. ,,( rl*
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.06.03 Nr126
Czas czytania: ok. 9 min.Wielkiego
Xiestwa
POZNAŃSKIEGO
Nakładem Drukarni Nadwornej FK, Dekera i Spółki. - Redaktor: JI. Wannoirsjii.
N9 1 56.
W Piątek dnia 3. Czerwca.
184» .
Wiadomości zagranIczne.
Polska.
z War sz a wy, dnia 29- Maja. Członkowie Kommissyi przygotowawczej do rewizyi i układu praw dla Królestwa Pol6kiego, Radcy Stanu: Zaborowski i Hube, Najłaskawiej mianowani zostali Rzeczywistymi Radcami Stanu.
Na zgromadzeniu Stowarzyszonych gub.
Kieleckiej, w d. 5/17. b. m. pod przewodnictwem JW, Alexandra Hrabi Wielopolskiego Margrabiego Myszkowskiego odbytem, obrani dostali: do Komitetu Towarzystwa Kredy to "we g o: Eust; Dobiecki, właściciel dóbr Łopuszna; i Jan Trzetrzewiński, właśc. dóbr Grabowa; <Ja Dyrekcyi Głównej Towarzystwa, W ojc> Trzetrzewiński, właściciel dóbr Zabłotnia vv gub. Mazowieckiej; do. Dyrekcyi Szczegółowej: Andr. Suchecki, właść. dóbr Poloku- Wielltieg". Frań. Rupniewski, właśó.
dóbr Słupca; Jan Dąbski, właśc. dóbr Zarywyna; Romuald Jordan, właść\ dóbr Przy benie. - Do_przewodniczenia przyszłemu zebra* niu, zostali większością głosów powtórnie powołani: JW Hr. Alexander Wielopolski, właściciel dóbr, Pińczowa: na zastępstwo, Winc. "Wielogłowski, wlaść. dóbr N adzowa.
Wolne miasto KraKany.
Dnia 25. Maja. - Na pamiątkę rocznicy założenia i przeniesienia Akademii Krako w teraźniejsze siedlisko; w d. 23. b. m. wAmfiteatrze N owodworskim odbyło się posiedzenie publiczne, które JW. Kajetan Trojański lUktor j Prezes Towarzystwa Naukowego- stosowna zagaił przemową, następnie W. JX. KaroJ Tebga S. T. Dr. Dziekan i Professor Wyd*ia» łu Teologicznego odczytał rozprawę: o przed-, miocie, celu i wpływie historyi kościelnej na inne umiejętności. W. Felix Trojański M. Dr. Członek Towarzystwa Naukowego" zakończał toź posiedzenie przedstawieniem. ogólnego przeglądu stanu filozofii w Polsce w ostatnich 3 wiekach. .)
F r a fi c y a.
Z Paryża, dnia 25. Maja.
Dziennik S p o rów przerwawszy nareszcie milczenie swoj e, -wczoraj z ob>zcrnytn artykułem w obronie Pana Guizota wystąpił, na który Kuryer francuski dzisiaj odpowiada. Na doniesienie gazet, wspominających od dni kilku z mniejszą albo większą pewnością o czasie, w którym Kollegia obiói\ze ni.ijtf być zwołane, oświadcza dzisiaj M o n i t o r pa ry zki, źe Ministeryum dotychczas nic pt\y»e będzie od doniesień, jakie gabinpt na wydany przed kilku dniami okólnik od Prefektów w odpowiedzi otrzyma. W ciągu przyszłego kwartału w departamentach południowych znaczne jarmarki odbywać się będą; rząd życząc »0» bie, aby wszyscy polityczne prawa posiadają« cy Francuzi w wyborach udział mieli, nie naruszając przez to swoich własnych interesów, zażądał w tym względzie objaśnienia od Prelektów. .Najlepszy środek, aby wyborom na dać cechę wolności i prawdy, zasadza się na popieraniu współdziałania wszystkich tych, którym prawo obierania śluzy. Odpowiedzi od Prefektów wszystkie jeszcze nie nadeszły, przeto też chwili zwołania Kollegiów obiórczych oznaczyć jeszcze nie można. G i e ł d a, d. 25. Maja. - W giełdzie dzisiejszej głoszono, że zaślubienie starszego syna Infanta Don Francisco de Paula z Królową Izabellą Hiszpańską wkrótce nastąpi, Ślub odbędzie się niezwłocznie po przybyciu młodego Xiccia z Hagi, dokąd się Pan Oni» po niego udał. Wyjazd Pana Onisa doznał odwłoki z powodu, jak słychać, układów przedwstępnych względem tego projektu ślubnego. - Wszystkie akcje na koleje żelazne cofają się.
Głoszono, że Jzba Parów do przyjętego w Izbie Deputowanych projektu poprawkę dołączy, która i się stanic przyczyną do odroczenia całego tego pytania aż do sessyi przyszłej. Anglia.
Z Londynu, dnia 25, Maja.
M o rning - C hro ni c l e donosi z Nowego Orleanu, iż stamtąd jeden dyrektor banku u« { zedł i że przy śledztwie się okazało, źe bank en tylko 4000 dolarów posiada, chociaż wrzkomo za-600,000 dolarów, a w istocie za 1,100,000 not w obieg puścił. W skutku kłopotu skarbowego, z powodu którego nawet jui wexlow rządowych nie poważaią, zdarza się, źe w wielu miejscach urzędnicy poborowi Unii znacznego się dopuszczają przeniewierzenIa. O demoralizacyi wyborców wSudbury od.
czytał P. Redington w Izbie niższej następujące pod przysięgą uczynione zeznanie pewnego świadka: »Wybory w Sucjbury więcej przyczyniły się do zniszczenia moralności, niż wszyscy kaznodzieje naprawićby mogli. Już sama przysięga przekupstwa byłaby do tego dostateczną. Wyborcy przyjmują tam jawnie pieniądze, a jednak występują, w zamiarze zaprzysięźeoia, że nie zostali przekupieni, i dania gloJIH swego. Niektórzy czczych wy. szukują wybiegów. Słyszałem twierdzących publicznie, że nie trzeba nic wfęcej, jak tylko «P4icić wyraz unie,« kiedy się przysięga powtarza, a wtenczas przysięga się prawda, że za swój głos otrzymano pieniądze. Inny sposób jest taki, ażeby zamiast biblii pocałować własny palec. Wielu nie dba nawet o tę pociechę dla sumienia awego, ale przysięgają w zupełnem przekonaniu o swćm krzywo« przysięstwie. Kiedy kto ras z namysłem złoży fałszywą przysięgę, już on nie czułym jest na prawdę. Prosty chłop jest rzetelniejszym w swoich pod przysięgą uczynionych zeznaniach, aniżeli wyborca, który już raz podług zasad istniejących w Sudbury, miał udział w wyborach, Gdyby summa użyta w r. 1835. była równo rozdzielona pomiędzy wszystkich wyborców w Sudbury, tedy każdy otrzymałby 30 f. szt,; ale ponieważ niektórzy nie przyjęli przekupstwa, innym zaś niedozwolone dać głosu, przeto wszyscy inni otrzymali po 35 i. Z 600 wyborców w Sudbury, znam 400, którzy fałszywie przysięgli; ogólna w-icc summa użyta w r. 1835. na przekupstwa w jednćm mieście Sudbury, wynosiła 14,000 f. »z. (560,000 złp.).
Dz. Sun wspominając o urojeniu, jakie panowało pomiędzy ludem w Hamburgu, że Anglicy podpalali domy, wzywa naród, aby przez liczne składki, w sposób prawdziwie chrześciański, zbić to fałszywe mniemanie. Parostatek »Great Western« odbył ostatnią podróż z New-Yer-ku do Liverpoolu w dniach 12? najszybsza, o jakiej kiedykolwiek słyszano, chociaż okręt ten musiał zboczyć przeszło 200 mil od zwyczajnej linii, dla ominienia lodów« Belgia.
Z B ruxelli, dnia 26. Maja.
Wypadek wyborów dla Stanów prowincyalpych, prawie po połowie wznowionych, teraz już znajomy i dowodzi wielkiego postępu opinii liberalnej. W ogólności wyznać trzeba, £" w kraju wyłączny przez namiętności kierowany duch stronniczy nie panuje, lecz że wyborcy na indywidualne zdolności kandydatów bardziej uważali aniżeli na barwę polityczną. Pokazuje się, że w wielu obwodach iz sami wyborcy liberalnych i katolickich deputowanych równocześnie mianowali. Najznakomitszym w tej mierze wypadkiem jest powtórne obranie z wielką głosów większością 10 liberalnych Deputowanych Bruzelli. Rozumiano, że stronnictwo katolickie znając sposób myślenia stolicy, wcale w szranki nic wystąpi, ale pomylono się w tćm; przedstawiło ono 5 swoich kandydatów na przeciw połowie liberalnych. Wszakże nigdy jeszcze kandydaci katoliccy takiej głosów mniejszości nie mieli, jak tą rażą; liberalni bowiem mieli po 800-900 głosów, a tamci po 100-170. Nawet YY Mechlinii, siedzibie Arcybiskupa, gólności po wszystkich miastach od roku do roku postęp opinii liberalnej coraz widoczniejezym się staje, pokazuje się w tern dążność odłączenia spraw politycznych od wpływu duchowieństwa. Rząd przy tych wyborach ntutralme się zachowywał. Austrya.
Z Wiednia, dnia 16. Maja.
N.Cesarz chcąc podać sposobność wszystkim swoim poddanym do urzeczywistnienia w czynie tch współuczućia dla nieszczęśliwych pogorzelców Hamburga, zarządzić kazał składki w* wszystkich częściach Monarchii austryackiej. , Składki dla Grobu śvr. w Jerozolimie, zbierane w kwietnia niedzielę yve wszystkich kościołach monarchii austryackiej, wynoszą w samej archidyecezyi wiedeńskiej 7000 złr. a w całej monarchii 25-30,000 złotych reńskich. Włochy.
Z nad granicy włoskiej, d. 16. Maja.
(6)];J] Powsz.) -- Według wiarogodnych wiad"mości z Hagi, nie ma rząd holenderski bynajmniej zamiaru uzbrajania okrętów korar.skic , w celu ozpoczęcia kroków nieprzyjacI lsklch przecIw Neapolowi, jak powszechnie głoszono. Rozsiana w państwie koście! nem wiadomość, jakoby korsarze holenderscy już trzy sycylijskie kupieckie barki zabrali, polega niezawodnie na pomyłce. Nie bezzasadną przecież zdaje się być pogłoska o krążeniu okrętów irancuzkich i austryackich na tamtejszych wodach, aby ile możności .wszelkiemu nieprzyjacielskiemu starciu się zapobiedz. Również jest prawdziwą rzeczą, źe Francya pośrednictwo swoje do załatwienia «chodzących zatargów ofiarowała.
Z Turynu, dnia 11. Maja.
Z pewniają» że rząd neapolitański, oprócz Stolicy Apostolskiej, udał się jeszcze do innego mo ar t'Ya, o. udziele ie opinii względem prawo s C I ządanla rządow belgijskiego i hollenoerskiego, co do wynagrodzenia strat poniesionych przez ich poddanych w skutku zbankrutowania Banca dei Tavolieri di Puglia. Tu; «ą tego zdania, źe rząd neapolitański ma zupełną słuszność', odmawiając wszelkiego wynagrodzenia, albowiem bank ten, jakkolwiek zosta ał pod opieką rządu, od początku jednak był jnslytucya, prywatdą, i rząd neapolitański nie może być obowiązany do płacenia długów za prywatne instytucye.
T u; r C y a.
Z Konstantynopola, dnia 4. Mąja.
. W seraju czekają co moment rozwiązania dwóch Sułtanek.
C h i n .yi Z Makao, dnia 14. Lutego.
(Gaz. Powsz.) - Handel w Kantonie swoim idzie trybem, ponieważ konieczność silniejsza od Wszelkich zwyczajów wojennych. zaś ludność w okolicach Kantonu tchnie ba dzo nieprzyjaznym duchem przeciw Anglikom. Jątr ją to najbardziej, źe żołnierze kilka grobow wyłamali i ułomne nóżki dam chińskich które t znaleźli, z sobą zabrali. Chińczyc poczytUją otworzenie i »łupienie grobów za największą zbrodnię, wołającą o pomstę do nieba. Od niejakiego czasu rozsiewają w Hongkong drukowane proklamacje, wydawane p zez osoby prywatne, które lud do wytępiema barbarzyńców wzywają, i od rządu broni żą ją. Wice.-Kr?l Ka!ltonu, Dschisching, wOjsko z głębi kraju, ktore sprowadził znowu odesłać miał i nowe w prowincyi 'zaciągnął, aby z tego powszechnego wzburzenia kor stać. Próbują siły i zręczności tych reu ow za, pomocą tarcz kamiennych s rękojesclą, . t?re. ka dydaci do służby wojskowej podnoslc I niemi nad głową wywijać muszę a. tysiące wieśniaków zalega ciągle pomieszka nl Komendanta Kantonu, aby próbę tę odbyc. Kontrebanda broni europejskiej, choć bar.dzo nędznej, zdaje się być bardzo w zwyczaju. Zresztą kraj cały zalany śpiewami z drzevTorytami wielkiemi, przedstawiającemi parostatki, a osobliwie zniszczenie «Atalanty* I . klęskę ba.rbarzyńców; w śpiewach tych tyle hjstorycznej prawdy, jak W buletynach europejskich.
Rozmaite wiadomości.
Z Poznania. - Dziennik Urzędowy Król.
Re en yi w. Pozn niu z dnia 31. Maja r b obejmuje między Innemi Regulamin nowo A utworzonego Kollegium ekonomicznego: - don.iesie ie o. chorobach bydlęcych; - o zakazie uzywanla. starego łokcia polskiego; - o czynach poboznych, jarmarkach i t. d.
Z Bonn, d. 26. Mąja. - Wczoraj wieczorem uczuto tu powszechnie trzęsienie ziemi. Sprzęty się poruszały, a przedmioty wiszące w pok?-a h zaczęły SIc wahać. Ludzie w strach wielkim, tu owdzie z domów swych uciekabe Jak daleko to trzęsienie ziemi sięgało dotychczas nie wiadomo. ' Niemiecka literatura w Paryżu - P zy wszystkich prawie dziennikach paryzkich Niemcy są spółpracownikami; nawet Feuilleton zasilają oni swęm piórem, jednakże WCtei pi. sza, do dzienników politycznych. plag na wyspie Martynice jest trucizna, gdzie sztuka trucia do najwyższego stopnia* udoskonaloną została. Mianowicie odznaczają wniej Murzyni. Mnóstwo roślin dostarcza truciznę, nie licząc tych, które sarni Murzyni znają. Dla czego ciź trują, także niewiadomo. Ta chuć trucia na angielskich i hiszpańskich wyspach nie była nigdy znana. Przewiózłszy zalruwaczy na Porto Rico, nie czynią nigdy użytku z swćj sztuki. Nie przez zemstę oni trują bowiem swoje dzieci, swych braci, przyjaciół, swych panów, których może najbardziej kochają. Ci zatruwacze są z tego powodu straszną plagą, jak straszną jest ich tajemnica. Niekiedy działają jak błyskawica i gubią w dwóch, trzech nocach: 30 buhajów, 20 mułów, 100 owiec i 10-12 murzynów swych przyjaciół. To się działo, jak powszechnie wiadomo, na dziesięciu miejscach, i dzieje się jeszcze teraz prawie każdego roku. Niekiedy zadają truciznę, która powoli ale z pewnością działa, której działanie na dzień aż za pół roku może być obliczone. To miało niedawno miejsce w Port- Royal. Jeden urzędnik Cadeot, miał zachwycającą młodą lIstoletnią córkę, która bardzo wcześnie dojrzała, jak zwykle wszystkie kobiety w tych osadach. Każdy podziwiał rzadkiej piękności dziewicę i winszował matce szczęścia. Ale biedna matka z łzam w oczach zwracała uwagę na bladą twarz swej córki i mówiła, de jiij Laura przed sześcią miesiącami została przez jedne murzynkę otruta. Lekarze niczego nie mogli dokazać swą Sztuką, i choroba rozwijała się ciągle. "Kiedy to biedne dziecię umrze -> zwykła nieszczęśliwa matka mawiać - nie wiem, ale to wkrótce nastąpi.» Jakoż Laura po tańcu na jednym balu, musiała się położyć; gorączka rozwijała się coraz bar ziej 1 po kilku tygodniach umarła. UskutecznIono sekcyą ciała i przekonano się, że umarła w skutku nieznacznej i trudnei do wykrycia trucizny,
»OIVIESIEi\IE.
Wielkość straty nad którą rzewnie bolejemy, Straty dla nas równie dotkliwej, jak niepowetowanej, niezdoła zaiste skreślić godnie, słabe Eióro naszći mdłej i drżącej ręki. S trapiona owiein wdowa, i głębokim żalem zdjęta familia, zaledwo jest w stanie smutnego dopełnić obowiązku, uwiadoraiając tylko ninieiszem zamiejscowych, krewnych, przyjaciół i znajomych, iż luby małżonek, a pozostałych dzieci ukochany ojciec, Stanisfair l *0 we (slii, po 15 tygodniowej ciężkiej chorobie w wiekulat 53 na dniu 31. Maja b. r. o godzinie J( <ł* piątej zrana, opatrzony przed kilku dniami wprzód NN. sakramentami, w. Bogu zasnął. Jako trzydziestoletni obywatel i kupiec miasta Poznania, jako były deputowany w powiecieObornickim, jako nareszcieRadzcaZiemstwa W. X. Poznańskiego wszędzie i zawsze gorli« wy i niespracpwany mąż w .usługach publicznych surowy i nader skromny względem siebie, dla każdego zaś innego pełen uprzejmości, szczerej chęci i przyjaźni, umiał »obie zjednać owę miłość pośród obywateli iż szacunek powszechny i to zupełne zaufanie na jaką tylko podobne jego bogobojność i nieskazitelność, zaslugować kiedy mogą. T e rzadkie przymioty, chlebne niegdyś znamiona jego prawego »erca, jedyną będą dla nas pociechą niejaką ulgę w żalu, jakim nas Bóg zbyt boleśnie dotknąć raczył. Poznań dnia 2. Czerwca 1842, Anna Pow el ska wdowa.
G r a b o w s k i zięć, imieniem familii.
£<. kamiennego, podobnyż pak z węgla &$; II{ kamiennego, Roroan-Lowy i Mastyks- *g *% Cement ma w zapasie i przedaje w '%. + £ + słusznych cenach x+ x£ M. J. Ep hraim w Poznaniu, v£ x* w starym rynku -Nr. 79. na- x+ £ + przeriw głównego odwachu. £5 X+x»***»x+x+x»x+x+x»x+x»x+x+x+x«*»*»x*czbł s_ ztll f1ptm\}(fua\>n\ ulcowe uskuteL. J. Lisiecki, na Grobli Nr. 13.
Skład wielki do wełny jako i stancye, są do wynajęcia u szewca G. F. B ehra.
CeMY targowe Daia 1. CzelWca t842. r. POZNANIU. od do Tal. Ur .ftiv T»l. igr. fen.
Pszenicy szefel 2 20 - 2:21 - Zyta dt. . . 1 11 - 1 12 .. Jęczmienia dt. . . . - 22 6 -123 - Owsa dt. 20 - -i22 - Tatarki dt. - 22 6 -' 2 3 - Grochu . dt. 1 6 - li 7 G Zicmiaków dt. ,....., 8 - - 9. , Siana cetnar . - 25 - -' 26 - 8 5 - Masła garniec . 1 25 - 127 6 Spirytusu beczl 1
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.06.03 Nr126 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.