PRZEGLĄD WYDARZEŃ W POZNANIUkwiecień - lipiec 1995
Kronika Miasta Poznania 1995 R.63 Nr3; Bitwa o handel
Czas czytania: ok. 21 min.RADA MIEJSKA
Obrady XVI sesji rozpoczęto od wysłuchania informacji Marka Sledziejowskiego, dyrektora Telekomunikacji Polskiej S.A., na temat rozwoju linii telekomunikacyjnych w mieście. W ciągu ostatnich trzech lat liczba abonentów wzrosła o połowę, w całym województwie jest ich ok. 215 tysięcy. W Poznaniu zapotrzebowanie sięga jeszcze ok. 52 tysięcy numerów. N astępnie radni podjęli uchwały w sprawie: - zmiany wcześniejszej uchwały Rady dotyczącej budżetu miasta, - inwestycji lokalnych z udziałem ludności, - likwidacji żłobka "Jagienka". Kolejne uchwały dotyczyły salonów "Bingo" przy ul. Wielkiej i Św. Marcin oraz przedszkoli publicznych. W ostatniej sprawie ustalono, że pierwszeństwo w przyjęciach do przedszkoli będą miały dzieci 6-letnie rodziców samotnych, inwalidów I i II grupy, a także dzieci z rodzin zastępczych. Postanowiono zerwać z zasadą, iż każde dziecko ma prawo do 3-godzinnej darmowej opieki przedszkolnej. Ustalono też cennik, który obowiązywać będzie od 1 września. I tak przykładowo: pobyt dziecka w przedszkolu przez czas do 5 godzin kosztował będzie 17,50 zł, powyżej tego czasu 25,00 zł. Wyżywienie opłacane będzie oddzielnie. W dalszej części obrad podjęto uchwały w sprawie zmian osobowych w komisjach Rady, uchwalono statuty Osiedli Poznań - Morasko i Poznań - N aramowice, powołano osiedle Poznań - Podolany , zmieniono regulamin poznańskich targowisk.
N a zakończenie obrad radni wyrazili zgodę na umieszczenie herbu miasta Poznania na sztandarze 3 Pułku Rakiet im. S. Batorego w Biedrusku i na sztandarze Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Sesję zamknęła informacja W.Sz. Kaczmarka o pracach Zarządu Miasta i realizacji uchwał.
(18.04.).
Kolejna kwietniowa (XVII) sesja pOSWlęcona była udzieleniu absolutorium Zarządowi Miasta i zaakceptowaniu wykonania ubiegłorocznego budżetu. Wykonanie "budżetu skromnych możliwości", jak go nazwał prezydent W.Sz. Kaczmarek, zostało przez radnych przyjęte. Zarządowi Miasta udzielono absolutorium. (25.04). Informacje komendanta poznańskiej policji o wdrażaniu programu "Bezpieczne miasto" otworzyły obrady XVIII sesji Rady Miejskiej. Celem programu jest szybkie doprowadzenie do zmniejszenia zagrożenia przestępczego w mieście. W dalszej części obrad radni podjęli uchwałę o wzniesieniu w Poznaniu przy ul. św. Jerzego pomnika upamiętniającego pobyt w naszym mieście w roku 1983 papieża Jana Pawła II. Dalej zajęto się komunalizacją nieruchomości gruntowych (tereny leśne) przy ulicy Warszawskiej. Powołano kapituły N agrody Artystycznej i Nagrody N aukowej Miasta Poznania. W skład pierwszej z nich weszli: Agnieszka Duczmal, Grzegorz Gauden, Izabella Gustowska, Sława Kwaśniewska, Milan Kwiatkowski, Wacław Oszajca, Ryszard K. Przybylski, Józef
Przegląd wydarzeń (kwiecień - lipiec 1995)
Rataj czak, Janusz Pazder. W skład drugiej kapituły weszli: Antoni Gąsiorowski, Bohdan Gruchman, Witold Karczewski, Aleksander Koj, Narcyz Piślewski, Antoni Pruszewicz, Tadeusz Rut, Marek Ziółkowski, Jacek Wiesiołowski. W kolejnej części obrad radni podjęli uchwały w sprawie wyborów uzupełniających do Kolegium ds. Wykroczeń przy Sądzie Rejonowym i wyboru ławników do Sądu Wojewódzkiego i Rejonowego w Poznaniu. Przyjęto też stanowisko w sprawie narzuconych przez Ministerstwo Edukacji N arodowej oszczędności w finansowaniu szkół. W ostatniej fazie obrad zapoznano się z aktualnym funkcjonowaniem komunikacji miejskiej, wysłuchano także informacji prezydenta W. Sz. Kaczmarka o pracach Zarządu Miasta, realizacji uchwał Rady i projekcie spisu inwentaryzacyjnego. (16.05.) Sesja XIX Rady Miejskiej Poznania odbywała się tradycyjnie w budynku przy placu Kolegiackim oraz na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Mówiono o 2 przedsiębiorstwach, których udziałowcem jest Miasto - Targach i Rethman-Sanitech, o otoczeniu Malty, o śmieciach - ich sortowaniu, wywozie, likwidowaniu. Podjęto uchwały o zmianach w składach osobowych Komisji Rady. N a terenie MTP wmurowano kamień węgielny pod pawilon nr 25, którego otwarcie w przyszłym roku uświetni 75-lecie Targów. (06.06.) Dokończenie sesji XIX nastąpiło 20 czerwca.
Radni zgodzili się, że aby utrzymać statut Targów Międzynarodowych należy natychmiast zadbać o stan połączeń komunikacyjnych Poznania, rozwinąć sieć hotelową i telekomunikacyjną. W obradach Rady wziął udział wiceminister współpracy gospodarczej z zagranicą Andrzej Byrt, popierając ustalenia radnych. Po przerwie sesję XX rozpoczęła dyskusja na temat budżetu i komunikacji miejskiej. Zebrani radni podjęli uchwałę o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Poznania Stanisławowi Broniewskiemu "Orszy" - naczelnikowi Szarych Szeregów, działającemu przed wybuchem wojny w harcerstwie poznańskim. Po dyskusji zebrani radni upoważnili Zarząd Miasta do zaciągnięcia zobowiązań dotyczących zakupu nowego taboru autobusowego dla Poznania. U chwalono podwyżkę cen biletów MPK od l sierpnia. Radni zaakceptowali propozycję realizacji "Programu Strategicznego Rozwoju Miasta Poznania". Generalnierealizować ma cztery cele: l. Poprawienie stanu środowiska przyrodniczego i warunków życia mieszkańców oraz ich bezpieczeń - stwa. 2. Udoskonalenie infrastruktury technicznej miasta. 3. Równomierny rozwój gospodarczy. 4. Kreowanie Poznania jako miasta o znaczeniu międzynarodowym i randze ponadregionalnej . Podjęto także decyzję o powołaniu Osiedla Świt, uchwalono zmiany w budżecie miejskim. (20.06.) XXI uroczysta sesja odbywała się w Sieni Wielkiej Ratusza w dniu patronów Miasta, Piotra i Pawła.
Wręczono na niej Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania Stanisławowi Broniewskiemu oraz Nagrodę Artystyczną prof. Andrzejowi Koszewskiemu i N agrodę Naukową prof. Jackowi Rychlewskiemu, prof. Janowi Węglarzowi i dr Maciejowi Stroińskiemu. Oprócz gości poznańskich uroczystość uśweitnili swoją obecnością Dineke van As- Kleijwegt - burmistrz Assen, nadburmistrz Hannoweru Herbert Schmalsteig i dyrektor tamtejszego Urzędu Miasta - Harald Bohlman. Wieczorem w katedrze odprawiono mszę św. w intencji Miasta, którą celebrował Arcybiskup Jerzy Stroba. (29.06.)
POZNAN POLITYCZNY
Janusz Korwin - Mikke uczestniczył w spotkaniu z mieszkańcami Poznania. (01.04.) Zbigniew Religa spotkał się z członkami i sympatykami Partii Republikańskiej. (01.04.) Lider Akcji Polskiej Antoni Maciarewicz uczestniczył w Poznaniu w konferencji prasowej. (06.04.) Obradował Zarząd Wojewódzki PSL. (08.04.)
Odwiedzający Poznań minister transportu i gospodarki morskiej Bogusław Liberadzki zapewnił, że poznańskie lotnisko będzie miało zasięg międzynarodowy. (10.04.) Premier Józef Oleksy przy okazji pobytu na targach "Infosystem" spotkał się z wiceprezydentami miasta R. Olszewskim i J. Mayem. (11.04.) Minister finansów Grzegorz Kołodko był gościem wojewody W. Łęckiego, poznańskich parlamentarzystów i studentów Akademii Ekonomicznej. (13.04.) Z krótką wizytą gościł w mieście, spotykając się z wojewodą W. Łęckim, marszałek Sejmu Józef Zych. (12.05.) Jan Olszewski mówił w sali NOT -u o swojej wizji prezydentury. (19.05.) Przewodnicząca OPZZ Ewa Spychalska spotkała się z poznańskimi członkami związku. (22.05.) Odbyła się I Wojewódzka Konferencja Partii Republikanów. (25.05.) O kwestiach finansowych oraz o wyborach prezydenckich rozmawiała z dziennikarzami Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wieczorem spotkała się z mieszkańcami miasta w kościele 0.0. Oblatów. (31.05.) Lider UPR Janusz Korwin-Mikke spotkał się z pracownikami ZOZ-u na Jeżycach. (01.06.) O zaostrzeniu walki z przestępczością i o jesiennych wyborach prezydenckich rozmawiał z zainteresowanymi prezes PC Jarosław Kaczyński. (02.06.) Z Leszkiem Balcerowiczem, przewodniczącym UW, spotkali się przedstawiciele środowisk samorządowych. (02.06.) Szef URM Marek Borowski był gościem Zgromadzenia Związku Gmin Wiejskich. (02.06.) Minister Edukacji Narodowej Ryszard Czarny rozmawiał w Poznaniu z przedstawicielami kuratorium, nauczycielami i rodzicami. (05.06.) Do Poznania wraz ze swym sztabem wyborczym przybył Aleksander Kwaśniewski. (06.06.) Czesław Bielecki przybył do Poznania na spotkanie założycielskie ruchu politycznego Komitet Stu. (16.06.) Przewodniczącym poznańskiej Unii Wolności został ponownie Andrzej Machowski. (19.06.)
Bronisław Geremek spotkał się z działaczami UW. (24.06.) W Poznaniu przebywał prezes ZChN Ryszard Czarnecki. (26.06.) Głównie o przyszłości samorządów dyskutowano na konferencji prasowej Adama Struzika, marszałka Senatu RP. (01.07.) Rozpoczęto zbieranie podpisów na listach kandydatów na prezydenta Polski. W ruchliwych punktach miasta stanęły mniej lub bardziej atrakcyjne "bazy" wyborcze kandydatów. W kościele Najświętszego Zbawiciela odbyło się spotkanie Konwentu Świętej Katarzyny. (20.07.) Jacek Kuroń rozmawiał z poznańskimi dziennikarzami. (24.07.)
SPRAWY PUBLICZNE
Przez tydzień trwały w Poznaniu IV Dni Kultury Japońskiej, na które złożyły się pokazy, odczyty, spotkania, koncerty i wystawy związane tematycznie z szeroko rozumianą kulturą Japonii. (01-07.04.) Przy ulicy Fredry 12 otwarto placówkę dyplomatyczną - Konsulat Honorowy Królestwa Danii z honorowym konsulem Bolesławem Janem Maćkowiakiem. (03.04.) W gmachu Teatru Polskiego trwał I Kongres Menedżerów Kultury. (03.04.) Ogólnopolskie sympozjum redaktorów pism literackich stanowiło część obchodów 10lecia "Czasu kultury". (06-08.04.) W auli Akademii Ekonomicznej miały miejsce Targi Pracy szczególnie interesujące dla studentów ostatnich lat studiów. (07.04.) Pod hasłem "Wiosna obywatelska" w jednej z hal targowych przez dwa dni trwało Forum Inicjatyw Pozarządowych gromadzące przedstawicieli ok. 300 takich organizacji. (07-08.04.) Zachodnia Dyrekcja PKP obchodziła swoje 100lecie. Trzy kolejne wystawy otwarto na terenach targowych - Infosystem, Poligrafia i Multimedial. (10.04.) Prezydent Poznania W. Sz. Kaczmarek uczestniczył w berlińskiej prezentacji województwa poznańskiego. (19-20.04.) Po raz pierwszy w naszym mieście zorganizowano Międzynarodowy Turniej Koszy
Przegląd wydarzeń (kwiecień - lipiec 1995)
kówki dla Niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Zwyciężyli Austriacy przed zawodnikami polskimi. (20-21.04.) Głównym organizatorem atrakcyjnych Dni Kultury Francuskiej był Dom Bretanii. (2130.04.) Dni Ułana połączono jak zawsze ze świętem 15 Pułku Ułanów Poznańskich. (22-23.04.) W dniu Święta Ziemi poznaniacy zbierali śmieci w miejskich parkach i lasach komunalnych. (22.04.) Wystawa energetyczna CEPEX'95 była spotkaniem wytwórców, dostawców i dystrybutorówenergii z Europy Środkowej. (25.04.) Ok. 50 autorów podpisywało swoje książki na 4-dniowym kiermaszu "Majówka z książką" na terenach wokół "Areny". (30.04.03.05.) Kolejne Międzynarodowe Targi Motoryzacyjne otwarto na terenach targowych. (29.0407.05.) Za pielęgnację i przywrócenie zabytkowego charakteru parkowi Wilsona Urząd Miasta otrzymał brązowy medal w Ogólnopolskim Konkursie w Zakresie Ochrony i Pielęgnacji Zabytkowych Założeń Ogrodowych. Z udziałem władz miejskich obchodzono w Poznaniu 204 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3- Maja. (03.05.) Poznańska parafia ewangelicko-augsburska obchodziła swoje 75-lecie. (03.05.) Przelot na nowej trasie Poznań - Katowice trwa ok. 70 minut, a bilet w obie strony kosztuje ok. 300 zł. (08.05.) Uroczystości pod pomnikiem Armii Poznań, przy Dzwonie Pokoju oraz w Domu Żołnierza złożyły się na obchody 50 rocznicy zakończenia w Europie II wojny światowej. (08.05.) Podpisano porozumienie o współpracy w zakresie ekologii między Wielkopolską a Dolną Saksonią. (09.05.) Powołano 15-osobową Radę Programową poznańskiej telewizji publicznej z Władysławem Paluchowskim na czele. (15.05.) Przez 10 dni trwały w "Zamku" - z udziałem m.in. Tadeusza Różewicza i kabaretu "Elita" - "Dni Wrocławia". (18-28.05.) W gmachu Urzędu Wojewódzkiego miała miejsce V Wielkopolska Giełda Wczasów i Kolonii - LATO'95. (18.05.)
Poznań był miejscem obrad VI Ogólnopolskiej Konferencji Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów. (19-21.05.) Obradował II Kongres Naukowy Rehabilitacji.
Festyn, koncert Orkiestry Dętej MPK, występy kabaretowe, zabawy dla dzieci i wystawa okolicznościowa złożyły się na Dzień Jeżyc. (20.05.) Przedstawiciele gminy Mosina, Czerwonak, Swarzędz, Puszczykowo, Luboń i Murowana Goślina, czyli tzw. aglomeracji miejskiej, spotkali się w Urzędzie Miejskim, rozmawiając o problemach związanych z wodą w najbliższych okolicach miasta. (23.05.) W 16 pawilonach trwała DREMA - Międzynarodowy Salon Maszyn i Narzędzi do Obróbki Drewna oraz Targi Mebli i Wyposażenia Wnętrz - MEBLE'95. (2326.05.) Trwały VI Dni Łazarza. (25.05.-10.06.) N a estradach i w pubach wokół Starego Rynku miłośnicy muzyki bawili się na III Międzynarodowym Festiwalu Celtyckiego. (26-28.05.) "Czyste miasto naszym dzieciom" to poznańska akcja sprzątania skwerów, placów, trawników. W czasie jej trwania niepotrzebne domowe sprzęty wyworzono na śmietnisko na koszt miasta. (2631.05.) Rozpoczęła się druga edycja konkursu "Złote klucze i srebrna miotła". (26.05.) Prezydent W. Sz. Kaczmarek wziął udział w spotkaniu Komitetu Doradczego Rad Gmin i Regionów Rady Europy w Starsbourgu. Następnego dnia prezydent uczestniczył w Zgromadzeniu Ogólnym Władz Lokalnych i Regionów przy Radzie Europy. (29-30.05.) W maju w Rejonowym U rzędzie Pracy zarejestrowano 12.041 osób w Poznania. Zgłoszono 1.197 ofert pracy. N a Dębcu przy ulicy Cedrowej otwarto kolejny posterunek Straży Miejskiej. (01.06.) Między innymi złożeniem kwiatów pod pomnikiem Czerwca 1956 i pomnikiem Powstańców Wielkopolskich uczczono w Poznaniu Święto Ludowe. (03.06.) Happening "Wołanie ziemi" zapoczątkował X Biennale Sztuki dla Dziecka. Trwało 4 dni i wypełnione było prezentacjami teatralnymi, plastycznymi, poetyckimi i filmowymi. (04-07.06.)
Około 250 osób z Polski i Holandii uczestniczyło w konferencji dotyczącej opieki nad ludźmi umierającymi zorganizowanej przez poznańskie Hospicjum Jana Kantego. (05-06.06.) Prawie 300 delegatów reprezentujących instruktorów ZHP z całego kraju wzięło udział w Nadzwyczajnym Zjeździe ZHP poświęconym zmianom strukturalnym organizacji. (10.06.) Rozpoczął się XX Jarmark Świętojański (17.06.) Ok. 2.700 wystawców z 26 krajów przyjechało do Poznania na 67 Międzynarodowe Targi Poznańskie, których otwarcia dokonał premier Józef Oleksy. (18-23.06.) Burmistrz Londynu Mr Christopher Walford był gościem poznańskich władz miejskich. (18.06.) Na torze wodnym "Malta" odbyły się Kajakarskie Mistrzostwa Polski. (23.06.) Przy ulicy Żytniej 34 otwarto dom pomocy dla osób upośledzonych umysłowo. (22.06.) Autobusy firm MAN i N eoplan zostały zakupione przez władze miasta dla poznańskiego MPK. Firmy wytypowano na drodze przetargu. W samo południe rozpoczęły się poznańskie obchody 700-lecia koronacji Przemyśla II. W Muzeum Sztuk Użytkowych na Wzgórzu Przemyśla odsłonięto pamiątkową tablicę, otwarto też wystawę "Wizerunek króla Przemyśla II". W Kaplicy Królewskiej w katedrze odsłonięto monumentalną płaskorzeźbę dłuta Mariana Koniecznego. (25.06.) Już o 6.00 złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Wydarzenia Czerwcowe 1956 w Zakładach H. Cegielskiego. Trwające w różnych miejscach miasta uroczystości zakończyła smza św. odprawiona o godz. 19.00 w kościele 0.0. Dominikanów.
(28.06.) Wicepremier Grzegorz Kołodko wręczył w Warszawie Stefanowi Stuligroszowi "Złotego Asa" przyznanego "Poznańskim Słowikom". (29.06.) Ponad 200 przedstawicieli ogrodów zoologicznych i hodowców zwierząt obradowało w Poznaniu nad racjonalną hodowlą rzadkich gatunków zwierząt. (31.06.) Setki tablic reklamowych wieszanych chaotycznie i częściowo bezprawnie "ozdabia" coraz więcej miejsc już nie tylko w centrum miasta.
Program "Bezpieczne miasto" w pierwszej kolejności zostanie wprowadzony na Jeżycach. Ok. 1000 zawodników wzięło udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Wioślarstwie na torze kajakarskim "Malta". (O 106.07.) Trzy i pół tysiąca pielgrzymów ruszyło spod poznańskiej katedry na pielgrzymkę do Częstochowy pod hasłem "Obecni wiarą i miłością". (06.07.) Przez trzy dni na Malcie trwał Puchar Świata w Kajakarstwie. (07-09.07.) W 15 dyscyplinach konkurowali ze sobą młodzi sportowcy na I Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. (10-30.07.) Jordi Arrese wygrał IV Turniej Tenisowy Compaq Polish Open rozgrywany na kortach " O lim p ii". (24.30.07.) Rozegrano VI Międzynarodowy Turniej Szachowy. (24.07-01.08.)
POZNANIACY
Podinspektor Jan Naparty oficjalnie objął stanowisko szefa poznańskiej policji. Małgorzata Sobańska wygrała maraton londyń - ski w czasie 2 godziny 27 minut 43 sekundy. Monika Podgórska zwyciężyła w konkursie o tytuł Miss Wielkopolski 1995. Wojciech Krolopp obchodził 50 urodziny.
Janusz Pałubicki został po raz kolejny wybrany przewodniczącym poznańskiej "Solidarności" .
Wojewoda W. Łęcki wręczył medale "Ad perpetuam rei memoriam" następującym osobom: Janowi de Gens - członkowi Zarządu Północna Brabancja Frankowi J.M. Houbenowi - komisarzowi Królowej w Północnej B rab ancji Ryszardowi J ankowiakowi - dyrektorowi "Polleny-Lechii" Eugeniuszowi Korinowi - dyrektorowi Teatru N owego Alicji Karłowskiej- Kamzowej - profesorowi historii sztuki UAM Franciszkowi Morawskiemu - byłemu ambasadorowi Polski w Holandii Marek Jurek został mianowany przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. (10.05.)
Przegląd wydarzeń (kwiecień - lipiec 1995)
Trzecie mIejSCe na 31 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie zajęła Ewa Szumska. (13.05.) Stypendium artystyczne ufundowane przez Korpus Konsularny, Prezydenta Miasta i Towarzystwo Muzyczne H. Wieniawskiego otrzymały Karolina Jaroszewska - wiolonczelistka i Paulina Wieczorek - tancerka Teatru Wielkiego. (26.05.) Antonii Dynowski został Dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej. (27.05.) Piotr Pużycki, niepełnosprawny maratończyk, wygrał kolejny bieg, tym razem w Oshawa (Kanada). Jan Kulczyk został prezesem Polskiej Rady Biznesu. N owym dyrektorem Filharmonii Poznańskiej został Zdzisław Dworzecki. (10.07) Wojciech Szczęsny Kaczmarek od 5 lat jest prezydentem Poznania. (06.06.) Turniej koszykówki ulicznej "Streetball" rozegrano na placu Wolności. (10-11.06.) Popularny prezenter telewizji poznańskiej Tadeusz Zwiefka przeszedł do pracy w szczecińskim ośrodku telewizyjnym. W czasie uroczystej sesji Rady Miejskiej Poznania Nagrodę Artystyczną wręczono prof. Andrzejowi Koszewskiemu za wybitne osiągnięcia kompozytorskie. N agrodę Naukową przyznano prof. Jackowi Rychlewskiemu, prof. Andrzejowi Węglarzowi, dr. Maciejowi Stroińskiemu. Stypendia dla młodych twórców otrzymali w tym roku: Monika Bakke - krytyka artystyczna Agnieszka Balewska - plastyka Mariusz Grzebalski - poezja Karolina Jaroszewska - muzyka Wieńczysław Kasprzak - muzyka Piotr Łukaszczykiewicz - eseistyka Marcin Rył- Krystianowski - teatr Łukasz Szyrner - muzyka Marek Wasilewski - krytyka artystyczna Przemysław Jasielski - plastyka (29.06.)
UCZELNIE
Cztery wykłady otwarte przygotowano w kwietniu na Uniwersytecie: dr Bogdan Jackowiak "Ekologiczne modele miasta", prof.
Włodzimierz Augustyniak "Naturalne i sztuczne izotopy promieniotwórcze w środowisku przyrodniczym człowieka", prof. Lechosław Łomozik "Metale w organizmach żywych", prof. Jan Strzałko "Kłopoty z interpretacją ewolucji człowieka" Rozpoczęły się przewidziane na cały rok obchody 75-lecia Akademii Muzycznej im. J. Paderewskiego w Poznaniu.
O toksykologii chemicznej mówił na wykładzie otwartym w Collegium Chemicum prof. Władysław Boczoń. (04.05.) Uniwersytet Poznański przyznał doktorat honoris causa znanej poetce Wisławie Szymborskiej. (15.05.) Profesor Heirich Seidel, specjalista w dziedzinie chemii nieorganicznej , odebrał doktorat honorowy Politechniki Poznańskiej. (23.05.) Cztery dni trwały w Poznaniu "Juwenalia'95".
(10.06.) Wydział Rolniczy Akademii Rolniczej obchodził swoje 75-lecie. Świętował także 125lecie studiów rolniczych w Wielkopolsce. (16.06.) W Wyższej Szkole Oficerskiej im. S. Czarnieckiego odbyła się promocja oficerska kolejnego rocznika studentów. (17.06.) Podpisano umowę między Europejską Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Berlinie, Akademią Ekonomiczną Wschód-Zachód w Berlinie, a Akademią Ekonomiczną w Poznaniu o założeniu i strukturze Europejskiego Kolegium Ekonomicznego w Poznaniu.
(21.06.) W drugiej połowie czerwca i pierwszej połowie lipca trwały egzaminy do większości wyższych uczelni w Poznaniu. Coraz częstszą formą egzaminu jest konkurs świadectw maturalnych oraz rozmowa kwalifikacyjna. N a uniwersytecie największą popularnością cieszyła się psychologia i socjologia, na Politechnice architektura i urbanistyka, w Akademii Ekonomicznej bankowość, finanse i zarządzanie. Bardzo popularna w Akademii Rolniczej była ochrona środowiska. W PWSSP "oblężony" był wydział malarstwa i grafiki, a w Akademii Muzycznej wokalno-aktorski i instrumentalny. Egzaminy wstępne odbywały się także w 5 wyższych uczelniach prywatnych Poznania.
WYKŁADY PRELEKCJE SPOTKANIA
W cyklu niedzielnych spotkań ze sztuką Renata J askulska- Sobczak przybliżyła wszystkim zainteresowanym "Złotnictwo epoki I Cesarstwa". Spotkanie miało miejsce w Muzeum Sztuk Użytkowych. (02.04.) O sztuce konceptualnej i pop-arcie mówiła w Muzeum Narodowym w ramach "Pro Arte" Beata Rymkiewicz. (04.04.) W Muzeum Archeologicznym odbyły się dwie konferencje, z których pierwsza dotyczyła funkcjonowania prywatnych firm archeologicznych oraz zastosowania te ch - nik komputerowych w archeologii, druga zaś zajmowała się wynikami badań na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej. (607.04.) Gościem "Poniedziałku literackiego" była Jadwiga Badowska prezentująca tom poezji "Ondyna nad Niemnem". (10.04) Hiperrealizm i tendencje w sztuce lat 80-tych były tematem wykładu Beaty Rymkiewicz z Muzeum Narodowego w cyklu "Pro Arte" . (11.04.) Wykład niedzielny Renaty Aleksandrzak w Muzeum Etnograficznym poświęcony był zdobieniu polskich pisanek. (17.04.) W cyklu "Spotkanie z obrazem" Piotr Michałowski mówił o obrazie "Macierzyństwo" H.G. Ibelsa. (23.04.) Jan Szymkiewicz mówił o rzeźbie Praksytelesa "Głowa Artemidy Braurońskiej" z IV IV wieku p.n.e. w Muzeum Narodowy. (24.04.) "Spotkania z wyobraźnią" to cykl imprez dla dzieci 7 -12-letnich przygotowany przez Galerię "Profil".
Spotkanie z prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Ludmiłą Marjańską wypełniło kwietniowy "Czwartek literacki". (27.04.) Po wystawie miniatur ze zbiorów MNP oprowadzała Maria Michałowska- Barłóg, komisarz wystawy. (30.04.) Przez dwa dni swoją dezaprobatę dla rasizmu i nazizmu wyrażali na ogólnopolskim spotkaniu w Poznaniu anarchiści. (O 12.05.) Sytuacja kościoła katolickiego w Czechach, Polsce i na Słowacji po upadku komunizmu była tematem dyskusji w kościele 0.0. Dominikanów. (10.05.) Poeta Maciej Niemiec był gościem "Czwartku literackiego". (11.05.)
W Wielkopolskim Muzeum Wojskowym po wystawie odznaczeń alianckich dla żołnierzy polskich oprowadzał Tadeusza Jeziorowski, komisarz wystawy. (14.05.) Etyka w polityce była tematem wykładu Hanny Suchockiej wygłoszonego w tzw. Małej Auli Collegium Minus.
Kolejny "Poniedziałek literacki" miał charakter wieczoru poetyckiego Edmunda Pietryka. (15.05.) W cyklu "Jaki jesteś poznaniaku? Fakty, mity, stereotypy" o "Poznaniu w świadomości swoich obywateli" mówił Ryszard Cichocki i Krzysztof Podemski. Był to ostatni z 9 wykładów wygłaszanych w Sali Renesansowej Ratusza. (16.05.) Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego obradowała w Poznaniu nad sprawami finansów komunalnych. (18.05.) O garncarstwie ludowym w Wielkopolsce mówił w Muzeum Etnograficznym Zbigniew Totoński. (20.05.) Na "Scenie Verbum" pojawili się Krystyna Miłobędzka i Andrzej Falkiewicz, którzy rozmawiali "O dzieciństwie, Gombrowiczu, poezji, Stachurze i..." (22.05.) Niezwykłą popularnością cieszyło się spotkanie z amerykańskim pisarzem Wiliamem Whortonem w księgarni "Pod Papugami" na ulicy Paderewskiego. (22.05.) W cyklu" Spotkanie z obrazem" Tadeusz Jeziorowski przygotował prelekcję na temat dzieła nieznanego artysty "Portret generała J.H. Dąbrowskiego". Wykładowi towarzyszył koncert Kapeli Zamku Rydzyńskiego. (23.05.) Trzy dni trwało Międzynarodowe Kolokwium Stowarzyszeń na Rzecz Rozwoju Komunikacji Międzykulturowej . (27-29.05.) Wielkopolski Ruch Przeciwdziałania Bezrobociu zorganizował spotkanie dla dzieci bezrobotnych rodziców na terenie poznańskiego ZOO. (04.06.) Z udziałem żołnierzy Armii Krajowej odbyła się konferencja z okazji zakończenia II wojny światowej. (06.06) Centrum Kultury "Zamek" zorganizowało serię spotkań związanych z obchodami "Święta słowa". (08-09.06.) Po swojej wystawie w Muzeum Narodowym oprowadzał artysta rzeźbiarz Jerzy Bereś. (09.06.) W dwa dni później po tej samej wystawie wszystkich zainteresowanych oprowa
Przegląd wydarzeń (kwiecień - lipiec 1995)dzała Aleksandra Węcka, jej komisarz. (11.06.) Kolejny raz dzieci uczestniczyły w "Spotkaniu z wyobraźnią" w Galerii "Profil". (12.06.) Z komisarzem wystawy starych, poznańskich pocztówek zorganizowanej w Muzeum Historii miasta Poznania, Magdaleną Warkoczewską, spotkali się wszyscy miłośnicy naszego miasta. (25.06.) Zygmunt Dolczewski oprowadzał po wystawie w Muzeum Sztuk Użytkowych - "Wizerunek króla Przemyśla II". (02.07.) Niedzielne spotkanie w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym poprowadził Tadeusz Jeziorowski, a dotyczyło ono ekspozycji odznaczeń alianckich przyznawanych żołnierzom polskim. (09.07.)
WYSTAWY
Galeria Malarstwa i Rzeźby" Garbary 48" przygotowała wystawę Leszka Budasza "Koncert". (03.04.) W Wielkopolskim Muzeum Historycznym otwarto wystawę "Katyń-Charków-Miednoje". (03.04.) "W krzyżu cierpienie..." to tytuł ekspozycji rzeźb Ryszarda Krawca w Bibliotece Uniwersyteckiej. (03.04.) Zbiór fotografii "Fox Talbot: rodzina i przyjaciele" można było obejrzeć w Galerii "pf'. (04.04.) Sezon archoelogiczny 1993-94 na Nizinie Wielkopolsko- Kujawskiej był tematem wystawy w Muzeum Archeologicznym. (05.04.) W Galerii "Profil" swoje rzeźby i rysunki wystawiał Józef Petruk. (05.04.) Pastele Aliny Kulczyńskiej i grafiki Mirosława Pawłowskiego znalazły się w Galerii Grażyny Kulczyk. (07.04.) W Galerii na Mokrej prezentowano w kwietniu fotografie z wyprawy A. Kozłowskiego, M. Mazura i A. Pleskaczyńskiego do N owej Gwinei oraz obrazy Andrzeja Żurka. (07. i 11.04.) 50 prac Artura N achta- Samborskiego złożyło się na wystawę otwartą w Muzeum N arodowym. (09.04.) Sławomir Sobczak prezentował swoje instalacje w Galerii ON. (10.04.) Prace Eugeniusza Józefowskiego pokazała Galeria Grafiki "Garbary 48". (12.04.)
W Galerii Malarstwa i Rzeźby" Garbary 48" swoje obrazy wystawiała Magdalena Gryska. (20.04.) W Galerii Miejskiej "Arsenał" otwarto wystawy: "Les Brasseurs 9x1" i "Stasys - rysunki". (21.04.) G. Perkins, M. Kay i M. Hill wystawiali w Galerii ON. (24.04.) "Pracownia drzeworytu 108" to wystawa grupy artystów w Galerii Grafiki "Garbary 48". (25.04.) Poznański artysta Dariusz Nowacki wystawiał swoje obrazy w Galerii Polony. (05.05.) Ekspozycję czasową "Dziękujemy Wam Polacy.
Odznaczenia alianckie dla żołnierzy polskich" otwarto w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym z okazji 50 rocznicy zakończenia II wojny światowej. (07.05.) Radosław Czarkowski (08.04.), Jarosław Dzięcielewski (18.04), Terreza Meyez (25.04.), Agata Michowska (29.05.) wystawiali swoje prace w Galerii ON. Prezentacja rzeźb 26 artystów środowiska poznańskiego miała miejsce w Zespole Szkół Muzycznych, a zatytułowana była "Wielkopoiska". (09.05.) Malarstwo Joanny Imielskiej przedstawiła Galeria na Mokrej. (09.05.) "Fotogramy od 1918 do dzisiaj" to tytuł wystawy w Galerii Fotograficznej "pf'. (10.05.) Prezentacje filmów video Douglasa Davisa przygotowało Muzeum Narodowe. (11.05.) 60-rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego uczczono w Bibliotece Uniwersyteckiej wystawą "Józef Piłsudski - marszałek Polski 1867 -1935". (12.05.) Honorowym gościem organizatorów wystawy w Muzeum H. Sienkiewicza zorganizowanej w 100-lecie wydania "Quo vadis" był wnuk pisarza Juliusz Sienkiewicz. (12.05.) Portrety polskich królów elekcyjnych znalazły się na wystawie w Bibliotece Raczyńskich. (12.05.) Tylko przez 3 dni w "Arsenale" można było oglądać fotografie Macieja Łuczaka "In God We Trust". (15.05.) W Galerii "pf' otwarto wystawę pt. "Dylematy dokumentu. Brytyjska fotografia dokumentalna 1983-1993". (16.05.) 25 prac Romana Cieślewicza wystawiła Galeria Grażyny Kulczyk. (19.05.) Joanna Olejniczak swoje prace malarskie pokazała w Galerii Malarstwa i Rzeźby" Garbary 48". (22.05.)
Tego samego dnia odbył się wernisaż wystawy Wiliama Whartona w Galerii "U J ezuitów" .
Wystawą czterech artystów zainaugurowała swą działalność "Galeria Młodych"w Międzynarodowym Centrum Sztuki. (22.05.) W Muzeum Sztuk Użytkowych o 12.00 otwarto pokonkursową wystawę "Spotkania ze sztuką - martwa natura". (26.05.) Rysunki i grafiki Piotra Szurka sprowadziła do swoich sal Galeria Grafiki "Garbary 48". (26.05.) Wystawę fotografii Piotra Komorowskiego "Spojrzenia" otwarto w Galerii "pf'. (02.06.) Około 700 pocztówek złożyło się na wystawę "Pozdrów wuja, pisuj częściej do mnie... Widoki Poznania na pocztówkach z lat 1898-1939" otwartą w Muzeum Historii Miasta Poznania. (04.06.) Krystyna Piotrowska wystawiała "U Jezuitów".
(05.06.) W Muzeum Etnograficznym przygotowano ekspozycję "Azja Środkowa. Od sztuki naskalnej do kultury współczesnej". (06.06.) Prace dwóch artystów - Eugeniusza Hirscha i Antoniego Walerycha pokazała Galeria "Profil". (07.06.) Pięciu artystów z Kanady wystawiało w Międzynarodowym Centrum Sztuki. (08.06.) Dwa tygodnie trwała wystawa rysunków niemieckiego artysty Maxa Pereza w Galerii Polony. (09.06.) "Poznań na widokówkach z lat 1896-1905", wystawę tak zatytułowaną przygotowano w Bibliotece Uniwersyteckiej. (12.06.) Artyści z Krakowa - Jacek Sroka, Mirosław Gara, Mieczysław Górowski, Piotr Kunce i Władysław Pluta wystawiali w "Arsenale". (14.06.) W 700-setną rocznicę koronacji Przemyśla II w M uzeum Sztuk Użytkowych otwarto ekspozycję "Wizerunek króla Przemysła II". (18.06.) Prace na papierze i obrazy Joanny Imielskiej oglądano w Galerii Grażyny Kulczyk. (23.06.) 100 najlepszych fotografii prasowych znalazło się na wystawie "Polska fotografia prasowa 1994" w "Zamku". (26.06.) W niewykończonym skrzydle Muzeum Narodowego przy Al. Marcinkowskiego pracownicy i studenci PWSSP zorganizowali pokonkursową wystawę "Krzesło 95". (02.07.)
Danuta Krupska-Sołowiej wystawiała w "Arsenale". (04.07.) Przez cały lipiec i sierpień w Galerii "pf' czynna była wystawa "Konfrontacje'95". (04.07.) Rzeźby i obrazy Alojzego Piątkowskiego pokazał "Profil". (05.07.) Wystawę fotografii z uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod polski cmentarz w lesie katyńskim "Las Katyński. 55 lat później" otwarto w Wielkopolskim Muzeum Historycznym. (21.07.)
TEATR MUZYKA FILM
W auli Akademii Ekonomicznej śpiewano na 15 Biesiadzie Chóralnej. (01.04.) N a premierowy wieczór baletowy w Teatrze Wielkim złożyło się "Święto wiosny" I. Strawińskiego oraz "Pół dnia Północy" J.P. Nystroemsa. (06.04.) "Kwartet" H. Mullera z Jadwigą JankowskąCieślak i Joachimem Lamżą wystawiono w "Scenie na Piętrze". (07.04.) XIX Koncert Świętomarcinski zatytułowano: "Muzyka Drogi Krzyżowej". (07.04.) Koncert oratoryjny w auli UAM poświęcony był ofiarom Katynia. (08.,09.04.) N ajgłośniejsze filmy francuskie ostatniego sezonu pokazano w kinie "Pałacowym". XXXIII Poznańska Wiosna Muzyczna w tym roku podporządkowana była hasłu "Między dźwiękiem i obrazem". (20-23.04.) Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorem Piątych Dni Kultury Francuskiej był w Poznaniu Dom Bretanii. Szereg różnorodnych imprez kulturalnych zainicjował koncert Jacquesa Pelois w auli uniwersyteckiej. (21-30.04.) Melodie od czardasza do fokstrota brzmiały w sztuce "Wiktoria i jej huzar" przygotowanej przez Teatr Muzyczny. (22.04.) "Muzyka radości Zmartwychwstania" wypełniła 131 koncert "Musica sacra". (23.04.) Przegląd filmów Andrzeja Żuławskiego przygotowano w kinie" Pałacowym". (24.04.) Wiolonczelistka ze Stanów Zjednoczonych Zara N elsova grała wraz z orkiestrą Agnieszki Duczmal "Amadeus" koncert zaliczany do cyklu "Goście Agnieszki Duczmal". (24.04.) Koncertem w auli uniwersyteckiej zainaugurowano obchody 75-lecia Akademii Muzycznej. (26.04.)
Przegląd wydarzeń (kwiecień - lipiec 1995)
Po 38 latach od ostatniego pobytu w Poznaniu ponownie grał w naszym mieście Dave Brubeck, pianista jazzowy wraz ze swoim kwartetem. (27.04.) Koncertem zespołu "Elektryczne Gitary" otwarto muzyczny sezon na Dziedzińcu zamkowym. (28.04.) Wiosnną premierą w Teatrze Polskim był "Tajemniczy ogród" F.E. Burnett w reżyserii Edwarda Warzechy. (28.04.) W jubileuszowym dla Teatru Animacji (50-lecie istnienia) tygodniu wystawiono na jego scenie "Bajkę o księciu Pipo" Pierre'a Gripari. (29.04.) Z "Marzeniami miłosnymi" przyjechał do Poznania Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. (02-03.05.) Scena kameralna CK "Zamek" wystawiła "Sie kochamy" Murray Schisgal w reż. Jacka Pawlaka. (05.05) Przez cztery dni w Teatrze Wielkim występował Teatr Baletu z Sankt Petersburga. (05.08.05.) Filmy między innymi Bergmana, Antonioniego, Felliniego i Borowczyka uświetniły obchody 25-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Kinematograf"7 5". (06.05.) Operę "Elektra" Nikisa Theodorakisa wg Sofoklesa wystawił Teatr Wielki. (13.05.) O 16.30 rozpoczął się w katedrze 132 koncert "Musica sacra", w programie którego znalazła się Msza Koronacyjna W.A. Mozarta. (14.05.) W kościele Franciszkanów na Wzgórzu Przmysława trwały muzyczne "Dni Maryjne". (14-21.05.) "Gościem Agnieszki Duczmal" był amerykański kontrabasista Gary Karr. (18.05.) 290 Koncert Poznański wypełniła muzyka Dworaka i Beethowena. (20.05.) Sławna śpiewaczka operowa Stefania Toczyska wystąpiła w poznańskiej auli uniwersyteckiej. (26.05.) Jerzy Satanowski i jego przyjaciele wystąpili w koncercie "Jerzy Satanowski - muzyka i teatr". (29.05.) W wypełnionej do ostatniego miejsca auli DAM słuchano muzyki w wykonaniu Andreasa W ollenveidera. (30.05.) Paweł Kamza wyreżyserował spektakl "Potrzask" wg Joanny Kulmowej wystawiony na Scenie Kameralnej CK "Zamek". (02.06.) W "Arenie" z okazji Światowego Dnia Ochrony
Środowiska śpiewano "zielone piosenki". (05.06.) "A teraz napisz mnie, narysuj..." to tytuł premiery w Teatrze Obok wyreżyserowanej przez Bogdana Żyłkowskiego. (05.06.) Recital wielkiej polskiej sopranistki Teresy Żylis-Gary został przyjęty przez poznańską publiczność bardzo gorąco. (16.06.) Premierą w Teatrze Polskim był w czerwcu "Mały ilustrowany karawan czyli uczciwość i cud" Wiesława Hołdysa wg Henry Pierre'a. (17.06.) Elton John przyleciał z Londynu na jedyny w Polsce koncert na stadionie przy ul. Bułagrskiej. (18.06.) W auli DAM występowała Martha Argerich i Alexander Rabinovitsch. (18.06.) Festiwal Poznańskiego Chóru Chłopięcego "Polskie Słowiki" to pięć koncertów: w auli DAM (19.06.), w kościele Matki Boskiej Bolesnej (20.06.), kościele ojców Jezuitów (21.06.), kościele ojców Franciszkanów przy PI. Bernardyńskim (23.06.) i na dziedzińcu D rzędu Miejskiego. (24.06.) Seria nocnych projekcji w Iluzjonie Targowym w kinie "Pałacowym" nosiła tytuł "Opowieści nowojorskie". (20-25.06.) Koncert "Disco-polo" odbywał się w "Arenie".
(21.06.) John - Edward Kelly amerykański saksofomsta grał z towarzyszeniem orkiestry "Amadeus" na jednym z Koncertów Targowych. (22.06.) Drugim Koncertem Targowym był występ Orkiestry Symfonicznej PFP i Chóru pod dyrekcją Stefana Stuligrosza. (23.06.) lO-lecie chóru "Pallotti" uczczono koncertem w kościele Pallotynów. (24.06.) Ewa Wycichowska była dyrektorem artystycznym II Warsztatów Tanecznych Poznań'95. (26.06-04.07.) Po 26 latach na scenę Teatru Wielkiego wrócił klasyczny balet Piotra Czajkowskiego "Jezioro łabędzie". (24.06.) Wielką popularnością wśród mieszkańców miasta i gości cieszył się V Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta'95. Oprócz teatrów z Polski i zagranicy występujących na "głównych" scenach, Festiwalowi towarzyszyły imprezy: "Poznań na Malcie", "Malta Off', koncerty, pokazy, wystawy plakatów. (27.06.-02.07.) N a zakończenie sezonu artystycznego 1994/95 poznańska Orkiestra Symfoniczna dałakoncert wraz z Paulette De Vaughan - sopran. (30.06.) W każdą środę lipca i sierpnia o godzinie 17.00 w Sali Odrodzenia, Akademia Muzyczna organizowała Letnie Koncerty Ratuszowe. Codziennie z wyjątkiem niedziel i świąt o 12.15 odbywają się półgodzinne Farne Koncerty Organowe. W lipcu w kościele 0.0. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysława, a w sierpniu w kościele Św. Marcina, w każdy czwartkowy wieczór odbywały się Staromiejskie Koncerty Kameralne i Organowe. Na Starym Rynku o 11.30 i w Parku Wilsona o 16.00 koncertowały w niedziele lipca i sierpnia poznańskie i wielkopolskie orkiestry dęte. Zespoły jazzowe, rockowe i bluesowe dawały przez całe lato koncerty na Dziedzińcu Zamkowym.
VARIA
Rozpoczęto 30-dniowe testowanie nowych autobusów marki MAN, które być może będą jeździły po poznańskich ulicach. Ukazało się III wydanie informatora o Poznaniu.
Po wersji polskiej, angielskiej i niemieckiej, zakończono prace nad francuską edycją fumu »Poznań zaprasza" promującego nasze miasto. Zmarły niedawno profesor Wiktor Dega został patronem XV Liceum Ogólnokształcącego. (23.04.) Z inicjatywy Związku Miast Polskich ukazał się pierwszy numer "Biuletynu Informacyjnego Samorządów". U ruchomiono wyciąg krzesełkowy (19 krzesełek) na Kopiec Wolności przy stoku Malta-Ski. (25.04.) W czasie konferencji prasowej w U rzędzie Miejskim poinformowano, że z budżetu miejskiego przeznaczono l O tys. złotych na realizację filmu fabularnego o Wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956. (26.04.) Konkurs "Czym jest dla Ciebie miasto Poznań" wygrała praca autorstwa Katarzyny Zawiasy - Staniszewskiej . Przy bardzo ruchliwej trasie katowickiej ustawiono pierwsze w Poznaniu ekrany dźwiękochłonne.
Lampy stylizowane na XIX-wieczne oświetlenie gazowe stanęły na Wzgórzu Przemysława. Dalsze 40 stanie na staromiejskich uliczkach. Jadowite węże, pająki i skorpiony pokazano na niecodziennej wystawie w "Arenie". (18.05.) Od początku czerwca zamiast w sali ratuszowej, poznańskim nowożeńcom ślubów udzielać będzie się w Sali Malinowej Pałacu Działyńskich. Ceny biletów na 67 Międzynarodowe Targi Poznańskie wynosiły 12 złotych normalny i 6 złotych ulgowy. Do drugiej edycji konkursu "Zielony Poznań" "stanęły" 282 zielone miejsca w całym mieście. N owa książka telefoniczna Poznania i okolic zawiera 181 tysięcy numerów osób prywatnych i 30 tysięcy numerów firm. Najszybszy pociąg świata, francuski TGV przyjechał z Łodzi do Poznania, gdzie przez kilka godzin można go było oglądać - także wewnątrz. Do kilkunastu pszczelich rojów dziennie zdejmowali z różnych miejsc w mieście poznańscy strażacy w czerwcu i lipcu. W nakładzie 600 egzemplarzy wydano Rocznik Statystyczny Poznania.
Ok. 900 książek sprzedano na aukcji antykwarycznej zorganizowanej w Muzeum Archeologicznym przez Antykwariat N aukowy. (23.06.) Wakacyjny rozkład jazdy przewidywał nieco dłuższe niż normalnie (o ok. 2 minuty) przerwy między kursami autobusów i tramwajów. Kilkanaście tysięcy Poznaniaków spędziło noc Św. Jana nad Maltą, śpiewając, tańcząc, słuchając muzyki. (24.06.) Przez dwa dni trwały Mistrzostwa Polski Pododdziałów Antyterrorystycznych. (2829.06.) Obok fałszywych banknotów w mieście pojawiły się fałszywe monety S-złotowe. Rozpoczął się generalny remont jednego z większych skrzyżowań w centrum miasta Dabrowskiego- Roosevelta.
Łagodna zima sprawiła, że praktycznie w całym mieście pojawiły się liczne osy, pszczoły, mrówki, myszy i pchły.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania 1995 R.63 Nr3; Bitwa o handel dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.