FAHTJIAEZ

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony problematyce współczesnego Poznania 1988.10/12 R.56 Nr4

Czas czytania: ok. 2 min.

Stałego Międzynarodowego Komitetu Wystaw Filatelistycznych "Intermess" i "Tematica" (1968) oraz jednej z największych na kuli ziemskiej Światowej Wystawy Filatelistycznej Polska 73 w Poznaniu, na której w sześciu tysiącach gablot rozmieszczonych w jedenastu pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich zbiory filatelistyczne eksponowali zbieracze ze 102 krajów. Podczas otwarcia organizowanej w 1987 r. XV Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej otrzymał "Medal w Węglu" i list Zarządu Głównego Polskiego Związku Filatelistów. W czasie tej Wystawy, której był członkiem Komitetu Honorowego oraz honorowym przewodniczącym jury, J. Witkowski eksponował temat: Ogólnopolskie Wystawy Filatelistyczne w dokumentacji pocztowo-filatelistycznej. Wystawa ta była tłem do jego cieszących się wielkim zainteresowaniem wspomnień o ogólnopolskich wystawach filatelistycznych pt. Od jedynki do piętnastki. Ekspozycja owa stanowiła zaledwie niewielki wycinek jego wspaniałego, prezentowanego na wystawach światowych zbioru Wystawy Filatelistyczne. Stanowiła ona również część czasowej ekspozycji pt. Wystawy filatelistyczne w dokumentacji pocztowo-filatelistycznej ze zbiorów Jana Witkowskiego, prezentowanej w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu (1987).

Wielokrotnie reprezentował Polskę na Kongresach Międzynarodowej Federacji Filatelistycznej, jak i na wystawach zagranicznych, w związku z czym w czasopismach filatelistycznych nazywany bywa "ambasadorem polskiej filatelistyki". Był wreszcie kilkakrotnie wybierany na wiceprezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Filatelistycznych. J ego wszechstronna działalność w filatelistyce polskiej i światowej została uwieńczona licznymi godnościami honorowymi i wyróżnieniami. Wśród odznaczeń i innych dowodów uznania Jan Witkowski posiada Złote Odznaki Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Filatelistycznych i Związku Filatelistów Niemieckiej Republiki Demokratycznej, pozłacaną plakietkę Zarządu Pocztowego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie oraz Złoty Medal za Zasługi dla Rozwoju Filatelistyki Tematycznej Centro Italiano Filatelico Tematico.

W październiku 1987 r. prezydent miasta Poznania Andrzej Wituski wręczył Janowi Witkowskiemu, filateliście o światowej sławie, od dziesiątków lat związanemu z Poznaniem, medal z herbem Poznania z napisem: W uznaniu zasług - wdzięczne miasto.

Jarosław Koczorowski

WSPOMNIENIE Z DNI GRUDNIOWYCH 1918 R.

Mimo odległej przeszłości, zachowały się w mojej pamięci obrazy, które odżywają teraz w związku z obchodami siedemdziesiątej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i pobytu Ignacego Paderewskiego w Poznaniu.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony problematyce współczesnego Poznania 1988.10/12 R.56 Nr4 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry