RAFTOIAPZ

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony problematyce współczesnego Poznania 1990.04/06 R.58 Nr2

Czas czytania: ok. 2 min.

POWSTAŁ KLUB MIŁOŚNIKÓW TEATRU POLSKIEGO IM. STANISŁAWA HEBANOWSKIEGO

U podstaw idei powołania Klubu Miłośników Teatru Polskiego legła chęć upowszechnienia historii Teatru, który tak mocno jest związany z historią miasta, iż stał się po'Ratuszu, Zakładach "Cegielskiego", Katedrze i "Bazarze" - jednym z głównych symboli Poznania i Wielkopolski. I to nie tylko symbolem formalnym, ale jak najbardziej reprezentatywnym dla charakteru społeczności tego regionu. Niebawem upłynie 115 lat od chwili, kiedy dzięki datkom składanym przez naszych pradziadów, powstał w Poznaniu Teatr prawdziwie polski, będący krynicą pracy organicznej, którą z myślą oniepodległej Polsce na tych ziemiach prowadzono.

Na frontonie gmachu umieszczono napis jedyny i niepowtarzalny - - Naród Sobie A Jest w tych słowach duma nieujarzmionego narodu, który mimo że stracił wolność - zawsze pozostał niepodległy. Klub wybrał imię Stanisława Hebanowskiego, który w ostatnich 40 latach zapisał się złotymi literami w historii teatrów poznańskich (i nie tylko), a szczególnie Teatru Polskiego, zbudowanego według projektu jego dziadka - również Stanisława. Celem Klubu jest, obok upowszechniania historii Teatru, współudział w jego teraźniejszości poprzez oddanie do dyspozycji Teatru czasu i umiejętności członków Klubu. Członkiem Klubu może być każdy, dla Tcogo teatr jest miejscem ważnym intelektualnie i emocjonalnie, dla kogo Teatr Polski w naszym mieście jest wizytówką Poznania i Wielkopolski. Klub działa i pracuje jako agenda Pałacu Kultury i niezależna sekcja Towarzystwa Miłośników Teatru. Członkowie Zarządu pełnią dyżury w Pałacu Kultury (pok. 134) w każdą pierwszą środę miesiąca (godz. 17.00 - 19.00).

LM.S.

ZIELONA WIZYTACJA

Zieleń miejska jest jednym z podstawowych elementów estetycznych każdego miasta, także Poznania, mającego w tej dziedzinie dobrą tradycję. Towarzystwo nasze poświęca tej sprawie dużo uwagi, utrzymując stałe kontakty z Poznańskim Przedsiębiorstwem Zieleni. Polegają one na prelekcjach wygłaszanych przez przedstawicieli Przedsiębiorstwa na spotkaniach z członkami i sympatykami Towarzystwa w Pałacu Działyńskich z jednej strony, a także na roboczych spotkaniach działaczy Towarzystwa z dyrekcją Przedsiębiorstwa z drugiej. W dniu 24 sierpnia 1989 r. prezes zarządu Towarzystwa wspólnie .z dyrektorem Przedsiębiorstwa mgrem Bolesławem Szałkiem dokonali

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony problematyce współczesnego Poznania 1990.04/06 R.58 Nr2 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry