PS4V -- -. -*powodami Naszym wiernym Stanom do opinji w załączeniu przeselamy. 9 Zmienienie stanowczego postępowanIa wyborowego w stanie gmin wiejskich. Z przyłączonego memorandum Naszego Ministra spraw wewnętrznych wyczytają Nasze wierne Stany, że i w jakim sposobie okazało się pożądanem zmienienie istniejących przepisów o postępowaniu przy przedsiębranych w tamecznej prowincji w stanie gmin wiejskich wybór h. Niechcemy uczynić tej zmiany bez wysłuchania wpierw Naszych wiernych Stanów względem tego przedmiotu, i dla tego oczekujemy ich opiji o przyłączonym tu projekcie ustawy. 10) Puszczanie w wieczystą dzierżawę d ó b r f i d e i - K o m ni i s s o w y c b. Szkodliwy wpływ, jaki postanowienie fu V go. edyktu z dnia 9. Października 18 07. i .

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1845.02.10 Nr34

Czas czytania: ok. 16 min.

2gi edyktu kultury z dnia 14. Września 1811.

w częściach kraju, w których Powszechne Prawo Krajowe obowięzuje, na ciągłe trwanie leuien i fidei - kommissów wywierać mogą, spowodował już był Naszego w Bogu spoczywającego Dostojnego Ojca Pana do oddania lej rzeczy pod obradę, w jakimby sposobie temu niebezpieczeństwu tamę położyć można. Gdy obrada ta ukończyła się, My też środeześnie rozkazem Naszym z dnia 28go Lipca l 842. zawiesiliśmy juz tymczasowo stosowanie . Vgo, przeselamy Naszym wiernym Stanom ułożony przez Nasze Ministerjum Stanu w tej inaterji projekt ustawy wraz z powodami dla rozpatrzenia i dania o nim opinji. 11) Reg u Inni in dla dóbr listami zastawu e m i Z i e m s t w a o 1) c i ą i. o n j c li. Ponieważ . 71 szy przejrzanego regulaminu taxacyjuego dóbr do towarzystwa ziemskiego w Wielkie'm Xieslwie Poznańskiem należących z duia PPazaz1e rn l'1ta L8,4J)" \.Zbiór praw z r. 1840. str. 356.) nieokazał się stosownym przy taxaeh subhastacyjnych I innych sądowych, przeto ujrzeliśmy się powodowanymi kazać ułożyć postanowienie, podług którego . lszy N aszego rozkazu z dnia 3 O . Listopada l 840.

(Zbiór praw 1841. str. 1.) w ten sposób zostaje zmienionym, iż przy stosowaniu onegoż nie ma być nadal na rzeczony . 7lszy wzgląd lnianym. O te'm dołączonćm tu wraz z powod.ami postanowieniu wysłuchamy oświadczenia s ę i opinii Naszych wiernych Stanów. 1 ) Termin prekluzyjny do zgłaszania s I.ę z p r a wam i w ł a s n o ś c i z r o z k a z u gabInetowego z dnia 6. Maja 1819. iz postanowienia z dnia 8. Kwietnia 1823. Z zapatrzeniem się na wniosek Stanów Kró

lestwa Pruskiego i w ślad udzielonej w Odprawie Sejmowej z dnia 3 O. Grudnia 1843. do II. 41. rezolucji kazaliśmy ułożyć przyłączone tu postanowienie »przepisujące termin prekluzyjny do zgla»szania się z prawami własności byłych po»siedzicieli kwalifikujących się posad wło»ściańskich i ich sukcesorów, z rozkazu gabinetowego z dnia 6. Maja 1819. izusta»wy z duia 8. Kwietnia 1823.« względem którego czekamy także ua opinję Naszych wiernych Stanów Wielkiego Xigstwa Poznańskiego. 13) Firmy handlowe.

Zawarte w Powszechnem Prawie Krajowe'm I w Reńskim kodexie prawa handlowego przepisy we względzie podpisów na sprawowanie procederów kupieckich i zarobkowych okazały się niedostateczuemi, gdy one ani nieograniczają odpowiednio wyboru takich podpisów, ani nienastręczają istniejącym firmom dostatecznej opieki przeciw przyjęciu równobrzmiących firm z strony takowych handlów, które w lem samem miejscu nowo zakładane zostają. W celu zaradzenia temu niedostatkowi, została ustawa tycząca się podpisów i firm w stosunkach handlowych kupieckich i procederowych ułożoną. Projekt, skreślony w skutek obrad Naszej Rady Stanu przeselamy wraz z powodami Naszym wiernym Stanom pod rozwagę i do opinji. Czas sejmowania oznaczyliśmy ua cztery tygodnie i pozostajem Naszym wiernym Stanom łaskawie przychylnymi. Dan w Berlinie, dnia 2. Lutego 1845.

Fryderyk Wilhelm.

Xiążę Pruss.

Boi/en. Miihler. Nailer. Rother. Eichhorn. Thile.

Savigny. Bil/ow. Bodelschwingh. Hrabia Sto lb erg.

Hrabia Arnim. Flotwell. Uhden.

Do zebranych Stanów na Prowincijaluy Sejm Wielkiego Xiestwa Poznańskiego.

MY FRYDERYK WILHELM, z Bożej łaski, Król Pruski i t. d.

N aszym na Prowincyalny Sejm Wielkiego Xigstwa Poznańskiego zebranym wiernym Stanom Nasze najłaskawsze pozdrowienie oznajlnujemy. Po uczynionym przez Nasze wierne Stany w niektórych Prowincyach kilkakrotnie wniosku o nadanie innego Dziennikowi intelligeucyjnemu urządzenia przy zniesieniu przymusu doń przywiązanego, przeselamy Naszym wiernym Stanom projekt dotyczącej tego przedmiotu lem roztrząśnienia onegoż i dania opiuiji. Ponieważ względy, jakie mieć należy na nieodwołalnie nadany przywilej domu sierot powojskowycb w Poczdamie, nie dozwalają, odpowiedzieć zupełnie przedstawionym Nam życzeniom, przychodzi Nam pozostawić jedynie uznaniu N aszych wiernych Stanów, i czekać na ich oświadczenie się w tej mierze, czyli w proponowauem urządzeniu upatrzą ulepszenie istniejącego w porę stanu, lub dadzą pierwszeństwo u trzymaniu ostatniego. Pozostajem Naszym wiernym Stanom łaskawie przychylnymi. Berlin, dnia 4. Lutego 1845.

F ry d e ry k Wilhelm.

Xiążę Pruss.

Borjen. Miihler. Nagler. Ro th er. Eichhorn. Thile, Savigny. Biilow. Bodelschwingh. Hrabia Stolberg, Hrabia Arnim. Flotteeil. Uhden.

Do zebranych na Sejm Prowincjalny Wielkiego Xigstwa Poznańskiego Sianów.

Wiadomości zagraniczne.

F r a u c y a.

Z P ary ż a, duo 3 l. Stycznia.

Stosownie do doniesienia C o n s t i t u t i o n - nella oświadczył już podobno minister spraw wewnętrznych kilku deputowanym, że po upływie niniejszego posiedzenia ministerstwo izhę rozwiąże, a w Listopadzie nowe wybory rozporządzi. Urlop dany marszałkowi Bugeaud przez ministra wojny kończy się z dniem 20. Lutego. Zdaj e się wic, że książę Isly między 8. a 10.

p. m. z powrotem do Algieru w;, jedzie. Dziennik algierski donosi, że z wszystkich prowincyi Cesarstwa wyprawiają Berberowie depulacye do Abd el Kadera z podarunkami. Witają go jak restauratora blaIIrn, stawają pod jeo<> chorągwią ofiarując mu miecz i rękę do walki przeciw Chrześcianom. Zwalić chcądynastyą, która ich uciska i niweczy, która religią ich na szwank wystawia, skazawszy na wygnanie męczennika ich wiary. Słychać, że już 000 jeźdźców zapisało się wraz Znaczną hezbq piechoty, aby na pierwsze zawołanie Emira iść za nim w pole. Przy tak wzburzonem usposobieniu względem cesarza Marokku zdaje się podobniejszą do prawdy, że plany Abd el Kadera wymierzone są raczej na zwalenie Muley Abd-el-Rhamana, aniżeli na odnowienie walki z Francuzami w Algieryi.

S twierdza się całkiem domysłowa wiadomość, że celem komissyi mającej się zastanowić nad prawem rewizyjne'in nie jest bynajmniej wynaleźć środek do zniesienia traktatów tyczących się rzeczonego prawa; owszem całe zadanie komissyi polega na wynalezieniu sposobu zaradzenia niedogodnościom, kióre w wykonaniu owych traktatów Francyą tak dalece oburzają. Tak gabinet tuileryjski jak gabinet SL James uważają zatrzymanie prawa wzajemnej rewizyi za nieodzowne do przytłumienia handlu niewolnikami, i dla tego nie masz wcale mowy o zniesieniu zasady traktatów, bo rządowi francuzkiemu równie jak angielskiemu leżyua sercu wytępienie tak chaniebnego rzemiosła. To jest prawdą, że wśród takowych okoliczności życzenie izby deputowanych, »aby handel francuzki przywrócić znów pod wyłączną opiekę francuzkiej bandery« w zupełności spełnić się nie może; wszakże jeźli komissyi francuzko-angielskiej uda się zadanie w należyty i korzystny sposób rozwiązać, natenczas przestanie izba na tern, że cel zamierzony przynajmniej na innej drodze osiągnięty będzie.

Dnia 3. Lutego przełoży minislerstwo izbie kwestyą względem tajnych funduszów, a w tedy spodziewać się można nowego sporu o exystencyą ministerstwa Soult-Guizot. Przypuszczają, że w walce tej będzie gabinet miał po sobie większość przyuajmuiej 25 głosów. Skoro się tylko spór len rozstrzygnie na korzyść ministerstwa, przystąpią zaraz do wypełnienia miejsca po panu Villemainie. Śmierć córki odwiodła' pana Heberta od ubiegania się o toż miejsce, i dla tego uchodzi p. Salvandy za przyszłego ministra wychowania publicznego. Anglia.

Z L o n d y n u, dnia 3 l. Stycznia.

N admieniliśmy już dawniej nieco o środkach, które rząd chce przedłożyć parlamentowi. Skutki tego stanowczego obwieszczenia polityki Sir R. Peela okazały się juz w zmianach zaszłych w gabinecie, których jeszcze przed kilku dniami nawet osoby jak najściślej z gabinetem złączone nie przewidywały. Powstała zaś w rzeczy samej pod pokrywką kilku punktów dotyczących się położenia ludu irlandskiego nowa kwestya katolicka, która natychmiast na zgodność członków gabinetu tenże sam skutek ywarła, który się oKazał tyle razy pod czas trzydziestoletniej walki o emancypacyą katolików. Prezydent urzędu handlowego Pan G ladstone mąz, którego wystąpienie w życiu politycznem powitano z największym oklaskiem i największemi nadziejami, którego już jako domniemy przyszłym naczeluikiem stronnictwa konserwatywnego, Pan Gladstone opuścił podobno kolegów swoich i ukończył podług wszelkiego podobieństw swój zawód polityczny. Powiadają, że jego uczucie religijne, które wymogło ua sumieniu jego tę ofiarę światowych nadziei, tak. gwałtowne m się stało, ii ma zamiar usunąć się zupełnie od polityki i publicznego życia i szukać na łonie kościoła spokojniejszego zawodu. Prezydent urzędu handlowego w Anglii, który od taryfu przechodzi do 3Y artykułów, który tytuł tajnego radzcy zamienia na komżą księdza, jest zaiste jeduein z najdziwniejszych zjawisk, jakie tylko w życiu ludzkiem zdarzyć się mogą, dla tego pogłosce tej zupełnie jeszcze uwierzyć nie można. Podziękowanie Sir E. Knacbtbulla, który dotychczas był płatnikiem wojennym i ministrem gabinetowym, zdaje się być bardziej do prawdy podobne. Jest on dla ministerstwa nie tak ważnym i użytecznym, lecz odstąpienie jego oddaliłoby od ministerstwa zarzut bigoteryi i ciasnoty pod względem religrnym, która ściśle jest z nazwiskiem jego połączona. N owe nominacye, które są skutkiem tych wypadków, świadczą całkiem o wolnomyślnych dążnościach rządu i o jego postanowieniu nadania świeżego życia młodości i siły stronnictwu konserwatywnemu. W biegu nader zawiklanych sporów, które od kilku już miesięcy toczą się między urzędem handlowym i towarzystwami kolei żelaznych, potrafił młody Lord IJalhousie, Vice-prezydent t< go departamentu zjednać jak najlepszą opinię u wszystkich kupców i negocvantow. Zostanie on teraz naczelnikiem tego tak nader ważnego zakładu, żałować tylko trzeba, że nie zaraz dostanie miejsce wgabinecie. Umieszczenie Sir F. Freemantle jako sekretarza dla Irlandyi zyskało nawet pochwały Whigów, a przypuszczenie Lorda Linkoln i P.

Sydney Herbert do poufałej rady Kiólowej, jest dowodem tego, że polityka rządu zostaje pod wpływem ducha pojednawczego i pracuje z poświęceniem nad dobrem kraju. Nie można jednakże zaprzeczyć, że ława ministrów znacznie zdaje się osłabioną w izbie niższej. Przesadzenie Lorda Stanley do izby wyższej i odstąpienie P. G ladstone, zostawia cały ciężar walki ministeryalnej na blrkach Sir Kobei ta Peela i Sir James Grahama. Pan Cardwell wnijdzie zapewne do admiuistracyi i będzie ją wspierał, lecz jest to jeszcze bardzo młody człowiek, a miejsce jego jako deputowanego z Clitheroe jest jeszcze w zawieszeniu z przy

czyny wielkiej siły ligi przeciw prawom zbożowym w tern miasteczku. O planie opozycyi nic nie wiemy, gdyż nie ma zapewne żadnego; zdaje się jednak, iż jest gotową przyjąć nawet z rąk swych przeciwników środki tak odpowiednie jej własnym zamiarom, a niektórzy przezorniejsi politycy przewidują, iż w obecnym stanie rzeczy znajduje się zarodek ministerstwa koalicyjnego. Węgry.

Z Preszburga, duo 26. Sycznia.

W komitacie liplauskim, u stóp śnieżystych Karpalów , więc tam, gdzie podług zdania przyjaciół Słowian jest korzeń życia słowiańskiego, zawiązało się towarzystwo, które, jeżeli w zarodach przytłumione nie zostanie, wielkie wróży korzyści moralne dla tameczne'j ludności i nie pozostanie bez wpływu politycznego. Towarzystwo przybrało nazwę T a tri n (synKarpatów) i składa się z naczelników ludu słowiańskiego. J ego jawnie wyrzeczoną dążnością jest: książki słowiańskie, mianowicie dla ludu, między tymże rozpowszechniać, nie mniej młodzież wierną Słowianom w zawodach naukowych wspierać. Składka roczna wynosi najmniej 5 złr. ('20 zip.). Połączone z niem ustawy dotyczące organizacyi księgarstwa słowackiego; wszystkie kosztem towarzystwa drukowane rękopisma wychodzą pod mianem: Nakładem Talryna. Ponieważ w Węgrzech i bez upoważnienia rządu towarzystwa literackie zakładać wolno, więc i to stowarzyszenie bez przeszkody zawiązać się mogło. Wszakże Magyaromanie już związek ten u władzy w Budzie deiiuncyować mieli i pytaniem teraz, czy im się uda podsunąć mu dążność panslawizmu i takowe'j mu pozornie dowieść. Towarzystwo z swej strony głosząc czystość i niewin - ność zamiarów swoich poddało się pod opiekę JW. hrabiego K o II o w r a t, składając mu najuniżeniej szczegułowe statuta związku i wyłuszczając mu główne jego cele. Widać więc, że życie Słowian w tych stronach nowego nabrało ruchu. Dawniej podsycało je głównie duchowieństwo protestanckie i kilku przy gimnazyach protestanckich umieszczonych professorów. Ci używali w pismach swoich regularnie narzecza czeskiego a redagowana tu przez professora P a l k o vi i »Talranka« ciągle w tern narzeczu wychodzi. Aby zaś charakter religijny, ciążący tym sposobem ag i t a c yi słowiańskiej, ile możności zatrzeć, postanowili protestanci zbliżyć się do swoich katolickich braci i obrali więc czysto - słowiackie narzecze za język piśmienny. W tym dyalekcie wydaje już ksiądz religijuie rozłączone stronnictwa w najlepszej zostają zgodzie pod względem religijnym równie jak literackim. Z tego też powodu T a t r in 0głosiI, że dzieł treści religijnej nigdy wydawać nie będzie. - Z Kroacyi, jakeśmy juz donieśli, ważne odebrano wiadomości. Rząd skłonił się do ważnych przyzwoleń i z wszystkiego wynika, ze w sprawach słowiańskich z największą oględnością i pobłażaniem postępować chce. Jakoż ostrożność tę zapewne każdy pochwali, ponieważ losy i przyszłość całej monarchii austryackiej zaiste od pomyślnego załatwiania spraw słowiańskich zależą. Z Pe sztu, dnia 22. Stycznia.

Przedsiębiercy teatru narodowego węgierskiego właśnie bankructwo swoje ogłosili. T eatr ten pobierał od Sianów 14,000 zł. r. rocznego wsparcia; tutejsi Magyarowie popisywali się szczególnym eutuzyazinem dla tego zakładu. Każdą reprezentacyę wychwalają pod niebiosa i biada temu, kto przeciwnego zdania. Oprócz tego jest tu związek, którego członkowie słowem honoru się zobowiązali, że nigdy nogą swoją w niemieckim teatrze nie posłaną. Pomimo wszelkich tych zabiegów teatr narodowy podupadł a scena niemiecka, wystawiona na ciągłe pociski i potwarze istnieje i doskonali się widocznie. (Gaz. kolońska.) Niemcy.

Z F r e i b e r g a, d. 31. Stycznia.

"Wczoraj rano o 9. godz. w bliskości Gersdorfu nad granicą czeską Ludwik Hr. Dembiński z Krakowa, który słuchał prelekcyi na akademii, przez porucznika W o l f e r s d o r f od załogi tutejszej w pojedynku zastrzelonym został. Ugodzony kulą w lewą pierś skonał w kilka chwil potem. O powodach do tego pojedynku nic jeszcze z pewnością nie wiemy. Porucznika, zabójcę, bada audytoryat w Marienbergu. Szwajcarya.

O zgromadzeniu ludu, które się odbyło dnia 26. Stycznia, a na którem podług wiarogodnych wiadomości było 25 do 30,000 ludzi, mówi Gazeta przymierzeństwa: »Liczba przytomnych wynosiła 8 do 10 tysięcy ludzi najwyze'j, jest nam to z resztą rzeczą zupełnie obojętną, jeźli ją radykaliści może do 15,000 posuną.« Nasz korrespondent tameczny, który wcale do radykalistów nie należy, liczył jak wiadomo 20 do 25,000. Zwyczajna to rzecz podania te niezgodne liczb, jak się o lem juz z augiełskich zgromadzeń ludu przekonać można. Gazeta przymierzeństwa zaręcza,

że masy bardzo mało co rozumiały ze wszystkich owych mów i że entuzyazm nie był tak wielkim i że w ogóle okazało się usposobienie z którego na żaden sposób wojna wybuchnąć by nie mogła.« Nowa gazeta zurychska sądzi zaś, że to zgromadzenie ludu jest wypadkiem, który sam przez się dość wyraźnie przemawia, tak iż w gazetach wyuosić go nie potrzeba. Z kantonu Bern. - Na pier wszem posiedzeniu nadzwyczajnego zebrania wielkiej rady, dnia 29. przeczytano wszystkie nadesłane uwagi wymierzone przeciw Jezuitom. Liczba podpisów pod niemi wynosi 14,000. Natychmiast zaczęły się umowy względem wniosków inslrukcyjnych rady izadowe'j. Rezultatem żwawych sporów pierwszego dnia, które aż do godziny 7. trwały, było przyjęcie pierwszego artykułu większością 179 głosów przeciw 21. Artykuł ten jest następujący: »poselstwo ma sobie polecone, starać się o to, aby sejm oświadczył iż kwestya Jezuicka jest sprawą całego przymierzeństwa.

Rozmaite wiadomości.

Odpowiedź kościelnemu Z Jarocina, na Gazetę, Z dn. 31. Stycznia r. b. Nr. 26.

W rzeczy samej dziś anonymy poszły w mod ę ! ! ! - dla czego? oto żeby drapieżnego zwierza pod owczą skórką nie poznano, tak właśnie jak ty i twój kollega .... r dziś w gazetach występujecie, i co niegdyś konwent narodowy za rewolucyi francuskiej dokazywał z gilotyną, - to samo widzę i wy z waszemi s\<; popisywaniami - i choćby najgodniejszych kapłanów odsądzacie od ołtarza i na wieczną przepaść piekielną skazujecie, - któż was postawił sędziami? umieszże ty kościelny »wierzę w Bog a« albę rżeć miałem, wierzyszźe ty temu, że wszyscy bez wyjątku staniemy przed Sędziein Jezusem i jego wyroku czekać musim? a ou też »ztamtąd przyjdzie« każdemu wymierzy sprawiedliwość, nie światową ale Boskąjeżeli widzisz brata grzeszącego, idź i powiedź mu, a jeżeli cię nie usłucha powiedź kościołowi; - oto jest prawidło, na które twoje boty masz przykrawać. Nie chwal się sam z gorliwości, ale czekaj w cierpliwości, aż cię sam Pan odkryje, uczy wielki apostoł - a chociażbyś też cały zakon wypełnił, mów niepoźyteczny sługa jestem - bo ani ten co sieje, ani ten co szczepi, jest czemsiś, - ale Bóg sam, który wzrost daje. Lecz wiem z pewnością, ze to nie z gorliwości o chwałę Bożą, ale raczej z kwa. strzowanie i szarpanie cudzej sławy. - Palcem pokutujących wytykasz publikanów, a przypomnij sobie tylko ly, gorliwy kościelny, miasto Kalisz, kiedyś smacznie w piątek kiełbasy z twoim kollegą .... z. zajadał, zobaczywszy zaś mimo okna znajomka swego przechodzącego, wnet stół opuściłeś, i za pastora z miasteczka K. twojego kolIegę ... z mu go przedstawiłeś (o czem» żeście sami z grzechów się przechwalali) pobielany grobie! Rzuć się pod nogi kapłańskie, wyznaj ze łzami zaparcie się wiary i złamanie przykazania apostolsko kościelnego. - Minęło juz temu lat kilka, a jeszcze spowiedziżeś nieodprawjł, chcesz pewnie twojego nauczyciela P. naśladować. - Oto dni nastają pokuty, zamiast włóczenia się po dyngusie, z czem się obiecujesz, obróć ty lepiej ten czas na ścisły rachunek sumuienia, daj się do pokuty prawdziwej, a dopiero tu przyszedłszy, powiedź, bracie! pozwól wyjmij, plewę albo ość z oka twego, byś niezaślepł. - Powiedzie mi teraz, cży nie prawda?! ! i nie grzech!! Wielmożny Redaktorze! nie tajno Panu, że od wielu lat Gazetę pańską ciągle trzymam, przecież dla szkodliwych wierze naszej S. anonymów, które niestety! od niedawnego czasu tak pospołitemi w Jego gazecie się stały, że sam nawet kościeluy z Jarocina na to się użała. - Ryłbym zmuszonym czytania jej poprzestać i zapewne wszyscy moje zdanie podzielająci, kto miłuje światłość, przychodzi do światłości, aby rozeznane były uczynki jego, iż w Rogu są uczynIone. « Pisałem w Opatowie w same Bachusy.

x. Jakób Nowacki, pleban.

(SudesłanOiJ Przejeżdżając przez Kurnik do Poznania, (było to właśnie w niedzielę) uiemogłem czasu przeznaczonego na odpaszeuie koni, lepiej użyć, jak udać się śladem pobożnym do kościoła na mszą św. Chęć pomodlenia się, połączona z ciekawością obejrzenia na nowo odbudowanego kościoła przez JW. Hrab. Tytusa Działy ńsk i ego, prowadziły me kroki. Stanąwszy w zakrystyi, spostrzegłem książkę zapisywania ludu do Towarzystwa wstrzemięźliwości, zawiązanego przez X. Proboszcza J a n i c k i e g o , - nie mogłem się oprzeć ciekawości zajrzenia w nią - ale, oh! jak mocno się ucieszyłem widząc już podpisanych członków przeszło tysiąca, w czasie wcale krótkim od tegoż rozpoczęcia. - Cześć Tobie, szanowny kapłanie, który przez Twoją gorliwość i niezmordowaną

pracę, tak daleko Twojch parafian doprowadziłeś, a cześć Tobie Ićui większa, iż nie tylko w Twe'j parani, ale nawet w Bninie (dla choroby tamtejszego proboszcza) z tymże samym skutkiem nauki Twe przyjętemi bywają. - Da) Boże! aby za Twym przykładem poszła sąsiednia, Szroda, Spławie i Głuszyna! ! X.

Oa Jtedaftcyri.

Redakcya Gaz. Poznausk. odebrała znowu cztery dość obszerne listy, prowadzące dalej polemikę z kościelnym z Jarocina. Obawiając się słusznie, żeby się publiczność czytająca tern nie znudziła, oraz nie chcąc kolumn swoich otwierać walce pełnej osobistości, widzi się Redakcya w konieczności oświadczenia ninic-jszćm, że artykułów owych uwzględnić nie może.

Petycye do Sejmu dziś rozpoczętego w myśl .47., 48. ustawy Królewskiej z dnia 27. Marca 1824. r. wystosować się mające, najdale'j aż do dn.23. Lm. podawane być winny. Poznie'j takowe podający sami sobie winę przypiszą, gdy tea na Sejmie tym nie będą być mogły uwzględnionemu Rozumie się, że w obu językach podawane być mają, Poznań, dnia 9. Lutego 1845.

Marszałek Sejmowy.

OBWIESZCZENIE.

Do dalszego wydzierżawienia części jeziora pomiędzy Baranowem a Krzyż o wnika Hii położonego, na rok jeden, od Sw. Wojciecha 1815. do Św. Wojciecha 1846. wyznaczyliśmy termin licylacyi na dzień 20. Lutego r. b. przed południem o godzinie 10. w domu urzędu sołeckiego w Krzyż o wnika eh przed poborcą ekonomicznym, radzćą. ekonomicznym Klinghartem. Jezioro obejmuje 412. mórg 119 [Jprętów.

Ten, który z licytantów najwięcej zaofiaruje dzierżawy, winien będzie złożyć 50 Tal. kaucyi, albo w listach zastawnych, albo też w obligach długu państwa, wraz z kuponami. Gdyby kaucya ta w gotowiznie złożoną być miała, składający takową od niej prowizyi żądać nie będzie miał prawa. Zastrzegając sobie zresztą przybicie, Wzywamy mających ochotę dzierżawienia, aby na termin licytacyi przybyli. Poznań, dnia 20. Stycznia 1845.

Król. Pruska Rejencya. III.

SPRZEDAŻ PUBLICZNA celem rozporządzenia się. Sąd Nad ziemianki w Poznaniu.

Dobra ziemskieKrzesiny wraz z folwarkiem Pokrżywn.O w powiecie Poznańskim, przez 3 sgr., maję być dnia 3. Lipca r. 1845. przedpołudniem o godzinie lOte'j wmIeJSCU zwykłych posiedzeń sądowych sprzedane. Taxa wraz z wykazem hipotecznym i warunkami przejrzane być mogą w właściwe'm biurze Sadu naszego.

Poznań, dnia 23. Listopada 1844.

Król. Sąd Nadziemiariski; Wydziału I.

OBWIESZCZENIE.

W depozycie niżej podpisanego Sadu znaJdują, się, a mianowicie: 1) w massie pozostałości Karoliny Tielz 2 Tal.

22 sgr. 10 fen., 2) w massie pozostałości Wilhelma Edwarda Albrecht 3 Tal. 3 sgr. 9 fen., 3) w massie pozostałości guwernauty Maryi Ludwiki de Brunn 19 Tal. 21 sgr, 6 fen., 4) w massie pozostałości małżonków Jana i Anny Doroty Ziemerów dla rodzeństwa Ziemer 18 Tal. 25 sgr. 2 fen., 5) w massie Jakóba Kamińskiego za zmarłego uznanego 70 Tal., 6) w massie opiekuncze'j Fryderyki Remus 21 Tal. 2 sgr. 3 fen., 7) w massie pozostałości Anny Szarłotty Gierath z Oestreichów 52 Tal. 18 sgr. Uwiadomiając o tern nieznajomych nam sukcessorów Karoliny Tietz, Wilhelma Edwarda Albrecht, JMmyi Ludowiki de Brunn, rodzeństwa Ziemerów, Jakóba Kamińskiego, Fryderyki Remus i Anny Szarloty Gieralh, lub też osoby te, które do mass rzeczonych prawa własności mieć mniemają, nadmieniamy, że pieniądze rzeczone, jeżeli względem wypłaty takowych nikt wniosku nie uczyni, stosownie do . 391. dodatku do Ordynacyi powszechnej processowej, po upłynieniu czterech tygodni z Depozytu naszego do kassy wdów urzędników sprawiedliwości odesłane będą, i że właściciele, którzyby się później zgłosić mieli i legitymacyą swą wyprowadzić byli w stanie, wprawdzie zwrotu kapitału od kassy wdów żądać będą mogli, do podniesionych zaś prowizyj żadnej już pretensyi rościć nie będą mieli prawa. Rogoźno duia 21. Stycznia 1845.

Król. Sąd Ziemsko-miejski.

Dobra w powiecie Gnieźnieńskim, około 5000 mórg przestrzeni, są z wolnej ręki do nabycia. Bliższą wiadomość udzieli P. Buchowski, Kontroler kasy prowincyalnej ziemstwa w PoznanIU.

W Piotrowie pod Szołdrami w powiecie Szremskim jest na przedaj macior 120, skopów 80 do odbierania po strzyźce. We rne r.

Jest do nabycia 15 szetli nasienia jak najpiękniejszej białej tegorocznej koniczyny, 2 talary niżej cen Berlińskich według Gazety handlowej. Dom. Wiatrowo pod Wągrowcem.

III c:rok prawdziwie angłel!Sf skiclk sKrzydeł koncertog wyeli fabryki Mireitiwpfa \ )l(' 3 £ MiH'i '11tl otrzymałem znowu bar- ; ID cIzo dobre niemieckie skrzydła: )l( (mechaniki Wiedeńskiej) k r Ó t k i e ; Il.I; i zwyc aJ!lego ks tałtu jako też. W JOc AJJ YB t o't'a n1c W stając także na wypłaty ratami. Poznań, w Lutym 1845

Pnprzy Szerokiej ulicy pod Nr. 21.

Zasługuje na uwagę dla dam.

Podpisana fabryka i bielnik kapeluszy słomkowych w Berlinie już teraz jest przygotowaną do przyjęcia starych ryżowych i słomkowych kapeluszy, w celu modnego przerobienia i wyprania, aby takowe na Wielką noc zwróconemi być mogły, jeżeli jaknajprędzćj w ID a - gazynie strojów .1. ISeszkiego w Poznaniu na starym Rynku pod Nr 41. w aptece Wagnera oddane zostaną. Ceny są nadzwyczajnie tanie. H W. Koch.

Kurs giełdy ISelisaskiej.

Dnia 6 Lutego 1845.

Obligi długu skarbowego Obligi preiniów handlu inorsk.

ObligiMarchii Elekt, i JNowćj Obligi miasta Berlina. . . . .

(adaii.sk» w T. .

Listy zastawne Pruss. Zachód.

> 'W X Poziiansk » di10 Pruss. Wschód » »Pomorskie. . .

March. Flek.i IV.

» > Nzląskie. . . .

Frydrychsdory. . . . . . . . .

Inne monety złote po 5 tal. .

Disconto. . . . . . . . . . . . .

Akcje Drogi żel. Beri.-Poczdamskiej Obligi upie!»" . BerI. - Poczdanis.

Drogi żel. Magd. - Lipskiej . .

Obligi tipierw. Magd.-Lipskie .

Drogi żel. Beri.-Aiihaltskiej .

Obligi upierw. Berl.-Anhalfskie Drogi żel. Dyssel. Elberfeld.

Obligi upieriv. Dysscl.-JElberf.

Drogi żel. Reńskiej . . . . .

Obligi upierw. llenskic .... Drogi od rządu garautowane.

Drogi żel. Berlinsko- Frankfort.

Obligi u pier«. Beri. - Frankfort.

» żel. Górno- Szląskićj . .

dito * Lii. R. . »Berl-Szcz. Lit. A. \ B.

Magdeb. - Halbersl Dr. żel. Wrocl. - Szwidii - Freib.

Obligi upierw. Wroc. Szw.-Fr.

Dr, żel. Buuu- Kolouskiej . . .

Sto- Ka itr. kurant.

pa papie- g toD r C rami. Wlzna 13'< I 100 T 99 T ? 93,imz foti i 4V1

4 lU m Y2 m 971 · Ą IHOf 100 S\ 10(}J 100 3' 991 , 3' 13 T 'T 15>r"i 11-, -; li IJ

1974.

183 \ 153 4 5 106 4 5 95J 4 Ę IJ 9Cf 5 161 4 4 1Ę 113 1Ę III 4 IIIIJ 152 102 105 99 941

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1845.02.10 Nr34 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry