowornarch. dito 8 4 A k c j e Kolei Berlińsko - Poczdamskiej 5 dito dito akcje a prioris. 41 Kolei Magdebursko-Lipskiej dito dito akcje a prioris 4 Kolei Berlińsko - Anhaltskićj dito dito akcje a prioris 4 Kolei Dusseldorf. -JElborfeld. 5 dilo dito akcje u prioris 5 Kolei nadrcuskićj ., 5 dito dito akcje a prioris 4
104 Q - 10% 80%10Ą105V lOiij103 102V
1221j109V 103 105b87V 10lV 96V 101
Złoto al marco .
/\/\
Inne monety złoto po 5 tal.
ISV <V 10lV Sov M3' .r
102V 105 102 III'%f loov
102/\ 108%102/\ IOV<r IOIV «
°AJ13 4 N
Dnia 7 Stycznia 1842. r.
od do Tal. ser.fen al. ser. fan.
222 l.l! 3 - !25 -119 _! 25 II 2 -26 8, 5 212,20leiij targowe w mieście POZNANIU.
Pszenicy s z e fe l r Zyta dl.
J ęczmieniadl. .
Owsa . dt.
Tatarki \ d t. -.
GroJ\*vdt. '* Ziem/ak/\v' dl.
Siana cetnar Słomy kopa .
Masła garniec Spirytusu beczka
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.01.10 Nr7 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.