l

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.12.27 Nr302

Czas czytania: ok. 7 min.

Szwecya iNorwe. a.

« Z Sztokholmu, dnia 9. Grudnia.

. W D a 6' i f'; t A II e h a n d a donoszą, e kon dukto.l E. Nobeł, który się przed kilku laty do Rossyi udał, otrzymał od rządu rosSYlskief;o 80,000 rubli nagrody za swój wynala:r.ek, zamImięcia- portów prze<! statkami nif'.przyjaciel .kiemi, i to za pomocą petard pod worliJ, któ.. re się przez tarcie zapalaj'), i tak kaidy styka. jący iit; z niemi okręt w powiełne wysadzają.' Prawdziwym zaś wynalucQ ter:;o ury.óJdunia lDa być nit'jaki Pan Ferdynand T-Oflin, lo.ł6ry 60dzien jest nagrody z strony swego ojczyste go kraju. \V ę f!: r y.

Z Pesz tu, dnia 3. Grudnia.

'Vczoraj, W tt'atrze niE'miel'kim zaszła nie spokojność, jakiej tu jeszcze nigdy nie bylo przyklarlu. Pow6d 4'10 tegH dala tipiE'wac7.ka Pani Mink, klóra, iak słychać, ptl.ez intrygi miala zmusić dyrekcyą du ?aangaiowania jćj na nowo. W )'tąpiła ona ,ako orma; jt'dna cz<;ść publicl.nosci przyj\:l. ją gwizdaniem, druga oklaskami, ai naresu:ie przyszło mic;r1zy stronniciwamI do formalnej biiatyki. Musiano kilka razy SpuSl.czał zasłonę. Pani l\'Iink za. Tam'ona była jajami, z których jedno I'oztrzaakało sic na Jej t warzy. W śród stuku, puku i krzyku za.niechano opery i przedstawiono w jeJ mit'jhcu krotochwiłc; Jux p. Nestroy, Poseł turecki był w teatrze obecny, . MultailY i 'Vołoszczyzl1a.

Z J a s 6, dnia 30. Listopada.

Prawie z pewnościQ mogę \V Panu <1onieśł, że poglo:>ki o -wyborze Pana Kisself"'a nil Xię'..ia wołmkiego są b('zzasadnc. Gat.E'ta wołoska wylicl.a J7 Bojarów, uprawnionych do ubil'gania się o .godność xiąif,;cą, a midzy tymi nie znajduie się nazwisko m-vego Gt'nerała. przy czcigc.dnym f.harakterze byłego Prezt'sa r-ossyj:.kiej tymcz360wej administracyi tych xiftstw nie moina pomyśleć, aby świe tne to stanowisko, jakie w usługach Cesarza swef;o zajmował; chciał na godność lennego hospodara zamienić. Chocia:i.by też prawdą było, ie Ll1lssya ma swoje samolubne widoki .pod w:tględem. Iyh krain, n!e widzę i.ednak, coby na tfj zmlame zyskat miała, bo me bez. władni hospodarowie M ultan i W ołoszczyzny, tylko wielkie mocarstwa europejskie mogłyby przeciw temu planowi powstać, a u'\IVai.ajijc rzecz z -tego stanowiska, wybór Pana Kosselewa tenby tylko mógł mieć skutek, źeLy juzcze. bilrdżiej podeirzen.ie w rodkowej i zachodnil-j Europie zwi'tksżyć. Co mogło dac powĆ\d do tych pogłosek, moźe w telD si" znajduje, Ź6 tobie. radościij przywodząna pamięć czas, w którym Generał Kisslew stal na cZE'le rZ:jrlu vv tych xi'tslwach, i e nadany mu indygenat, jako hi godnoś-ć wiet. kiego Hana do' różu) ch upoważnia;, ICOUlbinatyi, ul.d ,.j. I C.l: :'11 i'h 1""1\1". ; S C r b i a, I . t Z nad grąnicy ture'ckiej, dnia 5- Grudnia.

Odbyte .w tych dniach zgromadlenie serb.

skich wychodźl'óvv w Semlinie, rJII kt6rem sił: i Komul rossy,ski z Belgradu :r.najdował, do. tyczylo sir; pytania o powrocie owych wychorlźc'.\w .-Jo t'rbii. w klórymto' względzie' mial im Pan \1\' al'/.enko niektóre podać wnio. ski. Zdaje się, ie pytanie to wznowił Baron Liewen w B..lgr<idzie na szczególne naleganie Xięcia M.icłI3ła, klórt'Bo codzienne utrzpny.

wanie tych wychoozców WO do 200 zł. reń. kosztu e. a temu ci,.iarowi ledwo podolat moie. Za popierar,ą przez f;abinet austryacki radą Liewena wydal Xiijżł,t Iichał ozdoby 6W&j godności Jli:j1_\:cei przybylemu'Z Wiednia do Semliną tureckiemu 5..kretarzowi posel. stwa, a ten oddał ie zar.z nowemu Xięriu serbskiemu, Alexandrowi Georgiewiczowi. Ta okolicznośt podobnież jak dals7.iI rada, da.

na Xi\:ciu temu z strony Uarona Liewena, aby si\: bardziej od f':ranicy se..bkiel oddalił, nie zdaje .ię r"kować bliskiego kutku mia nych nadziei, że Xiążę ten za wdaniem się Rossyi nie zadługo do swego powr6ci xię stwa, a osoby, posLjdzai:jce- Hossyą o udział 'W' 08tatni1 r!!wolucyi iU1 teraz tryumfują, ie się ich zdanie sprawdza. Ale Jakkolwiek biJdz. stan e-rbii pod nowym rządem tego jest rodzaju, że sit; na iaden spos6b dłuo utrzymać nie moie. - System postrachu jesl.n.e nie usiał, i bojaźń tylko zdołała dnJąd wtrzymat reakcyą, do &r.tórej na rnatel'yalach bynajmniej nie .zbywa. Wutszy£ otrzymał nOWi) gvvarcly" prz)'boczn'ł fi. 50 Kruuanów, którzy dniem i nocą ,.Iad jeG.h"pieczeAst,'\'em czuwać muzą, podcl.il6, dy on sam ni6rly zbroi z siebie nie :>kładą. M,)wi'} takie O ciijgłych taiemnych tract'niach, kt6ryto .0.

szczególniej walecznego Pull.:ownika Miszyca mial spotkać.. Jf'ieli tylko {la opinii} pulilj,. czną' vv wloiełonych w 1'. 1833 do -'erbii'sześciu DLwodach zwaiymy, które znowu, jak wiadomo, do Turcyi powrócit mają, znajdziemy tu ju.i dośc pobu?ck do nadiei.. e o nowej zmiany rzeczy me zadlugo przYlliLle. Z Belgradu, dnia 6 Grudnia.

(Gaz. Powsz.) - Kiamil Basl.a otrzymał w tej chwili waine depesze z Stambułu, s\6sownie, do których (), Buteniew 6tolic Turcyi opuścić postanowil, ponieważ W. Port.a o_'wiadczyła. że żądaniu dworu rOlsyisklego, eby zło!on,ego z urz.,du Xcia Serbii. Michała nie moie. Pan Liewen wybiera lit; do odia!Idu I jego pobyt w .8elgradzie nie odznacza .iQ t.dnem .edaraeniem f wyjqwny, źe onto zwrócenie insy,;niów serhskich. które Xi,i, Nichał dot)'chczas uporczywie wydać sit; wzbranial. w]'robił. Zdaje 6it;. ze mu tylko polecono 'Wzglt;dem Ipraw serbskich dok'.. ()nij sit:: zainformować i sprawozdanie w Pe.

tersburgu zloży. Pan Liewen podr61. do Konst.ntynopola lądem odbędzie na aaehodnim trakcie Balkanu. :. Turcya.

Z Koostaotynopola. dnia 28, Listopada.

(Gaz. pow.z,) - Pan 8uteniew dnia 2ł. n.

po,'uchaniu u Sułtana. wręczył J. WJ'olco. śei wł..noręczne pi.mo N. Cesarz* Mikolaja. Wkr6tce potem proteltował poseł roslyjski u Wys. Porty przeciw rewo'ucyi serbskiej i wlzelkim ii następltwom. zaźqda' .łoŻenia s unędu Aleundra (;ieorf;iewiczai przywró. cenia rodziny Obrenowiczów w olobie Xci. Michała, oświad,.ai.r. ie CeHrż Mikołaj praestrzeganegn przez P4rtę w Serbii po6rt;"" powlnia nie pochwara i 8cierić nie moie. Niezwłocznie zwalano Dywan ł nadzwyczarn. 0«1 by to se"yq. na krórj nowa przemagająca więk.zość Słol6w za utrzymaniem obe. c:neso rziJdu W Serbii &ię oświaduyła. kiedy Porta jest w swojem pnwie. i tylko uczynio.

I1Y przez Serbów wybór połwierdzila. co zapewnie .i <>adta z organicznym Statutem te. 8 0 kraiu. Wypadku tej ,essy. Dywanu naz.

jutrz dnia 21). Panu Ruleniewowi udzielono. poczm tenże deklarowa', że skoro w posl.. nowieniu tem, zmiana nie zajdzie, on .1650. wnie do in.trułccyi swoich z Konllantynopol. .ię o«1dałi. Tgo nikt się nie byl spodziewał, samie.zanie nadzwyuljne powatało w Seraju i dru8ie !&wołano zromadlienie. na "rórem po.ł-ni:!.wiono uda się do wazytkich wielłcif:h moeantw (więc i do Roesyi) i wyrokowi ich w.p6lnemu rozsrrz1#;l1icie sprawy tej powierzyć. Zawięzano wic niezwloc:cnie :& represeDlantami 5 mocarstw ugody, . dwaj znich. t. j. Sir Stratford Canning i Pan BourquelYY oświadczyli, I.e in.trukcyi od dworów IWO ich niebawem zazilda;; źe 21 własnego Ił... tchnienia w tj tak walnej 'prawie (Jzial-ć l1ie mogło Pan Buteniew zaprzestal 08 łem j.k .i .adaje. i zachowuje spokojnł. pelAt 6odnosc. pOltawę.

Z Semlina. dnia 10. Grudnia.

.Pan Lieven, podczaI nvego u nas pobyła mannł czeste konferencyje & Xięclem Mic:hałem. Poseł r066yjski W Stlmbule .bS,owDie .to najnowszych donieaień, ttraywiezionych 8 0d ceIQ z KonSUDtynopola dola 2. 'YVY&łanym,podobno pod wza1ędem Serbii na łl!raz si.. uspokoił f o'wiadczenia Porty wlzelako co (Jo za.iilgnięcia w tej mierz. wyroku fDocar.tw. ani przyj,ł ani wyraznie odraucił. Oświad. cz.y' tylko. ż. praybycia Generała Lieven do. caekat ,i f;bc:e, aby otrzymać pewne obj.. śnienia, nim wzgledem Serbii deklaracyje ,wę słoty. - W KOrłltantvnopolu. DY\'łan dnia ł. Grudnia walne edb)'ł zsromadzenie, na ktejrm, c:hclłC: tyczeniom mocarltw wZl;lędem Maronil6w zadość uczynić, xięda chrześciań.kiego dla Lib.nu obrać paltanowiono ; wSla.

&cle ani oloby. ani. rodziny Porla dotychczlsnie oanaczyl.. Zdaje się jednak, źe rodzinie Challim przed EmiAem Bescbirem pier\'Vszeń.two da. - Z Huhrestu donoszi}. że tam wielkie panuje wzburzenie i źe stronnictwo ros.yjllkie rozwijajQc sie coraz bardzie; wolo. .kiemu jut wyrównywa. Ono-to- głośno sit; domaga albo bezwarunkowego wcielenia WołOlzcayzny do Rossyi, ałbo przynaJmnii wyharu Generała Kisselewa H(}spodarem Jako! w ogólności zamieszanie w wszystkich prowincyjach dun.jskich do wysolIieRo zaiste dochodzi .topnill a nipewność położenia ich pomnaża ieazcze owo zamieszanie Restauracyja 'W Serbii bez krwi rozlewu zdaje .it; być odt;ad płe-podooot_

Rozmait e wia domości.

Abb-el Kader. - Pulkownik Skon meSwi o tym d2iernym Emirze, co następuje: -:Mehmed Ałi i Abd.er Klde-r 64 teraz najwięks!&)"mi reprezentantami ma"ometanizmu, Pierwszy z nich przez Ic:omunikaryit; Europy s ER;prem jest powszf'chuie znany.

czyn}'" drłlgiego po więkze; części nie są naJeiyde ocenione, ponie\'\ai Maroko dla podrótnych ;e.r pnwie nieprI:Y'ltr;pną gramc/ł. Jednakże zwaiywszy iak drugi opór ,rawia ten Emir tak potęinemu i ucywilizowanemu narodowi. iakim iesr dzisiejsza Francya, przysnać nalf.ir, te Abd-el Kader jelit zapewne bardzo r!&edkimi tak wo;akowemi jak i dyplo małycznemi lalentami wYI'0s"dony. Xiie ren pohodzi z je(Jnei z najił..."nie;s.zych rod2.in .rabskich. Pnodkowte irgo byli Królami.

nim łbymianie to państwo pod swoie berło zaglrnęli. Ma on okpto pić stóp; siedm cali ..".okośc;, je&t blondyn, ma janie. błkitne ocay, podłuowalą tWaTZ, W której sio łago. dnoś i wzniosly umJsl przpbjja, przytm by.tre po;ętie, wielki} determinacYę i zadziwiaiłcą .polc:ojność, tak, ił przez te ostat.ie cnoty '!V)'uzym jest nad w"zelkie zmienne losu koleJe. Gdy!>, Abd-el.Kader otrzymał był wy-chowanie Napoleona, rzecz niezawodna, ii6y

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.12.27 Nr302 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry