KRONIKA MIASTA POZNANIAuczuć moich wyrazić z jakiemi pozostaję Hrabiego szczerze oddanym sługą

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1938 R.16 Nr3

Czas czytania: ok. 2 min.

(-) Janem Styką

We Lwowie 4 lipca 1897.

We Lwowie 20/12 1894.

Czcigodny i Kochany Hrabio I Proszę mi wybaczyć że dopiero po miesiącu odpisuję, ale nawał pracy nie dozwolił mi skoncentrować myśli moich do należytej odpowiedzi. Sądzę, że mi wybaczycie zupełnie kiedy Wam poszlę kilka prac moich. O ile mnie się jednak zdaje nie chodzi Wam o nie teraz ale dopiero na Waszą wystawę powszechną. Do tego czasu przyrzekam nadesłać obiecaną Paletę. - 6 obrazów jednego cyklu i obraz "Juxta crucem lacrimosa". Trzebaby dobry lokal wynaleźć na obrazy w czasie tej wystawy. Obrazów mam nadzieję nie braknie, zresztą zaagituję tutaj we Lwowie jako dyrektor sekcji artystycznej nowo zawiązanego Towarzystwa Prz. Szt. P. (Łoziński prezes, Sokołowski sekretarz).

Stoimy tutaj już o własnych siłach, a na drugi rok będziemy mieli własny budynek. Lwów się szybko i dobrze rozwija, nie brak ludzi czynu - właśnie ukończyłem portret dyr. Marchwickiego jednego z tych dzielnych. Porobiłem szkice do nowej panoramy, którą w przyszłym roku wykonam: "Golgota" - w Lutym pojadę do Ziemi Świętej celem porobienia potrzebnych studyów - cudowne w tym temacie sceny - Chrystus, rodzina święta - synagoga, sanhedryn, faryzeuszeżołnierze i władza rzymska - tłum wrzeszczący - Jeruzalem rekonstruowana jak wyglądała za czasów Chrystusa - a więc grób Antoniusza - Świątynia Salomona, pałac Piłata i Heroda - igrzysIm, Xystus i teatr etc. a naokoło namioty porozbijane tych, którzy zdala i zbliska przybyli na Święto Paschy - góry zewsząd: Oliwna, Złej rady, Złości, Judei etc. etc. - Całą duszą zatopiony jestem w tej epoce - później stanie ta panorama na stałe w Kalwarji Zebrzydowskiej tj. miejscu odpustów, gdzie rok rocznie 300 000 pątników przebywa. Rozpisałem się przed Kochanym Hrabią, bo wiem że ciepłem sercem zawsze witacie wszelką myśl która w Polsce naszej coś ma znaczyć - ta Golgota mam nadzieję nauczy nas niejednego! Tylko sur sum corda! J ak Wam wysłać obrazy - czy wprost do Poznania, czy przez Kraków? zawsze, gdy już teraz koniecznie coś wysłać trzeba to proszę żądać a będę się starał temu zadosyć uczynić.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1938 R.16 Nr3 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry