OBWIESZCZENIE.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1844.05.25 Nr121
Czas czytania: ok. 6 min.Właściciel młyna Dumkę w Starejhucie ma zamiar tamie młyn koński z dwiema gankami, jeden do melenia kaszy a drugi do szrotowania zboża, dla obcych przybywająca gości założyć, dopraszając się na ten przedmiot udzielenia mu konsensu policyjnego. W myśl rozporządzenia Prawa powszechnego krajowego Części U. Ty t. XV. . 229. i następnych, jako też obwieszczenia w dzienniku Bydgoskim z r. 1837. na stronicy 274. objętego, wzywa się niniejszem wszystkich tych, którzyby mniemali mieć prawo do uczynienia oppozycyi przeciw temu mającemu nastąpić zakładowi, aby takowe w przeciągu 8. tygodni pod zagrożeniem prekluzyi podpisanemu urzędowi Badzco Ziemiańskiemu podali, ile że po upłynieniu pomienionego czasu na żaden wniosek uważane nie będzie, i owszem udzielenie zezwolenia nastąpi. w Czarnkowie, dnia 17. Maja 1844. r. Król. Urzad Radzco-ziemiański.
Sprzedaż drzewa.
Następujące, w boru Mało - Lubińskim i tegoż okolicy wpow. Pleszewskim leżące drzewo: I. wyrobione drzewo dębowe statkowe: a. 21 sztuk belek giętych, b. 348 sztuk burtowego drzewa, c. 196 sztuk krzywego drzewa, d. Ib szluk kolankowego drzewa; II. wyrobione drzewo klapkowe: a. J*sztuka 1 I..I, klepkowego drzewa wyboru J b. T\ sztuka brakowego drzewa, c. Iff sztuki bednarskiego drzewa, d. I sztuki szkudłowego drzewa; III. 189 A dębów-sążniowego drzewa czopawego; IV. około 70 sążni drzewa dębowego gałęziatego nieubitego ; V. 119 sztuk spuszczonych dębów nieobrobionych; w terminie dnia 21. Czerwca r. b. od godziny 9tej przed południem w domu leśnym w Malej Lubitii za gotową zaraz zapłatę najwięcej dającemu, przez niżej podpisanego sprzedane być ma. Chęć kupna mających i w stanie płacenia będących, wzywa się na takowy z uproszeniem, ażeby jeszcze przed terminem drzewa po boru leżące obejrzeli i względem takowego okazania do Ur. Dobrowolskiego dzierżawcy w Małćj- Lubini się zgłosili, u którego szczegółowy rejestr drzewa wraz Z taxa złożony został. Taxa także w Regislraturze tutejszego Król.
Sądu Ziemsko-miejskiego podczas godzin służbowych przejrzaną być może. Pleszew, dnia 10. Maja 1844.
Gross, Assessor Król. Sadu Ziemsko- mieiskiego.
W Gazecie Poznańskiej !Nr. 1U7. z dnia 8.
Maja r. bież. odważył się ktoś pod nazwiskiem Z a k o b i e l s k i mienić się kuratorem sukcessorówWachlinowskich i ogłosić, że ja mam tylko dożywocie na dobrach ziemskich Lenartówo, w powiecie Inowrocławskim, i że po śmierci mojej prawo własności wspoinnionych dóbr na sukcessorów Wachlmowskich przejść musi.
Ogłoszenie to w formie przestrogi uczynione, jest bezecnem kłamstwem, o którem się każdy w księdze hipotecznej przekonać może, z której się okazuje, że już w roku 1834. tytuł po ssessyi dóbr Len art o wo na imię moje bez najmniejszego ograniczenia przeniesionym został. Ponieważ zaś Przestrzegacz, ani miejsca swego pobytu ani daty nie położył, przeto niemogę go pociągać do sądowej odpowiedzialności, upraszam atoli każdego, ktoby o nim miał wiadomość jaką, aby mi takowej na koszt mój udzielić raczył, pocze'm ja n i e p r o s z o n e g o przestrzegacza do odpowiedzialności pociągnąć nie omieszkam. Lenartowo, dnia 21. Maja 1814.
Płonczyński.
O BWl ii6Z U Z LJNlE.
Na Śtym Marcinie pod JSr. 33. niegdyś na gruncie po Nikodemach, znajduje się jeszcze w użytkowym stanie budynek poboczny w ryglówkę do natychmiastowej sprzedaży z wolnej ręki; - tenże jest 40 stóp długi, 12 -13 stóp szeroki o jednem piętrze. Bliższe warunki o tym pod Nr. 91. w Bynku, wchód w Wronieckiej ulicy na 3m piętrze. Poznań. dnia 22. Maia 184 4.
Dobra Gembice, położone w obwodzie Regencyi Bydgoskiej, składające się z miasteczka Gembice, wsi Dzierząźno z młynem wodnym T r z c i o n e k, wiatrakiem i lasami, odległe 2 mile od Trzemeszna, 4. mile od Gniezna, a 8 mil od Bydgoszczy i Poznania, są z wolnej ręki do sprzedania. Mający chęć nabycia takowych, zechcą się zgłosić do podpisanego. Poznań, dnia 14. Maja 1844.
N. Koszkowski, 48. w Bynku.
Na nadchodzącą strzyżę wełny polecam moje, uznane za praktyczne, podług angielskich wzorów robione nożyce do strzyżenia owiec. A. KI ug , nożownik; przy Wrocławskie'] ulicy pod liczbą 6. Kio ma owce zdatne do chowu do przedania, niech raczy łaskawie do Dominium Zajezierza pod Wrześnią udzielić wiadomość. £kl««l na wełnę.
Zawiadamiam Wnych interessentów, iż posiadam dogodny skład na wełnę przy ulicy Wrocławskiej pod Nrem. 14., który po zajęciu lokalu już na 3t)0 cent. jeszcze znajduje się mieisce na 700 cent., jakoli remiza na 30 sztuk baranów, które szczegółowo są do wynajęcia. Batkowski.
W poniedziałek dnia 27. Maja: T r a E e c i koncert abonamentowy w SzeJągu. Początek o godzinie 5. z południa.
N asi ona koniczyny świeże czeiwone i białe, francuz lucernę, sparcetę, iyleuiec sowia strzała (pimperneil), Bygskie siemię lniane i t. d. i t. d., nasiona traw w mieszaninach na mokrym i suchym gruncie, psią trawę kupkową, trawę miodową, francuzką i prawdziwą angiel. zawsze zieloność utrzymu cką życicę trwałą (rejgras), kostrzewę owczą, brzankę łąkową i t. d. i t. d. poleca według wykazu za r. 1844. Handel nasion, Braci Auerbachów w Poznaniu przy ulicy Wroclawskie'j pod liczbą 12a.-Fahryka. .noweso. Sr-ę b--! A: l d. -ullemllgeIa ł ptHKll «wMtertiniey pod lipami Nr. 45.,@ ,1J;a w bliskości ulicy Fryderym, kowskiej m. *, W Warszawie, Moskwie i % Petersburgu, @ 9 mająca ,1J;a _g ł Ó W n e s kła d y % % W Wroclawiu, MŁo ton ii, «Dreźnie, Magdeburgu,« Szczecinie i tr Poznaniu )J;,& u A. H. I M g- :a przy ulicy Wrocławskiej pod liczbą 6., Aa t E o waż a p o l e c i ć P r z e ś w i e t n e j P u - l i c z n o ś c) s kła d s w ó j d o b o r o w y Aa wyrobow nowego srebra, Aa Aa odznaczający się białością i delikatnością roboty wedle najnowszych wzorów. Aa m U! 'Powróciwszy z podróży polecam się uprzejmIe osobom, które się chcą dać malować. P h. H o yo 11, malarz portretów z akademii Diisseldorfskiej, przy ulicy Ogrodowej Nr.
285. na lem piętrze (w domu Wendlandta).
Aauka taiieów.
Wysokiej l Prześwietnej Publiczności mam zaszczyt najunizeniej donieść, że naukę w tańcach w mieście tutejszem iv p o fi i e d z i a - lek, dnia 3. Czerwca rozpocznę. Wysoką i Prześwietną Publiczność ośmielam SIę upraszać o zaszczycanIe mnIe swe m zaufaniera, na które zasłużyć sobie starać się będę Honorarium za 20 godzin od osoby wynosi 2 Tal. lOsgr. albo za cały kurs, składający się z 60 godzin 7 Tal. od osoby. Mieszkanie moje, jako też sala nauki jest przy Wrocławskiej ulicy pod Nr. 30. w domu Pana B e u t h na pierwszem piętrze.
A. E i c h s t a e d t, nauczyciel tańców.
Kurs giełdy Berlińskiej.
Dnia 21. Maja 1844.
Obligi długu skarbowego Prusko - ang. obligi z r. 1830.
Obligi premiów handlu morsko Obligi Marchii Elekt, i Howej Obligi miasta Berlina » » Gdańska wT. .
Listy zastawne Pruss. Zachód.
» » W. X.Poznausk.
» » dito · » Pruss. Wschód » »Pomorskie. . .
» » March. Elek.iN.
> > Szląskie... Frydrychsdory. . . . . . . .
Inne monety złote po 5 tal.
Disconto. . . . . . . . . . . .
Akcje Drogi żel. Berl.- Poczdamskiej Obligi upierw. Berl.- Poczdams.
Drogi żel. Magd. -Lipskiej Obligi upierw. Magd. - Lipskie Drogi żel. Berl.-Ankaltskiej Obligi upierw. BerI. - Anbaltskie Drogi żel. Dyssel. Elberfeld.
Obligi upierw. Dyssel. - Elberf.
Drogi żel. Reńskiej Ohligi upierw. Reńskie .... » od rządu garantowane.
Drogi żel. Berlinsko- Frankfort.
Obligi upierw. BerI. - Frankfort.
Drogi żel. Górno-Szląskiej .
» - dito Lit. B.. » » Berl.-Szcz. Lit. A. i B.
« - Magdeb.- Halbers1.
Dr. żel. Wroc1.-Szwidn.-Freib.
Obligi upierw. Wroc. Szw.-Fr.
8to-_IIII. r. kurant pa paple- RotoprC. rami, Wlzną
101 T W 88A iooą MOf 48 iool 104 A 99f, 102*" 101 1011 100 A lJA 12 3 170 196
13A Ę 4
103J 1031 1631 lOIr 1031
W niedziele dnia 26. Maja 1844. r.
będą mieli kazanie
Wciągu tygodnia od d. 17.
d023.Maar.b.
Kaaswykościołówprzedpołudniem.
W" kościele katedralnym .... Dnia 27. Maja .
W kość. fam. S. Maryi Magd.
Dnia 27. Maja W kościele S. Wojciecaa Dnia 27. Maja.
Dnia 27. Maja Franciszk. (gmina niem. - kato!.) .
Dnia 27. Maja - . .
W klasztorze Dominikanów Duia 27. Maja . .
W Łlnszt. Sióstr miłosierdzia Dnia 27. Maja .. W kość, ewaniel. S. Krzyża.
Dnia 27..Maja W kość. ewaniel. S. Piotra Dnia 27. Maja W kościele garnIzonowym Duia 27. Majax. Kau. J abczyński. Tenże.
- Mans. Fabisz - Dziek. Zeyland.
- Man. Celler.
Tenże.
- Dziek. Kamieński.
Tenże.
- Pr. Grandke, Tenże.
- Praeb. Scholtz.
- Praeb. Stamm.
Kleryk Słowiński, Kler. Różański.
Superintend. Fiseher.
Pastor Friedrich.
II. Kons. Dr. Siedler.
Tenże.
Kazn. dyw. Simon.
Nad-Kazn. w. Crauz.
'k 4 1 5 4 5 4 3* 5 4 4
9If 99 94 99 981 151 104i 129 123 136 127 130 1034 4 4popołudniuurod I, się umarło .? l . if l. .
-.
- Pr. Grandke.
Tenże.
- Prae b. Stamm.
Pastor Friedrieh.
Superintend. Fischer.
Ogoleni .
N Ł 5
C' " c 0* - C -'N 3 2 1 fiwzięło par 2 1 1 1 1 2
-* ' 1i ia 10 24 to 1 «
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1844.05.25 Nr121 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.