ROZMAITE WIADOMOŚCI.
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1845.07.28 Nr173
Czas czytania: ok. 6 min.P e t e r s b u r g. - Społeczność i nauki poniosły nieodżałowaną stratę uczonego, którego opis życia i prac naukowych tu podajemy. Paweł syn Józefa Jarkowski, radzca kolleg. orderów św. Anny 3 klassy i św. Włodzimierza 4 kfassy kawaler mający zaszczytny znak 35letnićj nieskazitelnej służby, bibliotekarz książnicy Cesarskiego Uniwersytetu św. Włodzimierza, urodził się 1781. r. w b. Województwie krakowskiem, w tej jego części, która teraz należy do Galicyi. Ukończywszy edukacyą w województwie krzemienieckiej szkole, Jarkowski, lubo młody, był jednak przekonany, że nauka dopiero z życiem się kończy*, daleki od zarozumiałości, nie przestał na tern co wyniósł ze szkoły, nictrwonił drogiego czasu na próżnowaniu jak inni, co otrzymawszy świetne od natury zdolności, nadaremnie je marnują przez nieczynność. Wyznaczony nauczycielem języka franeuzkiego we wspomnianej szkole, od 18 O 1. r. 27. Czerwca, do 18 O 5. pełnił ten obowiązek z równą gorliwością jak pożytkiem. Wytrwałością w pracy, sposobnością i postępowaniem, ściągnął uwagę dwóch wiekopomnych mężów: Hugona Kołłątaja i Tadeusza Czackiego. Pierwszy widząc w nim człowieka mogącego być prawdziwie pożytecznym sprawie oświecenia, podsycał w nim żywą chęć nauki, Wspierał radami, a w swoim testamencie 18 03. r. nazywając-30 młodzieńcem pięknych nadziei, zapisał mu ważny swój księgozbiór. Drugi, dla podźwignienia oświaty w południowych prowineyach, na mocy dyplomata Najjaśniejszego Cesarza Alexandra I. otwierając 18 O 5. r. 1. Października, wyższą szkołę pod nazwiskiem Gymnazyum Wołyńskiego w Krzemieńcu, powierzył mu wykład języka franeuzkiego i nauki moralnej uczniom klass czterech przy Gymnazyum będących, i obowiązek bibliotekarza, kto 'rym przez cały czas trwania tegoż zakładu zajmował się Tadeusz Czacki upoważniony wolą Najwyższą do uczynienia wyboru pierwszego składa nauczycieli, osadziwszy już ludźmi dobrze usposobionym katedry jednorocznych czterech klass, i trzech dwuletnich kur
W księgarni X n p a i l s k i e g O jest do nabycia : 1) ftztnrni Golancxj, czyli poś w i ę c e n i e i ' « ) I Ki: rapsod historyczny w dwóch pieśniach przez KA. '.€m. Cena 9 zIfi.
2) )K"» C )I( Y e i». V» Ł., c e M» O a e ł fi .
3) Rycina .fana Tarnowskiego, l-łEttn:nt W. Koronnego, na c h i ń s k i ID papierze 6 z! i» ., na białym 4 zł».
SPRZEDAŻ, KOMECZNA.
S ą d Z i e in s K o - m i e) s K i w P o z n a n i u , dnia l. Marca 1815. Nieruchomość tu na przedmieściu St. Marcińskiem przy ulicy Podgórnej pod liczbą 180. leżąca, do Daniela Ludwika Schildner Radcy budowniczego Regencyjnego, jego dzieci Maryi Emilii F er dv uandy Karoliny Augusty i Jana Michała Emila Artura rodzeństwa S c hi Id u er i do rozwiedzionej żony Radcy rachunko wości Mullera, Am a 1 i i K aroliny z Schildnerów Miillerowćj, należąca i podług laxy, która wraz z wykazem hipotecznym i warunkami przedaiy w Registraturze naszej przejrzaną być może, na22,934 lal. 18 sgr. 1 fen. oceniona, będzie w terminie na dzień 7. Października r. b. zrana o lisiej godzinie wyznaczonym, końcem działów w miejscu posiedzeń Sądu drogą subhaslacyi przedaną. "Wartość maleryalna tejże nieruchomości wynosi podług taxysadowej 15,666TnI. Gsgr. Sfen., wartość dochodowa zaś 30,203 Talarów. Licyta tak na całką rzeczoną nieruchomość jako też na pojedyncze części onćjże podane być mogą. Tym końcem nieruchomość wspomuiona podług planu sytuacyjnego, który także w biórze nasze'm przejrzanym być może, na Irzy oddzielne części podzieloną została, których laxe również w biórze przejrzeć można. - Taxa przez którą 'wartość całej tej nieruchomości na 22,931 Tal.
18 sgr. 1 fen. wypośrodkowano została w roku 1811., taxy zaś poj edynczych części onejże zostały w roku 1811. sądownie spoiządzone.
OBWIESZCZENIE.
Na zajętym na budowle forlecznc gruncie K o l u m b i a Nr. XIII. (dawniej «łasnośćP»adzcy handlowego Bielefelda), dwie na rozebranie przeznaczone z drzewa i tarcic zbudowane stajnie będą najwięcej ofiarującemu zą gotową zaraz zapłatę pizedaue, a znajdujący się na lyuucsów, szukał uczonych do osadzenia innych katedr jeszcze Wakujących w tym wyższym oddziale nauk, umiejętności i sztuk. Paweł Jarkowski, dla otrzymania posady Professora Bibliografii i Grammatyki Powszechnej, 1801). r. podał Czackicmu dwie rozprawy: 1) O początku, pochodzeniu i wykształceniu języków. 2) O Bibliografii i niezbędnych dla bibliotekarza wiadomościach tejże; które od władzy edukacyjnej zostały przyjęte. Odtąd właśnie otworzyło się Jarkowskiemu nowe pole przeszło dwudziestoletnich jego prac uczonych i zasług w tych naukach, które pierwszy rodowitym i niepokalanym obczyzną językiem publicznie opowiadał. Jasność i głębokość wykładu, połączone ze wdziękiem męskiej wymowy, nęciły na lekcye Jarkowskiego liczną młódź, która otaczając jego katedrę, słuchała go, można powiedzieć, z uwielbieniem. Okrom dwóch pism wymienionych, on ułożył: 3) Elementarny kurs Bibliografii dla uczniów Lyceum Wołyńskiego. 4) Dla tychże: Zasady Powszechnej Grammatyki. Oba treściwe dzieła do użycia uczniów przeznaczqnc, Professor na lekcyach, ustnie w całej rozległości rozwijał. 5) Obszerny wykład Grammatyki Powszechnej. O) O smaku w dziełach Nauk i Sztuk, rozprawę czytaną na publicznem posiedzeniu Lyceum Wołyńskiego, d. 3 O. Czerwca 183 O. r. 7) O początku, postępie i teraźniejszym stanie oświecenia w guberniach: W ołyńskiej, Podolskiej i Kijowskiej, rozprawę służącą za wstęp do llistoryi Gymnazyum, potem Lyceum Wołyńskiego. 8) Plan systematycznego porządku dla ułołożenia Biblioteki Lyceum Wołyńskiego, z dołączeniem wzorów spisywania katalogów. Y) Projekt urządzenia bibliotek przy naukowych zakładach wydziału Kijowskiego. Wszystkie te prace pozostały w rękopismach. 10) llistoryą biblioteki Lyceum Wołyńskiego przesłał Jackowski autorowi bibliograficznych ksiąg dwojga, który umieściwszy z niej wyciągi w swćm dziele, całą złożył w książnicy b. Królewsko-WarszaWskiego towarzystwa przyjaciół nauk. Tyle ważnych pism Pawła J arkowskiego zaiste zasługuje na publiczną wzmiankę. W. towarzyskićm pożyciu był uprzejmy, naukowej młodzieży szukającej jego pomocy, uczynny i przystępny. Oddany instrukcyi krajowej półwieku, umarł w Kijowie, 24. Maja r. 1845.
gruncie szpichleiz na rok lub na więcej lat, jakoteż kilka parcel łąk i roli na użytek trawy na ten rok wydzierżawione. Mających choć kupna i dzierżawienia zapraszamy z tern nadmienieniem, iż termin w tym celu na dzień 30. Lipca po południu o godzin i e 3 c i ć j w miejscu wyznaczony został, gdzie też bliższe warunki kupna i dzierżawy przeczytane będą. Poznań, dnia 21. Lipca 1815.
Król. Dyrekcya budowania twierdzy.
Przedaż koni.
Dnia 27. Sierpnia r. b. mają być w P o z n ani u kilka wyranżowanych ogierów i niektóre dwu i trzechletnie konie tutejszego chowu, za gotową zaraz zapłatę w kurancie pruskim, najwięcej dającemu przedanc. - Bliższe warunki jako też konie same przejrzeć można dnia poprzedzającego na ich stanowisku w Poznaniu. Sieraków dnia 18. Lipca 1815.
Król. Pruska stadnina Poznańska.
Dla opuszczenia dzierżawy stoi mój żywy inwen tarz, pomiędzy którym włącznie z jagniętami 480 sztuk zupełnie zdrowych poprawnych owiec się znajduje, 12 mocnych wołów roboczych, konie, krowy i bydło młodociane w Dominium M i c h a l c z a p o d Kłeckiem na sprzedaż. Knappe.
Wybór O l ł ł Ć najnowszych wzorów i pająki najmodniejszych form odebrał i poleca w słusznych cenach Handel galanteryjny Beer Ifl emlla, W :rynku Od 1. Sierpnia r. b. będę dawał obiady za T al. 6. miesięczuie
K o s i d o w S K i, ulica Wodna Nr. 41y.
W dzień S. Jaua zginął mi tu w mieście wyżel kasztanowaty, Po karku larantowaty, takież nogi, ogon cały, koniec tegoż biały. Hies cały długowłos. Kto go przystawi, otrzyma sowitą nagrodę. Zgłosić sie na u lice Podgórn ą N f' 13. Gl6M-ą ndBłkę najlepszych soc /jstyckCiai'tleskieU cytryn tamo . » . JL Prieyer, przy Wodnej ulicy w domu szkoły imienia Ludwiki pod ]% >. a p . Najlepsze nowe JfMaJes śleilzie po II{ S gr., najlepsze nowe Angielskie śledzie po 1 A sgr, i najlepszego wędzonego łososia funl po 8 sgr. poleca Mt, JL JPrwger *
W Poniedziałek d. 28. przy pięknej ilłuminacyi Wielki trzeci festyn ogrodowy.
lUci K o n c e r t a b o n a m e n t o w Y w S z e l ąg u . N a zakończenie: BORU SS lA, splew wykonany przez grono kapelistów i śpiewaków złożone z S O osób przy o k a z a ł y m fęjerwerkn. Jutro we wtorek dnia 29. Lipca: nią« y Miel ki koncert w guście koncertów Straussa. Tuzin biletów wejścia po tal, nieutracających swój wartości na wszyslkie lak zwane koncerta Straussa, dostać można u kupca P. Bindera i w księgarni Pana Mi tli era. Bliższych szczegółów udzielą afisze. G e r I a c li.
Kurs gie-łdy Blerlińskićj*
Dnia 25. Lipca 1845
Stopa prC
JN J] pr. knritiit papie- gotorami. wizną.
Ohligi długu skarbowego .. Obligi prenliów handlu iriui.sk.
Ohligi Marchii Elekt, i MOlI ej Obligi miasta lierliua » · Gdańska w '[. .
Listy zasianiu' Pruss. Zachód.
» W. X l'oznniisk.
Pruss. Wschód.
» Pomorskie... March. Elek.i N.
Szląskie dilo od rządu garan tonane Frydryehsdory.
Inne monety ziole po 5 tal. .
Disconło.
A fe « J e Drogi iel- U cd. - Poczdaniskiej Obligi upierw. Uerl.-l'oczdaius.
Drogi iel. Magd, - Lipskiej Obligi upierw. 3Iagd.-Lipskie .
Drogi żel. licrl.-Aiihaltskiej Obligi iipierw. Herl.-Aiilialtskie Drogi żel. Dyssel. Elberleld.
Obligi upierw. Dysscl.- Elberf.
Drogi żel. Reńskiej ...... Obligi upierw. Reńskie .... Drogi od rządu garantowanc.
Drogi żel. Góriio-Szląskiej .
dito Lit. B.. - Berl.-Szcz. Lii. A. i B.
« Magdeb. -llalberst Dr. iel. Wrocl. - Szwidn -1 'reib.
Obligi upierw. Wroc. Szw.-Fr.
Dr. iel. Hnnii - Koloiiskiej . . .
Drogi iel. Boluo-Szląskićj .
Obligi upierw. Doluo-Szląskiej
99J
87J
98* 09* 98* 104 974 99' 99 991 » A K
104*
98* 99* 100} 98} II{ li; 201*
13JI UJ 4*
3' ,
103* 146* 1011 100* 5 4 102} 100 1 O( 1'.
100} 97} 116 109} 130} Ul *
108* 129}
4, 34 4
96J
MOJ
100Ł
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1845.07.28 Nr173 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.