DZIAŁ BIEŻĄCYcześć żony cesarza Fryderyka, która odwiedziła w r. lt>t>t> Poznań w czasie powodzi. W mowie potocznej długo jeszcze utrzymała się nazwa "ul. Młyńskiej" tak powszechnie, że w r. 1905 Magistrat próbował nazwę tę przywrócić (istniała bowiem równocześnie "ul. ces. Wiktorii" na Jeżycach). Z powodu sprzeciwu prezydium policji zmiana nie doszła do skutku. Ulicę tę podzieliła w marcu 1920 Rada Miejska na "ul. Gwarną" i "ul. Seweryna Mielżyńskiego", Magistrat uchwalił całą ulicę nazwal' "ul. Sew. Mielżyńskiego". Prezydium policji ogłosiło według uchwały Rady, zniosło jednak na interwencję Magistratu 5. 10. 190 nazwę "uL Gwarnej". Później Magistrat przyjął uchwałę Rady, dzięki czemu od początku r. 1921 "ul. Gwarna" sięgała od zbiegu ul. Fredry i z ul. 27 Grudnia do św. Marcina, a jej przedłużenie zwie się "ul. Sew. Mielżyńskiego". Nazwa uzasadniała się wielkim ruchem na tej ulicy. Dnia 15. 7. 1934 r. ,zmieniono nazwę "ul. Gwarnej" na "ul.

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1938 R.16 Nr3

Czas czytania: ok. 1 min.

Bronisława Pierackiego", ku uczczeniu pamięci zmarłego tragicznie polskiego ministra spraw wewnętrznych H. Pierackiego.

Bronisław Pieracki * 1!:i95 t 15. 4. 1934waleczny żolnierz legionista, niepospolity mqż stanu, general, minister spraw wewnętrznych

Ul. PopIińskich Wilda, półn.-zachód. Od ul. Szwajcarskiej do ul. św. Czesława, wschodnia równoległa z ul. Wierzbięcice. Powstała .jako ulica i otrzymała w r. 1908 nazwę "Przy Ogrodzie Różanym (Am Rosengarten). Od 14. 8. 1920 zwie się "ul. Poplińskich".

Bracia PopIińscy Jan * 1791i t 1839 Antoni * 1797 t 18(i8zaslużeni krzewiciele ruchu umyslowego U' Wielkopolsce

Ul. KIaudyny Potockiej Św. Łazarz, połud.-wschód. Ud ul. Marsz. Focha do ul. Kolejowej. Częściowo zabudowana.

8"

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1938 R.16 Nr3 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry