GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.11.11 Nr264
Czas czytania: ok. 10 min., , - .
- big :' ..
· ;. · · ..; HI
VVi elki e go
.,.el
· i
XicsHv» .
q . . ..
POZIAN"SiikIEG O
In ii I. .... I.............,,_.u .. f Ol iii o II I °i »!.06 NakUdem, Drakarąi lyadjwftąiiej Jf: Deckera H6PÓIII. q A' RfedaktoV r 'A» l#*mlHlau>UlM? I\.
JW £ 6 4 «
W Piątek dnia 11. Listopada.
18« «e"
. " ,
Wiadolllości krajowe.
1 o v' --i-i+l C Wydziały sAar»ovre. ",j p o s i e d z e n i e, dnia 2 8 . Paź dz. Koleje żelazne. -.Gwarancya prowi« 2YJl od kapitału A zakładowego i możliwe powtórne podwyższenie ceny soli. ,. . Na dzisiejsze'm posiedzeniu względem po« danego w mempryjale 3go pytania:. " »czy zgromadzenie jest tego, zda*riia,.źe przyjęcie gwarancyi prowizyi od kapitału zakładowego nawet W połączeniu z koniecznem wtj m cazie zastrzeżeniem podwyższenia znowu zniżonej ceny soli w ogólności życzeniom kraju odpowiada?'« zdania członków zasięgnięto i wefcwanie i'liiienne w tym celu zarządzono, Nasamprzód oświadczy! przezydujący Pan Minister, że gdyby tego życzjć miano, pytanie to w ten sposób zmodyfikować można, że mfaefo zastrzeżonego znowu podwyższenia ceny Soli, też zastrzeżenie możliwej zmiany przyrzerzo« Dego zniżenia podatków postawione być może.
W zgromadzaniu przeważało to zdanie; ii ine bfdzie fo życzeniem kraju, żeby ceny soli znowu kiedy zwiększać miahof każdy nadzieję zniżenia z radością przywitał a Zastrzeżenie rnoźliwegp powtórnego podwyżsłeńia Tej cJny me tylko radość tę zmnjejszy, lecz 'wywrze
.l . . . .y. , ; j, ,1
U{Ulnawet wpłyW szkodliwy na moralne prtfez edykt poborowy na całym narodzie sprawione Wrażenie,- Życzyćby więc wypadało, aby W razie .potrzeby podwyższenia t podatków, to nigdy się soli nie dotyczyło, a to tern bardziej, gdy podatek ten ubogiego w równym prawie stopniu; dotyka jak i majętnego. Zdrugiej strony nie ociągano sią uznać zastrzeżenia w podanym układzie, kiedy rząd zapewne tylko w razie ostateczności tego li ręku sic chwyci a'założenie siatki kolei żelaznych tak dalece dla kraju jest pożadanem, że podwyższenie certy soli' z utrata takowe} potrzeby W porównanie iść nie może, - Przedmiot ten obszernie rozbierano,4 a po obradach (które mytu dla' braku mfejsća opuszczamy} oświadczył prezy dujący minister, że wypadek nasIapio» ńe20 rozbioru W tych słowach określić się sg, daj:Wielu członków, co s?ę przeciw co Wlórnerau podwyższeniu podalku od' soli oświadczyli, zdałiie swe na lem opiera, ie podatek ten właśnie naibardziej biednemu ludowi ciąży? że sir zdaje*, iż rząd 'sam z sobą się nie zgadza, kiedy właśnie na ten podatek godzi. Ate ta pozołna sprzeczność zniknie, «koro na potrz;ebh'e> polyczcnie's'b'r'aw kolei żelaznych % edyktem'względem podatków się zapatrzymy. Podług rozwijanej w memoryale »asady zniżenie podatków miało być wprawdzie Wiadomości zagraniczne. nadane, ale równocześnie tez służyć za gwararicyc, aby dobrodziejstwo kolei żelaznych u- p O l S k a . rzeczywiścić. % nad g r a ni c y P o l s k i ej, d. 1. Listopada. Zdaje się więc stósownem w przypadku Po zniesieniu ze strony Rossy jsko- polskiej potrzeby naruszenia edyktu dotyczącego I po- IAchwenryi kartelowej z Prusami, osadę gradatków, w istocie uciec się do podwyźszpnia nicy pułki kozackie o tyle wzmocniły, że po zniżonego podatku, nia zaś podwyższać inny nad całą granica pruska .od 500 do 500 kro jaki nie zniżony podatek. Prócz tego obrady ków pikiet z 3 Kozaków ustanowiono, a co dzisiejsze dowiodły, jak trudną by byto rzeczą, .wiorsta jest oddział 18 ludzi z oficerem na nowy podatek albo podwyższanie jakiego po- czele. Jeżeliby środek ten zbieganiu wojskodatku zaprowadzać. Różne Stany prowincy- wych jednak zapobiedz nie mógł, tedy (tak alne tyle różnych podawałyby projektów, 'iż przynajmniej głoszą) półki aresztanlów po rząd może nie byłby w stanie oświadczenia nad granicą festawionę zostaną, aby sąsiadom się stanowczo za jednym pewnym. przez bojaźń przed temi łotrami uiąć ochoty Trzeba sobie wystawić przypadek, że przez przimowarita ich gościnnie.
gwarancye dla kolei żelaznych zasoby rządo. W zeszłym tygodniu majętność Czarna w we byłyby wyczerpnięte; przypuściwszy, że Okręgu Siennickim, własność Wnego ScyW tyra razie nadzwyczajny jaki i nagły wyda- piona, pożarem nawidzoną została; spłonęło tek hast a pij podatek od soli prawie jedyny wiele zabudowań;- w ogólności szjęody do* tylko podajeinodek, aby skarb natychmiast chodzą 50 tysięcy złp. Przyczyną tego-nie» zasilić. '- · .*. -.. szczęścia Achłopek, który'zostawił żar użyiy. Jeżeli się osłabienia moralnego wrażenia do rozgrzania kartofli.
$prawiortjgo-pi»zee. *dyk*doty.czft«3» podstkó w F' r a II C V a.
z powodu zastrzeżenia owego obawiają i ten _ _, , ,. J.. · -. 3 wpły moralny wyżej ceni jak, ma eryalnA, " /: lo layż?a"'zla s! i /'k !st p.<;t o" p"b Y 6 korzysc, tedy_ obawa ta. nieuzasadniona. % KIO łni ,a;." A . -' Y, , * . . . ro bowiem N. Pan JawnIe ?przed ludem sw 0-. * .,« bIodebrac.don slenle,ze.»prairo wystąpi i wyrzecze: . wy Ang1ikow w Atghanistans -pom ę]SZY III III H. A i1: K i1: 3 P w b l c h i . d i nąjznakomitsi tutejsi . . . . . TM%IIIU; II{ & A m A III III II{ Izraelici przesłali w dowód'wdzięczności auczą:ego }JOClarków n' e będzie -potrzeba s t r y a c k i e fi li K o n s u i o w j w Damaszku pyszna, naruszać poczytuję sobie jednak za obo-. 1\IU/ekl ;zło' c1yaPi.łnt.a i wYSC;ldfana. za Ó 9 - Wiązek utrzymywać skarb w kwitnącym pIeKę, l\.torą UQZlell zy om w In eressle ca stanie w jakim jest obecpie, a rozumiem, Tomasza. Że tego tylko dokażę, skoro' potrzebne 'l" A fi g l i a.
gwarancye z zastrzeżeniem względem ini - Z . L o n d y n u, dnia 1. listopada. zeniaj podatków połączę: Jutro pdbsd'zie się vy Wmdsorzepós.icdzesłowa te zapewne umysły zaspokoją, j. . . niaTajnej Rady, na któremKrólowa, jak słyZresztą przekona się N.. P.n;o, zAob/Acjtych, chać da swe zezwolenie na żamęźcie' swej Z wiclkie'm zapewne zAdowoleniecp, jaką wnu zki, Xiczniczki Augusty Cambridge z. łyiełką wartość wię szość, gr?m zeni z,ni- dziedzicznym W. Xicciem Meklemburgskożeniu podatku od solI przYPlsu e l jak nJecnę- Strelick l .m. ' Ślub. tei do.stoinei rY rpa .Słt@ tnie możliwość podwyższenIa podatIu tegct 01T f Clum. alUU TeJ yLfl1;Ul ay « przypugzcza. . , . zar f po uko czeniu "pr.zygotowań odbyć. Wtem przekonanm.lMlnAtęr.gptow pytal DZIS odbyła SIę w wydzIale spraw zagramnie to tak zmodyfikować: cżoych rada.gabinetowa, na które, wszyscy U; o o l) l A l ,mo,żliwość podwyższenia poda- Mini trowi£ obe ni brtlkcłoWb kill£e odJlh1azło tku w ogolriości się'zastrzega". galenla p r amen. u o, .' . a stosownie do życzenia drugie takie podać pod z twI rdzenle K M r l w t eJ. G o b e są n d l .z o l, . . 'ze opor pIerwszego lnls ra przecIw uczy - pyąanle. S . J G h . k . b ' lf . d ł b U p raszać N JAana nemu przez lr. ra ama wnlos OWI, a Y »aza ple wypa a. o y . .. ' z względu nastań kraju ,i podobne doprazeby. od .VVpomnlo ego. zastrzezenla od- wd zwi kśżetii«-' -się teraźniejszej nęjdzjr za ąpIl, kiedy v\ raZIe potrzeby lud, zawsze y -,-in zimy oj.ooparlament jeszcze' przed 'arodzeniem zwołano, Wypływa nież naturalnego wstrętu Sir, R. Peela, p'fzed par1amentem V z niezmiernym - -niedoborym w dochodach państwa, jak to Q-.
do jutra odroczono. -- -
1I
. Minister spraw wewnętrznych z łatwych do odgadnięcia powodów pra'gnie usprawiedliwić się jak najprędzej z ciężące; go odpowiedzialności'za utrzymanie pokoju publicznego. Według doniesień z Kanady, przywiezionych przez parostatek »Columbia ,-« *)ir ChaTles Bagot, Gubernator tej osady, zamknął posiedzenia tamecznego ciała prawodawczego d. 12. Października. Podziękował on obydwom Izbom źa ich współdziałanie i liberalne przychylenie się do zaporoóżek i oświadczył, iź jest zamiarem rzędu, postępować na raz rozpoczęte) drodze. Parlament kanadyjski do d. 18. Listopada odroc-zono. Listy prywatne zapewniają, źe myśląca -część publiczności politykę bir Charlesa ,Bagot'a' pozornie pochwala. »Lecz, powiada s t a n d a r d, było» by to uderzającą, a może nawet zasmucającą rzeczą, gdyby tej polityki także z innei slrony ostro nie zganiono. W zagorzałem czuciu Wielkich mass ludu posuwają, JIaKOIII'ec wszystkie cnoty i -występki ai do ostateczności, a prawość, oburzająca się na samo ułaskawienie bun towników, jest naturalnie teraz w Kanadzie wielce wzburzona. Szanujemy u prawych nawet sam zbytek, widząc, ze przez zbytek w prawem uczuciii narody się wzno*zą, (moralną atmosferę kraju swego w czyetoici utrzymują; zresztą uczucia takowe, zwykle się same uspakajają. i do rozwagi przychodzą. « Kobiecy związek chartystów odbył zgromadzenie w zeszłą niedzielę, na którćm znowu Miss Walker główną grała rolę. Parostatek »-outh Ameryka,l-( który dnia 1.
b. m. i opuścił New - Jork, przywiózł pewną liczbę wychodców znędzniałych, -którzy w N e w Jorku nie znaleźli dla siebie roboty, gdyż tameczni robotnicy sarninie mają zatrudnienia. Chłopak J ones, który, jak wiadomo, kilka razy potrafił się; zakraść do pałacu Buckingham, i wysłany zosta! do Ameryki, zjawił się znowu w Londynie, lecz przez policyą ujęty i na okręt »Warspits« odprowadzony zoslał. Portugalia.
z P a ryż a, dnia 31. Października. niedawno temu donoszono z Lizbony, że Monsignore Capaccini, .Nuncjusz Papieski, nowe od dworu, swego odebrał instiukcye, ustanawiające zasady, na których układy jego Z rządem portugalsko miały być kontynuowane, aby sprawy kościelne Portugalii choć raz nareszcie załatwić. Ale nadzieja pomyślna, którą się cieszono, nie ziściła się. Przynajmniej lizboński N a c i o h a l wyraża: »Moźem z peVnością donieść,! źe nadzwyczajne i przesadzone roszczenia dworu Rzymskiego i ude
IW
rzający w istocie sposób, którym tam na nasze bezrozumne koncessye odpowiadają, gabinet nasz nareszcie zniewoliły do zruiennia stosunku swego z kuryą Rzymską i jej reprezentantem , W Lizbonie.« - p - N a ci on a I wynurza zdanie?, iiby nalle,piej było, gdyby rząd wszystka jnr stapje d*yvn.>ejs'ym. zo&tawił. N i e ni. ic y.
Z L i p s k a, dnia 30. Października.
I nasze miasto nie uszło w tym roku pożaru.
Tej nocy pomimo dzielnego ratunku spalił się do szczętu wielki.zakład młynarski, nazwany AngermiUile, przy ulicy Frankfortskiej.
A u S t r y a.
Z W i e d n i a', dnia "mPaździernika.
Dziś zatknięto na szczycie wieży s. Szczepana nowy krzyż i dwugłowego orła. Budowa tego olbrzymiego kołosu rozpoczęta w r, 1359 za panowania Xiecfa Rudolfa łV., w rt 1433 pod Albertem V.,późnief Cesarzem AL bertem I I. , 'zo stała dokończoną. W r. 1514 odnowiono tę wieżę u szczytu, ale z laty takiemu podpadła uszkodzeniu, źe musiano pomyśleć o restauracyi. Jakoż w r. 1838 roi» poczęta restauracja, na driju 20. Paźdz. r. b. doszła swojego kresu. U roczyste poświęcenie krzyaa odbył celebrujący Kanonik katedralny, Hrabia Welsersheira Jej Ces. Mość Cesarzowa matka, \iężniczka Salerno wraz z swoją dostojną córką, przypatrywały się s okien pałacu łej pamiętnej dla Wiednia uroczystości. N owy u n d »>iu/. z. krzyżem Qpierwi>«y.waży 222, a drugi 58, razem 280 funtów) ma 10 stóp i 5 cali wysokości, a 4 stóp i 10 cali szerokości. ..l · i.. l Multany i Wołoszczyzna.
Z B u k a fe s t u, dnia 26. Października.
(Dostrz. Austr.)- N adesłana tu z Konstantynopola sztafeta przywiozła Rossyjskiemu Generalnemu Konsulotvi wiadomość', źe dotychczasowy hospodar Ghika z urzędowania swego zrzucony został. Stosownie do tego Xiązę Ghika dzisiaj rano rządy w ręce oznaczone') w organicznym regulaminie Rejenryi tymczasowej (Kaimakamie) złoiył, składającej się z W. Bana Wołoszczyzny, Jerzego Filippesko, 2 w.
Wornika, Theodora Wakaresko i z Wielko Logothcty Michała Kornesko. Po zwołaniu deputowanych na nadzwyczajne zgromadzenie przystąpią w sposób zgodny z przepisami regulaminu i w przeciągu przepisanego w nim czasu do wyboru nowego hospodara. Koramissarz Porty, wiozący hatyszeryf, . stanął jur w- kwa.rar.tanje i co chwila tu spodziewany. Spokojność i porządek publiczny ani na chw»; lę nie zostały zakłócone Złożony z godności Xiążę dzisiaj YV południe do Siedmiogrodu się udał. ., . 1 M r C y 3" Z K o n s t a n t y n o p o I a, dn. 19. Października« Seraskier Mustafa Basza odebrał od Porty przeciwny rozkaz. Ma on az do dalsj.ych rozporządzeń w Syryi-pozbstaiS. frzyczyną tego rozporządzenia maC być już to spór miedzy Maromtami earayroi powstały, juź to ta okoli» czność, źe Porta projektu mocarstw względem adminisłracyi Libanu nie przyjęła. Renegat niemiecki, który w półtora roku doszedł aźdo stopnia Beja (były Kapitan Wetz» lar), ożenił się właśnie zTurczynką, która rau znaczny wniosła majątek. Wesele to obchodzili Turcy z wielką okazałością.
, , '. ' ,
ROZlllaite wiadolllOŚci.
Z Po zn ani a. Dziennik Urzęd. Król.
Rejencyi w. Poznania z dn. 8. m b. obejmuje między inne mi następujące kroniki osobiste: Dotychczasowy nauczyciel przy Król. -szkole imienia Ludwiki, . Pan Józef Malczewski, ustanowiony nauczycielem przy tutejszćra katolickiem Seminaryum nauczy cielskiem; praktyczny lekarz, chirurg i akuszer, Robert Teodor Wolff, uposadnił się w Bojanowie, powiatu Krobskiego; - w Miejskiej Górce mieszczanin Bogumił Pech, w Mosinie mieszczanie Wilhelm Sommer , Antoni Baszkiewicz i Jan KordyIew.ski, a w Gostyniu mieszczanie Franciszek Czabaiski; Sylwester Ganovviu. i Ilcrilamiii Schiauiie członkami rady miejskiej mianowani. - Dotychczasowy z polecenia urzędujący Burmistrz Brown w Broycach stanowczo Burmistrzem tamże ustanowiony; - reskryptem J. W, Ministra wojny z d. 25- z. m. Sekretarz Intendantury Scliwie,tzer i Assy.stent Sekretaryatu Brachvogel Referendąryuaiami Intendentiiry mianowani. - Obwieszczenia tyczące się postępowania przy przewozie prochu; cząstkowego handlu kminem włoskim; - o chorobach bydlęcych; o wypadkach oźrebień za r. 1841; - o ppwstaniu nowej posady Helenowa w pow. Ppznańskirn, i Kaziopola w pow. Obornickim; -- doniesienie o darach pobożnych; kościół parafialny katolicki w Skalmierzycach powiatu Odolanowskiego, otrzymał następuiące dary: l) Od pani Niemojewskiej, dziedziczki na Śliwnikach, baldakim mający wartości talarów trzydzieści, 2) od pani Karwacki z szczypiącna sześć świec jarzęcych wartości dziewięjj talarówł, 3) od Zuzanny zamężne; Ma czak z Skalmierzyc firanki do obrazu N. Maryi Panny, wartości dwóch talarów, 4) od Jędrzeja Wawrzyńczaka z Skalmierzyc parę cynowych lichtarzy na ołtarz; - przy sposobności uroli, Ul
czystego w,d. 4, Września r, b. obchodu drugiej setnicy; zaprowadzenia ewanielickiego sy* sterau kościelnego w Jutrosinie otrzymał kościół wiele darów, między innemi od dziedzica tej majętności, Xiąźęcia Jroci Czartoryskiego, parę, srebrny eh lichtarzy na ołtarz.
-i
(Nadeiłano.) i Do Panny Dziubińskiej. NiYprzełarlaś była jeszcze oczu zrana, Kiedy skopu starego, wzięłaś za barana, Tyle niewiadomości, Przypisuję Jej men inności.
Szefler, owczarz. i' I i I I I I lilii" I i
Z nastającą porą zimową polecamy PrW* świetnej Publiczności nasz dobrze dobrany skład, obejmuiący wszelkie gatunki win Reń» skich, Francuskich, Węgierskich i prawdzi» wych szampańskich, jako to: Cliquot, Jacjue.on (V erzenay, Bouzi), Duede Montebello, de Willermont, Schreider, Lambrj, Bollingcr, Wolbaum i Eisek i t. d., niemnIej różne gatunki rumu, jako tez wszelkiego rodzaju towary cukiernicze i każdego czasu cieple i zimne potrawy; przyjmujemy uiaz zamówienia na objady i wielkie cieple i zimne pasztety w domu i za domem i uskuteczniamy punktualnie, a to wszystko W najsłuszniejszych cenach. Poznań, dnia 4. Listopada 1842.
J. Givanoli & Comp.
Kompletnych kul (bil) bilIardowych już wprawdzie używanych, lecz zupełnie jeszcze dobrych, tanio nabyć można u 3. Giovanolego i Comp.
Poznań, dnia 4. Listopada 1842.
CeJlY targowe Unia 7. Listopada.
w mieście 1842. r. POZNANIU. od do Ta l. h! f. fen . I TłI. i e r . fen.
Pszenicy szefel . 17 Ib 6 Zyta dt, 5 7 6 Jęczmienia dt. . l 2 6 Owsa . dt. 22 23 1 Tatarki dt. 10 Grochu dt. . . . » 10 11 .
Ziemiakówdfcr' r .. 16 11 Siana cetnar , lJ12! 6 17 . « . 13 Słomy kopa , » 6,25 Masła garniec . . « 21 2 6 5 -
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.11.11 Nr264 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.