Icałmy narodo:i te!llU, z,:sze .ziemi tej pzy.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.11.18 Nr270
Czas czytania: ok. 7 min.c:h}'lnem, d7;,'al J chęcI z}czhwe; Pr:H'UIIY okolo Zflle.IPnla rogalpk celnych, rozlqczaH. cych gl) z nami. - Połóżmy fundament do .prz}'mierz a , pnl('gaii)cf'o na obopólnel ko.
rz)'ści obydwu,'h narC?clo, - a tenczas bliska przyszłość prz'Jazn nasz," ustah.". . Giełda, o. 9. LIsIopada. W g'e!dz.'e dzisiejszej obicgaly pogłoski o zasłabrur:cJU Króła i bliskie; zllJianie Kabinelu, które reakcyją w kursach spowodowaly. - - Niezawodni), że gabinet tutejszy nie dawno temu gabinełowl anit'ł.kiemu przez posla Hr. St. Aulaire oświadczyć kazał, że Francya trakiatu z dnia 20., (.udnia 841 r.
J'lie zrałyfikuje; W skutek oswladczr-ma lego połecono posłowi francuzkiemu w Londynie deklarować Lordowi Aberdeen, że reprezentanci inn}'ch w ukladzie owym uczestnicząc:ych mocarstw leraz do zamkni\;cia prołokulu ratyfikacyi przysló}pić mogi). I'od wzglt;dem ukladów z lat 1831. i 18J3. ul;ody mlt;dzy Lordem Aberdeen i Panem Guizot jeszcze liiJ W zawieszeniu.
Anglia.
Z Londynu, dnia 8. Listopada.
W tJch dniach powróciły do W oolwicłlu cddzialy królewskiej artyleryi, które w Mancheslrze w rzasip rozruchów sluiLIO pełniły. To dowodzi oczywiście przywrócenia zupeł.
nej spokojności w obwodach fabrycznych. M'orning Post donosi, Że układy wzgl.. dem zamt;ścia między M argrabii) Douglasem, naistarsz}'m synem Xięcia Hamihona, a Xiężnic1.ką Ihdeńską, ostałecznie zawarto, i Że .ię śłub najdalćj na począłku (;rudnia 'v Niemczech odb.;dzie. przy sposobności wniosku, uczynionego przez i\lary- Ann- 'Valkeer i kilka inn}'l"h kobiet, naleź,!cych do stronFJictw3 karłystow.kiego , za kobielami.. aby te naród w parłamencie reprezentowały, przypuminamy toobie z dawnych czasó",', że poiedyńcze kobiety niegd}'ś itotnie wplywały do pOlliedzeń krajowych. Xieni H i I d a przewCJdniczyła soborowi kościelnemu; ną wielkiem zgroma_ dzeniu, orlbytem w roku 691., kilka Xień w obrarlach udział miało; cztery Xienie po. wołano za panowania Henryka III. i Edwuda r. do parlamentu, i coś podobnego wyda. nyło si w 35. roku panowania Edwarda III., gdzie: je przecież inni reprezento'\'Vali cz'on"'owle.
W czwartł!k 'Wieczorem wybuchni)' w Man£hesirze, w fabryce katunu P. PooJcy ogień.
Płomień ukazał 8i, gdy jeszcze machiny w ruchu były. i to w nowszej nie murowane; ezści fabryki. W ielkie schody budynku oł662
,Ij!;irń szybko zniszczył i nie wszyscy W saJach będący robotnicy zdążyli uciec. Zewni)łrz nie można im Lylo z powodu miPlsl'Owości i sz}bkiego szćrzenia si,; ognia nieść pomoc)' i 25 roLotników w płomieniach śmierć swą znaleść mi3lJo; tymcza5em dołild po ugaszeniu ognia dopiero 9 trupów znaleziono. i dla tego spodzipwaji) sit;, że ów domysł jest bilz, zasadny. Szkodt; przez ogień ten w fabryce zrządzoną, podaji) na 10,000 funt. szt. .X.iąę I\ichmond, jedn z najb.ogałszych wlaśCJcJeh dóbr w S...kocYJ, zapro11 niedawno do swcgo zamku '\IV I-Ioutley200 swych dzierzaw_ ców na obiad O,;'Wiadczył im przy tej okoliczności, źe każdego z dzierzawców. klóry w r.1841. zawarł lub ponowił z nim konłrakt, od takovvego ołów jest uwołnić, jeżeli dzienawca '\'V skul ku osl.atniej zmiany praw zbo. żowych i taryJy celnej 8iJdzi się być uSzkodzonym. Zapowiedział przytem. źe '\'V celu wspierania i w Szkocyi teraźniejszego P9 st lOPU ról"iuf'go, przeznacza co rok 10u ł st. pr-emium dla swych dzierzawców za ułepszenie c:h,,'\'Vu Lydla. . ''\1 Edynburgu zajmują sił.; przygotowaniami rlo wyta""icniit kolosalnej btaluy Krółowej. Podbtawa już jest na miejsc.u.
l\a za'IOlej przez Anlików wyspie HongKong, wydaje pewien LontJyńczyk az..tc; W języku chi,isldm. <":hiricz}'cy burdLo pragną powziąć wiadomości o Anglii i Anglikach. W ich dotychczasowej geografii ozilaczone jest króleihvf) Y;ngh;ble'(lak nazywają Anglii) jako kraj holduj:Jey Holandyj. Czy geografia europejska zna lepiei wnr;trze Chin? Młoda dziewczyna Alixa Lowe kt6rą l..ord Frankfort de MontlTlorpncy oskany' przed ' si)dem, jakoby IDU niektóre kłl!jnoty skradłazostala przez si)d przysięgłych IIw"lniona. Je obrona opierała sic; na tem tylkó, że te przed. mioły otrzymała jako podarunek, a raczej jako wynagrodzenie. M nIt a n y i ,"T e ł o s z c z y z n a.
Z Gałaczu, dnia 2ą, Paździęrnika.
(Gaz, Powsz.) - Wkrótce po prz)'byciu P.
Duteniewa do Konstanłynopola, Porta 'ujrzała się spowodowaną (jak mt\vvi." na wniosek Schekib Efendieo) do zrzucenia Xcia Ghiki.
,Polecono- wi..c kommissar10wi Porty. A riatarchi, Bojarom V\I olOlikim ferman Suhańskim 'Wręczył, w moc kłórf'go XiilŻt; C';hika z godności swoiej znstaje z/o:iony, zaś Radzie Generalnej się nal<azu,e, aby od złożonf'go rachunki skarbovve odebrała I równocześnie do wyboru nowego Regenta przysti)piła. Rozumiejq powszechnie, źe zgromadzenie ene. ralne Generałowi Hrabiemu Ki essclew ko:! J1 O n ł.: X i i} j C; c ą oJi a r u ; e.
Ge"erał'Kissehw.. jak wiadomo, przewotlniczył daw niej tymrzasoweJ adminislrayi ic;st\'\"a. OppOz):('ya Itolrów \V otłmch £zasar.-h pny lem (lbSlaWara, al?y filij me tylJeo vv}'sl'awiorao pomnik. le'ct też zupelrii) narodow'()'ść jf'mu' dfia loV\rJnb. 'o. . Xią'ię 'tłiika i'stronnicy jego, temu si hpiełali, poniewat 'ladanie praw takich rudzoziemco",vi spruci '" ia się u.ławom krajowym. Już wtenczas (lbjawiali malk..mtenci życzenie vvynit'sienia Kisselewa na .)dnosć XiilŻ':Cą. W niosek ich nadania mu 'nałł.lra-lizacyi przeszedł, a tak mo, je i drugie iyn!"'nie się spełni. 'LI', Xiążę :00 t u c'd z a dnia 7. Listopada rlo Jass przybQdŁie ;.l;lckaj., go tu z.up..ag:nietłiem, abJl doń Zllnit'ść Iskari na c.iemit;'Żehia, !wtóry,ch.się Mini61er jt;go podczas jI:'BQ. niebJtności do.
pU8u:zał. ' . ' 'I S Y r Y a.. I.
Z A ł e x a n d r y i, d. 25."P aźdz;ernika.
(Gaz. POlJ.sz.) - Rryg t"rilnrl,lzki "SlIrprise« iJn. '2.3. tak wainf' w;"domości z .lleirulu Vrz)C# ,vi(\zl. że p"rootatek Francuzki "Cameleon« natYł'hmiast 8t,,« do Marsylii .wyprawiono. Sl)'chl. że \I aronici , Druzowie. i .l\1utll9lisy pfleclw Albańczykom sic; połączyli i nieodzo. ",,-nie postanowili, p. .Syr)'i ich całkiem ,vyp,,ozić. Na dowód tego przyłaczają połyczkę W pTowinl'yi HesLuras, w której 100 Albaf!('zykóvv zę;inąć, ,a 400 ranionych być miało.
Wszakże Maronici mieli się między sobi) por6in'ć i część ich w nWlm ŻWii)7ku żadnego podobno nie ma udziału. Katawana z Da. lDaezku do Beirutu prz}"była; caly kraj znowu zrokoszowan)' i coraz jawniej sit; pokazuje, źe władze Tureckie nie są w stanie przywróenia spokojnoci w Syryj. Persya.
Z Lahory, dnia 11. Lipca..) Ex-Rejentka Hibi oudkGur; źona Karg-Singa, a matka HotJnral-Singa, została zamordo. WaDą przez wła&ne swoJe niewolnice, które do tel zbrodni namóvvione b)"y pfJoeZ 6am e gO !<róla i Ministra Ovvoru Królewskipgo, jak same zeznały. Nieszczśliwa ta mies,zkała w oddzielnym zamku, który przedtem zajmowal 8am Król, a jej przeciwnik; '\" czasie nieby łności Króla w mieście, niewolnice te ceglami zabily swoją panią. Król wróciwszy do alołicy, la.zał je jak na;sllrowiej ukarał. aby DSUł-łąĆ podejnenie, j:)koby. wtem morder.
stwle miał jaki udział. - Dnia 11. .Czerwca odbył.a się exekucya na Hajadarce j 3ch nie wo.lmcach. Pierwszf;j. jako najwi..ksŁej ucze. slOlczce.tego morderstwa, ucięto najprzód obie - - *) \Vyjątek z listu Marcina lIonibf'rger \VęgrLYPII, przyboczllt!ę;o lekarza zmBrlf'go Króla l'ellł=alubu, l\uuczyt SiJlgo.
'663rt;ce, pot/m nos i uszy; dwom nie",'olnicom ncil;to .łylko po ;edn.ej ręce, noS i uszy. Cała ta okropna.scena odb)'ła się na placu pod niebipską cbr;J8wii). . iPSUf;ślivve łe prz.,1wiCjzane byl"y do p.ala i z obu .stron jeszcze (N'r.ez kalów (Bengi} Irzymane ,. i podc7,as cale. exe. kucyi bbni.ono vv b..bny. aby idl glo<u boleści nie b)ło słychać. Poczem vvszystkie cdery pzywiilzano oprawcom na płecy, i tak je po ulacach obnoszono. Chiny Z M a" a o. dnia 26. Lipca.
Wypravva "pomyślnie się powodzi, jakttl o.
kólnik pelnomocnika oLwie5zcza. Dnia 2.>. Maja wojsko wyszło z Tschapa, zostało do d. 13. Czerwca na skaJist}'ch wyspaf'h i wpłym;ło. nasłt;pnie do Jakktsegiang (ueki do Nankir.lg' i ielkil'<Yo kanału prowadziJcej). Taro l:hlńczycy .wilkie pozakladali dzieła. i' tak u. fali pomystnemu vvypadkovvi, że batom rozpoznaiącym spokojni.. zbliŻyć lic; pozwoliti, Dnia 18. wszczęla siC; żywa dwie .godziny trwaj.,c:!, kanonada, pączem Chiriczy'cy wl ki poprzcsła/i, a Anglicy wyl</dowali. 253 dział zabrano '\" bateryach, prawie wszystkie cięikiego kalibru i przeszJ.o i t stóp długie. Anglicy mieli 2 zabit)'ch i 25 ranionych. D.
19. Czerwca bombardowali i opanowali mia.
,to Schąng=ii i 48 dLiał zdobyli i I;macł.y publiczne zburzyli i władze uszły -do Nanking: ma. ,;azyny skarbowe W) dano ludowi. Pełnomocnik plJscil się jeszcz 50 mile. dalej pod worlQ na uece Wasung, nad którą Schan,;ai 1e1 j zniuczył dwie Laterye polowe i możemy siC; wi"c wkrótce wiadomosci o zdobyciu !Sao,. kingu spodziewać.. . . . . _ Tuszono 80bu:, Le 8Ję Chmczycy,na Icorz)ś Angl.ikó' oh1:laczą i z wielką o'ch?tiJ jarzmo tatarsklC z 61f'ble zrzuC'ą. ,rszakze chociaż o miej8co"\'\'ych buntacłl przeL"klJ;:a i Chińczyk bardziej latarskiem, jak angielskiem jarzmem się brzydzi, nie widać jednak oznak powszechnego powsiania , owszem wsz)"słO w tej mierze dowodzi pewnć; 8talości. NJe przeczymy jednak, żeby, skoro AnGlicy prze.. przeważne odnios'ł zwycic;ztwo i Pekinowi samemu zagraiać bt;diJ. w 8amm se:rcu dya. 6t)'i nie miały powstał bunty I zawIchrzema; ale też tyłko włenczas,. I<idy duny Cesarz na własnym swym tronie Się zachwieje: prze. to do Pekinu di}żyć trzeba, a to niezwłocznie, bo każdy dzień zwłoki pomnaża trudności i webezpiecze.ństwa. . ' \V Kantonie naczelnik włarlzy Hoqua ('u.
ozozierucoro oznajmić kazał, ieby wody s studzien wilicej nie czerpali, te aibowiem przez żołnierzy s zatrute, a tak już 20 Chińczyków tycie postradało.
.."
\1
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.11.18 Nr270 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.