GA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.12.06 Nr285
Czas czytania: ok. 11 min.BIJ.'
'ł
'ftTlelkleł;O
Xłęsewap O Z N A Ń s K I E G O.
.JW .85.
Nakladem DrukarnI Nadworaej Jr. DeckeNl i 8półki. - Bedakt6rr A. WanftOKl."'.
ł.8..
We Wtorek duia 6. Gruduia.
Wiadomo ści zagr aniczne.
Polska.
Z Warszawy, dnia 30. Listopada.
Na pOIjedzeniu Ogólneo Zebrania VVarsz.
Departamentów Rządz. Senału, W dniu 22.
Września (4. Października) 1842 r. odbytem, _ pzez odez.W't; Naczel.nego Prokuratora przy temze 0Bólnem Zebramu Z d. 4J16. Lisłopada r. b., objawionem zosłało: że tytuły honorowe Hrabiów, dla Panów: 1) Karóla Józefa Felixa Stanislawa 16nacel)0, 5ciu imion syna Franciszka Xawerego Zboińskiego; 2) Joach.
Józefa 2ch imionach, syna Antoniel)o Wollowicza; 3) Stanisława Karóla Piołra c.yprana, lich imion, de Granów Wodzickiego, syna Franciszka; 4) Stan. Nał\:cz Małachowskiego, i. dla ich prawego polomstwa w prostj linii dziedzicznie, Naiyźsze Monarsze pozy.kały zatwierdzenie; zaś 5) Panu Józefowi Kwilec:kiemu. z prawem w proslej linii połom. .łwem, dozwolono także przez Najwyższe Monaraze zatwierdzenia, uźywat tytułu Hrahiego, z zapisaniem jednak w Jcsit;gach Heroldvi, że familii tj sluzy tytuł Hrabi Królestwa Pruskieso. Dla wyżej wymienionych interes.entów pr.zysotowuj'J si,¥ W biurz Heroldyj et080wne 'iWladectwa, które właśc\wym De"'! putac)'om przesyłane bd, dla odzYlkauia tl
.7 etomploYrj, ,skarbowi KrcSlestwa od każdego interessenta po rubli sr. 45 w papierze stemplowym należnej. Wolno jest równie' tymie interes$entom po odbiór świadeclw wprost do biura Heroldyi z prośbami zgłasza' li'¥; ci zaś, którzy zechcij świadectw dla po. tomków, lub sami ich potomkowie pełnoletni, dla pozyskania zapisu do ksiiJg Hrabiowakich, oraz wyjęcia stoaown)'ch dla siebie świadectw, winni przy podaniach do Heroldyj dowod1' pochodzenia swego złożyć, lub przynsjmniei powołał si9 na złoione już do akt Izlacheckicl1 dowody. W roku zelzłym przyjechalo oscSb Z zagrani.
cy do Warazawy: Guwernerów i Guwernantek 79, kupców 1602, rzemieślnik6w 3089, furmanów 2044 t artystów 154, za interesllmi rządowemi 55, krajowców z zagranic wr.. caiijcych 2093. to jest; z Anglii 19, z Francyi 112, z Niemiec 7697, z Włoch 49. z Krakowa i 194, z Szwajcaryi 31, z Turcyi 1, z Holandyi G, z Danii 1, z orwe6ii 1, z BeJ6ii 1; 06ółem osób 9115. Rossya.
Z Odessy, dnia 4. Listopada.
RZijd roslyjski rozkazał doktorowi Lilin.
łbal, który od lat trzech jest rabinem W Rydze, aby objechał 16 l)ubernij, W których iydzi .we.zkajt, i prz),6otoWil jc; p. piekt4.re re dotychcza50wcfm ich naboieństwie żadna zmiana nie zajdzie. Nastr,;pnie ma on takle przedłożyć rz')dowi odpowiedni do zamiaru plan pod wzlr,;dem załoienia we wszysIki. h gminach szkół iydowskich. Pan Lilienthal jest rodem z l\'Inichowa, ma lat 28, jest doklorem filozofii i w ogóle wielostronnie ukbzlałconym człowiekiem. Uznaj')c ważność swego poseł. 6twa, oiywiony jest wielką gorliwości'). Żydzi przyjmd') go wszr,;dzie z jak najwic:kszym zapałem, jak sic: to wydarzyło mianowicie w Berdyczowie, gdzie jest przeszło 15,000 mieukańc6w iydowskich. Francya.
Z Paryia, dnia 26. I...istopada.
W Konstytuco niście czytamy: .,powiadaj') nam dzisiai, ie wychodzcy hiszpańscy, brzydz') sic:, porówno z .nami: zaburzeniami 'v Barcelonie, ze wywołany przez klassę wyrobniczlj i barwt; republikańską majiJcy bunt jest dla nich całkiem obcą rzeczą, i ze do niego wcale nie wpływali. Tak zupełnej niewinności emigracyi wierzyć nie moźemy. O co sit; w P3rDpelonie otwarcie kusiła, o to lię W Ijarcelonie tajemnie kusić mogła. Od p6łtora roku nie p'rzestała ona podburzać rokoszowych namic:lności W Hiszpanii. używa. jąc do tego wszystkich w IUOCY iÓI hd;lrych środków, a kto. rewolucyjną prassę, może tak. le buntowników tego samego zdania opłacać. Zresztlj oddawna już wiadomo, że obalone rządy nie wzdrygają się na doprowadzenie rzec2Y do ostateczności, aby, jeŻeli tylko pora posłuży, wśr6d takowego odmr,;tu albo restauncyą przywr6cił, albo sit; przJnajmnićj remŚ,cić. WidziJY to e Frcyi, a czelIuzby co, podobnego l W łluizpanll wydobyć 81 nie wiało '? N a t i o n a l ani 'postępowanie Junty barce.
łońskiej, poniewaz ta nie z og61nych, lecz tylko prowincyalnych zasad wychodzi, O ogólnej wic:c rewolucyi mowy tu być nie moźe. To zaś szczeg61niej ów ,."dykalny dziennik oburza, że mr,;ż6w wszyslklch slronnictw i zdań do Junty/ wcielono, dla kt6rych przyc:zyny ruch takowy nie ma cechy polityczne-60 wypadku.
Pani VilIenawe, siostra zabitego w Bruxelli Pana S i rej a, przysłala do dzienników tutej6zych nastr,;pujące {'ismo: "Dowiadujemy się.
ie w sprawozdamah o okro,pnym wypadku, który nas '!' g!c:bo'm pogrQzył s!"ułku, dają do zrozumiema, Jakoby nasz meszczęśliwy brat swojem zaczepieniem wy'wolał cios, któ. !y go ugdził. imieniu rodziny protestuley łoso przecl.w t.akowemu omysłowi, cpleraJó)c sll2 na zaslłt6nu;tych na miejscu wiadomościach i na lisiach kilku wiarogodnych os6b, w hm się zgadzających, te brat nasz. nie był stroną zaczepną. Dla tego zaczekaf należ}', dopóki sprawif'dliwość owe; straszliwej nie wyświeci sceny; a aż do te; chwili obowiąkiem jest naszvm, oddalać wszelki domysł, mogljcy pamięci brata naszego uwł6czyć. Aź do tej chwili my i cały wiat wowej złowieszczej nocy tylko jednt; ofiarę, puginał i uciekającego morderct; widzimv." - - Zaprzeczane z wielu stron i wątpliwe mianowanie na nowo Gen. Jacqueminota de. pulowanym pierwsze&o okręgu miasta Par.fża wielkiego ł-ząd nabawia kłopotu. Rząd wiei. ką przywizuje wagę do powt6rnego miano. wania tego Generała, powiedzieć albowiem można, że onto jest wpewnym względzie reprezentantem dynastyjnych interessów i polityki lipcowej, i tej to okohczności zawJzic:cza on swoje szybkie wywyższenie od 1830 r.oku. Nie idzie tu tylIco O wyb6r samego Deputo.
wanego miasta Paq.ła; ale męża, uchodzi)cego za szczeg61niejsziJ podporę rządu lipcowego. Dla tego gabinet niczego nie pomija. dla otrzymania dawniejszej wic:kszości konserwałystycznej na korz)"ść tego Kandydata. C ommerce donosi, źe Xi Ghika prz)'byl do Paryia. N a l1asłęprt; Generała Casl w I'aryłu wymieniajiJ Pana Apshar, teraźniejszel)o Ministra mnynarki Stan6w Zjednoczonych. I w Hiszpanii doznajlj wczesnj j osłrj zimy. Z Murcl'i piszą, ze pagórki w okolicytego miasta pokryte są" śniegiem. czet)o 90letni ludzie sobie nie przypominają. Po wydobyciu na wierzch wody przodu okrętu ....l.elemak«, który przed 50 około lat}'" zatonął, rClzeszła lię wieść, że sit; nie odpłaci praca tego przedsic:wzięcia, gdyż wiele obieCUii)ce s)(arDY, o Ict6rych od tak dawna bajano wcale si.. w trm okręcie nie znajdują. Mówilj, ie wraz z ..1 elemakiem« kika okrr,;tów z emigrantami odplynęlo na morze. Wazy6łkie te okręty, wyjąwszy ..Te.lemak«! miał}' rotanów na swych pokladach, I właśme na ostatm okręt chciano w6wczas zwrócić uwagę publiczną. aby zapwnie z inną barką, na kt6re; się bogactwa znajdowały, tem łatwij wymknąć się potrafiono. Kapitan ..Tełemaka ma jeszcze ilyć i mial oświadczy, że ten okręt tylko ładunek drzewa miał na pokładzie. W gminie Levic nowe popełniono morder.
stwo. Pani Trajane, owi:Jowiala Rocaserres, zabitlj została wystrzałem z pistoletu przez stryjecznego brata męża swego. kt6ry arz'1. dzał na jej korzyść majątkiem po bracie po. zostałym. I I
.1róznego rodzaju lfWDoć. a między fą szcze. - gól niej wyboroe )arzyny, nie ż'Jq.ając za to żadnej zapłaty, prócz karteczki z napisem .110pieka angielska... Times zawiera (lpis okropnj powodzi, ;która miaato Funchal na wyspie Madeirze nawiedzila. Pocz'Jwszy od dn. 2. Października tak tu ulewne deszcze przez cały miesiąc. padały, iż sit; zagłady całej wyspy obawiano. Przy tym paDował Ci'Jgle gwaltowny wicher, który wiele okrt;IÓw uszkodził. W samym Funchalu jest 300 domów zniszczonych i stratt; podają na 2 miliony Contos Rei.. Po długiej suszy zaczął nagle barometr spadać, a J>owietrze napełniło sit; zapachem siarki. Woda w porcie wezbrała i wkrólce potem nastały owe ulewne deszcze. Rzeka nagle webrała i wszystkie barki z sobą uniosła. Pod Barnsley, spalila się znowu wielka rękodzielnia Pana Norton , która robotą merynosów, sukien orleańskich, mater}'j na kamizelki i t. p. zatrudniała około 2000 ludzi. Szkody podają na 20,000 f, st.
Hiszpania.
Z p a r y ia, dnia 26. Listopada.
Od d. 18. nie wydarzyly sit; jui 'W BarceYonie iadne wojskowe wypadki. - W tym dniu A n g l i a. wyruszyła gwardya narodowa dla zapobieżcZ I. o n d y n u, onia 2b. Listopada. nia, ieby Generał Halen żywności do cytadlli Na parostatku _Crane" przybył tu z Rio-Ja. Moninich nie sprowadził i ale wyrltUcone z c)"neiro P. Łomonosow, Poseł rouyjski przy tadeJi granaty zmusily zaraz żołnierzy obywadworze brazyli:skim. teli do cofmęcia sit; z kwitkiem. Strzelanie Podług urz-;do'Wych doniesień zupełnie sit; do miasla małl) zrzdziło szkodę. Krystynisło_ potwierdza, że Chlńczykowie w oSlatnich u. wskiemu Papagago bomba tłoczni, zgrutarczkach bardzo siC; walecznie bronili i szcze- chotala. W nocy z d. t6. na 17. 0I?uszczono gólnie W służbie przy działach wiele stałości cytadellę, pozostawiwszy tamie dWie zagwookazali; powiadaj'ł takie, iź im nie na odwa- idźone armaty i kilku ranionych. W ciągu dze, -liko na wprawie i twiczcniu zbywa. walki d. 15. zlupili żołnierze pir;t lub sześ Wielkie mn6stwo 'fatarów, ocalonych od o.. domów w mieście na ulic)' złotnik6w. Genegnia angielskirgo, przeniosło śmierć naeJ nie- rata Zurbanc; obwiniaj." że ludzi swoich nllwolą, i w raporcie Generała Porucznika Ho- dzieją grabieży do walki zacht;cał. Pogłoski ugha Gougha znajduje się twierdzenie. ie o odp,adnir;ciu dwócł-ł pułków w Araoonii i rasa Mand6chu w mieście Tschinkianglu pra. proWlncyalnego pulku w Burgosie, &ą 'bezzawie do szCZt;tu wytępiona. Zacni mieszkańcy sadne. Tylko pojedyńczy żołnierze dotąd l1a W Tschinkian,(u, podobnie jak W innych strQnę rokoszu prześl,i. Impar('ial poda;e prsezAnglików zajętych miastach, wynieśli się liczbę zbiegów przybyłych d. 19. na.60. Gł6. z siedzib swoich, a ze wsi naplynt;ło wiele wna kwatera Generał-Kapitana Katalonii jest motlochu, który się z ludnością W ce1u łupte- ciągle ;esacze W SaD Felix nad Llobregatem. nia j palenia budynków połączył. Ciasne uli- Doniesiona przez Monitora »Kapitulacya ce miasta nie dozwoliły Anglikom tym okro. załogi guadalaxarskie;cc jest tylko kapitulac)'il pnościom zapobiedz, i spiesznie opuś<;ili mia- stojącego w cytadeli Atarazanez pł::/ku guadaato. w którm prócz tego z przyczyny mn6- larskiego. O braniu się innych m;ast kataloństwa CIa kuie łeią.cych trupó,,!. pr,zy upale skkh,. o .powslaniu kt.óryc.h. wiadom?śc.i 'ele'Soo dłu Fahrnh't wybuchmt;c.la chóroby grafic.zne;lladeszły,. dlenm1 barcelopsk,e z d.
. zarazh\feJ OaW!8Ć Sl.ę trzeba było.'" ChaJą .20. nc 1?le wSp'omllaF). IWSZY, ze ":' Iguocno brame su; mieszkańców lId Jantse- -aIadzIe J Bousle ob,łlwlono przychylnosć dla ".an6iem wzs1ędem t\nSlikó)'f' j ZDoaZ:j oni im pOW6tania barcelolkie60.
j ,
Z dnia 27., Lislopad&.. M onitcur a Igerie n z dnia 20. m. b. o'bejmuie co nast'tpuje: ..Generał Gubernator rlziaiaj wyruszy, aby wypra''t rozpocząć, Xiąi Aumale jutro w Rłid..h stanie I na czele swej kolumny, Generał: d'e' B li r pod nieóbecność Generala Gubernatora prowincyją AIl)ierską zarządzać będzie, " , Piszą z M a r 5 y I i i z dnia 24. m. b.: "Paroatatek .. Phenicien.. z Barcelony, sk'Jd d. 21. o '1 wieczorem odplyn'Jł, wczoraj rano tu przybył. Miał okolo 50 wychodźców hiszpańskich na swym pokładzie, a między Mmi też rodzinę Generat.Kapitana van łłalen, i wielu wyiszych oficerów. Listy na "Phenicien" nade. BzIe potwierdzają dawniejsze udzielenia z Barcelony. Kroki nieprzyjacielskie chwil.owo są zawieszone. ale zdaje aict, ie wielka kalastrofa zagraźa. « , ' 8ud 'de Maraeille z dn. 22, obejmuje co następuje: .. Do wiadomości z Ind)'i i Chin Z dobrych zródeł dodać jeszcze mozemy, iż Anglicy stypolowali .. ażby miasta i porty W f)1bi Chin dla wszystkich mocarstw EuropejeJcich otwarte b}'ły i żeby tymźe słuzyło prawo reprezentowania &iebie przez własnych konsulów. . Z Belgradu, dnia 8. Listopada.' Lubo w skutek nastiJpionego wczoraj 01;10azenia firmanu 5ułłańlokiego, X iążli Alexander <7eorgiewicz objął już formalnie rządy kraju, S tern wl!zystkiem zdaJe Sili, że Wuczycz i Dadal rządzić będzie. jilk się to z wielu poka2uje -:lkoliczności. Dumny ten człowiek, któremu zbywa zupełnie na ukszlałceniu, chce Xit;c:iu i krajowi przepisywać prawa. o kt6rvch am najmniejszego nie ma wyobrażenia. "Ma cm na InyśJi ową swobodę, z kt6rej zrobił użytek na początku wojny serbskiej o oswo"bodzenie, gdy na własną n;kę prowadził wojnę, trudnił sit; rozbojem na gościńcach i we . -dług upodobania zaspokajaJ' swoją ch«;ć mor.
clerslwa. Dostawszy się wówczas w ręce Turk6w, ocalenie iyciu swego winien tylko łlilnemu wstawieniu sit; Xięcia Miłosza. Wia.domo, źe niegdyś miał zamiar własnego swe.go syn zamordować, i że w dokonaniu tego :zbrodmczego p05tępku przeszkodziła mu tylko jego matka, kt6r<) lak za to zbił, że wkrótce potem umarla. Wiadomo daJej, ze ałuiącemu awemu kazal zabit swego ojczyma, że żonę Gdpt;dził od .iebie, a kazał się zaślubić z cu dzą żoną; źe później jako urzt;dnik popełniał c:ęste gwałt)'. za które od Xięcia Miłosza muIlal być karany. co też t)ł6wnie podbtadziło go cI? oPpozycJi przeciwko ostatniemu j że nako:nIce noleżąc nic cło i.,cłneso epidcu na .wco GobroczYIicę Miłosza, jemu znowu winin Gcalenie. swego występnego życia. - Z Mm wszystklem położenie jego nie jest bynajmniej zazroś! godnm; pmm 6weg trymfu W cIągłej zostaje obawie I mespokoJnoścl. co lię mianowicie z tego wykazuje, że w Belgradzie ma mieszkanie tuź przy murach i pod -działami twierdzy tureckiej. i że nigdy nie pokazuje się bez licznej 'eskorty, pl'zyczem Cłr.zwi i okna muszą byt pozamykane na tych ulicach. kł6remi on przejeżdża. Słycb.t, że . Senator z Neusatz, nazwiskiem Hadzicz, kt6 ry pracuje nad kodexem'dJa Serbii i teraz znaj- 3. 1- 0,0 0 1+ 4,8 0 t l 8" 6,7 "łPud. w_ duje sit; riy boku WuczJcza. dopomaga mu (JeuT tarlu.we Duill 5. Grudui.. w jego nieprawycb, niesprawiedliwych urz;a- . w mieśeie 1842. r. dzenlach. P O d I d l f.li I Z ]!I" A ]!I" I U. Tal. .r.f.n. Tal. ..f"n. Rozmaite wiadomości. Ja;"'enicy Izełel .. 1 1 18 / - 1 1 19 Zyta . dt. . . . . . 1 5 - 1 7 6 Z Poznania. - łIITygo dnika literackiego. Jęczmieniadt.. . " - 27 - - 28 wyszły .)łj' 45 i 46, EawierajQ: Opisanie pół- Qw:a a . dt. . . . _ . - 20 1 6 - 21 6 nocnego wscbodu Europy przez W. P. - ._iTatarki ,dL . . .. 1 11 t 12 Czelaowkiemu z poetyj niedrukowanych K. ' Groclm . dt. · . ... l f U l J f j f2 j 6 .BrodzlDske60' - Iwan .Kaczuryn, -powięlić Ziemiaków;dt.:. I" - 16 - - 18 6 . pO"d.na1830 (dole.) - G""hi<ht<71... Phi- t;."'t c.""", . . . ł. 71 6 I - B ' IO'f!phte.selt Knt, C'on Dr. BranisI. (dok.)...,.. Iomy"pa:. . . . -. ., .6f29 1 - 6 2('AlUół Nalzcz)'clel, poez)'a przezl\omanaZmor- lU"liła .6arniee !. e!! !: 1 . 2i D:- 2 7 Q
.kiego. - ZakotJ!,ica (powieU). - Korre.
apondencya z Derl.m (C;» wysta'\Yie tegorocz.nj obrazów).- Dome51ema (zdanie oT)'godniku p. Jordana. - O Orędowniku. O Tiedgem O ,dpowiedzi p. Luka.s:r;ewicza .1" Mosbacho: WI.I t. d.)- Baraszki. - Oonieslenie o modJitwe z muzyk'ł A. .Woykowlikiego I o no, maJijcem wychodzlt dziele "Lech." wydawa. nem- przez Redakcyij Tygodnika. -=- -. "Oręownika Naukowego« wyszedł ..i19 47- I zawiera: Katalog wisielc6w Warszawskich w r. 1794 z niedrukowanych dot'ld 8.mic;tnik?,:"J. Kitoicza. -;- .Krytyka: Nowe zrodła leJe ol$kl wYlasmdjące p,rzez _ A. MacIejowikiego. - Lud francuski; jego zabawy, polaElizej.skie. Wyji)tek z listu prywalneo z Par)'ta. Do Redakcyi Oręd?wnilia. Fo!wark tnio do-- nabycia. "' ięcej W Po.
zamu na ulu'J Wodnej pod Nrem 5., hV8ze plf;lro, drzWI na prawo od 6chodóvr. Kaminica P. Grabinskleo. . . . L. c h . aJ er, nooni z K rosna nad O drą, przybędzie tu na nadchodzący larmark z pi\:knym doorem robót nożowniczych własn fał:irykacYI. Tasza jego znajdować sit; będzie przed apleką pod bialem orłem w rynku. , 8wieże Olsztyńskie ostrzygi ctrzymał co tylko handel G. BieleCeId.
J:;WIł 'l'crlllomelr" i Buromel,'u, orulI kierunek wialni.
ID Po.nuni".
Od dnia 26, Listopada do 3 Grndnia
Dzień, SIIIO termometru i II Slan ,V iatr.
nlljn i iszy n-ajwyz sz, barometru. 26. Listo!,. + ],1 0 + '.OT' 5," Pol ud. I: 27. '. + O/o + )/o 27" 9,3. dto.
28. . - 0.0 0 + ],1 0 27" ]0,0. Połud. w.
29. . + 0,2 0 + '1,0 0 27" 11,4 = Pólo. z.
30. . + 1,3 0 + 3,2 0 28 0,0. Póluo iI.
l. rndn, + 3,0 0 + 3,3 0 28. 4,0. dto. 2. . + 2,1 0 + 2,8 0 28. 6,'1 = dto.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.12.06 Nr285 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.