I

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.12.30 Nr305

Czas czytania: ok. 7 min.

pflł!lłal ta granieę prze .pr:&mytty buntownicze listy. To ,skłoniło f\aszę pohYił do iewp'JSzftanianie jednej osoby a S.eh do naszf'o miasla. WysłaIQnO .rogalkl I mUlsce (lo rozmn,.y ,cHa o&.4b. pod",rzanyc.h wyzna£7,4nn. 'ł'? trwa fI.i ",dQ, oddłJeal3 -owych ,y)"chodzco.w od, gramC}l. - 1 I t li ,.

'1 &11 ,.J Rozmait e wia domości.' w Z Poznania. - Nieral5 ł""ierozon, e natluip'ie wolności i zbytef'zn.. uł-łozeme SIC,) l'Iamięlrlolkią . W 7.akrt'sie życia poldyczno Franruzom wlajciwe nigdyby nie ,s.mowlło rechl charaklęru Niemieckiego, naw-,:t gdyby imlyhJc}.je wolllomyśloe po wszystkich kra. jach Niemi('ł-ki,,'h k..wiłnły; że .więc źalowa łrz,.ba, iż wł.aśnie lam nie ma politycznej samoislnośi. .nif'by teiże n8,lepie) i naj_bawirnne; by używano. Niestety! lilt Herweg do Króla Jmści umi.N;zrzony w Gazecie po. wS7.f'rhnćj lipskie; .mu'nym z:tisle sp04obm ,.danie tQ q" miukow'łmu _ Ni. mcw zbija i śmiało howif'nI powiedzieć można, że i najiarli\'\'szy repllblik.:min francuzki z ''1.i...kszem Iipomnicmi"m r>alpż"c"Ko się mon'lrSze. uszanowani;ł i z \vit;hzą uim...'} sławie naj wyż5z\Th 111'Zp'riuików orlezvvał by sic; nie orlwałyl. lIf'rwl'gh dogacl7.3'ąr. ollniie s,,'o:ćj alf.o c1lwilowej panv.i sprawie wulo.ości druku _ie'ki zapevvne '.slem łlm zada' C:IOS i \"'szysry przeciwnicy Iiźe maią obecnie rlokuJfler.ł "'. ręku. aby pokazac,' dokiId pobl:Jżanie i łaska mOn'łf"S13 d"prowad/8 i iakie' skutki liherali7.m..s jui przy samym wsh;pie b,.hj swego ",,)"daje. Wit"my, i..ki i'07.ku Najw}"żllzy dnia wrzorajs7f';:o 'u on..brano Ale CZ}:ż mo in. sil; łellll, d7iwić. kicd}' GeT.#"Ołflo\'l"Rzechna lipska, k'.ra przecic-i na.wnie;. jak n;łm. 'VI'ia domo. arlykuJr)w nik()ffiU ''''prost nie'uwłaf''Taii)r\'cł, nip .pl'7yJm'o'a'a, ma:jc, podobno w7gląd na. s'ósllnki rzą/}wc, obef'oie. zmi.e 'ni",:szy calkif'm rlucha SWf'go, takie r07.prawy na świat w)'Sela! ' .

No",'or.zpsnv Konslanłyncpoł -Klo jp8zc7.e cokoh"iek łlJrec7.c.£}'z....y p'ranie . wito dzit'ć w !-'łitmbult'. niet.hi.. spil'!i7.Y rlo tej Illoli . "". bo wlrółre jui :n pino bęo7.i..! Cartł p r6d z'-kaidym dnirm przlbiero1 coraz Larihie;oby ezaje europf.j.kip.. Pewien podróiny, ktory ni..dawno z Turrvi do "'ipmiec powrócił. ojJiEmit' tn w sposób budzo udl'rui'1cy, Dawny turt'cki ubiM narodow.y zoslał praY'.ie całkif'rn W\ ruowan}". a na uicy nie ujrzvsz juź iAk ł)'lko francuzkie lub pół tureckie ubiory. Miody Sultan. k'óreRo rzerzony podr6:ny widział w meczecie' w Skułary , jest najwierniejszym

Il1o....

.'.ł.łurunkieh:1 sivgo kriu. P.odcaaa Iwegl) pobytu W' pomiemonym meczecie. mial'on na ,<?',ie. enrne pan!lon>:. !ikromny mlJndut'. . a plł:rslarł.ł o...der Iszam-Iła-har, na łowie fes. a z ramion pad'8zaeha sfływal pewien rodzaj !ak zwanego makintosh, Rumak tylko stąpał )eszczł; dumno :łv staro dawnym przepysznym tureckim rzędzie. .... . Niewolnidwo w Turcyi. Między ak'ami dalyrzc)cemi IIi", układów o niewol ni. cłwo, które angielskiemu parlamenln\vi przełolono, znaiduje się lakźe następuj'1ra rlepeS18 lorda Ponsonbv, anielskit'go ambassadora \"" Konstanlynnpólu do lorda Palmerslona: JJZ Terapii dnia 27. Grudnia 18.30. M ilurdżif' wra. calem iak rrajwi..kszą U'W\'Q na I'ói'łle Wa8zj lordowskiej Mości instru1ccye p&d wZ"Ic;dern niewolnictw8 w Turcyi, w na4izi..i, że vnar. dę jaki sposób do osii,nienia .-hot poniekąd lego zamiaru, o który Wasza lordowska Mość tak usjJnie się slarasz. Nadminiłem o tej sprawie, słuchano. mnie z na;wit;kzem zadzi. wieniem i JJśmiecbano się dym zapropono-wal, aby znit'sionó urządzenie, które W' łvrla kra-u a zewnętrznym sklatiern obywa'elskii 'po'eczności\ z ustawami, obyczajami. a nawe"t z relii'l. wS:l)'sLkich klas. ludu. aaczO}ws7.V oil Su/lana aż do włnśri:tniRa. jak nai/kislel j..st spojone. Już od kilku set lat nigdy się nie ź. .nili Sułlanowie, a familiję rt'sarską rozplemi... ły matki. które sól nir-e,'nicami. Nawet we ,V\szytkich inn)'rh familiach, nit'w.oloire mo"ą być matkami prawych dzieci, które w każd) m wzgJędzie tak są poważane, jak dieci prawvrh małżonek. Admirałowie. Gt!neralowie, Mini.trowie stanu b} li powit;kszej nęści pierwia.

I.t,:,'o. nie",',?lnikai. Pr',:ie vv każdej fa;.. milu mewolmk pOlOlada na/\Vlł:ksze zaufanie i ma na;wic;kszy wpłyW' u ojca. Aby prz)'wit'ś do -skutku to, co Wasza loroc'wska Molić zaylasz. wypadałoby oraniczyć ufllawę następstvva 'ronu, i zmienić rolil)kę. którą pod I)'UI wlędm ulłanow; lak długo zacho.

oIWfwah, naslępme wypadnie z gruntu przejna.(:zy{. wszelkie polityczne i obywalelskie usta-wy i Iamilajne uuqdzenia. Skutkiem lak gwal.

łownej odmiany. byłoby może l owsz"echne zamielzanie. i zd;łje sic;. iiby zl., najwięk67.ą nkod.; poniosły te osoby, kł6rymby prze7.to najw:c;klz., korzyść przynidć usiłowano. Niewol!,it.)' w oóle od ponoszenia krzywdy za. słomęcl są.z.wy.czajcm i obyczaiami, nasłc;priie korzyścią a nawet religij., I!JrC'ckQ. Stan niewolników w Turcyi nie jest 6ors'7.Y od stanu osób, które w iakimkoh.'Vi..k bądź innym kraiu przez swoje stosunki podwlatlnemi się 61aly, podczas gdy z drugier strony niewolnicy tam tej6i mogoł posiadat najwil;kze bogactwa, naj. podobnie jak najwolniejszy człowiek w innym kraju. .1('stem t('go zdania. iż wszelkie usiłowania. W ąszej lordowskiej Mości dla dopicia sweg9 zamiaru, na niczem .pełzną, j aądz.., iż.by obur;l:enie sprawiły, gdyby je natarczywie 00 skLlku p...)'wieśt chciano. Albowiem .zapytano mnie 'w tej mierze: "CoLy tći anglelki rz:[rl sobie pomyślił, gdyby Wysoka Porta od monarchy i od ludu antJiel:;liego zai.!dała, aLy dla przypodobania się Turkom narodowe łi\VOre zwy.:za;e i obyczaje odienił?1C Vomimo dobrego humoru i grzeczności, z rakiJ uczyniono to zapytanie, postrzegłem jednak, ie osoba pyta;.,ca czuła się być poniekąd uraioną. Pozwalam, iż Turcy co się dotyczy umiejętno.

ści, kunsztów i sztuki wO ł - rnnej. maiiJ nas za bieglejszych niż siebie, a e dalecy są od tej myśli, źe nasza mildroć i moralnollć ich przewyższa '.. Ces a csk i kanał w - Chinach. - Naj.

wiC;kszy kanał jaki gdziekolwiek z trudem i pracowilościóJ wykopano. znajduje się W Chinach. "\Vielki kanał cesarski łączy tam północ z (>ołudniem, przerzyna w pł:awJm kącie praWie wlizyslkie rzeki krajowe, a wodą jeo plynie 10,000 okn"tów cesar.!oki(.h z osadiJ 200.000 Judzi, dla poLirania haraczu, to jest ryżu z .

prowincyj, przez klóre'sif; ten kanał w swym biegu ci<jgnie. W Chinarh rzćc można, że jelt wiele tysi.;.:y hord koC'zuj,!c)'ct. na wodzie. ByLołowshvo wolne jest w tym Kraiu; klo na wodzie mieszka, ten nie płaci podatku. ho bardzićj idzie w górę cena kaidego lawalka ziemi w tym przeludnionym kraju, tem wiflcej Judzi widzi si być zmuszonph na 'Iichych stalkach szukać przytułku, i w lakowych przenosić sit; :lo miejsca na miejsce. Nieraz iiI; zdarza, iż lodi zbutwiala dźwiga c?łe ich mienie. to jest kilka sztuk nierogacizny i ,kaczek. które I,'ównie jak ubodzy ich właściciele rybami ż) ją.

,7\7 81.ysCY ci, kt6rzy Plają uskuteczniać wypłaty lub dopełniać mnc obowi<}zki .padkobiercom lIiegdy .I<'rydryka Henryka Ernesta Harona de Kollwitz W dniu 10. m. b. zmarłego, wzywają się, aby zechcieli w tej mierze udaL tlit; do Ludwika Bandelow tu na Bcrlillskićj ulicy w domu Styrle£o na pierwszćm pitrze, lub w niebytności tegoż do KomIlissarza Sprawiedliwości i Konsyliarza S<}du Ziemiańskiego Gregor, na placu Wilhelma w domu Dra. JagieIskiego. Dokumenta legitymacyine interetlsentom bdą przedłożonc. \V Poznaniu dn. 2. Grudnia 1842. r.

Sukccsorowie .Barona de K O t t W i t z.

Dziedzice. d.SLr" "\'\" i J cz'a W Pleszewskil11 powiecie -polożonj ch, polecili podpiso:nemu publiczni) sprzedai tychże dóbr. W Iym cehl wyznaczyłem termin na ... d z i e ń 9. .M a r e a 1 843. na gruncie w' W i I cz y, na który kupił chęł maiijc) ch z tern nadmienieniem ziłprauam, :fe kontraki kupna zraz po nastąpionej 7odzio zawarty ł."ć może. Najnowszy atlest hipo. teczny, warunki kupna i wszystkie inne S.:czegół)', . jako teź rejestra rozmiarowe i map pa rzeczonych 'dóbr, każdego czasu w mojem biurze mog być przeglątJane, i pierwtlze dokumenta tei. na frankowane listy kommuniko. wane, . - Pleszcw I dnia 18. Grudnia 1842. Ruedenbur.

. Kommissarz tlprawiedliwoci i Notaryusz.

.Nową nadsyłkę OlsztYIlskich ostrzy g i Slraseburskich pasztetów z wątrób gęsich otrzymaLi i polecaj 'l Hracia Va 8 s a II i przy Fryderykowskiej ulicy.

HUI.s gleldy De.oliJiskleJ.

Dnia 24. Grudnia J8J2.

J.\n III', kUI'auł pUl,ie- golowirami. n...

104 I 10:3'-A102;" IO;t D3

3J.

4 3 3J3 3 ' '.

3'.

.

102'1>4 l02

, !Slopa prC. OIJl.igi dlugu 6karllOwego . -) 3 Pr. ang. obligacje J8::W. " 4 Ohligi premiow handlu morlIk.

Oł.Jlii urmarehii . . .. 3\ Iłcrllliskie oblig_ miejskie -) 3 Gdoilskio dito w 'r.. . . .

'Zaelł9duio - Pr. listy zastawne Listy Z8st. 'V. X. POZUI\JISkil'gO dito dilo dilo 'V.c4odllio -lir, ]ility ZBst.. .

'pomorskie dito. . . . . .

Kur- i :Nowowareh. dilo . .

Sz)¥kie clito . . _ . . .

A....eJe Kolei I1orliu6ko -1'oc'!domskićj 5 dilo dilo akcjo a prioris. 4 Koloi MagileLuI'sko. LilJsI,ićj dito dilo akt'je a prioris . Kolei IJerJińsko -..AnboUsldł-j . ito dilo al..t'je 8 Pl'ioris .

Kolei. DiisBcldm'f. -lłl.Jel'fCJd.

dito dilo nkcjo a pl'iOl'is . Kolei n/ldreńskit:j. . . . ' dito dito nk('jc a IJrioris . Kolei Berlińsko - }'raukfurl.

dilo dito akcjo a prioriB Ztolo a] marco. . . . . .

}')'ydryeb 6do ł'Y. . . . . , 13!.o 13 luue mODcl,. zlote po 5 tnI. 10 9%Disconto. . . . ' 3 4 .) Kupujłcy wyn.cradu na flat':) dnia 2, SI)'CJ,IUa 18ł3.

lUfDn '(" ,,(DC_IIIU,

102'-4

103'1;IU4

126!;103 !o 5 4 5 4 5 4

10i.;'" 103 50!.r 9ł!.r 81 913-'.

100'.

101 ';-.

JOJ

] (\2!j , 105 JłJI I03!.;t

IUF-.;' 'l2:j!..; 102 12-1'';IU2'

102'.'

8O 96 ':c 99 101!a

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1842.12.30 Nr305 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry