KRONIKA MIASTA POZNANIA

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1930 R.8 Nr1

Czas czytania: ok. 2 min.

6 funtową, która w Poznaniu była, dobrałem od artylerji podoficera i 10 kanonjerów i opatrzyłem 56 kartaczowe mi nabojami" . Łącznie z organizacją, wyłaniały się wydatki na żołd i inne potrzeby wojska. Na rozkaz gen. Zajączka zwracał się Kosiński do Wybickiego '''), aby obmyśleć odpowiedni fundusz na te cele "Gorliwość obywateli zaspokoiła na miesiąc korpus strzelców i pułk jazdy, lecz gwardje ruchome nie są opatrzone, dla których mam honor upraszać o wyznaczenie funduszu przynajmniej na żołd połowiczny. Komendantom oddziałów będących w polu koniecznie potrzebny jest fundusz na szpiegów, gdyż na patrole z żołnierzy nowych spuszczać się nie można.... Pułkownikowi Wolniewiczowi dałem na tę posługę z mojej kieszeni pięć czerwonych złotych w złocie". Jakby w odpowiedzi na to pod dniem 10 maja z Torunia wysyłał zastępca ministra skarbu Węgleński rozporządzenie *7}, w którem zalecał złączyć kasy obu departamentów wielkopolskich kaliskiego i poznańskiego i "wszelkie dochody skarbu tak z stałych, jako i niestałych podatków pochodzące tylko na opłatę żołdu za rekwizycjami gen. Dąbrowskiego, lub zleceniami od niego wydane być mają". Jedynie fundusze solne i dochody korony były zarezerwowane do dyspozycji ministra. Gdy to się działo w Poznaniu, stopniowo zbliżała SIę doń groza najazdu austrjackiego.

(c. d. n.).

zwraca się do Wybickiego, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Pref. pozń. 1746, f. 19 -; 5. maja 18(19: "harmata urządzona do wsparcia sity zbrojnej departamentu tutejszego wkrótce może być użytą w polu, mam honor więc upraszać... żebyś raczył dostawić dobrych ośm koni z całym porządkiem do zaprzęgu, oraz wóz czterokonny, choć ordynaryjny, byle z kutenii kołami pod amunicję, ile można w najkrótszym . " czaSIe . 40) Archiwum Państwowe w Poznaniu, Pref. pozn. 1746, str. 19.

*) Archiwum Państwowe w Poznaniu, Pref. pozn. 1749, str. 3, oraz Kronika miasta Poznania, 1928, str. 181, (Staszewski, Wybicki i prefektura poznańska wobec organizacji powstania 180) r., str. 181).

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1930 R.8 Nr1 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry