KRONII{A MIASTA POZNANIAi tak nazwany od mw]sca, gdzie polegl śp. Karol i gdzie pochowano Mam wszakże w pobliżu syna i synową, osobę bardzo miłą, i gdy mnie nudy lub tęskności biorą, lmżę zaprząc lub biorę kij w rękę i wędruję do Czeszewa. Synowa naj dalej za dwa, trzy tygodnie spodziewa się po logu. Stasia Łepkowska już mnie udaruje trojgiem wnucząt, co za siedm lat zamężcia nie za wiele. - :1';ie jedno się tu zmieniło. Trąmczyńscy przedali Gręziny Boszemu, Norbert Szuman na ten św. Jan przedał Niemcowi Kujawki, bo musiał, przedal dobrze i kupił jeszcze lepiej Tunowo od Erazma Zablockiego. Czy się na Tunowie utrzyma, nie wiem, zawsze po 12 latach dopiero wyplaty, a do tego czasu wiele się na korzyść dla niego zmienić może. Józef Bienkowski ze Smuszewa drapnąl dla dlugów i wekslów. Konkurs ogloszony i Smuszewo idzie na subhastę. iemiec kupi, bo naj drożej zapłaci. 'W Wiśniewie Juljan Panikowski ożenił się z panną Jadwigą Łubieńską z Wapieilka - dawniej z \Voli, i bardzo szczęśliwy, alI} ulegając młodej żonie, wydaje więcej, niż powinien, co zły koniecwziąć musi. Otóż nowiny z Czeszewa i z Pajuk, które Panu będą pożądane, jako znającemu okolice i ludzi tutejszych. Sprawy publiczne mniej świetnie, niż dawniej u nas stoją.

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1935 R.13 Nr1

Czas czytania: ok. 2 min.

\Vielka apatja wszędzie, pełno projektów a malo wykonania, a gdzie się wykonają, idzie rzecz slabo i z oporem. Ludzi nowych niema, zawsze ci sami do prac publicznych występują. Bieda szerzy się coraz bardziej, dobra i ziemię Niemcom wyprzedają, ruchu litcrackiego i spolecznego żadnego. Przy oborze Dzialyiiskiego Jana na posła do parlamentu, podwórka niemieckiego, pokazała się Targowica. Oburzenie stąd wywołane dalo dowód, że pod popiolem tu jesz,cze węgiel życia publicznego, co mnie pokrzepiło i ucieszylo. Najwięcej szkodliwego wplywu wywiera ksiądz Leduchowski, w którym każda żyłka jest rzymska, a nic polskiego. Duchowieństwo dawniej tak czynnei patrjotyczne, dziś całkiem uchyliło się {)d spraw publicznych, a mówią, że i ową Targowicę on wywołał. Katolik zeń dobry, ale nie Polak, zasługą, że ująl księży w kluby, że porządek po kości olach zaprowadza, ale w tem naganny, że odrywa kościół od ojczyzny, żc czyni rozbrat między duchownymi a świeckimi. Tem on niebezpieczniejszy, że rozumny i zręczny. Jakże tam u was z unią lubelską? Co mi ze Lwowa donoszą, mało nadziei, aby Ruś wzięła udział z Polską w tej uro. czystości, a bez tego udziału bylaby parodja unji w trzysta lat póżniej wyk{)nana. Z Prus i z Księstwa zabiera się wielu zjpchać do Lwowa. Gdybyś i Pan tam na 11 sierpnia stanąl, spotkałbyś niejednego z dawnych znajomych. \V nadziei, że się tam zobaczymy, pozdrawiam Pana serdecznie i acz nieznajomy żonie Pańskiej od siebie i dzieci pozdrowienie i ukłony przesyłam.

Dr. Karol Libel t.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1935 R.13 Nr1 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry