J\f. 251. w Wtorek

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1852.10.26 Nr251

Czas czytania: ok. 18 min.

-8

II{ )J(

Drukiem i nakładem Drukarni Nadwornej W: Deekera i Spółki w Poznaniu. - Redaktor odpowiedzialny: N. Kamieński w Poznaniu.

Telegraficzne wiadomości.

Bruksela, d. 20. Październ.- Pogłoska o powołaniu naczelnika stronnictwa katolickiego de Thcux do króla, okazała się płonna. Mimo to krążą jak najrozmaitsze podania o przesileniu lninisleryalnem. I n s b ru ck, d. 21. Października. - Król grecki Otto, przybył wczoraj wieczorem do Brixen i dziś udał się w dalszą podróż przez Bolzen. T u ry n, d. 19. Października. - Znów się pojawiają pogłoski o przesileniu ministeryalnem. Sądzą, że jeżeli się utworzy ministerstwo, w klórein zasiadać będą d'Azeglio i Revel, natenczas prawo małżeńskie zostanie cofniętem, surowsze prawo prasy zaprowadzonem i równocześnie armia zmniejszoną. B o lon i a, dn. 16. Października. - Członkowie komisy i budowy centralnej włoskiej kolei żelaznej, przybyli lu z Modeuy i udadą się do Toskanii celem wytknięcia linii przecinającej Apeniny,

Berlin, d. 24. Paddzieruika - N. Pan raczył zamianować zastępcę landrala powiatu Rosenbergskiego w Prusach zachodnich, deputowanego pow. Wernera von Gustedt, landratem.

Berlin, dnia 23. Paźdz. - Z Berlina nic nowego, tylko dzienniki żalą się na obojętność stolicy przy nadchodzących wyborach. - Z Paryża dochodzą lu wiadomości, ze puszczone po Francyi petycye, aby proszono papieża o przybycie do Paryża i ukoronowanie księcia prezydenta na cesarza. Łatwo było do przewidzenia, ze książę prezydent byłby to sam uczynił i bez petycyi, bo pomimo wrodzonej przebiegłości, trzyma się ściśle tradycyi swego stryja co do zewnętrznej polityki. Wypuszczenie na wolność Abd el Kadera z francuzkieej niewoli podniosło KS. prezydenta w oczach prasy angielskiej. Dowód jeden więcej, ze chętnie opinia publiczna angielska pochwala to, co godnem jest pochwały. T i m e s nareszcie z duszy i z ciała uieprzyjaciólka ks. prezydenta powinszowała wczoraj jemu szczęścia, z tego powodu, ale wnet się postrzegła i dziś powiada, że ta łaska ma swoją niebezpieczną stronę. Times ma Ludwika Napoleona w podejrzeniu, że wybrał Turcyą na stróża Abd cI Kadera, aby mieć zawsze ją za ręką, gdyby nad nim dobrze nie stróżowała. Tym sposobem będzie wykonywała Francya odtąd ścisłą policyą na morzu śródziemnem, a kto wic, Czy z tego nie wyrosną jej powody do rozszerzenia panowania w Afryce, ztąd mogłyby sięwyro - dzić zatargi nawet o Egipt i widoki ku Indyom. Do nich bowiem tradycya po stryju prowadzi. Jakież to sny ma teraz niespokojne ta T i m e s ! Preussischc Wochenblatt zabrała dziś polieya, jak się dowiadujemy r inseratu zamieszczonego w K r e u z z e i t u n g . W sferze dyplomatycznej pruskiej zajdzie częściowa zmiana osób. jV;a III I <l> c e j i r' Raczyńskiego, który mianowany został rzeczywistym tejnjr m radzcą stanu z tytułem excellencyi, przeznaczonym jest na pos a "" Madrytu hr. Galen, dotychczasowy* poseł pruski przy dworze j , \ * Bernstorff udaje się podobno tylko tymczasowo, jako poseł do L>eapolu. Hr Halzfeld wraca do Paryża, równie i hr. iNostiz do Hanoweru. Mówią, że i p. Klcnze, pełnomocnik hanowerski w sprawie i/- -"i Ue'. Powróci znowu do Berlina. Poseł rosysiski w Paryżu n. Kisielew przybij , j l." J H. u P . i * l -v"Y» tu przed parą dniami, powracając do Petersburga.

Bawi tu lakze obeci1ie ks. j o z c f ponjatowski, poseł florencki w Paryżu.

P . b . f . 1 " M d . . k '.

rzyczyną Jego po Ylu: ma by (f znajoma spra".a amJJI a lal, w toreJ król pruski pisat w a 11 ,. o, l o t d " o l k o k o o Toskanii , P ros o ccznJ JS o re reso srecra SZąC O tolerancyą ma prześladowanej familii jako o osobistą dla siebie laskę. Rząd pruski przyjmuje I e' a r do qym Ć ) służby w marynarce, w woj· kOwości, w administracji i nądownictwie, równie i do kościelnych i naT/ 6 c H s k i c h b . k ' l . S l .

Y. :» - o OWląZ OW w. C U p P Ł e ś l a d o w a n y c h w D a n i o. Z r WIC zvwet 'AoJsztyńczykow. A tych Hobziyńczyk Rathgen .H '¥l'Y Banowie "e !, adzc1 Ka min-ef"-ge-łł€-ht- u. 1fi"is t ,0'v'/ie hanodYu ,celu otwarcia d a l s z ej - - -' Bodelschwmg pojechali do Bydgoszczy, * W wielki pe warne W skutku dalej otwartej kolei wschodniej k li r s codzienny po fjągów i poczt musiał uledz częściowej zmianie. J ak na wszystkich ko lejach pruskich tak i na tej zaprowadzony jest kurs prędszy i wolniej?zy. oiany prowineyalne poznańskie wniosły' o przyspieszenie budowy kolei Żelaznej nie tylko do Wrocławia, ale i do Berlina, to jest części i Krzy

ża (Kreutz) do Berlina, Pierwsza niezwłocznie będzie rozpoczęta, druga do późniejszego czasu zostawiona. Powstała w tym roku w Berlinie, na wzór wiedeńskiej, królewska drukarnia krajowa, z wielką wystawnością wybudowana. Tymczasem tylko druki rządowe, mianowicie bilety zastawne, bilety skarbowe i t. p." papiery mają być w niej drukowane. Mówią, że na przyszły rok wszystkie w biegu będące pieniądze papierowe mają być na nowe wymieniane, ku czemu już teraz w ministerstwie finansów czynią przygotowania. (Cz.) Królestwo polskie.

War s z a w a, 21. Paźdz. - Rada administracyjna królestwa postanowiła co następuje: Stan. Szczepanowski, syn dziedzica dóbr Pierzchnia w gub. Radomskiej, zbiegły w r. 1849 za granicę, który w r. 1851 z Prus odesłany do Kalisza, zdołał ujść z pod aresztu, i którego obecność w kraju odkrytą być nie może, ulega karze konfiskaty majątku, bądź już zasekwestrowanego, bądź następnie jeszcze wykryć się mającego, a to wedle prawideł postanowieniem z d. 14. Kwietnia 1835. r. wskazanych. Tyl" tv własności dóbr nieruchornych, tudzież kapitałów i praw hypotecznyćh, należących do Stanisława Szczepanowskiego, winny być, na mocy niniejszego postanowienia, we właściwych księgach wieczystych na imic skarbu królestwa przepisane. Baron Korff 1., jenerał arlylleryi, inspektor całej arlyłleryi, powrócił z N owogeorgiewska, i tegoż dnia o godzinie 5. wieczorem, wyjechał do gubcrnii Radomskiej, a jen. lejfnant < Łabincow , naczelnik 5. dywizyi piechoty, udał się do Kalisza. Rosyu.

Naj. pan, dnia 24. Września o godz. 9. rano, w towarzystwie J J.

CC ww. ww. xx. Mikołaja i Michała Mikołajewiczów, opuścił Elizabet grad, udając się do Wozniesieńska, gdzie raczył przybyć dnia tegoż o godz. 8. wieczorem w poządanem zdrowiu. Nazajutrz J C. mość o godz. 10. rano raczył odbyć przegląd wojsk 5. korpusu piechoty i 5. dywizyi jazdy lekkiej, wraz z ich artylleryą i obozami, i znalazł takowe w przykładnym i celującym porządku i stanie. - Dowódzca pułku dragonów imienia jenerała feldmarszałka kcia warszawskiego hr. Paskiewicza Erywańskiego , (nowo otrzymanego), jenerał major Stawicki, mianowany został dowódzca lej brygady w lej dywizyi dragonów; a pułkownik Wojniłłowicz z pułku ułanów J. C. W. W. X. Konstantego Mikołajewicza, dowódzca pułku nowomirgorodzkiego ułanów. - Pułkownik Kiełczewski, mianowany został horodniczym miasta Bobrujska.

- Donieśliśmy już o otwarciu wystawy sztuk pięknych, w cesarskiej akademii kunsztów w Petersburgu. Wystawa ta, składa się z 415 utworów. Obrazy malowane stanowią znaczną większość, resztę składają płody sztuki rzeźbiarskiej, plany i modele architeczne. Tegoroczna wystawa odznacza się nietylko mnogością, ale i wysoką wartością prac artystycznych. Są tam roboty vice prezesa akademii hr. Tołstoy, profesorów: VVorobjewa, Zywago, Nefa, Zarianka, akademików braci Czerniecow, artystów: Ranzoni, Sleubena, Lahorio, Czcrnyszewa, hr. Mordwinowa. Z utworów artysów z gubcrnii zachodnich cesarstwa i królestwa, są następujące: Śla Marya Magdalena przez H. Rusieckiego; dwa portrety Jasiewicza; dwa portrety, (2 tych jeden własny) Rusieckiego; Formes, w roli Oroweza, (z opery Normy aktu Igo), i konająca Psyche, Straszyńskiego, (ucznia akademika Markowa); Przedstawienie jeńców węgierskich, feldmarszałkowi kciti warszawskioinu, pod Waitzen, w obecności J. C. W. W. X. Konstantego Mikołajewicza, Smokowskieg6; dwa widoki z okolic Petersburga, Chruckiego; Bavello, pod Amałfi, w królestwie neapolitańskiem, Kefalu w Sycylii, i Wschód księżyca w stylu szkoły holenderskiej, Breslaucra. W liczbie płodów rzeźbiarstwa, znajduje się znakomity utwór p. Brodzkiego (ucznia prof. Vitali), przedstawiający Kupida uśpionego w muszli. - Profesor byłego uniwersytetu wileńskiego, obecnie członek akademii nauk w Petersburgu, Edward Eichwald, wydaje w języku francuskim dzieło o pierwotnym świecie Rosyi, pod tytułem: »Lethaea rossica.« , - Seria 3cia dramatów Józefa Korzeniowskiego, z 2ch (omów złożona, wyjdzie w Petersburgu .p.flkładem M. B. Wolfa. I1rancya.

P ary ż, 20 Października. - M o n i t o r ogłasza dekreta, względem prowadzenia dozoru nad instytutami kredytowemi ziemskicmi. - Mówią, źe z ogłoszeniem cesarstwa, będzie ksiąze Hieronim miauowany wicekrólem Algieryi, z tytułem J. kr. Mości. Do pogłosek Dziennikarza La Gueronniera mianował prezydent wikontem.

· - Dzienniki po departamentach wciąż odbierają napomnienia.

- Naczelny dowódzca gwardyi narodowej departamentu Sekwany wydał rozkaz dzienny, w którym chwali gwardyą narodową, za zacho wanie się podczas wjazdu prezydenta do Paryża. Powiada, ie oficero wie umieją w gwardyi narodowej rozkazywać, a gwadziści słuchać. Szczególniej gwardye narodowe ze wsi odznaczyły się służbą.

- Minister spraw wewnętrznych rozkazał odrysować bramę triumfalną, którą na uroczystość wjazdu prezydenta do Paryża ustawiono przy bramie St. Martin. Rysunek len przyłączony będzie do dzieła, które piszą na pamiątkę podróży odbytej do południowej Francyi. - Pismo jedno departamentowe donosi, że Arabowie dowiedziawszy się O uwolnieniu swein z więzienia, tańczyli z radości, a Abdel Kader na czele. Kobiety stały po jednej a męszczyźni po drugiej stronie, jak to zwyczaj narodowy nakazuje. - Oprócz dzienników rządowych, żaden inny nic rozwodził się nad zwołaniem senatu, celem zaprowadzenia cesarstwa. Nikt nie wątpia! o lem, nikomu leż ta wiadomość nie spadla nagle jak z nieba. Jedna Gazette de France mówi z tego powodu: patrzmy na to widowisko i podnośmy modły do nieba, ażeby niezmierna władza, która się teraz złączyła, ręką boską była utrzymywana w karbach porządku, rozumu i sprawiedliwości. Ręka boska tylko może ją bezpiecznie trzymać na wodzy i kierować ku szczęściu Francyi i świata. Stronnictwo więc legitymistyczne ma tylko dwie bronie teraz, a temi są przypatrywanie się i modlitwa. To cała jego nadzieja. - Pogłoska utrzymuje się o odkryciu sprzysiężenia w wojsku. Opowiadają, że szef jeden batalionu i kilku kapitanów z -13. pułku piechoty zostało aresztowanych. Sprzysiężenie to było zawiązane na rzecz Orleanów. Paryż, 21. Października. - Sądzą, że prezydent odwoła się do ludu po ratyfikacyą na dniu 11. Listopada, ciało prawodawcze zajmie się już urzędowem liczeniem głosów za lub przeciw cesarswu w dniu 20. Listopada, tak że ogłoszenie cesarstwa może nasląpić w dniu 2. Grudnia. - Malarz Fontaine objawił życzenie, aby która z bram triumfalnych zawaliła się na prezydenta; został za to życzenie aresztowany i jeszcze siedzi w więzieniu. - Zaprowadzono tu stary zwyczaj z czasów królewskich. Na tuileriach zawieszają chorągiew, skoro się w nich znajduje Ludwik Napoleon, zdejmują zaś, jeżeli go w nich niema. Mówią, że 25 osób uwikłanych w sprzysiężenie marsylijskie siedzi w więzieniu i że spisek wyszedł z londyńskiego komitetu demokratów. W posiadłościach afrykańskich znajduje się teraz 10,000 politycznych więźniów. Wielu z nich przyzwyczaiło się do wygnania i żąda, aby im pozwolno sprowadzić rodziny i pracować około roli. Michel z Rourges, który poszedł na dobrowolne wygnanie, teraz WrÓClt cło Paryia.

(K C.) - Książe prezydent przebył już Rochellę, Rochefort, Niort i Poitiers. Wróci on do Paryża jutro nie o 3. lecz o 2. godzinie z południa. Wszystkie dykasterye będą jutro zamknięte, nawet giełda i poczta. O przyjęciu ks. prezydenta w Paryżu dowiecie się przez depeszę telegraficzną, jeżeli jej juz nic odebraliście, kiedy czytacie co piszę. Obrane środki rządowe wyprowadzić koniecznie muszą na bruk całą ludność paryzką. Mówią, że przy spodziewanej radości, rząd dozuaje niejakiej obawy, i że policya nakazuje odźwiernym domów bulwarowych zamykać drzwi i nie wpuszczać osób obcych. Na niektórych miejscach, szczególniej na bulwarze Magdaleny, ścięło drugi rząd drzew od strony domów, zostawiając tylko pierwszy od strony makadamu. Rram tryumfalnych będzie zapewnie więcej niż się spodziewano, gdyż każdy batalion gwardyi narodowej zamyśla wznieść bramę przed swym frontem. W tym celu zaczęto już zbierać składki miedzy gwardzistami. Robotnicy wyjdą x chorągwiami zielono pomarańczowemi (kolorami ks. prezydenta). Ciało prawodawcze wyjdzie w depulacyi złożonej z 50 członków, pod sterem p. Billault, który do Paryża dla tego przyjechał. Szkoła orfeonistów będzie śpiewała na tarasie tuileryjskim od strony placu de la Concorde. Szkoły Paryża i jego okolic tak cywilne jak wojskowe, będą rozstawione na bulwarach. Wszystkie drogi żelazne ogłosiły, źc tego dnia będą przywozić podróżnych tam i napowrot za połowę ceny. Niechętni a złośliwi mówią, że jutro wystąpią w całej sile decembryści, i źe łącząc się z 300., którzy mieli udać się z księciem prezydentem pod dowództwem ajenta Cartier, dobre przyjęcie ułatwią. Na szczęście, pomoc decembrystów , jeżeli byli i są, jest zupełnie niepotrzebna, bo lud paryzki pod wpływem Napoleona, staje się coraz baidziej napoleońskim i golów jest dotrzeć do końca reslauracyi, albo jak mówią antybonapartyści, do końca parodyi. Wyższe mieszczaństwo żartuje, ale lud wierzy i dzieli już w większej części opiuie napoleońskie. Aby się przekonać, jaki skutek wywiera urok imienia, czego dokonać może we Francyi impulsy a rządowa, trzeba się znajdować w Paryżu. Rrama tryumfalna wystawiona na moście auslerlickim, nosi napis: »Miasto Paryż L. Napoleonowi cesarzowi«. Rada miasta Paryża zredagowała już adres do ks. prezydenta, adres całkiem cesarski. Rząd ladby, aby dyplomacya wzięła jaki udział w przyjęciu, ale dyplomacya postanowiła zostać na stronie. W Paryżu chodzi głos, ie ks. prezydent jest z różnych powodów nie najlepiej z Rosyą, i za dowód tego uważają głównie tę okoliczność, że hr. Chreptowicz ambasador rosyjski, odwrócił króla neapolitańskiego od wyjazdu do Marsylii Ha spotkanie ks. prezydenta, i że wpłynął tyle na króla, iż nawet brata w swe miejsce nie posłał. Petycye za cesarstwem licznie się podpisują. Afisze ogromne z orłem i napisem: »Ave caesar imperator«, są przylepione po wszystkich ulicach. Krawcy zaczynają już robić ubiory napoleońskie, to jest spodnie obcisłe de bottes a l'ccuyere. Po zabawieniu kilku dni w Paryżu, ks. prezydent ma wyjechać na polowanie do Foutaincbleau i Compiegnc. Napoleon Bonaparte, syn księcia Hieronima, ma być mianowany wicekrólem algierskim. - L'Univers zajął uwagę, ogłaszając artykuł o pani Patter80n, pierwszej źouie ks. Hieronima i jej synu, liczącym już lat 42, i wnu ku który ukończył nauki w amerykańskiej szkole wojskowej. L'Uuiversżywi nadzieję, że wnuk ks. Hieronima może się stać dyktatorem Stanów zjednoczonych, i obalić lak rzplilą jak protestantyzm. Pani Patlerson licząca obecnie około 80 lat, jest bogatą właścicielką, a była bardzo piękną. Temu lat kilkanaście, kiedy podróżowała po Szwajcarvi, uderzała jeszcze swą pięknością, o której wielkie miała staranie. - Dzienniki hiszpańskie donoszą, że ks. prezydent obiecał pomoc Hiszpanii, wrazie nowego napadu na wyspę Kubę przez Amerykanów północnych. Wiadomość ta, uważana z punktu polityki katolickie;, może być prawdziwą. Anglia.

Londyn, d. 19. Października. - Times powiada, że królowa po naradzie minister\aluej, jaka się w sobotę w Windsor pod jej przewodnictwem odbyła, wezwała wszystkich członków gabinetu, aby się z stolicy nieoddalali, dopóki głosowanie w parlamencie o bycie gabinetu obecnego nierozstrzygnie. Times powraca znów do mowy L. Napoleona w Bordeaux, i mniema, że teraz słów dosyć sobie już wzajemnie powiedziano, i że, jeżeliby L. Napoleon szczerze zamyślał, pokój utrzymać, powinienby to czynami okazać, t. j. wojsko francuskie naprzód zmniejszyć. «Ludwik Napoleon, - powiada ona - powinien się starać, aby Francya w tym względzie krok pierwszy uczyniła, jeżeli obietnice jego są wiarogodne i szczere, iżby się przecież świat doczekał armii na stopie pokoju, czego w żadnym czasie bardziej, jak właśnie teraz, finanse Europy niewymagają. Nabytki, o jakich Ludwik Napoleon w tych dniach napomknął, uiepotrzebują wcale pół miliona żołnierzy! L. Napoleon niernógłby francuskiemu ludowi wiejskiemu dobrodziejstwa większego wyświadczyć, jak zwalniając nabór wojskowy, który teraz rocznie 80 do 100,000 ludzi z domów ich wy włóczy, i zdaniem naszem potęga jego nabrałaby o wiele więcej spójności wewnetrzne'j i powagi na zewnątrz, gdyby się swego groźnego charakteru wojskowego pozbyła. Co się nas dotyczy, golowi jesteśmy, uważać to chętnie za kamień probierczy polityki jego. Ale dopóki całą armią francuską w gotowości najzupełniejszej do boju i znaczne wzmacnianie jej spostrzegamy, kiedy wiemy, że po wszystkicli warsztatach okrętowych czynność nadzwyczajna panuje, i że marynarkę w miesiącach ostatnich znacznie jesicze wzmocniono, niemożerny rzeczy tych z zamiarami objawionemi rządu franruzkiego pogodzić, a widoczna niekonsekweneya ta pomnaża jedynie nieufność, jaką rząd nowy cesarski wzbudza Jeżeli zaś podejrzenie jest błędnem i niesluszne'm, rzeczą jest Ludwika Napoleona takowe usunąć, a mianowicie przez to, iżby za słowne mi oświadczeniami jego rozporządzenia odpowiednie uastępowały. Odzyska on daleko łatwiej wpływ naturalny Francyi, i sojusze zawrze, kiedy miecz do pochwy schowa, który w obliczu Europy wciąż wzniesiony trzyma. Jego mowa własna jest przecież hołdem najzupełniejszym dla principium tego, xa ktorem my obstajemy. . . . Jeżeli cesarstwo ma znaczyć pokój, wtedy niernoże ono być cze'm innem, jak uznaniem bezwarunkowe m granic lerryloryalnych Europy i wszystkich układów istnieAr>A.r>K, h> 7 .ara7 .B,o li Itru wa dzi A xiiixe oi o lcraziiic )Bzd) o g r o ID o a) *sily von.

lęuuej na stopę pokoju Pod temi jedynie warunkami może odnowione cesarstwo epokę pomyślności i spokojności rozpocząć. Parowiec Oi inoco przywozi wiadomości z Indyi zachodnich i z portów morza Spokojnego. Najważniejszą jest jeszcze wiadomość z Guayaquil z 2go Września, że konsul francuzki tamże przez rząd ekuadorski obrażony zwinął flagę na mieszkaniu konsula i cofnął się z familią swoją na pokład fregaty francuskiej stojącej pod Guayaquil. Dowódzca fregaly, jako właściwy reprezentant Francyi, przesłał natychmiast pismo do rządu, treści tej, źe, jeżeli niezwłocznie zadosyćuczynienie danem uiebędzie, on sam bezpośrednio takowe sobie sprawi, nieczekając na żadne dalsze kroki dyplomatyczne. - W Peru było wszystko spokojnie, i handel, od czasu jak porozumienie d )bre z Ekuaderem powróciło, widocznie się podnosił. Wzburzenie z powodu wysp Lobos ucichło; rząd jednak wciąż jeszcze na wyspach owych utrzymuje załogę wojskową pod dowództwem jenerała Declua, i dwa okręty wojenne pod Lobos Aufera na siraży stoją. Kilkanaście statków amerykańskich, które po guano przybyły, zastosowało się do przepisów, i popłynęło do Calleo, celem odebrania pozwolenia potrzebnego na piśmie. Jenerał Mendibura, niegdyś minister finansów w Peru, przybył okrętem Orinoco jako poseł przyrządzie angielskim; przywozi on, jak słychać, dowody, źe prawo własności Peru do wysp Lobos dalnjc się 001 Inkasów, oprócz tego przyjemne dla Anglii polecenia, zakupienie amunicyi i zamówienie kilku okrętów wojennych. San Fraiicisefl Herald z 21. Sierpnia zawiera następującą (prawdziwie trudną do uwierzenia) wiadomość, którą w liście od korespondenla swego w Monterey dostał, podpisaną d. 19. Sierpnia r. b.: »dowiadujemy się, że angielskie okręty wysłane na morze, dla czynienia odkryć, Erebus i Terror przybyły do Santa Barbara (Kalifornia); wielka część osady okrętowej cho"ruje na szkorbut.« Mliszpania.

Madryt, 15. Paźdz. - Rząd porzucił tymczasowo zamysł utworze nia pułków gwardyi pieszej. Mundury nowe już wykończone zmieniono, i takowe otrzymał pułk grenadyerów, który to przeznaczony był na pierwszy pułk gwardyi. Pułk ten wychodzi do Saragossy. Gwardyą konną o szwadron jeden powiększono, tak iż teraz liczy 400 kon'- W tych dniach mówiono głośno o rychłetn zwołaniu kortezów, dzień nawet (15. KisIopada) z pewnością podawano. Z źródła zaś zupełnie pewnego donieść możemy, że ministrowie w tej chwili o zwołaniu podobnem wcale niemyśłą, i prace rozpoczęle w wydziałach kortezów pożądanem tego nie czynią, gdyż to łatwo by je w biegu wstrzymać mogło. Gdyby jednak nadspodziewanie zwołanie takowe jeszcze przed Bożein narodzeniem nastąpić miało, wtedy obrady owe bardzo krótko by trwały, gdyż następujące ferye w czasie świąt przynajmniej trzech tygodni wymagają. Kortezy byłyby wtedy, stosownie do brzmienia konstytucyi, w ciągu roku zgromadzone, rząd mógłby je potem natychmiast rozpuścić, i znów by rok zyskał. - Wszystkie dzieła Eugeniusza Sue, Consuclo przez George Sand, Pamiętniki diabla, i spowiedź joneralna przez Soulie, a prawie wszystkie Aleksandra Dumas zakazane zostały policyjnie we wszystkich po II. O.; Michaelsohn z Rogoźna; Mąkę z Grodziska; Skounik z Strzałkowa; Jansen z G lacu; Quenstadt z Wrocławia.

POD CZARNYM ORfcEM: Baronowa, Dyrlm z Rządkowa.

HOTEL RZYMSKr: Hr Szółdrski z Zydowa ; Wiese z Cieszkowa.

HOTEL BERLINSKI: Warschiickcl z 'byka; Kernst z Neudorf.

POD TRZEMA LILIAMI: Idziński z Dąbrówki.

W mieszkaniu prywatnem: Wierzbicki z Berlina, ul. Królewska IV. 17.

Dnia 25. Października.

BAZAR: Gcrszcwski z Siedlisk; Mielecki z Microgniewic; Niegolewski z Nicgolewa; Suchorzewski z Wszemborza; br Grabowski z Łukowa. BUSCHA HOTEL RZYMSKI: Kulkowska z Pawiowa; Ribbeck i Bcerman z Berlina; Bohnen z Crefeld. HOTEL BAWARSKI: TschirscUky BOgendorf z Wrocławia; Busse z Gnina; hr. Miąrzyński z Pawiowa. POD ZŁOTĄ GĘSIĄ: Wierzbowski z Gorazdowa.

W księgarni Żupańskiego wyszły: i) Dzieje kościołów wyznania Helweckiego wdawnćj małej Polsce, przez Józefa Łuk a s z e w i c z a . Cena £ O Zł1.

2) Legendy historyczne pIZeZ Bronisławę Kamieńską, z 22 rycinami. Cena % Q Zlt.

PRZYPOZWANIE PUBLICZNE.

Przez Sąd podpisany został na dniu dzisiejszym nad majątkiem tutejszego Konsyliarza handlowego JanaBoguwiary Knopfa, do którego kilka domów, spichrzów i składów zboża należy, konkurs otworzonym i areszt publiczny zadekretowanym. Zawiadomiają się więc o tern publicznie wierzyciele wspólnego dłużnika wspomianego z tern nadmienieniem, że termin na dzień 27. Listopada 1852. przed południem o godzinie 10lej w zwykłem miejscu sadowem przed deputowanym Ur. Sędzią powiatowym Lachem wyznaczonym został, w którym pretensye swoje do massy konkursowej należycie z a m e l d o wać i udowodnić mają. Ci zaś, którzy w terminie tym nie staną i pretensye swoje nie zalikwidują, "mają się do spodziewania, że z wszelkiemi swemi do massy prełensyami prekludo-wancmi i napneciw innym wierzycielom na wieczne milczenie wskazanemi zostaną. Nieznajomi lub w stawieniu się przeszkodzie podlegli, mogą się do tutejszych adwokalów: Badcy sprawiedliwości Szepkiego, Szulca L, Szulca II. i Ekkerta, Badcy Sądu ziemiańskiego R o q u e t t a, jako tez B e kk e r a i W 01fa, udać i onych w należyte pełnomocuictwo i informacyą zaopatrzyć. W wyznaczonym terminie mają się także wierzyciele oświadczyć, co do pozalrzymania lub usunienia jako iuterims-kuratora i kontradyktora obranego Ur. adwokata Senffa, lub mogą być pewni, że bez deklaracji w tej mierze Sąd podług rozwagi słusznej z urzędu dalsze dekreta postanowi. Bydgoszcz, dnia 24 Lipca 1852.

Król. Sąd powiatowy. Wydze 1.

OBWIESZCZENIE.

O b e r ż a t u w miej scu p r z y P o z n a ń s k i ej ulicy położona, wraz z łąką i ogrodem, do pozostałości poAlexym i Katarzynie małżonkach G r o n o w i c z a k należąca, wydzierżawioną być ma w terminie na d z i e ń 9. L i s t o p a d a r. b. o godzinie 11. przed Ur. Sz n e y d e r Sędzią powiatowym wyznaczonym, na lat sześć, od Świętego Marcina r. b., najwięcej dającemu.

Warunki dzierżawy w Regislraturze naszej przejrzane być mogą nadmieniając tylko, że złożona być musi kaucya licytacyjua "200 Tal., i przy tradycyi kaucyi dzierżawnej suma wy równywająca dzierżawę półroczną i wartość inwentarza oddać się mającego. Kościan, dnia 21. Października 1852.

Król. Sąd powiatowy. Wydział II.

Obywatel W. Xieslwa Poznańskiego, właściciel dwóch wsi renomowany gospodarz, życzy dla większego zajęcia podjąć się zarządu obcej majętności, o ile można należącej do rzędu większych. Szczegółów udzielą W. Stefański & Comp, w Pozuaniu.

Kawaler w podeszłym wieku lub wdowiec, który w niemieckim, francuskim i polskim języku początkowe lekcyc dwojgic dzieciom chęć ma udzielić, znajdzie na wsi w powiecie Krobskim przyzwoite umieszczenie. Listy pod adresą Pośle re stanie A, B. Rawicz.

POD CZARNYM ORŁEM: Wójtowski z Brudzewa; Wejtowski zBKrzyzanowa; Jasiński z Witakowic; Drwęski z Lasokiego; Jaraczcwska i Zaborowska z Ksiątna; J arantowska z Soleczna. HOTEL DREZDENSKI: Suchecki z Polski; Gópnncr z Gostkowa; Riedel z Bydgoszczy; Golde z Berlina; Lewy z Inowrocławia. HOTEL PARYSKI: Heppner z Szremn; Moszczeński z Wydzierzewic; Ciesielski z Bielaw; Binkowski z Wydzierzcwic; Cegielski z Wódek; Radnński zBieganowa; Poklatecka z Ossowa; Boscamp z Rybitw; Bojauowski z Zalesia kościelnego. POD WIELKIM PĘBEM: Potocka z Jaroszewa.

HOTEL WIEDENSKI: Karczewski z Karczewa; Brunów z Szczecina.

HOTEL BERLINSKI: Dorn z Uściszewa; Libiszewski z Chutowka; Walz z Pąkowia: Rólhe z Międzychoda; Sachs z Kalisza; Rugc z Korzkwów. HOTEL EICHBORNA: Plater, Schwalbe i Fraustadter z Janowca; Cohn z Sierakowa. POD KORONĄ: Brand i Blaschke z Rawicza; Abraham z Zielonogóry; Witkowski zj Trzemeszna.

Kandydat filologii Polak, szuka miejsca na nauczyciela domowego. Gdzie? powiedzą W. Stefański &C Comp, w Poznaniu.

Towarzystwo przyjaciół nauk przy- ; rodzonych zawiadamia interessowaną' publiczność, źe i nadchodzącej zimy, od \ 17. Listopada począwszy, co środę od ! 5.-6s(e'j wieczorem, przez niektórych swych członków publiczne wykłady po największej części treści z nauk przyro- ' dzonych wziętej, na sali szkoły Ludwi- j ki miewać będzie. Sześć wykładów odbędzie się przed i tyleż po Bożem N arodzeniu. Zapisać sic można w księgarK niach IM i tli era iZupańskiego; prócz tego służący towarzystwa IIaM de do zbierania podpisów upoważniony. Poznań, dnia 17. Października 1852.

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Nauk przyrodzonych.

m B&M

Na dniu 12.; Listopada 1852 o godzinie 10.

przed południem w domu plebańskim w S i edl eminie pod Jarocinem sprzedawany będzie przez publiczną licylacyą bór do tamtejszej blebanii należący, złożony po większej części z dębmy i mający «Kulo DO mórg rj rozległości. - Warunki sprzedaży wraz z (axą boru każdego dnia przejrzeć można u podpisanego w G 0Iini pod Jarocinem. JVowacki.

'O BWIESZCZENIE.

W jatkach tutejszej gminy żydowskiej wydzierżawione będą w drodze publicznej licytacyi w terminie dnia 1. Listopada r. b. popołuduiu o godzinie 4tćj w sali naszej posiedzeń naznaczonym, na rok jeden od 1. Stycznia 1853. do ostatniego Grudnia 1853. siedmnaśeie miejsc do sprzedawania mięsa, z zastrzeżeniem p o t w i e r d z e n i a przez zgromadzenie reprezentantów. Mający chęć dzierżawienia zapraszają się na termin wspomniony, z nadmienieniem, że warunki dzierżawy przejrzeć można codziennie w biurze nasze'm przed i po południu, w czasie gdy w biórze urzędnicy praCUją. Pozuań, dnia 24. Października 1852.

Przełożeni Aduiinistracyi synagogi.

wielka ulica Fryderykowska Nr. 270. naprzeciw Ziemstwa, poleca Szanownej Publiczności swój nowo zał o ż o n y sk ład n a j m o d n i e j s z y c h ub i o ró w dla dzieci, jakoteż wszelkich towarów modnych i drobnych, do tychże rzeczy należących, po cenach najtańszych, lecz stałych. Także przyjmuje wszelką krawieczczyznę jak sukien, salop, płaszczyków i mantyl. P anny chcące się uczyć krawieczczyznę, za umiarkowaną cenę przyjmuje w naukę.

Doniesienie dla Dam.

W trzech dniach jarmarcznych, lo jest: 27 , 28. i 29 m b., wystawimy na sprzedaż w € ? O - sfijJititt w oberży H ó l e l dc P o s e n, liczny składgotowej garderoby damskiej. Skład nasz obejmuje przedmioty robione tylko podług najnowszych modeli, i przyrzekamy obok cen niskich prędką usługę. M. A. Jacoby & Comp, z Wielko Głogowy.

W dniach 27., 28. i 29. Października r. b.

będę w G o s t y n i u z składem 3,I:1;r-giiiowoj garderoby meskiej. _ ApA i polecam Szanownej Publiczności znaczny wybór najpiękniejszych i najnowszych u b i o rów z i m o w y c h i palitots, jakoteż spodni i westek, po nader tanich cenach. Moritz Bresler z WieI. Głogowy.

Farbieruia i pralnia A. Sieburga W Poznaniu na C h wal i s z e w i e p o d N r. 9 6. poleca się do farbowania wszelkich materyj wełnianych, jedwabnych i bawełnianych, jakoteż do prania rozmaitego rodzaju szali, chustek, sukni, blondyn, koronek, spodui, westek, obrusów i kobierców. Firanki bawełniane i pokrycia na meble pierą i g lanc ują się także jak najdokładniej. Pierwsze piętro do wynajęCIa.

Przy ulicy Wilhclmowskiej pod Nr. 7. jest do wynajęcia pierwsze piętro, obejmujące 8 pokojów, 1 salę, kuchnią i sklep, w razie potrzeby także stajnią od 1 Stycznia 1853.: oprócz tego znajdują się tamże 2 pokoje z pomieszczeniem dla służby do wynajęcia od 1. Listopada r. b. Dwie kraty z lanego żelaza, kwalifikujące się szczególniej na drzwi do grobowca familijnego, sq initio <lo sprzedania na ulicy W ilhelmOWskiĆj pod Nr. 7. Cebulki kwiatowejako to: hyacynty, tulipany, tacety, krokusy ltd. są do nabycia u Inspektora plantacyj H. B art hol da przy Król. ulicy Nr. 6/7.

Sprzedaż tryków.

Dominium MjubosiH pod Pniewami, powiatu Szamotuiskiego , Ł sprzcdaż t ryk ó w z owczarni swojej zarodowej, podług życzenia kilku dziedziców, już dnia 12. Listopada b. r. rozpocznie. Przed owym dniem żaden tryk sprzedanym nic będzie. Odznaczają się owe tryki poprawnością nie tylko, ale szczególnie i nabilością wełny, przyle'in zupełnie są zdrowe. Każdy tryk oiaxowany podług prawdziwej swojej wartości a wszystkie li za stałe i słuszne ce n y sprzedanymi beda.

PHOTOGENEeteryczny olej 2 węgli kamiennych z głównego składu C.H.Stobwassera & Comp, W Berlinie, ma w komisie i sprzedaje po cenach zniżonych Skład gazu i rafiuerya oleju w P o z n a n i u przy zamkowej ulicy i narożniku rynku Nr. 84 Adolf Ascft» ( :s.

o- Na lir. kurant Dnia 23. Października 1852. \,a( papierami

Pożyczka rządowa dobrowolna . . . .. 1.( dito z roku 1850 . . . . . 103' dito z roku 1852 . . . .. 4 Obligi długu skarbowego. . . . . . . . .. - l{ dito premiów handlu morskiego · . · dito Marchii Elektoralnej i Nowej.. 1.( dito miasta Berlina . . . . . ..-. · · .,. 5 Listy zastawne Marchii Elekt, i Nowej 1.( dito Prus Wschodnich. .. 1.( dito Pomorskie. . . . . . . .. 4 dito W. X. Poznańskiego.. d to W.X. ozn.., nowe.. 4 { dlto Szląskie .... · .. . . . . o PrusZ oodnim 31 Bilety rentowe Poznańskie. . . . . . . .. 4 Xęgig'k'b r iel ej\t ':' a si Ir 151 911

103! 100 99'. 95; 971 964 96* 1001 1005 1111 92}

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1852.10.26 Nr251 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry