DZIAŁ BIEŻĄCY

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1938 R.16 Nr3

Czas czytania: ok. 1 min.

Ul. Gen. Chłapowskiego Wilda, wschód. Od Góruej Wildy do Dolnej Wildy. Przejęta w r. 1900 z gminą wildecką. Zwała się za czasów niemieckich "ul. Wilamowitza". Od 12.4. 1912 nosi nazwę "ul. Gen. Chłapowskiego".

Dezydery Chlapowski * 17RR t lR79

Wielkopolanin, oficer Napoleona, wzorowy rolnik i wyc!Jowawca rolników, general w powstaniu 1831 r.

UL Józefa Chociszewskiego Górczyn, północ. Od al. Reymonta do ul. Marsz. Focha.

Przejęta w r. 1900 z gminą Św. Łazarz. Za czasów niemieckich nosiła nazwę "ul. Eichendorffa" (poeta). Od 5. 1. 1920 zwię się "ul. Józefa Chociszewskiego".

Józef Chociszewski * 1:J7 t 1!H4

Wielkopolanin, szermierz oświaty ludowej, dziennikarz i wydawca ksiqżek popularnycb

Ul. Cieszkowskiego Nowe Miasto, północ. Od placu Nowomiejskiego do zbiegu Wałów Batorego z Wałami Leszczyńskiego. Ulica ta stanowiła mniej więcej ośrodek starej wsi miejskiej Kondorf, wymienionej w dokumentach już w r. 1373, zamienionej w w. XVII na przedmieście. W początku XIX w., przy zakładaniu Nowego Miasta, uregulowana i nazwana "ul. Królewską". Od 16. 6. 1919 zwie się "ul. Cieszkowskiego", który tu mieszkał i umarł.

August hr. Cieszkowski * 114 t 194obywatel ziemski w Wielkopolsce, znakomity filozof i bistoryk, przyrodnik i ekonomist:l

,341

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1938 R.16 Nr3 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry