GAZBTAłVlelkłer;o
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.12.14 Nr292
Czas czytania: ok. 5 min..... XłęS-&WRp o Z N A Ń s K I E G O.
Nakładem Drukarni Naaworlłej 1r. Deckera i Sp/Jllti. - Redaktor: A. lłrf,"';:O'''8'''
.M 9.
1.8....
\V Środę dnia 14. Grudnia. ..
Wiadomo ści za graniczne.
R o s s y a.
Z nad granicy ROBsyjskićj, t1nia 30. Listopada. _ - - O uoaremnionej wyprawie tegorocznej R08syian przeciw Czerkiesom obecnie pewniejsze dochodzą tu nowiny; wiadomo, ie jeden General p& drugim dowódz.two składa, co klęski Rossyjan dostatecZnie dowodzi. Ale wiadomości podawane o tern w zagranicznych gazetach SI) bez wątpienia aż do śmieszności przesadzone a mianowicie brednie z nad Renu; ze cale pulki z Polaków złoźone do Czerkiesów przesl-ły r tak okropną rzeź Rossy;an spowodo'\-'ł'ały; - kaidemu tu wiadomo, że rZiJd \ot te; mierzi: osŁr6źnie' postępuje i zawsze tylko pokilkl1na. stu Pol:!ków do po;edyńczych pułków wciela. Ró,vnie bel-zasadne są wieści konstytucyjonisty O spisku oficerów niby to w Dremburgu odkrytym. Cesarz M i kola j iadnych konspiracyi lękać się nie potrzebuje: jakoż ich 6ię też w istocie nie obawia, kiedy wszc;:dzie bez t?warzystwa wychodzi. Z wielką ciekaWOŚCią zwracamy oczy naSze ku Serbii i Xięstom Naddnajskjm, st6sunki których waine maJą zna.ueme dyplomatyczne. - Sądzą po wszecbne, ie i Multany przesilenia nie ujdiJ. Ze Rosiy!a dotychczas I?rzynjmniej opiekunkij Portv, nie ule8a wątphwoścl.
Francya.
Z Paryia, dnia 4.. Grudnia.
Dzisiaj kończy .ię iałoba dwrska p Xciu Orłeaskim, t)"lko rla Xiny OleńsklcJ tra ona az do s-kończema 1Jgo mlCSlijca od dnia zgonu. Dziennik sporów obejmuje arty,kuł o &prawach W s£hodnich, w któr>:m .Iwllc!,w.o vvyraia: Idzie tet'az o, Z3sr.ąplene Xęcla Ghiki, o któriJ to godnoć widu Sil" ubiega.
Nie myślimy bynaimnićj zawyrokować, kto na,bJiźsze ma pra'IVo; wyraiamy tu tylko nasze w tej micr:ł.e iYC1.{:nia. Przy tym wyborze dwa pytania zachodzą; polityczne i 50cyalne, ale pierwsze zdaie sic;: nam dru6iemu być POdł-7.dnem. Nie idzie o to, aby 5J1 t do... wiedzie, czy przy tYlD V\'yore wpły.w rosayjskl nad wpływem europe)&klm ZWyCłQztwo odniesie, bo jakkolwiek Europa soLie post'lpi i ktokolwiek zosIanie hospodarem, Rossya na Wołoszczyznie zawsze przewal. a - jący wpływ mieć będzie Wspomniano o Generale Kiszdf"w jako o kandydacie rossyjskim. My nie koniecznie Rossyi sprzyjamy, ale mimo to owiadczarny, że W) boru Generała tego szczerze iyczymy, nic jakoby wybór ten przewagę Rossyi na. W 0.ł0szczyznie sta. lał, _ bo przewasa ta Jest ł bez tego mezaprzeczonem faktum, - lecz ponieważ Gene. dobrze działał. Na tej powadze Xciu Ghika 7.awsze zbywało i nigdy hospodar z J>ośr6d rodzin krajowych obrany takie I po",.agi miel nie bc;:dzie. Życzymy w i c;: c , żeby Rossya na wybor Generala Kisselewa zezwoliła, a dyplomacya europejska temu się nie sprzeciwiała. Przekonani jesteśmy, że każdy inny wybór słabe tylko i wachające sit; rządy wywoła. j nadułycia tureckie tm bardzii w owych krajach sic;: upowszechnią. Wymaga tego dobrze zrozumiany interes Europy, aleby prowincye naddunajskie do cywilizacyi europejskiej naleiały. Wyb6r Generała Kissełewa jedynym środkiem,. aby tam oświatlzaprowadzi.ć.« Horyzont polityczny zaciemnia się, pok6j między Anglią i Chinami przybywa jakby grom z pogdnego. nieba., K lopoy Anlii. zmniejsza;ą 61C;:. tutejsze zas wzrasta,ą. Anglia olrzymuje wolne rc;:ce i moze teraz s'ilnie; i sprę£y ścij wystąpić pr:zeciw Francyi, jeżeliby ta ią dać miałazniesi.enia tł'3kttów o pr1.egłądaniu okręt6w z r. 1831. i 1833. Czują tli bardzo to przykre położt!nie. Groźne widoki wojny z Anglią, mogą jeszcze raz uratować Pana Guizot od upadku. Slychać, łe X iąłę M ontpensicJ' odbędzie :w przyszłym Marcu podr6z do Anglii. Marszałek Soult uporządkował ostatniemi nasy znaczną. ilość dokumen tó.w i list6w i orł:dał je synowI swemu, HrabIemu D..lmacp, celem Q;:;łoszenia ich po śmierci Marszałka Byly Min}stł:r Karola ., P,. Peyronnet, bawi w Paryzu l czc;:ste mlewa n.arady ze .znakomitszemi' legitymistami. Kopozytor o.n.rad. Kreutzer,.przybyi tu db pośwlI;cellla SIC; kumpozycYI oper francuzki ch. Godna1,lwagi, że dramaty.czr;Ja muzyka tuteisza znajduie !.'ic;: w ręku saych Niemców: MeYł'roeer, A.dam. alevy, są Niem.
cami i przybywa Leszce ,czv;varty, K re.utz.er. do tego zwizklJ. Anglia.
.z L o n d y n u. dnia 29. Listop:loa. - Globe zwraca u,"yag«; na 'Wjc:cej niż spart<łskie poświęcnie. sic;, ;lie okazala Lady Sale \'. Af.oanistame, I na n1ezaprzcczony wpływ, jaki iala na szczc;:ś\iwe ukOJlczenic wojny. i nalega. aby nie Lyla przepom!,iona przy Ś"';'lał.lczy t sił: mających honorach I nagroda.ch.. );llle Królowa i krai przygotowują dla wa.lecznyc1 oo,y6dc6w wypra,vy rrzec'"'' A(nan),;lano'.1 Uwaoa najwy.źszych towarzystw :w Angłii zwr6c;'na była od niejakiego czaSII, a szczególniej w ostatnic" tygodniach, wyłącznie na układy 'zglł:em zwiiJzk celnego mic;:zy Fancyą I llelclą. 'V znaWlam ten przedmloi.,gdyż jest wainy. Skutki tego zwi<jzKu pod wzglc;:dem han,jlowym nie są dla Anglii tak znaf'zne, stosun"-i z temi dwoma krajami nie wieleby się zmieniły dla Ąnglii. Ale tu idzie o. C? innego. Pry układach, jakie mic;:dzy plł. CIU nocabtwa1 zasy w Lndynie zględem niezaWisłośCI BelgII. Anglia po Wlł:kszej części trz}'mólła stronę l\eprezentant6w rzóJdu '\-v Bruxelli, i jego gl6wnego sprzymierzeńca Francyi. Ale {'odczas gdy.starała się inne mo- .
carstwa skłonić do uznania rewolucvi belgijISkiej za Jactum spełnione, usiłowała zarazem zapobiedz wpłyW'owi, jakim rozwiązanie Kr61estwa Niderlandskiego r6wnowadze europ.cjskiej zagraża/o. . Przedewszyslkićm starała su; przez ofiarowame swych dobrych chęci na kOfYŚć Belgii, J>dzielać wpływ, kt6ryby inaczeJ sama tylko ł rancra wykowywała : i podczas gdy sama zezwoliła na nieprzyjacielskie kroki Francyi przeciw cytadelli Ant werpskie; zobowiazala sic;: innym mocarstwom, ie s'ię .opierać będzie rozszerzeniu umówionych op.ercyj z trony Francyi. Im więcej przykładała IC;: "'''cha ,'10 ustalenia w r. 1831 niezawisłości Belgii '. t.em. W! c;: ce; czui.e się w. bowiązku sprzeCIWUnIa SI. wszelk1m p6źme,sz}'m śro.dk.om, kl6reby owe Królestwo uczyniły proWlnCY'J francuzKą." Kompania ",.schodnio - indyjska wyznaczyła czterem .c6rkom Pułkownika Dennie poległe£;o po.d Dlellala'badm, O funt. szt. rocznj peny, oprócz tl! Jaką m f.ząd w.yznaczył. Przy te, sposobnosCJ .dow'Jadu,emy Się, ie rz'Jd otrzymuje f.O rok od kompanii wschodnio-in.dy;skif5j, 60.000 f. szl. na w-ynagrodzenie 064 .cer.6w armii 6Iewskii,. kt6rzy w usługach te)ze kompan'I, :są ramenl, lub pozostałych ,krewnych po polełych oficerach. .
Z dnia 2. Grudnia.
Podług p.odani !\I o r n i n g P o s t powr6ci G.enerał Pnrucznlk, ough zwił;kllzi} cZl;ścią uzytego dotąd w Chmach ).w);ska do Indyi :yvsdJodnich, a Generał 1\1 ajoł" Llłrd Saltoun ,obej.lIlie n3cz.clne .dow6dztwo nd pozostająceml -e1l1.al, kt6! d.op6ty !amze pozostaną, ,dop6kJ. Chlll.czykov\'1e IIm6wlonY'.h 21 milion.ów me. zap.lacą. Odrłzilten wojska składać SI(. bc;:clzle z Jednej brvgady w Tschusanie ma.
łei zalogi w I::moy i dw6ch batalion6w 'z artyJ.ery;! w Bong Kongu, i w Qs!atniem mieście .zapewneb«;dzie g ł 6wna kwatf'ra. Timcs .zawi:cra prv:vnnvcy pjs uż),tych przez prze,Szle I teraznJCJszc MIII1Sterplm _ Chinach o.
kr.r,;tóyv i łudzi, ;i z tego sił. 'okazuje, że licl-ba pkrł:.t6w i ludzi za czasów pierwszeE;o d 1. Lip. 1840.: 15 okrl;t. o 4.36 clzialuch, 7. 3064 ludzi.
d, 1. Sierpnia 1841.: 17 o 412 dzialach. z 2962 ludimi, a za cas6w drugie80 d. 30. Sierpnia
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.12.14 Nr292 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.