WYDARZENIA W POZNANIU W ROKU 1977 Część druga

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony problematyce współczesnego Poznania 1978.01/03 R.46 Nr1

Czas czytania: ok. 73 min.

lA. Wojewódzki Ośrodek Informacji Turystycznej wszedł w skład Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Turystycznego "Przemysław" . Usługowa Spółdzielnia Inwalidów uruchomiła ponownie wypożyczainię rowerów na Osiedlach Manifestu Lipcowego i Kraju Rad. Tradycyjnym zwyczajem w prasie poznańskiej zamieszczono kilka kawałów primaaprilisowych. "Głos Wielkopolski' uraczył czytelników informacją, iż realizatorzy filmu Trzecia miłość Ewarysta kręcić będą sceny zbiorowe na placu Wolności. W tym celu potrzebni są statyści z psami. Inna "informacja" mówiła o wprowadzeniu w życie odszkodowań Poczty Polskiej za opóźnienia w doręczaniu przesyłek, np. listów ekspresowych po kilku dniach; jeszcze inna o wprowadzeniu numerowanych miejsc siedzących w tramwajach poznańskich. "Gazeta Zachodnia" zapewniła, iż w kinie "Bałtyk" uruchomiono specjalną aparaturę zaprojektowaną przez Politechnikę Poznańską do tiojwymiarowej projekcji filmów. "Express Poznański" natomiast "odnalazł' podczas rozbiórki ćoniu u zbiegu Mnlżyńskiego i 27 Grudnia - nie znany rękopis Chopina. Koncert symfoniczny orkiestry l U harmonii Poznańskiej w auli U niwersytetu im. Adama Mickiewicza pod dyrekcją Renarda Czajkowskiego. Solistą był Franciszek Ważniak (fortepian). 2A. Przybyła delegacja Komitetu Centralnego Związku Komunistów Jugosławii z członkiem Biura Politycznego Żerko Papieżem. Goście spotkali się z sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdanem Waligórskim i zwiedzili niektóre zakłady pracy Poznania i województwa.

8"

W Pałacu Kultury odbył się VIII festiwal Piosenki Studentów Zagranicznych, w którym uczestniczyło około stu wykonawców . Jury pod przewodnictwem Janusza Hojana ogłosiło wyniki: w kategorii solistów pierwszą nagrodę zdobył słuchacz Politechniki wrocławskiej Christo Wylkov z Bułgarii; drugą - Gilbert N sangata z Konga, a dwie trzecie - Amerykanka polskiego pochodzenia J eanne Giovanos i Wietnamczyk Nguyen Dang Ty; w kategorii zespołów pierwszą nagrodę przyznano międzynarodowej grupie studen - tów z Gdańska "La Banda" . W wolną sobotę w Osiedlowym Domu Kultury "Jagiellonka" odbyła się giełda używanych zabawek (rowerków, hulajnóg, samochodzików), zaś w Osiedlowym Domu Kultury "Na Skarpie' - giełda używanych wózków dziecięcych.

Giełda używanych zabawek w Osiedlowym Domu Kultury "J agiellonka"

3.4. Przybyła grupa lekarzy i specjalistów ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zajmujących się problemami przystosowania inwalidów do normalnego życia. Na jej czele st.ił wi

Wydarzenia w Poznaniu (3 - 5.4.)ceminister opieki społecznej Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, Wiktor M. Kotielnikow.

Goście odwiedzili m. in. Dom Weterana i Dom Pomocy Społecznej. Wprowadzono tzw. czas letni. O północy przesunięto wskazówki zegarów o jedną godzinę naprzód. "Złota niedziela" w Poznaniu była, zdaniem handlowców, nieco spokojniejsza niż w latach poprzednich, albowiem poznaniacy skorzystali z kwietniowej wolnej soboty i w tym właśnie dniu dokonali większości zakupów. Mimo tego - zwłaszcza w centrum miastć - ruch był ogromny. Na zdjęciu: w "Centrum" przy Czerwonej Armii największym powodzeniem cieszyły się wyroby gospodarstwa domowego.

WS&&& **"mm

W sali sportowo-widowiskowej "Arena" zakończył się VIII Festiwal Piosenki Studentów Zagranicznych. Wystąpili laureaci.

W wolną od pracy niedzielę (3 IV) junacy z Ochotniczego Hufca Pracy przy Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych Nr 10 pracowali przy malowaniu barier mostu Dworcowego

Zmarł nagle, przeżywszy sześćdziesiąt dwa lata, Henryk Zieliński, zasłużony organizator poligrafii polskiej, długoletni dyrektor techniczny Poznańskich Zakładów Graficznych im.

Marcina Kasprzaka, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

4.4. W sali Zakładu Anatomii Patologicznej zainaugurowano "Dni Radzieckiej N auki i Techniki", zorganizowane na Akademii Medycznej, z tej okazji na otwarte plenarne zebranie Zarządu Uczelnianego Towarzystwa Przyjaźni Polsko- Radzieckiej przybył minister pełnomocny, konsul generalny Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Poznaniu Nikołaj Gusjew.

W czytelni czasopism Biblioteki Głównej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza otwarto wystawę książek naukowych z różnych dziedzin wiedzy, zorganizowaną wspólnie z wydawcami holenderskimi z Amsterdamu. N a wystawie prezentowano dziewięćset tytułów najnowszych prac, m. in. z medycyny, fizyki i chemii, matematyki, językoznawstwa i prawa oraz wiele słowników. U ruchomienie największego na Grunwaldzie supersamu przy ul. K»cik, o powierzchni sali sprzedaży 400 m 8 . Kierownictwo placówki powierzono Kazimierzowi Pahlowi. W Operze Poznańskiej wystąpili na wieczorze baletowym uczniowie Szkoły Baletowej oraz - w drugiej części - Polski Teatr Tańca Konrada Drzewieckiego. 5.4. W Domu Technika odbyła się inauguracja wojewódzkich "Dni Radzieckiej N auki i Techniki". W inauguracji uczestniczyli: sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Waligórski, wicewojewoda poznański Romuald Zysnarski. Obecni byli: minister pełnomocny,

konsul generalny Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Poznaniu Nikołaj Gusjew oraz dyrektor Instytutu Ekonomiki Uralskiego Centrum Naukowego prof. dr Michaił Siergiejew.

O współpracy poznańskiego środowiska z uczelniami i instytutami naukowymi w Charkowie, Moskwie i Leningradzie mówił przewodniczący Kolegium Rektorów Miasta Poznania proi. dr Jerzy Zwoliński. Rozwój myśli naukowej w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Polsce omówił dziekan Wydziału Nauk Społecznych U niwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. dr hab. Seweryn Dziamski. W godzinach popołudniowych w Zakładach Przemysłu Metalowego "H. Cegielski" odbył się odczyt na temat "Rozwój myśli technicznej w ZSRR".

Odbyło się posiedzenie plenarne Wojewódzkiego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego. Tematem obrad była rola Stronnictwa w remoncie budynków mieszkalnych. Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Rynku z udziałem ministra Handlu Wewnętrznego i U sług Adama Kowalika oraz sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdana Waligórskiego. Obradom przewodniczył wojewoda poznański Stanisław Cozaś.

Rozpoczął się finał I Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego z udziałem pięćdziesięciu zawodników. Zwyciężył Tadeusz Pióro z 33» Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie. W Pałacu Kultury otwarto wystawę pn. "ZSRR - kraj turystyki i przyjaciół" połączoną z pokazem filmów turystycznych. W salonie Empiku otwarto wystawę malarstwa Janiny Matysik (Szczecin).

W salonie Poznańskiego Towarzystwa * Fotograficznego otwarto wystawę prac Krzysztofa Deszczyńskiego pn. "Forma - aktor - teatr".

6.4. W Wyższej Szkole Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich im. Marcina Buczka odbyło się sympozjum poświęcone zadaniom młodzieży w budowie rozwiniętego społeczeństwa socjalistycznego. Organizatorem konferencji był Zarząd U czelniany Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Otwarcie pierwszego kortu tenisowego 'na Osiedlu Wielkiego Października - w Szkole Podstawowej Nr 29. W otwarciu udział wzięła cała szkoła, wykonawcy, przedstawiciele władz miejskich i sportowych. Otwarcia dokonał wiceprezydent Poznania Andrzej Wituski. Szkoła otrzymała z rąk dyrektora Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego sprzęt tenisowy. Ojciec znakomitego tenisisty, doc. dr Jan Fibak, przekazał w imieniu syna rakietę tenisową, która będzie nagrodą w rozgrywkach szkolnych. N owo otwarty kort ma asfaltową nawierzchnię i oświetlenie, które pozwoli korzystać z niego nawet po zapadnięciu zmroku.

Moment przed otwarciem kortu

7.4. W ramach "Dni Radzieckiej Nauki i Techniki" w Politechnice Poznańskiej odbyło się seminarium na temat procesów informacyjnych w systemach organisacyjnych.

!! - 4 , S 7 7 - \ *

8.4. W Domu Przyjaźni "Trojka" odbyło się spotkanie grupy pracowników Instytutu Melioracji z Baku (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich)

Wydarzenia w Poznaniu (8

14.4.)z działaczami Towarzystwa Przyjaźni Polsko- Radzieckiej z Poznańskiej Fabryki Maszyn Żniwnych.

Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego o'tworzyło piąty w mieście zakład szkoleniowy - w sklepie "Wszystko dla domu" na Osiedlu Przyjaźni. Instruktorzy praktycznej nauki zawodu prowadzą zajęcia dla siedemdziesięciu uczniów. W godzinach porannych nastąpiła awaria sieci wodociągowej przy budynkach stawianych na Osiedlu Kopernika. 10.4. O godzinie 5.15 zaczął padać śnieg! Już po kilku godzinach wiosenna sceneria miasta zmieniła się w zimową. N a ulice miasta - mimo dnia świątecznego - wyjechało dziesięć pługów odśnieżających ulice. 11.4. Kapela ludowa Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Cepelia" pod kierownictwem Witalisa Kuty wyjechała w podróż artystyczną do Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn. i do Kanady. 12.4. z okazji "Dni Radzieckiej Nauki i Techniki" w Akademii Medycznej odbyło się spotkanie z członkiem Akademii N auk Medycznych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, kierownikiem Katedry Chirurgii I Instytutu Medycznego prof. drem Wiktorem S. Sawieliewem oraz członkiem-korespondentem Akademii i dyrektorem Instytutu Genetyki Medycznej prof. drem Nikołaj em P. Boczkowem.

Pierwszy w tym roku rejs samolotowy na linii Poznań-Rzeszów. W jedną i drugą stronę samolot miał kompIet pasażerów. W klubie Międzynarodowej Prasy i Książki odbyło się spotkanie z Władysławem Hasiorem. 13.4, Wasali Błękitnej Pałacu Kultury pod

sumowano "Rok Bibliotek i Czytelnictwa" w województwie poznańskim. N ajbardziej zasłużeni bibliotekarze otrzymali Odznaki Honorowe "Za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego" . W Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego odbyła się młodzieżowa giełda pomysłów racjonalizatorskich. Na dwadzieścia sześć "zakupionych" pomysłów do produkcji wdrożono natomiast dwadzieścia jeden. W Klubie Oficerskim Wojsk Lotniczych odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Oddziału Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa. W kwietniowym turnieju recytatorskim o nagrodę "Wierzbowego Liścia" w Empiku, poświęconym poezji węgierskiej, zwyciężył Michał Breitenwald. Odbyło się też spotkanie z aktorką Bożeną Dykiel. 14.4. W Fabryce Obrabiarek Specjalnych "Ponar- Wiepofama" otwarty został kiermasz atrakcyjnych towarów z branży dekoracyjnej, radiowo-telewizyjnej i gospodarstwa domowego. Do Poznania przybył "Pociąg Przyjaźni" z Niemieckiej Republiki Demokra tycznej. Przyjechało nim trzystu dwudziestu działaczy organizacji "Freie Deutsche Jugend". Pobyt w Poznaniu rozpoczął się od złożenia wieńca przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich 1918 - 1919. Podstawowe problemy rolne województwa poznańskiego omówiła komisja do spraw gospodarki żywnosclowej przy Zarządzie Wojewódzkim Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W obszernym wystąpieniu zaprezentował je wicewojewoda poznański - Bolesław Stachowiak.

Kierownictwo produkcji filmu Akcja pod Arsenałem skupowało w sali Domu Drukarza: odzież męską i damską, torebki, obuwie, kapelusze z lat 1939- 1949 oraz przedmioty codziennego użytku z tego okresu: firanki, zasłony, lampy stojące i wiszące, karbidówki, naczynia kuchenne, naczynia stołowe, aparaty telefoniczne, przybory do pisania, zabawki dziecinne, plakaty, gazety, pieniądze, opakowania po artykułach żywnościowych i chemicznych, teczki, walizki, plecaki, rowery, wózki dziecinne, przybory toaletowe; odznaki i odznaczenia niemieckie z okresu II wojny światowej. W Galerii N owej przy ul. Dąbrowskiego otwarta została wystawa obrazów Jana Malika.

W salonie Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego otwarto wystawę prac Studenckiej Agencji Fotograficznej pn.

"Student znaczy..." W wieku siedemdziesięciu trzech lat zmarł Henryk Śmigieiski, dziennikarz od 1926 r., działacz poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w latach 1946 - 1955.

15.4. W siedzibie Komitetu Wojewódzkiego Polskiej zjednoczonej Partii Robotniczej spotkali się byli więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych, członkowie Związku Bojowników o Wolność i Demokrację z Sekretariatem Komitetu Wojewódzkiego. I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Jerzy Zasada, witając przybyłych, podkreślił ich rolę w walce z faszyzmem oraz w tworzeniu i umacnianiu socjalistycznej Polski; podkreślił też potrzebę upamiętniania miejsc martyrologii, przekazywania pamiątek przeszłości młodemu pokoleniu. Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację Marian J akubowicz poinformował o zamierzeniach organizacji w tej dziedzinie. Z okazji Dnia Kombatanta odbyło się spotkanie Prezydium Zarządj Wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację z aktywem środowiska byłych więźniów obozów koncentracyjnych Z udziałem naukowców ze Szwecji i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, w małej auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza rozpoczęło sięposiedzenie Klubu Polarnego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, połączone z sympozjum polarnym. W ramach "Dni Radzieckiej Nauki i Techniki" odbyły się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza sesje naukowe. Tematem sesji zorganizowanej przez Instytut Biologii były m. in. badania radzieckie w zakresie chorób zakaźnych oraz osiągnięcia radzieckiej antropologii w zakresie identyfikacji medyczno-sądowej. W auli Wydziału Nauk Społecznych przygotowano sesję, na której zreferowano rozwój nauk społecznych i politycznych w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Na zaproszenie Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej przybyła z rewizytą dwudziestoosobowa delegacja Związków Młodzieżowych (Stadtjugendring) z Hanoweru (Republika Federalna Niemiec). Wraz z delegacją przybył nadburmistrz Hanoweru Herbert Schmalstieg. Zarząd oddziału Stowarzyszenia Klektryków Polskich zorganizował w Domu Technika seminarium, na którym zaprezentowano osiągnięcia radzieckie w dziedzinie energetyki. W auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbył się koncert symfoniczny orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Solistką była grecka pianistka Rita Bouboulidi. W wieku pięćdziesięciu sześciu lat zmarł zasłużony działacz ruchu młodzieżowego Henryk Skóra, udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wydarzenia w Poznaniu ( 16.4.)

16.4. W sali Wielkiej Pałacu Kultury odbyła się inauguracja III Biennale Sztuki dla Dziecka. Obecni byli: sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Gawroński, prezydent Poznania Władysław Sleboda, wicewojewoda Romuald Zysnarski, przedstawiciele resortów, twórcy, krytycy, wychowawcy. Otwarcia dokonał przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, wiceprezydent Poznania Andrzej Wituski. W części artystycznej wystąpiły zespoły i soliści poznańskich szkół ogólnokształcących i artystycznych oraz Pałacu Kultury. Przedpołudniem spotkali się przedstawiciele kilkunastu krajów europejskich i J aponii. Obradami kierował Wojciech Żukrowski, przewodniczący sekcji Polskiego Komitetu Przyjaciół Książki dla Dzieci. W tym też czasie w sali Wielkiej Pałacu Kultury rozpoczęły się pokazy konkursowe V Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży, w ramach którego odbyła się prapremiera filmu J anusza N asfetera Królowa pszczół.

W salach wystawowych "Arsenału" otwarto wystawy plastyki kreującej teatr dla dzieci oraz projektów zabawek i pomocy naukowych. Rozpoczął się Przegląd Teatrów dla Dzieci "Konfrontacje-77". W sali Poznańskiego Teatru Lalki i Aktora zainaugurował je Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie. W Miejskiej Bibliotece Publicznej im.

Edwarda Raczyńskiego otwarto wystawę elementarzy pn. "Gdy dziecko uczy się czytać" zorganizowaną przez Wielkopolskie Towarzystwo Przyjaciół Książki.

Z okazji trzydziestolecia działalności N aczelnej Organizacji Technicznej w Domu Technika odbyła się sesja historyczna, w której uczestniczyli przedstawiciele wojewódzkich władz partyjnych i administracyjnych, organizacji społecznych, szkół wyższych. Poznańska organizacja techniczna otrzymałasztandar organizacyjny, który wręczył sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotnfczej Bogdan Waligórski. Wojewoda poznański Stanisław Cozaś wręczył zasłużonym działaczom Odznaki Honorowe Miasta Poznania i "Za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego". Z udziałem przedstawicieli władz politycznych i administracyjnych odbyła się akademia z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia. Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski udekorowano sześciu pracowników służby zdrowia: Lucynę Wtorkowską, Ryszarda Grzejczaka, Rajmunda Krzyśkę, Edmunda Krupika, Ludwika Maja, Romana Ratomskiego. Kilkadziesiąt osób otrzymało Krzyże Zasługi. W Teatrze Polskim odbyła się premiera Poskromienia złośnicy Szekspira w reżyserii Romana Kordzińskiego, scenografii Władysława Wigury, z muzyką Andrzeja Wicenciaka. W premierowej obsadzie wystąpili: Włodzimierz Kłopacki (Baptysta Minola), Stanisław Owoc (Wincentio), Piotr Wypart (Gremia), Jacek Dzisiewicz (Lucentio), Zdzisław Krauze (Hortensjo), Aleksander Błaszyk (Petrukio), Jacek Flur (Bakałarz), Piotr Binder (Franio), Jarosław Jordan (Biondello), Józef Jachowicz (Grumio ), Andrzej Bogusz (Kurtis), Marzena Trybała (Katarzyna), Anna Musiał (Bianka), Irena Grzanka (Wdowa Dorota), Krystyna Feldman (Krawiec), Janina Ratajska (Modystka). Po spektaklu, w 0

Aleksander Błaszyk (Petrukio) i Marzena Trybała (Katarzyna)becności przedstawicieli wojewódzkiej instancji partyjnej oraz władz administracyjnych miasta, dyrektor Teatru Roman Kordziński otrzymał dyplom uznania za osiągnięcia artystyczne w realizacji repertuaru polskiego, przyznany przez Zarząd Główny Związku Literatów Polskich. 17.4. Podczas "Niedzieli w teatrze" widzowie - pracownicy Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski" zobaczyli przedstawienie Sceny Propozycji oraz program poezji śpiewanej Koń do tekstów Andrzeja Bursy. W sali reprezentacyjnej Izby Rzemieślniczej odbył się pokaz fryzur damskich i męskich "Wiosna - lato 77". Recital chopinowski pianistki Barbary Hesse- Bukowskiej w Sali Białej Urzędu Miejskiego przy pi. Kolegiackim. Poezję recytował Andrzej Kopiczyński.

W wieku sześćdziesięciu dziewięciu lat zmarł prof. dr hab. Roman Drews, doktor honoris causa Akademii Medycznej, były organizator i kierownik klinik chirurgicznych oraz dyrektor Instytutu Chirurgii Akademii Medycznej w Poznaniu. Zmarły odznaczony był Orderem Sztandaru Pracy I klasy, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim i wieloma innymi odznaczeniami państwowymi i odznakami honorowymi. Członek licznych towarzystw naukowych w kraju i zagranicą, laureat N agrody Naukowej Wojewódzkiej Rady Narodowej za rok 196) i laureat N agrody Naukowej Miasta Poznania i Województwa Poznańskiego za rok 1966.

18.4. Przebywał w Poznaniu minister przemysłu chemicznego - Henryk Konopacki. Przeprowadził rozmowy na temat aktualnego stanu i przyszłych kierunków rozwoju przemysłu chemicznego w mleSCle i województwie, rozmawiał z I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Polskiej zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzym Zasadą, a następnie z wojewodą Stanisławem Cozasiem i aktywem społeczno-gospodarczym przemysłu chemicznego. Uroczystości nadania imienia Bolesława Bieruta Szkole Podstawowej Nr 30. Otwarcia Izby Pamięci oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonały córki Bolesława Bieruta: doc. Aleksandra J asińska- Kania i Krystyna Bierut. W uroczystości udział wzięli: sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Gawroński, wicewojewoda poznański Romuald Zysnarski. Po raz pierwszy w ramach biennalowych imprez zaprezentowany został w Pałacu Kultury blok konkursowych widowisk telewizyjnych. Wśród popularnych programów telewizyjnych dla najmłodszych, których celem jest współdziałanie z instytucjami oświatowymi w rozwijaniu osobowości dziecka, znalazł się również program telewizji poznańskiej pt. Co to jest? pod redakcją Marii Stengert.

Otwarcie wystawy trofeów myśliwych poznańskich w wielkopolskim Domu Łowieckim.

Na scenie Teatru Nowego wystąpił gościnnie Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego z Kalisza, który przedstawił polską sztukę współczesną Tato, tato sprawa się rypła Ryszarda Łatki. 19.4. W Instytucie Mechanizacji Rolnictwa Akademii Rolniczej, odbyło się sympozjum na temat "Problemy polityki agrarnaj Związku Radzieckiego na współczesnym etapie", z udziałem wiceministra rolnictwa Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich prof. dra Borysa Runowa i ministra pełnomocnego, konsula generalnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Poznaniu Nikołaja Gusjewa. Obecni byli wiceminister rolnictwa Henryk Burczyk, sekretarze Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Gawroński i Czesław Gałgan, członek Naczelnego Komitetu

Wydarzenia w Poznaniu (19A.)

Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego Bolesław Strużek. Otwarcia sympozjum dokonał rektor Akademii Rolniczej prof. dr hab. Jerzy Zwoliński. Zebrani wysłuchali referatów Borysa Runowa, który omówił podstawowe tendencje rozwoju rolnictwa w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, oraz Henryka Burczyka, który podsumował rezultaty współpracy naukowo-technicznej w rolnictwie między Polską i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich.

W Domu Technika Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich zorganizował prelekcję ilustrowaną filmami na temat geodezji satelitarnej w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz udziału polskich naukowców i placówek naukowo-badawczych w programie "Interkosmos". W świetlicy Fabryki Silników Okrętowych Zakładów Przemysłu Metalowego "H Cegielski" odbył się odczyt na temat "Współpraca Fabryki Silników Okrętowych z armatorami radzieckimi w dziedzinie jakości silników", zorganizowany przez Zakładowy Komitet Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

W Bibliotece Głównej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza otwarta została wystawa radzieckich książek naukowych wydawanych przez największych edytorów w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Na zaproszenie Rady Wojewódzkiej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej przybyła do Poznania delegacja Obwodowego Komitetu Komsomołu z Charkowa (związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). Obrady, zorganizowanej po raz siódmy w mieście, konferencji "Radiowa i mikrofalowa spektroskopia RAMIS 77" z udziałem około stu pięćdziesięciu naukowców, m. in. z Belgii, Jugosławii, Kanady, Niemieckiej Republiki Demokrytycznej , Węgier, Wielkiej Brytanii i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Tydzień Kultury Skandynawskiej zorganizowany przez Ośrodek Kultury Studenckiej "Od N owa" oraz studentów skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Odbyło się spotkanie kierownictwa Zarządu Wojewódzkiego Związku Socjalistycznej Młodzieży Polski z organizatorami i sympatykami Turnieju Młodych Mistrzów Techniki.

N a III Biennale Sztuki dla Dziecka zakończył się V Festiwal Filmów dla Dzieci. Reprezentowane były wszystkie wytwórnie polskie, w sumie wyświetlono trzy filmy fabularne, jeden lalkowy pełnometrażowy, pięć filmów aktorskich oraz czterdzieści trzy filmy krótkometrażowe - animowane, w grupie filmów fabularnych jury postanowiło nie przyznawać I nagrody. "Srebrne Koziołki" (II nagrodę) otrzymali: Jadwiga Kędzierzawska za współautorstwo scenariusza i reżyserię oraz J erzy Łukaszewicz za współautorstwo scenariusza i zdjęcia do filmu Mucholap. "Brązowe Koziołki" (III nagrodę) uzyskali ex aequo Anna Sokołowska za współautorstwo scenariusza filmu Inna; Aleksander Minkowski za scenariusz oraz Stanisław J ędryka za reżyserię filmu Powroty z serii Szaleństwo Majki Skowron. W grupie filmów animowanych "Złote Koziołki" (I narada) przyznano Krzysztofowi Kiwerskiemu za realizację filmu Awaria; "Srebrne Koziołki" (II nagroda) otrzymał Lechosław Marszałek za scenariusz oraz Józef Ćwiertnia za reżyserię filmu Reksto stoat z serii Pekslo; "Brązowe Koziołki" (III nagroda) przypadły w udziale Zbigniewowi Rybczyńskiemu za realizację filmu Lokomotywa i Wojciechowi Wieczorkiewiczowi za scenariusz i reżyserię filmu Nocna ucieczka. Ogłoszenie wyników V Festiwalu poprzedziło sympozjum problemowe "Naukowiec - twórca - widz" przeznaczone dla realizatorów filmowych, krytyków i wychowawców. Pokaz wybranych filmów nagrodzonych odbył się w Sali Wielkiej Pałacu Kultury w obecności wiceprezydenta Poznania Andrzeja Wituskiego, który podziękował twórcom za ich realizację oraz zaprosił ich na IV Biennale.

Rozdzielono nagrody za najlepsze widowiska telewizyjne. I nagrody nie przyznano. "Srebrne Koziołki" (II nagroda; otrzymały ex aequo: widowisko Bromba i inni oraz Pora na Telesfora, "Brązowe Koziołki" (III nagroda) przypadły widowisku Entliczek słowniczek. Jury pod przewodnictwem Wojciecha Żukrawskiego rozdzieliło nagrody za najwyższe walory literackie książek autorów dla dzieci i młodzieży. I nagrodę otrzymała Hanna Januszewska za Bajki, II nagrodę Anna Kamieńska za Leonka i lewka. W Sali Wielkiej Pałacu Kultury odbył się specjalny seans, na którym zaprezentowany został film zrealizowany przez Stanisława Janickiego pt. Kruk. Jest to średniometrażowy film aktorski, którego treścią są dzieje poznańskiego hejnału ratuszowego. W salonie Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego otwarto wystawę Feliksa Kornatowskiego pn. "Nastroje". W salonie Empiku otwarto wystawę tkanin i gwaszy Elizy Stokowskiej.

20.4. Na III Biennale Sztuki dla Dziecka rozpoczęły się obrady sympozjum naukowego z udziałem naukowców zagranicznych. N a otwarciu obrad obecni byli przedstawiciele wojewódzkiej instancji partyjnej i władz administracyjnych oraz krytycy, twórcy i pedagodzy. Sympozjum towarzyszyły pokazy nagrodzonych filmów, widowisk teatralnych i telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych. Zakończył się konkursowy przegląd teatrów lalkowych dla dzieci "Konfrontacje 77". Jury postanowiło nie przyznawać Złotych i Brązowych Koziołków. "Srebrne Koziołki" (II nagroda) otrzymał Poznański Teatr Lalki i Aktora' za sztukę Krystyny Miłobędzkiej pt. Ptam. Pierwszą nagrodę indywidualną za reżyserię Ptama otrzymała Leokadia Serafinowicz. Za scenografię - I nagrodę przyznano Janowi Berdyszakowi (scenografia do sztuki Ptam). Ponadto · indywidualne nagrody aktorskie otrzymali: Krystyna Cysewska i Jan Harenda za role w Ptamie; Barbara Kober

za rolę Rzepa. Zespołową nagrodę aktorską otrzymał Teatr Lalki i Aktora "Kacperek" z Rzeszowa za przedstawienie Joachima Knautha Książę Portugalii. Nagrody indywidualne za muzykę przyznano: Antoniemu Mleczko za muzykę do sztuki Książe. Portugalii i Franciszkowi Ważniakowi za muzykę do sztuki Ptam. Dokonano wyboru najlepszych audycji radiowych Naczelnej Redakcji Programów dla Dzieci i Młodzieży Polskiego Radia. I nagrodę otrzymali - Maciej Wojtyszko (autor) i Marek Kulesza (reżyser) za słuchowisko Dziękuję ci, nietoperzu. "Złote Koziołki" jako nagrodę honorową przyznano autorkom magazynu "Studio Słonecznik" - Wirginii Borodicz i Barbarze Kościuszko oraz reżyserowi Andrzejowi Pruskiemu. Wojewódzka Rada Rynku Wewnętrznego oceniła wykonanie rządowego programu rozwoju usług i rzemiosła w Poznańskiem w pierwszym kwartale roku. Obradom przewodniczył wojewoda poznański Stanisław Cozaś. Obecni byli: wiceminister handlu wewnętrznego i usług Teresa Andrzejewska i kierownik Wydziału Przemysłu i Handlu Komitetu Wojewódzkiego Polskiej zjednoczonej Partii Robotniczej Leon Orlikowski. Otwarcie przedszkola " Polne Kwiatki" na sto dwadzieścioro dzieci na Osiedlu Lecha w N owej Dzielnicy Mieszkaniowej "Rataje". 21.4. Rozpoczęła się konferencja nauczycieli-wykładowców propedeutyki nauki o społeczeństwie oraz wychowania obywateiskiego, zorganizowana przez Wydział Nauki i Oświaty Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Fartu Robotniczej.

W południe w sali audiowizualnej Pałacu Kultury w ramach III Biennale Sztuki dla Dziecka zaprezentowano nagrodzone słuchowiska radiowe i widowiska telewizyjne. Odbyła się też projekcja wybranych filmów i pokaz wybranego przedstawienia teatralnego. Wieczorem w Sali Wielkiej publiczność i uczestnicy Biennale wysłuchali prawykonania wybranych nagrodzonych utworów konkursu kompozytorskiego. Wy

Wydarzenia w Poznaniu (21 - 22.4.)

stąpili uczniowie szkół Poznania i województwa poznańskiego. Zakończenie konkursu organizowanego przez Wojewódzką Radą Związków Zawodowych pod nazwą "Ład + porządek = gospodarność". W siedzibie Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych wręczono nagrody i wyróżnienia. Podsumowania wyników dokonał przewodniczący Rady - Czesław Kończal. Przybyła trzyosobowa delegacja Demokratycznego Związku Kobiet Berlina Zachodniego. Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Samorządu Mieszkańców przy Wojewódzkim Komitecie Frontu J edności Narodu. Uczestniczyli w nim przewodniczący zespołów terenowych-miejskich, miejsko-gminnych i dzielnicowych oraz władze komitetów osiedlowych Poznańskiego. Zapoznali się z planem społeczno-gospodarczego rozwoju województwa do roku 1980. W Wielkopolskich Zakładach Teleelektronicznych "Telkom- Teletra" gościła delegacja Ministerstwa Łączności Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich z wiceministrem Glebem Bajzurem na czele. Gościom towarzyszył wiceminister łączności Stanisław Wyłupek. W ramach Dni Radzieckiej Nauki i Techniki, w nomu Technika odbyło się seminarium na temat postępu technicznego w przemyśle spożywczym w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W spotkaniu uczestniczył dyrektor departamentu w Ministerstwie Przemysłu Spożywczego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich J ewgienij J. Lebiediew.

22.4. Gazety przyniosły apel prezydenta Miasta, w którym czytamy: "Jest już tradycją, że w kwietniu całe społeczeństwo przystępuje do wiosennego porządkowania miasta. Wszelkie zaniedbania porządkowe, uszkodzenia numerów domów, nie malowane bramy i płoty, kurz na chodnikach i jezdniach - szczególnie widoczne w wiosennym słońcu - rażą poczucie estetyki mieszkańców dbałych o porządek i czystość Poznania. Ogłaszam dzień 23 kwietnia 1977 r. (sobotę)dniem generalnego porządkowania posesji i podwórzy, chodników i jezdni, reklam i tablic informacyjnych, znaków drogowych oraz wszelkich obiektów komunalnych. Wzywam wszystkich zarządców nieruchomości, dozorców domów, zakłady pracy i instytucje odpowiedzialne za utrzymanie porządku w mieście do natychmiastowego przystąpienia do usuwania zaniedbań porządkowych oraz codziennego zmywania wodą chodników, jezdni i podwórzy posesji. Apeluję do samorządów mieszkańców, odwołując się do ich wysokiego poczucia obywatelskiego obowiązku, o nasilenie społecznych kontroli porządkowych. Apeluję do wszystkich mieszkańców Poznania o wzięcie aktywnego udziału w pracach społecznych wykonywanych w mieście, a mających na celu podniesienie jego czystości i estetycznego wyglądu. Niech nasze miasto lśni czystością, całe w wiosennych kwiatach i zieleni".

W Sali Odrodzenia poznańskiego Ratusza odbyła się uroczystość zakończenia III Biennale Sztuki dla Dziecka. Przybyli: sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Gawroński, prezydent Poznania Władysław Ślebada, wicewojewoda poznański Romuald Zysnarski, zaproszeni goście, których powitał przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, wiceprezydent Poznania Andrzej Wituski. Laureatom wszystkich biennalowych konkursów nagrody i dyplomy wręczyli wiceminister kultury i sztuki Mieczysław Wojtczak, dyrektor generalny Ministerstwa Oświaty i Wychowania Stanisław Bohdanowicz oraz Andrzej Wituski. N a terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się Międzynarodowa Wiosna Estradowa. W kilku halach i pawilonach rozbrzmiewały do późnych godzin wieczornych piosenka i muzyka. Dużym powodzeniem u publiczności i fachowców cieszyły się ekspozycje sprzętu akustycznego, kiermasze płyt i kaset magnetofonowych oraz wydawnictw muzycznych.

Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zorganizował seminarium na temat aktualnych problemów ruchu komunistycznego w Europie. W Zakładzie Produkcji Mas Bitumicznych Zarządu Dróg i Mostów przy ul. Sycowskiej uruchomiono nowy zespół wytwórczy mas bitumicznych o wydajności od 150 do 200 ton asfaltobetonu na jedną zmianę.

23.4. Plenum Zarządu Wojewódzkiego Związku Socjalistycznej Młodzieży Folskiej, w którym uczestniczył sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Waligórski. Wręczył on przewodniczącemu Zarządu Wojewódzkiego Tadeuszowi Kurasiowi sztandar dla wojewódzkiej organizacji Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Przedpołudniem odbyło się spotkanie, na którym zasłużonym działaczom Związku wręczono Krzyże Zasługi oraz Odznaczenia im. Janka Krasickiego.

Obrady plenarne Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego z udziałem wiceprezesa N aczelnego Komitetu Zdzisława Tomala, poświęcone ocenie wyników kampanii sprawozdawczo-wyborczej. W odpowiedzi na apel prezydenta Miasta mieszkańcy przystąpili do wiosennych porządków. Masowo sprzątano podwórza, obejścia, zakamarki, zmywano chodniki, szyldy, parkany; malowano bramy. Przedstawiciele Miejskiej Komisji Porządku i Czystości oraz Straży Pożarnej przeprowadzili lustracje siedemdziesięciu dwóch ulic. Władze miejskie dokonały lustracji trzech najbardziej zaniedbanych ulic: Gdyńskiej, Naramowickiej i Obornickiej. 24.4. Pięćdziesięciolecie poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia. W dniu 24 kwietnia 1927 r. z Poznania uleciały w eter pierwsze sygnały radiowe. Rozpoczęła się XVII Poznańska Wiosna Muzyczna. W godzinach przedpo

\Ą\

łudniowych uroczyste otwarcie festiwalu miało miejsce w auli Muzeum N arodowego; uczestniczyli m. in. twórcy, obserwatorzy z kraju i zagranicy, przedstawiciele władz miasta i województwa. Uroczystość otwarcia Wiosny Muzycznej uświetnił koncert Collegium Muslcorum Posnaniensium. Wieczorem, w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, festiwal zainaugurował koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Renarda Czajkowskiego. Solistką była Halina Łukomska (sopran).

Dzień czynu na rzecz XI Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Hawanie. Dochód przeznaczony został na pokrycie kosztów wyjazdu delegacji polskiej na Kubę. Pracowała m. in. młodzież Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego przy produkcji części zamiennych taboru kolejowego, naprawie wagonów i lokomotyw spalinowych. Członkowie organizacji młodzieżowej z poznańskiego węzła kolejowego wykonali prace malarskie i renowacyjne gmachu Dworca Głównego. Przyłączyli się studenci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Akademii Medycznej i Akademii Rolniczej. Młodzież poznańska zainaugurowała czyny społeczne przy budowie Parku Pomnika Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko- Radzieckiej na Cytadeli.

W sali sportowo-widowiskowej "Arena" zakończyły się XI Akademickie Mistrzostwa Polski w Tańcu Towarzyskim na rok 1977. Jury pod przewodnictwem Stanisława Jawara przyznało tytuł mistrzowski i puchar rektora Akademii Rolniczej parze Andrzej Gomułka i Ewa Gajda (Warszawa).

Przybyła trzydziestoosobowa delegacja transportowców z Krasnodaru (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). Goście zwiedzili Oddział II Towarowy Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej, zapoznając się z jego osiągnięciami. Interesowali sie. zwłaszcza specjalnością II Oddziału -

Wydarzenia w Poznaniu (24 - 27.4.)

przewozami ciężkimi i ponadwymiarowymi. W Sali Czerwonej pałacu Działyńskich odbył się koncert z okazji trzydziestej drugiej rocznicy wyzwolenia Węgier.

W salach hotelu "Polonez" rozpoczęła się Wiosenna Giełda Turystyczna z udziałem zagranicznych spółek handlowych w dziedzinie turystyki. Na Terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich zakończyła się Międzynarodowa Wiosna Estradowa, w której uczestniczyło ponad pięciuset wykonawców z ośmiu państw. Odbyło się ok. dziewięćdziesięciu koncertów. 25.4. W Domu Technika odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru Wojewódzkiej Radzie Związków Zawodowych ufundowanego przez zakładowe organizacje związkowe. Uczestniczyli: sekretarz Centralnej Rady Związków Zawodowych Stanisław Szkraba, sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Waligórski i przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności N arodu Franciszek Szczerbal. Obecny był także minister pełnomocny, konsul generalny Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Poznaniu Nikołaj Gusjew. Wojewódzka Rada Związków Zawodowych udekorowana została Odznaką Honorową "Za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego". W części artystycznej wystąpił Chór Mieszany Spółdzielczości Pracy im. Stanisława Moniuszki.

Koncert Orkiestry Symfonicznej Państwowej Filharmonii im. Georgi Enescu z Bukaresztu pod dyrekcją Mircza Cristescu w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Soliści: Catalin Ilea (wiolonczela), Varuian Cozi!?hian (skrzypce). O godzinie 11.15 Fabrykę Samocho-.

dów Rolniczych "Palmo" w Antoninku opuścił dziesięciotysięczny tarpan. Meldunek dyrekcji złoży! kie ownik wydziału montażu głównego Witold N 0wacki.

Przedstawiciele środowisk językoznawczych przybyli na I Ogólnopolski Zjazd Kół Naukowych Językoznawców kolonistów i N eofilologów zorganizowany przez Koło Naukowe Językoznawców Polonistów U niwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Władysław Kuraszkiewicz. Giełda tkanin meblowych w pawilonie przy Głogowskiej 26. 26.4. W siedzibie Oddziału Polskiej Akademii N auk rozpoczęła się polsko-zachodnioniemiecka konferencja prawnicza. Podczas akademii pierwszomajowej w Zakładach Przemysłu Farmaceutycznego "Polfa" wręczono czternaście legitymacji kandydackich i członkowskich Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Część artystyczną wypełnił program poetycko-muzyczny. Trzeci dzień Poznańskiej Wiosny Muzycznej poświęcony był Karolowi Szymanowskiemu. Po południu w Sali Białej U rzędu Miejskiego odbył się koncert kameralny, na którym Halina Łukomska (sopran), Sabolcs Eszteny i Jerzy Godziszewski (fortepian) wykonali utwory Szymanowskiego, wieczorem w Operze Poznańskiej odbyło się przedstawienie Polskiego Teatru Tańca Konrada Drzewieckiego. "Od Kopernika do Gagarina" - tak nazwano montaż poetycki przygotowany przez młodzież Szkoły Podstawowej Nr 65 na Osiedlu Kosmonautów z okazji Dnia Kosmonauty. Przybył minister pełnomocny, konsul generalny Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich - Nikołaj Gusjew. Dziesiąty w Poznaniu szkolny kort tenisowy oddano do użytku w Zespole Szkół Łączności przy ul. N aramowickiej.

N a zdjęciu: pierwszy mecz na nowo otwartym korcie

27.4. W siedzibie Instytutu Ortopedii i Rehabilitacji przy ul. Dzierżyńskiego odbyła się konferencja naukowa, poświęcona udzielaniu pierwszej pomocy i intensywnemu leczeniu tonących.

Handlowcy z Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego Oddziału II urządzili w Domu Kultury Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski" kiermasz artykułów dekoracyjnych, dywanów, firanek, sprzętu zmechanizowanego i oświetleniowego, radiotelewizyjnego itp. Uruchomiono punkt informacyjny, w którym prtysta-plastyk udzielał rad z zakresu urządzania wnętrz. Około godziny 11.00 w jednym z laboratoriów Instytutu Chemii Politechniki Poznańskiej przy pi. Marii Skłodowskiej-Curie wybuchł pożar. Dzięki energicznej akcji piętnastu jednostek straży pożarnej i zastosowaniu specjalnych preparatów gaśniczych, po trzech godzinach pożar udało się ugasić. Spłonęło laboratorium oraz sąsiadująca z nim sala ćwiczeń. Przyczyną wybuchu pożaru było pęknięcie probówki wypełnionej środkami chemicznymi. W auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbył się koncert symfoniczny orkiestry Filharmonii Bałtyckiej z Gdańska pod dyrekcją Zygmunta Rycherta. Soliści: Artur Paciorkiewicz (altówka), Bożena Zaborowska (wiolonczela), Marian Wasiółka (wiolonczela), J ózef Serafin (organy). 28.4. W Poznaniu przebywał członek Biura Politycznego, sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edward Babiuch. W godzinach przedpołudniowych uczestniczył we wspólnym posiedzeniu W ojewódzkiego Zespołu Poselskiego i Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, które

Członek Biura Politycznego, sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edward Babiuch (w środku) rozmawia z traserem Fabryki W-9 Marianem ŚmigieIskim. Z lewej - I sekretarz Komitetu Zakładowego Zenon Jaśkowiak, z prawej - I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Jerzy Zasada

(27 - 28.4.)poświęcone było omowleniu głównych kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego województwa do roku 1930 oraz ocenie realizacji programu nauczania i wychowania młodzieży. Obradom przewodniczył I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzy Zasada. W godzinach południowych Edward Babiuch zapoznał się z przebiegiem robót na budowie hotelu "Poznań" oraz odwiedził załogę Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski". Następnie odbyło się spotkanie z aktywem polityczno-gospodarczym Zakładów. Dziękując załodze za rzetelną, wzorową pracę, sekretarz Komitetu Centralnego złożył jej serdeczne życzenia pierwszomajowe. Głównym punktem spotkań poprzedzających święto pierwszomajowe było wpisanie nazwisk wyróżniających się w pracy ludzi do wojewódzkiej "Księgi wybitnych przodowników pracy socjalistycznej" . Uroczystość odbyła się w Muzeum Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski". Zebranych powitał I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzy Zasada. Dokumenty wpisu do Księgi wręczył wyróżnionym członek Biura Politycznego, sekretarz Komitetu Centralnego Edward Babiuch.

Za wyróżnienie, w imieniu wszystkich wpisanych do Księgi, podziękowała Maria Karolczak. Do Księgi Wybitnych Przodowników Pracy Socjalistycznej Województwa Poznańskiego w 1977 r.

wpisani zostali: Ewa Banaszak - dyrektor przedszkola w Czerwonaku; prof. dr hab. Tadeusz Czwojdrak - dyrektor Instytutu Organizacji Rolnictwa Akademii Rolniczej; Ewaryst Dobry - ślusarz- brygadzista w Zakładach Przemysłu Sklejek w Orzechowie; Władysław Dolaciak - mechanik samochodowy Spółdzielni Pracy "Transped" w Śremie; Karol Domiński - kierownik wydziału w Poznańskim Przedsiębiorstwie Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Przemysłowych "Mostostal"; Marian Dukatślusarz- brygadzista w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Stęszewie; Wanda Duszyńska - operator tokarki ręcznej w Fabryce Galanterii "Lech" w Gnieźnie; Władysław Ewald - operator maszyn w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych i W odociągowo- Kanalizacyjnych; Wojciech Fibak - tenisista; Feliks Fornalczyk - publicysta, zastępca redaktora naczelnego Rozgłośni Poznańskiej Polskiego Radia; Halina Golińska naczelnik Miasta i Gminy Miłosław; Helena Grze

Wydarzenia w Poznaniu (28.4.)

szkowlak - oborowa w Rolniczym Kombinacie Spółdzielczym w Buszewku; Marian Hoda - rolnik ze wsi Łagwy, gmina Opalenica; Helena Idziak - dyplomowana pielęgniarka Polskiego Czerwonego Krzyża; Danuta Janasik - dyrektor Zbiorczej Szkoły Gminnej w

Członek Biura Politycznego, sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej zjednoczonej Partii Robotniczej Edward Babiuch wręcza pamiątkowy dokument wpisu do Księgi rzemieślnikowi Stanisławowi Marczyńskiemu. Stoją od lewej: Antoni Kukieła adiunkt w Przemysłowym Instytucie Maszyn Rolniczych, Stanisław Marczyński, Karol Mikołajewski - skarbnik Zarządu Wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację i pułkownik dyplomowany Mieczysław Moryk

Gratulacje wyroznIonym składają członek Biura Politycznego, sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edward Babiuch, I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Jerzy Zasada. Stoją od lewej: światowej sławy tenisista Wojciech Fibak, literat Feliks Fornalczyk, Halina Golińska naczelnik gminy i miasta Miłosław

Dominowie ; Jan Janik - starszy mistrz w Wielkopolskich Fabrykach Mebli, Zakład Szamotuły; Zdzisław J óźwlak - mistrz tokarski w Fabryce Obrabiarek Specjalnych "Ponar- Wiepofama"; Zbigniew Kaja - artysta-plastyk; Edmund Karasiewicz - rolnik ze wsi Papowo Kościelne, gmina Mieścisko; Maria Karolczak mistrz wydziału plastrów, taśm i past w Fabryce Kosmetyków "Pollena-Lechia"; Henryk Konieczny - zastępca redaktora naczelnego Ośrodka Telewizyjnego; Tadeusz Kościuszko - dyrektor Kombinatu Państwowego Gospodarstwa Rolnego Konarzewo; Mirosława Kowalak - piosenkarka; Sdmund Kruppik - pediatra, kierownik Ośrodka Zdrowia w Obrzycku; Antoni Kukieła - adiunkt w Przemysłowym Insty tucie Maszyn Rolniczych; Stanisław Marczyński - rzemieślnik; Karol Mikołajewski - skarbnik Zarządu Wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolncść i Demokrację; pułkownik dyplomowany Mieczysław Moryk, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień Poznań I; Henryk N owaczyk - kierownik działu kontroli jakości Wojewódzkiej Spółdzielni Pracy U sług Pralniczo- Farbiarskich "Świt"; Eugenia Nowak - sprzedawczyni w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Kandlu Wewnętrznego "Otex"; Jadwiga Nowak motornicza Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego; inż. Czesław Pankau - kierownik modelarni i narzędziowni w Zakładach Metalurgicznych "Pomet"; Jan Rzepczyński - drwal-pilarz w Leśnic - twie Jankowa; Maria Szczepańska - operator urządzeń dozujących i pakujących w Poznańskich Zakładach Farmaceutycznych "Polfa"; Franciszek Szczerbal - przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności N arodu; Mieczysław Sznura - rolnik ze wsi Pierzchno, gmina Kórnik; Stefan Śmigiel - cieśla w Poznańskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego Nr l; Henryk Wenderski - brygadzista maszyn i urządzeń w Przetwórni Owoców i Warzyw "Samopomocy Chłopskiej" w Nowym Tomyślu; pułkownik Henryk Wieloch dowódca Zapasowych Oddziałów Milicji Obywatelskiej; Kazimierz Wilczek - brygadzista Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski"; Irena Wojciechowskamonter łączności na poznańskim węźle kolejowym; Tadeusz Wójcik - kierownik i prezes zarządu Poznańskiej Spółdzielni Pracy Odzieżowo- Futrzarskiej; Stefan Żurawski - I sekretarz Kornitetu Miejsko-Gminnego w Obornikach. Umieszczono wiechę na budowie hotelu" Poznań", W Poznaniu przebywała delegacja Wydziału Propagandy i Agitacji Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Przebywali przedstawiciele Akademii N auk Kuby - Miguel Gonzales Royo - doradca prezydenta Akademii oraz Rodriguez Alejandra wicedyrektor Instytutu Informacji Naukowej. Kub ań - scy informatycy zapoznali się m. in. z działalnością Ośrodka Informacji Naukowej. W Klubie Księgarni "Przyjaźń" odbyło się podsumowanie III Akademickiego Turnieju Znajomości Języka Rosyjskiego i Wiedzy o Kraju Rad. Zwyciężyli studenci Akademii Ekonomicznej: Krzysztof Krawczyk i Danuta Malik. W sali sportowo-widowiskowej "Arena" koncertowała brytyjska grupa" Smoki e " .

W Sali Malinowej pałacu Działyńskich odbyła się i Krajowa Konferencja Pracowników Archiwów Państwowych poświęcona podsumowaniu dorobku naukowego archiwów oraz sprecyzowaniu postulatów i kierunków badawczych archiwistyki. W Muzeum Narodowym otwarta została wystawa portretów przodowników pracy socjalistycznej, których nazwiska wpisane zostały do Księgi Wybitnych Przodowników Pracy Socjalistycznej Województwa Poznańskiego w 1976 r. W sali posiedzeń Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Budowlanego odbyła się uroczystość nadania tytułu mistrza dyplomowanego pierwszym absolwentom Studium Dokształcania i Doskonalenia Mistrzów w Budownictwie.

W siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania otwarto wystawę pn.

10 Kronika Miasta Poznania

30.4.

29.4.

"Radio i Telewizja Poznań w służbie regionu i kraju". Eksponowano archiwalne dokumenty i zdjęcia oraz dawną aparaturę radiowo-telewizyjną z pięćdziesięcioletniej działalności rozgłośni radiowej w Poznaniu i dwudziestoletniego działania poznańskiego ośrodka telewizyjnego. W Teatrze Muzycznym z okazji Dnia Transportowca i Drogowca odbyła się akademia, podczas której Oddział II Towarowy wyróżniony został sztandarem. Gościnny występ Tadeusza Wierzbickiego (Belgia) w partii Mefistofelesa w operze Faust Gounoda na scenie Opery Poznańskiej. w Domu Kultury "Trojka" odbył się finał wojewódzki Konkursu Recytatorskiego Przyjaźni i Braterstwa. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej we Lwówku Renata Laba.

Dom Kultury "Orbita" na Osiedlu Kosmonautów zorganizował wspólnie z zakładami artystycznymi "Art" trzydniowy Salon Plastyki.

Zakończenie XVII Poznańskiej Wiosny Muzycznej. W auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbył się koncert Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji z Krakowa pod dyrekcją Jacka Kasprzyka. Soliści: Stefan Kamasa (altówka) i Franciszek Woźniak (fortepian).

Wmm'

# 11

W sali Pałacu Górków zakończył się konkurs plastyczny dla młodzieży szkolnej pt. "Odtwórz ubiór człowieka z dawnych epok". Otwarcie kiermaszu książki na placu Adama Mickiewicza.

W salonie Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego otwarto wystawę aktu Józefa Kobylarza.

Rozpoczęły się już imprezy pierwszomajowe. W muszli koncertowej Parku im. Marcina Kasprzaka przygrywała orkiestra dęta; na tarasie restauracji "Arkadia" przy pi. Wolności koncertowała orkiestra dęta Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego; w Osiedlowym Domu Kultury "Jagiellonka" imprezy dla dzieci.

Wydarzenia w Poznaniu (30.4. - 1.5.)

W wieku siedemdziesięciu lat zmarł Henryk Giit1er, zasłużony działacz sportu wioślarskiego, udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

1.5. Pogoda dopisała manifestantom. O godz.

10.00 rozległy się fabryczne syreny. N a czele pierwszomajowego pochodu, za Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lotniczych, szły poczty sztandarowe, a za nimi członkowie Wojewódzkiego Komitetu Obchodów Święta l Maja. Trybuna honorowa znajdowała się naprzeciw pomnika Adama Mickiewicza. Tu wysłuchano transmitowanego z Warszawy przemówienia I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka. N a trybunie miejsca zajęli: I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Jerzy Zasada, wojewoda poznański Stanisław Cozaś, prezydent Poznania Władysław Sleboda, przedstawiciele władz wojewódzkich, stronnictw politycznych, organizacji społeczno-politycznych, Wojska Polskiego, przodownicy pracy, ludzie wpisani do Księgi Wybitnych Przodowników Pracy Socjalistycznej Województwa Poznańskiego, inni zaproszeni goście. Obecny był minister pełnomocny, konsul generalny Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Poznaniu Nikołaj Gusjew. Wielki pochód mas pracujących Poznania otwarła Załoga Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski" .

Czołówka pochodu pierwszomajowegol sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzy Zasada, sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Bogdan Gawroński, wojewoda poznański Stanisław Cozaś oraz prezydent Poznania Władysław Sleboda przed manifestacją pierwszomajową odwiedzili pracującą w tym dniu w komplecie załogę Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego Chorób Płuc i Gruźlicy przy ul. Szamarzewskiego. N astępnie odwiedzili załogę nastawni stacji kolejowej Poznań Główny.

Rozpoczął urzędowanie wiceprezydent Poznania Łucjan Majewski.

Zabawy i koncerty w całym mieście; m. in. w muszli Parku Kasprzaka koncertowały zespoły artystyczne Młodzieżowego Domu Kultury, Orkiestra Rozrywkowa Pałaou Kultury; na placu Wolności - Orkiestra Dęta Zakładów N aprawczych Taboru Kolejowego, .w amfiteatrze na Cytadeli - Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Cepelia".

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Cepelia" występuje na estradzie amfiteatru w parku na Cytadeli

Wznowiła pracę kolejka dziecięca na Malcie.

Debiut Młodzieżowego Zespołu Regionalnego "Parada" Pałacu Kultury

Tego dnia debiutowała "Parada"podczas pierwszomajowego pochodu (na zdjęciu). Zespół ten Uczący ok. stu pięćdziecięciu dziewcząt i chłopców z poznańskich szkół podstawowych i średnich w wieku od dziesięciu do osiemnastu lat, działa pod kierownictwem Mariana Frankowskiego i składa się z orkiestry dętej i baletu. Stylowe stroje muszkieterów zaprojektowała Barbara Wolniewicz, a choreografię ruchu opracowali Olga Kuźmińska i Czesław Maciaszyk.

Odbyła się narada dyrektorów szkół zawodowych i sekretarzy szkolnych Podstawowych Organizacji Partyjnych Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej poświęcona przygotowaniom do nowego roku szkolnego. Referat o kierunkach rozwoju społeczno-gospodarczego województwa poznańskiego wygłosił sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Bogdan Waligórski.

W Pałacu Działyńskich odbyło się zebranie naukowe poświęcone pamięci profesora dra med. Antoniego T. Jurasza, zorganizowane przez Towarzystwo Chirurgów Polskich i Polskie Towarzystwo Historii Medycyny. W Domu Kultury Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski" zainaugurowano Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy. Otwarto m. in. wystawę grafiki i rysunku Józefa Drążkiewicza. Początek imprezy pn. "Śmiech nad Wartą" w Ośrodku Kultury Studenckiej "Od nowa". W kinie Pałacu Kultury rozpoczęły się "Dni młodości z filmem" zorganizowane przez Wojewódzki Uniwersytet Robotniczy.

W Sali Białej Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie prezydenta miasta Władysława Slebody i dyrekcji Muzeum Wyzwolenia Poznania z przedstawicielami redakcji "Gazety Zachodniej", podczas której red. Tadeusz Bartkowiak przekazał dotychczas nie znane dokumenty i materiały ikonograficzne z walk o Poznań w 1945 r., przywiezione ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Obecny był przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko- Radzieckiej, sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Gawroński. W spotkaniu uczestniczył minister pełnomocny, konsul generalny Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Poznaniu Nikołaj Gusjew. · Spotkanie sekretariatu Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej z członkami prezydium

Komitetu Wojewódzkiego Stronnictwa Demokratycznego. Uczestniczył przewodniczący prezydium Centralnego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego Tadeusz VV. Młyńczak. Na cmentarzu na Cytadeli, w grobowcu rodzinnym spoczęły prochy zmarłego w dniu 20 września 1%1 r. w N owym Jorku prof dra med. Antoniego Tomasza Jurasza.

Antoni Jurasz. Rzeźba Hanny L. Krusz

W wieku sześćdziesięciu pięciu lat zmarł profesor zwyczajny Politechniki Poznańskiej dr inż. Stefan Seidel, wybitny specjalista w dziedzinie urządzeń elektrycznych, twórca szkoły naukowej badań nad wyładowaniami i izolacją w próżni, b. prorektor do spraw nauki, b. dziekan Wydziału Elektrycznego, b. kierownik Katedry Urządzeń Elektrycznych i Wysokich Napięć, b. dyrektor Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Foznańskiej. Autor licznych prac naukowych, znany w kraju i zagranicą. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Or

Wydarzenia w Poznaniu (4 - 7.5.)

deru Odrodzenia Polski; laureat Nagrody Naukowej Województwa Poznańskiego za rok 1976. 5.5 Pierwsi mieszkańcy Osiedla Zwycięstwa w Zespole Osiedli Mieszkaniowych "Winogrady" otrzymali klucze do mieszkań w bloku nr 11. Podczas sympozjum korespondentów i współpracowników kwartalnika "Kultura i Oświata w Wojsku Polskim" zainaugurowano ogólnopolskie obchody Dni Kultury w Wojsku Polskim.

W Domu Technika odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Centralnego Laboratorium Akumulatorów i Ogniw, poświęcone trzydziestoletniej działalności tej placówki badawczej. Podczas posiedzenia wyróżniającym się pracownikom Laboratorium wręczono odznaczenia. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski udekorowany został Jerzy Kwaśnik.

IV Ogólnopolskie Seminarium zorganizowane zostało przez Koło N łukowe Organizatorów Produkcji przy Instytucie Organizacji i Zarządzania Politechniki Poznańskiej poświęcone tworzeniu foim prezentacji osiągnięć naukowych. bzkoia Podstawowa nr 66 na Osiedlu Przyjaźni otrzymała imię Marii Skłodowskiej-Curie. Przygotowano na tę okazję dwie ekspozycje, poświęcone patronce oraz dorobkowi dydaktyczno-wychowawczemu szkoły.

W szkołach średnich rozpoczęły się matury. W południe notowano 2TC w cieniu.

6.5. W Akademii Medycznej rozpoczęło się II Międzynarodowe Sympozjum Farmakologii Klinicznej. W sympozjum uczestniczyli przedstawiciele wszystkich krajowych środowisk farmakologicznych i klinicznych oraz naukowcy z Czechosłowacji, Holandii, Niemieckiej Republiki Demokratycznej i Republiki Federalnej Niemiec. Podsumowanie współzawodnictwa o tytuły: "Mistrza racjonalizacji roku 1976 województwa poznańskiego" oraz "Przodującego klubu techniki i racjonalizacji". Pierwsze miejsce zdobył Stanisław Jarczyński z Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych. Tytuły przodujących zdobyły kluby z: Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski"; Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych; Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.

W galerii Klubu Wojsk Lotniczych przy ul. Niezłomnych otwarto wystawę dzieł plastycznych przedstawiających sceny wojenne i wizerunki zwycięstwa. W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele władz miasta oraz Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych i Wojska Polskiego. W salach "Arsenału" otwarto pokaz grafiki Jacka Rybczyńskiego. Koncert symfoniczny orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Solistą był pianista Dan Grigore (Rumunia). Przybył Teatr dla Dzieci z Hamburga (Republika Federalna Niemiec). Wieczorem na scenie Teatru Lalki i Aktora dał przedstawiene Dyla Sowizdrzała Heinza Wunderlicha. Inscenizatorem tego widowiska jest Dagobert N erdeing; muzykę skomponował Wilfried Hiller, a scenografię zaprojektowała Kathrin Kegler.

W ramach imprezy "Śmiech nad Wartą" w Ośrodku Kultury Studenckiej "Od nowa" odbyło się spotkanie z grupą redaktorów tygodnika "Szpilki". Swoje prace dedykował uczestnikom grafik Edward Lutczyn. 7.5. W auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbył się koncert, na który przybyli m. in. sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Gawroński, Zastępca szefa Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego gen. bryg. Albin Zyto. Obecny był minister pełnomocny, konsul generalny Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Poznaniu Nikołaj Gusjew. W części artystycznej wystąpiły zespoły estradowe Marynarki Wojennej "Flotylla" oraz Śląskiej Estrady Wojskowej.

Centralną uroczystością upamiętniającą Dzień Zwycięstwa było wręczenie sztandaru Zarządowi Wojewódzkiemu Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Uroczystość zgromadziła przed Pomnikiem Bohaterów na Cytadeli - kombatantów, przedstawicieli załóg poznańskich zakładów pracy i młodzieży. Obecni byli członkowie Egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, władze administracyjne województwa i miasta. Zebranych powitał przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności N arodu Franciszek Szczerbal. Wojewoda poznański Stanisław Cozaś wręczył następnie nowy sztandar prezesowi Za

Wojewoda poznański Stanisław Cozaś przekazuje sztandar w ręce prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację Mariana J akubowicza

rządu Wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację Marianowi J akubowiczowi. Po uroczystości przedstawiciele organizacji politycznych, władz wojewódzkich i zakładów pracy oraz wojska złożyli wieńce przed pomnikami na Cytadeli Dni Kultury w Wojsku Polskim, z tej okazji w Muzeum N arodowym odbyła się uroczystość, podczas której wybitni twórcy udekorowani zostali odznaczeniami państwowymi, regionalnymi i wojskowymi. Obecni byli sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Gawroński oraz zastępca szefa Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego, gen. bryg. Albin Zyto.

Dwudziestopięciolecie działalności Poznańskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych. Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie sztandaru przechodniego prezesa Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych. Aktu tego dokonali: wiceminister komunikacji Andrzej Markowski, sekretarz Centralnej Rady Związków Zawodowych Mieczysław Grad i przewad - niczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Transportowców i Drogowców Zenon Kadziński. Sekretarz Komi"tetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Waligórski i wojewoda poznański Stani

sław Cozaś wręczyli licznej grupie pracowników przedsiębiorstwa odznaczenia państwowe. Kilka osób otrzymało także odznaczenia czechosłowackie. Przedsiębiorstwo wyróżnione zostało złotą odznaką "Za zasługi w rozwoju województwa katowickiego". W sali Instytutu Ginekologii przy ul.

Polnej rozpoczęły się obrady VI Sympozjum Doraźnej Pomocy. W salach Muzeum Archeologicznego rozpoczął się XXI Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego. Otwarto wystawę poświęconą pięćdziesięcioleciu czasopisma "Z otchłani wieków", ekslibrisów Tadeusza R. Żurawskiego oraz skarbów numizmatycznych Muzeum Archeologicznego. Premiera polska dramatu Roberta Musila Marzyciele w Teatrze Polskim w przekładzie Marii Kureckiej. Reżyserowała Danuta Jagła, scenografię projektowała Katarzyna Kępińska, a muzykę napisał Andrzej Wicenciak. W premierowej obsadzie wystąpili: Janusz Greber (Tomasz), Cecylia Putro (Maria), Zinaida Zagner (Regina), Zbigniew Szczapiński (Anzelm), Jacek Flur (Józef, mąż Reginy), Włodzimierz Kłopacki (Stader), Helena Krauze (Panna Mertens).

Zinaida Zagner (Regina)

Początek trzydniowego festynu sportowo-kulturalnego dla mieszkańców Zespołu Osiedli Mieszkaniowych "Winogrady" w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym przy Obornickiej. Bogaty program nie został zrealizowany z powodu ulewnego deszczu. Rozegrano turniej piłki nożnej z udziałem dziewięciu drużyn. Rozpoczął się także turniej tenisa stołowego.

Wydarzenia w Poznaniu (7 - 9.5.)

W sali wystawowej Empiku otwarto wystawę ,«Współczesne medalierstwo Moraw" ze zbiorów Muzeum Morawskiego w Brnie (Czechosłowacja).

WSPÓŁCZESNE MEDALI ERSTWO MORAW

W ramach imprezy "Śmiech nad Wartą" odbył się koncert pn. "Ten stary dobry jazz". Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Wodociągowo-Kanaiizacyjnych (ul. Północna 14) zmieniło nazwę na Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.

N epomucena Dziekańska zamieszkała przy ul. Chlebowej l obchodziła stulecie urodzin. Gratulacje składali przedstawiciele władz miejskich l Dyrekcji Rejonowej Kolei Państwowych. 8.5. Wieczorem ulicami Poznania przeszedł capstrzyk pododdziałów wojskowych garnizonu poznańskiego. Dni Kultury w Ludowym Wojsku Polskim. W kilku punktach miasta, m.

in. w amfiteatrze w parku na Cytadeli, w Parku im. Marcina Kasprzaka, na pi. Wolności i przed Pałacem Kultury odbyły się występy zespołów artystycznych zawodowych i amatorskich. Dzień "otwartych koszar" w obu wyższych uczelniach woj skowych. Plac Armii Poznań i tereny wokół Stadionu im. 22 Lipca były miejscem festynu rekreacyjno-sportowego pracowników Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski". Od wczesnych godzin rannych rozgrywano tu próby sprawnościowe dla członków "Klubu Małego Fiata", prowadzono gry i zabawy dla najmłodszych, oglądano specjalnie przygotowany program rozrywkowy. Na estradzie wystąpiła orkiestra dęta pod batutą Mieczysława Paczkawskiego, następnie artyści scen poznańskich, a po nich amatorskie zespoły Zakładowego Domu Kultury Premiera baletu Na pensji u panny Hortensji do wybranych utworów Straussów, według libretta Tomasza Szymańskiego. Kierownictwo muzyczne sprawował Jan Kulaszewicz, choreografię opracowała Barbara Kasprowicz, a kostiumy projektowała Katarzyna Kępińska. W premierowym przedstawieniu wystąpili: Teresa Chodziak (Panna Hortensja), Lidia Mizgalska (Panna Klaudyna), Stefania Łuczak (Gospodyni) oraz: Barbara Gołaska, Grażyna Kobzda, Blandyna Makowiecka, Maria Malinowska, Beata Milan, Elżbieta AN 0waczyk, Małgorzata Piaskowska, Małgorzata Połyńczuk, Jolanta Tukaj (Panienki), Danuta Fajfer, Urszula Komirska, Danuta Łodyga, Wiesława Malicka, Jadwiga Milczyńska, Aleksandra Pięterek, Jolanta Plenzer, Bożena Tomiak (Dziewczynki), Edmund Koprucki (Generał) , Juliusz Stańda (Porucznik), J anusz Kołodziejczak, Witold Krasuski, Roman Kurniczak, Andrzej Łączka, Piotr Piotrowski, Andrzej Szymański, Krzysztof Targański, Lech Wołczyk (Kadeci), Bogdan Ratajczak (Babcia).

Drugi dzień trzydniowego lestynu sportowo-kulturalnego dla mieszkańców Zespołu Osiedli Mieszkaniowych "Winogrady" w Ośrodku Sportowym przy Obornickiej. Mistrzostwa klubowe Aeroklubu Poznańskiego modeli latających na uwięzi oraz Ogólnopolskie Zawody Kulturystyczne m. Poznania odbyły się w osiedlowym Domu Kultury "Orbita". Wieczorem bawiono się w dyskotece.

9.5. Dzień Zwycięstwa. Na Starym Rynku odbyła się uroczysta odprawa wart.

Zespół Pieśni i Tańca "Wielkopolska" na estradzie w muszli parku Marcina Kasprzaka

Z okazji Dnia Zwycięstwa młodzież szkolna oddała hołd poległym, składając wieniec i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów na Cytadeli. Po tej uroczystości odbyły się "Biegi zwycięstwa" z udziałem IW dziewcząt i 16)) chłopców.

Zakończenie festynu sportowo-kulturalnego dla mieszkańców Zespołu Osiedli Mieszkaniowych "Winogrady" w Ośrodku Sportowym przy ul. Obornickie] . W turnieju piłkarskim zwyciężyła drużyna Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Rataje. W turnieju tenisa stołowego zwyciężyli Ryszard Kosiński i Marlena Cichocka.

W wieku sześćdziesięciu pięciu lat zmarł nagle inż. Marian Stawowy, długoletni dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych Poznańskiego Zjednoczenia Budownictwa, dyrektor Poznańskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemy

słowego Nr l w latach 1951 -1963, zasłużony pedagog i wychowawca młodzieży, udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 10.5 W Urzędzie Wojewódzkim odbyła się narada w sprawie racjonalnego wykorzystania taboru samochodowego. W Galerii N owej (ul. Dąbrowskiego 5) otwarta została wystawa malarstwa Ewy Kuryluk.

W Domu Kultury Drukarza otwarto wystawę prac Rafała Jasionowicza "Kobiety - pejzaż - kwiaty" w fotografii barwnej. Dom Kultury "Wierzbak" urządził uroczysty koncert poetycko-muzyczny, zatytułowany ,,9 maja". Na rondzie "Rataje" Poznańska Komenda Straży Pożarnej zorganizowała ćwiczenia w gaszeniu pożaru tramwaJU.

11.5. W sali Pałacu Kultury Dyrekcja Okręgu Poczty i Telekomunikacji otrzymała z rąk wicepremiera Franciszka Kaima sztandar przechodni Rady Ministrów

i Centralnej Rady Związków Zawodowych. Impreza połączona była z wręczeniem sztandaru Ministra Łączności i Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Łączności, przyznanego za zajęcie pierwszego miejsca przedsiębiorstwu Stacje Radiowe i Telewizyjne. Wręczył go minister Łączności Edward Kowalczyk. Załoga Poznańskiego przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Nr 2 przekazała użytkownikowi trzykondygnacyjny pawilon wystawowy nr 26 na Międzynarodowych Targach Poznańskich, o powierzchni wystawowej 7500 m'. Usytuowany jest od strony ul. Śniadeckich. Głównym projektanten\ był inż. arch. Henryk Jarosz. W Urzędzie Wojewódzkim odbyła się zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów sesja naukowa, poświęcona zagadnieniom hematologii. Koło Związku Bojowników o Wolność i Demokrację Łazarz podczas zorganizowanej w Klubie Wojsk Lotniczych uroczystości otrzymało sztandar ufundawany przez społeczeństwo. N a zaproszenie Wydawnictwa Poznańskiego przybył do Poznania prozaik, poeta i krytyk szwedzki Artur Lundkvist z małżonką, również pisarką Marią Winę. Goście spotkali się z przedstawicielami poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich oraz wydawcami. Dyrektor i redaktor naczelny Wydawnictwa Poznańskiego dr Jerzy Ziółek wręczył w czasie tego spotkania Arturowi Lundkvistowi Jego kolejną, wznowioną w tych dniach książkę Konie nocy, która jest sto pięćdziesiątym "skandynawskim" tytułem Wydawnictwa Poznańskiego.

30 (XX) sympatyków kolarstwa przybyło na metę czwartego etapu XXX Wyścigu Pokoju Warszawa-Berlin-Praga. Zwyciężył kolarz czechosłowacki Paweł Galik. Publiczność na Stadionie im. 22 Lipca w oczekiwaniu na kolarzy obejrzała mecz kobiecych drużyn piłki nożnej Akademii Wychowania Fizycznego Poznań - Akademii Wychowania Fizycznego Gorzów; spotkanie piłkarskie

Prasa Artyści; spotkanie oldbojów piłkarzy Śląska i Poznania; popisy akrobacji lotniczej. W Instytucie Pediatrii oddano do użytku pracownią dializy wyposażoną w tzw. sztuczną nerkę. Gościnny występ angielskiego teatru "People Show" w sali Ośrodka Teatralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza "Maski" przy Stalingradzkiej. Członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej zjednoczonej Partii Robotniczej, minister Spraw Wewnętrznych Stanisław Kowalczyk oraz I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego J erzy Zasada uczestniczyli w naradzie aktywu kierowniczego Milicji Obywatelskiej i służby bezpieczeństwa województwa poznańskiego. O stanie ładu, bezpieczeństwa i porządku publicznego w Poznańskiem poinformował komendant wojewódzki Milicji Obywatelskiej płk Henryk Zaszkiewicz.

W godzinach porannych przybył do Poznania minister do spraw kombatantów Mieczysław Grudzień, który spotkał się z grupą działaczy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Towarzyszył mu prezes Zarządu Marian Jakubowicz. Kilkanaście osób uhonorowano w czasie spotkania odznaczeniami państwowymi. Uroczyste posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Czerwonego Krzyża z okazji "Tygodnia PCK". Po referacie okolicznościowym, który wygłosił wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego dr Zbigniew Bartkowiak, odbyła się dekoracja zasłużonych. Srebrny Krzyż Zasługi wręczono Melanii Schutz, pracującej w Zarządzie Wojewódzkim od dwudziestu siedmiu lat. Krajowa Konferencja Naukowo- Techniczna związana tematycznie z centralami elektronicznymi systemu E-lO. VII Festiwal Piosenki Harcerskiej odbył się w Zespole Szkół przy Różanej 17. Jury pod przewodnictwem Jerzego Kurczewskiego przyznało główną nagrodę grupie śpiewaczej Szkoły Podstawowej Nr 42. Kolarze - uczestnicy XXX Wyścigu Pokoju Warszawa-Berlin-Praga mieli dzień odpoczynku. Zgodnie ze zwyczajem - byli gośćmi poznańskich zakładów pracy. Polacy tradycyjnie podejmowani byli przez załogę Zakładu Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego; zawodnicy Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich byli gośćmi Zakładów Przemysłu Metalowego "H.

Cegielski"; kolarze czechosłowaccy odwiedzili Zakłady Metalurgiczne "Pomet"; drużyna Niemieckiej Republiki Demokratycznej - Poznańską Fabjykę Maszyn Żniwnych.

W "Arsenale" otwarto wystawę duńskiego wzornictwa przemysłowego pn. "Duński dom" (meble, tkaniny, ceramika, szkło). 13.5. Z okazji czterdziestolecia pracy naukowej prof. dra hab. Witolda llensla, w Muzeum Archeologicznym odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Muzealnej z udziałem wiceprezydenta Poznania Andrzeja Wituskiego. Jubilatowi wręczono dwudziesty szósty tom "F ontes Archeologici Posnanienses". W Akademii Rolniczej otwarto Uczelniany Ośrodek Pracy Ideowo- Wychowawczej. W auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbył się koncert orkiestry symfonicznej Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Renarda Czajkowskiego. Solistą był skrzypek Michał Grabarczyk.

Ogólnopolska sesja naukowa poświęcona przestępczości nieletnich, zorganizowana przez Instytut Prawa Karnego U niwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W "Arsenale" otwarto wystawę dzieł Adama Graczyka.

Kolarze, uczestnicy XXX Wyścigu Pokoju Warszawa - Berlin - Praga odlecieli samolotami do Szczecina, gdzie nastąpił start do piątego etapu wyścigu. 14.5. W trzydziestą drugą rocznicę oswobodzenia obozu koncentracyjnego w Dachau, w sali konferencyjnej Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" odbyło się spotkanie byłych więźniów obozu. W godzinach przedpołudniowych na cmentarzu górczyńskim uczczono pamięć pomordowanych więźniów. Studenci Wydziału Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego zorganizowali w Ośrodku Sportu i Turystyki "Rusałka" dwudniowy festyn turystyczno-rekreacyjny pn. "Kefir przyjacielem turysty" . 15.5. Niedziela Czynu Partyjnego. Najliczniejsze grupy mieszkańców Poznania zjawiły się na Winogradach, gdzie zagospodarowywano tereny zielone w sąsiedztwie nowych osiedli. Prace społeczne wykonywano także przy ul. Solnej, na Trasie Katowickiej, wokół estakady przy Osiedlu Oświecenia na Ratajach, w pobliżu ulic Łabskiej i Weleckiej oraz na odcinku od Franowa do Jarszyk. Porządkowano teren, zakładano zieleńce oraz formowano pobocza jezdni. Renowacją i konserwacją zieleni zajmowano się również na Cytadeli, w Parku Gorczyńskim, na Łęgach

Dziennikarze poznańscy pracowali przy porządkowaniu trawników wzdłuż linii tramwajowej nr 19 od ronda przy Przybyszewskiego poczynając

Dębińskich oraz w wielu innych miejscach Poznania. Przy swoich warsztatach pracy stanęły również załogi zakładów produkcyjnych. Zabiegowe leczenie gruczolaka było tematem sympozjum, w którym uczestniczyło ponad dwustu pięćdziesięciu lekarzy-specjalistów z kraju oraz z Austrii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republiki Demokratycznej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Początek Chorągwianego Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Zuchowej, przygotowanego przez Centrum Kultury Dzieci i Młodzieży Spółdzielni Mieszkaniowej "Osiedle Młodych". Wystąpił Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Sasanki" z Zielonej Góry. 16.5. Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Wojewódzkiej Federacji Sportu z udziałem kierownika Wydziału Organizacyjnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Józefa Ścibisza i wiceprezesa Polskiej Federacji Sportu Janusza Pawluka. Prezesem Wojewódzkiej Federacji Sportu wybrany został Tadeusz Piątek. O godz. 10.00 w sali Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Solnej rozpoczęły się eliminacje młodych skrzypków polskich o prawo udziału w VII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Przewodnictwo Komisji Kwalifikacyjnej objął Zenon P łoszaj.

W Domu Technika odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa, dotycząca bezpieczeństwa i komunikacji. Otwarto dla ruchu odcinek nowej trasy - skrzyżowanie alei Stalingradzkiej z ulicami Nowowiejskiego i Solną.

W wyniku pracy społecznej w ramach Niedzieli Czynu Partyjnego w poniedziałek (16.5) oddano do ruchu skrzyżowanie alei Stalingradzkiej z ulicami N owowiejskiego i Solnej

W Domu Technika otwarto wystawę pn. "Lekka obudowa wyrazem postępu w budownictwie". W Empiku odbył się turniej poetycki o nagrodę "Wierzbowego Liścia". Główną nagrodę zdobyła Elżbieta Goślińska za interpretację utworu węgierskiego pisarza Istvana Fekete Mgła. N agroda organizatorów przypadła J anuszowi Lipińskiemu (Toruń), który recytował wiersz Jerzego Afanasjewa Pąki białych róź. Gościem imprezy był aktor Teatru Nowego Tadeusz Drzewiecki.

W ramach "Spotkań literackich przy kominku" odbył się w kawiarni "Literacka" wieczór erotyków pisarzy poznańskich z udziałem Piotra Dehra, Krzysztofa Gołębiewskiego, Agaty Kmiecińskiej i Ryszarda Urbańskiego.

Na fortepianie towarzyszył Juliusz Czwakiel.

W Klubie Miłośników Teatru, w Sali Kominkowej Pałacu Kultury odbyło się spotkanie z Hanną Skarżanką. Orkiestra Kameralna Poznańskiego To

Wydarzenia w Poznaniu ( 16 - 19.5.)warzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wyjechała na Międzynarodowy Festiwal Młodych do Evian (Francja).

17.5. Przybyła do Poznania delegacja Komitetu Wojewódzkiego Komunistycznej Partii Czechosłowacji z Brna: Otokar Hubaczek - sekretarz Komitetu Wojewódzkiego oraz Oldfich N ovotny i J aroslav Svoboda. Goście spotkali się z I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzym Zasadą i sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Bogdanem Gawrońskim; zwiedzili Muzeum Wyzwolenia Poznania na Cytadeli i spotkali się z aktywem organizacji partyjnej przy Zakładach Przemysłu Metalowego "H Cegielski" .

Brygady Oddziału II Towarowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej, specjalizującego się w transporcie ładunków ciężkich i ponadwymiarowych, dowiozły na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich dwa polskie dźwigi-olbrzymy wyprodukowane w Zakładzie Doświadczalnym "Bumar- Budar" w Kobyłce k. Warszawy. Pierwszy z nich ważył 105 ton, a drugi ton. W salonie T owarzystwa Miłośnik iw Miasta Poznania otwarto wystawę prac młodych miłośników miasta pt. "Realizujemy idee patrona naszej szkoły".

Początek Dni Kultury Akademii Rolniczej. · W auli Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej studenci klasy kontrabasu i orkiestra kameralna pod dyrekcją Aleksandra Szeligowskiego uczcili specjalnym koncertem pamięć prof. Adama B. Ciechańskiego, w dwudziestą rocznicę jego śmierci. W salonie Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego otwarto wystawę po

konkursową "I krok w fotografii artystycznej" . 18.5. Wielkopolskie Zakłady Teleelektroniczne "Telkom- Teletra" gościły członków grupy roboczej do spraw polsko-czechosłowackiej współpracy w dziedzinie elektroniki i radiotechniki. W hallu Urzędu Wojewódzkiego otwarto wystawę osiągnięć oddziałów Krajowej Agencji Wydawniczej. W Fabryce Maszyn Żniwnych odbył się kiermasz książki. Pracownicy Zakładów Energetycznych Okręgu Zachodniego udekorowani zostali wysokimi odznaczeniami państwowymi. Za zasługi przy budowie elektrowni "Dolna Odra" Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Henryk Giera, Walenty Marcinkowski, Witold N owak, Władysław N 0wakowski. W uroczystości wziął udział sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Waligórski.

W auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbył się koncert orkiestry szwedzkiej "Camerata Holmiae" pod dyrekcją Gustawa Sj6kvista.

Z podróży artystycznej do Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn. i Kanady powróciła kapela ludowa Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Cepelia" pod kierownictwem Witalisa Kuty. 19.5. I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzy Zasada oraz wojewoda poznański Stanisław Cozaś spotkali się z aktywem Zarządu Wojewódzkiego Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Odbyło się posiedzenie kolegium Poznańskiego Zjednoczenia Budownictwa, na którym omówiono i zatwierdzono program realizacji zadań budownictwa mieszkaniowego i towarzyszącego do końca roku 1980 w województwach: kaliskim, leszczyńskim i poznańskim. W posiedzeniu uczestniczył minister budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych Adam Glazur. W Sali Białej Urzędu Miejskiego wręczono Medale za Długoletnie Pożycie

Małżeńskie. Otrzymali je: Marta i Konstanty Bresińscy, wiktoria i Franciszek Dybionkowie, Monika i Maksymilian Gorzelańczykowie, Pelagia i Jan Graczowie, Ernestyna i Rafał Gruchmanawie, Helena i Ludwik Gruszczyńscy, Marianna i Franciszek Krzyżaniakawie , Katarzyna i Franciszek Kończalowie, Jadwiga i Michał Koralewscy, Michali - na i Tadeusz Kraińscy, Anna i Lech Labogawie , Franciszka i Jan Łochyńscy, Konstancj a i Wiktor Ławniczakawie , Wanda i Zygmunt Michalscy, Ludwika i Klemens Maciaszkowie, Joanna i Jan Motylewscy, Stanisława i Maksymilian Magerowie, Florentyna i Stanisław Polowczykawie, Helena i Józef Pocztowi, Helena i Szczepan Redmanowie, Kazimiera i Stanisław Skrzypczakowie, Antonina i Władysław Sworaccy, Apolonia i Andrzej Sklepikawie, Julianna i Marian Wieszaczewscy, Walentyna i Adam Wujczakowie, Klara i Stefan Zimniakowie. XIX Międzynarodowe Sympozjum Lekarzy Chorób Zwierząt Nieudomowionych odbyło się w Pałacu Kultury. Wieczorem ogłoszono wyniki ogólnopolskich eliminacji do VII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Spośród dziewiętnastu skrzypków komisja kwalifikacyjna pod przewodnictwem Zenona Płoszaja wyłoniła jedenastoosobową ekipę polską.

Początek trzydniowego przeglądu zespołów szkolnych w ramach Harcerskiej Wiosny Kulturalnej 77, zorganizowanego przez Centrum Kultury Dzieci i Młodzieży Spółdzielni Mieszkaniowej "Osiedle Młodych".

20.5. IV Studencka Olimpiada Wiedzy Rolniczej poświęcona problemom wyżywienia świata. Ulewa połączona z burzą i wichurą zalała wiele piwnic, suteren, magazynów. Sześć strażackich wozów bojowych interweniowało w ponad czterdziestu wypadkach. Sporo kłopotów przysporzyła ulewa tramwajarzom. Jedenaście osób przez całą noc pracowało przy oczyszczaniu zwrotnic. Nie obeszło się bez przerw w ruchu. Około godz. 22.00 u zbiegu ulic Dzierżyńskiego i Marchlew

skiego, na zamulonej zwrotnicy wykoleił się tramwaj linii nr 2. N a placu Wiosny Ludów wypadła z szyn trzynastka. Obrady walnego zgromadzenia przedstawicieli Wojewódzkiej Spółdzielni Ogrodniczo- Pszczelarskiej.

W Osiedlowym Domu Kultury "Pod Lipami" otwarto wystawę malarstwa Heleny Michałowskiej.

W sali Stowarzyszenia Księgarzy Polskich otwarto wystawę malarstwa Romana Hennela (Kraków). 21.5. Podstawowe zadania społeczno-gospodarczego rozwoju województwa poznańskiego do roku 1980 były przedmiotem obrad Komitetu Wojewódzkiego Polskiej zjednoczonej Partii Robotniczej pod przewodnictwem I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Jerzego Zasady. W obradach uczestniczył członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego, wiceprezes Rady Ministrów Mieczysław J agielski. W części organizacyjnej Plenum przychyliło się do prośby gen. dyw. pil. Henryka Michałowskiego i zwolniło go z obowiązków członka Komitetu Wojewódzkiego, w związku z przejściem do innej pracy. W skład członków Komitetu Wojewódzkiego włączono nowego dowódcę Wojsk Lotniczych gen. dyw. pil. Tadeusza Krepskiego.

NjuuiiiHifiimif * " " " w f » W[j 4 B , "'" * ,* " * 1iii' H'p'Bjp t> " " " tli SI I H 5(1 BE . ... .. lnlllfll

Za zwycięstwo w międzyzakładowym współzawodnictwie pracy w 1976 r. załoga Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego otrzymała po raz drugi z rzędu sztandar Prezesa Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych. N a spotkaniu w Operze Poznańskiej sztandar wręczył dyrektorowi Przedsiębiorstwa Jerzemu Kuraszyńskiemu wiceminister administracji, gospodarki terenowej i ochrony środowiska Michał Zubelewicz. Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Waligórski i wojewoda poznański Stanisław Cozaś udekorowali grupę przodujących pracowników odznaczeniami państwowymi. M. in. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzy

Wydarzenia w Poznaniu (21 - 23.5.)

mali: Stefan Bereszyński, Ludwik Kassner i Edmund Wolniakowski. W Akademii Medycznej odbyła się ogólnopolska konferencja na temat roli i miejsca nauczycieli medycyny w systemie dydaktyczno-wy chowa wczym akademii medycznych. W Akademii Wychowania Fizycznego odbyła się XIV konferencja naukowo-metodyczna na temat "Gimnastyka artystyczna i akrobatyka sportowa w pj 0gramach zajęć pozalekcyjnych współczesnej szkoły". Zainteresowaniem cieszył się pokaz gimnastyki jazzowej według propozycji dr Olgi Kuźmińskiej. Finał IV Studenckiej Olimpiady Wiedzy Rolniczej. Pierwsze miejsce zajęli zdecydowanie studenci poznańscy przed warszawskimi i wrocławskimi. W turnieju indywidualnym zwycięstwo przypadło Zygmuntowi Miętkiemu, a drugie miejsce Wojciechowi Chomiczowi (obaj z Akademii Rolniczej).

Premiera widowiska muzycznego Gonzaleza Roiga Cecylia Valdes w Teatrze Muzycznym, w reżyserii i inscenizacji Marii Fołtyn, scenografii Zbigniewa Bednarawicza i choreografii Krystyny Gruszkówny. Kierownictwo muzyczne Wiesława Suchoplesa. W premierowej obsadzie wystąpili: Maria Tomaszewska (Dolores Santa Cruz), Irena Szulc-Kruk (Mercedes), Michał Kuleczka (Jose Pimienta, muzykant), Aleksander Kondratiew (Cantalapiedra, komisarz policji), Władysław Mielcarek (Stary Mulat), Henryk Herdzin (Leonardo Gamboa), Jerzy Chlebowski (Meneses, kolega Leonarda), Józef Walczak (Solfa, kolega Leonarda), Stanisław Prałat (MilaneZj kolega Leonarda), Janina Guttnerówna (Cecylia Valdes), Rajmund Jakubowicz (Candido Gamboa, plantator), Czesław Pręgawski (Ojciec Leonarda), Jan Rowiński (Meliton, jego kamerdyner),

Od lewej: Jan Rowiński (Meliton). Marian Wojciechowski (Tirsa), Aleksandra Rybacka (Dolares)

Rajmund Wolff (Tirsa, jego służący).

Aleksandra Rybacka (Dolares, pokojówka), Alicja Bielecka (Antonia Gamboa, siostra Leonarda), Katarzyna Góralczyk (Adela Gamboa, siostra Leonarda), Marian Pokrzycki (Pedro, niewolnik), J adwiga Kurzewska (Izabella Illinchete) Jarosław Stempowski (Niewolnik), Andrzej Wiza (Doktor Montez do Oca). Premiera w cyrku "Colosseum".

Inauguracja Święta "Gazety Zachodniej". W sali widowiskowo-sportowej "Arena" odbył się wielki koncert estradowy. 22.5. Z udziałem przedstawicieli władz partyjnych i administracyjnych odbył się III Zjazd Wojewódzki Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej. Wyróżniającym się w pracy działaczom wręczono Medale Komisji Edukacji N arodowej i odznaki honorowe. Zbiorową Odznakę Honorową "Za zasługi w rozwoju województwa poznańskego" przyznano organizacji wojewódzkiej Towarzystwa. Prezesem zarządu wybrano ponownie doe. dra Władysława Kota. Święto "Gazety Zachodniej". N a placu Wolności odbyła się rewia orkiestr dętych i konkurs rysunków dziecięcych. Wystąpiła także Młodzieżowa Orkiestra Rozrywkowa "Parada" Pałacu Kultury.

Odbyły się kiermasze książek i sprzętu radiowego. Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Młodych" zorganizowała na Osiedlu Bohaterów II Wojny Światowej kiermasz wiosenny. Mieszkańcy mogli zaopatrzyć się w konfekcję damską, męską i dziecięcą, obuwie, galanterię skórzaną, sprzęt radiowy, książki i płyty, zabawki, artykuły sportowe, upominki, warzywa, owoce, kwiaty balkonowe. Spółdzielnia Mieszkaniowa" Grunwald" zorganizowała w Klubie Spółdzielczym "Rondo" przy ul. Przybyszewskiego giełdę rowerową.

23.5. Pod hasłem "Postęp techniczny i organizacyjny źródłem oszczędności paliw i energii" rozpoczęły się VI wielkopolskie Dni Techniki zorganizowane przez aktyw Naczelnej Organizacji Technicznej województw: poznańskiego, konińskiego, leszczyńskiego i pilskiego. N a otwarcie przybyli sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Waligórski, wicewojewoda poznański Romu

{$Jałd Zysnarski i prezydent Poznania Władysław Sleboda. Wręczono Nagrody N aczelnej Organizacji Technicznej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki za rok 1976. Przybyła do Poznania delegacja Okręgowego Komitetu Bułgarskiej Partii Komunistycznej z Plowdiw z I sekretarzem Komitetu Okręgowego Drażą Wyłczową na czele. Podczas spotkania gości z I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzym Zasadą, wojewodą poznańskim Stanisławem Cozasiem i prezydentem Poznania władysławem Sleboda wymieniano doświadczenia z pracy partyjnej. W klubie pracowniczym poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia przy ul. Berwińskiego, z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia rozgłośni, odbyło się spotkanie naj starszych pracowników. Przybyli: Andrzej Beszterda, Zygmunt Bresiński, Józef Brzeziński, Ludomir Budziński, Antoni Ewicz, Stefan J anko w - ski, Romuald Jungerman, Piotr Knasiak, Czesław Kubiak, władysław Napierała, Marian SzukaIski, Franciszek Sniedziewski i Kazimierz wietrzyński.

W hallu Urzędu Wojewódzkiego otwarto ogólnopolską giełdę pn. "Postęp techniczny w usługach." W Spółdzielczym Domu Handlowym "Alfa" rozpoczął się Tydzień Sprzedaży Towarów z Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Przy współpracy z Domem Handlowym "Konsument" z Cottbus oferta handlowa przekroczyła wartość siedmiu milionów zł. Ob ej mowa - ła ona porcelanę, artykuły metalowe i z tworzyw sztucznych, kosmetyki oraz bieliznę i artykuły galanteryjne.

24.5. Odbyła się V Sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej. W obradach, którym przewodniczył I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzy Zasada, radni wysłuchali wystąpienia wojewody poznańskiego Stanisława Cozasia, który przedstawił sprawozdanie z wykonania Pla«nu Społeczno-Gospodarczego Rozwoju i budżetu województwa poznańskiego za rok 1976 oraz projekt planu rozwoju

województwa do roku 1980. Sesja uchwaliła Program Rozwoju Województwa Poznańskiego do roku 1930. Podjęto uchwałę o ustanowieniu Nagrody im. prof. dra Wiktora Degi, która będzie przyznawana co dwa lata za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ortopedii, rehabilitacji i traumatologii narządów ruchu. W Domu Technika obradował sejmik młodej kadry technicznej połączony z wręczeniem nagród laureatom Turnieju Młodych Mistrzów Techniki. Obecni byli sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Waligórski, wicewojewoda poznański Romuald Zysnarski oraz prezydent Poznania Władysław Sleboda. Prezydent miasta był też obecny na otwarciu giełdy Politechniki Poznańskiej "Politar 77". O godz. 6.07 w rejonie placu Wiosny Ludów wykoleił się tramwaj linii nr 13, jadący ulicą Walki Młodych w dół.

Ofiar w ludziach nie było. Przyczepa tramwaju wpadła na szalet publiczny. Przerwa w ruchu trwała ponad godzinę. 25.5. Gościła trzyosobowa delegacja Komitetu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w Ministerstwie Spiaw Zagranicznych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, przebywająca w Polsce na zaproszenie Komitetu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przebywająca w Poznaniu delegacja Okręgowego Komitetu Bułgarskiej Partii Komunistycznej z Plowdiw gościła w Zakładach Przemysłu Metalowego "H. Cegielski". Na spotkaniu z aktywem Zakładów obecny był sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Waligórski. W Komitecie Wojewódzkim Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej pod przewodnictwem sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Bogdana Waligórskiego odbyła się narada aktywu gospodarczego województwa, poświęcona aktualnej sytuacji w dziedzinie usług. Dyskusję zagaił wicewojewoda poznański Ryszard Ćmielewski.

«fi n n Fi» n wn JY B r> " F" F> »'»'(1 n SiBll f w 'nit H B RK BR BE

. - I -mim

Wydarzenia w Poznaniu (25 - 27.5.)

W auli Akademii Ekonomicznej odbyła się XVI Sesja Miejskiej Rady N arodowej, na której rozpatrzono sprawozdanie z wykonania Planu Społeczno-Gospodarczego Rozwoju Miasta i budżetu za rok 1976 oraz uchwalono Plan Pięcioletni na lata 1976 - 1980. Obradom przewodniczy! sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Józef Świtaj. W sesji uczestniczyli: I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Jerzy Zasada, wojewoda poznański Stanisław Cozaś, prezydent Poznania Władysław Sleboda. VIII Zjazd Wojewódzki Związku Inwalidów Wojennych z udziałem prezesa Zarządu Głównego gen. dyw. Franciszka Księżarczyka, wicewojewody poznańskiego Zofii Dąbrowskiej oraz przedstawiciela Dowództwa Wojsk Lotnicznych gen. dyw. pilota Józefa Sobieraja. W przedstawieniu Traviaty Verdiego w Operze Poznańskiej jako soliści wystąpili gościnnie artyści kubańscy: Alina Sanchez (w partii tytułowej) i J orge L. Pacheco (Germant). W auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbył się recital wiolonczelowy Romana Jabłońskiego, przy fortepianie towarzyszyła Krystyna Borucińska. Poznański Teatr Lalki i Aktora zakończył sezon artystyczny 1976/1977 przedstawieniem widowiska Tygrysek. N a placyku u zbiegu Czerwonej Armii i Al. Marcinkawskiego otwarto kiermasz zabawek. Z podróży artystycznej do Francji powróciła Orkiestra Kameralna Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego pod kierownictwem Agnieszki Duczmal. 26.5. Z okazji Dnia Matki w reprezentacyjnej sali Wagi Miejskiej I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzy Zasada udekorował Medalem Matki około stu wyróżnionych kobiet z całego województwa. W uroczystości uczestniczyli sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Józef Świtaj, przewodnicząca Zarządu Wojewódzkiego Ligi Kobiet Maria Rynkiewicz. Medal Matki wręczono także przebywającej w Poznaniu przewodniczącej delegacji bułgarskiej Draży Wyłczewej. Poznanianki, które w tym dniu zostały matkami, otrzymały listy gratulacyjne od Zarządu Wojewódzkiego Ligi Kobiet W Pałacu Działyńskich obradował zespół koordynacyjny do spraw informacji

chemicznej przy Komitecie Nauk Chemicznych Polskiej Akademii Nauk, Inauguracja Tygodnia Kultury Młodzieży Szkolnej. Walne zgromadzenie Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Między godziną 12.00 a 13 00 orygada Miejskiego Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego Nr 4 ustawiła na postumencie posąg Bamberki przywieziony z ogrodu dawnej loży masońskiej przy ul. Mostowej. "Bamberka" stanęła przed Wagą Miejską przy ul. Wiankowej na osi ul. Ratuszowej.

W Parku im. Henryka Wieniawskiego otwarto kiermasz sprzętu sportowego na sezon letni. Kilka minut po godzinie 11.00 na parapecie okna mieszkania na czwartym piętrze przy ul. Gwardii Ludowej 40, zauważono nieświadomą niebezpieczeństwa trzyletnią dziewczynkę. Dziecku nie można było pomóc, gdyż drzwi mieszkania były zamknięte. Za ilarmowana straż pożarna przybyła z drabiną ratowniczą, po której plutonowy Tomasz Schroeder wspiął się na górę i zapobiegł nieszczęściu. Przyglądający się akcji ratowniczej przechodnie przeżyli chwile grozy. 27.5. W Klubie Wojsk Lotniczych przedstawiciele Dowództwa Wojsk Lotniczych i Kuratorium Oświaty i Wychowania spotkali się z laureatami wojewódzkiego konkursu rysunkowego pod hasłem

"Lotnictwo i kosmonautyka w służbie człowieka" . Wobec znacznego ochłodzenia, elektrociepłownie poznańskie wznowiły ogrzewanie mieszkań, m. in. na Ratajach i Winogradach. Uruchomienie telefonicznego ośrodka informacji ogrodniczej. Studenci z Koła Naukowego Ogrodników Akademickiego Centrum Naukowego oraz pracownicy Wojewódzkiego Zarządu Pracowniczych Ogrodów Działkowych udzielali rad z zakresu uprawy i pielęgnacji roślin. W auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbył się koncert symfoniczny orkiestry Filharmonii Foznańskiej pod gościnną dyrekcją Rene Klopfensteina (Szwajcaria) z udziałem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej. Soliści: Teresa May-Czyżowska (sopran), Stefania Toczyska (alt), Paulos Raptis (tenor), Leonard Mróz (bas). Wykonano IX Symfonią d-moll Beethovena.

W salonie Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego otwarto wystawę "Venus - 72" wypożyczoną z Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego.

28.5. W sali sesyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej odbyła się akademia, podczas której załodze Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych wręczono na własność sztandar ministra administracji, gospodarki terenowej i ochrony środowiska oraz Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Komunalnej i Terenowej, za zajęcie I miejsca w ogólnopolskim współzawodnictwie pracy socjalistycznej za rok 1976. Podczas uroczystości prezydent Poznania Władysław Sleboda udekorował przedsiębiorstwo Odznaką Honorową Miasta Poznania.

Na Spotkanie Przyjaciół we Frankfurcie nad Odrą (Niemiecka Republika Demokratyczna) i w Słubicach wyjechała tysiącosobowa grupa młodzieży poznańskiej. W Teatrze Nowym odbyła się prapremiera musicalu Marka Sarta Achilles 4 miłość (libretto Jonasza Kofty i Michała Sprusińskiego według komedii Artura M. Swinarskiego Achilles i pan

Leszek Łotocki (Achilles) i Hanna Kulina (Arsinoe)ny). Reżyserował Janusz Rzeszewski, scenografię projektował Lech Zahorski, opracowanie muzyczne Eugeniusza Majchrzaka, a choreografia Marka Gołębiowskiego, w premierowej obsadzie wystąpili: Stefan Czyżewski (Defines), Sława Kwaśniewska (Safona), Andrzej Lajborek (Odys), Lech Łotocki (Klea-Achilles), Żywiła Pietrzak (Dejdamia), Hanna Kulina (Arsinoe), Elżbieta Jarosik (Lamia), Joanna Orzeszkawska (Kalia), Urszula Lorenz (Maja), Leszek Dąbrowski (Pyton), Janina Marisówna (Beotka), Wanda Ostrowska (Tetyda), Henryk Abbe, Tadeusz Drzewiecki, Michał Grudziński, Wiesław Komasa, J anusz Michałowski, Edmund Pietryk i Edward Warzecha (Chór).

Coctail-bar. Fotografia wykonana poprzez skwer od strony ul Gąsiorowskich

Wydarzenia w Poznaniu (28 - 29.5.)

Oddanie do użytku kawiarni i coctail-baru Kombinatu Przetwórstwa Owocowo- Warzywnego "Hortex" w pomieszczeniach parterowych przy Głogowskiej 29. Kierownictwo placówki powierzono Janowi Baranieckiemu. Wnętrza projektował Zenon Stępniowski. W lokalach i ogródku pod parasolami jest łącznie pięćset sześćdziesiąt miejsc. W ogródku ruchu drogowego na Starym Mieście odbył się finał wojewódzki harcerskiego Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym. Zwyciężył Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Pniewach. Handlowcy ogłosili sobotę i niedzielę "Dniem otwartych magazynów". Był to kiermasz mebli kuchennych w magazynie na Podolanach, skąd nabywcy przygotowanymi samochodami mogli natychmiast przewieźć do domu zakupione meble.

_A WY

Resztki domów przy Marcinkawskiego 18 i 19. W głębi odsłonięta już perspektywa z wieżowcami przy Piekarach

W związku z robotami rozbiórkowymi budynków przy Al. Marcinkawskiego (nr 18 i 19), Zarząd Dróg i Mostów zamknął ruch tramwajowy ulicą Czerwonej Armii na odcinku od Marchlewskiego do Marcinkawskiego oraz w Alejach Marcinkawskiego od Czerwonej Armii do Walki Młodych.

W Ogrodzie Zoologicznym odbyła się impreza dla dzieci pod hasłem "Mój pupil". Każde dziecko mogło zaprezentować urodę i umiejętności swojego psiaka. 29.8. Recital chopinowski Lidii Grychtołówny w Białej Sali Urzędu Miejskiego. Recytacje Zygmunta Hubnera.

mm

Moment przekazywania do użytku dwóch kortów tenisowych na Osiedlu Bonin przy Szkole Podstawowej Nr 27 (28.5)

Zakończenie drużynowych mistrzostw kobiet w gimnastyce artystycznej. Mistrzostwo Polski zdobyła ekipa poznańskiego Klubu Sportowego "Energetyk".

Zwycięska drużyna. Stoją od lewej: Elżbieta Grodzka, Jadwiga Hemmerling, Ilona Witecka, Lucyna Czerwińska i Sławomira Sobkowska

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Poznańskiego. Prezesem nowego zarządu wybrano ponownie Zbigniewa Bednarowicza.

Mieszkańcy Raszyna przybyli do parku osiedlowego na festyn zorganizowany pod patronatem "Głosu Wielkopolskiego". N a estradzie występowały amatorskie zespoły rozrywkowe. Licznych zwolenników miały gry zręcznościowe i sportowe.

W ramach obchodów "Dni Ochrony Przeciwpożarowej" poznańska Komenda Straży Pożarnych zorganizowała na S tarym Rynku wystawą nowoczesnej techniki pożarniczej. N a Rynku J eżyckim odbył sie kiermasz odzieżowo-obuwniezy oraz upominków dla dzieci. 30.5. Obrady plenarne Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych poświecone realizacji programu poprawy warunków socjalno-bytowych w zakładach pracy województwa poznańskiego w latach 1975 -1976 oraz kierunków działania do 19ffi r. Uczestniczyli: sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjedn9czonej Partii Robotniczej Józef Switaj i pierwszy zastępca kierownika Wydziału Socjalnego Centralnej Rady Związków Zawodowych Józef Szymański. W związku z przejściem dotychczasowego sekretarza Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych Józefa Mielcarka na stanowisko dyrektora Wydziału Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Urzędu wojewódzkiego, sekretarzem wybrany został Jan Mielcarek. Odbyła się konferencja naukowa na temat "Pozycja i zadania przedsiębiorstwa w systemie funkcj onowania gospodarki narodowej". W sali Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa i Przemysłu Budowlanego odbyło się uroczyste podsumowanie współzawodnictwa pracy o tytuł najlepszej placówki HanJlowej Spółdzielni Inwalidów w 1976 r. Współzawodnictwo zakończyło się ponownym sukcesem Handlowej Spółdzielni Inwalidów "Równość" w Poznaniu. Otwarcie nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Edwarda Raczyńskiego na Osiedlu Przyjaźni nr 11. W związku z przebudową ulic Małe Garbary i Solnej Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zawiesiło komunikację tramwajową w ul. Garbary. Dwudziestolecie Szkoły Fodstawowej Nr 71 im. Janusza Kusocińskiego. Odbył się uroczysty apel uczniów i absolwentów. Przekazanie do' użytku Hotelu Asystenta Nr 2 Politechniki Poznańskiej przy ul. Palacza 18. Posiada 228 miejsc w pokojach dwuosobowych. W Domu Technika odbyła się konferencja na temat "Organizacja działalności rozwojowo- technicznej w przemyśle" . Uczestniczyło w niej trzystu sześćdziesięciu przedstawicieli przemysłowych instytutów naukowo-badawczych i technicznych oraz zaplecza

technicznego przedsiębiorstw przemysłowych działających według nowych zasad ekonomiczno-finansowych. W wieku siedemdziesięciu czterech lat zmarł artysta-śpiewak Adam Raczkowski, w latach 1929 -1939 solista Opery Poznańskiej; 1945-1955 współorganizator teatrów operetkowych na Dolnym Śląsku, w Gdańsku i Olsztynie; od 1956 współorganizator i solista Operetki Poznańskiej; udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

31.5. W Wielkopolskich Zakładach Teleelektrotechnicznych "Telkom- Teletra" bawiła grupa przedstawicieli Ministerstwa Łączności Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich pod przewodnictwem ministra łączności Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej G. Z. Sinczenki.

Załoga Poznańskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego Nr 3 rozpoczęła budowę nowego osiedla mieszkaniowego dla pracowników Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski" zaprojektowanego przez mgr. inż. arch.. Zenona Stępniowskiego i mgr inż. arch. Hannę Cegielską. Osiedle przewidziane dla 3(XX) mieszkańców zlokalizowane zostało na tzw. Klinie Dębieckim (teren budowlany ma kształt trójkąta, którego podstawą jest ul. Łozowa). Kierownikiem budowy jest inż. Józef Rosiak. Obiekty osiedla budowane będą w systemie monolitycznym. Oddanie do użytku pawilonu wystawowego Wielkiej Brytanii na tere.-:ie Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ul. Roosevelta. W Domu Kultury Kolejarza odbyło się podsumowanie trwającego półtora roku Przeglądu Aktywności Kulturalnej Ludzi Pracy w województwie po

Wydarzenia w Poznaniu (31.5. - 1.6.)

znańskim "Człowiek - Praca - Twórczość" . Przewodniczący Woj ewódzkiej Rady Związków Zawodowych Czesław Kończai wręczył najbardziej zasłużonym instytucjom i działaczom kulturalnym dyplomy uznania. Pięćdziesięciolecie pracy naukowej prof. Tadeusza Ferkitnego, twórcy polskiej nauki o drewnie i jego technologii. Z tej okazji odbyło się w Akademii Rolniczej sympozjum naukowe.

1.6. W Sali Malinowej Pałacu Dzialyńskich, z udziałem przedstawicieli władz województw: poznańskiego, kaliskiego, konińskiego i pilskiego, a także prezydenta Poznania Władysława Slebody, odbyła się sesja zwyczajna Zgromadzenia Ogólnego członków oddziału Polskiej Akademii Nauk. Tematem były perspektywy rozwoju nauki w Wielkopolsce, kreślone w oparciu o ekspertyzę jej aktualnego stanu. Referat na ten temat wygłosił prof. dr hab. Jerzy To'" polski, zastępca sekretarza naukowego oddziału Polskiej Akademii Nauk.

Pierwszych pacjentów przyjął oś/odek zdrowia dla pracowników handlu przy Czerwonej Armii 26. Siedemnastoosobowa służba przychodni' przyjęła na siebie obowiązki wszystkich badań okresowych i wstępnych oraz stałą kontrolę sanitarną w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego. Dzień Dziecka. Dzieci uczestniczyły m. in. w imprezie, zorganizowanej dla nich pod patronatem redakcji "Głosu Wielkopolskiego" przez Zarząd Wojewódzki Polskiego Czerwonego Krzyża i Pałac Kultury. Kamienne płyty przed Pałacem Kultury pokryły się kolorowymi obrazkami, których najlepsi wykonawcy otrzymali upominki i słodycze. N adzwyczajny koncert symfoniczny orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Renarda Czajkowskiego w auli U niwersytetu im. Adama Mickiewicza, podczas którego uroczyście zakończono sezon artystyczny i czteroletni cykl wyjazdowych koncertów filharmonicznych. Młodzież zebraną na koncercie powitała wicekurator Barbara Stefańska. Koncertem tym zakończono także Tydzień Kultury Młodzieży S2koInej.

Trwający przez kilka mIeSIęcy konkurs Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej oraz redakcji "Expressu Poznańskiego" na nazwy żłobków został rozstrzygnięty. Do redakcji nadeszło ponad 2(XX) propozycji. Postanowiono, iż nazwy żłobków każdej dzielnicy będą tematycznie ze sobą związane. I tak: na J eżycach - kwiaty, na Grunwaldzie - bajki, na Wildzie - owoce, na Nowym Mieście - imiona i na Starym Mieście bohaterowie książek dla dzieci. W Dniu Dziecka we wszystkich żłobkach odbyło się nadawanie nowych nazw. Stare Miasto: "Plastuś" (Nowowiejskiego 60), "Calineezka" (Osiedle Wielkiego Października), "Balbinka" (Osiedle Przyj aźni) , " Pt yś " (Osiedle Przyjaźni); Grunwald: "Miś U szatek" (Swoboda), "Kot w butach" (Grunwaldzka 38), "Bolek i Lolek" (Cześnikawska) , "Jaś i Małgosia" (Świt 47), "Czerwony Kapturek" (Matejki 57), "Koszałek Opałek" (Konopnickiej 18), "Królewna Śnieżka" (Grunwaldzka 34), "Tomcio Paluch" (Grunwaldzka 55), "J acek i Agatka" (Winkiera 8); Wilda: "Poziomka" (Garczyńskiego 15/17), "Jagódka" (Dzierżyńskiego 188), "Zurawinka" (Żurawinowa 5/7); Jeżyce: "Makowa Panienka" (Litewska), "Stokrotka" (Wielkopolska), "Bratek" (Krasińskiego), "Koniczynka" (Nowy świat), "Kalinka" (Szamarzewskiego), "Maczek" (Jackowskiego), " Bławatek" (Jackowskiego);

Nowe Miasto: "Marcinek" (Osiedle Piastowskie 81), "Bartek" (Osiedle Piastowskie 42), "Przemka" (Osiedle Rzaczypospolitej 77), "J agienka" (Bałtycka), "Aga tka ' (Trzemeszeńska), "Kubuś" (Komandoria), "Kajtuś" (Swarzędzkie Fabryki Mebli).

Grupa dzieci ze żłobka "PJastuś" przy Nowowiejskiego 60

Otwarcie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Edwarda Raczyńskiego na Osiedlu Lecha w bloku nr 15. Recital piosenkarski Ireny Santor w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W Oddziale I Osobowym Państwowej Komunikacji Samochodowej oddano do użytku nowoczesne zaplecze techniczne wielostanowiskową halę szybkiej obsługi autobusów. Załoga Poznańskiego Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Budownictwa Przemysłowego "Hydrobudowa" przystąpiła do robót przy budowie wieżowca i biblioteki dla Akademii Ekonomicznej. Polegały one m. in. na wykonaniu palisady długości 42 m wbitej na głębokość 12 m. 2.6. Przebywał w Poznaniu Józef Pajestka, zastępca przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów. W godzinach rannych odbyło się spotkanie z I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzym Zasadą, a następnie z aktywem politycznym i gospodarczym województwa. Józef Pajestka spotkał się również z zarządem Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

W Instytucie Ortopedii i Rehabilitacji Akademii Medycznej rozpoczęła się narada zorganizowana przez Centralną Radę Związków Zawodowych, na której omawiano zadania Związków Zawodowych w dalszym rozwoju rehabilitacji * przemysłowej . Uczestniczyła sekretarz Centralnej Rady Irena Sroczyńska.

W Domu Kultury Zakładów Przemyli«słu Metalowego "H. Cegielski" odbyło się spotkanie aktywu młodzieżowego, na którym I sekretarz Komitetu Zakładowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Zenon J aśkowiak wręczył byłym członkom Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej legitymacje Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Dzień Chemika. N a uroczystej akademii spotkali się członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Poznański Oddział obchodził jednocześnie jubileusz trzydziestolecia. W Księgarni Polskiej Akademii Nauk przy ul. Mielżyńskiego otwarto wystawę bułgarskiej książki naukowej. 3.6. Załoga Poznańskich Zakładów Farmaceutycznych "Polfa" otrzymała sztandar przechodni ministra Przemysłu Chemicznego i Zarządu Głównego Związku Zawodowego Chemików za najlepsze wyniki uzyskane we współzawodnictwie pracy w 1976 r. W uroczystości wzięli udział sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Waligórski oraz prezydent miasta Władysław Ślebada. Koncert symfoniczny Orkiestry Filharmonii Poznańskiej w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod gościnną dyrekcją Juozasa Domarkasa (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). Solistką była Barbara Górzyńska (skrzypce). Miesiąc plastyki w Zakładach Przemysłu Metalowego "H. Cegielski". Otwarto pierwszą z czerwcowych wystaw; dwadzieścia jeden gobelinów wykonanych przez Urszulę Jurgenmann-Okupniak.

Fragment wystawy gobelinów

Koncert amerykańskiej grupy instrumentalnej "The Eltis Street Singers" w Domu Kultury Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski".

Wydarzenia w Poznaniu (4 - 6.6.)

4.6. Władysław Szlaferek, zasłużony działacz ruchu robotniczego, obchodził siedemdziesiątą rocznicę urodzin. W Komitecie Wojewódzkim Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej odbyła się uroczystość jubileuszowa, podczas której I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Jerzy Zasada udekorował Jubilata Orderem Sztandaru Pracy I klasy.

Koniec roku szkolnego w siedemdziesięciu pięciu szkołach podstawowych. Otwarcie festynu sportowo-rekreacyjnego w N owej Dzielnicy Mieszkaniowej "Rataje" na placu przy krytej pływalni na Osiedlu Piastowskim. O godz. 13.40 oddano do ruchu (po przebudowie ulic Małe Garbary- Solna) odcinek trasy Gsrbary-Stalingradzka.

Po przebudowie, niektóre linie tramwajowe biegną przez plac Wielkopolski (na zdjęciu) i dalej Małymi Garbarami. Linia 8 prowadzi tą drogą od Ogrodów do Miłostawa

5.6. Niedziela była Dniem Muzeów i Ochrony Zabytków. Poznańskie Muzeum Narodowe w cyklu kina "ART" prezentowało filmy o zabytkach polskich; zorganizowano też grupowe zwiedzanie ekspozycji malarstwa Kossaków oraz Pracowni Konserwatorskiej Muzeum.

Polskie Linie Lotnicze uruchomiły (co drugą niedzielę) wakacyjne połączenie Poznania z letniskową miejscowością Burgas w Bułgarii.

Ostatni dzień wystawy Kossaków w Muzeum Narodowym. Ekspozycję obejrzało ok. 60 (XX) osób. 6.6. Przedstawiciele przedsiębiorstw poznańskich, które przebudowały ulice Małe Garbary-Solna, zebrali się na ostatniej Radzie Budowy, podczas której podsumowano wysiłek przedsiębiorstw uczestniczących w przebudowie, dzięki któremu ważną dla miasta arterię oddano w siedmiu, a nie w dziewiętnastu - jak przewidują normy - miesiącach. Meldunek o wykonaniu zadania złożył I sekretarzowi Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzemu Zasadzie -

dyrektor naczelny Komunalnego Przedsiębiorstwa Kobót Drogowych inż. Zenon N ettmann. Przodujących na budowie robotników, techników i inżynierów wyróżniono Odznakami Honorowymi Miasta Poznania, dyplomami i listami gratulacyjnymi. W małej auli Politechniki Poznańskiej odbyło się spotkanie, na którym uroczyście wręczono legitymacje członkowskie i kandydackie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej sześćdziesięciodziewięcioosobowej grupie studentów Politechniki oraz Akademii Wychowania Fizycznego. W spotkaniu uczestniczyli I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskie] Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzy Zasada, sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Bogdan Gawroński, kierownictwo Komitetu Dzielnicowego Wilda. Spotkanie, które przebiegało pod hasłem "Młodzież studencka zawsze z partią", otworzył I sekretarz Komitetu Uczelnianego Politechniki Poznańskiej, doc. dr inż. Jan Gronowicz.

I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzy Zasada (w środku), wręcza studentom legitymacje partyjne

N a uroczystości w Domu Kultury Drukarza załoga Poznańskich Zakładów Chemiczno- Farmaceutycznych "Farmapol" otrzymała sztandar przechodni Krajowego Związku Spółdzielni Chemicznych i Farmaceutycznych za zdobycie I miejsca we współzawodnictwie pracy. Do Poznania nadeszły pierwsze autobusy PR-110 berliet. Zakończenie międzynarodowego wyścigu kolarskiego dookoła Wielkopolski "Szlakiem Walki i Męczeństwa Ludu Poznańskiego". Zwyciężył Tadeusz Głowacki (Kalisz). W N owej Dzielnicy Mieszkaniowej "Rataje" rozpoczęła się akcja "Nieobozowego lata" zorganizowana przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Osiedle Młodych".

7.6. W Ośrodku Tradycji Ruchu Młodzieżowego w Pałacu Kultury spotkali się laureaci turnieju o tytuł najlepszego "Mistrza-nauczyciela i wychowawcy młodzieży". W obecności przedstawicieli wojewódzkich władz partyjnych odznakami "Zasłużony mistrz-nauczyciel wychowawca młodzieży" uhonorowano trzydzieści sześć osób. W Domu Technika odbyła się sesja z okazji dwudziestolecia Biura Informacji Technicznej, w czasie której zasłużonym działaczom wręczono odznaczenia. W sesji uczestniczył sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Gawroński.

Prezydent Międzynarodowej Organizacji Novoteli Gerard F. Pelissan wizytował novatel poznański. Przybył helikopterem, który "usiadł" w pobliżu novotelu. Około godz. 12.30 przy ul. Głogowskiej kierowca samochodu Clęzarowego star wyszedł na chwilę z samochodu pozostawiając kluczyki w stacyjce. Przechodzący mężczyzna uruchomił samochód i jadąc z dużą szybkością, na wysokości Dworca Zachodniego, potrącił pracującego tam malarza pasów na jezdni, który odniósł ciężkie obrażenia i przewieziony został w stanie ciężkim do szpitala. Pirat drogowy zbiegł z miejsca wypadku, na skrzyżowaniu ulic Wyspiańskiego i Reymonta uderzył starem w samochód osobowy, a następnie w ciężarówkę. Sprawca został zatrzymany przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

8.6. W Poznaniu przebywała delegacja kombatantów rumuńskich na czele z * sekretarzem Komitetu Organizacyjnego Weteranów Wojny Antyfaszystowskiej, gen. mjr. Constantinem Burdą. Goście

spotkali się z prezydentem miasta Władysławem Ślebodą. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Karola Świerczewskiego, zwiedzili Muzeum Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski". Jubileusz trzydziestolecia Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa Książka - Ruch". W gmachu Poznańskiego Wydawnictwa Prasowego odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli m. in. sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Gawroński, I sekretarz Komitetu Dzielnicowego Grunwald Józef Cichawias, wiceprezes Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa - Książka - Ruch" Bronisław Stępień, wiceprezydent Poznania Andrzej Wituski. Zasłużonym pracownikom poznańskiego Wydawnictwa Prasowego wręczono odznaczenia państwowe oraz odznaki honorowe. Stu piętnastu absolwentów Szkoły Chorążych Pożarnictwa otrzymało na uroczystości pod stokami Cytadeli dyplomy techników pożarnictwa i nominacje na stopień chorążego, które wręczył zastępca komendanta głównego Straży Pożarnych płk. Tomasz Ostrowski. Nowo promowani złożyli wieńce pod Pomnikiem Bohaterów na Cytadeli a promocję zakończyła defilada pododdziałów. Obecni byli: sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Gawroński i prezydent Poznania Władysław Sleboda.

Jubileusz półwiecza pracy artystycznej w poznańskich teatrach muzycznych obchodził Zygmunt Mariański. Jubilat wystąpił w partii Tymateusza w musicalu Jerzego Wasowskiego Machlavelli na scenie Teatru Muzycznego.

Wydarzenia w Poznaniu (8 - 11. 6.)

U ruchomienie mostu powietrznego między Poznaniem a Warszawą w godzinach od 8.00 do 23.00. 9.6. Zarząd Zakładowy Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej w Zakładach Przemysłu Metalowego "H. Cegielski" zorganizował igrzyska sportowe młodzieży. N a starcie stanęło ponad trzysta osób, reprezentujących wszystkie fabryki. Po mszy celebrowanej w Katedrze Poznańskiej przez sufragana poznańskiego, biskupa Tadeusza Ettera, procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Starego Miasta.

O godz. 17.00 termometry wskazywały 2T. Na pływalni w parku Kasprowicza zanotowano trzy tysiące gości. 10.6. W Komitecie Wojewódzkim Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej odbyła się narada sekretarzy komitetów gminnych, miejsko-gminnych, miejskich l dzielnicowych, poświęcona m. in. problemom produkcji przemysłowej oraz dalszym wysiłkom w rozwijaniu usług.

Odbyło się posiedzenie prezydium Rady Kultury Fizycznej i Turystyki Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych. W związku z przejściem dotychczasowego przewodniczącego Rady Tadeusza Piątka na stanowisko prezesa Wojewódzkiej Federacji Sportu, prezydium wybrało na stanowisko przewodniczącego Rady Edmunda Kowalskiego. W wieku pięćdziesięciu czterech lat zmarł dyrektor Wydziału Spraw Wewnętrznych Urzędu Miejskiego Józef Filipek, działacz partyjny i społeczny,

były I sekretarz Komitetu Zakładowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej przy Urzędzie Miejskim, członek Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, były dyrektor Międzywojewódzkiej Szkoły Partyjnej, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Partyjnego, dyrektor Wojewódzkiej Delegatury Państwowego Przedsiębiorstwa Kolportażu "Ruch", kierownik Zakładu Polskiego Towarzystwa Maszyn Biurowych, długoletni wiceprezes Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Za ofiarną pracę odznaczony był m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W Ośrodku Tradycji Ruchu Młodzieżowego Rady Wojewódzkiej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej w Pałacu Kultury otwarto wystawę dokumentów i pamiątek związanych z działalnością Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Młodzieży Socjalistycznej i in. organizacji młodzieżowych. 11.6. W godzinach przedpołudniowych udostępniono dla ruchu drugą "nitkę" Trasy Katowickiej. Tym samym zakończono budowę całej dwujezdniowej arterii, biegnącej od Ronda na Ratajach do Kórnika. Zastosowano na niej oświetlenie sodowe. Trasa zbudowana została w terminie krótszym o rok od przewidywanego normą, co jest zasługą generalnego wykonawcy - załogi Poznańskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych i współpracujących z nim przedsię biorstw.

N ajwiększy z wiaduktów na Trasie Katowickiej

Punktualnie o godzinie 15 rozpoczęła się ceremonia otwarcia II Jarmarku Świętojańskiego na Starym Rynku. W asyście straży miejskiej na Rynek wkroczyli gospodarze miasta: przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej, sejarmark , I II , stwetOjansto

Jarmarkowa gala

kretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Józef Świtaj, prezydent Poznania Władysław Sleboda, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, wiceprezyderft Andrzej Wituski, na czele orszaku radnych i urzędników Urzędu Miejskiego. Po obejrzeniu popisu Młodzieżowego Zespołu Regionalnego "Parada" Pałacu Kultury prezydent miasta przekazał symboliczny klucz od bramy grodu w ręce przedstawicieli handlu i rzemiosła, którzy tym samym objęli Rynek we władanie na najbliższe czternaście dni. W zamian za to piekarze ofiarowali miastu symboliczny bochen chleba, a rzemiosło artystyczne płaskorzeźbę Ratusza. Następnie dokonano symbolicznego odsłonięcia pomnika Bamberki. Dziewczyna z zespołu artystycznego pieśni i tańca w stroju bamberki z konwiami do wody, wniesiona na Rynek na ramionach młodych mężczyzn, ustroiła głowę kamiennej rzeźby pięknie haftowanym tiulowym czepkiem. Władze miejskie wizytowały wiele z siedemdziesięciu stoisk i kramów rozłożonych wokół Ratusza oraz w przylegających uliczkach. Wokół domków budniczych odbywały się III Poznańskie

Targi Różności. W siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania otwarto ekspozycję witraży. Rozpoczęły się imprezy artystyczne, odbył się pierwszy pokaz mody pn. "Moda malwami malowana".

Dorota Ratajczak.

Poznanianka, która wystąpiła w roli bamberki.

Konferencja prasowa ministra Randlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej Jerzego Olszewskiego, przed otwarciem 49 Międzynarodowych Targów Poznańskich. I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzy Zasada spotkał się z prezesem Kolejowego Klubu Sportowego "Lech" Mirosławem Sadowskim i trenerem pierwszoligowej drużyny piłkarskiej Jerzym Kopą. Jerzy Zasada gratulował piłkarzom "Lecha" udanego finiszu, dzięki któremu drużyna pozostała w ekstraklasie piłkarskiej. W Muzeum Archeologicznym otwarto wystawę rzemiosła artystycznego plemion australijskich. Premiera opery Wolfganga A. Mozarta Cosł fan tutte w Operze Poznań

Ewa Werka (Dorabella)

Wydarzenia w Poznaniu (11.6.)

skiej. Kierownictwo muzyczne sprawował Mieczysław Dondajewski, reżyserował Lech Komarnicki, scenografię projektowała Liliana Jankowska. W premierowej obsadzie wystąpili: Barbara Zagórzanka (Fiordiligi), Ewa Werka (Dorabella), Krystyna Pakulska (Despina), Kazimierz Przyłubski (Gugielmo), Aleksander Burandt (Ferrando), Piotr Liszkowski (Don Alfanse ).

W Klubie Collegium Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbyło się zakończenie pierwszej olimpiady języka angielskiego, w spotkaniu udział wzięli m. in. ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, C.F.N. Reddaway oraz przedstawiciel Ambasady Stanów zjednoczonych Ameryki Płn., zwycięzcy olimpiady oraz ich nauczyciele. Spośród ponad szesnastu tysięcy uczestników turnieju, w eliminacjach centralnych wyłoniono dwunastu laureatów. Został im zagwarantowany indeks studenta pierwszego roku filologii angielskiej lub niemieckiej. Pierwsze trzy miejsca zdobyli: Tadeusz Pióro (Warszawa), Wojciech Niebrzydowski (Elbląg) i Tomasz Konik (warszawa).

143 Koncert Poznański w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza ostatni w sezonie koncertowym 1976/ /1977. Grała orkiestra symfoniczna Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego z udziałem Janiny Guttnerówny (sopran). Zapowiadał Wojciech Dzieduszycki. W "Arsenale" otwarto wystawę szkła artystycznego Barbary Urbańskiej-Miszczyk (Łódź). W salonie Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego otwarto wystawę pt.

"Poznańskie spojrzenia", będącą plonem konkursów na "Najlepsze zdjęcie miesiąca" .

dzieckich reprezentowanych na Międzynarodowych Targach Poznańskich przez czterdzieści dwie centrale handlowe. Jubileusz dwudziestopięciolecia pracy artystycznej obchodził solista Teatru Muzycznego Władysław Mielcarek. J ubilat wystąpił w partii Calfuciego w musicalu Jerzego Wasowskiego Machtet vel/i.

Konferencja prasowa wystawców ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Pin.

reprezentowanych na Międzynarodowych Targach Poznańskich przez czterdzieści jeden firm amerykańskich. Tydzień Kultury Fizycznej na Stadionie Klubu Sportowego "Energetyk" przy al. Reymonta, rozpoczął się od meczu piłkarskiego Aktorzy- Prasa. Zwyciężyli dziennikarze 6: l (l : d). Honorowego gola dla aktorów strzelił Zenon Laskowik.

CM*

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Stefana Stuligrosza wyjechał w podróż artystyczną do Republiki Federalnej Niemiec. Wraz z Chórem udał się kwartet solistów: Zofia Janukowicz (sopran), Barbara Figas (mezzosopran), Mieczysław Szymański (tenor) i Piotr Liszkowski (bas) .

Konferencja prasowa wystawców ze Związku Socjalistycznych Republik Ra

Sędzia spotkania Danuta Paplaczyk (pierwsza w Poznaniu kobieta sędzia piłkarski) uzgadnia warunki meczu. Z lewej: kapitan drużyny dziennikarzy red. Zbigniew Kubiak, z prawej kapitan drużyny aktorów J anusz Greber z Teatru Polskiego

12.8. Otwarcie 49 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przybyła delegacja partyjno-rządowa z I sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwardem Gierkiem i prezesem Rady Ministrów Piotrem Jaroszewiczem. W jej skład wchodzili: członkowie Biura Politycznego i Sekretariatu Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotni

Moment otwarcia Targów. Stoją od lewej: I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzy Zasada, członkowie Biura Politycznego Komitetu Centralnego: Mieczysław Jagielski, Jan SzydIak, Edward Babiuch, I sekretarz Komitetu Centralnego Edward Gierek, premier Piotr Jaroszewicz

czej Edward Babiuch, Mieczysław J agielski, Stefan Olszowski, Jan Szydlak, Tadeusz Wrzaszczyk, Józef Pińkowski, Zdzisław Kurowski, Zbigniew Zieliński; wicepremierzy Franciszek Kaim i Kazimierz Olszewski; ministrowie, gospodarze województwa poznańskiego z I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego J erzym Zasadą i wojewodą poznańskim Stanisławem Cozasiem. W otwarciu wzięły udział oficjalne delegacje rządowe Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich z przewodniczącym Rady Ministrów Azerbejdżańskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej Ali J. Ibragimowem, Niemieckiej Republiki Demokratycznej i Stanów ZJednoczonych Ameryki Płn. Gości powitał prezydent Poznania Władysław Sleboda, a otwarcia Targów dokonał minister

Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej Jerzy Olszewski. Delegacja partyjno-rządowa zwiedziła ekspozycję polską, Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Węgier, Czechosłowacji oraz Wielkiej Brytanii, Włoch, Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn., Republiki Federalnej Niemiec i Francji. Po siedmioletnie] przerwie kolektywną ekspozycję w Poznaniu urządziła Australia. Także Chińska Republika Ludowa, Egipt, Irak, Iran, Irlandia, Kolumbia, Kuwejt, Libia i Maroko wznowiły udział w Targach. Polska ekspozycja zorganizowana została na 70 (XX) m 2 . Targi na swój użytek zajęły tereny przy ul. Matejki, w N aramowicach, nad Jeziorami Kie'rskim i Maltańskim oraz salę sportowo- widowiskową "Arena" i pomieszczenia w Pałacu Kultury. W godzinach popołudniowych I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edward Gierek i premier Piotr Jaroszewicz oraz inni oficjalni goście na 49 Międzynarodowe Targi Poznańskie spotkali się w Komitecie Wojewódzkim z przedstawicielami kierownictw resortów gospodarczych i wystawcami. Podczas spotkania omówiono m. in. sprawy związane z polską ofertą targową. Drugi dzień Jarmarku Świętojańskiego zaczął się od wznowienia hejnału z wieży Ratusza Poznańskiego, a poświęcony był rzemiosłu poznańskiemu. Odbył się finał Wojewódzkiego Przeglądu Kapel Podwórkowych i Weselnych. Tytuł najlepszej zdobyła Grodziska Kapela PodwórkowasttJtriiijaftstu

13.6. Konferencje prasowe w pawilonach Niemieckiej Republiki Demokratycznej i Bułgarii na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Podpisanie dziesięcioletniej umowy o rozwoju współpracy gospodarczej, przemysłowej, naukowej i technologicznej między rządem polskim a rządem Republiki Irlandii. Pierwszy dzień roboczy na 49 Międzynarodowych Targach Poznańskich upłynął pod znakiem dni narodowych zorganizowanych przez wystawców Zwiąż

Wydarzenia w Poznaniu (13 - 15.6.)

ku Socjalistycznych Republik Radzieckich, Stanów Zjednoczonych Ameryki Pin., Wielkiej Brytanii, Egiptu i Iranu. Na spotkanie z okazji dnia wystawców, do pawilonu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich przybył przewodniczący Rady Ministrów Azerbejdżańskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej Ali J. Ibragimow oraz ambasador Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Warszawie Stanisław Piłatowicz. Obecny był minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej Jerzy Olszewski oraz sekretarze Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Gawroński, Józef Świtaj, Bogdan Waligórski i wojewoda poznański Stanisław Cozaś. Z inicjatywy Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Przyjaźni polsko- Radzieckiej oraz Kuratorium Oświaty i Wychowania odbyła się sesja założycielska Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Rusycystycznego. Biuro Informacji Technicznej zainaugurowało w Domu Technika oraz w Technikum Handlowym przy Śniadeckich cykl prelekcji poświęcony nowoczesnej technice. Rozpoczęły się Dni Chłodnictwa oraz sympozjum piwowarskie.

W Instytucie Obróbki Plastycznej rozpoczęło się sympozjum poświęcone nowym technologiom i konstrukcjom maszyn, przyrządów i urządzeń do obróbki plastycznej metali. Trzydzieści jeden firm, uczestniczących w Międzynarodowych Targach Poznańskich, zaprezentowało na sympozjum obok referatów, dziewięć filmów o swoich najnowszych osiągnięciach z zakresu obróbki plastycznej. W salonach "Arsenalu" otwarta została wystawa malarstwa będąca dorobkiem IV Ogólnopolskiego Konkursu im. Jana Spychalskiego.

W Galerii N owej przy Dąbrowskiego 5 otwarto wystawę malarstwa Czesława Tumielewicza. Artystka-grafik Michiyo Yamamoto (Japonia) przedstawiła swoje prace w Galerii im. Olgierda N owaka przy Fredry 7.

Rozpoczęła działalność stacja obsługi samochodów Automobilklubu Wielkopolskiego przy ul. Towarowej 34.

Otwarcie Izby Pamięci Narodowej w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kasprzaka. 1.6. Do Poznania przybyła delegacja Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Czechosłowacji z kierownikiem Wydziału Politycznego Komitetu Centralnego Karolem Kowarem. Członkowie delegacji spotkali się z I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jerzym Zasadą. Po południu goście zwiedzili Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Konferencje prasowe w pawilonach Węgier, Czechosłowacji i Japonii na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich przebywały delegacje ministerstw handlu zagranicznego Finlandii i Norwegii. Dni wystawców: Danii, Finlandii, J aponii, Norwegii i Republiki Federalnej Niemiec na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Odbyło się polsko-austriackie spotkanie "okrągłego stołu" ną. temat możliwości wzrostu eksportu i kooperacji pomiędzy producentami austriackimi i przedsiębiorstwami z terenu Wielkopolski. Z pracownikami poznańskich oddziałów biur podróży i dziennikarzami spotkał się Anatolij Siemaszko - przedstawiciel Głównego Urzędu Turystyki Zagranicznej Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Warszawie. W Pałacu Kultury otwarto też wystawę plakatu turystycznego z cyklu "Związek Radziecki - kraj turystyki i przyjaciół" . Rozpoczęły się egzaminy wstępne dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na I rok studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych.

6. Wspólne obrady Prezydium i Sekretariatu Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu. Tematem posiedzenia, w którym uczestniczył sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Gawroński, była ocena wykonania czynów społecznych. W Sali Białej Urzędu Miejskiego dwadzieścia par poznaniaków otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie: Weronika i Stanisław Cofiowie, Pelagia i Sylwester Hirszowie, Stanisława i Szczepan Jankowiakawie, Katarzyna i Stanisław . Taśkowiakowie, Władysława i Leon Każmiercz-ikowie, Pelagia i Zygmunt Kliczborowie, Pelagia i Franciszek Kowalakawie, Antonina i Stefan Musiałowie, Maria i Stanisław Nowakowscy, Wiktoria i Jan Oleszyńscy, Marianna i Stefan Schneiderowie, Marianna i Władysław Skcwronowie , Magdalena i Franciszek Sochowie, Marta i Edmund Szotkiewiczowie, Bronisława i Wincenty Stobnerowie, Stanisława i Franciszek Szymańscy, Helena i Antoni Wilczyńscy, Władysława i J an Wołowczykawie, Helena i Józef Ważniakowie, Marianna i Aleksander Zimmerowie . W godzinach przedpołudniowych na Rondzie Kopernika firma Wilhaben z Hamburga (Republika Federalna Niemiec) demonstrowała frezarkę drogową sprzęgniętą z samochodem " U nimag" . Służy ona do ścinania poprzecznych i podłużnych fal występujących na drogach o nawierzchni bitumicznej. Specjalne, przyrządy promieniami podczerwonymi roztapiają nawierzchnię, która następnie równana jest frezami. Dzień narodowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich obchodzili wystawcy z Australii, Belgii, Chińskiej Republiki Ludowej i Hiszpanii. Ekspozycję targową zwiedziły delegacje ministerstw handlu zagranicznego Irlandii i Szwecji. Stowarzyszenie Marynistów Polskich przygotowało na inaugurację "Dni Morza" w Klubie Wojsk Lotniczych przy ul. Niezłomnych wystawę malarstwa, grafiki i rzeźby o tematyce morskiej. N a otwarcie wystawy przybyli wicewojewoda Romuald Zysnarski i wiceprezydent Poznania Andrzej Wituski. Obecny był znany żeglarz kapitan Kazimierz Jaworski. Rozstrzygnięto ogólnopolski otwarty konkurs na koncepcję przestrzennego zagospodarowania wielofunkcyjnego zespołu ogródków działkowych w J anikawie. Dwie równorzędne nagrody uzyskały (z dziewiętnastu nadesłanych) prace zespołu architektów z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej: Bazylego Domsta, Janusza Kowalskiego, Krzysztofa Hueckela i Olgi Socha- Knapczyk oraz zespół architektów z Lublina: Elżbiety Mącik, Andrzeja Lica, Anny Warda, Kazimierza Skowrońskiego i Izabeli Chyły. Początek Dni Techniki Szwedzkiej zorganizowanych przez Biuro Informacji Technicznej z okazji Międzynarodowych Targów Poznańskich. 1GS. Ekspozycję Międzynarodowych Targów Poznańskich zwiedzili członkowie sejmowej Komisji Handlu Zagranicznego. #Ja Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyły się dni narodowe wystawców z Irlandii, Maroka, Szwecji,

Włoch -oraz spotkanie zorganizowane przez wystawców z Lubeki. W siedzibie Polskiej Izby Handlu Zagranicznego na Międzynarodowych Targach Poznańskich podpisano umowę między Polską Izbą Handlu Zagranicznego a Przemysłowo- Handlowa Izbą okręgu Pas-de-Calais z siedzibą w Lille, o współpracy w dziedzinie promocji obrotów handlowych, wymiany informacji i wzajemnej pomocy zmierzającej do dalszego rozwoju stosunków gospodarczych. Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego "Bumar" wyróżnione zostało Odznaką Honorową Miasta Poznania. Konferencję prasową zorganizował wystawiający na Międzynarodowych Targach Poznańskich koncern Kruppa z Republiki Federalnej Niemiec. Drfi Geodezji i Kartografii zorganizowane przez Biuro Informacji Technicznej z okazji Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W Domu Kultury Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski" otwarto wystawę małych form rzeźbiarskich Adama J ezierzańskiego.

N a stadionie Klubu Sportowego "Energetyk" odbył się koncert grupy muzyczno- tanecznej międzynarodowej organizacji "Up With People". Konferencja prasowa pełnomocnika ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej do spraw 49 Międzynarodowych Targów Poznańskich Anatola Nowika.

Z ekspozycją Międzynarodowych Targów Poznańskich zapoznała się delegacja Bułgarii na czele z ministrem Handlu Zagranicznego Christo Christowem. Odbyły się dni narodowe wystawców Indii, Iraku, Libii, Holandii i Szwajcarii na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

W sali Opery Poznańskiej odbył się gościnny występ Zespołu Tańca Kabardyjsko- Bałkarskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej "Kabardinka" .

W muszli Parku im. Marcina Kasprzaka rozpoczęły się Ogólnopo"'kie Konfrontacje Kapel Dudziarskich. 6 W auli Akademii Ekonomicznej odbyło się spotkanie władz partyjnych i administracyjnych województwa z najlepszymi absolwentami szkół średnich, na które przybyli sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Gawroński i wicewojewoda Romuald Zysnarski. Podczas spotkania sześćdziesięciu prymusów otrzymało listy gratulacyjne od

Wydarzenia w Poznaniu ( 16 - 18. 6.)

I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Jerzego Zasady i wojewody poznańskiego Stanisława Cozasia.

Listy gratulacyjne wręcza sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Gawroński

W auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbył się koncert symfoniczny orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Renarda Czajkowskiego. Solistami byli: Konstanty Kulka (skrzypce), Roman Jabłoński (wiolonczela) i Piotr Paleczny (fortepian).

Trójka wielkich artystów polskich, od lewej Piotr Paleczny, Konstanty Kulka i Roman J abłoński dedykują płyty w Księgarni Muzycznej (16 VI)

18.6. Zakończenie roku szkolnego w Technikum dla Przodujących Robotników. W obecności sekretarza Komitetu Wo

jewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Józefa Świtają, przedstawicieli władz politycznych *województw wielkopolskich oraz kuratora poznańskiego Jana Bartkowiaka, świadectwa ukończenia Technikum w specjalnościach mechanicznej, elektrycznej i spożywczej wręczono stu dwudziestu siedmiu absolwentom. N ajlepsi otrzymali dyplomy i listy pochwalne od I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Jerzego Zasady. Zasłużonym pedagogom wręczono nagrody i odznaczenia. Przebywał w Poznaniu i zwiedził ekspozycję Międzynarodowych Targów Poznańskich członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, wiceprezes Rady Ministrów Józef Kępa. Towarzyszył mu I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Jerzy Zasada. Ekspozycję targową zwiedził wicepremier i przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Niemieckiej Republiki Demokratycznej Gerhard Schurer w towarzystwie wiceprezesa Rady Ministrów Tadeusza Wrzaszczyka. W Izbie Rzemieślniczej nastąpiło otwarcie Polonijnego Forum Gospodarczego, na które przybyło ponad stu siedemdziesięciu przedstawicieli Polonii z osiemnastu państw świata oraz liczni handlowcy polonijni biorący udział w 49 Międzynarodowych Targach Poznańskich. Gości powitał sekretarz generalny Towarzystwa Łączności z Polonią Zagraniczną "Polonia" Wiesław Adamski. Wystawiająca na Międzynarodowych Targach Poznańskich firma Drageswerke z Lubeki (Republika Federalna Niemiec) przekazała na ręce przedstawiciela Społecznego Komitetu Budowy Pomnika - -Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka pod Warszawą nowoczesny inkubator dla niemowląt. W pawilonie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyło się spotkanie wystawców radzieckich z grupą działaczy Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko- Radzieckiej. Obecny był konsul generalny Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w Poznaniu, minister pełnomocny Nikołaj Gusjew. Miłym akcentem spotkania było wręczenie upominków i wiązanki kwiatów 100-tysięcznemu gościowi pawilonu radzieckiego, Jerzemu Kaczmarkowi, ślusarzowi z Poznańskiej Fabryki Łożysk Tocznych.

J eden z tytułów "Wlcemister Eksportu 1977" przyznawanych corocznie w ramach konkursu z okazji Międzynarodowych Targów Poznańskich, otrzymały Zakłady Przemysłu Metalowego "H. Cegielski" za eksport silników okrętowych. Jury konkursu obradowało pod przewodnictwem wiceministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej Tadeusza Nestorowicza.

Biuro Planowania Przestrzennego wspólnie z Ministerstwem Komunikacji . rozpisało ogólnopolski konkurs na koncepcję zespołu węzłów komunikacyjnych "Grudzieniec", obejmującą zaprojektowanie tras drogowych, tramwajowych i szybkiej kolei miejskiej w tym rejonie miasta. N a konkurs wpłynęły prace sześciu zespołów projektantów z Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Jury pod przewodnictwem inż. Wojciecha Siemińskiego postanowiło nie przyznawać nagrody I stopnia. N agrodę II stopnia przyznano zespołowi autorskiemu pod kierunkiem inż. Andrzeja Śliwińskiego (Łódź). Dwa równorzędne wyróżnienia pierwszego stopnia przyznano zespołowi autorskiemu pod kierunkiem mgr. inż. Wojciecha Woj t ysiaka (Warszawa) oraz zespołowi pod kierunkiem mgr. inż. Zenona Stachowskiego (Poznań). Dzień Spółdzielczości Inwalidów na Jarmarku Świętojańskim.

jarmark sttJ ttfojaitstu

W Wydziale Gazetowym Poznańskich Zakładów Graficznych im. Marcina Kasprzaka, w obecności przedstawicieli dyrekcji, załogi oraz dziennikarzy, pożegnano odchodzącego na emeryturę po czterdziestu ośmiu latach pracy tuetrampaża Hieronima Kosickiego.

1P.6. II Specjalistyczna Wystawa Chartów, zorganizowana przez poznański oddział Polskiego Związku Kynologicznego na Woli. Przedstawiono ponad sto psów (dziewięciu ras) z sześciu państw. Najliczniejszą grupę stanowiły charty afgańskie. Puchar poznańskiego oddziału Polskiego Związku Kynologicznego i tytuł najpiękniejszego zdobył chart afgański pani Karin Fischer (Republika Federalna Niemiec).

W ramach Jarmarku Świętojańskiego, na placu Wolności odbyła się "Cepeliada", podczas której sztukę rękodzielniczą demonstrowali twórcy ludowi z całego krajujarmark sjDtęfojajtskt

W Targowym Turnieju Tańca Towarzyskiego w sali Poznańskiego Ośrodka Sportu, Turystyki i Wypoczynku przy Chwiałkowskiego zwyciężyła para Piotr Ruszkiewicz i Krystyna Michalak z Łódzkiego Domu Kultury.

Ostatnie przedstawienie Teatru Polskiego w sezonie 1976/1977. Dano Poskromienie złośnicy Szekspira. Uczestnicy Polonijnego Forum Gospodarczego, po zwiedzeniu ekspozycji 49 Międzynarodowych Targów Poznańskich wyjechali z Poznania do Nowego Sącza.

20.6. Członkowie Sekretariatu Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej z I sekretarzem Jerzym Zasadą wizytowali stoiska trzydziestu zakładów pracy Poznania i województwa poznańskiego eksponujących swoje wyroby na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Odbyło się plenarne posiedzenie Wojewódzkiego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego z udziałem wiceprezydenta Poznania Zbigniewa Krnieciaka i sekretarza Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu Jana N emoudrego. Obrady poświęcone były zada-' niom organizacji w utrwalaniu narodowych wartości patriotycznych i społecznych. Konferencja techniczna, połączona z pokazem urządzeń dla stacji obsługi samochodów w placówce Państwowego Przedsięborstwa "Polmozbyt" przy ul. Tatrzańskiej. Demonstrowano sprzęt wystawiany na Międzynarodowych Tar

Wydarzenia w Poznaniu (20 - 22.6.)

gach Poznańskich przez francuską firmę "Marpa". W godzinach wieczornych odbyło się w poznańskim Ratuszu spotkanie z wystawcami na 49 Międzynarodowych Targach Poznańskich. Gości podejmowali prezydent Poznania Władysław Sleboda i dyrektor Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Henryk Sitarek.

Pamiątkowe puchary i dyplomy otrzymali przedstawiciele wystawiających po raz czterdziesty Węgier i Wielkiej Brytanii oraz po raz trzydziesty Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

"Dzień wystawcy" urządziła na Międzynarodowych Targach Poznańskich Polska i Francja.

Międzynarodowe Targi Poznańskie zwiedziła delegacja francuska z podsekretarzem stanu Pierre-Christianem Taittingerem.

21.6. Zakończyły się 49 Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wzięło w nich udział 5200 firm z czterdziestu czterech krajów. Ekspozycję zwiedziło około 580 (XX) osób, z których około 30 (XX) przybyło z zagranicy. Poprzez Biuro Informacji Technicznej Naczelnej Organizacji Technicznej z Targami zapoznało się ok. 15 (XX) inżynierów z całego kraju. Do Poznania przybyli także uczestnicy III Polonijnego Forum Gospodarczego z dwudziestu czterech krajów. Dyrekcja Międzynarodowych Targów Poznańskich w trosce o stworzenie wystawcom jak najlepszych warunków oddała do ich dyspozycji m. in. cztery nowe pawilony i zmodernizowała ciągi komunikacyjne na terenach wystawowych. Ocenę strony handlowej Międzynarodowych Targów Poznańskich przedstawił pełnomocnik ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej do spraw Międzynarodowych Targów Poznańskich Anatol Nowik.

22.6. Plenarne posiedzenie Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu poświęcone roli samorządu mieszkańców w realizowaniu programu społeczno-wychowawczego w miejscu zamieszkania.

Przedstawiciele central handlu zagranicznego ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Międzynarodowych Targach Poznańskich złożyli wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów na Cytadeli. Zwiedzili także Park Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko- Radzieckiej oraz Muzeum Wyzwolenia Poznania. Do Poznania przybyła delegacja Komitetu Centralnego Stowarzyszenia Współdziałania z Armią, Lotnictwemi Flotą ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich: płk Aleksander Smietanin i płk Aleksiej Marftajew, która zapoznała się z formami pracy Ligi Obrony Kraju. Goście w towarzystwie wicewojewody Romualda Zysnarskiego i wiceprezydenta Zbigniewa Kmieciaka złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów na Cytadeli oraz zwiedzili Muzeum Wyzwolenia Poznania. Radzieccy kombatanci udekorowani zostali medalami "Za udział w walkach o poznańską Cytadelę". W Muzeum Narodowym otwarta została wystawa ponad czterystu prac Wojciecha Weissa (1875 -1950), malarza i grafika, przedstawiciela polskiego impresjonizmu i postimpresjonizmu. Otwarcia wystawy dokonała wdowa po artyście Aneri - Irena Weissowa.

W związku z V Międzynarodowym Konkursem Lutniczym im. Henryka Wieniawskiego ogłoszony został ogólnopolski konkurs na rzeźbę ludową o tematyce muzycznej oraz na instrumenty ludowe. Na konkurs nadesłano dziewięćdziesiąt siedem instrumentów i dwieście sześć rzeźb. Jury pod przewodnictwem Barbary Zagórnej- Tężyckiej w dziale instrumentów ludowych przyznało I nagrodę ex aequo: Florianowi Modrzykowi ze Zbąszynia (za zespół kozłów i slesienek) i Antoniemu Piesze z Paweli Wielkiej (za dudy żywieckie). W dziale rzeźby ludowej dwie II nagrody otrzymali: Jan Dorosz z

Białej Podlaskiej i Stefan Miechowka z Bielska- Białej. N agrodzone i wyróżnione instrumenty ludowe oraz rzeźby znajdą się w kolekcji Muzeów: Instrumentów Muzycznych i Etnograficznego.

23.6. Rozstrzygnięto konkurs ogłoszony przez poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich na opracowanie koncepcji zabudowy dzielnicy mieszkaniowej Moraska. Do konkursu zaproszono dziewięć zespołów autorskich z Gdańska, Katowic, Poznania i Warszawy. Jury konkursu pod przewodnictwem prof. Kazimierza Wejcherta przyznało nagrodę zespołowi architektów w składzie: Andrzej Gawlikawski, Sławomir Gzell i Ewa Haduch z Warszawy oraz Piotr Wędrychowicz z Poznania, Trzy wyróżnienia otrzymali architekci z Poznania: I stopnia - Marian Fikus i Jerzy Gurawski; II stopnia Marek Czuryło, Maciej Maleszka, Teresa Mycko-Golec, Jerzy Schmidt i Marian Urbański, a III stopnia - Stanisław Bittner, Jan Sosnowski i Andrzej Wolanin. Początek IX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. W Domu Kultury Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski" otwarto doroczną wystawę osiągnięć artystycznych zakładowego Koła Plastyka-Amatora, skupiającego dwudziestu ośmiu twórców. Pierwsze autobusy marki berliet rozpoczęły regularną służbę na linii 74.

Autobus berliet na przystanku (ul. Wyłom) linii 74 Osiedle Manifestu Lipcowego Osiedle Zwycięstwa

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej pcd dyrekcją Stefana Stuligrosza powrócił z podróży artystycznej do Republiki Federalnej Niemiec. Chór śpiewał na festiwalu haendlowskim w Getyndze oraz w Essen i Duisburgu. W wieku sześćdziesięciu siedmiu lat zmarł Michał Małecki, zasłużony działacz ruchu robotniczego; w okresie międzywojennym członek Komunistycznej Partii Polski i Klasowego Związku zawodowego, w latach okupacji brał udział w działalności Polskiej Partii Robotniczej, po wyzwoleniu od 1945 r.

pełnił odpowiedzialne funkcje w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i administracji państwowej, był długoletnim przewodniczącym Zarządu Okręgu Związku Zawodowego Pracowników Energetyki. U dekorowany Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 24.6. Obrady Konferencji Samorządu Robotniczego w Zakładach Przemysłu Metalowego "H. Cegielski". Uczestniczyli sekretarz Komitetu wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Waligórski oraz przewodniczący Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych Czesław Kończal. Zakończenie Jarmarku Świętojańskiego. W późnych godzinach wieczornych na stopniach poznańskiego Ratusza symboliczne klucze do bram miasta powróciły do rąk prezydenta. Zamykając Jarmark prezydent Poznania Władysław Sleboda zaprosił wszystkich do udziału w przyszłorocznym spotkaniu.

Ostatnim akcentem była Noc Świętojańska nad Wartą, która stanowiła centralną imprezę obchodów "Dni Morza - 1977".

W wieku pięćdziesięciu dwu lat zmarł Władysław Kasper, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Bolesława Chrobrego.

W Domu Kultury Kolejarza odbył się ogólnopolski sejmik działaczy Związku Zawodowego Kolejarzy poświęcony wybranym problemom zwią

Wydarzenia w Poznaniu (24 - 27.6.)

zanym z przeglądem aktywności kulturalnej "Człowiek - Praca - Twórczość". Zespół Pieśni i Tańca "Wielkopolska" wyjechał w podróż artystyczną na Węgry.

25.6. Zakończył się IX Zjazd Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego z udziałem naukowców z ośrodków krajowych i zagranicznych. Wygłoszono sto sześćdziesiąt referatów i doniesień naukowych, będących przeglądem badań ostatnich trzech lat. W Operze Poznańskiej odbyło się przedstawienie opery Mozarta Cosl fan tutte w obsadzie studentów Wydziału Wokalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Spektakl przygotowali Mieczysław Dondajewski, Liliana Jankowska i Roman Kordziński. W salonie Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego otwarto wystawę pokonkursową Małe formaty - 75, wypożyczoną z Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego. Są to prace fotografików z Bułgarii, Czechosłowac ji i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Na zaproszenie Chóru Akademii Ekonomicznej pryzbył do Poznania Chór Żeński z Domu Kultury wSilistrze (Bułgaria).

Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej wyjechał na zaproszenie Związku Polaków "Zgoda" w podróż artystyczną do Republiki Federalnej Niemiec, a stamtąd na zaproszenie organizatorów Dni Kultury Północnej Limburgii - do Holandii.

Jury V Międzynarodowego Salonu Fotografi Artystycznej "Foto-Expo 77" pod przewodnictwem Toraray Frenninga (Dania) ogłosiło wyniki: Grand Prix otrzymał Hans- Ulrich Rossberg (Niemiecka Republika Demokratyczna); Złoty Medal - Andrzej Krynicki (Polska); Srebrny Medal - Ladislav Novak (Czechosłowacja); Brązowy - Jan Gomola (Polska). Medale Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (Fiap): Złoty - Jarosław Denysenko (Polska); Srebrny Andrzej Borys (Polska); Brązowy - Stein A. Roald (Norwegia).

26.6. W sali sportowo-widowiskowej "Arena odbyły się IX Fryzjerskie Mistrzostwa Polski. Uczestniczyło w nich

około stu najlepszych fachowców branży fryzjerskiej. Rejonowy przegląd orkiestr dętych w Klubie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego przy ul. Roboczej.

W amfiteatrze na Cytadeli odbył się koncert rozrywkowy w wykonaniu zespołu Opery Poznańskiej pod dyrekcją Jana Kulaszewicza. w muszli Parku im. Marcina Kasprzaka koncertowała Orkiestra Dęta Zakładów N aprawczych Taboru Kolejowego pod batutą Feliksa Zgrzeby.

Na placu przed Stadionem im. 22 Lipca odbyły się zawody o tytuł mistrza wśród młodych kierowców z dziesięciu przedsiębiorstw transportowych Poznania. Zwyciężył Włodzimierz Szrama z II Oddziału Towarowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej. N a torze trawiastym na Woli rozegrano XXXII wyścigi motocyklowe o Złot y Kask". Startowało sześćdziesięciu " zawodników z Czechosłowacji, Holandii, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Republiki Federalnej Niemiec, Polski i Szwecji. Zwyciężył Ernst Wolf (Niemiecka Republika Demokratyczna).

Ostatnie przedstawienie Teatru Muzycznego w sezonie 1976/1977. Dano operetkę Lehara Cygańska miłość. 27.6. Przekazanie w administrację Politechnice Poznańskiej domu asystenta przy ul. Palacza, w którym zamieszka ponad dwustu pracowników nauki. Wybudowała go załoga Poznańskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego Nr 4. O godzinie 6.00 rano rozpoczęła się Operacja Centrum, czyli przebudowa ul. Czerwonej Armii na odcinku od U niwersytetu im. Adama Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Ratajczaka. Poznańska Fabryka Łożysk Tocznych zdobyła w 1976 r. pierwsze miejsce we współzawodnictwie pracy między przedsiębiorstwami zgrupowanymi w Zjednoczeniu Przemysłu Precyzyjnego "Prema" . Podczas obrad Konferencji Samorządu Robotniczego, w obecności przedstawicieli władz partyjnych i administracyjnych Poznania oraz Zjednoczenia, załodze wręczono sztandar przechodni ministra Przemysłu Maszynowego i Zarządu Głównego Związku Zawodowego Metalowców. Przybył Chór Chłopięcy Radia i Telewizji w Oslo pod dyrekcją Torsteina Grythe. Tego dnia w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Solnej Chór dał koncert pleśni norweskich i obcych. 28.6. Posiedzenie wyjazdowa Komisji Wiejskiej Zarządu Głównego Towarzystwa

Przyjaźni Polsko- Radzieckiej. W spotkaniu członków Komisji z wicewojewodą poznańskim Romualdem Zysnarskim udział wzięli również: sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczone] Partii Robotniczej, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Bogdan Gawroński i sekretarz Zarządu Głównego Ryszard Polkowski.

Dwustupięćdziesięciolecie geodezji miasta Poznania było przedmiotem konferencji inaugurującej obchody rocznicy w środowisku geodetów. Poznańscy geodeci postanowili uczcić jubileusz wykonaniem dodatkowo (częściowo w czynie społecznym) wielu dokumentacji, których efektem będzie unowocześnienie podstawowej mapy Poznania z geodezyjną inwentaryzacją urządzeń podziemnych, opracowanie różnorodnych map tematycznych miasta i in. W Sali Białej Urzędu Miejskiego urządzono wystawę ilustrującą historię służb geodezyjnych Poznania. Zespół poznańskiego Teatru Lalki i Aktora wyjechał w podróż artystyczną do Wielkiej Brytanii. W A Auli Akademii Ekonomicznej koncertował Chór Żeński z Domu Kultury w Silistrze (Bułgaria). 29.6. Z okazji zakończenia budowy Trasy Katowickiej odbyło się w Urzędzie Miejskim spotkanie władz wojewódzkich z przedstawicielami przedsiębiorstw, które brały udział w realizacji tej inwestycji. Obecni byli sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej zjednoczonej Partii Robotniczej Bogdan Waligórski, wicewojewoda poznański Ryszard Cmielewski i prezydent Poznania Władysław Sleboda. Meldunek o zakończeniu budowy złożył dyrektor Poznańskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Kazimierz Zbucki. Od granic miasta do Kórnika inwestorem była Dyrekcja Okręgowa Dróg Publicznych, a odcinka miejskiego - Zarząd Dróg i Mostów. Projekt przygotowały dwa biura: Poznańskie Biuro Projektów Dróg i Mostów (odcinek wojewódzki) i Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego (odcinek miejski). Na całej długości trasy wykonano ogółem dziewięć obiektów inżynierskich, m. in. estakadę, wiadukty i przejścia podziemne. Budowa miała trwać do 30 czerwca 1978 r. Dzięki sprawnej organizacji pracy - Trasę przekazano do użytku o rok wcześniej. Podczas spotkania piętnastu wyróżniających się przy "budowie pracowników otrzymało Odznaki Honorowe "Za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego", a trzy

nastu - Odznaki Honorowe Miasta Poznania. W Domu Technika odbyło się sympozjum naukowe poświęcone podstawowym problemom technicznym związanym z projektowaniem, budową i eksploatacją okrętowych i stacjonarnych siłowni jądrowych. W sympozjum uczestniczył przewodniczący Państwowej Rady do Spraw Wykorzystania Energii Jądrowej, prof. inż. Stanisław Andrzejewski.

30.6. W nowej siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, w zabytkowej kamieniczce przy ul. Swiętosławskiej 7 otwarto dwie wystawy: akcesoriów lutniczych oraz instrumentów ludowych i rzeźb o tematyce muzycznej. Na otwarcie ekspozycji przybyli przedstawiciele władz partyjnych i administracyjnych województwa poznańskiego i miasta, a także goście krajowi i zagraniczni V Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego.

N a osiedlu Kazimierza Jagiellończyka w Zespole Osiedli Mieszkaniowych Piątkowo- N aramowice rozpoczął się odbiór pierwszego zbudowanego tam bloku mieszkalnego nr 2 (48 mieszkań).

Inauguracja V Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego. W godzinach popołudnio

wych zebrało się na pierwszym posiedzeniu jury złożone z kilkunastu artystów-muzyków i lutników pod przewodnictwem dra Włodzimierza Kamińskiego. Wieczorem w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbył się galowy koncert muzyki kameralnej. Wykonawcami byli: Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Renarda Czajkowskiego, Stefania Toczyska (alt) oraz skrzypkowie Jadwiga Kaliszewska i Oleg Krysa. Partię organową wykonał Franciszek Ważniak. Rozpoczęcie egzaminów wstępnych na Akademię Medyczną.

W Domu Kultury Zakładów Przemysłu Metalowego "H. Cegielski" otwarto poplenerową wystawę "Owczegłowy - 76" prac artystów-plastyków Ireny Dzisiewskiej, Jadwigi Eichlerowej i Floriana Klemińskiego. Ostatnie przedstawienie operowe w sezonie 1976'1977. Wystawiono Opowieści Hoffmanna Jacques'a Offenbacha.

Przekazanie do użytku Dorna studenta Nr 6 Politechniki Poznańskiej przy ul. Serafitek Rocha. Posiada (ID miejsc.

Zebrał: Kronikarz

Mi D ił IM! IM! IM! IM! IM! mi m m uJM

50 lAT TEML7 KRONIKA MIASTA POZNANIA PISAŁA.

. .

Szósty rok działalności "Kronika" zainaugurowała w zeszycie pierwszym 1928 r. rozprawą Kazimierza Kaczmarczyka pt. Włosi w Poznaniu na przełomie XV na XVI wiek. Silny napływ Włochów do Polski - pisze Kaczmarczyk - widoczny jest zwłaszcza w Krakowie, w stolicy ówczesnej, gdzie dwór królewski i skoncentrowane interesy ekonomiczne dawały większą sposobność do działania i zarobków, aniżeli gdzie indziej. Poznań w późnIniejszYch wiekach średnich jest nieco na uboczu. Wpływy włoskie były niewątpliwe, ale są mniej uchwytne. Nie spotykamy sie, też tu tak wcześnie Z przYbyszami włoskimi. WiękSzY Ich napływ, przeważnie kupców, żywsze stosunki kupcom poznańskich Z włoskimi zaczynają sie. dopiero Z końcem XV w. Przybyszami tymi są przeważnie genueńczycy [...] Wobec utraty dawnych rynków handlowych epigoni genueńscy rozszerzając i zmieniając teren zbytu swych towarów w Polsce nie ominęli i Poznania, który wcale dobre pole do działania przedstawiał, panował tu bowiem już od dawna ożywiony ruch handlowy. Kazimierz Kaczmarczyk wymienia jako pierwszych osiadłych w Poznaniu genueńczyków: Pawła de Promontario i jego brata Stefana; Peregrinusa de Promontario ; Augustyna Mazani de Promontario; Mikołaja de Noali; Eustachego de Parentibus; Antonia de Pi no i Jana Antonia de Insula oraz Baptistę Dologesę.

Obok Augustyna Mazonlego pisze dalej autor najwybitniejszym kupcem genueńskim w Poznaniu jest Paweł de Promontorio, zwany także cząsto Italicus, Walen, de Janua, de Fremontorio i Permontoriensis. Jest on równocześnie najstarszYm Włochem, który zawitał do naszego miasta w okresie omawianym, a także najwięcej jeszcze znanym. Paweł otrzymuje od króla Kazimierza JagiellończYka pozwolenie na prowadzenie handlu w Polsce przYwilejem Z 2 lutego 1483 r. danym w Grodnie. Z innych dokumentów wynika, że Paweł przebywał stale w Poznaniu, ale nie kwapił się z nabyciem praw miejskich. Ponieważ jednak przYnależność - pisze dalej autor - do miasta, jakim był wówczas poznań, posiadający obszerne przYwileje handlowe, dawała duże ułatwienia kupcom, w dniu 4 marca 1488 r. razem Z bratem Stefanem wystąpili Z prośbą o nadanie im praw* miejskiego w Poznaniu. Zgodzili się chętnie na to rajcy pod warunkiem, jak to było zresztą w ogólnym zwyczaju, że przed upływem dwóch lat kuplą obydwaj porządny dom murowany w Rynku, lub jeżeliby to do tego czasu nie nastąpiło, że zapłacą 200 zł węgierskich miastu "pro fabrlca': tj. na budowle miejskie, przez co rozumiano powierzchnie mury i baszty miejskie, służące do obrony. Poręczenie za nich daje Kasper Heyda, znany patrycjusz poznański. Od tego też Heydy, czyniąc zadość warunkom powyższym, kupują obydwaj bracia we wrześniu 1489 r. murowany dom w Rynku położony między domami Grzegorza Strosberga i Wojciecha Heydy, który monografistka Rynku (to znaczy Marta Wicherklewlczowa) oznacza jako dzisiejszY nr 89. Równocześnie z domem kupują także od Heydy część dworku na Rybakach Z parcelą o szerokości 20 łokci niedaleko brzegów Warty. Widzimy Pawła następnie w stosunkach handlowych z kupcami miast zachodnich jak N orymberga, Lipsk i Berlin. Handluje również z dalekim Leodium. Potem zwalają się na niego coraz większe biedy wynikłe z nie spłaconych długów. Wobec zupełnej ruiny finansowej i długów, pobyt Pawła w Poznaniu (także gdzie indziej) był niemożliwy, wierzyciej A sasA eaiiii ArafHiais A AiHsis AraKseM Ssse A Ae A Ara

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony problematyce współczesnego Poznania 1978.01/03 R.46 Nr1 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry