.,} .0 r H , ;, "r .

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.12.08 Nr287

Czas czytania: ok. 23 min.

ł:

,A

'I

.1 ..... D'"lelkle'50

'-'-'.' I;" '!' . '.lil .

'II " \ (d,' '. '' : .. /, ." l" 9-_ '. ,';.' '" '>-.. .. \,' I fi. C' ' , t I"':"" .,,"T \ ot" ", IX,"

',' ..-,

"I,

I . Iii' \ .. - ..r .. - . .

'. '

-:....io_...ł'fll.." ............ II \, ,tj. _.'1' " '>II, ,\, . .l' 1 1 ' ,l ł l' I ..<, ,,' J'I ..... "':,' ..; j\Y'P t J

Xłęs1wR I.

p O Z N A Ń S Ii: I E G O.

. ł Nald"ł'em.DrnkarnJ Nadworlłej lr. Deckera i Spółki. - Redaktor: A.. WannoH!.1d.

aA9' :8'łS4.

'\V Czwartek dnia 8. Grudnia.

Wiadomo ści za graniczne.

R o s fi y a.

Z Petersburga, dnia 22. LisiopacJa.

r onosz\l z P:.kowa, ze mieszkającej w miea 'cle Porfbowie ionie iolnierza, Katarzynie i.\iarkowi, za dostawienie.zwierzchnośhi, zLieglego Iyna swego, kanl?nisty Jerzego Iwanowa, Najmiłościwići udlclone loslaly 300 rub. ."'ye;nacyjnyc h.

Francya.

Z P a r y i a, dn. 28. Li.topadz.

Umieszczona w dzienniku la Presse wiadomość, źe Poseł anl)ielski w Madrycie GeIleralowi Espartel"Le przyobiecał, iż nalychmiast wszystkim, do rozporządzenia będącym, ensie!l.kim okrętom wojennym W Gibraltarze do Barcelony popłynąć rozkaźe, zgadza si zupełnia z prawdą. Goniec nadzwjczejny. 'Wyprawiony prZC3 Xięcia (;Iii('ksberga w nocy.z d.19. z t\1adrylu. przybył wc,Zoraj .0kQlo Eołudclia z tą wiadomości., do naszego wyaziału spraw zagranicznych., Zwołano naIycbmiast, jak glos z') . radę ministerYlJlnó}, j na .lej uchwalono, aieby eskadra f'rancu;tka & 'l....lonu do Barcelony odpłynęła, {Ha uwa.

iDla tarnże ukazującęj eię imgielskićj morskie; &lly zbro'ntj. W czoraj wysłano telegr,a[cm l'ozka1-Y do Tulonu, aieby natychmiast dcue;i

.....

paro"tatek do Barcelony wyprawiono, któryby z odl'szłyrn jui lam parostatkiem .Gassendill korespondencYI} między Barcelonlł i Tulonem utrzymywał i W razie potrzeby z osta. tniego portu dostateczną francuzką morską Bilę zbrojnć} sprowadził, bo na teraz tylko aię tam dwie fregaty i dwa brygi wojenno u. dadzć}. . CiekawoU wielka. jak się akoczy oblt;tenie Barcelony, które Espartero do skutku przywieść zamyśla. Odroczenie Kortez6w, o któem J e a s a g e r wczoraj wieczorem donosił, ,aw: me ?kaZlje .zamiarEsparterr. .Posląfienia ole Z lak.naJYVIł;kszą surowoścli) I apręlysto. ŚCIi) przeCiW powstariiu katalońskiemu. Gdy rząd. zą\Viadonłił Kortezy o w}buchu groźnych ro;truchów w l3arcelonie, obiecali \vprawdzie Kortezowie pomoc swoję Esparterze, ale z dodatkiem, jak depesza tf'JeJ;raficzna z Hajonny z d. 5. b. m. donosi, jeźeli Espartero prLY -przytłumianiu powstania ludu f;ranic konstytuc}'jnych i pro,wnycłi środków nie przehoc,zy. VndaleJc takowy,zdaje się -być nasa. ni) surowej- dowolności jaką Zurbano w Katalonii lioLic POIit,¥pował, .j usprawiedliwie.

niem niejako powstania ludu barcelońekiego. To tći zapewne sżcze6lniL1 E!iparferę 00 ndroczenia Kortez6w skłoni/o, co tylko ma być Wliłpem do I'ozwii)zania tychie. Espar kontrolIi Kortezów, tem łatwiej rokoszan kablońskich upokorzy. Chce on albowicm postąpić sobie z rokoszanami kalawńskiemi z ca-e 1'1 8urowo ś eią i zaprowadzić lamże surową wojskow:t '.dyktatur.; w i:hwili, gdzic o iycie" i imierć idz.ie. Jeżeli bunt lud.u prz}'lł.umić zdoła, nalenczas spr"lystość jego, z jak'J działać postano,ił,1 posłuży mu do zwalczenia koałacyi parlamentowei i do kierowania nO'Wemi wyborami calkiem podług swego źy.. ueni;ł. A.f.e jeie1i1łJ wwalce z narcclon!,zykami miał uledz, wtedyby surowość jeGo tt:m wi"kszó) nienawiść na siebie ściągla, a :;tano' wisko jego tern niepewniejszeby było.. Obawiają siC; naibardziej żeby stronnictwo radykalne ulrzymywanc dot'Jd W karbach przez stronnictwo moderadosów, nie ząmieniło woiny domowej przez swo;e zwycżajne . bezprawia na zupełny bezrz'Jd. 1)0 takie; za ob.!'",'y uppważnia l,Iciczka Abod.oT) Te.rrad6i.a, znaneE;0 n;Jcze'lnlka radyk(ł'!lstow kala101łski£h, 'któr)' na pierwl!zi} wiadomość o wybuchnięciu rozruch6w w Katalonii, z Perpingnan, gdzie pod do.zorem policyi francuzkiej zostawa'ł, zemknął, i znowu w Katalonii Ila czele swego slronnictwa stanął, E I Rep u b I i c a n.o Larcelońsi, orgn Abdolla T erra.dasa, zaWiera :yv_s'\voJm naJno'WS;ł.ym nurne-rze winielę, mO;:lci} b)'ć uwalam, za program tego s.tro.nnicłw.a. \\'yslawia ona jedne#;0 descamiado (małpowanie frimcU7kich sanki. lot6w) z czapką frygii6k., i brodo) kozią, ja. kij zwy,kle .r.epublikanie fi'ancuzcy nOSioą. IJeo$.ami&3d depct" oznaki władz}' kr6Ie"!,,óki; cooami i dzid,! czterech Generałów na Zlemlę poala. .Obok de.camiado .stoi spr.awicdliwość z Zawiilzanem; oczami, a nad nią \'Vidać oko Opalrznoci. . . . Przy znanej odwadze i stałości charakteru Abdona Terra.dasa, obcllOŚć I.ego 'W Kalalonii nader est ni('oe.zpieuna, i policya farne" czna popełniła błądl nie do..dąrowania, pu.. "u:za/ąe z rąk 5-woich tak niibepiecznegopt!ł.tka. . Gabinet nas.z, jak slydrrić. ;ui zawyro.

kOł'ał, aby f;eralneo .Komrnissarza poli(:yi w .P.erpjgnania' za taką opieizc;lość lIat)ch. miast:ll urz,&du u&unit;lo. .

Z dnia 2'9. List()p,a.

Donoszą :li Tulu nU pod dniem 24. b. m.c ..1'elesraf przywiój Weu1ra i surowe, rozkazy, kt6re oadz'lovyetajny ruch w.porcie wywołałf. '\V niekt6r}:ch \.varsztala.cb całą noc pracowa.

00. M.ini&ter Jl)iIx;jnilrki lIakazał, ał..y wuystkie do rozrządzenia będ'Jce paroli talki, i je.. den okrcrt liniowy mllychrniast dQ Darcelony wyprawiono.. Dziś o; godzinie 4. z południa . t' . I ,{.

, wszY$łde polcoczono ,przygotowani.,' i ekrc;t ligio wy uj emappe,s. podobnie jak pa. rostatki ..Veloce, Etna, Gregeoii i Cetbere« puściły się ku stolicy Katalonii. Z Gassendim zalem i Tenarem.. 'bc;dzie 6 parO&talków pod Barceloną, a przeznaczeniem ich jest, prz.yjmnwa na sw6j po.J,dad wszystkł.cb Francuzów, chc.ących Uarcełonc; opuścit. ..Jemap_ pes K nicza\vodnie nad \Vybreżem hiszpańskiem pozostanie. r arl Caumarlin, zab6jca Pana Sireja.. przybył z RoUerdawu przez Havre..do PSq'źa. Zaraz po przybyciu swoim napisał on do kr6lewskiego Prokuratora nastc;puiąy bilel: ",Powr6ciłem do Francyi, dla stawi,enia się lIa rozpO-r:t1lclzenie Pańskie. Dowiaduj 6ię, te sądowne śledztwo z powodu nieszczęsne. go "'I'ypadku W Bruxetli, nie odbędzie się, iak sądziłem, w Paryiu. Nje omiefiz)(am zalem powrócić natychmiasl do Druxelli i oddam si '\.'1' r.l;-('e spraVl'ieclliw.(>ści .owego kra.;.u. IJ.wwodJ1ic;, źem był clraźront, bity, a nawet ra:ni9ny, ,że smutny wy.padek owo' nieszczę. śliwej walki ni.e Lyl skulkiem ml!j woli. przyim Pan . . -'V\T cznraj rano' wyjechał Pan Caumarlin w tow.arzyslwie obrońcy swe60, l).ana Plougo.ulma, do Hr-uxlIi.

Ostatnie wiar.1omoijd z AI#;ieru nie P" twierdza;'} upow6zechnionej przez K o n s t yt u c Y o n i s t)l;' pogł.oski . - iakoby rodzina .:\Ldel K.aclera w Tf,;ce hencrała Lamoriciero wpadła.

Giełda.. z d. 2'9. Listi>pada. - Na po.

czątku giełdy dzisiejszej krązyła wieć o znacznej slabości Xicia Mettcl'f\icha " wywarła Słl)(9d1iwy wpł}'w na ('en", rent. Pod'n,ios'.

,sic; prp;eci.ez lakowa', skro 8it; dowiedziano, ie wieść la jest LezZ'łsarlna. Hlszpał-'ski dłu6 (;z)'.fTTIY "wzeclawano" po '23.

W mieisce Cherubinieljo 'obrany został czlonkiem Akademii sztuk pięknych J?3n Onslow, który otrzymał 2 Słosy więcej nii Pan AdaO). '(, . I' .

) " "1 A n g l j.P.

Z L.ondy-uu" dnia 26, Ustopadtl.

S u n nie 2:daje' się po:dtił'łać cbjawJonej pnez ki.Jka .innych f)zienDkńw nadziei, ie otwarcie porlow chińsKich .w)wrze niezwłocznie wplyw zbawienńy na przemysI lin. gielski. Donosząc o zakupieniu juź mn6sl,\Y4 towarowo .w celu wywiezienia idl do Chin, wynurza o'Lawę, ź.eb-y w -tern sobic zą pory wczo. nie postąpiono, gdy szcr.e' nier.3'\'\'o: dnie dosc qługi "przeci.,g czasu, upł)'nie, zanim Chińczykowic nabiol""..j zwyrzajo i nalugow, kt6reby ich do kupowania wyrob6w (lngięJIkkh ach'lcaly.

, -;. li

..lnz ania 29:-ł.:itp.da. M 6wią o publicznych oro('zystościcJl i 0znakach radości, ruający{:h sili, p odobnie jak w roku 1814. po z.awarci.u pokoju z ranc,.ą, W ozn8i:zonyrn na len cel dniu we *sży.stich cc;scrach kr6łe'stwa odbyć, d1a obcho'dzenla u' rbc-zyŚ'cre' wypadków' w£hht:u:h i Af'ghanistaoie. Wypadki te ciągle jeszcz.e dzienniki h.tejsze W na;wyhzlm zajmują stopniu, i jak si", zdaje, jest tahe zamiarem rządu, korzysiać z I1tch na;spieszDiei i W najzupelniejsży' spok6b ; a przynajmniej Unitet "vic Gael!: napomyka; ff', (1Ia przY/IiCI8' tern bardzieJ "':" pom.oc. fis '. 'Z_'Yrazz,. ,ł.. 1Jkońze111t' wOjny temu na zawadzle'OIc stOI, WOISO o 300U ludzi zniżyć postanowiono. przypuci. '.zy,. że ratyfikacy':JI pokoju trony Cesara chińskIego natychrmast nastąpI I 'prawy w Afg"hanistanie spodziewany koniec osigną. Do caego ten koniec sl6sownie' do widoków rz'ł' do r;mierza. donoszą dzienniki londyńskie dodatkowo z urzędowego źr6dła, t. j_ z proklamacyi Lorda ElIenborougha, datowanej dia f., Października w Simli i umieazczone; w nadzwyczajnym dodatku w.cbodnio-indyjekći Gazety rzi}dowe;. w klórej obwie8zcza, ł.e, po udowodnieniu przez zdobycie l1anowo Grsni i Kabulu Qiemoiności pokonaIlia orę!a angił.kiego, -ł'mi. angielska, w posiadaniu kl6rej Afghanislan lic; znajduje, ma: być tło Suiled&Zu cołnit:t. i że generalny Gua bernator chce samym Afgłranom pozostawić ut?rzenie sobie 6ałeg rządu po. bezrz'łdZl'e hc;d<}cym skutkiem reh zbrodni, k[6ryto rZ'łtł generalny Gubernator uznae orowy, ,koro lenie czuć siC; będzie zdołn)'m ,i silny ta do wstąpienia vv Z'wjiJzki 'prz}'jaciebkle z są' .iedniemi państw'ami. O w}'dania Dosła M.

homeda ani wzmianki w proklamacyi nie ma. Otwarte :zganienie polityki Pallner8tonowskiej.

przebiiajiłCe sic; przez proklamacvą gen-eralne60 Gubernatora, kl6ry obsadzenie Afghanisła_ I1U iako nadswyczv;nie kosztowne i slanowisku jskowemu przeciwl'te' wyslawia, ju:1' dzienniki whi-gowskie do i.rwe60 Hrkania ni tau dokument skłoniło. DZienniki torysowskre .a' ch'Wt".alQ-.;ednomyśłnie stanowcze porzucenie polityki Aut'klandsko-Pa1met'.toń.kiej;. B-wJ)oczesnł: o..ięgniię ceru ""ypr. anWł:lski-ch d? Ch!n I .abulu. pzy"'ró.ceme J!kOJu z temł kra/aml' I .zaplacem-e Angh 41 miliona funt. szt. przez purwsze z tych mocarstw, .prawiło w stósukach .państwA .gietskiego tak pom}'śJną zmianę I zapewnm skarbowi' lak znecznll summę, źe' prassl 0PPozycJjna. jak .i już namieniło, poczytuje za obowiązek Sir l\.. Peela,,. ab.y tento korz)'stał z pier

11G3

. , , wszej sJWsobnoci po zebraniu 1'-; parlamentu i oznajmił, ie podatek od m3jąlku z końcem pierwszego roku ustaje, jeżeli już w mowie od tronu tej pociesznej wiadomości nie U'-.. mieszczono. Dla okazania, fe koszta w>,prawy cłliriskiej i do prawdy podQbn dlużsZ4f. ttwanie wojny były E)ł6wną podstawą, na kt6r';. wybieranie podatku od majątku oparto, przy!a-' cza teraz Grobe, jak Sir R. Peel niedob6r docod6w p;:ńslwa TV' iloci 2500000 f. az., a na wOlnę chinską polrzebne koszla wiłości :1,200,000 f. szł. podał, i tak dalej m6wi: 1\1 inister oblicyl roczny doch6d z podatku na 3,771,000 f. szt., co edna mrie! ie6wnic ynosi,. nii. rzpczywuty przvch6d, i dowiaduJcmy 51-; 8: wiarogodnych podobno źródel, ie do owego of,liczOlnia jeszcze jecien milion dodać r.aleq PrzyjÓJwszy jednakże doch6d tvlko na 4 milior.y, okaże sic; przecież po doliczeniu 4ł mil., kf6re Chiny zaplacić mają, 8 milion.. summa' znacznie przewyhza;ąca niedob6r, z powodłr · kl6rego Sir, R., (-'ccr, poczytal, za rze('z potrze- I , bn:) nałołył na nar6d poaatrk', od kt6reC1 ta przykrco t'if,;iaru Jak na;prC;dze; uwolnić 'go J mnsi, jeieli przyrzeczenia swego dolrzymaĆ' I pragnie. Niech jednakie nar6d bc;:dzie gotOwy do spełnienia swej powinności, aieby Oa . bojc;tność tf'60Ź nie ośmieliła Sir R. rf!ela do . utrżymania I nadat środka lego, chociaż jai JWDieczność, klóra s() wywołali!, nstala... I w SZKocyi na dziwne anosi ię 'rzeczy., Co t).J'ko odbyta- konferencya Bi8kupów, 0.głosiła szereg uchwallj treści, :Le jeźeli wla. da- pra'\Vo.dacZ'a 'Y kr6kim., p"'ze;'Jgu czap'u _ me zapoblegnre mleS7.'8nIU Sft; wladzy śWJe'cJ,:¥f do o05ac:fiania lub ogola.cania posad da- ... cłrQwrrycłr, wsz}'s('y księia, w liczbie 354', SIC; 'od rądu odstryhll1J ! a ,swe posady podzięuj,!! ( 10' rosz,.zeme kO'selola o zupelne uwohnerile O' z pod wladzy' świeckiej w apTaw3ch du'. ł chownych. odr6inia się znacznie od roszc-zeó ' duchowieństwa w średnich wiekach. Podcza.. boyvie gdy tenże obstaje przy _.s",,:, prawJe. dZiałam a podłlJrwł'aSl1ego SUmleIlJa.prz.Jznaje -t rządow; to samo prawo i.dalekim jest ł od 'młgra-lania mu kl:,twóJ lub inferd)'1:.tem.. dyby tenie w 5wojĆj odpowiecłziall)oścl' przed Bogiem miał sobie poczyt:łł za pawo, pr.yv...izywać rozd'awanie benefi'cy6w dG warunk6w, .których kościół według swegp prze.' konama przvj:jć nie' ołJóiązan1.' Nie wiem w Mj dawili" ife beneficyów kOściół szI<ocki I posiada; are powyźsza liczLa .zpewnQści'ł wiVW J cej winosi nii polowę, uSlanowionych pTeba- . n6'W. Na każdy przypadeJi; nie jest [o .w)'kłem ajawiskiem, gdy 354 rnęiów z powod6w lUmicuia zreb li W.ztlkich d6br cJoClelD}'C:h. Z 'M a d r)' t u. dnia 22. Listopada.

Postanowieme Regenta odroczyło dziś Kor.. tezy. Srodek ten. IHóry Regent ai do odJa. zdu iwego trolikliwietaił, wielkie vr stolicy zrobił wrazenie. - :\Jusi on naturalnie W diwili , gdzie przykrc połolenie kraju obernosc:: Kortezów nieodaowniJ czyni, lem bardziej zadziwiał, i tłumaczą go raz jawn'ł n;pzyiainiiJ większości Korów. przeiw Mimsteryum, a druqi raz medoWlerzamcm tćj przeciw Regenlowi, przypisu;iJc mu żądzą .ławy nalchnite zamiar)',. którychby popierać nie chciała. - Pomeważ wi",kszość wybu'chłe na północy powstanie powi",kazej Cfęści projektowi Iraklatu handloweoo z Anglią przypisuje a projekt ten łączy z ,amier50nij, poLyzką 600 mil. realó,;, k0ł:"missy;a mająca sobie polecone zbadanie pro,ektu t)'eżącego poz}'czki przeciw Pożyczce się oświadczyła. W lZakie poniewaz rzijd pienięi:Jzy po. trzebje, PożyczKa zaś tylkl;) za przyzwoleIliem Stanów zaciągni",tą być może, przeto IJposzecłUlila si", po.głoska, że .Rejent, skoro mu su; uda prz}.tłumlć powaame w. nrelonie, traktat handlowy z .Anghą.podpuac I poiyczk", zawrzec chce, Dle pytaNc 61f,j wcale o zdanie Kortez6V\P. I. n a j o n n II, d. 25. Vc:top. Rejent \'\',yru.zywszy d. 2t. Listopada z Ministrem wojny Rodil z Madrytu, przejeżdżać będzie przez Saragossf;. Wziął z soLą dwa pułki piechoty, pułk jazdy, bałeryją dział i C7;tel'Y kompanie saper6w; wojska te w Madrycie inne z prowincyi cig'Hjc(> wyręczą. \V Icj chwili ałoga w'stulicy sk1ada si tylko z gwardyi narodowej. tany przyrzekły Rejentowi swoje współdziałanie, ale tylko aby kootlytucYJnych i prawnych środków używał. U. Madryt, d. 22. Li8top. Niesie poglo.ka, 'le zalog", w \Valencyi, osłabioną przez odejście Generala Chaeon do gór 1\Iaestrazzo, lud rozbroił a to wsród skrzyków: "Niech iyje Infan\ Don Francisr.o!" Ul.. Madryt,' d. . Lisiop. Powstały d.

20. w' ":!ł.I.c.r.i. b,1!nt Jui d. 21. przyt!umiono.

Reient dZlsla, co.Saragossy przybdzle. Zre.

,złą nic nowel50 nie zaszło.

LV. Perj:ngr.an,' d 25. Listop. Rokosz wszclął się w Lamp!Jidan: Tcrradas dałopstwo do bU.11lu Za'dH:c.ił. Herszt tcn z bindą avvią wlrzyrnal. d}'li:iao8 mictdzy Jonuiere i Fj':Ie.as, zab'rał oraz'lisly.! gazety. Wydał prolq'am3cyj", do Katałończyków. Barcełona w d.4#ńic ł 'szym slan'ie. V. 'p m a, d, 2f. List. Odebrane tu dn.

19. rh. b. doniesienie o po,ysłaniu w Baroelo.

nie:ielkie sprawiło wraieni'e. Wezwano

1'164przez proklamacyj e lud do łączenia się Dar. celoną.. . zef politvczny i Generał- Kapitan chwycili SIl,: _sI60.wr.ycłi środów dla utrzymama 8po0nscl... .' " I' " Stósowme do wladpmośd z Marsylii z dnia, 25. miea b. czler 'parostątki i okrc;t !ioiowy ,,em3ppeslI ta4d. do llarc:el,ooy.udat.$I'W Ima . l Z P a fY Za. dnia 29. JislopaQa.

Depesze telegreficzne z 'Hi$zpanii:' " l. Perpignan. dn i6... Li$topada. 0101 ł okolica uznały Juntę. f' . f', li. łlarcel.on .d. 24. Lisiopada. Mające ei,. dziś po południu' rożpoczC bombardowanie ł zawieszono i Junta iawii)zała układy Halenem, klóry eif; zwrotu przytrzymanych pułków domaga. Francuzi i inni (:udzozic:mcy p'rzenieśli si,. na pokłady okrfitów francuz. kicn. Konsulowic wszystkicla mocarstw protestowali (zapewne przeciw bombardowaniu), Konsulowie Francyi.i Anglii Lyli jelizce na li}dzie, inni na pokładie ..l\'leleagra-. lU. Harcelona, d. 25. J...istopada. Bom.. bardowanie ció}gle jeszcze miastu zagraźa.' G\'3rdYa narodowa zezwale, żeby się przytrzymani iolnierze do Helena wr6cili, ale bez broni, podłu o słów kapitulacyi Cudzoziemcy są jeszcze na pokładach okrętów lrancuzkich.. (;amprr.don uznaje junlę. Przedsięwzięcie Terradasa w Lampourdanie nie udalo ei,,: W Saragossie, całej Aragonii, Walencyi i Andaluzyi jPszcze było eppkojnie. , Z Paryia, dni:) 29. l...isto)Ja<la.

OlrzymaliśqJy dziś listy z Madrvtu i Barcelo- .

ny. W wigili'l wyjazdu Regcnta zebrała lir; rada ministeryałna, dla rozslrzygnicia dwóch pytali. Pierws.ze tycz}'ło się bombardowania Barcelony. Halen oświadcz)'ł w swoich'depeszacb, że bez upowainienia z strony rzdu, bombardowania tego rozpocząc nie moie, bo krok ten niebezpieczny umysły Katalończyków jeszcze bardziej przeriw ri':Qdowi oburzy. Po dłuich naradac!b uthwalono upoważnić- f;o . do tego, aby za, przybycit:rn Espartery wazJliko ju do z90bycia miasta teg gotowe było. Go.ni.«:c ",'yj<:hał.ztellJ poleceniem wnoc:y.d .

20. na 2'. i,dppier.o!IN nocy z d. 23. na 24. na miejscu pze"nac.aenia swego' stanąć moze. Ta więc okoliczność odwlokę bombardowania tłumaczy. Na. '\Ydanie si'Q precjeż wszystkich Konsulów europejskich w!olrzyinał Generał lIalen, ień'diałowy {!o miaSta, Idy mu 8ZCZef;óll'lićj. Konsul francuzki wystawił nieodo.. biellstwo sprowlH1zenia n. okr.;ty w tak krótkim czasie około 3000.zrvykle lam mieazka;ą.. 9ch Franclłzów.. NawilJsow.o mówiąc, mje_ azkalicy Barcelońscv mniej się istotnie o 'to' bombardowanie troszczl}" nii 'przeLwająl:y

.. Darcelony zapewnia, iż prawi Hizpatlie tak mało obawiają się bombardowania, ie "dy flQla francuzka Kady bombardowała kb":ty '\vesoło po uliach miasta tego codz,ł, I PlO' Inki 5zydercze n, Francuzów. śpiewały.' ł: e .' wną jest rzeczą, IZ Espartero liczy na posunll. de przygoto'!ali pod l,Jarcelon'ł przez Halma da tego'llopma, teby }ił zaraz za pnybyclem lwojem mógł zdobyto ..' . Drugim punkiem była .rozwląl:ame Korleiów- b czm jui nikt w Madrycie nie Wątpi. Moża jednak było przewidzieć, ie środek takowy wielkiego z strony Korlezów dozna ó. poru. Dla zagłuszenia przecie! wrzawy reprezentantów narodu, Z&"lpra5Z0na Pana 010aagQ w charakterze Prezesa Izby deputowa. nydl r.a radę ministeryalną. :ra wJłuallco' no mu powody do U6kuteczmema tego zamlaI"U, a !łegent blagał go, aby oporem swaim j&zcze bardziej połoienia rz:}du nie utrudził.

Pan Olozaga przyrzekł uiy wpływu .:weg o '\'I" Izbie na korzyiić n;ądu, I gdy na pos,edze.

l1iu d. 22. drputowani Motta i Las Navas chcieli poci'J°nąć do oopoV\.iedzialnaści Ministrów z powodu rozwiązania Kortez6w, mieniąc ta l1iesprawiedliwością i pogwalceniem Konstytucyi, zabronił im Pan Olozga glosu i przy: tłumil w ten sp2s6b burz,", Jaki} deputowana katalońscy w pórozumieniu z człon1Cami koa. licyi w owym dniu wzniecić chcieli. Nastę. pnie przeczy tal Minister spraw wewn«;łrznych (lekre! odroczenia Kortez6w, po którym za kilka dni niezawodnie i dekrct 1"0zwizuj'Jcy Iby nastąpi.

Turcya. '.

Z Smyrn y, dnia 30. Paźdz.

Pośpreszam z dorirsieniem barzo waznm, ie Rossyja do angielsko - tureckiego traktatu har.dlowego rprzystąpiła. Traktat ten, jak 'Wiado,uo, stypwował resp. 12 i 5 pCt.. cła ,vchodowego i wychodowego, podczas klcdy Uossrianie dotyc&cza. wszędzie tylk. 3 pCt.

płacili. Tera.z WI't pod wzglr;d.em teJ taryfy art}'kuł drugi anglCłako -tureckiego traktatu w.zedłby w wykonanie, stósowoie do którego Anglicy i wszystkie inne nar«!ldy równe s, Ros,y;l). podzielałyby korzyści, J daje si, ie Rossyja zamiast co by ten przywilej z um mi narodami podziełać ,miała, całkiem f5a wyrzec eię wolała i na równi "t8nął z mnemi nłł"odarni. (ł6wną pllZYCSYII'J tej uderzająci!j zmiany zdaje się b}'ć ta, .ie -przy zupełrum mr6wnaniu innych narodów tli Rossyją, PartII zbankrutować by mU5iala. (Art)"kul ten wyjęty z Gaz. Harnbursk. Jeźeli inne nie nadeJdę potwil't'dzenia, -o prawdziwości' onego pOW'łtpiewaać trzeba; przynajmni..n.@el.łcii765

8azeły-wbrew temu donosz/), łe Rossyja swoje przywileje handlowe jeszcze na Jat 12 prze. · dłuiyt sobie kazała,) I .. C h i n y '. I. .t II o n g- K o n gt dnia 10. Wtześriia. _1 Gazety angielskie obeJmują teraz uu.;rlowy rapport Generala Sir Hugh Gough o zdobycia miasta Tachinkiangro, Opisuje w nim dokładnie sceny .amabó;.tw' i spustoszer.ia, kl6rycb widowni" ta nieszczęśliVf'e miasto było. Ma 4 tłoch Chiński, wtargngwsz)' 00 miasta ze wsi, godził n)ianowicie do lombardu i ogicn wsz... dzie podlo!ył, aby w powszf'chnt!m zamiesza.. niu tćm lepij rabować. Żolnierze angielscy z powodu zakrfi:t6w ulic ciasnych i [lieznosnega upała nie mogąc w gł"b miasta się da. ełać. nie mogli łez bezprawiom ł,'m zapobiedz. Na noc oddalono wojsko od widowni tych okropności i przeniesiono je do póloocnj CZCiści miasta, ale nazajutrz wszelkic zna. lezione z8Joby wojenne spalono. W kas.ie głównej znaleziono 60.0, t dolar6w. Generał Hugh Gough przypisuje prędkie zdobycie miasta nierozlropności Tatarów, kt6rzy &ijdz'łc, i.e pozycyja onego niezdobyta, zobaczywszy Anglik6w na murach, jakby osłupieni stanęli. Strata Anglików w tj rozpra.. wie znaczniejsz'J była aniżeli w innych utarczkach z Chinczykami; mieli bc.wiem 40 za. bitych i 130 ranionych; wielki skwar teź do teo się przyczynił, bo od sfońcoutychu 14 ze;męło a 21 bylo ranionych.

Rozmaite wiadomości.

Z Berlina, dnia 1. Grudnia.-UrniesZC'zonr w Zbiorze Pra W Najw,)'źlzy rO;tkaz ł)abinetowy: (No. 2JD8.) NajwY!Bzy roz'11az 8obinetowy z, dnia 22. Listopada 1842., tyczqcy s; przyre,\ czonij allewiacyi w podafIlaclI i ulalJtJiania rozciqgleł!,o drogami że/atnemi zw;qzJ;u m;dzy . ró!uemi prowi1lcyami Monarchii. . Po zaZądanj, stósownie do Moich rozporzdzeń, opinii zebranych w połączeniu Komitet6w Stanowych wsglfi:dem określenia warun. karni pr:ayrzeczonći ade-Mnie allewiacyi w po.datkach i wZł)ldem ułatwienia 1'0zciQgłego drogami ielaznemi zwiQlku mi,.dzy prowin("yami Monarchiii przy dopom6ice z fundunów skarbu, stanowię, w skutek prawozdanU. Ministery. Stanu ::& dnia 17. m. bid., cO następuje: t) l1ewia.cję podatkach, kt6rj uczyniłeł:n nadzlcję MOJm wIernym poddanym \IV dekrecie propozycyjnyrn do orzeszłorocznycb Scjm6\Y Ptowiocjaln.)'ch poc1 dniem 18. Lutel)o 1". z.

wydanym, w stJmmie ł;SOO,OOO Talar6w do nem, w czpm 011 WPana, Ministra łinaold'Wp 1,600,000 1'alarów, rozciągam do summy na;J?rędszych, ile moźna, bliższych of:zekujędwóch milionów Talarów,. uiszczajc wniosków. takowq od 1. dnia Stytznia pr)'szlego r. '" Dozwalając tym sposobem obciąienra sJ{arllastl;pNoym. .posobie: bu nowym ciąglym wydatkiem, niemogącym Nasamprz6d mają lIa poczel rej summy być jednakże przedlOdzić corocznie-sommy dwóch zarachowane te 60,000 Talarów. które przez milionów Talar6w, czynię to w muniei, ił zarządzone Moim rozkazem z d, 'tO. Grudnia ścisłą we wszystkich- odnogach administrar. z. zniesiellie opIaty od naimowanych wotnic cy;nych OS7JCZl;dnoścłą, ł<tórj jak dawni-cH i nai łUFmanów już od 1. dnia Stycznia r. b. zo- eJal 21 slrony wszyslkich lIaczelników wydzia.. .tały .karbowi uj,.te. 'owych oczf'kuję, mo zna będzie zakryc ten I . nowy cięhr z przewyiszek szafarstwa skarboDalej oddzie nem postanowieniem daty dzi- wgo, wledv n;nvet, dzit'by cił,;iar ten w naj&iejszi zniósfcm, od 1. dnia Stycznia r. przy gorszym razie dosięgnąć miat w postl;pie czanIego poczynaiąc, ópłacane wedle regulaminu 6U przerzer-zonei najwyższpj ito!!ti. Jeżeliby szporrlowego dla prowincjalnych władz adm i ' zaś to niepowiod'o sil;. mirPo Moje skierowa- . Ilistracyjnych z dnia 25. Kwiełnia 1825. roku ne ku temu celowi usiłowania i z teo powo.. szpl'>rtle cxped)'cyjne i protokołowe, które do- du utrzymanie równowagi między przycho A tąd rocznie około 20,000 Talarów dochodu d h da .. lea b I ami i rozc o mi.. r u, wymaga o znoW" czyniły. dar.i'n po(fwvźszenia, które r.a ten przypadekPozGslająca Im uJleniu podalkui4cym prze- zachowuję Sobie zarządzić za przepisaną Staznaezona summa 1,920,000 Talarów, ma być nów doradą, .....6wczas pokładam w Moich obróconą na zniienie ceny 80lt, przyczm w wiernych po'ddanyrh nif'pfonne, a oświadczeinteresie uboiszych klas Judu mają być przed- niami połqczonych Komitetów Stanowych. sięwzic;łemi rO;tporządzenia, zdolne nicdosłó- jeszcze silniej we Mnic wzmocnione zaufanie; 60Wni} róźnice; mic;dzy ceną żupną, . c;enQ iż tAkową, dla wielltiegl) celu narodowegO' cZ<}slkowćj p-rzedaśy soli wszędzie r.a sI uszny wymaaną ofiarę' radzi i cht;tnie poniosl}> ograniczyć stoslInek. \V tym celu oddzie'nem Rozkaz tP.D Mini-&terjum StanU' Zbiorem praw daisiejszern postanowieniem z1łTZi}dzilem zm- ogłosi. zenie pr2lepi&an1 ceny soli z 15 Talarów na Derłin, dnia 27, Lislrip3da 18:\2: 12. Talarów za beczkę od l. tJnia Stycznia r. Fryderyk Wilhelm.

przYS7.'ego, slanowiąc zarazem. iż, po o<kii}' Do Ministerjum Sia nu. . gnieniu oczekiwanego sl"d w dochodach nie. doboru z 1,740.000 Talarów, pozostająca sum. Z DerHna. Jeny Herweg (poeta rib. ma 180,000 l.'cdarów, gł6wnie' na pomnożenie rałny, w duchu poełł.:PU cza8u) opucił sło'irq' publicznych solarń. prócr. tegi) zaś takie ns in. naszą udaiąc się do Kr6'e:w«a, aby pomać Lline, najwi,.ksze ile moioa zmnieiszenie cen 50 Ze; slo6un1ci i mętów tei prowinrv;, kMr8 go li przy drobiazgowej przedaźy na fcfu mające bardzo zajmuie. "rzei!:olawił ę,o Królowi, srauUi}dzenia, mianowicie na przedawanie 10 [i sownie do wyra£nego iyczenia N. Pana, łrw najmnieiszvch jałt moina il'ościacn 2: strony karz przyboczny Schoen'ein. Król n(!owodnił przezflaczonych solarń (posad przedaży soli) i przy tej sposobności ienialne pojcie st6sun-' ma być uźylq. 1c6w j owo zręczne .....la{!anie chwili) obecności przez m01: i udatność slo\va. powainego 2) Obok dozwolonej poprzednioanewMcji \'V r6wnie jak i lartują('eo. Podaję tu niektóre podakch. pragnę. takie bmysrie krjowj ka. 8zC'Zl'g6'V wzgldem spo.obu, jakim się Król rzlŚCI, )il K1e , :w włelorakl!l1 vz&lęz'e. o po,: pru'd młodym poetą i republikaninem t16m.. 'ijczf'ma stolicy z prowmcJa"'!1 I prowlf)YI ł zvł. .O.d-łoiedził mnie (rzekł) w tym roku jednej z .drugą, za p"!oc:) rc..ągłyh. gl6. juz jeden i przeciwniJców moich, Pan Thiera. wnychJuerunkah osclenne kraJ': dołylcalcyeb Odwiell1ziny Pana 54 dla m!1ie przyjemniejsze. zakladów drog ;te!aznych &pOdzlew:,neml {; Ja ))owinienf'm mój urząd i moje królewsk. pomogij. PostanaWlm przeto zgodme oplmój \ 'Wołanie spełnit. WPan swoje i ia memu wierpłączoycb Komitetów Sianowych, li przy- flym pozostanę i Ś'ł:zę tez, łeby! WćPan wwledzeme do skulku takwyc, za.nagf<jcł PO: swoim wytrwał. Ja się brzJds wsze ł.. trzeb C; uz.nanych przez nie zWlójzko.w droa'!1l .IeO płytJ(ości ł. Sz ann;ę wyrozumiafelazeml, prze:l> łuiC}ce RZiJdow d.o uyca h 0Ppoz1 c yę. Zwiedza teras hęśr?dkl, 8 szczeglme te:£.prez przYJcle rC;kol- dzieaz c.ść pańatwa mego, f!;dai(e mi we wzgldle prolz>:1 od kapił*Mw: za- znajdzie.. 'poeh myślenia jdroy i kładowyc:h ,11010 l waelDac ma b)' pOpiU" ucaciwy._ Meści Panie Redakt-orze! Widz/jc, ze rózne rzeczy w swj Gazecie 11mieszcza-sz.: to urodziny, 10 zaślubiny, to pogrzeby. oznajmiasz komu ś1achedwo przy'. nano, dla 1B0, spodziewam sit;, fe ł moich tił6'\v kilka. 'które Ci donQsz ze IIlaro!ylnego Krako""a 'pneczytasz, osqdzisz, i ieżel'i Ci si b«;dz.je ;podQbało twej publiczności ogłosisz. Pewnieś .cif'kawy - -co tam takiego. - oto, widzisz donos:iu Ci a śmierci i walnym po. grzebie. 'Zapewne SP} tasz kicdy walny pogrzeb, to. JTII,uial umrzeć jaki senator lub zi. Ulpiny 'palryCyusz Krakowa. -Ate ę bardzo ()D1ylisz -ani jedno. ani drue;ie. Wszak wiesz 2apewne, że nasi patryc} usze prosto. lic; r.a 6mętarz w:Y'¥I'.ozić kaii), bojąc Bili, zeby ich zwłoki if>nypadkowo do kościoła nie wniesiono. - Otoż aby h'Voj,l ciekawość r.aspokoić, opisl.ę ci w-ł-r6tre, -e to umarla ,zakonni. ca U,L06a, ale pogrzeb był bagaty, jakie60m ju£ da,vno u nas nie "widziaŁ Dnia .;26. Listopada r. b. p-rzenios13 .słę a wieczn&ści "7ielebna Panna Monika Nagajska Przełozona Zgromadzenia IJp. Augstyanek przy kościele S. Katarzyny na Kaźimierzu lat 83.1icząca, opatrzona SS. Sakramentalni, uro(:!zona r. 1759. w dzisieisr.c!j Galicyi Austr'\,ackići, pochQdz.,r;a ze zna'kom'itej rotłziny-; k16. ra Jat 58 pzepdzila' w zaciśzyklasztornć;, przez lat 40 ciqgle bc;d.,c 'p'r.rożon, Jmana ie -tylko 'W całm naszem mleSc1e afe l za gramciJ 8Zczeg6Jnie; jako (Jozrczynj szkółki płcI żeń.

skiej sła,vnei z dobranych oa'uczycielek. Nie (hiw wił,;c, te niezmierna liczba osób 1tnaj.

dowala s:ę na pogrzebie. . X. Au;:;uslyn Drzi)czkiewicz Spowiednik oraz Przcór XX. Augustynian6w krakowskich zaraz po "konie wraz z X X Paulinami przepro'n'adził ij zwłoki do kaplicy panieńskiej. Bdżie w dn. 28. odprawiały się msze św. aż do godzl-ny "2.

Wyniestcnie zw10k do kościoła' XX. Augusty.

ni'an6w lIaslpiło D f;odzinie Stej wieczorem. P1'awie (,81e duchowieństwn tak świeckie jak i zakonne zfiromadziło -się i przyslQpioł1o do wynil'sienia zwłok. Najprzód postł,;poWBło duchowieńslwa zakonne. dale; kanoJ1icy Jateraner'iscy, nasłI;pnie księia swiecry wreszcie 'JX. Francisztk Xawery Stachowski S. T. i F.

D. Kanonik katedralny krakowski, Sf;dzia SlJrrog:!! i Olrłcial, Professor przy UniYVer.,cie Jagiellańskim, jako expoTtuiący wraz _ JX.

Frańciszkiem Zvgrtluntem Wolek czł<mkiem XX. Augustyniańów ł<rakowskich, araz Audi.

torem wydziału Te-ologicznego w U oiwers) lecie tulejszym .jako Dyakoneffi assyslentem, z kaplicy do kościoła niosło ciało zmarłe.j ezłerech braci Diskup. Hippon)', I za nimi postę.' pował pobożny Jud krakowski. Po wsti}pieniu do kościoła i pa odbytych długich śpiewach WJX. F... Slaebuwski polecił dus'J«; zmarłej Bogu. ' , Na drugi d;tieli t. j. (1' 29. nast<jpilo nabo.

żeństwo iałobne, kl6re N>zpoczijł W J X. Franciszek Xawery Piątkowski, kanonik honorowy Auguilowski mszą św. za duszę zmarlj czytając. XX. Ąugusłynianie w połączeniu z XX'. Paulinami zaczęli śpiewa pierwszi) czr,;ść wi.

gilii, w Icońcu które; \V J X, Kogutowicz ProCes.or ł'elisij w Liceum nowodworskm,od prawił, wotywę. ,()riJgą czść wigilii ś.piewa i XX. Dominikanie a trzecią XX. Kanonicy Jaleraneliscy Msze świl odprawiaJy się ciijł)te at do godziny 12., nareszcie WJX. Franci. Bzek Tomasz Madejski Proboszcz XX. Kanoników Jateraneńskich w,yszedl ze mszą wielką 'W assystenc)'i JX. FrancIszka Zygmunta Wołek. W czasie mszy wielkiej wszystkie zakon';' nice, na czełe klóry('h byla Wielebna JP. Uenedykla Cholc.zewska kll;cząc na ok010 trumny anosiły gor.,ce modły do Boga Zasłp.6'v a swą najukocha.ńc%:j prze1oioni. JX. \\linczewski Proboszcz Nominał! G6rki powieoział 6łósowną mow,ę do ludu liczni zgromadzonego, ",,)'atawiając zasługi zmarlj poJoione 'T z.a,kome i zycie jej cnotliwe zaleciljijc do naśla. downia. Na ostatku XX. Dominikanie zaśpiewali na Słosv Libera, którzy i msz., wid, bardzo chwaleL-nie odśpiewali. Po lem "'szystkiem nasląpiło wywiezienie zwłok na smętarz zwierzyniecki. - Na;przód postpowało d U("h 0wie....w;two, .dalej r.a wspaniałym karawanie wiozly cztery konie Ciato zmarłei a wreszcie lud posl,.pował. \V kościołach, około kl6rych pl'zel'hodzono biro 'VI>" dzwony, tak poslępujqc z Ka:r.imierz8 przez StradQm, w czt;ści przez ulic" Crod:r.ki), Nowy Świat, i ulicę Zwierzynieckq zbIliDno si do ragatki zwierzynieckie; - da1ej troch,: wyszedł WJX. Wolski kanonik honorowy, Proboszcz kokiola zwierzynieckie o wraz z"VVikaryuszami naprzeciw ducho, wieństwu zwloki Panny 1\7aniki Nagajskiej exportującemu i wpro,vadził je do kościo:a P,allien Norberranek. Tu złoJona -<.i<llo na katafalku przysposobionym. po odśpie\'Yaniu konduktu wyniesio,no zwloki na Irnt;!an, kt6rym lowarzyszyły picsto zakonnice S. Augustyna, zławno ciało nad grobem a po ukończeniu 6t6soY\'nych modłóW', oddano go ziemi z kt6.

r6j powstała, A lak około godziny 3 po po. łudniu zakończył się cały len obrziłdek. Ot6ź ted;y Panie Redaktorze mass pokr6tce Ctpisany I)CJrzeb Wielebnej Panny Moniki Nagajskiej, :feby cię nie nudzić skracałem go, jak było moina. Ale muszę Ci.ę jeszcze i a t,!!'1 lokniem n!?robku w kaplicy P.anien Augusly. anek na czrsć zf03rłćj, na którym wyryte zo.. litanij j; wielkie dla klasztoru poczynione zaslugi. Opr6cz lego slyezet. mI 6ię dalo z Ult prywatoych, iż jedna z zakonnic predsięwzięla s\reślit rys jej :f)'cia. aby to mnym do naśladowaniu slu!ylo. )

- WEZWANIE do opicun6w ,względem podawan8 raportów .. o wychowaniu 6wych pupJllów.

Zbliża sic; czas, w kt6rym wskutek obwieszczenia z dnia 2. Maja 18:36. raporta opiekunów względem w)'chow:mia ich opiece poru czonych pupill6w zdawane byt powinny.. -: Opiekunowie, któr)'m pr:ł.ez ;:,ąd nasz opIeki nad nieletniemi powierz.one zostały, wzywaJiJ aię ninieiszem, aieby raporta o wyc.howam swych ppill6w na,dalej ai do polowy p.ier. wszej mif'l>iąca Stycznia r. p. nam zloi)'h, a to pod uniknieniem upominających reolucyj W tćj mierze z kosztami połczonych.

Niemniej i ci, którym opieki przez Sądy Zicmsko . miejskie nam podlegle powierzone zostaly; zechq swe r.aporla "': tYI.I!e s8mr czasie i pod tEm samem zagrozeruem wlasclwym Sądom zlozyt; i zaś, któr.zy pisć lIie umiejąc, r.apo.ft6w me są .wstam s.allll ufo, iyć, zgłosIć SI.. moą w Ciągu mleSIca Stycznia codziennie w oodzinacb slużboV\'ych do Sądu wlaściwego i o wpluct.anic sicbie do prolokulu wnieść. Aiebv zaś obowizkowi tnm opikunowie em łatyvic, ,zadoyć u.czymć mogh, wezwam zosłaII przez S.Jdy Zlemtiko-mielskie tllk policyini Kommissarze obwo. dowi, jako Magistraty miast. niemniej idu. ciwwni, aieby zdawanie raportów, wzmiaukowanych olobów po wsiach i miastach, gdzie i}d6w niemau. pisać nie umieiąc}m ulatwiali. W Poznaniu dnia 30. Listopada 11;42.

K r 61. S OJ d N a d z i e ID i a ń 5 ki.

SPlł.ZEDAZ I\.ONIECZNA.

S'ld :Nad - Ziemia liski W Poznaniu, Wydzial I.

Dobra 6zlar}\fckie 5 ę d z i 110 z przyległO'ściami 8r;dzinko i Zalesie, w po,,,'iecie Szamolulskim, oszacowane na 10:>,565 'Tal. 12 sgr. 8 fen. wedle taxy, mog<)rej'Lyć prZt'lrzanj wraz z wykazem hyp'otc.'cznym i warunkami w Regitraturze. mal'ł,b)c dnia 1J. Lute,g.o 1843. przpd południem o godziilie 11h\j w miejscu zw}ldem p"..iedzeń s.jdowp;h sl'rzcdane. Poznali, dnia 6. Lipca 1842.

()BWIESZCZENI.

Na podwórzu domu pod Nrem 61. połoionegO. -przy wykopaniu dziur do palów wsadzenia, pod dniem .15. "Vrześnia r"b. lalar6W' Pruskich 100 pod ziemią znaleziono, kt6rycla właśc;iciela nie moina było wyśledzić. Wzywalą li nieznajomi właściciele skarbu tego. pod utralą prawa swego, aby w terminie dn. b. Lu tego 1843. przed poludniem o odzi. nie 10tej w miejscu sądowem przed Ur. Eg' sert, SiJdu Ziemsko-miejskiego nadcą, wyznaczonym pretensye swe zameldowali i udo. wodnili. Skwierzyna, dnia 23. Listopada 1842.

Kr61. Pruski Sąd Ziemsko-miejski.

@J)(8)(8:f.8)(8)(8)(8)()(8)(@J)(@J)()(.)()(8)(8)(@J)(.

\v. Karamellego >o( I ł ' ł nowo otworzony hande pap ero"., (ł fi waterjaló,," ryslIukou')"clt ł i pil'Ślłaienuycb, tudzie:! wyrobIlla .

artykułó". alanteryJn.".cll (i ł ł jllb.oIłga.tOl.skł(II, przy u1łcy i ł F.I.)'deryko""sk"j :!Wr. .4. nie- ł daleko poczt,., _ i) poleca sifl1 łallkavvym wysokiej Sacł.ty i (i 8zanowr,ćj PublicznoścI w z o 1'1 d o m ze }.! wszelkiemi do lego wydziału należącemi! łJ przedmiotami. Zamówienia na roboly Ił galanteryjne i inlrolioalor.skie; bc;dą naJskonej i po słusznej cenie usku- i >o( leczniane przy zapewnieniu punklualnej ! usIU6. z najściślejsli'1 rzetelnością pol..- ! .. ł czoneJ. lł _)(...y._)(...)(X8X...)()(...)()()()(_)(aX$)(_

UWIADOMIENIE.

Mając jui W,tym roku znacv.ny zapas Sipsu marmurowego miałko me.łonego do micuwie. nia, przy dobrej drodze przypomin:Jm lizano! vmym obywatelom, któr.zl' zamó'wili lub kupić sobie źYCZiJ, aby po takowy przys)'łali. C e n y s ą II t a I e.

Ceni nar Derlillski Sipllu niepaloOł>go do mirrwienia mialko melonego . 10 sgr. 6 fen. Centnar' llerliński gipsu palonego do budowli i 6Ztukateryi miólko melollc60 . 20 spr. Ceninar Merli/iski gipsu surowego w anl\cniach ze skały . . . . . 7 'sgr. 6 feD. V\Tolno kaidemu. s;vvoje beczki, miechy lub hele przywieść. gdyż beczki i miechy osobno tiic; plac.,. Wapno pod Kcynią, d. 20. LisInp. 1842.

,l"loryall W il koński.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.12.08 Nr287 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry