GAZBTA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1843.06.08 Nr131
Czas czytania: ok. 27 min.'VIelkier;o
Xłęs1'v".
p o Z N A Ń s K I E G O.
.Jłf ł3ł.
NakJadem Drukarni adwol'nćj »... Dekera i- Spółki. - l\edaktor: .A. Wannou:ski.
\V Czwartek dnia 8. Czerwca.
1843.
\Vjadoillocj krajo\ve.
z Rerlina, dnia 3. Czerwca. Za\val.ty w Nr. 124. Gazety l)oznaIlsk. projekt do adressu nie jest bynajmnićj, jak tam wycażono "na posiedzeniu Sejmu ReiIskiego dnia 19. Maja jako projekt du adressu wniesioJIYlll." Umieszczone w pismach publicznych urzędowe sprawozdanie z posiedzenia dnia 14. l'tlaja okazuje, że deputowany jeden Stanu ry('erskiego \vyczekł: ..ii. czuje się powodowanym do oświadczenia się przeciw wysIaniu adressu og(jlnćj treci; ze strony Stanów prowincyalnych adress wtencza8 t)"lko ma znaczenie, kiedy go nadnvyczajne wypadki wywołuj,! i j'ezeli w tyUl razie istotnie otuarhim i zywćm wyrażeniem p-anująecgo w )JrowincJi ducha być się (ł-J..azuje. \V inn.nh wszystkich przypadkach jest 011 li "tylko formułą zagajenia", przeciw użyciu ....tórej zreszt'! ou (deputowany) nic nie ma do nadmienienia, gdyby jćj prosty i Faz JW za""zc ważuy uklad nadać moina." Potim wyraivuo, co następuje: "Mówca odczytał projcJ..t adi"eSSU odpowiadającego ttlUlU spo-I"Obowi pujęcia JZeczy i owiadczJł następnie, ze zgl'OlIIadz.cll.ie razem z ujUl uczuje,. że takprosty adces byłby anachronizmC11r \V naszych tak wielomównych czasach . ł. d." Pod \vzględem tego ostatniego" zdania powiada spra\Tozdanie urzędowe w dodatku: "Układ: ,,,.Mówca odczytał projekt adressu odpowiadającegO' temu sposobowi pojęcia rzeczy"" wten sposób się prostuje: ""l\'ltiwca udziela zgromadzeniu ogólnej treści takiej formuly zagajenia sejlf1()W, a treść ta brzmi jak następuje:"ft Następuje teraz umieszczony na pocz<Jtku w8pomnialll:j gazety adress. Miał on tylko stanowić dowfid na hvierdzenie mówcy, ze adressy ogólnej treści w kazdym razie S'1 zbJteczne; nie zoslał 011 bynajmuiej przezeli wniesiony ani przez zgromadzenie za "projekt do adte8su<t poczytany. Z Królewca. - Tutejsza Gazeta Powszechna donosi: W wojskl1" nadgranicznem Rossyjskiem nowa nastąpiła dyslokacya, kiedy teraz strzelcy finlandscy pierwszą tworzą linię. I)rzejścia zbiegów rossyj-skich w granice Pmss mimo to często się zdarzają, szczególnie w ob'wodzie Ragnickim. - Tam przyszło lei do nieprzyjemuycb zatarę;6w, sprawcą kl6r.vch mial b,yć strażnik llosl'J'joki; teu albowiem puśchuzy si-ę' w pogoił Za kuprcm łWus pruskiej i niebezpiecznie go zranił. Sprawę tę kommisearz nadgrauiC'Lny rządowi Rossyjskiemu zakomunikował. Podobnie dwuch ludzi, poddallych Pruskich?; obwodu Heid ekrug wracających do Prus, na 1000 krok()w jui z tej strony granicy przez żołnierzy Rossyjskich strzałami karabinowcmi niebezpiecznie zostało ranionycb.
Wiadomo ści zag raniczne.
Galicya.
z Lwowa, dnia 26. Maja. Wyszło tu w tym miesiącu z druku: »Zdanie sprawy z czynności Sejmu w kn)lestwach Galicyi i Lodomeryi w dniu 4. Paźdi{)rnika r.
1841. -zagajonego, a w .dniu 9. egoz miesiąca i roku ?;amknięt('o. Udzielamy naszym czytelnikom kn)tkiego wyjątku oz tegoz sprawozdania, i to tylko, co dó tych główniejszych przedmiotów, o których przy innej sposolmości w Gazecie naszej albo wcale mowy nie 'było, albo tcż niedostatecznie Czynności c.ałorocznego wyboru 6tanoweł;o.
Z wydziału oświecenia publicznC{;o: Kustoszem biblioteki Zakładu imienia O s s o l i ń s k i c h, mianował kurator literacki dotychczasowego zastępcę.J ana .szlachtowskiego, doktora filozofii. Z 'Zloionego racllUnku przy«:hodów i wydatków pokazało się, iŻ na rok .1841. pozo;tafo się w k-asie tegoż instytutu 29,846 -zr. 38 kro - O otworzenie zamkniętejod lat kilku .drukarni i litografii instytntu, tudziei czytelni , Wybór stanowy wsta;wił się do wysokich wJadz krajowych i spodziewa się, ie tr,wające jeszcze .dotąd trudności wkrótc.e uS1,lDiętemi zostaną,. Róia -z Cie{łskich hrabina J.osiowa dobra fiwoje miasteczko W ybran6wkę z przyległociami :Bryńce cerkiee i Osada, zap,isała na założenie szkoły gospodarskiej dla ekonomów, leśniczych i t. p. gospodarskich z a w i a d o w C II w, warując sobie i panne Anieli Stoiilskiej, ktllra s\'Voje,Jlli funduszami do splacenia długów na W ybranówce ciężących przyłoivła się, do śmierci 4000 zr. mon. konw. roznego dochodu. Gdy dochody W ybranówki tę ilość nie o wiele przewyzszają, więc
szkoła gospodarska w caMj obszerności rozwinie się dopiero po śmierci hrabiny .Łosiowej i panny Stoińskićj, przy dobrym jednak zarządzie będą mogly tymczasem być uczynione przygotowania i przyrządzenia, i moze przynajmniej szkólka wiejska się otworzyć. Krajowy fundusz sierót utrzymywać bdzie swoim kosztem w roku 1842. już 20 chłopców chodzących do szkoły normalnej, u rządnych i statecznych obywateli miejskich. Z uczniów, którzy przez czas normalnych szkół z funduszn tego byli utrzymywani, oddano 'w roku 1841. dwunastu do rzemiosl, a jednego do kupca. Z zapisu Stefana Skrzyńskiego na dobrach Łużny w obwodzie jasielskim, ubogie szlacheckie panienki wyposaienie corocznie odbiel ają. Pierwszy d01l\ ochrony małych dzie i powstał w kraju naszym w bliskości Lwowa w Laszkach. nakładem i osobistem pracowitem staraniem Zuzanny z Strzembosz(hv hrabiny Oiarowskiej. Zaś w mieście Lwowie założył dom ochrony C. k. wyiszy kommissarz wojenny pan Sdłiessler. Opróinione przez śmierć Potakowskiego miej:ł;ce okulisty s t a 11 o w e g o, nadała wysoka kan.celarya nadworna doktorowi Sławikowskiemu.
Uczennic szkuki połoiniczcj dziewięćprzy uniwersytecie lwowskim, a dziesIęć w instytucie czerniowieckim stypendiulD z funduszu domestykalnego otrzymalo. Z wydziału spraw urzędowych: Wyb()r stanowy naradzał się nad projektem zawiązania towarzystwa wzajem nego zabezpiec-zenia od pożan)w. Na przedstawienie Wyboru stanowego przez A\ysoki Rząd krajowy wsparte, nie widziała się wysoka kancelarya nadworna spowodowan,! odstąpić od środków ostrożności przeciw zarazie na bydło, dla wołów w drodze na targi ołomunieckie i wiedeilskie przez Szląsk i Morawiję pędzonych. Z wydziału fundusz()w publicznych: Fundusz domestykalny Stanf>w posiadał w kassie z końcem Sierpnia r. 1841: gotowizną. . . 27,316 złr. 6 kro m. k. w obligacyacll. . . .. 4,832 re - re f( " razcm 32,148 złr 6 kro m. k. Na fundusz ,domestykalny Stanów rozpisana 'f,y".dw(JCh poprzednich łatach. 10 jest 45,000 złr.
W dowie po okuliście stanowym Karulinie -Potakowskiej wyznaczoną została prawem przepisana pensya po 200 zr. na rok. Lat pięć, na które uchwałą Sejmu t roku 1835 przeznaczone było wsparcie. po 2000 łr. rOt':znie dla teatru polskiego, wyszły z koilcem Października r. 1840., a gdy Siany l1a Sejmie r. 1840. prośby przedsiębiercy nie ltJając, względem dalszego wsparcia nic óie wyrzekły, teatr bez tej pomocy nie ologąc się utrzymać, był w niebezpieczeństwie zamknięcia. W nagłym razie widział się Wybór stanowy tipO\'Vodowanym za zgodą wysokiego Rządu krajowego, toż wsparcie na rok 1 1;!41 dla teatru zaasygnować, w nadziei, że zatwierdzenie StalH)w uzyska. Co do dalS7.ego wsparcia, aż do objęcia teatru przez hrabiego Skarbka, takie Stan)" wyrzekną. (DokońcAenie n"stąpi.) Francya.
Z Paryża, duia 27. Maja.
Constitutionel donosi, że w bibliotece królewskiej znaleziono oryginalny text na powszechnym zborze duchowi(lst\Va.trancuzkieg() PQstanowionćj i podpisami wszystkich biskupów opatrzonej deklaracyi z roku 1682., przez Bossueta zredagowaną kartę kościoła gallikańskiego. Dokumeut ten ma byt natychmiast drukiem ogłoszony, wraz z tłomaCZClllem ustaw zakonu Jezusowego, ab)" sobie publiczność sąd jakiś utworzyć m()gła, o żywi olach obecnego sporu kociełnego. Z dnia 29. Maja.
Wewnętrzna wojna pomiędzy partyą legitymislyczną wciąż trwa jeszcze. Gazett e de F r a n c e jest zupelnie radykalną i stopniowo opuszczona od wszystkich. Jeden tylko legitymistyczny deputowany pozostał jej wiernym 8 tym jest margrabia Laroche-Jacquelin; wszyscy inni deputowani tej partyi z Izb obu obrali Codziennik (Quotidienne) za SW()j organ, a manifest ogłoszony przez nich dowodzi jasno, że zupełnie zerwali z Panem Genoude. Ten ostatni znajduje się w pewnym stósunku w r()wnym stanie jak Pan Lamennais, nie posiadając wszakże jego talentu. Pan Lamnnais, będący dawniej uIlramontanem i rojalistą, jest teraz republikauem i uajzacitszym nieprzyjacielem kuryirzymskiej. Pan Genoude tak:ie -pokłócił sił; z Papieżem i od da-\vnego czasu stoi Ga'ze.te de France w czarnej książce Pailstwa .ko-ścieluego. Prócz tego zakazał Arcybiskup'aryski Pauu Genoude miewania kazail w swej dyecezyi, tak, że radykalny ten duchowny pie od jednego t)"lko ill1erdyktu jest dotknięty. P. Geuoude jest człowiekiem upartym, ograniczonym łakomym a szczególniej przytem ambitnym, .nie chciał on cierpieć zadnego współubiegania się ze swym dziennikiem, lubo {?jo moie przytem bardzićj obchodził pienięiny interes, jak 'pol tyczne rywalstwo. Od czasu jak tylko Q u 0tidienne cenę przedplatyzniiyła na 48 franków, podwoila Gazette de France swe- ataki, z czego widać oczywiśCie, że dla niej'pytanie to li tylko było iuteresem pienięinym; bo Quotidienne pozbawi ją wielu abonentÓW, a to nadzwyczaj gniewać musi. Pan Berryer, który do tego czasu był połbożkiem w ocza.ch Gazette de Pran ce, musi od niej tera ponosić największe napaści. Panowie Bre,zć, Noailles i Valmy nie są lepiej traktO\Tani, .co większa Pan Genoude nie ochrania w swć"j":dziwnej demagogicznej złości nikogo nawet Najjaślliejszych. wypędzonych z Francyi. Zabawną jest w tej polemice rzeczą, że wszystkie inne dzienniki, bez względlł jakiej słuzą partyi przyjęly na siebie obronę Pana Berryer. Rozdwojenie partyi legitymistycznej równa się rozdwojeniu w partyi republikanÓw, tak, ze dwa te odcienia opozJ.cyi z kaidym dniem utracają swych zwolennik()w, zumałe ich ledwo jeszcze przy życiu utrzymać się są w stanie, a czas w którym znękane starością i wycie(lCzcniem zupełną śmierć ponios'!, jest zapewne nie bardzo daleki. Rząd wysIał Pana Baucher do ujeidialni w Saumur, dla praktykowania tamie nowego systemu ujeżdżania koni wynalezi()neo przez niego. Podług tego systemu ma być jak to już wiadomo będzie, rzeczą bardzo łatwą najkrnąbrniejszego ua\'Vet uła81awić konia, moina nawet po 35 do 40 lekcyach ujeid:zauia koni zupełuie surowych do frontu szwadrońu użył. Juz roku prz.e'Szlego zrobiono tu w Paryzu pod okem Generała porucznika Oudinot proby tego systemu. W skutek nich posiał minister wojny Pana Baucher do szkoły ujeżdżania koni w Saumur7"{;dzie dwa miesiące bawił. Skutek. jednak Iliom, i oficerowie dający od dawna w szkole jcidienia lekcye zgadzają siQ 1Ia to, że metoda });Ula Baurner wcale nie jest tak korzystuą, jak ją okrzyczano. Twierdzą oni, że kształcić mo.że doskonale ludzi j konie do pokazywania szluk w cyrku, dla ,jazdy jednak frontowćj uie 1Ia wiele się prda. Zdanie to podziela jui wielu s'llabsoticerów w Paryżu i ci na pogłoskę .7.e meloda Bauchera lila b,)'ć do kawaleryi Zil,prowadzoną, zawiązali się w towilrz,ystwo, maJące 1Ia celu oparcie się tej nowości. Związek ten wydał już .broszurę ,vyjaśniającą wszelkie niedogodności a navet szkody, 1Ia jakie kawalerya wystawiolli} będzie przez wprowadzenie tt:j Juetody. PJtanie to równie jak i remontowawanie wywołało wielkó} sJlrzeczkę pomiędzy ludmi trudniąceIni -się inleressami naszej kawaleryi, w czćm i komissya budżeto\va takle mocny ma udział. Komissya ta postępuje sobie bardzo -ostro w tćm wszystkićm co należy do ministershva \'Vojny, i tak istotny stan armii .zmniejszyla o 11,000 a tem samem oszczędziła krajowi 14 miliolJ(iw £ranków.
Anglia.
.Z Londynu, dnia 24. Maja.
1{om'sl)Ondent jeden Gazetyauszburskiej taki kresli obraz obecnych stós.unków Vlielkiej · .Erytanii: VVJaśnie \V ićj chwili grzmią arulaty .parkowe 1Ia cześć 25tych urodzin Królowt:j ":iktoryi, a za dni kilka u,płynie lat szesć od \vstąpienia ua tron KrólowćJ Jćj Mości, - lat .sześć od nieba dosyć blogosla,,;iOllych, .dla Królowej szczęśliwych, a dla narodu tćj ziemi .nie bez. aszczytu spłynionycb. Pomimo to, jakkolwiek nie należę do tych, co za\vsze pełIIi Só} strachu, ale raczej w przepowiedniach rc\'Volucyi i upadku Anglii same tylko upatruję \vidziadła r.ozognionćj fantazyi, przyznać ,ws.zakle muszę, że !IV żadnćj jeszcze ch\vili .panowania Wiktoryi tak czarne na horyzoncie Anglii nie wisiały chmury. Sprężystość owa polityclUc%O i llaudlowego ducba Ilaro(lu, która ministrom polowę cięZaru spra\v rządowych .odejmować była zwyl,Ja, .zdaje się całkiem lWpuszcza.ć, tak dalece, żc () b e c n y s t a fi Anglii poró\'fllać mozna ze .stału'm człowicka, który ciśniony c h w i lo w ó} chorobó} nie Iliebezpieczną wprawdzie, ale odejmując.! spoobność do pracy, pomimo to zlIJus7.Qnym jf'st zwiększem sił wyłęzeniem potrzeby swoje opędzać. W krajadl konstytucyjnych tak dalece trudności ministrów wypływają z ich stalIOwiska , ich stósnnku do PQłitycznych pl'"l<,ciwllików i z samJch walk stronniczych, że prawdziwe kłopoty rZi)dU\ve tak się zbywają, jak gdyby względem spraw parlamentarnej przebiegłości i ex)'stcncyi ministeryalnćj podrzędne zajmowaly micjsce. "\IVszakże Sir R. Peela kłopoty nie są tego rodzaju: są one wyiszego rzędu, a nadzwyczajny wplyw, jaki Ilawet według zdania nieprzyjacioł jego poiada \\, Izbie niiszćj, nie zdola go wyni<,ść ponatl uciążliwość ('zasów , ani mu dozwala truduość tę połoŻenia b r e v i 10 a li u załatwić. . Stan Irlandyi, rozdwojenie w kościele szkockim, zatamowanie handlowe, spadające ceny płod(j\v .ziemi i niedobór w dochoilach palu,twa, oto są wzglętly nader wazne dla llOlitycznegoszt.zęcia Anglii; i nie '\vacham się powiedzieć, że w porównaniu z waincmi remi kwestyami przedmioty angielskićj polityki zewnętrznej, nawet sprawy .indyjskiej i koJoniałnej polityki mniejszćj są wagi. Wszakże i łych k'Westyi dotknąć niepodobna bez dojrzcnia stron uiebilnlzo pomyślIch. W ąlpią tu w ogóle, a tu Ili\\vet męzowie rzecz .tę dokładnie znający., iżb.r popędliwość O'Connella i wpł;yw rzymsko-J...atolidipgo dncllOą'ieilstwa .rokosz jakiś lub coś podobnego wzniecić miały. }>omiędzy Repealami lIirmasz ani jcrlnf'g.o męża wyzszego stanu., albo wyjąwsy jednego O'Conuella, znaczenia politJTznf'go. Jest to tłnm POsprilslwa., maj,)C,r na czele adwokatów i kilku duchowllydl., i t.cuduo powiedzieć., ktoby w razie stanowczych kroków tłumem tym kierowal. O'Connell będzie .unikał \vybuchu, bo OH wie dobrze, że miejsce jego nie jest na polu bitwy; wszakżc i staremu czarowuiko,vi zaklęte przez niego .cIuchy psotę \vyrząd'lićby mogly. Tymczasem KrÓlowa n i e O(hviedzi lrlandyi w tJm roku, a coraz .to więcćj wojska wysylają do Dublina i Co.rku, kOllcem zajęcia średni(:j i pohulllio\H;j Irlaud)'i. POpi8 fekJ-ulow ,odbyv.a się banlzo czynnie, j już w tćj chwili wynosi sila zbrojna lądowa tv Aulii, .SzkucJi i IrlarJd.vi ekolG 35,000 .łudzi, .nie licząc w to policyi. "\IYzt;I..,dem Szkoro.vi ma się rząd bierllie, ale uie będzie się wa('hał obsadzić 'y lu p!ebanii \VaJ..ują ('zęści uarodu szko('kicgo. Prawdą jest to, że Ilartya .Nonintrnsionislów straciła \iększość glos(hv \V zebraniu PO\'Vszechnem, co było prz.vczyną ich wyst.!(Jienia. ])op(iki większość tę ł\łosów 1'0siadali, czynu ości ich naturalnio calą Jtli.ały w,ainośt jakićj 1m powaga najwyzzego bOIu kościełncgo udzielić mogła. Tcraz pozfJali, ze zeslratą więk8zości głosów taz sama }Jr.oil, którćj dotychczas uiywali, pl"zeciw nim Ei,: obróci, jedynym przeto środkiem uniknieuia klęski zllł)elnćj było wysląpienie ze zgrom!ldzełlia w którćm rej wodzić przestali. - "\'V8zystkie te okoliczllościzasługują na czuj m! baczność rządu; wszakże połozenie trzecn tycb hrólestw więcćj zapcwne mieści w osobie pof;różki., alliżdi niebezpieczeilstwa. Z dnia .3 O. Maja.
Rząd jak się daje nieodzownie postanowł użyćśrodJ\.(hv prymusowychprzeciw zgromadzeuiom Repeałów w Irland.vi. Wielu urzc;dnik6w 11I'zez Król. Kummissyę Sędziów pokoju ukaranych zostało., poniewai na zgromadzeniacb wspolłlnianych byli obecni i twierdzą z pewnością, że rząd przy pierwszij, jaka się nastręczy, okazyj, O'Connella przyaresztować każe. 'JVhigowie irlandzcy i umiarkowani poczytuhc tez politykę r7..[}dl1 .za nieco nieh.ezpieczną, oświadczaj.!, ze sposób tMma(:zenia .się słalHiwczy Sir R. Peela w Izbie niZszej bardzićj jt'szcze umysly w Irlandyi podburzył. Spodzic\vam się, ie rząd nim do środkó\v przymusowych przysf<1pi, ł-Ozciąglość tycllie i ich możliwy skutek zapevne dokladuie rozwaiy. Skoro O'CowJeUa przed Sąd slawić i przekonać można, będzie to zaiste z wielką korzyśdą dla spra\vy porządku., pokoju i dobrej administracyi w Irłandyi; jcZeli się zaś na co podobnego })onvą a kuszenie na nic si nie przyda moglJby bardzo szkodliwe ztąd wyniknąć skutki. Admiralicya z wielkim pospiechem parostatki uzbraja, które alliunicyę i żywność przcwo.zić mają; wojska S,! liczne i dobrze wyćwiczoue i na O'Conoella spada odpowiedzialność, że na przekorę leisló!ly"'nej wykoJłilwczćj \vJadzy po/ączonych królestw, SWIJj syste.m podburzallia ci')le popiera. Twierdzą dzisiaj po\Vsz.cdmie, że posclsh\"O korony do Parlamentu nydanem zostan.ie, zalecające Izbie tcj, .aby wszystkie kroki i czyny zmierzCljące do podziall1pailstwa za zdradę i zbrodnię stanu ogłosiJ.a. NiezaworJną, zc chociai Anglia i Jrlandya aktem P-arlamcntu ł)olączonc zosta/y, więc tu poł')cunic przez cofnięcie aktu owego zniweczonćm będzie, jednak. w księdze pra\v iłngielskith jest pewna liczba statutów, mających organiczny charakter, nie łlleających zatem t.ymie samym kontcowersoJl, ('o inne prawa. Tak. n. p. konstytucya tel"rytoryalna kraju i pl'awa dynastJ'-czne, które dom brunwicki na troll wyniosły, równie ą ustawami pailshviI i równie ś\viętemi i trwalćmi, jak gdyby tworzyły częć owego IJiepisallcgo mysterium, nilzy\vancgo konstytucyą W. RrJtallii. Rq)('alc w Irland,yi, Seceders (odszczepieilcy) i wolni Presbyterianie w Szkm:yi wszelkie granice wolności prze. kroczyli, odkąd zasady wyznawać zaczęli, którc wszystkie władze krajowe za niezgo.dne z istną-' cym porządkiem rzeczy poczytały. Jest to zaiste najwyiszym zaszczytem konstytucyi angieJskiej, że będąc dość rozci,}glą, aby wszelkie s".obody obywateli w granicach swych r.ozwijać, równoczf'śllie tak tei Jest silna., ze napaf].v wyuzdania z zewnątrz bez uszczerbku znieść i wytrzymać może. Obecne ministeryum cał,} moc zabiegów O'Conndla przetrwać musi, i ou z swej strony grozić bę(Jzie, ale 11ó! czyny si nie oU1ieli a potęga rZiJdu najlcps.zym dowodem że poktlj łrlandyi nie (Iozna sz'\V.mkll. VV l\lanchester od wczoraj uie została wi.ę<:ej spokojność łmbłiczna .zabUr7.0Ul).. Wczoraj rano sła,viono 'lO £10.30 aresztowanych, części,} żołuiefZY, częścią obywate.li prud sąd c}'wilf.JO-,,'ojskowy. Że jednak njcbJ"ly (]owody oskarzające IJporządko'Vau.e, j wieł.e osób obwInionych o czynny udział nacieraniu na poli. cyą ni.e były jeszcze aresztowane, odłozono do dalszego czasu sprawę. Widu cii(zko TaJ1)IJch. konstablów policyi do szpitala zawieziono, a jerJen z nich nawet pewno przy z;yciu si-ę nieułTz]-ma.
H i S Z P a n i a.
Z Pary za, dnia 31. Maja.
Rząd odebrał następującą telegraficzną depeszę z Madrytu: ,,"\'V moc debetu z d. 2b.l\Iaja Kortezy zostały rozwiązane. Nowe z.gł"-omadzenie zwołano na d. 2hgo Sierpnia. - Placenie podatków od d. 1. Stycz. 1843. ogłosz.ono za fakultatywne. Wszyscy Hiszpanie, w moc wyroków s.,dowych od d. 1. Stycznia
Alp es donosi z d. 28. Maja, że w jednej części 'górnegO'. ''VaIlis, I!zczególniej na dolinach odleglycll od bitego traktu wszelkie uzbrojenia do wojny domowej bratniej przedsiębiorą, i ze duchowieństwo przez rozglaszonic rozmaitych wicści lud buntuje. W takim stanie rzeczy, a szczeg()lniej po odstąpieniu dawnego rządu, stanie się "die jungc Schweiz" młoda Szwajcarya pmlktem centralnym, oKoło którego cala opozycya przeciw ducbowieństwu zbierać się będzie. Obawiamy się, aby Wallis nie byl jnz na zaraniu anarchii. Kapitan Joris Jllarsaz, znany ze swego nieustraszonego szturmu na Grimisuat 1. Kwietnia 1840. oświadczył listownie Prezesowi młodćj Szwajcaryi, ze &:hce cbętnie do tego wstąpić związku, i ze mogą się po nim, we wszystkiem co tylko dla dobra przcOsięwezmą Ojczyzny, nieograuiczonego spodziewać poslu8zeńshva. "Przedtem, piszc on dalej - nic wiele trzymałem o młodćj S z waj c a I' y i, zdawał mi się nawet ten związek niepotrzebnym , alc dziś- wśród obecnych okoliczności, powinnośći,! jest kazdego szczerze ojczyznę swą kochając-cgo obywatela f.qczyć .się. z nimi lIa obronę uzyskanych praw i. k1'\vią okupionej kunstytucyi.« Obiedwie. ptye' \r: Monthey istotnie juz 21. Maja. stały napneciw' sobie gotowe do boju, tylko że tamtejszyPre-zydent J. Torrent wpadłszy pomi..dzy wyciągnięte linie przeciwników, udobrucbal. i€h jeszcze. Następującego> dnia roze!;zła się pq;łoska r ze górale. zamyślają na Monthey uderzyć. Władza miejscowa ządala pomocy i zaraz.. tez 30() ludzi weszło dO' miasta pod dowództwem wzwyż wymienionego. Kapitana Joris;. - oświadczył on wojennemu departamentowi, .że się- natychmiast oddali z swymi InlźJDi, skoro obawa ataku na miato zniknie.. Rada p3ństwa wysłala natychmiast na miejsce dwóch z swych członków, Pana de Rh-al' i P. Advocal. Przy wstępie tycb dW(>ch deputowanych do Monthey hyły się jui partye uspokoiły na zapewnienic . dane przez Prezydentów z TFoistorrent i z 11lierthal" ze ich gminy wcale nie m-ają nieprzyjaciełskich zamian)w, i ie się jedynie dla tego S Z waj c a r y a.' nzbroiły,bosłyszały, że Młoda Sz wajcarya Wall i s - Wiadomość szwajcarskiego ma Zamiar uderzenia na nich. Pan Joris miał dziennika "B.eobachter« jakoby parlye w mowę, kt6rą przez swą męską otwartość śmiaWallis' mialy się porwać do broni, nie była' jak łość i miłość tchnącą ku ojczyźnie, mocne na się zdaje zupełnic bezzasadną.' Echo des słu(:haczach sprawiła wrażenie. Dnia 23. o 11..
1840 roku skazani otrzymaj,! wolność swoję, .bądź, że już na galerach, w więzieniach albo twierdzacn karę swę ponosić zaczęli, b,!dź, ze deportowani albo wygnani zostali. Dekretem z dn. 24. Maja ustanowiono komissyę, mającą sobie poleconem ułożenie w ciągu trzech -miesięcy projektu do. prawa względem towarów bawełnianych; dekretem tejze daty następuj,!cc ogloszono mianowania: Generał Cortinez mianowany Generał-Kapitanem Katalonii, Generał Seoane Generał-Kapitanem Aragonii, Generał Hoyos Generał -Kapitanem prowincyi Baskijskich; tego wyręcza tymczasowo w ministeryum wojny Generał Negueras; Generalowi Aleson poruczono dowództwo nad piedlotą, zaś dowództwo nad milicyami krajowemi zatrzymał Generał Linage. Chociaż telegraf Bajoilski podczas dnia wczorajszego w bezustannym był ruchu, rz,!d nie głosił jednak nowych depeszy z Hiszpanii. '! .z Madrytu, dnia 26. Maja.
. Gaceta obwieszcza mianowanie Marszalka tMafSchal de Camp) San Miguel Generał - Ka. itanem Barcelony. Wydany na wniosek Ministra skarbu Mend.izabala dekret Regenta wJTaia: ..Art. I. Ludłiość do płacenia podatków przypadających od ł. L\ltcgo r. b. nie będzie przymuszon'!, dopóki prawo budżetowe albo inne jakie szczególowe prawo na najbliŻszem posiedzeniu Korretów nie zostanic uchwalonćm i do pobierania podatkÓw autoTyzac:ra nie nastąpi. Art. II. llość podatków, kMre gminy albo osoby prywatne dobrowolnie zlożą, od podatków, które Kortezy ustanowią, potrą<:ona być ma.
N i e ni c y.
Z Franlfortu nJM., dnia 30. Mnja.
Czego wczoraj się spodziewano, potwierdza.
się dzi!)iaj: druga Izba holenderska odrzuciła 3'2 przeciw 22 glosom prawo ()o konwersyi.
Fondy tez holenderskie były na dzisiejszej giełdzie bardzo niepoknpne. l11tegrały spadły na 53 7 8 , więt:ej więc od wczoraj ()o 2 procent,.
a o 3 procent. od piątku. sta z swemi ludźmi. Serbia.
Z nad panicy tureckiej, dnia 19. Maja.
(G. P.) - Kara Georgiewicz wezwania wydane60 doń pnez Portę, żeby dobrowolnie rządy złożył, nie przyj,!ł. Hafiz Basza nie mając żadnego względu na to wzbranianie, czyni sh)sowne przygotowania do nowego wyboru Xięcia. Zreszfą zdaje się, że Xiązę Alexander oporu zbrojnego przeciw nowemu wyborowi stawiać nie zamyśla lecz tylko udawaniem dobrowolnej rez)"gnacyi się brzydzi. Z Eukarestu donoszą, że w domu hospodara jakieś zatargi zat!zły, w skutek których kilku sług hospodara oddalono, ie '\vszelako rossyjski Konsul Generalny zręcznie dobre porozumienie przywrócił i hospodara do przyjęcia na powrót oddalonych spowodowal. Co do przyszłego wypadku wyboru Xięcia Serbii, w Belgradzie rozmaite krążą zdania; podczas kiedy większa cZęść myśli, że po od. daleniu Sarima Effcndiego wszelka nadzieja dla AIexandra Georgiewicza znikła, twierdzą drudzy, że nowy Rejs Efendi Miłoszowi Obrenowiczowi równie nie sprzyja, jak jego poprzednik, i ze Rosya, uie przypisując iadnej wartości temu albo owemu wyborowi wszelkiego Dai} wpływu pozornie się zrzekła.
Egipt.
Z Kairy, dnia 21. Kwietnia.
Anglicy schwytali na morzu Czerwonćm, pod Saualven, d\'V3 okręty z niewolnikami, Kapita-.
nów kh bez zaduego procesu kazali natychmiast na maszcie powiesić, poczem odprowadzili oba okręty do Sauaken, gdzie niewolników na ląd wysadzili i na wolność ich puścili. Ten przykld zatrwoży zapewne innych hamUujących niewolnikami, ale jcźliby AngliC";y i tutaj tak postępować dl.Cieli, w krótce mogłoby postronków zabraknąć, a potem i niejednego Europejczyka spotkalby ten zaszczyt.
Rozmait e wia domości.
ZP o z n a n i a, d. 6. Maja. - O znaczeniu rozpzynająfcgo się jutro jarmarku na wełnę nie można dotychczas nic pewnego donieść, zdaje się wszclko. że dowozy będą znaczne. Liczba kupcow podobnie nie mala. Według wia
105t
domości z Wrocławia ostatni dzieii targu tamecznego dla producentów byl najpomyślniejszy. Do d. 31. Maja sprowadzono tam 52000 cent., z polniędzy tych 5000 z Polski i W. Xięstwa Pozn. Z K l' a k o w a. - Pród artystów polskich, z Gazety krakowskiej juz znanych, występU). tu w rolach gościnnych Pani Klauer, artystka nadwornego teatru Drezdeńskiego; której a, oddana z talentem i wyZszem ukształceniem, r(>wnie jak i ze znajomości,! serca ludzkiego, powszechn,! na siebie zwróciła uwagę, tem bardziej, że do zalet dopiero wspomnionych dodać trzeba trzeba i dginość tej młodej" artystki do poprawności języka polskiego, co jej się pny niejakiej wytrvrnłości uda w kn>tkim czasie, i zbogaci naszą scenę, ile, ze dotąd brak artystek, do ról wyiszych usposobionycb, powzechnie -się czuć daje. Wystąpienie Pani Klauer w sztukach: ..Miłość 'Wszystko może," i ,syn puszczy,,, ł)dzie w piórwszej przedstawiła rolę Franciszki, a w drugiej Parlenii, przewYZSZYWf;ly oczekiwanie, z powszechnem było pnyjęte zaduwuleniem od publiczności tutejszej, która ją kiłkokrotnem zalOzczyciła przywolaniem , oklaski zaś podzielał z nią P. Chomiilski w roli Illgomara, którego rzadki talent piękue rokLlj(' nadzieje dla sceny ojczystej. W. F.... Ze Lwowa. - Pisma tutejszego: »Biblijo.
teka naukowego Zakladu imienia Ossoliilskich", wYf;ledl tom 4 i zawiera następujące artykuły; 1) Polonelltychia z rękopisu Andrzeja Lubienieckiego. Rozdzial XVJII. Interregnum po śmierci króla Stefana. - Rozd. XIX. I}anowanie Zyg. lU. do roku 1617. - 2) Kr6tki rys dziej(>w i spraw Lisowczyków, przt'Z Maurycego hr. Dzieduszyckiego (ciąg dalszy). -3) O języku polskim i jego grammatykach, przez.T. N. Deszkiewicza. Rozprawa trzecia. - 4) Posiedzenie doroczne Zakladll, dnia 12. Października 1842. Przemowa zastępcy kuratora Gwalberta Pawlikowskiego. - 5) Rozmaitości literackie: a) Poprawki i dodatki do ,odpowiedzi na za.. rzuty względem dzwonu u S. Jerzego, X. B. L. h) Rubon, pismo czasowe wy.dawane przez Kaź. Bujnickiego. c) Historica Russiae Mollimenta, ab A. J. Turgeuevio. .d) Pomięszanie Jarosza Dejły. " e) Polsce w Polsce, czyli też Polszcze w Polszcze pisać i mówić naleiy? J) Mcdal ruski (z tablicą). -Rękopisma księ skiego, przez Alex. Batowskiego. (Dokończenie). (Z podobizną). - Tegoi pisma wyszedł tom piąty i zawiera co następujc: 1) Poloneutychia z rękopisu Andrzeja Lubienieckiego. Część wtora. Rodział I., II. i III. o szwan.
kowaniu szczęścia korony pol8kiej i W. K. Lit. w r. 1612., 1613. - 2) O języku polskim i jego grammatykacb, przcz J. N. Dcszkiewicza, rozprawy trzeciej (dokończenic). - 3) Krótki rys dziejów i spraw Lisowzyków, przez Maurycego br. Dzieduszyckiego (ciąg dalszy).
- 4) O pierwszych zaborach Wariagów na ziemi lechickiej i o grodzie Czerwieńsk, przez Kazmierza hr. Stadllickiego. - 5) Zdanie spra,.
wy Z zynll.ości Zakładu, przez dyrektora A. Klodziilskiego. - 6) Rozmaitości literackie: a) O życiu i pracach W. A. Maciejowskiego (z o:bcazem). b) ifftnfd)aft btl1 f(a»ifd)m ID1t)tu »on Dr. ,3gnaą ,30. anufd). c) O rękopiśmie Długosza o herbach polskich. d) W apowie, wyraz w slowniku Lindego niewłaściwie umieszczony. e) Rękopisma księgozbioru Ossolińkich. j) Rękopisma dziejciw polskich przez l)\ugosza (z podobizną tabl. 1)
Teatr l.oI8kl.
Dnia 5. Czerwca, w teatrz polskim oderano dwie sztuczki: ..Mąż i Zona" i ..Za. c h ó d s ł o 11 c a" z wielkiem zadowolnienicm widzów przytomnych. I sztuki przez się, i gra aktonhv rzeczywiście byly cickawe i piękne, a wystąpienie pierwsze Pann.v Szymańikiej. uieakhlrki, najżywsze wzbudzilo oczekiwanie ił u3stępnie oklaski. - Panna SzyDlańska pięknie wykształcona i dobrze wychow:ma osoba, taką do teatru miłości:} jest przejęta, iż na własny koszt podjęła do Poznania podnl-i z, Krakowa, aby na scenie tutejszej po lnykrotnem wystąpieniu wycz.vtać só}d public7.llości o swoim talencie, a w razie spodobania się ofiarować go na korzyść powszechną, nieroszcz:}C przeciwnie najumiejszej do wynagro(fzenia pretensyi, gdyby smutnem zrządzeniem losu usiłowania jej artystyclone uie miały w publiczności tutejsz';j zupełnego znaJeść applauzn_ One;dajszy wieczlir okazał. z.e ę;ra Panuy Szymańskiej przypadnie zapcwne do ę;ustu ogółowi tutcjszemu; pewna szlachetność. \'Vcalem wzięciu się, staranność w ubiorzc, wid.oczna pracowitoŚ:Ć '" zrozumieniu i vwl.adnicnin roll, prz.ejmuj'lca żywość w oddamu uczuć burzłiwszych, czujność chwalcbna w położeniu przycisku na właściwy wvrilz w mowie, wszysrko to razem kilkakrutlle: i rzę
siste wywołalo poklaski, a jeieli do tf'go stopnia nierozgrzało publiczności, by łJrzywołała z osobna Pannę SzymaIlską do odcbrania znaków najwyższeę;o zadowolnieuia, pochodzllo to tylko stąd, że pierwsze występowanic każdego prawie artysty nieoswojonego jeszcze z publicznością i rutyną sceniczuą, sprawia w uim jakuweś wahanie się i probowanie, które widó tudzi raz ponlz oudzonJ' jui zapał ! podzlWlele. - Tok Je.clnotaJny w głosie jako I )?oruszemach; odlame, ze tak powiem, roli w Jednę cal ość , może być tylko skutkiem kilkak.rotnego przynajmniej wystąpienia artysty. pierwszego wystąpienia P. Szymańskiej, wnoSIĆ mozna z pewnością, że talent jej, szczeg61niej w rolach nieco wyżej nastrojonego uczucia, żywioł swój znajdzie, że przy pracy i pieczołowitości znakomicie i świetnie rozwl. DąĆ się może.. Bć i cały nasz teatrzyk, w początkach sWOIch Jak w pocz'!tkach przemian Owidyuszowycb, -rudis indigestaque moles,przy staraniu i pracy jakże się znacznie dziś już naprawił. Role dokładnie umiane, troskli., wość w ubiorze, pewność gry coraz większa, rozwinięcie niektórych talentów coraz widozniejsze-, nie sąż to .pocieszające, błogie O\'Voce zabiegów i starań, pilności i ę;orliwości osób w postępie sceny narodowej udział biorących? - Pokazuje doświadczenie, źe zaimprowizowanie ud cazu doskonałego teatru, zwlaszcza w okulicznuściach uiniej,szych, do marzeń i poetyznych chęci policzyć naleiy, gdy prze ci. wme cierpliwuść, pracowitość, sumienne trudClw pokony\vanie, pieczołowitość i wytrwałość stateczna, prostowanie wvkrzywionvch zabiegów i dązności, krzesanie.i ociesvw:nie nrośli niepotrzebnych , przetorowauie śieszek lJIezllnych, rzeczywiście-choć zwolna-prowadZI do owego Eldorado, którebyśmv od razu chcieli mieć, bez pracy i starania po pafJsku - TulilJanowe drzewa sprowadzają się za droie pieniąd"l.e z Francyi, - rodzima jablori nasza samą pieczołowitością i cłlOdowanicm troskliwem do wydania owocu się skłauia. - Obraz ten do teatru naszego przJshiso",any, w postępach ouegoź coraz widoczlliejszycb, lmjlepsze znajcluje potwierdzenie. Cz';m wi4;oć i slońce dla drzewa. tem doch.oclv i obecność publiczna dla teatru. Chcem.d, więc żeby uwiędła i zmarniała latorośl nieco okrzesana już i wypielęgnowana potrosze? - odejmijmy jej dochody, OdCjJllijlllY świallo i cie. Ilło. kt6re padaj,! na scellę przez życzliwą naszą obecność, a wyginie niechybnie! Chce. D.v Inzeciwnie by ię utrzYIl1J'wała. wymbrala I doskonaliła narodowa sccna? nie bądźm \'i.
(I.ziecmi, które z.amiast krok no krok zbliiać się do przedmiolu , którego pragną, przeciwnie \"'I'zeszcz') i krzyczą, \ohją na prz:cdmiot żebydo 11icb j.ft zbliiył! .
(Dodatek.)
DODATEKdo
Qaetu w. XięjtłlJa POłłań.',łego.'
.Al t31.
t843.
W Czwartek dnia 8. Czerwca.
W kięgarni. J. K. Żupańskiego wyszly naslępuJ'jce dZieła: Wiadomości o koufederacyi barskiej, Z godlem: Historya przodków zawsze dla tego cieka.
WI\, któ)'y godzien mieć ojczyznę.
Velła eli,s. 10 Z"pl.
Pieśń o ziemi naszej, z godłelU: Paśdź moie i naród wielki, zniszezeć nie moie t tylko nikczemny. Słan. Slas'i/.ic.
Cena eks. 6 Zllpl.
Szanownych subskrybentów na rycinę ,,,tęźnła z obrazu Postempskiego, upraszam o odebrauie s\vych t:xl''lIplarzy. Poznań, dnia 6. (;zerwca 1843.
W. Kn rnatowski.
OB"" lESZCZENIE.
W ogrodzie Kórnickim jest na spnedaz 50 sztuk drzew cytrynowych rodzących.
ił o ID ini um maję tn oś ci K ór ni ck iej. Wieś I' i e r z c h 110 pod Środą, mająca z łąkami lOBO morgów Magdeburgskich rozległośd, gospodarstwo przemienne jJli urządzone i zupełny inwentarz, jest od S g o J a n a b. r. na kilka lat do wypuszczenia z wolnej ręki. Blizsza wiadomość na tniejscu, lub podczas wełnianego Jarmarku w Bazarze pod Nrem 3. u B i a ł k o w s k i e g o.
Dla lubownik6w muzyki.
U nizej podpisanego naby można w umiarkowanych bardzo cenacII : ł skrzypce fabryki Straduarego, l skrzypce fabryki Guernerego, l wiolę fabryki Hopfego wraz z znacznym zbiorem nót na skrzypce i pianoforte, jakoto trio, kwartetty, kwintetty i t.- d., najsławniejszych kompozytoró\v. Przytem jest u mnie do nabycia skrzydło z sławnej fabryki :Berndta w Wcocławiu, na kMrvm Dr. Liszt grał. H. Sussmaim, antikwarz. ulica Wodna Nr. 2. Młodzieniec, umiejący pisać po polsku i nie miecku, chcący się oddać zawodowi destyla. t?lstwa i rzeźł)iarshva, niechaj się :zgłosi pod :!Srew 13, ną Chwaliszewie.
\tV porze teraźniejszego jarmarku na wełnę plecam łskawym względom załozony tu nowo' przezemnie kantor bankowy ł wexlo,vy, ofiarując się do podejmowani3: wszelkicII tego rodzaju zleceń za najmnial-ko,,,'ullszelu wynagrodzeniem _i przyrzeImjąc ró\vni l.zetelną Jak SkOI-ą usługę. -: Prócz tego przyjmonrać i uskuteczniać będę "\vszelliie komissa i spedycye n a 'v e ł II ę pod słusznemi warunkami. . Be'lłtHł' H.ushel.
'(antor mój znajduje się przy Szerokiej ulicy Nr. 2"2. na pl er,vszelłł iłiętrze.
X XXXXXXXXy.xxxxxxxx xxxxx xxxxxxxxxxxxxxx ; + ".__. o_ __Wj Nowy mallonło'ł'l'Y f"orteElllian ". ksztalełe skrzydła, 1)r:J.
i o 7 oktawach, z prawdziwemi angielskie . I mi stronami stalowemi, l1ajpełniejszym 5:1 dźwiękiem dzwonnym, u nł-ig walce, ";:1 I bardzo trwale budowany, stoi razem łJ i:;1(ł z pudłem w hotelu Saskim w Poznaniu łJ i:! na przedaź za tanią. cenc; :S (ł 11J Tal. łJ ';'"@J@\@o@J88e8+ XXXXX(XXXXAXXXXXXXXXXXXXXAXXXXXXXXXXXAX
Przetluż t'l.yhów.
57 tryków z zarodowej owczarni w H lin er n, powiatu W olawskiego, odchodowanych po ba. ranach i maciorkach czystej krwi z trzody Xię.,i .Lchnowskiego, stoi n.a przedaz od dnia dZISIejSzego w olierzy P. Ihick pod Tyrołczykiem lIa placu Sapiezynskim. Podpułkownik Neuhauss.
Poznań, duia 6. Czerwca 1843.
e"8 e..8..e " fb , w. , ł Lemn'''"' . IIJ I 1iJl., liwern,,' BBRLINA a I "."mom" 1l1J .
e poleca podczas jannarku na wełn Szano\vnemu Obywatelstwu i Prześwietnej Pu, bliczności SW()j jak najlepiej dobrany skład materyj na spodnie: bukskinowych, : '.
trykotowych i płóciennych drelowych; materyj na kamizelki: latowych kaźmirkowych, jedwabnych i pikowych; szalów i chustek na szyję; tudzież prawdziwych Wschodnio-indyjskich chustek do nosa, latowych 1m surdutów, szlafroków, kapeluszy ci la ressort i rękawiczek; co do przede miotów gotowalnianych: wybór potrzeb na podróże srebrnych i angiel- 8 : skich platyrowanych, szczoteczek do włosów, schowek do cygarów , i a wiele innych do tego wydziału należących artykułów. Mieszkam w starym rynku pod Nr. 56. u handlarza mebli P. Plock, podle kupca Pana Trager. . $.._... ._..8..e
Między Naramowicami a No",,! wsią pod Po!toanicm, znaleziony jelit z ty kieszonkowy zegarek wra z kluczykiem, mOcno przez kola uszkodzony. Właśdciel jego, po zwrócie Iw5ztóW druku, moze go odelirać od gospodarza kamienicy przy ulicy Szerokiej pod Nr. 7. położonej. Poznań, dni a 7. Czenvca 18-13. Georgin w flallckac mianowicie zaś w korzeniach, w najpiękniejszych i najnowszych gatunkach, jakoteż dawniejsze gatunki w rumlach nabyć jes70cze można za bardzo zniżone ceny u fI. Barthold w Poznaniu. przy ulicy MłYllskiei Nr. 7. InifJdzy ulicami Ś. Marcińską i Berlińsk,!, lub tez w ogrodzie na Kundorfie obok ogrodu Kasynowego.
Odebraliśmy w komisie ShlndWody Selters/i,ieJ 1i/"nlltołD"eJ i będziemy sprzedawać po cenach jak najumiark.owańszycb. BiecZ1ńskł Sehlołdt, kantor przy ulicy Wrocławskiej Nr. 12. .. (jhmłcl 1'V.vborne(;o gatunku przedaje tanio J. B, Kantorowicz przy moście Tumskim w Poznaniu.
Zęby z angielskiego szmelcu i Paryskiej emailiiw:złoteiplatynowekal.sulki oprawne, tylko od najsławniejszych kunsztmistrzów tutejszych i zagranicznych wyrabiane, wprawiam za najumiark:owallsze ceny. - Te tak zrobione zęby nie różnią się w niczem od naturalnych, i nie sprawiają uieprzyjemnego zapachu z ust, jakoteż przez całe życie nie zniszczą się. - Powtórnie zwracam uwagę na doskonałe powidełka Paryskie do zębów, również na nowe napełnianie do zęb()w, za pomocg którego thore zt;by pa zawsze utrzymać liiI,( mogą. W olff} Król. approb. dentysta.
Poznań, ulica Wilhelmowska Nr. 2'2.
obok. hotelu Drezdeńskiego.
Przedaż k.onła.
W piątek dnia 9. Czerwca w południe o 1;0dzinie 12. w podwórzu kamienicy P. Beuth (przedtem Mtel de Warschau) przedanym bę.
dzie za gotową zaraz zapłatą w grubej monecie Pruskiej najwięcej dającemu dZielny kOił zaprzęgowej, wałach, maści karej i 7 lat stary. A n s c h CI t Z, .
Kapitan i Król. AukcyoDator.
cZ3jących się chlubnie swojemi skutkami, a opis3nych w dokładnym dołączon do nich sposobie używ3nia, zn3jduje si2 skład tylko U niżej podpisanego: Aromatyczny olejek z ziół lu rośnieniu i upięknieniu wlosów , przedawaby z tą gwarancyą, ia równie jest skuteczny, jak wszystkie doti}rI zachwalane drogie j częI>łokroć przeszło Talara kosztujqce tego rodzaju artykuły. Flakonik takiejże wielkości )5 I!gr. grubą monetą.
Poudre de Chine, P. """'8' Spó'''' ., Parutl... Sposób niezawodny i wcale nieszkodliwy nadawania siwym, rudym i w,yplowialym włosom w ciągu 2 do 3ch godzin pięknego naturalnego i trwałego czarnego lUb brunjłtneo koloru, wed.łe ź,yczenia interesenta. Srodek te.n prtedaje Blę pod warunkiem, ze jeżeliby używany ściśle podług przepisu nie przyniósł skutku, zapłacona cena zwrócona zostanie. _ Cena za wJelką tlaszkę 1 Talara.
.. .. połowiczną \ Talara.
Doświadczona tynktura na włosy.
Pewny j w uźyciu calkiem prosty nieszko.:JIiwy środek nadawania bialymt siwym, wyblakłym i bardzo płowym włosom W krótkim czasie pięknego ciemnego koloru i ułatwiania im wzrostu. Rozbierany i aprobowany przez Wladze lekarskie w Berlinie, l\'Ionachium i Dreznie. Cena za flakonik l Talara.
Perły zębne.
Pewny środek ułatwiający niezmiernie dzieciom wyrzynanie się zębów, wynaleziony przez Dra. Ramois, lekarza i akuszera w Paryzu.
Cena za puzderko z instrukcyą l Talar.
O wybornych skutkach tych pereł zębowych posiadam liczne zaświadczenia, które na żądanie każdemu przełożyć mogę. PrawdzIwa hvią naz\vana pomada Jamesa Da"y Londynie, nader skuteczny jrodek pozyskania w jednym miesiącu włosów na głowie, faworxtów, Wąsów i brwi. CeDa Za tyielek orygin. opisem 1 Tal.
ł< "półtyg. .. «\ Tal .
Cosmetique Americain, sposób nowy niezawodny i wcale nieszkodłi. wy do spędzania chróst i trędów z twarzy, jakotei do przywrócenia skórze delikatności i fładkości. - Cena za tlakonik z instrukcyą iI Tal. O lladztvyczajnych I niemyloych skutkachł05tego €rodka przekonały rozmaife i rozliczne doświadczenia; możemy przeto polecić go śmiało wszystkim osobom, którycll twarz trd'y i chrosty zeszpec3ły. Zupełne zniszczenie nagniotkó,v: i odcisków! NicZ3wodnv środek na doszczętne na zawsze wygubienie odcisków j nagniotków w sposób najmniejszego niesprawujący bolu i znpełnie łatwy a w najkrótszyin czasie, w opieczętowanych pudelkach t z oryginalnym opisem opatrzony. Pudełko po Tal. NujnO"'M=1I ",unu'nzelt.
Pomada ananaso\va, niezrównana, najdelikatniejsza wonia ku upiększeuiu włosów i ich porastaniu dzielnie skutkująca. Cena sloj3 % Tal. Jedyny sUad uJ. J. Heine w Poznaniu.
1!liE!lg \Vielka aukcya porcelany. I w dniach 8., 9. i 10. Cterwca 1843. przed południem od godziny 9lej fi1!.l do 12tej sprzedawać będzie podpisany L!fil lYiJ w sali hotelu Saskiego przy Wrocław- frI!I liI1 sklej ulicy za gotową zaraz zapłatą w &!fi] .LI;i1 grubej monecie Pruskićj najwięcej d&. l1ł!l /iI!l jącemu zllazllą lIośe h.ałł.j L!fil lYiJ prawdziwej ,.relaDJ" z 111!1 um Król. BerlllłsldeJ ręko_ _ fiI!J dzlelnł w,.-rohów poreela[YjJ lłow,..ll.
fiI!J Porcelanę moin3 2 .godziny przed I rozpoczęciem aukcyi obaczyć. Wejście fiI!J do lokalu, w któryl,)l aukcla odbywać (YiI się będzie t jest w pOrze Jarmarku na l'iI!J wełnę przez główny portal w podworzu mu na lewo idąc pod r. 17. l!fiJ (YiI J. J. M e y e r. rił!I rlm
Nadgrobków kamienn,ych, w róznym guście wypracowanych, moźna dostać za umiaro1Tane ceny na Chwaliszewie Nr. 13. -ł.Jluhłone La Paloma eJ"ar)" otrzymał znowu i poleca Juliusz Horwitz, na rogu placu Wilhelma pod Nr. 20. Stęplowane, mocno okute miary do zboja przedaje najtanić) fabrykant cyrklów Kadelbach, przy Wodnej uli.cy Nr. 17. Donoszę uniienie Prześwietnej .Publiczności.
iź moja obfita w gatunki karta próbek obejmuje znOO7i.llY .dobór I)ajpiękniejszych atłaso.. Wyll, 8ksftmitnJ"lł i pozłoiIitylł obł';, w cale Dowy-ch wzorach, po Iłader umiarkowanych cenach. Biorę .dokladn,! Ba pokoje miarę, podelmuję się także przybywat na wieś do Szanownych Obywateli, aby tliDźe wYł;oonie wybór czynić mogli. Mieszkam w hotelu a la vilłe de Rome.
, F r a n ck, · '"" fabrykant obić z Dess3wy,
...... . . ., . .." ? ., !.J'" ..... / . ' , '" " /' DOlESIENIE. > Ponieważ w składzie moim;) . obić gatunków Paryskiego,ł Drezdeilskiego i Berliilskie- '> . go znaczne zawsze znaj duj a ., się zapasy i tenże na własny ł : utrzymuję rachunek, nie zaś> (jak zwykle) w próbach i w "> . kOlnisie, mogę takowy prze- ł , to w upodobanym doborze ł : w najgustowniejszych wzorach i wnader pomiarkowa: nych, stałych cenach, pole- > cić kupującym. ., Pokój, w llliarę wielkości ił dobroci towaru. może być> ozdobiony wydatkiem 5 do> 60 Tal. ., Jakób Mendelsohn, ul. Wrocławska Nr. 4. ., \J"'łł.jłł.j{
Wieś szlachecka, 4 mile od Poznania a jednę milę od szosy leząca, w dobrym gruncie i z dostatecznemi ł,!kami, jest z woluej ręki do nabycia. Dalsze waruDki udzieli podpisany na fraDo: kowane listy. Poznań, dnia 30. Maja 1843. r.
G. E. Roggen w hotelu Saskim.
N ową nadsełkę ulubionych Sylwa-cygarów otrzymałGustaw BieleCeld.
:Młody pewien cdowiek, wvucl.ywszy 'się t;orzenit,!a i pozyskawszy chibne w tym za. wodzie sW.Jaeectwa, poszukuje posady dla sie. bie, bedąc oraz w stanie złożeuia kaucyi 'W razie potrzeby w gotowiźnie. Bliższa wiadomo w Ex,pedycyi teJże gazety. Poznań, dnia 7. Czerw-ca 1843.
"Nasz skł?d obficie zaopatrzony prawdziwymi HawaJłsldmi i Ilambllrgsldmł l/flarami polecamy szanownej Publicz.,ności.
Bleczy:Jlskl 4- Schmidt, kantor pezy ultcy Wrocławskićj pod Nr. 12. w domu firaci Auerbacb na lszem piętrze.
I.-r-- Świeiego Limburskiego sera "UJ ....... śmietankowe, sztukę po [) sgr,; "Dl U najlepszych nowych śledzi, lecz nie CCQ nowemi przysposobionych, w bardzo "'La U miernej cenie; 300 skrzynek cytryn i "UJ U 150 skrzynek apelcYD l. wolnej ręki "UJ U u mnie CJostać moina, setkami i tu- ca U 'linami za bJahe ceny; naj przedniej- ca IG" szćj oliwy Prowanckiej kwartę po 20 "'La IG" sgr.; świeżych slodków (sardeli) funt ca (Cf' 6\ sgr., świeżych sardines li I'huile; "C9 tG" przewybornego tłustego wędzonego ło- ca tG" sosia nader tanio; świdych miU()ów, c:ca U marynowanych węgorzów, marvnowa. "'CIl U ncgo jesiotra takie u mnie dostać mo- "'La U ina; tudziei włoskich makaronów funt "UJ U 6\ sgr, świeżych marynowanych i su- "'OJ U szonych trufli, jako łeż mar'ynowanych ca U smardzów. "'Oł Józef Ephraim; Wodna ulica Nr. l.
j . ... ="' " ";.;.: --;, -c. . '.
.rf, .. ,.., ,:.4J .. _-- ł O =, --, = - -, ..-'- ' .'. , "
Król. pruskie głównie koncessjonowaDe Gymnase Equestre Bdwurda Wollschliige,.
w cyrku przed strzelnicą. W środę dnia 7. i w czwartek dnia S. Czerwca 1843. wielkie, nadzwyczajne widowiska. - Początek o godzinie 7., koniec o godzinie 9!.
W niedzielę dnia 11. niezawodnie ostatnia reprezentacya.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1843.06.08 Nr131 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.