GAZETA

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.04.27 Nr96

Czas czytania: ok. 9 min.

VVielkiego

Xieslw-a PO ZNA N SKI EGO.

Nakładem Drukami Nadwornej 1K, He/tera i Spółki. - Redaktor t A. WannoieaMi.

.JIrII6.

W Srodę dnia 27. Kwietnia.

1849.

Wiadomości krajowe.

z Berlina, dnia 23- Kwietnia. J. K. W. Xinzc Fryderyk Niderlandzki przybył tu z Hagi, a JO. Xiążę dziedziczny SchaumburgL i p p e z Biickeburga.

Wiadomości zagraniczne.

Polska.

Z Warszawy, dnia 20. Kwietnia.

Onegdaj zakończyła tu życie Helena z DrzeA . eckich Skibicka, małżonka Szambelana JJvvoru j, c. K. M., przeżywszy lat 36.

F r a n c y a.

Z Paryża, dnia 18. Kwietnia.

· Parostatek « łe Crocodil,« który dnia 7- b.

mj n V r a fi, ł A o Algieru przybył, wysadził na ląd Uncera ordynansowego Generała Lamariciere, przywożącego bardzo pomyślne wiadomości z Maskaty. Generał Lamoriciere ukończył świetną, 22dniową wyprawę, W czasie którćl kilka pokoleń podbił, a inne, niecheace się poddać, ukarał \zy wił on kolumnę ewoję przez 18 dni kośztirn Arabów i przyprowadził z sobą 500 jeńców, 1800 sztuk bydła na rzeź przeznaczonego i mnóstwo koni. Pomiędzy jeńcami majduje się Kalifa El-Berkanf, prawa ręka Abdel Kadera, który go pierwsiym Aga swego regularnego wojska mianował. Pierwszy to raz schwytano ważnego Szefa W regencyi, i wypadek ten znaczne za sobą pociągnie skutki. El-Berkaui odesłany będzie do Francyi.« Mówią o nadzwyczajnćm posłannictwie, jakie do Paraguaju wyprawić zamierzają. Na czele tego stanie Pan Archiac, należący do ostatniego poselstwa do Persyi. Celem tegoż będzie zawarcie traktatu handlowego między Paraguajem a Francyą.

Bząd otrzymał podobno wiadomość telegraficmą, że w Madrycie wybuchły rozruchy, które jednak zaraz przytłumiono. Jeden tutejszy dziennik powiada: »Bząd Stanów Zjednoczonych uzbraja wyprawę morską, która pod rozkazami Kommodora Bamsaja zostawać będzie. Wysłana ona będzie na brzegi afrykańskie, a celem jćj ma być zmuszenie okrętów angielskich do szanowania bandery angielskiej i niedozwolenia im przetrząsania okrętów amerykańskich. A W tej chwili zajmuią się zniesieniem na bulwarze du Tempie domu, który przez zbrodniczy zamach Fieichiego tak smutnej nabył sławy. Wczoraj, d. 17. Kwietnia jamarały-wielkie sadzawki yy ogrodach T ileryów i Palaisroyal, i mróz był tak mocny, jak go od lat 20 uie pamiętają. (.ielda, z dn. 18. Kwietnia. - Przemyślnicy oczekiwali dziś wyższych zanotowali z Londynu i chcieli dalej papiery za kupywać. Dla tego zasmuciła ich nieco wiadomość, £e konsole angielskie o £ prC. spadły. Głoszono, ze rząd angielski odebrał nowsze wiadomości z Afghanistanu o nowych klęskach. Papiery jednak francuzkie utrzymały się w swojei pierwotnej cenie. Anglia.

z L o n d y n u, dnia 16. Kwietnia. Wczoraj odpłynął z Gravesendu pułk 29.

do Indyi, Pułk 10., do którego się przeszło 250 ochotników z innych pułków przyłączyło, popłynie za nim za dni kilka. Zakładowi pułku 25, nadesłano rozkaz, aby był w gotowości odpłynięcia do Gosportu, skąd także do Indy i się uda. Przeszło 200 ochotników i do tego zapisało się pułku. Z W oolwichu donoszą, że królewska fregata, domniemanie "Penelopa« o 42 działach, ma być opatrzona w niezmierne machiny parowe, aby tern szybciei woisko do odległych kraiów przewozić mogła. Okręt liniowy »Ązincourt" o 72 działach stoi w Plymoucie całkiem uzbrojony i niezadługo odpłynie do Chin. Konferencja kartystowska w Birminghamie dla zupełnego i ogólnego prawa wyborów nie zaprzestała na przyjęciu pięciu lub sześciu łownych punktów s.wej Karty, ale także wycieczkę przeciw naborowi żołnierzy do wojska rozpoczęła. Wydana przez nią uchwała zaleca wszystkim klassom towarzystwa, aby cdmówiły pomocy swojej rządowi, nie zastępującemu w żaden sposób wielkiej massy ludności i wzbranianiem się od wstąpienia do wojską nie służyły za narzędzie wojny, okrucieństwa i niesprawiedliwości. Prócz tego rpzsiali Karljśri" po całym Birminghamie karteczki ostrzegające młodzieńców, aby się nie dali wciągnąć do służby Wojennej, bo ich w Indyach lub Chinach pewna śmierć czeka. Deputowani kartystowscy ufworzyli znowu W Londynie Konwent narodowy i P. Dunkana piągłym Prezesem, a Pana Campbrlla Sekretarzem mianowali. Zamiarem ich jest ciągłe wzniecanie zaburzeń kartystowskich. Peputacya uda się do Pana Duneombe, aby wyrobił w Izbie niższej dla deputowanych k)assy wyrobniczej pozwolenie złożenia za kratkami Izby swego politycznego wyznania wiary i przemówienia za .sprawą ludu. Chociaż przyjęcie podatku nd dochodów w- Izbie niższej już teraz bynajmniej wątpliwości nie ulega, gdy Izba wydala pozwolenie wniesienia bilu opaiicgo JIa' postanowieniu

A * i:ii Peelowskiem, którego przyjęcie w takim razie już tylko {eil formalnością, przeCIez nie tylko dzienniki VVhigowskie w oporze przeciw temuż nie Ustaią, ale także i T i m e s, główny organ angielskiego stanu kupieckiego, wyznaje tera«, iż wszystkie przytoczone przez Peela dowody nie mogą jej o konieczności środka tego przekonać. Ponieważ zaś w Peelu zupełne pokłada zaufanie, przeto się przy podatku od dochodów tymczasowo uspokoiła i środkowi temu oporu stawić nie chciała. Inne jednak zachodzi pytanie, czy kraj go długo ścierpi. Przyjęcie podatku od dochodów jest podobnie jak obsadzenie Afghanistanu po» czątkiem nie zaś końcem niespokojności, i nicby nie było dziwnego, gdyby jeszcze przed upływem trzech lat miała powstać burza przedstawień przeciw temu podatkowi, którędy się zapewne sam sir R. Peel, nawet 2 aktem parlamentowym, oprzeć nie zdołał.

Margrabia Tweddale uda się jako Gubernator Madrassu do Indyj, a Lord Elphinstone ma powrócić do Anglii. Tutejsze dzienniki wymieniają ImIennie wszystkich oficerów i lekarzy, o których wiadomość jest pewna, że zginęli w Afghanistanie. Liczba ich wynosić ma 35, a między tymi Poseł P. Naghten, Brygadyer Anquetil, który dowodził wolskiern Szacha Sudszy. trzech Podpułkowników, 12 Kapitanów, 8 Poruczników, 4 Chorążych i 5 lekarzy.

Według » Morning Herald,« Lord Keane, który miał naczelne dowództwo nad wyprawą do Afghanistanu, i po powrocie w nagrodę swych zwycięztw godność parowską otrzymać, miał zwrócić Królowej swój patent, dfż się przekonał, że rozporządzone przez niego spieszne cofnięcie znaeznei części wolska wyprawy, stało się przyczyną następnycli nieszczęśliwych wypadków, i zwrot tego patentu miał zostać p r z e z Królową przyjęty Onegdaj odbyły sięjaslubiny Karola Roth schilda, syna Barona Rothsrhilda z Neapolu, s krewną Ludwiką Rothschild, córką zmarłego N. M. Rothschilda.

N i e ni c y.

Na posiedzeniu Stanów W. X. Heskich w Darmstadzie d. 13. Kwietnia, Deputowany Glaub rech względem stanu prawnego w Niemczech, a mianowjcie w Królestwie Hanowerskićin, wniosek uczynił. Oświadczył, że zasadą prawną Niemiec jest rząd konstytucyjno-monarebiczny; że pod tym tylka Tzadem Niemcy zaflewitnąć i w jedności i zgodzie .sflnemi stać się mogą; że artykuł 56. Wiedeńskiego Kongressu takową formę rządu zawarował i żaden Monarcha więc nie ma prawa zmieniania Konstylucyi polubownie. Po Xięźccego Heskiego: l) Aby wezystkiemi w mocy jego będącemi sposobami u Wysokiego Związku Rzeszy Niemieckiej za lem się wstawiał, by zgodnie z artykułem 56. aktu Wiedeńskiego, w państwie związkowem Hano» werskiem konstytucyi i prawa przestrzegano, i uporządkowany stan prawny w jak najkrótszym czasie tam przywrócono.' 2) Aby Związek Rzeszy Niemieckiej o wydanie prawideł obowięzujących państwa związkowe upraszano, przez któreby dla ocalenia ustaw niemieckich, pod względem zażaleń poddanych na zgwałcenie konstjtuc)i u tej najwyższej władzy, równie punkt leAilymacyi, jako też sposób postępowania w związku z zaprowadzonym być mającym Sądem Związkowym, dokładnie uregulowane i ustalone zostały. Włochy.

Z Turynu, dnia 28. Marca.

Ze »trony Brazylii zawiązano z dworem neapolitańskim układy względem zaślubienia się Cesarza z najmłodszą siostrą Króla oboiga Sycylii.

Z Ankony, dnia 7. Kwietnia.

(Gaz. Pousz.) - Cytadela ankońska, dzieło sławnego SangalIi, zasługująca na uwagę 2 po wodu bardzo zręcznie urządzonych kazamat ów i wielu podziemnych ganków, ale która zbliżała się już do zupełnego upadku, obecnie znowu za zupełnie prawie naprawioną uważaną być może, gdy przez 16 miesięcy codziennie po kilkaset ludzi około niej pracowało. CytadelIa ta tworzy najgłówniejszą warownią w państwie kościelnem; przed 43 laty szczupła bardzo załoga wytrzymała długie i natarczywe oblężenie, i w tedy dopiero kapitulowała, gdy jej amunic)i do dalszej obrony zabrakło. Znaczny nader nakład na utrzymanie tak szaco vvnego zabytku dawniejszego wojskowego budownictwa przynosi zaszczyt rządowi papie· kiemu, i życzyćby należało, aby także przywrócono do dawnego stanu tak nazwany obwarowany obóz, niemniej ważne dzieło o rOnrie, którego pięć głównych kątów rozw n o n . o * Autorem planu przywrócenia C) ta* deI M . jest podobno Naczelny Wódz wojska papieskiego, General Porucznik Margrabia Kesta, równie zasłużony jak rozważny i 0glęony ntąi, pO(] którego zwierzchnictwem wojsko papieskie tak korzystną przybrało po* Stawę, 'z słusznie z każdem innem w'ojskiem porównanie wytrzymać może. Tutejszy Komendant placu, Kawaler Klitsche, posunięty został na stopień etatowego Podpułkownika. Jest to rodowity Prusak i był dawniei w Rzymie sprawującym interessa Xiccia Ferdynanda Anhalt- Coetheńskiegb. Jest on autoremkilku dzieł ( nazwisko jego nie jest nieznane w Niemczech. Turcya, Z Konstantynopola, dnia 30. Marca.

(Cr. P.) - Sir Stratford Canning oświadczył w nocie Dywanowi, że Anglia koniecznie przy przywróceniu dawniejszego stanu rzeczy w Syryi obstaje, t. j, przy ustanowieniu wła * dzcy chrześciańskiego na Libanie i oddaleniu nowo mianowanych urzędników z granic Syryi. Anglia gotowa dla przeparcia tego roszczenia jąć się oręża. Nadeszły tu z Syryi nowsze doniesienia o okrucieństwach, jakich się Mustafa i Omar Hasza na Maronitach i innych chrześcianarh dopuszczają, że nawet torlur używają i innych katuszy. - Mehmed Ali i agenci jego znowu wielką okazuią czynność, spodziewając się, że z zamieszania i zniechęcenia Jiorzyść jaka dla nich spłynie.

ROZlllaite wiadolllOŚci.

Z Poznania. - Podług nadeszłych zwie-' lu stron wiadomości, gminy ewanielickie nader żywy okazały udział przy zbieraniu składek na utworzenie szpitala i zakładu naukowego dlaewanielików rodu niemieckiego W Jerozolimie. I tak np. składka z dn. 20. Marca b. r. w niedzielę Kwietnia w Międzyrzeczu przyniosła stosunkowo do gminy tamecznej bardzo znaczną suromę 50 Tal. 8 sgr. Zwyczajne kolIekły kościelne w Międzyrzeczu rzadko ilość 2 Tal. przechodzą. W zamieszkanym po większej części przez katolików powiecie średzkim zebrał Radzca Ziemiański 122 Tal. 24 sgr. 10 fen., w czćm jeszcze składki kościelne nie są objęte. 'Nigdy jeszcze powiat Sredzki, choć nawet wszyscy jego mieszkańcy do składki należeli, tyle nie zebrał. - Deputacya miasta Frankfortu nad Odrą, która się tu z przyczyny przyłączenia kolei żelaznei między Poznaniem a Frankfortem do HerlińskoFrankfortskićj kolei żelaznej znajdowała, i za dalszem poprowadzeniem tejże kolei przez Poznań do prowincyj północnych głosowała, wzbudziła nowy interes w tern przedsięwzięciu, a możliwość przywiedzenia dzieła tego do skutku tćm bardziej się podobną do prawdy staje, gdy prowineya rękoimia prowizyi na siebie przyjąć zamyśla.-- Gościńce publiczne, o ile do dróg żwirowych nie należ), tak dalece na wiosnę przez mokrość ucierpiały, że je z trudnością tylko przebywać było można. W takimto czasie szczególniej brak dróg żwirowych uczuć się daje. Z L w o w a . - Dnia 18. b. m. przeniósł się do wieczności w 48 roku życia, Ka/.iniit-:-/. Hra innych w obwodzie Samborskim.

Potwierdzając doniesienie w Gazecie Poznańskie} za rok zeszły, iż drukarnia pod mojem nazwiskiem znana, nazwę swą zmieniła, donoszę niniejszćm, ii założyłem tu w Poznaniu drukarnię nowe pod nazwiskiem JDrukarnia W* Stefańskżego , Przy urządzeniu tejże szczególniej uważałem na to, by łepiei niż dotąd u nas drukować. Przyjmuję do druku po cenach umiarkowanych wszelkie rękopisma, a wedle okoliczności i na własny koszt, roboty tabellaryczne i drobiazgowe. Bióro moje jest w Bazarze.

Poznań, dnia 19. Marca 1842.

Skład stroi pod mojćm Imieniem znany, mej siostrze A. Stefańskiej ustąpiłam. - Dziękując osobom, swćni zaufaniem mię zaszczycającym za okazane mi względy, proszę o łaskawe zlanie takowych na moje następczynię. Poznań, dnia l. Kwietnia 1842.

JP. /Stefa , ńska Z odwołaniem się do powyższego obwieszczenia mam honor donieść niniejszćm, iż Skład stroi mej siostry odtąd na własny rachunek, pod nazwą: A. STEFAŃSKA prowadzić będę. Staraniem mojem będzie, jak największą akuratnością co do danych mi poleceń, zapasami najrychlejszych i najgustowniejszych mód damskich zyskać zaufanie szanownej Publiczności i ośmielam się w tym celu polecić obecnie kapelusze damskie słomkowe, ryżowe, kapelusze z materyów, kapoty, czepki strojne i negliżowe, kwiaty, stroiki, które swą wytwornością, nowością i delikatnym gustem każdego nad spodziewanie zadowolą. Przedaję po bardzo umiarkowanych, lecz stałych cenach. - Mieszkanie moje w Rynku J\ 'ś 73. obok apteki P. Kolskiego. A, Stefa , ńska

Cegielnia w 2 a b i k o w i e, po prawej stronie drogi w bliskości młyna położona, którą dotąd mularz P. Traeger trzymał, jest na rok jeden do wypuszczenia. Bliższą wiadomość powziąść można przy uliry Fryderykowskićj pod liczba 28u T. Zych tińskie go. Kamiennych pomników w różnym kształcie wypracowanych, można dostać za umiarkowane ceny na Chwaliszewie No. 13. u niżej podpisanego. Sto janowski.

# * * W handlu towarów strojnych W. Kalko* wskiego przy Wrocławskiej ulicy fcp. 19. przyimuią się panny, chcące się uczyć stroju damskiego, i tamże o bliższych warunkach zainforroować sie mo gą. Znaczny mój skład win górnowęgierskich z roku 1841" które sam na Węgrzech niedawno zakupiłem, a za któremi bardzo przemawia pomyślny sprzęt przeszłoroczny, zalecam po nader umiarkowanych i stałych cenach, to samo czerwone i białe winaBurdegalskie butelka trzyćwierćkwarty od 12Q sgr. do l Tal.; dobre wina reńskie po 10 sgr.

Karol Scholtz.

Piwo Grodziskie.

Browar tu w Grodzisku na Starym rynku sytuowany, obywatela JP. Ciszewskiego własny, w którym od niepamiętnych czasów powszechnie znane Grodziskie piwo się robi, za» dzierżawiliśmy od niedawnego czasu. O tern donosząc szanownej Publiczności uniżenie zaręczamy, że do naszćj fabrykacyi najlepszych maleryałów używamy, dla czego też za dobroć jego ręczymy, i zarazem upraszamy, nas ewemi poleceniami zaszczycić. W każdy wtorek zrana jest świeże piwo.

Grodzisk, dnia 23. Kwietnia 1842.

O b y wat e l e: U. Bihrowicz. L. Koirfski.

Ceny targowe w mieście POZNANIU.

Dnia 25. Kwietnia 1842. r.

od do

Tal. ser. fenigr. fen. T8-6

Pszenicy szeiel Zyla . dt: Jęczmienia dt. .

Owsa . dt.

Tatarki dt.

Grochu . dt. .

Ziemiaków dt. .

Siana cetnar .

Słomy kopa . .

Masła garniec .

Spirytusu beczka

23', 7] 6 9 26 5 25

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.04.27 Nr96 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry