OBWIESZCZENIE.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1844.03.04 Nr54
Czas czytania: ok. 6 min.Na wniosek krewnych i resp. kuratorów swych następnie wymienione osoby, jako to : l) Franciszka i W iktorya rodzeństwo Modzelewscy, oraz mąż pierwszy z nazwiska Bruszewicz, którzy się przed laty około 40 z Manieczki pod Szremem do Polski udać mieli, i od czasu tego zaginęli; 2) Jan Kłupiec, młynarczyk z Nacławia pod Kościanem, który przed laty około 15 na wędrówkę do' Polski poszedł, «rok później w Warcie bawić się miał, następnie zaś zniknął; 3) Abraham Bogumił Karger, także Kaerger zwany, piwowar, .z Zdun, który się przed rokiem 1815. do Dubna w Rossyi udać miał i od czasu tego zaginął; 4) Andrzej Streck, komornik, Anna Marya z domu Zerbe, małżonka tegoż, i Bogusław Streck, syn tychże z Cichogóry pod Grodziskiem, którzy od lat przeszło 30 się z rodziny swej do Polski udali, i od czasu tego zaginęli; 5) Walenty, Mikołaj i Wolciech, bracia Dzymańscy z Obornika, z których pierwszy przed laty około 30, drugi przed laty 17, trzeci przed laty 20, do Polski poszedł, i którzy od czasu tego zaginęli ; 6) Jan Bogumił Karger piwowar, z Zdun, który się w roku około 1782. z rodziny swej do Kulbosowa wGalicyi udać miał, i od czasu tego zniknął; 7) Łukasz, Adam i Franciszek, bracia Zygtnanowscy z Koźmina, z których się pierwszy w roku około 1812 jako piwowar do Warszawy udał, drugi w roku około 1824. jako sto larz, a trzeci w roku około 1827. jako piwowar do Polski poszedł, i którzy od czasu tego zaginęli ; 8) Józef Grzegorz Ofierski z Poznania, który się w roku 1825 do Krakowa, ztaintąd zas w roku 1829. do Królestwa Polskiego udał, i od czasu tego zniknął; 9) Szczepan Bukowski, który w roku 1830 jako pomagier w Murowanej Goślinie służył, w miesiącu Maja tegoż roku się zaś ztamtąd oddalił i od czasu tego zaginął: 1(1) Dyonizy Splawski z Obornika, który przed laty -około 20 podobno na wędrówkę poszedł, następnie zaś zniknął; 11) Marcin Niemczewski z Mosiny, który przed laty 18. ztamląd do Polski poszedł, przed laty 16. jeszcze raz wiadomość o sobie dal, od czasu tego zaś zaginął; 12) Fryderyk Wilhelm Meyer, piekarczyk z Rawicza, który w r. 18D.9. na wędrówkę poszedł, w r. 18iO. w Saxoaii bawić się miał, od czasu tego zaś zniknął; 13) Jan Wachecki, komornik zWojnowiey-, który w r. 1830. lub 1831. z Buku, gdzie wlen czas służył, do Polski przeszedł a następnie zaginął, I i) Felix Wieruszewski, ślusarczyk z Kórnika, który w roku I8J2. na wędrówkę poszedł, i od czasu tego zniknął : 15) Krysztoi' Peter, właściciel z Glinau, który się w r. 1812. zlaintąd z transportem fur, ula armii francuskiej do Rossyi maszierującej dostawionym, oddalił i następnie zaginął;
16) Fryderyk Wilhelm Bachmann, młynarczyk z Rostarzewa, syn zmarłego tamże burmistrza Bachmann, który przed laty 24 do kraju cudzego poszedł, i od czasu tego zniknął; 17) Antoni Misiewicz z Pszczewa, który przed laty 15 jako krawiec do Warszawy się udać miał i od czasu tego zaginął; 18) Rozalia Bodzewicz z Krobi, która się ztamtąd przed laty około 15 oddaliła i do Poznania udała, gdzie się podobno 3 łub 4 lata bawiła, i potem zniknęła; l!)) Wojciech Gasny z wsi Szarża, powiatu Międzyrzeckiego, który w roku 1802. lub 1803.
podobno do wojska Pruskiego wziętym został i od czasu tego zaginął ; 20) Peter Ledworowski z Borka, który w r.
1808. lub 1809. do wolska Polskiego wziętym być miał, i od czasu tego zniknął; 21) Krystyau Kruschel z N owego Silnia, który miejsce zamieszkania swe przed laty przeszło 30. opuścił i potem zaginął; 22) Wojciech Piotrowski z Osieka, który podobno na ostatku w (łowcu, powiatu Szremskiego służył i w r. 1807. do wojska Polskiego wziętym został, od czasu tego zaś zniknął 23) Jan Wierzcholski, szewc, z Wrześni, który się w r. 1826 z Czerniej ewa miejsca zamieszkania swego oddalił, i od czasu tego zalako tez sukcessorowie nieznajomi, którzyby przez nieprzytomnych powyższych pozostawieni być mogli, wzywają się, aby się najpóźniej w terminie dnia 5. Sierpnia 1844. zrana o godzinie IOtej przed U r C a s s i u s, Beferendaryuszem Sądu Nadziemiańskieg», w miej scu publicznych posiedzen sądowych wyznaczonym, osobiście lub piśmiennie zgłosili, o życiu i pobycie swym wiadomość dali, a następnie dalszego oczekiwali rozrządzenia, w ra zie bowiem przeciwnym.zapozwani zniknioni za zmarłych uznani, i sukcessorowie nieznaiomi tychże z pretensyami spadkowemi swemi wyłączeni «ostaną. Poznań, dnia 9. Września 1843.
Król. Sąd Nadziemiański. Wydziału I.
OBWIESZCZENIE.
Podpisanemu Komitetowi nadesłano bez wszelkiego wezwania, zameldowania akcyów na budowlę dróg szynowych z Poznania do Głogowy i z Poznania do Wisły ku Królewcowi w ilości przeszło 18. milionów Talarów i takowe codziennie jeszcze nadchodzą. Z powodu tego poczytuje Komitet za obowiązek swój ogłosić uiniejszeui, że gdy kierunki dróg szynowych przez wysokie Mmisteryum finansów jeszcze oznaczone nie zostały, i gdy w szczególności przyzwolenie na budowlę wspomnionych dróg szynowych, dotychczas nie nastąpiło, poinienione zameldowania tylko zanotowane zostały, a to bez przyznania im jakichkolwiek bądź praw. Nie zauiedba jednak Komitet czasu swego oznajmić publiczności warunki, pod któremi podpisy na akcye będą przyjmowane, gdyż jedynie podpisy w podobny sposób i w pewnym celu, iiii, mogą go względem subskrybentów obowięzywać. Poznań, dnia 29. Lutego 1844.
Komitet przygotowawczy do zaprowadzenia dróg szynowych w WieI. X. Poznańskiem.
Sprzedaż baranów elektoralnych, C które pochodzą od macior czystej krwi C elektoralnych i od baranów po 600 do C 800 Tal. płaconych w Austryi. - Ceny C .baranów stałe, począwszy od Tal. 12 C najniższa do Tal. 60 Prócz tego znajdują \ się trzy barany znamienitej piękności w cenie od 100 do 200 Tal. - Owczarnia wolna od wszelkich wad i chorób dzie dzicznych. Dom. Dembno n. W. w powiecie Pleszewskim, dnia 17. Lutego 1844. I. Stanisław MycieIski.
J. P. Croldscbmidt W Berlinie (ulica Alexandrowska Nr. 47.) wynalazca chemiczno - elastycznych rzemion do ostrzenia brzytew i prysma magnetycznych samoostrzy, które w roku 1837. w Berlinie, w r. 1838. w fiondyuie, w r. 1839. w Paryżu, a w roku 1842.
W Wleduill za dobre uznane i w przywileje i patenta opatrzone zostały, uwiadomią niniejszern, źe naśladowane fabrykaty tego rodzaju pod jego firmą w W. X Poznańskiem są sprzedawane i przestrzega o tein interessentów. Zamówienia w listach frankowanych, wprost do Berlina pisanych, uskutecznia rzetelnie. Wyższość tych rzemion nad wszystkie mi insemi, dotąd znanemi sposobami ostrzenia, jest widoczną, albowiem nawet bardzo zstępioue brzytwy i scyzorki, jakoteż chirurgiczno-anatomiczne narzędzia, odzyskują na nich najwyższy stopień ostrości i to wprawdzie w tak krótkim czasie, źe, aby wyostrzyć brzytwę lub narzędzie, dosyć jest kilka razy pociągnąć po rzemieniu. Robić zaś to może każdy jak na zwyczajnym rzemieniu. Sposób len tę ma korzyść nad ostrzeniem na kamieniach, że narzędzia nie Biszczą się bynajmnie 'j, albowiem stal się niewyciera, a tak narzędzia niedoznają żadnego uszkodzenia. Stopień ostrości, który rzemienie mojego wynalazku zstępionym narzędziom nadają, jest tak wielki, ze najdelikatniejszy nawet człowiek nie uczuje w goleniu na brodzie brzytwy i tym sposobem oszczędzi sobie męki, na jaką nieraz goląc się jest wystawionym. Ceny tych rzemion są według wielkości i szerokości ustanowione; z śrubami drcwnianemi przedają się po 20 sgr., po 1 Tal. i po 1 Tal. 5 sgr.; z śrubami żelaznemi po 1 T al. 5 sgr., 1 Tal. 15 «gr., 2 Talary i 3 Talary.
Creme pour dresser et fixer la barbe. Niezbędne dla wszystkich noszących wąsy i faworyty. U żywanie tego ze wszech miar delikatnego i wybornego środka nadaje wąsom doskonałą gładkość, najprzedniejszą giętkość i przyjemny zapach, prócz tego działa nader silnie na rośmenie włosów i może małą ilością wody niebawnie znowu być, wymyty. Cena za flakonik z wszlufowaną zatyczką szklaną 10 sbgr. Skład tego płynu w Poznaniu tylko u J. J. Heine.
W jednej destyllacyi w Poznaniu mogą starsze i młodsze osoby w najkrótszym czasie nauczyć się praktycznie destyllowania wszelkich wódek, likierów, rumów i t. d. pod nader umiarkowane mi warunkami. Bliższej wiadomości udzieli złotnik Pan H6fer na ulicy Wrocławskiej w Poznaniu. Najlepsze soczyste M e s s e ń s k i e cytryny po 9 fen., ponsowe słodkie apelcyny po l' sgr , biorąc sto razem taniej, poleca także ostatnią nadsełkę wcale świeżego Astr. kawiaru i duże zdrowe Włoskie marony. 4J:ur- Józef Ephraim, Wodna ulica Nr. 1.
14nr* giełdy Berlińskiej.
Sto- JI'a pr. kurant pa papie- galo. prC. rami. 1 wizną.
Dnia 29. Lutego 1844.
Obligi długu skarbowego . .
Prusko -ang. obligi z r. 1850.
Obligi premiów handlu morek.
Obligi Marchii Elekt, i KOD ej
» » Gdańska w T. .
Listy zastawne Pruss. Zachód.
» »W. X Poznausk.
- » dito » - Pruss. Wschód.
» »Pomorskie. . .
» March. Elek. iN.
» > Szląskie. . . .
Inne monety złote po 5 tal.
A K e ,1 e Drogi żel. Berl.-Poczdamskićj Obligi upierw. Beri. Poczdams.
Drogi żel. Magd.-Lipskiej . .
Obligi upierw. Magd.-Lipskie .
Drogi żel. Berl.-Anhaltskit j . Obligi upierw. BerI. -Anhallskie Drogi zol. Djssel. Elberleld.
Obligi upierw. Dysscl. - Eiberf.
Obligi upierw. Beuskie .... » od rządu garantowane.
Drogi żel. Berlinsko-Frankfort.
Obligi upierw. Berl.-Prankfort.
Drogi żel. Górno-Szląskićj . .
dito LU. B.. - . Beri-Sicz. Lit. A. i B.
« - Magdeh. - Halberst.
Dr. żel, Wrocl. - Szwidu. - Freib.
34 1101J 4 IOIJ
101 i34J/A W/f 48 4 1054 3 i 100} 34 103 34 101} 34 Mli 3{ 101 13JI * "1 ł 1J?
100{
102. '
13JI 111 4 4 192 103{ 154' , 103J 97 5 4 5 4 34 5 4 4 83 99ł 99j
98» 1524 1031 1184 1134 127J 4
III}
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1844.03.04 Nr54 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.