KRONIKA MIASTA POZNANIA

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1938 R.16 Nr3

Czas czytania: ok. 2 min.

We Lwowie, 12. VUI. 1898 Czcigodny i Kochany Hrabio!

Serdeczne dzięki za łaskawą interwencję w sprawie sprzedaży mojego obrazu składam i cieszę się, że wszystko tak pomyślnie Czcigodny Hrabia szczęśliwą ręką i życzliwym sercem przeprowadził.

Zarazem dołączam pokwitowanie z otrzymanej sumy 1 500 Marek. Przed kilku dniami posłałem cykl sześciu obrazów na Waszą wystawę i równocześnie przesłałem Hrabiemu album Chorału zawierający reprodukcje z tych obrazów i proszę o łaskawe przyjęcie upominku. Może i ten Chorał w Waszej zostanie dzielnicy i tak coraz więcej nici wiąże mnie z Wami - jak Chorał pojąłem, to sami z obrazów wyczytacie - pOjąłem go jako modlitwę nie tylko do 46 roku się odnoszącą, ale do całego martyryum Polski. Pozwolę sobie w kilku słowach objaśnić znaczenie obrazów a może Czcigodny Hrabia będzie łaskaw kilka ciepłych słów zamieścić w Dzienniku poznańskim któreby wytłumaczyły znaczenie tego cyklu. - I obraz: przedstawia Ojczyznę modlącą. Wieniec cierniowy na skroniach tej naszej królowej, z dymów wystaje tłum rąk. Tam ręce czwartaka ofiarują broń, skute ręce Sybiraka kurcz ewo ściśnione, ręce niewiast i dzieci do błagalnej wyciągnięte modlitwy. - W głębi Wawel ponad Wisłą..... U obraz: Trzy pokolenia stoją pod bronią - żołnierz kościuszkowski rozwija sztandar z orłem białym, 31 rok energicznie dzielny pałasz w dłoni,63 rok podnosi w górę oręż. - działo, karabiny, kosy święci kapłan a chłopstwo uklękło tłumnie - słonko świeci i wszyscy "powstają w ufności szczersi". III obraz: Pogrom, klęska, przy tym samym roztrzaskanym dziale trupy tylko i jeden na pół żywy, beznadziejny nastrój, gromy i błyskawice..... IV obraz: to trup bratni - w głębi widnieje dworek szlachecki w płomieniach - daleki kawał polskiej ziemi.... na pierwszym planie trup - krew się rozlała w kształcie krzyża, na kam;eniu ofiarnym odcisnęła się ręka zbrodniarza w kształcie dwugłowego orła prościuchną smugą do nieba ulata dym z ofiary Abla.... V obraz: W minach syberyjskich skonał jeden z męczenników _ zgromadzili się nad trupem towarzysze niedoli - zapalili gromnicę - rozpacza żona i siostra - te niewiasty bohaterki musiały iść na Sybir za mężami - z kopalni wiedzie droga na świat, ale ten świat zasłonił sołdat z karabinem - Męczeństwo spełnione, tryumf boży zbliża się, oto obraz przyszłości "Bóg był i jest".

J04

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1938 R.16 Nr3 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry