G
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.06.22 Nr142
Czas czytania: ok. 9 min.Wielkiego
TalOT!
JI"
Xic iwa POZNANSKIEGO
*___e_e . II-i i
Nakładem Drukarni Xadworaej W Dekera i Spółki. - ttedalrtor: A. Wannowa iii.
JK14$.. W Srodę dnia 22. Czerwca.
1849.
Wiadomości kraj owe.
z B e r l i n a , dnia 18. C z e rw c a. N. Król raczył najniilościwićj nadać order Orła Czerwonego czwartej klassy ewangelickiemu polskiemu kaznodziei M r o n g o w i u - s-zowi w Gdańsku. Z dnia 2 O. Czerwca.
Wyjechał: J. Excellencya Tajny Stanu Minister, Hr. Arnim, do Poznania.
Wiadomości zagraniczne.
Francya 2 P ary ż a, dnia 12. Czerwca.
Próżnia, jakie) już od kilku miesięcy w dziennikach tutejszych dostrzegamy, po zamknięciu sessyi jeszcze się o wiele zwiększyła. Na politycznych wiadomościach zupełnie zbywa, i gazety nic zgoła nie zawierają takiego, coby zagraniczne kraje zainteresować mogło. Dzienniki paryskie jako tez pisma departamentalne W MI chwili jedynie i wyłącznie nadchodzącemi czynnościami wyborów są zajc'e a jakkolwiek walnym jest wypadek przyszłych wyborów, małe jednak szczegóły i drobne podejścia, których rozmaite stronnictwa używają aby wpływać na wybory, w najwyższym stopniu są nudne. Każde stronnictwo spotwarza i znieważa ile możności kandydata przeciwnej strony a zasługi swego kandydata pod niebiosa wynosi. Plotki, oczerniania, zazdrość i przechwałki - a to są sposoby, któremi gazety łudzić i mamić się starają zgromadzenie, mające wkrótce najważniejszą sprawę kraju rozstrzygać. Co jest najwznioślejszem w rządzie reprezentacyjnym, sumienny, niezawisły i bezstronny wybór zastępców narodów, przez podłe kombinacye na niegodną przetwarza się igraszkę. To jedynie nas pociesza, iż nie raz już się przekonaliśmy, że ciała obiorcze lepszym i wznioślejszym duchem ożywione od tych, którzy się im za przywodzców narzucają. Z dnia 13. Czerwca.
Monitor zawiera dziś rozkaz Królewski, »tanowiący rozwiązanie Izby Deputowa n y c h, zwołanie Kollegiów obiorczych na dzień 9. J.ipca i otworzenie nowej Izby d. 3. Sierpnia, Oba Kollegia obiorcze na wyspie Korsyce zwołano na dzień 12. Lipca.
Dziennik handlowy obecnie bardziej niż kiedykolwiek na to nalega, aby urzędników publicznych z Izby oddalono, i dla użytku obiorców przytacza następujące dowody dla przeparcia zdania swego: »W pośród nieskończonych rozdwojeń i niesnasków znajdu. je się przecież punkt jeden, w którym się nie. dzają t. j. że rząd reprezentacyjny coraz bardziej' się osłabia, a to nieszczęście i niebezpieczeństwo przypisują jednozgodnie niepodobieństwu utwj>rzenia w Izbach przeważającej większości. Żadne prawodawcze zgromadzenie nie wykryło w takim stopniu krajowi błędów naszej parlamentarnej organizacyi, jak ostatnie. Obrane dla otrzymania lojalnego zastosowania rządu reprezentacyjnego, poddało $ię powoli naj rozmaitszym systema o.m i m żom. Popierało ono najsprzecznIeJsze gabInety; przeszło z tą samą uległością o.d Pana Dufaura do Pana Thiersa, od Pana ThIersa do Pana Guizota, od koalicji stronnictw do rozdrobnienia koteryj, od bezowocnych chełpliwości pierwszego Marca d? up okarzaj.ąc e ) powolności 29. Października,. I raożn vy Istocie powiedzieć, że wszystkIe te MInIste ya ścierpialo, nie poważając ani nie pochwalaJąc żadnego z nich. Przyczyna owego trwałe?o niedostatku istotnej większości jest teraz Jawna całemu światu. Utrzymuje się w Izbie jądro jakich 150 Deputowanych, awisłych od administracyi których losy gabInety w ręku , , .
mają, i którzy z tego powodu przez sWOJ stan i stanowisko do administracyi należą. Ta massa urzędników publicznych tworzy jądro wszystkich owych wahających się i przemijających większości, a glosy ich należą w pewnym względzie do ruchomego majątku rządu, wczyjekolwiek ręce tenże się dostanie. Ponieważ to niezmienne centrum jest zabezpieczone, przeto już tylko idzie o zebranie Szefów koteryj, osobistej żądzy sławy i indywidua ny h interessów w koło tegoż, dla utworzenIa Jednej z owych wicksaości, które dopóty trwają, dopóki nowe intrygi albo czyn.ność. nienas cone] żądzy sławy ich znowu nIe znIweczą I do przeciwnego obozu nie zaprowa z . Przy.pomocy tej spoistej massy urzędnIkow publIcznych i jednej części uwiedzionej. albo złudzo nej lewej strony, zdołał Pan ThIers utworzyc swoje większość z d. 1. Marca; przy pomoc.y tego samego jądra, powiększonego. stronn ctwem dworskiem i kilku szczątkamI stronnIctwa konserwatystycznego , potrafił P. Guizot całkićm przeciwną utworzyć większość. Przed jedną i tą samą Izbą mógł Pan Th! rs owiedzieć, że jest Ministrem oPPOZYCYI I pOJedn nia a Pan Guizot, że jest mężem utrzymanIa i oporu; a obydwaj posiłkowani ?yli pr ez owych 150 urzędników, gdy takow , C??CI Ż nie ministeryalne zasady, ale przynaJmnIeJ mInisteryalną potęgę bezwarunkowo uznają i przed nią się korzą.
Anglia.
z Londynu, dnia 11. Czerwca. M o r n i n g - H e r a l d obejmuje następujące, wrzkomo na Współurzędowe oświadczenie: »Stosownie do wiarogodnych źródeł pogłoskom od nie dawnego czasu rozsiewanym o miuemanein nieporozumieniu między gabinetem Prancyi i Anglii formalnie kłamstwo zadawać możena. Twierdzimy nie obawiając się oppozycyi, że między temi ga?in tami nic nie zaszło, coby przyjazne stosunkI mIędzy nićmi zakłócić mogło.« Izba Niższa zajmowała się na onegdajsztm posiedzeniu znowu rozprawami nad przekupstwem przy wyborach. Zaraz na początku O'Connel przedłożył petycyą od jednego go« spodarza w Helfest, który donosi, że otrzym.ał 20 i. szt. za to, aby głosował za torysowskIm kandydatem, P. Emerson Tenent, który przyrzekł mu nadto posadę, co jednak dotąd nie nastąpiło. Z powodu swej zawiedzionej adziei prosi podający o ścisłe śledztwo zabIegów wyborczych w Belfast, i U'Conne 1 aŁowiedział bliską mocyą w tym przedmIocIe, ord Rusell prosił o zezwolenie przedłożenia bilu, aby przy każdym wyborze wolno było mającym udział podać listę tych wyborców, którzy się dali przekupić jeżeli nie będą W tanie udowodnić, że nie byli przekupieni. Sledztwo w tym względzie ma być prowadzone przez mieszaną komissyą, złożoną z członków obudwóch Izb parlamentowych w liczbie 8-10 pod przewodnictwem Para, przez rząd mianowanego. Taż kommissya ma być upoważniona do śledztwa i w tych przypadkach, W których nastąpiły pojednania między przeciwnemi stronnictwami, w celu zatajenia wzajemnych przekupstw. Względem wyborów, którzy uznani zostaną winnemi przekupstwa, kommitsya ta ma zawyrokować utratę prawa wyborów. P. Peel oświadczył się za tym bilem, ale życzył, aby było oznaczonćm, co uważać należy za przekupstwo, do czego pragnie, aby doliczonem było c ęs owanie :V borców i bezpłatne przywożenIe Ich na mIeJsca wyborów. Po poparciu tego bilu jesz ze przez kilku innych członków, Izba zezwolIła na jego przedłożenie. Poczem przeszła Izba do roztrząsania cła od budowlanego drzewa, i po odrzuceniu kilku zaproponowanych zmian zgodziła się na ministeryalny projekt. Na temże posiedzeniu" P. Perrand zapowiedział że w środę poda wniosek, aby uchwalić , . . .
adres do Królowej z prośbą o zaCIągnienie pożyczki miliona f. sz. dla zaradze ia nędzy.lud .
Kapitan Hoss donosi z N oweJ połudnIowe., Walii pod dniem 21. Listopada r. z., że .SIę wybierał na nowo % wypraw;} do połudnIo szych odkryć". Powrotu tej wyprawy spodziewać się «nożna dopiero w roku 1843. lub jeżeli zimovrac" będzie przy biegunie, dopiero 1844. rok"m-P-Aggass-a.
. '-
- - - i
Teatr polski.
W Ś r o d ę, dn. 22. Czerwca 1842.: Artyści dramatyczni z Krakowa, pod dyrekcyą T. A. Chełchowskiego, przedstawią wznowiona trajedyą Shakespeare z dzieł Wojciecha Bogusławskiego: ..Hamlet." W księgarni Zupańskiegó Jest do nabycia: Dodatek do pamiętników Wyb i c k i e S * * j odnoszący się do życia Andrzeja Xamojshiego, z rękopismu Wybickiego wydany. C e l'l 2 l i z ł tp.
OBWIESZCZENIE.
W zamiarze zapobieżenia przeszkodom i zdarzyć się mogącym'przypadkom nieszczęśliwyr n podczas bytności najjaśniejszego Króla tu w Poznaniu urządzono co następuje: I. W dniu 24. m. b.
A. Brama Berlińska, przez którą najwyższy wjazd Najjaśnie;szego Króla nastąpi w wspomnionym dniu dla wszelkich wozów i jeźdźców do królewskiego orszaku nie należących zamkniętą będzie. W to miejsce kom« (Dunikacya w tym dniu przez ulicę św. Marcina traktem żwirowym do połączenia miasta z traktem Berlińskim nowo ułożonym otworzona będzie. B. Wozy do trybuny przy bramie honorowej zajeżdżające przez ulicę Pryderykowską i Młyńską na tamie ulicy stanąć i wzdłuż ulicy Młyńskiej przez ulicę św. Marcina odjeżdżać muszą. , Od godziny 3 1A po południu zajazd takowy rOwnieź zamkniętym będzie. Ci Niemniej wszelka jazda dla wozów i ieźdź c (5 w t a fi liS tanie, gdzie Najjaśniejszy Kroi miedzy szpaiirem utworzonym przez ulicę Berlińską, plac Wilhelmowski, ulicę N ową, Bynek, li I j c c Wodną i Klaszorną ku zamkowi pojedzie. ii. W dniu 25. m. b. A. »r*y e paradzie zrana o godzinie 9teJ na placu działo wyra odbyć się mającej, ulica Magazynowa i droga tam stąd do kościoła garnizonowego prowadząca, dla jazdy wozowej zamkniętą będzie. Przypatrujący na ulicy Magazynowej i na drodze wyżej oznaczonej, postawić się mogą bez zajęcia jednak placu działowego. Wuijście na drzewa, przez co takowe uszkodzone będą, oraz inne przypadkinieszczęśliwe przyprowadzone być mogą, pod karą natychmiastowego zaaresztowania żaka« zane jest. B. Powozy do obiadu na ratuszu zajeżdżają bez wyjątku z strony ulic Wodnej, J ezuickiej, Wrocławskiej i Nowej, gdyż ulica Wroniecka, Żydowska, Szeroka zamknięte będą. Powozy czekające lub do zwrotu przeznaczone najeżdżają na stronie rynku przedłużenie ulicy Szerokiej stworząjącej i za » i odje» źdźają, wszystkie w tym samym porządku jak przyjeżdżają. C. Na ucztę Stanów w Landszafcie w d.
25. m. b. wieczorem wszystkie powozy: a) przez ulicę Wilhelmowską, a to przy boku Hotelu Drezdeńskiego pod namiot przed wchodem domowym ustanowjony zajeżdżają i przez ulicę Pryderykowską w prawo i w lewo odjeżdżają; b) powozy tam do odjazdu gości zostające, lub później po nich przyjeżdżające w ulicy Pryderykowskiej tyłem ku Landszafcie ustawiają się, aby zajazd i odjazd tam ztąd bezprzeszkodnie do wchodowego namiotu nastąpić mógł, a ztąd wszelkie powozy ulicą Wilhelmowską na stronie hotelu Drezdeńskiego wprost aż do placu Wilhelmowskiego odjechać muszą; c) woźnicy, którzy by przeciw wezwaniom urzędników uporczywemi okazać się mieli, zostaną natychmiast aresztowani, i konie ludziom do tego zamiaru przeznaczonym, powierzone. III. Dnia 26. m. b.
w dniu odjazdu Najjaśniejszego Pana odgodżiny 9tej ulice od zamku lako t o: Klaszt9rna, Wodna, Rynek, Szeroka, Chwaliszewo, Srodka i Zawady ile możności wolne utrzymywane być muszą i nie wolno w «znaczonych częściach miasta wozami stanąć. IV. Podczas illuminacyi w tych dniach nie wolno w mieście racy, huki strzał lub inne sztuczne ognie puszczać. Lubo potrzeba wymaga przez wkroczenie urzędników i aresztowanie jakowym przypadkom lub nieporządkom zapobiedz, jednakowoż spodziewać się należy, iż każdy do tego się przyłoży, aby przez przystojne zachowanie się obchodzenie uroczystości nie skrzywdzić; w zaufaniu więc na duch mieszkańców tutejszych, kładą podpisani swe życzenia i potrzebę do serca Publiczności, aby sama na tem czuwała, by wszystkiemu zapobiedz, coby powszechnej radości przeszkodnćm być mogło. Poznań, dnia 18. Czerwca 1842.
Królewska Kora Król. Dyrektoryum mandantura. policyi. mieszkaniu inojćm pod Nr, 7- w Starym rynku przy figurze Sgo Jana. Przyjmuję wszelkie polecenia kupna, sprzedaży i wydzierżawienia dóbr i innych-nieruchomości wiejskich i miejskich, niemniej umieszczenia i zacienienia kapitałów, i posad prywatnych. Upraszam szanowną Publiczność o łaskawe zaszczycanie mnie swemi poleceniami i przyrzekam szanownym ziomkom najskorsz;j, gorliwy i rzetelną usługę. Zygmunt Koppe, Koncess. Komissarz r Agent.
O- zierza wy dó br szlacheckich na kilkanaście lat, tak podobnie jak większe i mniejsze dobra każdego rodzaju na s p r z e d a ż z Wolnej ręki, jestem i w tym roku umocowany do polecenia. Poznań, dnia b. Czerwca 1843.
Koch, mieszkający na Wilhełmowskim placu pod N rem 2.
Wieś z folwarkiem Katarzynowo od dóbr Brudzewa w powiecie Wrzesińskim, jest do wydzierżawienia. O warunkach można się dowiedzieć w Brudzewie, lub w Poznaniu u kupca Berka Witkowskiego, Hotel de Paris. · J. Kokczvński .
W tutejszej znacznie poprawnej owczarni _ jest jeszcze do sprzedania około 30 macior i 80 skopów do chowu i użytku zdatnych.
Dom. Piotrowo , powiatu Szremskiego, dnia 40. Czerwca 1842. Hozyszcze Indyjskie czyli waz Cesarski« tak nazwany ISoa Cen« Strictor. '20 stóp długi i 150 funtów wazący. W tej wielkości i tak piękny zapewne tu jeszcze nie był widziany, i wcale nie jest niebezpieczny. M a l e ń k i W l O d t , mający lat 46, wzrostu 36 cali miary francuzkiej, z wielkićm wykształceniem, w nośnym kolosalnym do uiu podróżnym, w którym widzieć kuchnię, sypiilnię i pokój odwiedzinny. Cena wstępu: pierwsze miejsce 2£ sgr, drugie lJ sgr., dzieci 1 sgr. - Widownia na placu kamlarvinvm Amand Thuillier
I Najwytworniejsze włoskie i jedwabne * r kapelusze, tudzież znaczną ilość stroj ów ę. na głowę i najużywańsze peleryny kardy- i * nalskie i kwiaty Paryzkie na szlaki do su- * * kien ofiaruje w naj słuszniej szych cenach j* P. W e y I, w rynku Nr. 82.
naprzeciw wagi miejskiej. +
* @ +« * « III - * * * * @ * I'\. * » * » * « * » * * y * (* * » y y y y
Francisco Benvenufo 51 Genui, zwiedza jarmark tutejszy z swojemi wyrobami ze złota i srebra Jilgranową robotą. Oto szczegóły: zauszniczki, brosze, brakoletty, kwiaty, korale i różne artykuły strojów na głowę, klejnoty na szyję, talerze, koszyki, wazony do kwiatów, bonbonierki i t. d. Przedaję oneż po fabrycznych ałe stałych cenach w Bazarze sklep No. 5., w Lipsku przy ulicy Barfussgasschen No. 5/233., w Genui przy ulicy Złotniczej No. 6., i uprasza o liczne go odwiedzanie.
A q r Zaopatrzony zu1...1,£ pełuic we wszelkie artykuIII ły mody dla mężczyzn malI; gazyn p Jf. IJ. Meyera" II{ xv rynku pod 51Tr. ?£.. Ul U; poleca wszelkie szczegóły HI W na bale i uczty potrzebne, W tudzież eleganckie trzewiki Q balowe.
w*Wino szampańskie C lig out 1 Strassburskie paszteciki polecają B ra c ia Va s s alI i przy Pryderykowskiei ulicy. Najlepszy Limb. ser śmietankowy (s z t u k a 5 s g r / ) « także najlepsze duie soczyste pouSOWC MleSS. apeIzyny« naj!. duie soczyste dto.
cytryny« nąjl. świeże zielone pomarańcze nąjl. świeże fraueuzk. prunele. nąjprzedniejsze Sardines » l' h ułI C (w blaszanych puszkach), naj!.
tłustego wędzonego łososia i naj!. nowe śledlie Mathjas zwane otrzymał i poleca w ile można pomicrnycli cenach Mt, JL. JPraeger A przy Wodnej ulicy w domu szkolnym imienia Ludwiki Dod J\3 30.
N ową nadsyłkę świeżych cytryn po 1 sgr. sztuka, świeże słodkie apelzyny nader tanio, wyborne nowe śledzie po 2 sgr. i tłustego wędzonego łososia prze daję w najumiarkowańszych cenach. Józef Ephraim, narożnik rynku i Wodnej ulicy Nr. 1,
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.06.22 Nr142 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.