KRONIKA MIASTA POZNANIA

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1938 R.16 Nr3

Czas czytania: ok. 2 min.

Antoni Babiński * 1812 t 1847 emisariusz działający wśród ludu wielkopolskiego, rozstrzelany l lutego 1847 r. na Placu Dzia/owym

Ul. Barska

Wilda, południe. Krótka ulica między ulicami Górn'ł Wilda Rolną, opodal koszarów saperów.

Konfederacja Barska (17!iS-1772) związek zalożony w Barze na Podolu, dla obrony wiary i wolności. Początek walk o niepodleglo..ć.

Ul. Ks. Bażyńskiego .Jeżyce, północ. Od ul. Poznańskiej, na wprost Ubezpieczalni Krajowej w kierunku północnym ku torom kol. Poznań-Wronki.

Ksiądz Franciszek Bażyński * 1801 w Poznaniu t 1871)więziony za przygotowywanie powstania, żony krzewiciel czytelnictwa ludowego, na sejm pruski

zasluposel

Ul. Bergera Wilda, centrum, łącząca Rynek Wildecki oraz Plac Bergera z ul. Roboczątablica opisowa ob. przy "Placu Bergera"

Ul. Berwińskiego Św. Łazarz, centrnm. Ud ul. Marsz. Focha do ul. Matejki.

Przejęta w r. 1900 z gminą św. Łazarz do miasta. Zwała się za czasów niemieckich "ul. Baartha". Od 5. 1. 1920 zwie się "ul. Berwińskiego".

JJ8

Ryszard Wincenty Berwiński * 1819 t 1879

Wielkopolanin, znakomity poeta, zbieracz powieści ludowycb, dzialacz niepodleglościowy 1846 i 1848, więzień stanu, oficer dragonów sultańskicb

Ul. Adama Biedrzyckiego Górczyn, północ. Od ul. Błażeja WinkIera do ul. Palacza, trzecia równoległa z ul. Marsz. Focha )JO jej stronie zachodniej.

Adam Paulini Biedrzycki * w Pobiedziskach t około r. 153 doktor filozofii i medycyny, rajca i burmistz poznański. Opiekun pierwszycb drukarzy poznańskicb i wydawca książek katolickicbm. Bogusławskiego Św. Łazarz, południe. Druga równoległa z ul. Marsz. Pocha, po stronie zachodniej, poprzeczna między ulicami Chociszewsldego i Niegolewskich.

Wojciech Bogusławski . 17m t 182H Wielkopolanin, wielki krzewiciel polskiej kultury scenicznej, zwany "ojcem teatru polskiego"m. Bonin

Winiary, zachód. Ud ul. Winiarskiej, przy nowej szkole powszechnej, w kierunku zachodnim. Przejęta 2. 1. 1!:J25 z gminą Winiary, pod nazwą .,ul. Podgórna". Dla odróżnienia od ulicy tejże nazwy w Śródmieściu, przezwana 19. 8. 192B "Ronin". Tak ulicę tę zwano w Winiarach popularnie od dawna. Bonin był w wiekach dawnych wsią odrębną, należącą zwykle do miasta. Przy budowie cytadeli poznańskiej zbm'zono Bonin, a mieszkańców przeniesiono do nowo pobudowanych Wini ar, które również wskutek budowy fortecy usunięto z dawnego miejsca bardziej na wschód wysuniętego i bliżej miasta położonego. W nazwie ulicy zachowana jest pamięć o dawnej wsi miejskiej.

JJ9

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1938 R.16 Nr3 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry