AZBTA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1843.02.02 Nr28
Czas czytania: ok. 13 min..,'VlelkieKo
Xię s .,v.ap o Z N A Ń s K I E G O.
.Af :8.
Nakładem Drukarni Nadwornćj 'f', Dekera i Spółki, - Redaktor: A. 'Vamww8ki.
\V Czwartek dnia 2. Lutego.
18..3.
Wiadomo ści zag raniczne, R o s s y a.
Z Petersburga, dnia 19. Stycznia.
Zostający przJ Ministrze Sekretrarzu Stanu Królestwa Polskiego do poleceil szczeg(Jlnych, Radzca Koleg. Zawilejski, mianowany ViceGubernatorem Kazailskim.
Z nad granicy rossyjskiej, d. 10. Styczno Rzecz uwagi jest godna, że kiedy Rossya z jednćj strony ogrolIDle swoje kraje z największą konsekwencyą ód handlu i stósnnków z Europą odcina, z drugiej strony związki i drogi handlowe z Azyą codziennie rozszerzać się stara. Nietylko Azya zachodnia celem jest ich dązności; ale owszem cisną się do samego serca, ba nawet aż do granic południowych tej części ziemi. Polityczni jćj agenci czynni są w Persyi i IndJach wschodnich, u Tartarów i Mongołów, w TJbecie i Hindostanie; wszędzie zaszczepiają wiarę w potęgę i niezrównaną wielkość swego Cesarza; wszędzie zasiewają 2:iamo mające wydać kiedyś wielkie żniwo, chociażby biż za kilka dopiero wieków. Karawany jej i kupcy krążą po krajach i narodach, których imię rzadko tylko w Europie
wspomniane. Rossyjskie wyroby przem)"sło\ve mają przez to odchód, który przechodzi wszelkie oczekiwania. Wielu kupców, którzy z małym kapitałem, ale z odwagą i ducllCID przedsiębiórczym llandel rozpoczęli, nabyli w kilka lat przez handel azyatycki ogromnego majątku. Kiedy królestwo niebieskie przed wkroczeniem Anglików dla wszystkich narodów europejskich zamknięte było, już handel rossyjski głęboko się był wkorzenił i wysłannicy rossyjscy krążyli po kraju; agentów i posłów Rossyi, chociaż z razu z jakąś nieufnością, przyjmowano już w Pekingu. Co większa, Cesarz chiński z niebiailskiego swego majestatu tak się Uiliżył, że Cesarza Rossyi bratem swoim nazywał. Francya.
Izba Parów. - Posiedzenie dnia 24.
Stycznia. - Na początku dzisiejszego posiedzenia zabrał głos Pan Br o g li e, jako sprawozdawcaKom1l1issyi, i oświadczył, że go Kommissya prawie jednomyślnie do uczynienia wniosku o odrzucenie wszystkich poprawek upoważniła. Następnie stanął mówca w obronie traktatów z lat 1831 i 1833, do zawarcia których i On tallic, jak .sam zeznał, wpływał. Wiele kićj, ale tej niezawislości nic nie zagraża, gdy zobopólne całkiem lwawo przetrząsania okrętów ustanowiono. Za czasów restauracyi słusznie się uskarzano, bo wtedJ Anglicy bez najUlniejszej ceremonii przetrząsali i zabierali francuzkie okręty knpieckie, skoro tylko pozór jaki wynaleźli, że się handlem niewohlików tl'Udni}. Po kilku innych jC8zcze uwagach Xięcia Broglie zamknięto obrady. Xiązę Moskwy cofnął swoję poprawkę i dla tego tylko nad l)Qprawk} Pana Turgota głoso. wano. V\-ypadek głosowania był następujący: Liczba głosująeych . . . 185.
Z a poprawką . . . . .. 67 głosów.
Przeciw tejże. . . . . 118 " Odrzuceuie tćj poprawki wielkie zaburzenie w Izbie sprawiło. - 'V chwili odejścia poczty przystąpiła Izba do obrad nad innemi paragrafami adressu. Izba d epu to w anych. - Posiedz eII i e d. '24. Stycznia. Na dzisiejsze posiedzenie licznie się deputowani zebrali i ruch był nadzWJczajny. Zaraz po zagajeniu posiedzenia zabrał głos Prezes i l)fzecz.vtał następujący projekt do adressu: "N. Panie! Zgr01l1adzając się na głos W. K.
Mości w koło tronu, zwracamy ciągle jeszcze oczy nasze na niezmierną próżnią, sprawioną przez śmierć w bliskości Twojej. Sprężystość instytucyj naszych, zapełniając przerwę owę, ustaliła bezpieczeilstwo publiczne; ale ubolewanie Francyi przeżyje jćj obawę, a pamięć Xięcia, tak straszliwie przyszłości luol1archii wydartego, żyć będzie w sercach naszych, oto, czona wszclkiemi nadziejami, jakieśmy do jego patryotyzmu i cnót jego przywięzywali. - V\T śród tak bolesnych doświadczeil objawiają 8ię najlepićj uajglębsze współuezucia. Naród obchodził z rodziną Twoją żałobę, a serdeczny związek między Królem a uarodcm nigdy się jeszcze tak. wybitnie nie okazał, jak w owej wspólnej żałości, związek ten nigdy zatrzeć się nie da. Całe 8we życie usłudze kraju poświęcasz; łicz N. Panie na poś'więcenie tegoż w ciągu dlugiego przeciągu łat, o jakie Opatrzność dła Ciebie błagamy. W utrzymaniu porządku i pokoju wskazujesz nam, Miłościwy Królu, pewne zadatki dobrego bytu narodowego. Tak, Miłościwy Panie, silne panowanie praw zabezpiecza intercssa prywatne i ustala potęgą Imb\iczną. Ppowszechnione wszędzie przekonanie, że prawa się nykonują, zapewnia im uległość, a z powodu szczęśliwego skutku, Jaki im Izba wraz z W. K. 1\1. się ciesz, ł:zujność władz rzadzićj nierównie do uZJcia surowośri widzi się zmuszoną. Szybkie zwiększenie dochodiiw pnblicznych Ilajp(>wniejszym jest dowodem naszćj pomyślności, i błogich owoców tćjże. 1\ a s trę c z a ono użytecznym, rz}dowi 'iV. K.IVL zaszczyt łHzynosz}cym robotom obfitc źródła; oby one szczeglJlnićj do przywf()cenia równowagi między dochodami a rozchodami posłużyły, i oby w tych pomyślnych czasach miano wzgląd ua clob ry porz}dek w finansach i na krcd}-t wśr6d mnićj pomyślnych dni, co się równie na naszćj oszczę(]ności, jak lIa naszćm bogactwie za.
s a cI za. Dowiadujemy się z rozkosz), że stósllnki \1\"; K. IV1. z zagraniczllemi mocarstwami są ciągle spokojne i przyjacielskie. Oświadczasz nam, Naj. Panie, że zS'0clIJOŚĆ mocarstw co do utwierdzenia spokojności na Wschodzie w S y I' Y i wyjednała ludnoci chrześciailskićj przywf<,cenie zgodncj z jej wiarą i jćj życzenia1l1i administraCJi. C i e s z y m y się z tego, ze szczęliwe wmieszani6 8ię rządu W. K. M. w owych dalekich stronach zachowało starożytną slawę do b 1'0 czplllej p o tęgi Fr an cyi. Uczuciem ludzkości połączone mocarstwa, starają się o przytłumienie haniebnego handlu 1l1urzyoami. "V idzieliśmy z ukontentowanie1l1, że rż}d 'iV. K.M., udzielając ciągłe sp,rawiedliwelJlu przedsięwzięciu wsptJldziałania Francyi, nie udzielił pneciei na rozszerzenie istnącćj konwencyi swe. go przyzwolenia. C o do suro we go i prawego wykol)y\vallia owćj kon wencyi, dopóki od uićj nie odstąpią, spuszcza1l1Y się na czujność i nieugiętość rządu W. K. M., ale z względu lla niedogodności, wykryte przez doświadczenie, i w interessie tle dla spełnienia wspóluego dzieła potrzebnego dobrego porozumienia, gorąco rej n as z h a n d e l p o d w y ł ą c z n y m d ozorem naszej bandery zostawać będ z i e. (Ci}głe zadziwienie.) - Ubolewamy z W. K. M. nad zaszłemi niedawno temu w Hiszpanii rozruchami. W stósun!iach swoich z lUonan:hią hiszpailsk} miałeś tylko na celn zasłonienie naszych prawnych interessów i do. chuwania Knllowej Izabelli II. wicrnej przyjaźni. Zdanie Jzb.v zgodne jest z zdaniem W. K. Mo, i poczytujemy się wsp6lnie z W. K.M.
za szczęśliwych, że prawa ludzkości pod banderą naszą, obcą wszelkiemu stronnictwu a wszelkiemu nieszczęściu pomocną, opiekę znalazły. Wierna sprawie ludu, zostającego pod zaręczeniem traktatów, przywodzi Francya Europie prawa narodowości polskiej na pamięć. (Smiech.) Walecznej armii, ktcJrćj wytrwałość i odwaga panowanie nasze w Algierze ustalila i uszanowanie mu wyjednała, składamy nasze dzięki. Jcstlo obecnie rzeczą rcgularnćj i starannej administracyi, aby zaszczytne dzieło podboju ukoilczyć, naszę potęgę ustalić, i równocześnie ciężaru naszych ofiar ulżyć. Przez zajęcie Marquesas chciałeś N. Panie naszJlll zeglarzom na odległćm morzu punkt oparcia i przytułek zapewnić. Zawiązałcś Miłościwy Królu z kilku pailshvami układy w intcressie naszego rolnictwa, naszego handlu i naszeo przemysłu. Mamy przekonanie, że rząd W. K. 1\1. starając się O otworzenie Jlowycll kanałów odbytu, z a p ewni produkcyi narodowćj należną jćj o P i e k ę. Izba zgłębi starannie prawa finansowe i rozlll1,ite projekta do praw, którycb przedłożenie nam zapowiedział('. N. P:mie, mając rozpoczynać na nowo bieg prac naszJch, cieszymy się z W. K. M. z spokojności świata i pomyślności Francyi. W olność ojczyzny naszćj już prawie ustalona. Pokój czynności przemysłowej .JVszystkie otwiera drogi. Za uzycie owych dóbr, będących sprawiedliwym przedmioteul troskliwości Twojej, wznosi się publiczna wdzięczność ku konstytucyjnemu tronowi. Usiłowania nasze wspierały usilowania W. K. M. a do utrzymania dzieła Twego, zapewniamy Ci nasze prawe współdziałanie. Pomyślny wypadek będzie dla Twego rządu zaszczytem, naj chlubniejszą nagrodą i jedyną pociechą, jakićj Ci miłość i współuczucie. Francyi udzielić może. (Oklaski.) Na wniosek P r e z e s a ustanowiono rozbiór projektu do adressu na pr.tyszły piątek i następnie posiedzenie ułwńczono. (\Vszystkie odmiennie wydrukowane zdania są frazesami, w mowie od tronu niedotkniętemi.) Z p aryża, dnia 21. Stycznia.
Projckt adressIl dziś w Izbie deputowanycb przeczytany będzie. Obrady nad nim rozpoczną się pojntrze, i potrwają przynajmniej dwa tygodnie, tak, że przed d. 10. przy. m. adres zupełme uchwalony nie zostanie. Kilku 1l1ÓWców, chcqcych zabrać głos przeciw prawu rewizyjnemu, poczyniło już przygotowania do przepędzenia całej nocy w Izbie deputowanych, aby ich najpierw na liście mówców u1l1ieszczono. Bióro kwestury, w któIym się mówcy zapisują, dopiero o godzinie 8. z rana otwierają j dla tego więc deputowani, chcący być lIajpierw zapisani, przy tak nadzwyczajnych sprawach, jakiellli są np. obrady nad adressem, noc w pałacu Bourbon przepędzają. Zapewniają, że lewa strona dokłada wszelkiego starania, aby dcputowanego jćj banvy na samem umicszczono czele, który potem Panu Lamarti. nowi miejsca swego ustąpi, a ten niejako zakres walki parlamentarnej oznaczy. Pan Lamartine nie zamierza bynajmnićj, jak powiadają, zaczepić gabinetu, ale tJolko powstawać w ogólności przeciw systematówi, jakiego się rewolucya lipcowa w ostatnich latach trzymała. W ysti}pi zatem przcciw całemu projektowi do adressu i zastrzeZe sobie oszczędzanie praw ludzkości przy sporuem pytaniu o traktatach z lat 1831. i 1833. W chwili. kiedy w obradach nad adressem według dawnego parłamentarskiego zwyczaju ma bvć mowa o narodowości polsldćj, przesłali ychodźc.v polscy izbolll mało piseInko: "Quelques most sur la question polonaise..r Przypomnimy sobie, że niejaki Baron Thierry rościł dawnićj pretensy} do najwyższej władzy w Nowej Zelandyi, gdy jednak jego pretensya zaprzeczoną została przez rząd angielski, poprzestał na posiadaniu 30 do 40 mil kwadratowych gruntu jako prosty właściciel na Nowej Zelandyi. Ale nie powszechnie było wiadomćm, l\'Iarkizy, i od tamecznych naczelników uzyskał for1l1alne uznanie swojej włifdzy. C o ns ti t ut i o łl e l podaje do wiadomości publicznej ten akt uznania datowany w Nukahiva d. 21. Sty cZllia 1835. r. z podpisami pięciu krajowych tak naz\vanych Królików, i dodaje, że bandera i królewska pieczęć Barona Thierry w r. 1838, przesłane zostały urzędownie francuzkie1l1u Ministro,,'i marvnarki, Ad1l1irałowi Rosamel. Nowa op;ra Aubera i Scribego: La par du diable (udział djabła) przedstawiona była wczo. raj picrwszy raz w teatre K01l1icznem Oper.y, i z wielkiem zadowoleniem przyjęta została. 1\1 o n i t e u I' ogłasza dziś przegląd dochodów z podatków niestałych za r. 1842, w porównaciu 'z takiemiż dochodami r. 1840. i 1841vr porównaniu z r. 1840. po",iększyły się w r. 1:. o blizko 69 milionów, a w porównaniu z r. 1841. o 36 mil. fr. Cło od cukru przynioslo \v r. 1842.: od kolonialnego 36 mil., bura}..mvago 10 mil., zagranicznego 6 mil. frank. - Dochody tabaczne przyniosły przeszło 100 mil.
Porto od listów, przesyłek pieniężnych i t. d, 45 mil.; podatek od soli 60 milionów, od trunków 97 milionów. Królowa Krystyna poleciła jednemu z najIJićrwszych malarzy tutejszJch zrobić na przyszl,! wJstawę w Luwrze wielki obraz, który A\Jrachowany był na to, aby zrobił wielkie '",rażenie politycznc. Przedstawia on obiedwie córki Królowćj, ukrywające się w ostatnim pokoju przed Ochmistrzynią Mina, gdzie ująwszy się za sZJję, ze łzami czytają list od 1l1atki swojćj. - Z jednym sztycharzem zawarto jui u łJlowę O rozmnożenie tego obrazu za pomocą sztychów, które miano rozszerzyć po calćj Europie, a szczególnićj przez kontrabandzistów po Hiszpanii. P01l1ysł ten znalazł u dworu łwzyjęcie i obrazo\vi te1l1U przyrzeczono jlłz hhvne miejsce w wielkim salonie wystawy; ę:d y nagle zmieniło się to zdanie, i kQ1l11l1issJa wllanowiona do przyjmowania obrazów na wystawę, otrzymała Imlecenię, aby obraz, o któI'J1ll mowa, odrzuciła, "gdyi przez tę demonslraC'rą moznnbJ obrazić ESIJal'tcrego"c . Anglią.
Z L on dJ-n u, dnia 24. Stycznia.
argnięcie się na życie Pana Drummonda zwraca na siebie ogÓlną uwagę i wielkie wywoluje współuczucie. N. Królowa, ,., usługach którćj znajduje się brat ranionego, Kawaler Pułkownik llerkclny - Drummond, i Xi'lŻIt Albrecht, jako teZ Xiążęta Cumbridge i Sussex, Ministrowie, IJosłowie i wiele innych znakomitych osób, dowiad,)'\vali się kilkakrotnie, jak się miewa. Stan zdrowia jego nic jcst nielltetJ tak zaspakaj'lcy, jak pocz.}tkowo sądzono; Kula, jak się późnićj okazało, nadwcrężyła iebra, i już "" sobotę z rana, t. j. nazajutrz po spełnieniu zbrodni, przyst.jpiło mocne zaognicnie, które chorego wielce znużyło. Musiano mu kilka razy krew puścić, gdy za pierwszą razą krew ciec nie chciała; na lewy bok także mu Zl1aczn.j ilość pijawck }))'zystawiono. To przyniosło chorcmu na czas niejaki znacznó! ulgę, i jui miuno nadzicję, że niebezpieczeilstwo przeminęlo, gdy wczoraj 1'£1 południu znowu się zatrwaiające pojawiły symptomata. Puszczono mu krcw na nowo, ale w stanic jego chorobJ żadna odt.!d zmiana nic zaszła, a podług ostatnich wiadomości z dnia dzisiejszego o godzinie 1 z poludnia, mało mają nadziei ocalenia go. Znana autórka Miss Jane IJortcr uwiad01l1iła w tych dniach pićrwszego Ministra, że siostra Admirała Sir Sidney Smith, ZlllilrłCgO przcd 2.
laty w Paryiu, owdowiała l\listress Dwyer j żyje w największej nędzy wraz z syncm swoim w LondJnie. Pan I)eel posłał natychmiast 150 f. szt, na wsparcie owej wdowy, i w admiralicyi wyjednał umieszczenie jej syna nil pokbdzie okrętu "Thun()erholt." Znown jeden wetcran armii angiclskiej prze niósł się do wieczności, to jest Generał \i\T etherał, przeżywszy blisko 88 łat. Służył w ,ojsku 66 lat. Miał on udział w wyprawach, w Ameryce północnej, w zacbodnićh i wschodnich Indyach, i dopićro w 1837 roku otrzymał rangę Generała. . Fabrykant narlow w Manchester, zrobiwszy nowy rodzaj bawełnianego axa1l1itu, dwie sztuki takowego przesłał na })}"()bę !)anu IJeel. Pierwszy Ministcr przyjął ten podarunek, podziękował bardzo uprzejmie fabrykantowij doniósł; że i jemu i małżonce jego bardzo się ta malcrya podobala, i że ona chce sobie kazac z nićj zrobić salopę. Nieszczęściclll P. Pccl nie uwazał z początku na deseii wybity na tym axamicie, i późnićj doPićro slJostrzegł, żc pn:edstawiał snopki i kłosy pszcnicy, pomiędzy którćmi bardzo krycie tego sprawiło tak nieprzyjemne wrażenie, żc Minister odesłał fabrykantowi, Bzczęściem Iliepocięty jeszcze aksamit, z tą uwagą, że ta al łuzya do sporów politycznych nie była mu wiadoma, gdy podarunek przyjmował. !)anu Barlow nic pozostało zatem nic innego, jak utrzymywać, że to wcale nie było jego zamiarem i t:ałą tę korrespondentyą ogłosił w gazetach. Z tego okazuje się, że może Standard ma Błuszność, twierdząc, iż Pan Peel nie myśli wcale o powtórnej zmianie pra\v zbożowych. Według Morning C hronicle, taryfa hiszpańska ma być w ten spollób zmieniona, że nie tylko towary bawełniane angielskie, ale i wszystkich innych narodów będ,! mogły być 'wprowadzane do P0I1ów hiszpailskich za opłatą celną 25 do 17 proc. Natomiast Anglia zniży cła na wino, oliwę i inne płody hiszpa6skie. Z Kanady piszą, że Generał-Guberuator P.
JJagot przychodzi do zdrowia.
Dziennik Hampshire Telegraph powtarza whldomość, ze VI' miejsce Lorda EHellborough mianoyany będzie Generał. Gubernatorem Indyj WscllOdnich Margrabia Tweeddale. Hiszpania.
Z Madrytu, dnia 11. Stycznia.
" ychodzcy llarcclońscy ogłosili 1l1anifest i bistorycZllU krytyczny przeIQd powstania osta. tniego, a to dla oświecenia, Hiszpanii i Europy (} wypadkach w Barcelonie. Z tego okazują się trzy glówne fakta: 1) że walki pomiędzy obywatelami i załogą można bJło uniknąć, gdyby władze wojskowe przedsięwzięły były sto£Owne środki; 2) że pm\'stanie to nie miało zacnego ułożonego płanu; 3) ze na tydzień przed 'wejściem wojska do miasta, powróciła juŻ Barcelonn pod panowanie Espatterego; bombardo wanie więc było niepotrzebne i było postępkiem barbarzyilskiego gwałtu, popcJnionym z nienawiści ku przcmysłowemu miastu i jedynie w zamiarze powiększenia siły rządu pnez trwogę, jaką pozar Barcelony napełnił "Całą Hiszpanio!. N i e nI c y.
Z Frankfortu n. M., d. 8'. Stvczn Rozporządzenie Scnatu z dnia 5. b m. poleCli jak najsurowiej cdonlW1l1 gminy izrael£kiĆj, aby obrzezania nowonarodzonych dopełniali nie inaczej, jak tylko w przyt01l1ności leka'tza, i gdy ten uzna, iż dopełnienie obrzędu t.ego nie staniesię dla dziecka niebezpieczm!m. Przl!d kilku miesiąca1l1i umarł jedeu chłopiec w skutek u. pływu krwi przy operacyi, a lekarze Starozakonni objawili swą wątpliwość co do zatrzymania tego religijnego przepisu. W naszej gminie okazują się w ogólności symlJtomata, które kazi! się spodziewać zniesienia tych i iu llych przepisów, stosownych tylko do gorącego klimatu. Na prośbę tutejszego cechu piwowarskiego, władza przywróciła dawne od 200 lat. zniesio.. ne pra\vo, według którego żadnemu szynkarzowi, pod karą 50 talarów, nie wolno piwa zagranicznego a szczegółniej bawarskiego sprzedawać tutejszym mieszkailcom, ale tJlko cudzoziemc01l1.
Multany i Wołoszczyzna.
Z Bucharestu, dnia 5. Stycznia.
W całym kraju największa panuje spokojność. V\T yhór Jerzego Bibesko na Hospodara dobre wszędzie zrobił \vrazenie. Przekonani Si! prawda wszyscy, że Bibesko wielkim jest zwolennikiem Rossyi i w Petersburgu tylko opieki szukać będzie; spodziewilją Bię jednak po jego wykształceniu i jego talentach, że nie będzie ślepym wazalem , i ie dobro po\'Vierzonego mu kraju przede wszystkiem mieć będzie na oku. Wybór Bibeski hył poczęści skutkiem niepr.lyjaźni między Ghika1l1i a Filippeskami; ci ostatni bojąc się, aby Ghika który nie odniósł zwycięztwa l dali głosy swoje Bibćskicmu; pOdobnyż wzgląd 1l1iała nil oku partya Ghików, tak, ii większość, którą miał Bibesko, nie może służyć za miarę pokładane.
go w nim zaufania juz W czasie obioru. Campiniano, mający dosy zwolenników pomiędzy Bojarami, już dawniej dla niskości rangi z łisty Kandydatów został wykreślony. Ze zmartwienia nie chciał mieć udtiału w obiorze, a oprócz niego brakło jeszcze dziewięciu mających prawo do głosowania. Z 37 za notowany(:h Kandydatów wykreślono potćm 16. Z pozostałych 21. miał Styrbey 91., Jerzy' Filippesko 84., E1l1anuel Bal-iano 79 głosów.
Co tyiko przed ostatniem głosowaniem panowała w zgromadzeniu wicłka niepewnoć, i w ostatniej tej chwili silono się na intrygi, obietnice, prośby i groźby. Przystąpiono wre szcie do. głosowania, którego rezultatem bJła ąn bardzo korzystną powierzchowność, szlachetną postawę, powaŻną i męską minę. Do. chody jego powiększą się pewno do 15 - 20,000 Dukatów. WJchowanie odebrał poczęści W ParJżu. . Ameryka.
Bre1l1eilska Gazeta zawiera wiadomości wyję.. te z Gaceta oficial de Guatimala, według których w krajach środkowćj Ameryki zaszły wielkie zmiany, spowodowane przez zwycięztwo fedalistów nad centralistami, w skutku którego naczelnie dowodzący Generał centralistów Morazan wraz z Generałem VilIaseoor rozstrzelany został i federacya ogłoszoną została. Według jednego południowego amerykailski ego dziennika L i b e r a I z dnia 15. Listopada, kilka krajów byłej hiszpailskiej Ameryki, to jest: Mexyk, Srodkowa A1l1eryka, Venezuela, Ecuador, Peru, Bolhvia. Argentyilska. rzeczpospolita i Uruguay, postanowiły odprawić kongres w Lima. Celem tego kongressu ma być uregulowanie wzajemnych stosunków między temi krajami, aby zapobiedz dalszJm wojnom domowym, i utworzyć związek przeciw napaści z strony obcych krajów. Ten plan ma pochodzić od Generała Rosas i przyjęty już został przez Chili, Boliwią, Peru i Nową Grenadę. Z New-York, dnia 26. Grudnia.
W 6zystkie dzienniki tntejsze zapełnione są opisami spisku, który odkryty został na okręcie rządowym »Somers,,, w powrocie od brzegów Afryki. Zamiare1l1 spiskowych, w liczbie których znajdowało się 3 oficerów, było: zamordować cały sztab wraz z Kapitanem dowódcą tego okrętu i w morze wrzucić, potem połączyć się z innym sprzymierzonym korsarskim okrętem przy wyspie S o s n o w ej, i łącznie z nim popełniać rozboje morskie. Kapitan Mackensie, wcześnie uwiadomiony o planie spiskowych. kazał ich uwięzić, a trzej naczelnicy, to jest oficerowie: Speneer, syn Sekretarza Stanu w ministerstwie wojny, Cromvell i Small, po przyznaniu się do winy, przez sąd wojcnny na śmierć skazani zostali. Wyrok ten spełniono natychmiast przez powieszcnie skazanych na linach masztowych i wrzucenie ciał w morze. Inni spiskowi oddani zostali
QQC)po sąd zwyczajny, za powrotem okrętu do New-Yorku.
Kapitan okrętu "Somers" powołany został do sądu wojennego, aby się wytło1l1aczył z postępowania swego przy skazaniu na śmierc 3ch oficerów tegoż okrętu. Szczególllićj to zarzucają Kapitanowi Mackiellzie, ze ustanowiony przez niego sąd wojellllOY składał się tylko z 3ch oficerów, gdy prawo przepisuje najmniej 5 członków. WszakŻe nagłość grożącego niebezpieczeńslwa powinna w tym przypadku stanowić wyjątek. Ojciec . powieszolIego oficera Spencer. Minister wojny, 1l10cno dotknięty został losem swego 191etlliego syna, zwłaszcza, gdy i drugi jego sJn, ścigany za rM,ne oszustwa. uszedł do Texas.
Itozmaite \viadomości.
(Z Tyg. Peters6.) Z ParyŻa nadeszło do Berlina w tych dniach pudełko z bardzo szacowną pamiątką po zmarłym młodym Xięciu Orleans. Xiążę ten w czasie ostatniego pobytu w Berlinie, £dy bJła mowa o wyprawie Algierskiej, powiedział żartem, że w testa1l1encie swoim poleci, aby na przypadek, gdybJ poległ w tćj wJprawie, jakibijdź przedmiot, którego w żJciu swem uŻywał, przesłany został na pamiątkę do Berlina. Gdy te. raz niedawno otworzono ten testament i wyczytano tę wolą Xięcia, wybrano na ten cel pióro, którem Xiążę testament swój pisał, i przesłano je do Berlina. Fanni Elssler. - W Berlinie wyrysowanO karykaturę na tę uwielbianą tancerkę dwóch części świata. A1l1eryka przedstawiona jest jako osoba z ogromnym nosem, na którym SyUida baletu tailczy i osobie tćj piaskie1l1 w oczy proszy. Obok niej stoi Europa i mówi: »1 mnie także!" - W głębi obrazu pojawia się angielski bank z swemi skarbami, a Fanni wskazując nań mówi: "Tam spocznę. ua angielskiem zł O c i e i na zmiękczonem ameryk ańskiem sercu! a: Karety równie jak i wszystkie powozy na resorach. są wynalazkiem nowszego czasu; Francya wyprzedziła w tej mierze wszJstkie kraje. Za Frailciszka I. nic było jeszcze we Francyi jak tylko dwie karet, to jest, jedna samej Królowej. a druga córki Henryka n. Dyan
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1843.02.02 Nr28 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.