ąjego życia był Poznań

Kronika Miasta Poznania 1999 R.69 Nr1 ; Władze miejskie

Czas czytania: ok. 1 min.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci Jarogniewa DIWęskiego na Wieży Górnośląskiej w dniu 15 kwietnia 1929 r.

W Warszawie żył i pracował w bardzo trudnych warunkach, tęsknił za rodziną, od jakiegoś już czasu chorował. Zmarł 19 października 1942 r. W ostatnim liście do żony, napisanym na cztery dni przed śmiercią, pisał: "(00.) Ściskam Cię naj serdeczniej, całą Rodzinę pozdrawiam mile. Twój kochający Cię C."

W ciągu swojego życia Cyryl Rataj ski był wielokrotnie honorowany różnymi odznaczeniami i orderami. Jednak to najważniejsze otrzymał już pośmiertnie. W 1996 roku prezydent Lech Wałęsa przyznał mu najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego. Zgodnie z życzeniem wnuczek prezydenta Cyryla Ratajskiego - Magdaleny Ratajskiej i Zofii Ratajskiej- Thaler - odznaczenie to jest własnością miasta Poznania.

Ostatnie zdjęcie

*W tekście wykorzystano informacje zawarte w książce A. Zarzyckiego, Na przekór wątpiącym i zrozPaczonym. Cyryl Ratajski 1975-1942. Poznań 1991. Fotografie zamieszczone w tekście pochodzą ze zbiorów prywatnych i zbiorów Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania 1999 R.69 Nr1 ; Władze miejskie dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry