ZLOT CHÓRÓW CHŁOPIĘCYCH W POZNAŃSKIM GNIEŹDZIE Pofestiwalowe refleksje

Kronika Miasta Poznania 1992 R.60 Nr1/2

Czas czytania: ok. 2 min.

TEODOR ŚMIEŁOWSKI

Z wiosennym nadejściem entralnychjubileuszowych uroczystości 100 - lecia Wielkopolskiego Związku Spiewaczego zarówno ze względów emocjonalnych, jak i artystycznych nie można przejść do porządku dziennego nad VI (a może i VII!) Światowym Festiwalem Chórów Chłopięcych w lutym br. w Poznaniu. Dopinguje mnie do tego współudział w tym Festiwalu w bliskiej sercu auli UAM Poznańskiego Chóru Katedralnego pod dyr. ks. Szymona Daszkiewicza, który przejął batutę po wielce zasłużonym ks. kan. doc. Zdzisławie Bernacie, jak i występ rewelacyjnych w śpiewie a cappella ratyzbońskich "Domspatzen" z RFN pod dyr. Georga Ratzingera w kościele mojej młodości 00 Franciszkanów przy Gimnazjum św. Marii Magdaleny przy pi. Bernardyńskim, zwłaszcza w Missa Papae Marcelli - G. P. Palestriny, śpiewanej przeze mnie w latach 1930-1935 wielokrotnie pod sławną batutą ks. dra Wacława Gieburowskiego w głosie altowym w katedrze poznańskiej.

Zbyt wiele nagromadziło się wspomnień, z którymi krzyżuje się międzywojenne przeżycie artystyczne, niezależnie od gościnnych wizyt w okresie międzywojennym sławnego Chóru Sykstyńskiego pod dyr. Casimirego z Rzymu czy też Wiener Saengerknaben - notowanymi zawsze wysoko na giełdzie chórów chłopięcych, choć wykonywali oni nie tylko muzykę kościelną a cappella! Trudno w telegraficznym skrócie choćby przedstawić i ocenić tą drugą obok Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. H. Wieniawskiego światową imprezę w Poznaniu, na którą złożyły się tym razem występy zaledwie 10 zespołów z 6 państw i 3 kontynentów (w porównaniu z poprzednimi festiwalami organizowanymi nie w dobie kryzysu ekonomicznego!), reprezentujących obok Europy bardzo interesujący Amerykański Chór Chłopięcy, a przede wszystkim po raz pierwszy w historii festiwali poznańskich Chór Szkoły Orakensberg w RPA w Afiyce z trzema ... Murzynami oraz niezwykle muzykalnym i utanecznionym zespołem. Wiceprezydent miasta Poznania - Z. Olszewski witając w obecności ks. arcybiskupa dra J. Stroby - metropolity poznańskiego wszystkich przybyłych do Auli UAM

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania 1992 R.60 Nr1/2 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry