NOWY POMYSŁ NA STARY BROWAR
Kronika Miasta Poznania 2000 Nr4 ; Na frasunek
Czas czytania: ok. 2 min.PRZEMYSŁAW BORKOWICZ
W dawnym browarze Braci Huggerów piwo i słód produkowano do 1980 roku, a następnie w starych obiektach uruchomiono wytwórnię wód gazowanych. Budynek słodowni, stanowiący część zabudowań browaru, zlokalizowany jest na działce przy ul. Kościuszki, nieopodal skrzyżowania z ul. Półwiejską. Od strony północnej przylega do niego jednokondygnacyjny budynek kotłowni.
Słodownia posiada łącznie sześć kondygnacji, w tym w części środkowej dwie podziemne. Konstrukcja obiektu składa się z ceglanych ścian, żeliwnych kolumn i podciągów, odcinkowych sklepień części stropów partii dolnych oraz drewnianych stropów partii górnych, zwieńczonych drewnianą konstrukcją dachu.
W planach projektantów z frrmy ADS zabytkowy budynek słodowni ma zostać zaadaptowany na obiekt mieszczący biura, sklepy oraz lokale gastronomiczne. Biura zlokalizowane będą na piętrach od pierwszego do czwartego, natomiast w parterze projektuje się umieszczenie lokali handlowych o charakterze galerii lub ekskluzywnego salonu. Kondygnacje piwniczne zajmą lokale gastronomiczne wraz z zapleczem. Całość pomyślana jest w ten sposób, aby w możliwie największym stopniu zachować strukturę i detal istniejącego obiektu oraz podkreślić piękno ceglanych ścian, stalowej konstrukcji wsporczej, drewnianych stropów i ceglanych sklepień prawie stuletniego już budynku. W celu umożliwienia zaistnienia obiektu w zmienionej funkcji i nadania kompleksowi dawnego browaru nowych walorów planuje się wprowadzenie takich zmian i elementów, które - aczkolwiek współczesne technologicznie i formalnie - mają swoją genezą nawiązywać do znanych historycznie pierwowzorów. Jednym z głównych elementów nowego wystroju i projektowanych funkcji ma być wejście główne od strony ul. Kościuszki, w poziomie chodnika, poprzez rodzaj bramy utrzymanej w formie przeszklonej półkolebki kryjącej schody.
Ryc. l, 2. Projekt elewacji frontowej i zachodniej dawnego browaru Huggerów przy ul. Pólwiejskiej
Przemysław Borkowicz
Brama ukryta byłaby w wysokiej skarpie, na której usytuowany jest kompleks browaru. Wystrój i kolor tego przejścia oraz schodów nawiązywać ma szarościami do istniejącego muru oporowego, będącego pozostałością wewnętrznego pasa fortyfIkacji związanego z Bramą Wildecką. Przekrycie w formie detalu korespondować ma z proponowanym nowym przekryciem dachu części środkowej. Koncepcja przewiduje również przedogódek na poziomie wejścia od ul. Kościuszki, utworzony z połączonych i poszerzonych szybów doświetlających piwnicę. W pomieszczeniu dawnego szybu suszarni planuje się umieszczenie windy panoramicznej, łączącej piwnicę, parter i kondygnacje biurowe. Szyb wentylacyjny otrzyma zwieńczenie w formie szklanej latarni. N ad częścią środkową budynku powstanie nowy dach (istniejący, ze względu na stan techniczny, musi zostać wymieniony) w formie półkolebki o konstrukcji stalowej, przeszklonej, osłoniętej metalową żaluzją stałą i ruchomą w kolorze srebrnym, korespondującym z pokryciem pozostałych dachów planowanych w blasze cynkowej. Użycie półkolebki jako formalnego zakończenia budynku jest zgodne z historycznym językiem form architektonicznych. Na elewacji północnej pojawi się kondygnacja biur, wsparta na istniejącej konstrukcji stalowej i nawiązująca do architektury nowego dachu wystrojem
",,,,,,,,,,i ffi B
Ryc. 3. Symulacja komputerowa projektowanej fasady dawnego browaru
Ryc. 4. Symulacja komputerowa elewacji północnej
i detalem. Elewacja w części południowej otrzyma szklane, przezroczyste witryny, eksponujące ceglany wątek ścian, ale poprawiające warunki cieplno-klimatyczne całego obiektu. Twórcy projektu mają nadzieję, że nowy wystrój budynku będzie w dyskretny sposób podkreślał jego dotychczasowy charakter, uzupełniając go o nowe, niezbędne ze względu na zmianę funkcji elementy.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania 2000 Nr4 ; Na frasunek dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.