3. IV- 1950

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym miasta Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1950.06 R.23 Nr2

Czas czytania: ok. 2 min.

28. IV. 1950

1. V. 1950

1. V. 1950

NOWE GMACHY, NOWE DOMY... (od 1. IV. do 30. VI. 1950 r.)

UKOŃCZENIE W STANIE SUROWYM BUDOWY GMACHU GIMNAZJUM I SZKOŁY PRZEMYSŁOWEJ DLA UCZNIÓW, ZATRUDNIONYCH W FABRYCE OPON "STOMIL".

Budowę ukończono w niespełna 6 mIeSIęcy i na 14 dni przed terminem. Gmach będzie jednym z najbardziej nowoczesnych budynków szkolnych w Polsce.

OTWARCIE ŚWIETLICY ZWIĄZKU BOJOWNIKÓW O WOLNOŚĆ I DEMOKRACJĘ.

Świetlicę zorganizowano w ramach czynu l-majo* wego. Służyć ona będzie również członkiniom kół Ligi Kobiet. Świetlica posiada bibliotekę, liczącą ponad 1600 tomów oraz różnorodny sprzęt świetlicowy.

WYKOŃCZENIE PIERWSZEGO PIĘTRA GMACHU "CZYTELNIKA".

Oddano je do dyspozycji poznańskiej delegaturze "Czytelnika" i redakcj i "Głosu Wielkopolskiego".

Pragnąc uczcić święto l-majowe robotnicza załoga z l oddziału P P B skróciła o kilkanaście dni czas przewidziany na wykończenie pierwszego piętra i pracę oddała w dniu I-go maja.

NOWA PRZYCHODNIA DLA DZIECI.

Jest to przychodnia specjalistyczna, która mieści się w Klinice Chorób Dziecięcych Akad. Medycznej. U roczystość otwarcia połączono z oddaniem do użytku 26 samochodowych kolumn terenowych dla pomocy matce i dziecku. Przychodnię oddano do użytku przed terminem w ramach czynu l-inajowegc. Celem uczczenia Święta Państwowego równocześnie 300 lekarzy zbadało 60 tysięcy dzieci, oszczędzając Państwu 2,5 miliona złotych,

I. V. 1950

II. V. 1950l. VI. 1950

OTWARCIE OŚRODKA MODELARSTWA LOTNICZEGO.

Powstał on w ramach czynu l-majowego staraniem Ligi Lotniczej i ZMP. Nowa placówka mieści dwie modelarnie, dużą świetlicę, trzy pracownie, magazyny, warsztat i boisko dla lotów modeli na uwięzi. Jest to jeden z pierwszych ośrodków modelarskich tego rodzaju w Polsce.

URUCHOMIENIE PIERWSZEJ W POLSCE FABRYKI REGENERATU.

Jest to dzieło pierwszomajowe robotników i pracowników Państw. Zakł. Przemysłu Gumowego Nr 2 w Poznaniu. Fabryka powstała w Bolecłiowie i przerabiać będzie nagromadzone w fabrykach przemysłu gumowego wielkie ilości odpadków. Przetwarzać się tam będzie na surowce zniszczone wyroby gumowe nie nadające się do dalszego, normalnego użytkowania.

NOWE MIESZKANIA DO DYSPOZYCJI ROBOTNIKÓWPOZNAŃSKICH.

Zakład Osiedli Robotn. oddał w bloku 12 Osiedla Robotniczego na Dębcu, 36 mieszkań 2 i 3-pokojowych do dyspozycji robotników poznańskich. Przed dwoma tygodniami ZOR wykończył w bloku 8 wspomnianego osiedla 43 mieszkania. W maju więc przybyło obywatelom naszego miasta 79 nowoczesnych i zdrowych mieszkań.

OTWARCIE "DOMU DZIECKA".

Urządzono go niezwykle pieczołowicie i reprezentacyjnie, W "Domu Dziecka" nabyć można wszystko, co potrzebne jest dziecku dla zdrowia i zabawy. Wnętrze i dekoracje ścienne projektowali wybitni plastycy i malarze poznańscy. Poznański "Dom Dziecka" imponuje rozmachem i pomysłowością.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym miasta Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1950.06 R.23 Nr2 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry