G,
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.12.10 Nr289
Czas czytania: ok. 23 min.." 11 ,
I "II ., : ... J ',":I'ftTlelkłeo
. \
BTA
I 'lid.
'..
Xlę81WR
..I ,
I __ p O Z N. A N S K I.E G O. .
. -
Nakładem Drnkarlu Ńad1VorBej if Declteł'a i Spółki, ..... ndaktot: ..4.. ..F......oH'.A.. I
9 1IS9.
łS".
I lv' Sobotę dna 10. Gtudni.
T'
Wiadomo ści zag ranicŻlie.. '\Tofne miasto Kraków.
Senat rządzący . W. M. Kl'akowa Z3Q1ia"d" wal na dniu 21. Listopada r. b, Pana Jana Kan': lego SłC:&kow61:iago,.profesore katedry ma-o temat,kl "elementarncJ przy uniwersytecie JasieUońlkim.. ' T. :n O S S Y a. ," Z \Jkrainy, dnia 1S. Listopada.
(Gaz. nlqs1ID.) - J.>rted kilku aniami o brałem kopii) mowy Genera- Guber.nałor B i b i k o W a, kr6rq d. 4. Patdziernika miał do romadzonej w Ka.rn,iencu Podol.kim ulabty: O to osnowa tej puemowy i i>ii;6 lat iui mam zau.cz)'t &arzqdza poru. C:OJ\.:mimi od N. Pana guber!1iami. W prze-o CIQgu casu .tef;o zdarzyły SI': nieprzyjemf).
wypadkI. wywołane przez Konęrskiego; poczyniono wile postanowit'lł I jedni. je naga.. lIliaii, drndzy znoWu chwalili. Jakkolwiek "ikomu opr6cz J. Imperatorskiej Moci odpo., 'Wiedaialny nie je.tetn, poczytuję jednak obo., wóJzkiem moim; n i e jako Gubernątor i. pr2Ą'"I loz.ny, 1ęcz ja,ko starszy brat m'Qd.ym .bra cioll1. W ł:anom t jak l...dziotn 'WYykształco-: nym. szczQrze i otwarc.le wyłuszczył powody;. kt6re. rz,ąd do. rozPJĄ,!y.h refonn skłoniły. Ludzie zle mytil'icy tWlerdz, że l'Zd relisił
.ltołickq prześiaduje i naWet kałołik6\T da urzt;d6w ptzypuszczać nie c;hce. Wierzeię mi Panowie. to jest szkaradnem kłamstwem. \Jrzeeid lam nie djllwno temu pneszło c:ztei'., dżiestu katolik6W do służby policyjne; przy... hłrm. Jeieli n,1;! kilka klasztof'óW po. nosił , d{Jchoień5tWu dobra odebrał, to przeci.. i ross)'iikiem" ducowilstw.u ni ł.naczeJ.&lę'owJOdlo. RZi}d Ole mllll 'Wtu;c ae. rpiaru przesIedowania l<atoliJc.dw, irgI) szl3che tnym alt1iarem bylo tyłka zrównanie docho.. 4ów. yły bowtiem klastołry i plebarlie. za nadto dollrze uposaione, inne znoWo za nadt bogie. ti) ,kłonilo rząd do zabrania d6br ko. ścielnych, zaś z dochod6w 2: tyc;hic kościoł i duchowił!ił..stwo stósownie zostanq utr:ty'mywafle. Narzekacie, źe ducho\Vienstu beż paszp<:,rtu po kraju wlóczyt siQ zabroniono (I!ic !). RZQd mpsiał t('o zabronić, wieoząc, iż ducho-wieństwo w wielu domach oświad. «;żalo, źe Papieżowi nie trzeba być p,osłusznym; łJiektÓl"Y nawet twierdzili, ie Najw. Panna nie jest rodżicielki) zb:ł.wiciela nasZE'go. Odwołuję się 'W tem do ś\'\'idectwa JW. Hrabi Oźarowakiego,. y zaś a. s!nie prżeL:onćj" ię rzqd rer'6lJóJ wasz $żanuJe, pow!aram (u słowa naszego f\-on.rchy; JJChcę ze. l!y W paQstwle- majem wolność róznych wY. riań .1Zi'nowano I i oswiadczam uroczyście, że tU oli .. '-4
-....; h,,,.lź wyzn8nia. za r6wno kocham.1II Żalicie sit;;, iem obranych przez was Sęc1zi6w oddalił i innych w mif'jsce ich miano. wał; ale musialem tak post-lpić, ponieważ wielka CZltŚĆ mianowanych przez was sl;dziópowinności swych nie pełniła; zostawiając wszysll<o swoim sf').;rf'tan,om podpisywli bezsumi,.nni,.. co im ci P?dsu,,,,ali. \Vzto wam Statut litwski, po.nie"3'aż wiE'lu ze szlachty o. nG- Tozumialo i nie, Cz)'tywało, zaś prow8d7enie inlf'ressó,v swoich. adwokatom ,woim pnwienało. kt6rzy bardziej. o własny arsk dbaiąc sprawy im povvierzane koszlawiii. Rz,!d 'Więc. pumny n8 dobro o::;ółu. równe dał praW8 dla lud6w sławiariskich. zAlczą'wazy od brzE'óW K8mczalki ał do Krimu i gubrrnii zachodnich. - Wychowaniu młodzie:ly w powirrzonych mi guberniach 8zczegulną pośvvi.;całem U!l"aę. n)"łem sar,. ,"'Wiadkięm, jak rodzice, co dzie. ci swoje do szk6ł Cldilawali. c'lzieci te eamym sobie zostawi8li. Nadużywaiąc swej wolno. ści wł6rzyłv ,ic;,ooł' po .Jcawiarniar.b. ro wi,, ksza, miesuały nawet \'V domach oslawionych. "uprawiono tym zapobiedz poczyt'em sobiE' za obowiązek, ola' tego przy wszy,tkich zakladach naukowyeh urz"dzono nie koszary.(jak iJ! tu niestQsowoie nazywaj,,) lecz kwatery. grhie młodzież za umiarkowaną o. piat'} ,pod dozorem 'W)'kształconyeh I mÓfaloy' h nauezycipli zostaje, aby siC; kształci(! na mjł'\r;.tnych urz,:dników i wieT ż nyt:h onarsze I wo:zu;nnych poddanych. ) czr; I 6taram siC zjednał 6"bie prz}'chyłność I<a'Zdego. a je(Jnak mft,: nie kochaj'!, ponlewai jPstem prze.. ('jwnikiern .przesąd6w I zastarzałych vvycza.
jów; ale d7.feri wasze błóos1a,;;f mi i-starp pO Generała (Jibikowa bez rki z wdzięc:zno. ŚClą wsporr.inać bl;i!ą. 1'ie pochlebiając zrentą, 'muszę tu jednak oświadczył. fe gqLernia Podolska pod względpm szlachty, porzójdku panuli)('f'o I doworł6vv przychylności przed wszyst"lenii mi powierzonemi guberniami zaszczytnie t;; odznacza. Nie omieszkam donieść o t,Ćm N. Imperatorowi.<r - Mowę tę" miano krótko' przed prt.ybyciem Ce8arza do amieńca, poczytywać wit;;c ją w)'pada niejako za ""yraienie uezuć samt'o Cps.arza. V\' kafrhm razie miłe to sprawia wrazrJ)ie.
jti.." slatv Hubernator z taką rzt'telną Izcze. roś.>iij do porł.ł:.dl1yeh się odz,wa. . . ',' R e l ci a. . , z Rr.;: f 11 i, . «1nia 30. I.istopada. .J (Gaz. Reńj'h:e.)- Dnia \vl'7.orajsz('go' obdlOdziU pr7.f'b) \viI;9cl II wydlOdźcy Polscy. jak ,,:yhl.('. \v Haitcl .de .ille pamiiJtkt; ,wybuchu ostatme) rewolucJI, c;arstł-:a' emlt;rantóW"lycb.
'774 co W ro]m 1831. schronienia w Belgii szukali' znacznie się zmniejszyła.. Lelewel, naczelnik jćj, jui się zestarzał i pra",'ie całkiem osiwiał, ale Iw słabem ciele jego żyje dusza tak mocna i wzniosła, jakich w czasach naszych moie napróirro byś szukał. W dnchu prawdziwego rcpbblikanina. przywodzącym nam na pamięć wzory starożytności, pro\'\'adzi ten prawdiwy filozuf i.vcie najprosh.ze, wyrzekł się wszelkich wygód i.l"zvjelDl1ości, klór'ych starość z trudnośCią-..sit;; tylko :ł.rzeka . aby SZCZllEły dodu'ld z autOl'stwa z nieszczęśliwemi podzielne 7:iomkami. Uniwersytet tutejszy pny nowćj orę.cmizacyi ofiarował mu IJOsadę professora, k ló..ćj jednakże nie przyjął. - W mowie swojćj wczorajszej rozwodził sit;; nad zasługami, połoźonemi przez nelgią juź w dawniejl'zych czasach dla narodu Polskif'go. Adwokat Jutłzond, radvkalista, w odpowiedzi swej przeciwnie dowodził. źe Pol,ka nictylko w upłynionych wiekach, lecz i leraznawel wzniosły dla Enropy daje I>rz'ykład i naukę. - Zreo. sztą udział publiczności dla nieszczt;;śliwych wychodźców Jliestety! znncznie ostygł i równie jak ,viele innych sympatyi po r. 1830. "\v zapomnienie poszedł. Sala \v hMeldc VilIe prawie była pnsta, kilku tvlko ciekawych i osławionyeh rppubłikaniuów było obecnych.Liczba )Jrzeby\vaj,!cych obecnie wyd.odźc6w polskioł, W Belf:ii .rue w,rnosi nad sto, z których połpwą dość dobre Jl1a umieszczenie. Genorał Skrzynecki żyje tu z rodakami s\vemi w wielkiej niezgodzie i nie pokazuje 8ię na iadncj publicznćj manifestacyj, przeto rei o na wcorajs:lćm zgroJl1adzeniu na próinobyśsukał. H i s z p a n i a. .. Z P a J y :f. a. dnia 30. Listopada.
Nadeszły do mnie z Madrytu z d. 24. Listopada list zawiera między innemi nastt;;pllj'lce szczcgóly o wypadkach w Barcelonie i uwagi nad lemiź: '. I II Z nadzwyczajną ekaw(Jścią wyglądają fi! dalszych wypadków w Barcelonie, chociai się liik o żabunenie " ł JOkojności i tułaj nie obAwia. Zmma niech,:ć {astJlijczyków k11,Ka J talończykom ł'lie mało się do wrócenia ludnO J ści naszćj n3 stronę fZildu l>I"zyrz.vnia. \Vy! padki w nArcelonie nikogo tu zresztą nie 7.a dziwiły. i O\vszem wl'zyscy ftd uprz('dzeni1ł 'Wolni tlol'trzegacze dziwią się niezmiernie, żd tyle jl\wnyth zamacllów, z nadzwyczajną .bez.! 7.elllośd'J . połączonycH,' jua dawniej tlejącego.
o¥-oin nierozili'rciły. l\1o,wa "Miana phez.'(;ęl nernła KII})itanft Seft"ana d. 20! 'W senacie, wą.J żuym je'l dokmnenlcm do ocenienia 81óSllDkó", b"rcelońskicl.. Równie jasno jak Z nieUBtraSZ{)I1,! wolnomyślności,! 1'I')'łuszcz.)'1 Geu6
...... celonie w 1838. roku przez siedro. miesi"cy, i mogący dla tego ,dać ,świadectwo o taro eczDem położeniu rzeczy. złe żywioły zebrane już za jego cZ\łs6w w o\vem fabrycznćm i baQdlo\vem ieśc;ie, ale dzielną jego prawicą zawsze przytłumione. Jnż wtedy chciano, 'miJicyą narodo\vą o 26,000,. a p()inićj o 13.000 ludzi powi..kszyć; a w szeregach tejże cliciano umicścić stck c;łłej ludności wszYRtklch, prÓoźniaków i, Ilłdzi nie m.,jących żadnej posiadłości, którzy właśnie dla tego nie lUogli żadnćj dć I'fikojmi pokoju i bezpieczeństwa publicznego, których utrzymanie glównćm ich zacaJicJll być pQwinno. SęHanę. odrżucM za\VSZC wnioski Ayunłamiento w lej mierze, i w planio l;Jęd'lce :z.wi,¥kszeuie milicyi do .skutku nie pryszło." Późnićj w 18łO. m.lu po wypadkach \Trze.
śniowycb przyst<łpiono jedlak do niego. a teraźniejsze smulne wypadki aż nadto jawnie dowiodły, do czego doprowadziło opalrzcJ.ie w broń prołelary1.1szów, nie 'Ioo;ącycll nic do ętraccnia. Lecz. nie dosyć, że bł.,rI ten popel. niono.. wyrzeka Generał, zosta\"ioł\O i nadal osłanione tuwarz,y:shvo tkaczy, zajmujące si ;wszyslk1cmi inneJJH celami prócz tef;o, jaki ich ,vłasne przepisywały statuta. Nazywa on je lJra\Tdziwym towarzystwem SIJiskowYł:b, I)rał'nącyc1\ obalić tron, konstytucyą, ,prawa i wszystko. W,.zeszłym cok..ur-Bama, .Darcelona tylko ści:Jnc:ła na sicbic nicslawq, sta\yjając ópór rządowi \V krytyczne.j chwili, podczaS dy wszyscy dobrzy Hiszpanie... bez różnicy tJ'OIlJic,- pułączyli si do wspólncgo przytłumiema wybuchłcgo w pMnocn.vd. prowincyach rokoszu. W Barcelonic inaczćj sobie postąpiono. tam Junta, nazywająca się Junlą czujDośd, clcp.lala 1l0galIli ,k.Ol\stytucyą. prawa i po",agę r'li)do\"i). wympl!zala na najznakomit.;zych oY\'fatclach kontrybucyc i oliat y. 8WĆj chciwości i !dzicrstwa \V cytadeli zamykala. Ale ''ł'8zystkie tc gwałty i bezprawia. zburzcnie części cytadeli, bogactw, ban(lIu i przemysłu barcclOliskico, bezkarnie uszły, zawolał Generał z słusznćm oburzcniem i bez. or;ródk.l or;L!\ie. ,(:zynił z. tego po.\\'odu YJ'ZntY..1Jrze6złclIIU Ministcryum, choć do )Jiego ""idu jego 8crdecznych 1)I'zyjaciół wpł.vwało. Nie chciano wtedy urZllą£ palca, )'zekł. ilby zlelnu zaJJobietJz, a teraz. moźe jakie 300 t,lów śl}aśdi musi ( ! ) "II Lecz podlug wszelkiego prawdopodobieństwa. de;) (('go nie plzyjilzie. poniewaź nikt nie sądzI, icb,y zhyteczna surowoŚĆ więcć. dobrew go .-zrobiła.. l1iz mądre, ze stałością połączone Ulluarkowanie. .Nie wspom.inając taUt o gł6-' iach J ostatnie podeLaii!cych zdanie J saw uso
S77'bisl:Y charakter" Esparłc!ry jest Tkojtnił, ie eif} przesadzonych. środków obawiać nie BaJdy, wyjąwszy.. jeŻeli sami buntuwnicy "porem 5WOr im rzecl.y do oslntecznOŚCł nie dopro'W.adUłU\"agi godl1 i pociesl.aji)ci} dla rądu.je&t ok-o liczność, że wojsko f()żnćj I bron.i , mimo J'zykrega połoil.'qia .swego '" z powodu :z.aległcllo ŹtJlclu ,wszędzie . r'li}dowi. wiary dotrzymaf Q .
Przez nakazane uzbrojenie nanowo 2.. uicdawno zwiniętych batalionów prowincyalnych otrzyma. arm,ia znaczne wZlUocni"uic, a tego natychmiast 1\' razic polrzeby uźyć będzie mo. żna, ponicwai si,: bątałiony o\ve Z samych wysłuzouycll. żolniI'ZY składaji', Trudno tylko pojąć, zlijd'h.,(ł zl.brał \ fak krótkim czasi,c potrzebne na opędzcnie nagł'}cycb potrzeb pieniądze, zwłaszcza, ie k;1S,s,y. jak IJowszechnie \\'iad9U10, upłuie są 'pró,ine. 1'virdz,. ie dom' Rot!;cłuldU\v 'zaJaczy! rz.1dowl 10 mlht?nnó\v realów, a to tem cllfitniej,' gdy tym 'spOsobem spodziewa się ułahvic sobie zadzierzawiel1ie ).,opalui zy"",ego srebra! 'W. Almadenie, które się w przyszłym roku skOlJczy, a o które si.. tcraz bankier Salamanł:a stara. Plau kiłku najpopędliwszycIł członkó1Y Iwalicyi. ó\by takową tlo jawnej skłonić demon. itracyi l1Tzeciw, MiuisterJmn, przeciw którem" pragnęliby wydać nranifest do narodu, obejnmjący wszystkie zaal('uia, skOlJczył ,się na niczćm'n W r.zoraj wieczorelD odbylo się 'v du:m. Pauą- Cor,iuy. zgromadzcm.i,ę qlunJ..vw..1wa.licyi, na.-którćmlsię wi..ksza (:zę6utych;'e l.n!Jjdowala. Pau Joachini Maria Lupei.,posiłko'Yany przt'z Hrabię .las .lSavaslf i .10 kłóry-e lilę lakze ultra republlcanlO. Pali l\leuoez - V Jgu. prz.rłąc:z.ył, wszelkich' \'\'prawtlzie uzywali tiPOliobów, aby kołłegow swoich do kroku tako-,.,ego skłonić. Lecz nie usłuchano id., tylk.9 o-wszem sJó, umial'kowania, wIrzecl,onyrb przc-z Pana Cortin..,. Pana Manduza i innycb trgQ saDll'go sposobu myślenia JDfiŻÓW; Pal1 Oloz,aga, P,:ezes ko.ngreslJ, wcal-e Rię podoJwo na tcm zgrOloadzcJ.llu nie zuajdowa.ł.: I I Z P a ry ż a. dnia 2. Grll-dnia.
. Odebrano tu nasłpuiqce depesze łeregrafirzne: . .; . C . I.. Bajonne, dn. 2. Grudnia. Rent dn.
27. Lisłppada z Saragossy do Barcelony się udał. Gwardya narodo\ova wyourz)"a mu pnr wyjeź<,łz.ie jego LWzucia prz.yr.b}lnos.ci i udziału. J . U. H a.rc:el ona. doia 2ę. I.istopada. Nowł Junt.. ulworzono z cz./onków Junł'y obradll;ół o dj. Vara BaleJ) dnia dzisicjs3() na powlórn'ł w-Iok\: Lom!:lardo-wauia ae7.woliL Puczta. l\1adr)'tu nie nadeszla aW;iJki z franc}'/) s., Wo ł r.tł-Kapitan nie agrata więcej miastu bombar-Gowaniem. Salwy z dział twierdzy Mon.jyh zw;astują Drżybyc:ie Regenta do głównej -łtwateTY. Mianowana nocy wczorajsze; Junta -akt.'ała się s Biskup. i najboatnych i naj'&nakomitseh'fabrykantó'\'V. Wspiel'a j4 wię.k6Z0Ś milicyi. Czlonko"ie dawmejsr;ej Junty prawic WSY5CY uszli. " . Austrya.. Z Wiednia. doia 26. Listopada.
Spodziewamy się, ie wkrótce pnyjd&łe do skutku układ z towarzystwem anp'ieskiem wZj;lęd.t'm oświecenia gazem naz'ej lIłolicy, Srodek Berlina ma już zaprowadzonych tył e I'ur, któremi gaz jest przeprowadzany, że dłu.
gość ich )!nosi 1 ; u nas na oświecenie .a¥lego roiaś\;a potrzeba bc;dzie 18 mil rur.. i ,z j>rlc?aiieściam.i 7 inil. ' .. . - .X Rozmaite wiadomości.
1'11
\.- .i .:
. .
( .N"Gde.llltJo.) Cudowne uzdrowienie Hrobianlli de Mailtre. - Nie dawno gazety włoskie, francuzkie i nie.
mieckie. 'oglosily bardzo ważne sprawozdanie o cudownm ozdrowieniu 'n1Jc7.ki .ławnego Hrabiego de Maislre, autora. . '\Vieczorów petcrsburgakich,,, kt6re tern lisły wiarogodne -pomiędzy niemi list matki Panny, cudo_nie uleczone;. do ciotki bli,ko I.ugdunlł pisany, 'tV f;aeta£h fran(;uzkich utnieszC&on1, po Itwierdzają. Niniejsza wiod.mośt ;ellt "",zita & .pisma hiatoryczno-polityezn"f;o.-- O jej prawdziw.ości sp6łredaktor Dr. G".jdo Ger. TtS zaręczając. oświad£Z3, ze odebrai ją od cloby 'W bliskich stosuf1kach e rodziną de "lailtre &tojijCej, o calem zdarzeniu dobrze \"\'ieozącej, a więc iadnći wijlpliwości nie. podłcgającej. To sprwozd..ne udzil. się z nad. łnienienicm, ie ono nie jest wyrokiem ko.. śrioła, który am l)'łJco rzec:t o cudach ros. atl'zyga. ..iz:r;a dnia B. Października 1842. _ Nim prz)'stąpiłem do napisania teGo listu. prosiłem tioga. o udzielenie roi .sily potrzeb,nej, aby WPanu doni.eśt o cudwnem zdaneniu, na kt6re patrzałem. ja uczuciwch, kt6re duo. siQ moir; owładnęły; bo 2aprawnę bez pomoc" boskiej. byłbym do łeBo z_słaby. Moja ręka drzy. lerce moje jelót nie wvpowiedzianie wzruszone" CZO;r;, jak cięzar długu nieogranicz(!JnoH wc1ziczności Jt"tie gniecie. , \V liście moim dnia 8, Wueśnia pisanym, modlitwie W Pana i Jego przyjaci6ł poleciłem córkę Gubernatora NizlZY,' :li. letnią H-raL i a n k,¥ d e l\1ai stre. Od trzech mie6icy
177' iyłl W nieustannych' b61ach- , łturczłcL ; Tkftt.o 'Vy'ulsyach. Siły. ,vyc:ieoczająceJ prace, jakim się poddałl 'W Klaazt'OI\ze Panien "Seroa J ZU6oWeg<» "W 'ł'i.ryrii, -gdzie do no-'Vricyatll była wstąpiła, do 8plldmrenilt nóg ,',i C 'prZ,)'. czyniły; ilo uiyte tijc4WkirO:zd-tazhily iej'fte 'Wy i la niemoc j,' t pocz.ttku mahi :p'0gory'aJ się ,i . .wkrótce znaki <tliepoko;ąl'e póka. ły ai... Lł!wa rloga are; Irkur.czyła., 'Prkrzr. wiła. i to nadzwyca;nc .skutuenie trw8.ł. ae i kolano się przekn;cilo. a stopa na udzie aię zaparła. w poloiefliu zupełni.e 'nie zmiennem . . na dQlniar zleco bólelokropne do. 'esały. '.
Tak ciel"piąc, i nie be;dąe 'łt itanie słoien;a ,łłogu, do swoich rodziców 'Wrócit się postalo l'Iowiła. .Przyjechał. po nią matka. i w dniach lipcowych 'Widzieliśmy j.. tu przy,byłą w ZWijIpjon)'m 'łanie zdrowia. Nie jadła. nie 'Spała. 4:ierpiała nieustllnnie nie mOj;'a ani .chodzi. alli siedzieć,' ni I«:żet. Panowie Raubaud. Secchaux i Tornierł , lekarze do.. .konali, 'dła' przyniesienia jej, ulgi 'wsz}'slkich środków denm.n'ie, pr6bowali; (o d"leń. było sorej, . od cztre('h' tv godni chotoba eiV wzmagała. Prócz zwyc2.a;nych boleści mie'Wała altaki konwul..yjne; t>adała nI ziemit.
arnemi plamami cialo się pokr}'wało, orzy 1>"; prz.ewracaly, . ręce . puchnijć zaczl;ły.
Nadto W ranach pocął tnę rak pokazywać.
j śmiel'ć zdawał.. .ił.1 niehybna. ." Dnia p. Padzicr(}ika ośvriadczyli łelcaf1lle, e tu nic ;ui nie majć}. do czyniet'lia. ie ampu8cya.. .śodck jencze jedyny przypujZ"caln)', Jest olOpodabna..,. Poszedłem tam około J>0ludoia, i flalazłt'm ji) jako ofiarę słrJłszli.
wyc}. boleści. twarz przez konwul5ye wyk.rzy.wioną i rozwleczoną. Rod_ice jj byli it"poci.eni: matka takie chora I prz)'F)atrywaJa się jej ze swego łuika, najmniejszej ulGi sprawić jej nie mogąc. ;j.iośłry r02paczaJy, Odszedłem z zaplakancmi oczami. Tcgoż samego 4nia dla tego. ie się nieco .ruszyła. dostała tak. okrnpny aBak. że na widok tak strasznych bolefci. jedna _ os6b obecnych 'zemdlala.
.Jeszcze. wczoraj, cztery godzin' przed u.
(Jem, cierpicnia jej by')' tak wielkie.. ze chor.
z bolu wydawała nie krz}"k. ale wycie jCZ'łc:e. Z dopuszczenia boskiego. t6ry cud aw6j chciał uczynić wiarogodnym, przyszlo dwóch lekarzy, aby raz je.zcze nogI: obejrzet. Znaleźli ją w, tył Zi'iłą, przekręcollą. napuchłą i nadzwyczajme czerwoni). Teqo sameo wieczora przys_dł do dumu ct'l.rurg, j kiedy na niiJ patrzał I W obec wszystkich pnytomnych nie móg' nie powiedzieł : Tu nie ma już nadziei. cudów czynić nic umiem.
....... Hrabina Ko-mar (PeJka) U.J)l ctftkOj N"aluj'i ostatnia w.ieJ4:e poboźna miąła. w .ł{2jYQlie -ił -&powiednika I)on BiagiQ, ka;p.łan poł>otnel;o.. 'l:t6ry był pn,,tjacłdem ; pOfDoc.niil:m.. KanO'.
lIika ",upra dei Buhł.o "- O-łił9iW1Mł przed czterem: )ty: ni : rął-)ia . 'W sławie .świętosci. 0.)'1 on pr:tI,:ry' ,eŻC2je6IT1ą' ,""vilrą :i ź3''''iw' miłośc: Zlal.otywszy 1::ongreSllcyą ., Przen:!lJ<k.obleJ . krWi ,J.ezuS",o-.
wćj ,. długi cnas miewal 6a1Il j iego w&.p6łbracia kazania w W los£h i w Pie.m.on,cie. . przy tern -c:z)lflił naiw.ic;.k5e' i o.ajosoblj.Vf'se l1awr6-cenia i cuda, przer. "J6r.e'.. jiak ro6w;q. 6ł0'Ya nvoie póN.-ierdi..ał. lTh>Vożył .taUe bracta pobolne. i jeAo J'e;zpo\'Ys&.dinienie polecił swoi.m pn;}'iacilom, aktre juź zna. c:,ine Jirobilo post.ępy,' P,anoa Natalia omar miala o nim w Ni"ie obw.idci,ć. i mówjła o łm' z biedną naszą. tl1or'J. M&.oda )itoścj1Tł przy;at:iólka- na wiOok Panny d:e: Mai.tre ył. 'W najwi'tkszym smuO. t:tJł8 c; .b}'Ć' na810M, uc,iec: się do Dug,. .. wie..zoręrn.. czem poszła na spoczynek, z wielk-ą żarliw9:kią od prawiła koronk'l J o 1?rz,;cnajdr.l6zej,Jkrwj. i 1'9. ianiec. 'IJ' J. ) . -. . 1...1 (DokQńCl:.err;e m"fqp'.J nhh.. J . 1'\""''')'11 I
- 'Iii ;/ OllWI:Egzt,ZENIE:' Bogumił nenjamin re.fscer: t:.,s:ter ,i .ektarz wJiszy,pocztowy, I p1ałt'Ohklt ')l'go.
Juhanna z P'cchnetow. przed.,a1.1 'M rn6'y..ko.
traktu !l0tryackiel;? z 'ę1,lilJ t. KWIetnia .'83. I'pku nrerucł,omoh,t ,na ll1hrbzein prżedmleści\l SYł.i9'o.1a.rciń.kim pe-d-iczł t63 pol.ooniJ, : lt6ra do nich należała. JI'I'O'lfi 2:ambof6kiemu IwminiarzDwi j Inalionc,c lesoi, Juliaanie a Sakholdów. I ' . l: . Kupvjqcy -pozs1ali przcdajqtym oM summę lcupl);I,f)DOO Talar6w winni, .która n moc>:, rzeczonego ,kohtraklu i notaryalnj deklaracy. małżonków Kretschmcr6w z dra, 25. Czerwca f8J5. dla tychie w dziale III. Nrze 2. ksi,¥i Ilipolecznj nieruchomości 'wspomnianej, 'v skułek rouządzenia z dnia 29. C:erwca 1835. roku_zahypotkowan'J zOlita'ła. . Z tejże z prowizYą po pięć od sła zahypotekąwan; rt"sztującej s.ummy kupna , odcedo. 'Wali małźbnkow-ie Krebchmer podług c:essyi notaryaJne; z dnia 25. Czcrwcą 18 i5 r. 2000 'l'alarów z prawem pierwszcilstwa przed po.
został'J im reszł'ł DyrktoryuQ1 ubogich łutejszego miasta , i cessya ta na mocy rozrządzema 2 dnia 29. Czerwc,ą 18J5. roklj'w księdze hy: potecznj wspomnionej nierucpomości aub. ,angrosso,vaną została.. 1- .
pokument na rzeczone dla D)'rektoryumimo&Ihogioh baRjmtg. .ralła dl, lIim-1Icbotnb1ti p,od Nmerem 163. na tuleiuel'lj pt'20tttla¥eściu .S.więt-Mąrcińskiem -j>ołoi.onej ż prowifil po i>1Ć ,od sta ¥ąhypotekowOJa;te.,2000 Talar6w ,wyslawlony.; $kladai'J;CY ,Sil; kPRu wieytelnJ kontrałit kpn. dni J,..K.wietn.ią.1834. lej(M. .dok.u1Jlen nouryałneso 1- dn. 25. CZft"wca ,1'835: rpku i wykau hyp'oleczAeso z dn. :29. Cż('rvvca 18J,. zagmiJ ł . 7.at>'O"::twah si,.
przeto wszYSt;y, kt6rzy do'wieri:ytefnoŚ'ci rzeczonej lub wystawionego na ni.) dokumehtu. jakb w'ści('ile.. cf'tisyonarY,!sze, posidacze 1łaatawru lub .-nni, pretens)'e Jakowe Jlueć S'l.dzą, aby si,. z takowemi w przediJgu J, mie.. aięcy. a najp6źniej w wyaóa.czonym do 1e60 na dżieó 24. Lutego" 843. .femiDie w Izbie na,:łuj Sild0':Vj 'p'rżed n'ym Mulle,. Asaessorem ;,siJdu G'6włlo-.Ziennań,ski ego. o godzinie 10lej. pred pohldniem zgło.sili. "" ruie bowil¥D przWJłYJD . tal;'<>well1i prekllJdow:ani zOltal)ą. dokuent :&ai wspoqio.ny a(Jlorły.z0"Ya.ny.ni, ,8 Óy.rekło.ryuni uhaglelr rutelzego Inlasta nowy wykaz h) poteczny W miejsce. :taginlonego ,ud&ieJonym zoat81\le. ' ,P.ożnałJ.. ,dni. f. W1J:eia,t8ł2. , K ró lewaki S.ą d Zi eJDsk,o -miejski.
- . '. - .. , Wezwany będąc, abym pr:r.yjijl do składu zeftrkł tabrykl"aplułIPatk. w .Genewie. oznajmuj,. ninłej&zem. ili mam lakowe do w)'.bortf, pO cenie fabry&neł b'e' żadłlych procentów 1:Wpieckich. z ur,¥cze.l.llero za ich dokładność. . .. ,.... ..' W, 1{u':rtlatowlki.
I.o..i ."_ '" .
Korale, 1,lłatwiające dzieciom 'w)'rzynanie lii't zęb6łr. ,Dra. Ramois. puzderko po Talarze. .
Doś" tadczona tynktura na ,,,ło.. 8", nadawania siwym. \v)'pł,)wiałym i I'u).m wloom :w h6til'n czasie ńajpię, kn:eJ6. ze so clea:nn.cgo ko}oru, ""ynałcziona prze.z Leonhardego. flakonik po '- taJ. 20sgr. romłłtYZn)' 9"Jł-Jek Z ziół, ulatwiajijcy J'ośńu::nie i upięks%nie wlca.6w. llakonik p<I 5 ł'Jgr. PODł.re 4e lllne, sJ>c)sób niezaw.o«!ny i nieszkodliwy. nadawania białym.1.iwym ,i wYj>łowi;,tł}'w wJo&f'm w dąsu 4 d05ciu odzm naturalnego ł trwełcgo czarnego lub brunat.nego koloru, w}'naleziony.prsez 'P. Vilain lk Comp. w iJaryiu; większa flaszka po 1 'rał.10 6g'" mniejS2:a o O łgr. ,o.mctłq..c nmerJ-łłn sposób nowy Diezałrodny do spc;dttania krost i tr,",óW Z twarzy, a.kooik po 20 5!t,ł776 ..dzłwa Iwll! nazwana' po.
mada, środ-ek J'iOz)'skania IW jedny miesilIcu wlosdw nagłowie, faworyt6w, ijSÓW i brwi, wynaleziony przez Jamesa , , Davy w Londynie; 'łyt;ielek wiilćszy po 1'alarze. nmiejzy pó 15 sgr. .. fi Plaster p 'Y.nJdel1łe od.clSó,ł;"? w pudełkah, 4plastr)' .a":ie ra)ąr)'dl; co.a to sgr.. ł ' "... Wazy..tkie te artykuły przedaje , .
J. J. Heine w -Poz,naniu, J#,li.ób '.I!raege," ID POZU, Iłfl" polł'ca : ,'Jr" ",' h,,r. . e. . ,.1) Tabac Boya', nowy gatunek' tba1c . 'i d ż . . '"' . I" I:>', o za ywanI3,... . I"d,' n .' .il' .::. HoleutlcrskI Nesbł5 w.D'e.. I: I dniE'jszym g!ltunlcu, '1 4. II \.)1. " ," krajany pl'Rwdzh"y "01"11188 ., ., ", rólaelł ";l'łlO ' g ' r: rOI u ::[ . I. , - I.. ' ... ... ...r. I 1 Varlnas uleIRi INr.,. ł-.sgt. ,. ,p: .Va.rlnas lłłel; Nr. ="r_ł-.15gr.\. :\') 'Varluas 'v I'ółaelI dicht stary i slm1.
sały - ule 'werłniefabrykowaIlY :Ba. 5tar - t)'lko. 'lltawdziWJ: VI n311pz.): gątunk,u:h. I . TY.UJI 'rUI.ec..... prł\wtbhvJ'-tDie . Z 'listkÓw W-ęgie1'skic'h. - - J '."1" l...., ł;r;ara Ha,vJ\..i.S'łe prawłłzhve ", llajIJreł"iłeJsCI'n at..nk'lI W lJłldelki\cb origiualuycll,' uH&- i z pierw6ay..łł łbryków Hrt'msku:h -i lIaml:Jurskit:h,. W tak anacznym wyborze- na 6kladzie. ie kaiemfl i'ldai.Jcemu do ukonten t CJwan;a posłużyć mngl;. X8 xex XeeA_ XX AeAeAeA . S\vjcze soczyst, cy f! trYIlY m<; l u'zemal'złe, tllzm p,O .
i 7 sgr. i jC( na \v dodatku; l\lnl. i fi lagslde apcIcJny, tuzin po 12 i ! sgr.,. także jC('n' dOtfat.Jm; ! ! McsseńsJde apelcyny , bardzo! t duże, po 2 gr.; świeże Po! .ł1'Ol"slrie półgęski \v nader! ! miernej ccnie, a \V p6l"Ze Bo- ; :żego N arodznia sP..zcam je . o 5 pro.CJltO\V tiU11.h" fi e ' .J .> z e f E P h r a i m, -i ł i f \V odna -ulica NI... l. .; J\.X8X..X(ilX8X.X-x.x_X_)(_)/.)()()(..X_.(łCitłłłIa. ł--'Uwagi godne.-" . Otrzymałem znou zn,czną nadsvłkę tak ba'rdzo ulubiom'go .era Szwajcar' I' . skieo j przedaię takowy jak iadomo, " U..nt pO' 6. sg...), \v.e wilik." sżych iIościah jes,icze tanij,' '-I... 'I ' nąjlepsze Mallag5ke c)'tr}"ny, '"zb. 6 l,.
. . I' ,po sgr., 1.,X. ł." .
ł . . IJajJep. M'3I1'agskie apelcyny s'u"a :'.I!= .1.'01 sgr. . . ;f zielone pomar..ńze, sztllka po' ' .: 1,1/4 do :I ł-.l2 ..gr.'. !'IIA.. 'D3Jlepf;ze tłuste ,Pol1lol'.kle PQłg-/llikl..1 ,3 B'''''" pO 1& sgr. . " - ł'naj'łe'pze Ibłągskie nii.rlogł r'd'1 Jłosu.lsk'e J sz'''plJ 10 fe!.. i świe:h:' .opit'kal'.c Slralzund.ski' \ej, , i szt. -po" (ell., <::1\ 1 i.: ;J !!i njłep. \vieże. Muzatelowe rodzeni , .
I .. '. o' ' h ' (.I; [1, JC tł. I ' . W gronac , .
. 1 JaJrzC"diejsze migdały Prjn'zess.Mań.r deln walJe), ' -.. W :I nai!ł'psze Lamberske laskowe orzechy, ;; śWIt!łe AlexandryJskun:Jaktyle. .. · ,!.. ł¥ ł świeże Gorr ckie ,5Iarc:'Y' .c..&le I,a- ;J ., ł!J;:tpl.ll),. r<rr r:n...' fil1 "1),1' ,_n,ai1ł1Pze )rufie, . .I" I ł .pailł'PhieO' marY'papeGo l )'VędZ.l!ę- i ge ;El,b$kle;;o ł08osa. . I I. - _ I ii najlepszy 51łlceson I ..salceson.z ozon,..,... .t,: najle?szf'g. lI\ar5nOWIIf"go WęO3, . (łDybornego ga'...I',"'), . -wieie Smyrneńskie figi .w ,krążkach,.
;; Sar(Jines a I'huiłe j ....TI.I;) .. "p'.a;"dzlłU er LI"3.błi(I"Ii,ł' .ł. W nadzwyczaJ urmarkowany('h ceflllchA. .-: 1..1:' l. . D I ..... ::,;ł: _. J. --=- r,,;;er, .
\\70dna ulira \'II' oomu Ludwiki E Nr. 30.
e .}ffi;f:::'jTł:.0 Fab,.y'''' ti''''e I. -,nutl:l" .
EUłłła er-Iłer, · ulica Garharska Nr. 40.. poleca tąk ryczłtem jako td pojedrńczo przy' zapewnieniu najnetelniejszej i naiprdszei usługi. w cenach ile moina najslusznicjszych: oąre twarde mydło. ś\Viece łojowe' palące: się 'jasno. mai Angiel5kót i wszelkie inne do tego w}'działu należące 'IIrtykuły, Poznań w (rudniu 1842.
ł77!ł #J".
W'1'gi Vfł!F I , .' .. ' !)." '.. , l. v. . A J J li ', ...1 '/ Al,' ., W"U"k" Nr. 90. L....... ł" .
" J "i'#"""'" d O In N, P:ą, Ił" d'e c i tf J. 'I, I ' fi IJ , " ..--- " 1,11', ..<;, i:łf::'" Il ł- I . I ":. . ItI'1 ....I <s I v ł . . : '. DO . 'iI. .ma DajllO.
wyrobów I _ dla .'- i. ,r.
-II "1'.. II ,t.J,T, I ,.1. g;;1 q\... J ,I 'ti, ..-, "ol .1' OJ II J..... . - ME'Ż -'C Z "x'Z -N, .n.. al m ł 'ł · 'lo' . '" .., . I '" lhveraota 'lJad\vornego Ol' ,....... -' :1 IfI m l! T I £eVb" h'",. ś .e p . b . ł ."'" d . . enl'e po eca szanonemu ywate S!WU I przf' wle!nc:} u. IcznOCI po - AiA.... .
-.łrYi/f czas' nadchodz'ICl'I1;O Jarmarku n a fi p z e n a r o d z e'n I e .w6J dobrany hkła d ił t najnowsz}'rh attyk ulów modnych dJa mężczyzn z najslawniejszych fabryk... ił ; . łrancu.zkich i a,:,gielskich. .ekładając.r. sił: s wi.ellcJł'BO ,do"bor1J matert n . spodOle. materYJ burek zlm.owych Bulq;kln; 'z materyj na kRmn:elk '!"':J . ax.m ił nyh. je d wab nych j k'źmi....kowych i z m a tery j na kil- , ) i ' roizelki balowe..z ubiorów na szyję. jako to;' c:zarnei koJorowe jdwa- ił ' . bnc szae, chustki i szli,?se..jako .łe.i ,kol?roe custki na 8yję do pr.ania. , .. . prawdziwe wschodnlo-Indyproe 1 bule Jedwabne chustki ba-_ t ,; . loe. z b,lych błYSłlłwych husek do n,?sa. baowych i .jedwabnych l!! li ponczocb w .bty. Jedabn'ych trykt1ł, kaftamków. szlafroków jedwabnych i . L 'I katmirkowych. poni rany'b.,cżapek, annych axa.mitnych i złotf'trI haf i '_ " towaflych. triewlk6w tarinycfl, 101'Mo\y,'ch koszul. ,edwabnycfl szlafmyc, ..n ,!, .el..k i deszczochron6w. dalej toaretó,'tt srebrnych i prawdziwych aniel-, )I &\,(ich platyrowanych. pugilaresów. tek do p'3pieru. zwierciadcł toaleto- i L yh. brz)'.tew, pędzli do -60lenią; uczotenek do wloi6w, schowek do k ()'ar6w i t. d. . ,.- I t ., , Dob6r wełnianych burek;z ł)lłMi.).i i pawdziWych gumowych .urduli - t6w. Parł} Ipałeryj na- płau.CLe. w_..nader SIUSWfch cenach. - Zape- i ' IS'" ...V\'niajf) .najańz.e i stal c.ny.' zaf;cam za obro! ku.pionr th odemnie to_:t , .I. Warów, I P rosz,: o za!;.tl:rld'ftI'\l1l1; łlcZ"łletIII .od.....edzmaull. .
t, \ ''1 .' J . ' .s..' , "";s ,... (.... 8 ,.,.. _ ")- 'fflei . :Na 'Pqd,arki gwiadko.wl'. . J. rOCZiJIZY w: p Ó mie5Zaniu Jego w boteu poleca aźdem? sWoJe l}alcl!10IJ ft la Tllle de ..o .na.ólt?rn pl'¥trze W pokoJu ,zDane.sjLwetklsyłwetnl'J:.Zlęgrer,1 pod Nt. 8. 'I. .'._ . H którh: do£knałe od.?be6stwo. Jtto1;ly obie,ż.rył odw,iędz.ępia g _ ...vooglądeiłc IJe t.k wśród dm. filo przy . aifQ pOmll'.łkaJtUJ, raczy. pod Jo. mebytn"'ł, " 'wiey. 'złręcż.. ł -- -- , kuą odda d;eps. predpok;u. . on .ta " ,Moin. «?.zastaHy!ko kaidea!;o rana, ra -sll;'bęltn. jrśzpe ,w clgu dnia !ub "" g.
a' dO. gddziny 10., a poł"diua od wpół do , dzmach Wlcc",ornych zycemom zadosć uczlnli
. r"lii I
.. -ii.. -iM.- "'... "i..: .iu..
..
......... ......". . - " r-1 " I @] jecłW'abnych kape-1uszy i kapot od ł Tal. id l'i1!J Rzecz tylko mężczyzn bard ()'\:I11 .gr_ dQ 8 TaJ" bal().ch ubrań. na głowę, ł!FiI b I d '" czypk6w ozdobnych I rannych od 15 sar. cip I . O C 10 ząa... ot U ,'1!łi1 .ł 'f', m,rot; barb, kwiat6w.' I'ękawi--, . Podpisany_ -łoltos'najunłłeejC) awo,. tił!J c: dóJ WQd'ł !,olió6ką. !lade pięim tu prz)'b:yci';l z. swo)f'mi .niezr6- l knemt I !ileml r.obotml galnt!r)neml tlek:'-' wnaneml rzewieniami do ostrzem a brzy- turowelm I tekami; nalnOWlzeml htografiamrl' fiI!J lew i scyzoryków i zamieszkaniu w lit?cromiai, obrazai olejnei. pozł?c.iste.. lYi1 hotelu Saskim Nr. B., jednakowoź tył. rreI mi hstwa!f1l, aparatami do oleJnych mimatu. lił!J ko Pł'ze, cząs tęrilnił'js.zegb jarmarku. Ct11 rowych I guasowych malowań. akwareli.., lYi1 Rzemienie te _ na \(t6re udzielony jest łił!J zwaf.liJ A.qrellhoisfaren! anil!ls!ciei. franpod .dn.. 7'., M'a((;a Ct:.su:sko. Kr61ewski L:fil cuzleml I pravzl\\ eml Iemleckler..u pudeł,..' wyłącu,)' pny",.iIj Q,a całą Austryacką kaml z tuszami l mU8zt.. farbaUlI pa&tloI Monarchi'W - VIaj" t'W wyborn. wła- rreI wemi. kredami. sexternami do szkic, t'ię.. sność, iź t'iJ1Y1l't rzytwom za kijka. Imej .roboty przyorm.i. i tUćC3Ułi r"swni. krotnem poc'iJ8nieniem tam i nazad na- czerni,. trolkiJtam.l; Itm'Bd,tI! sztelugaml do r;1!ł dają najwyłsz1, stopień ostrości ideli. 1::f1l 6kładDI1 Iarb.ąm, sucheml I W pł.herzynach. I!;;t kainości. tak, li brzytwa najdotkliw8l.ej (ił!J pł.dzlaml. pap.erem do rysowania I t. d. wszy" rił'J nawet Ikórze niedaje sie. czu«i,nllbro, L!ti IItko W' naumlarkowańs1.ych c..nach. ł.Y;1 dzie i nie potrzbuje :by. czern inne..Q ł- V. j liIłl &mąrowaną. a ze rzemień jest wyra-1.!:fiI > I I l . I f . ,f l!!f;\ znie tym końcem.. chemiczniq'erJl)'f\&;J, ., > .DI-I".g e .. e o r , e p." 1"' Ił Ił 1ił1. dzony , nie tracł wirr. W przeciągu.L!ffi ,> "(I Ił C e r t o we ID liształcie $11.0 - 1 lat I.w.eJ, sprę!Y6łości 1_ brż}'.twy la!! ł ll'ł'r=UllllI, fil!) nigdy me p,o(reba osrzyć n amieftilł: thl A Mjnow5zej konstrukcyi i mechanikit l$1 Cc:ny st.ó&J,lł9-lłlę do "(eojcl'I.61.erQO Z<?lecaj'l.c,, i" .(lajwjc;ksą płnością i rił.I ŚCI. o s:ł mo . do okladjr.11ł z dr.2iewa, IV-.!:f11 ł P)IiJcnQClil łOIJ. W,!rzyrpujące strój · L!!I;I ł<łza I mJed&-ł. ".' . . . pt'UJ; cŻ;aS dlJ.lgf, fUlhfet rii!ł Podoluiei polc., swoje przcdnie. L!ftl f'oteplana "'" t'orude stolu, · lY;J brz).twY.1 .corykł najlepuegą Jaury- frł!I niemniej rOI"tel,łaoa ,formie . kat. angielskiego... I 'i '. . . skrzYłlla,. 4 : I · J. I. GoldchlDłdt ol podług n . lemieckij mechanikI,. pocho- 4 z Berlma. dZf)ce:t najslynniejszych rltkodzielń, z ł"I ii!iJ [5) - przynaleil!ą znaio'r:tlodlJ rzeczy obrał:le. . , - sprqwadzll cotylką i 'ptllE:ra takowe la- .. - , . . .et ł;. .' 4 ,ko 'ceny godne, a zatetn przyjmuj... .
Na nacp.o9Z'lCe ŚWiętą oiego.al;oJ1:Dcni, .IIWIelkf) 6wara,ncyą.. I ,.
polera Sl laandel strol6w l pl.od6w knns-zt'l, .. , 'C. J ił h tJ, ' . W. Kalkowkiego n.l ulicy W,roc:'aw,skie; l";Ir., .4 t' w Poznariia. tynf"k Nr. 5'2. .
ł9. oborem nlljnows7;y(.b FtrojÓ\v (Ja mrJ< i f'h-, . AĄ I ,'\V oicdzid" dnia \1. G rua1u ł.a 1842. r. cią1I fygodllla od d. .
, . b..t1ą 'mieli kazanie ,J (I. doS. {.,)tlu)niaI842. .
NazwT . kolid , oló,,',,_ :.-- ' r--- ' .. ...... ur odz.. Si" l u;' na'ło I ' I ' , I } ,ł ..... 'If' .-;---........"... Sil., pńwa."R(fldłwJ:o' y ffi,.e/,,'u, £, I 5' a J<3 wzię . ':::'" ..... _ '" 1 _ GO par.
c.. ""O... =.. s;:: Q..
, - ' , , ... .
'\v kośeiel kołeilrolnm '. x. Prol,. U:1.bonowlc:(, ...... -' ,W-kotle. fam: S. MarYI IUlIgd. --lUlIH!!. 1:lłbi8eD.-- ...-.... - --.. Mi' kmluielo . -Wtljciecha .' . "fi)h Urbąflo\\\ił Z . , - .- .
: W"li.,Qśc:i.e1e. l\larciuB.. ..'. 1'11>"., Komłey s l4.., ':-: ..,- , , Frllnclszk. (gmino nił:.-łmł!'t) - Proeb.. ł'!lIJdkef J:. r,cb.. .G£ondo.
,V kloliztorze Dqwu)l"onov -.ProC/b. SCtiOIt7'1' · ł r1 -' _ J " "\V kła:lz; SiólJł_r lIIi./osicrdk'll "I'I-Tib. 1J:,t{niI"WH'Z " "j.i.,-.I. 1.;.w'1 "J:QL W kośc, eWlN}iłłl Kł'ZYzo S.VOh.tCDd. 'ł'ifMher' l fa&tprł1r_ilrt j' IW ,Iw. e."fluieJ, S. .PiO.lrDł i\':'Obfii U.I/- S.iedłjr. -'W kocielo sora,ilo..q,\. Nad,J{a;tD. 'w.j(;rauz ,' - '1 ff'., .' , I (,., ,'- - ,! .t' j' ii. Qgółem . .'.
't t i' j r:: 3' 12 l' 2 ) 'fi ,4 f__._ "_ ....', .. ,....'!.8 ... .2'II j t. ,4 'f-' t 'I 13 I I Jl'i - - 'l A (ł-; 1 I 7 ...ł...
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.12.10 Nr289 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.