KRONIKA MIASTA POZNANIA

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1938 R.16 Nr3

Czas czytania: ok. 1 min.

Więc dla Stacba kwiatki splata, Bo on dla niej serca brat, Z dalekiego przyszedl świata l w daleki idzie świat. Bil Moskala pod Wqgrowem, Ściga dalej w krwawy mord, Na koniku kasztanowym A ma w ręce zemsty kord.

Tle Moskwy Stacbo zbije, Byle caly, byle zdrów, Tyle kwiecia Hanka zwije l milosnycb tyle slów. Jeśli wróci z tego boju, Co najrycblej Boże daj, Hanka jemu po tym znoju W wolnej Polsce stworzy raj.

A jeżeli Stacbo zginie - Na ulana świeży grób Z Hani oczu lza poplynie l pamięci zloży ślub.

Ta naiwna piosenka ludowa ma swój urok. Zupełnie pogodny jest wiersz "O d s e r c a". Czuje się, że pisze go człowiek zdrowy na duchu i o spokojnym sumieniu. Warto go posłuchać:

Co za nudy! - Boże święty, Z sercem w piersi - myślq w glowie, Siedzieć w turmie jak zaklęty, l tak tylko żyć w polowiel od rana do wieczora Ziewać póki gęby stanie, Że aż dusza w czleku cbora To naprawdę glupio - panie.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1938 R.16 Nr3 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry