STATUT dla Instytutu do żywienia ubogich w Poznaniu.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1843.04.27 Nr98
Czas czytania: ok. 4 min.J ej Królewsko - Xiąźęca Mość ś. p. Xięźna Ludwika Pruska, Xiężna Radziwiłłowa, wspierana dobroczynuemi datkami z Wielkiego Xieslwa Poznańskiego, zaprowadziła w czasie swojego pobytu wmieście Poznaniu, żywienie tamtejszych ubogich zupą Rnmfortską i chciała urządzenie to w stałą na przyszłość zamienić fundacją. Gdy jednak zamiar ten za życia Jej Królewsko-Xiążęce'j Mości spełnionym nie został, pozostali J ej potomkowie, Xiąźęta W i 1helm i Bogusław Radziwiłłowie, tudzież W a n d a z Xiąźąt R a d z i w i ł łów Xięźna C z a r t o r y s k a , przywodzą takowy do skutku, warując co następuje:
lU stanowienie Instytutu.
U stanawia się niniejszćm pod nazwiskiem Instytut Ludwiki do żywienia ubogich już dawnie'j w tym celu urządzony zakład, któremu wyszczególnione w załączonym spISIe, w ogólnej suinmie 10,002 Talarów 19 sgr. 8 fen. wynoszące fundusze ku temu celowi przekazanemi zostają, aby zaprowadzonemu od Jej Królewsko-Xiąźęcej Mości Xięźne'j L u d w i k i Pruskiej, Xieznej R a d z i w i ł łów e'j, żywieniu ubogich miasta Poznania zupą Rumfortską, trwałe na wszystkie przyszłe czasy zapewnić istnienie.
· 2.
Zwierzchniczy zarząd.
Zastępowanie i zarząd tego Instytutu powierzonym zostaje zwierzchnictwu, które w mieście Poznaniu zostawać ma, i na skład którego 1) kaźdoczesny N adburmistrz miasta Poznania, jako Prezes, 2) kaźdoczesny Przełożony zgromadzenia Reprezentantów tegoż miasta, 3) jeden członek tamtejszego Magistratu i 4) kupiec tamtejszy E r n e s t S c h m a e d i k e - ten dożywotnie, a to z powodu poło źonych przez niego w dotychczasowej administracyi Instytutu zasług -
786w te'm oczekiwaniu przeznaczonemi zostają, iż się, tak jako i w . 3. wymieniony Rendant, obowiązku tego z względu dobra miasta i jego zubożałych mieszkańców, gotowemi podjąć okażą. Mianowanie członka ad 3. nastąpi na przedstawienie N adburmistrza przez Królewską Poznańską Regencją. Pomienione zwierzchnictwo tworzy skład, do którego przepisy Prawa powszechnego krajowego Cz. II. Ty t. 10. 9. 114. seq. stosować się mają.
.3.
Utrzymywanie kassy.
Kassowe interessa Instytutu załatwiać będzie Rendant miejski kassy ubogich, lub inni, przez zwierzchniczy zarząd za zgodne'm porozumieniem się ze Zgromadzeniem Reprezentantów miasta, do tego mianowany uzdatniony urzędnik, który w końcu roku zwierzchniczemu zarządowi Instytutu rachunki zdać, ten zaś onych rezultat drogą właściwą do wiadomości publiczne'j podać obowiązanym zostaje.
. 4. ]l Zarząd funduszami Instytutu.
Wykazane . 1. fundusze stanowią żelazny kapitał Instytutu i nie mogą nigdy i w źadnem zdarzeniu być naruszonemi, lecz powinny być i zostawać na prowizyi lokowane i dochody od nich pod . 5. zaprowadzonemi modifikacjami wyłącznie na cele Instytutu obracanemi. O pewne i pożyteczne ulokowanie tych funduszów i pobieranie prowizjów starać się bę dziei pozostanie odpowiedzialnym podług przepISOW prawa, zwierzchniczy zarząd Instytutu, dla czego tenże mocen jest, w miarę potrzeby okoliczności, wypożyczone kapitały wypowiedzieć i ściągnąć, z nich z udzieleniem konsensu wymazania z hypotek kwitować i pod bezpieczeństwem pupilarnej pewności, gdzieindziej ulokować.
.5.
Szalunek dochodami.
Z dochodów funduszu Instytutu mają na wskazany 1. dobroczynny cel rocznie tylko teraz 350 Talarów być obracane/ni, przewyzka zaś tychże dochodów tak długo do kapitału przydawaną ma zostać, aż ten wysokości 20000 Talarów dosięgnie. W czasie nadzwyczajnej zwierzchniczy zarząd Instytutu użyć fundacyjnie całkowitych dochodów jednego roku i na kapitał już obróconych oszczędzeń obydwóch poprzednich lat. Przedsięwziąść jednak tego nie będzie mógł, jak za poprzednićm w tej mierze przychyleniem się Magistratu w całym onego składzie, tudzież Reprezentantów miasta. Rozumie się zaś samo przez się, że w przypadku jakowych legatów, darowizn lub innego rodzaju darów dla Instytutu, przeznaczenie uźytku takowych opatrzeń całkiem zostawuje się dowolne m oznaczeniem ich dobroczyńcom.
.6.
Przepisy żywienia ubogich.
Żywienie ubogich przez rozdawanie zupy Rumfortskiej tym sposobem się dotąd odbywało, że corocznie między ubogich 200 ceduł rozdawano, za okazeniem których każdy z nich codziennie od 25. Grudnia aż do 24. Maja porcją zupy Rumfortskiej odbierał; w pierwsze zaś Święto Bożego Narodzenia i Wielkie'j Nocy, tudzież 24. Maja, jako w dniu urodzin Fundatorki Instytutu, dostawali ubodzy oprócz zupy, jarzynę i mięso. Gotowaniem zupy i onej porcjami rozdawaniem, trudniła się w domu swego Zgromadzenia Przełożona Sióstr Miłosierdzia. Przy tern urządzeniu ma się nadal i tak długo pozostać, aźby zarząd Instytutu przekonywająco wykazał, że inną drogą zamiar ten dogodnie'j i taniej osiągniętym by został i do tego przychylenie się całego Magistratu i Reprezentantów miasta otrzymał. Co do czasu tylko, kiedy rozdawanie zupy Rumfortskiej rozpocząć się i jak długo trwać ma, zwierzchniczy zarząd Instytutu nie jest ściśle obowiązany trzymać się wymienionych epok, lecz owszem mocen będzie, takowe w miarę pory roku i zachodzących okoliczności podług swego własnego ocenienia postanowić, tak jednak, że rozdawanie zupy nie kródzej jak cztery, a nie dłużej jak sześć miesięcy co rok trwać ma, zastrzegając przytćin w powyżej wyrażonych trzech uroczystych .dniach oprócz zupy, mięso i jarzynę dla ubogich. Wolno równie będzie przełożonemu zarządowi koszta gotowania zupy nie za kontraktem oznaczać, lecz co do ich wysokości i potrzeby, spuścić się na sumienność Przełożonej Zgromadzenia Sióstr Miło
sierdzia i jej podanie przyjąć za zasadę. Liczba ceduł do pobierania zupy może w każdym czasie, z względem na oznaczenia . 5. być powiększoną lub zmniejszoną. Rozdawanie tych ceduł ubogim nastąpi przez zwierzchniczy zarząd.
.7.
Użycie dochodów na inne dobroczynne cele.
Gdyby się okazało, że po dojściu wysokości summy 20,000 Talarów kapitału żelaznego, cały dochód na samo żywienie ubogich niebyłby potrzebnym, w tym razie przełożony Zarząd, po zasiągnieniu przychylenia się całego Magistratu i Reprezentantów miasta, upoważnionym zostaje, ilość dochodów od żywienia ubogich zupą Rumfortską zbywającą użyć, podług ścisłego ocenienia, na opatrzenie zupełnie ubogich mieszkańców drzewem opałowe m lub na odzież dla ubogich dzieci, lub zarazem na obydwa te cele. Użycie takowe zbywających dochodów zawsze jako wyjątek tylko miejsce mieć ma i każde trwałe głównemu celowi Instytutu ( . L) przeciwne rozporządzenie jako niedozwolone pozostaje.
.8.
N adzór i kontrola administracyi.
Kontrola administracyi tak jak wszelkie przedmioty miejskiej administracyi, należy do składu Reprezentantów miasta, określać się jednak tylko ma na to, czy administracja Instytutu podług niniejszego Statutu prowadzoną zostaje. N adzór w tym względzie do Krolewskie'j Regencyi należy.
.9.
Odmiany w statutach.
Odmiany w Statutach mogą tylko na jednomyślny wniosek zwierzchniczego zarządu Instytutu i zgodnie zdaniem miejskich urzędów zajść; lecz potrzeba, aby Najwyższe Panującego zatwierdzenie uzyskały. Dan w Berlinie i Wiedniu, dnia 1. Czerwca 1842 r.
Wilhelm Xią%ę Radziwiłł, General - Major.
Bogusław Xią%e Radziwiłł.
Wanda Xiezna Czartoryska
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1843.04.27 Nr98 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.