PRZEMARSZE W,OJSK PRZEZ POZNAŃ W LATACH 1806-1815ze Wschowy na Leszno, Śmigiel, Czempiń, Mosinę do Słupcy na Kostrzyn, Wrześnię między 11 a 27 sierpnia 1814 r.

Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1932 R.10 Nr1

Czas czytania: ok. 2 min.

2 bataljony gwardji rosyjskiej pieszej w nieznanej liczbie maszerowały z Poznania do Słupcy na Kostrzyn, Wrześnię między 21 a 28 sierpnia 1814 r. Oddział wojsk polskich w sile 446 ludzi i 46 koni maszerował przez Poznań z Kargowy na Wolsztyn, Grodzisk, Stęszew do Kleczewa na Słupcę między 13 a 25 września 1814. Dwa bataljony piechoty rosyjskiej i kompanja lekkiej art ylerji w sile 1530 ludzi i 200 koni maszerowały przez Poznań z Międzyrzecza na Zbąszyń, Pniewy do Kleczewa na Słupcę w październiku 1814 r. Korpus gen. Tołstoja w sile 10.000 ludzi i 1000 koni maszerował przez Poznań z Wronek na Szamotuły do Kleczewa na Kostrzyn, Wrześnię, Słupcę między 2 a 14 grudnia 1814 r.

X. IGNACY WARMIŃSKI.

(Ciąg dalszy) II.

Seminarjum poznańskie, jeżeli chodzi bardziej o rzecz niż o nazwę, istniało jeszcze przed Soborem trydenckim. Szkoła katedralna poznańska nie zdołała bowiem nakoniec sprostać zadaniu wychowywania kapłanów. Z szczególniejszą jasnością wykazało się to za czasów humanizmu, kiedy wykształcenie ogólne w Polsce stanęło na dość wysokim poziomie. Stąd r. 1520 biskup Jan Lubrański założył akademję na to przedewszystkiem, aby dostarczała diecezji wykształconego i pobożnego duchowieństwa. Akademja ta łączyła w sobie gimnazjum (studium particulare) i fakultet teologiczny. Pierwszym profesorem był kanonik Bederman. Wykłady teologiczne stały początkowo dość wysoko; dał się jednak we znaki szkole brak funduszów. Kiedy zaś r. 1563 Sobór trydencki rozporządził, aby zakładać seminarja, biskup Konarski na synodzie prowincjonalnym r. 1564 postanowił, żeby duchowieństwo świeckie i zakonne zasilało fundusze akademji. Pomimo to Lubranscianum upadało widocznie. W przeciwstawieniu do niego rozwijało się szybko założone r. 1572 również przez biskupa kolegjum jezuickie. Wobec tego następca Konarskiego, biskup Łukasz Kościelecki, oddał alumnów pod opiekę Jezuitów. Ale współzawodnictwo Akademji Krakowskiej z Jezuitami, będącej opiekunką akademji poznańskiej, doprowadziło do reorganizacji szkoły Lubrańskich w r. 1612. Wtedy to r. 1613 kapituła sprowadziła znowu kleryków do katedry. Uczęszczali, zdaje się, na wykłady do akademji Lubrańskich, mieli jednak własnego kierownika. Taki stan rzeczy przetrwał aż do r. 1676. Ale gdy się wykazały rozmaite niedogodności, gdy mianowicie

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Kronika Miasta Poznania: kwartalnik poświęcony sprawom kulturalnym stoł. m. Poznania: organ Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania 1932 R.10 Nr1 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry