KRONIKA WYDARZEŃ W 1989 ROKU

Kronika Miasta Poznania 1991 R.59 Nr1/2

Czas czytania: ok. 4 min.

W auli Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych otwarta została pośmiertna wystawa malarstwa i rysunku Józefa Fliegera.

N iespodziewany zlot maszyn na lotnisku w Ławicy. Najpierw lądował Tu-154 z Delhi, potem taki sam z Alen, Ił-18 miał na pokładzie 90 pasażerów a prawie dwa razy więcej H-62M z Bangkoku. Przyjęto też rejsowy An-24 z Zielonej Góry. Łącznie "zleciało" do Poznania ponad 500 osób, z których część odprawiono a reszta czekała na poprawę pogody w Warszawie. Wśród pasażerów z Delhi była poska delegacja rządowa, powracająca z Indii, na czele z zastępcą przewodniczącego Rady Państwa - Tadeuszem Szelachowskim. Po poprawieniu się pogody nad stolicą, wszystkie maszyny odleciały na Okęcie przed godz. 11.00.

miasta Andrzej Wituski a piosenką w języku fińskim - Artystyczna Drużyna Harcerska "Słoneczna Pięciolinia". Bezpośrednio z portu lotniczego prezydent M. Koivisto udał się do Uniwersytetu im.

Adama Mickiewicza na spotkanie z senatem uczelni. Rektor prof. Bogdan Marcinicc wręczył prezydentowi pięknie wydany dwutomowy słownik polsko-fiński i gramatykę języka fińskiego prof. Czesława Kudzinowskiego. Po powrocie do miasta po zwiedzeniu Stadniny Koni w Iwnie, prezydenta Finlandii podejmował obiadem przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej. Do gmachu Urzędu Miejskiego przybyli: I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - Edward Łukasik, wojewoda poznański - Bronisław Stęplowski, przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej - Stanisław Antczak, prezydent Poznania Andrzej Wituski, posłowie Ziemi Poznańskiej. Z gmachu Urzędu Miejskiego M. Koivisto i towarzyszące mu osoby udali się na Stary Rynek. U stóp Ratusza, w obecności licznie zgromadzonych poznaniaków, A. Wituski wręczył prezydentowi Finlandii symboliczne klucze do bram miasta. N astęp nie goście wysłuchali koncertu Poznańskiego Chóru Chłopięcego pod dyrekcją Jerzego Kurczewskiego. Szczególnie gromkimi brawami nagrodzili wykonanie utworu Jana Sibeliusa w języku fińskim. M. Koivisto powiedział krótko: "To było wspaniałe". I tym miłym akcentem zakończył się w godzinach popołudniowych pobyt prezydenta Finlandii w Poznaniu. Podobnie jak tuż po przylocie, tak i przed odlotem goście z zadowoleniem wysłuchali piosenek wykonanych przez Artystyczną Drużynę Harcerską "Słoneczna Pięciolinia" pod kierunkiem Wojciecha Tokłowicza.

V sesja Dzielnicowej Rady N arodowej N owe Miasto odbyła się w Szkole Podstawowej nr 16 im. Arkadego Fiedlera. Głównym tematem obrad był stan i perspektywy rozwoju bazy oświatowowychowawczej . W Szkole Podstawowej nr 16 na Osiedlu Tysiąclecia otwarto wystawę "Z doświadczeń szkół i przedszkoli dzielnicy N owe Miasto". Składały się na nią prace dzieci i uczniów z dwunastu przedszkoli, piętnastu szkół i Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

W Klubie Studenckim "Cicibór" koncertowała szwedzka grupa "Gula Teaden" i poznańska formacja" VintageQuintet" . W wieku pięćdziesięciu dwóch lat zmarł doc. dr hab. Karol Krzywicki, kierownik oddziału Instytutu Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego.

20.4. Ok. godz. 9.20 wylądował na Ławicy samolot specjalny Tu-134A, na którego pokładzie przybyli prezydent Finlandii Mauno Koivisto z małżonką w towarzystwie wiceprzewodniczącego Rady państwa Kazimierza Barcikowskiego. Przy stopniach samolotu dostojnego gościa powitali: przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej Tadeusz Czwojdrak, wojewoda poznański Bronisław StępIowski, przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej Stanislaw Antczak, prezydent

Od rana przebywał w Poznaniu przewodniczący fińskiego Związku Robotników Perti Vlingen, w towarzystwie przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Łnwodowych Alfreda Miodowicza. W salonie muzycznym Tadeusza Szanlruczka w Klubie "Empiku" gościem był prof. Aleksander Bardini. Występowali Andrzej Tatarski (fortepian), Michał

KRONIKA WYDARZEŃ W 1989 ROKU

Grabarczyk (skrzypce), Hanna Banaszak (piosenki), Albert Slrobel (gitara).

W Poznaniu bawiła wycieczka wyższych oficerów państw - stron Układu Warszawskiego. Zwiedzili oni m.in.

"Dom Polonii" na Starym Rynku, gdzie otwarto wystawę stylizowanych mebli Spółdzielni Rzeźby i Stolarstwa Artystycznego "Rzeźba". Wieczorem odbyła się konferencja prasowa poznańskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność', na której poinformowano, że z ramienia Komitetu Obywatelskiego kandydować będą na senatorów: Ryszard Ganowicz - profesor Akademii Rolniczej i Janusz Ziółkowski - profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. A do Sejmu: Paweł Łączkowski (socjolog), Ireneusz Pięta (rolnik), Hanna Suchocka (prawnik), Leonard Szymański (inżynier), i Michał Wojtczak (przedsiębiorca prywatny). Hall Collegium Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zapełnił się członkami i sympatykami Niezależnego Związku Studentów, protestowano przeciwko przedłużającej się procedurze rejestracji. Proklamowano pogotowie strajkowe na Uniwersytecie. Wykonawcy sześciu wyróżnionych "Domów z jedynką" z województw: leszczyńskiego, pilskiego i poznańskiego otrzymali symboliczne znaki jakości. Wręczyli je wicewojewoda Bogdan Zastawny i red. Marek Przybylski. Wiceprzewodniczący poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Budowlanych Jerzy Gladysiak wręczał nagrodę pieniężną w wysokości 100000 złotych dla wyróżniającego się kierownika budowy. Otrzymał ją Sylwester Lisek, kierownik budowy budynku przy ul. Długiej 12/14 na "Zielonych Wzgórzach", wzniesiony przez Kombinat Budowlany Poznań-Wschód. W auli Akademii Muzycznej odbył się koncert pedagogów, w którym udział wzięło osiem poznańskich chórów, kierowanych przez Leszka Bajona, Krystynę Domańską- Maćkowiak, Janusza Dzięcioła, Jadwigę Galęską- TriU, Antoniego Grochowaiskiego, Stanisława Kulczyńskiego , Przemysława Pałkę i Leona Zaborowskiego.

Jubileusz osiemdziesiątych urodzin obchodził dyrygent i pedagog prof. Witold Krzemieński. W Pałacu Kultury koncertowała Urszula Dudziak, której towarzyszył zespół "Walk away".

Do Poznania przyjechał próbny pociąg a autokuszetkami: wagony pasażerskie oraz dwupoziomowa platforma na 10 samochodów. Na rampie od strony ul.

Składowej rozładunek samochodów obserwowali zastępca dyrektora naczelnego Zachodniej Dyrekcji Okręgowej Polskich Kolei Państwowych Grzegorz Sicwiera oraz przedstawiciele Touristik Union International (TUI) z Republiki Federalnej Niemiec.

Przy ul. Fredry 7 w Galerii O. N.

udostępniona została instalacja video Susan Derges. W podróż artystyczną do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich wyjechał Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Stefana Stuligrosza.

21.4. W Akademii Rolniczej odbyła się inauguracja Wszechnicy Ludowej. O polityce rządu mówił wicepremier i minister rolnictwa Kazimierz Olesiak. Przed zbliżającym się Świętem Pracy, w Komitecie Wojewódzkim Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej obradowało grono społecznych organizatorów manifestacji pierwszomajowej. W trakcie posiedzenia, ukonstytuował się Wojewódzki Społeczny Komitet Obchodów Święta Pracy l Maja 1989 r. Przewodnictwo powierzono Edwardowi Łukasikowi. W czasie konferencji prasowej w hotelu "Poznań" przedstawiciel Szwecji Lenard Sandberg poinformował o powstaniu w Państwowym Szpitalu Klinicznym Nr 4 oddziału "Lions Clubu".

Poznański oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich podsumował rywalizację o tytuł "Mistrza Techniki". Odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień laureatom. W grupie projektów obejmujących konstrukcje wyrobów i technologie wytwarzania, pierwszą nagrodę otrzymał zespół autorów Wielkopolskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych "Wiefamel" .

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania 1991 R.59 Nr1/2 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry