GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.03.02 Nr18
Czas czytania: ok. 16 min.POZNANSKIEGO
Nro. i8.
w Sobotę dnia 2. Marca 1816.
Z Warszawy dnia 24. Lutego, W imieniu Nayiaśnieyszego Alexandra l.
Cesarza wszech Rossyi, Króla Polskiego etc. etc etc.
Namiestnik Królewski w Radzie Stanu.
Przychylaiac się do przełożenia Kommisfyi rządowey przychodów i skarbu, postanowiliśmy i stanowimy: Pobierana dotąd opłata do skarbu dziesięć procentowa, tak nazwana JttS Gabellae, od maiątków z kraiu wyprowadzanych stosownie do . IV. i V I. traktatów Wiedeńskich iv dniu a 1. Kwietnia ( 3. Maja) i8i5- roku zawartych: wstrzymuie się przez czas powyiszemi <;mi oznaczony, to iest do lat sześciu.
Dopełnienie ninieyszego postanowienia Kommissyora rządowym sprawiedliwości, epraw wewnętrznych, prż*ychodów i skarbu, w czem do łtórey naleiyć będzie, polecamy.
Działo się w Warszawie na posiedzeniu administracyinem, dnia 10. miesiąca Lutego igi6 roku.
(podp.) Zaiączek.
(Następują inne podpisy.)
Do Redakcyi Gazety Korrespondent» Warszawskiego i Zagranicznego.
(Ukończenie. ) W artykule dziesiątym rozwiązuie zapytanie, kiedy brać się do sczepieniaj autor odpowia« da na to, aby przy sczepieniu z potrzeby, to iest: gdy gromada iuź zarażona, brać się do tego iak nayrycliley, to iest: w pierwszych początkach zarażenia, kiedy zwykle kilka tylko owiec ospy dostaie. Pilni owczarze wnet poznać to mogą po chromaniu owiec, kiedy ich nogi nie są skaliczone , a zaraza w sąsiedztwie. Tu autor doradza pociągnąć do odpowiedziałności owczarzy, taiących z niepotrzebnego wstydu początkową zarazę, i usiłuiącyeh i% wyleczyć czczemi swtmi sekretami.
Do «czepienia z ostrożności nie radzi wprzód brać się autor, aż zaraza w sąsiedztwie, i tey uchronić się trudno. Lecz twierdzi autor, ze gdyby Policya w kraiu była surowa, co do zupełnego zaniknięcia mieysG zaospionycii i nawet podeyrzanych o ospie zludiuii, świńmi, psami i drobiem, które roznoszą zarazę, wtedy i eczepienie dla ostrożności, niebyłoby potrzebnem. Dla sezepienia z ostrożności, czy z potrzeby, niemasz poi y roku, zawisło to od okoliczności i grożącego niebezpieczeństwa. Zimno przecież zawsze mniey dla owcy w ospie szkodliwe, iak upał. W artykule h dyn as tym opisany' iest obieg choroby sczepioney ospy, i obeyście z owcami . .
eczepIOnerOl. Po zasczepieniu ospy, naypóźniey dnia 6go owce srzepione trzeba tewidov.ae. Jeżeh u ttórey ranka niezaogniona, albo nie nabrzrnia; la, znać, że ospa nieprzyięła się; zaraz ią odłączyć, i spiesznie zasczcptć. Jeżeli drugie eczepienie nieprzyimie się, owca niema skłonności do ospy. » Scżepiona ospa często dopiero aż ósmego dnia wysypać się poczyna, nekiody i weześniey. Zdarzaj się przepadki, że tegoż dnia, kiedy eczepienie, owce krost dostaią. We dwa tygodnie usychają. Po trzech, a naydaley czterech tygodniach, zaraza ze sczepienia kończy się. Naturalna trwa czasem sześć miesięcy w gromadzie. W ciągu ospy sczepioney, zwłascza wychodowaną ospę, owce naymnieAszey nie doznaią w zdrowiu odmiany; czasem tylko znaeznieysza infiamacya. ranki zrządza gorączkę. Gdyby wrzód utworzył się w mityscu scze pienia, przeciąć go należy. W dwunastym artykule mówi autor cyjnych urządzeniach, ściągaiących przecięcia wszt1kk-y koinmunikacyi i z zarażonemi owczarniami. Spodziewam się, ze t< n opis wystarczy do obiaśnienia rzeczy, i Wskazania włascicif-tom gromad, iak ie maią raiować w potrztbie.. Niebaw'nie obszt-rnieysze pismo drukiem ogłoszone, doniesie o wszystkich sczegółach ważnego tego odkrycia, które między nayużytecznieysze dla gospodarstwa wieyskiego policzyć można. Dan w Lumuey dnia 13. Lutego 1816.
Trebicki, Rolnik i Członek Towarzystwa Królewskiego Rolniczego.
opoli - się do handlu,
Z Petersburga anta 22. Stycznia.
Ze względu na zasługi Sekretarza Stanu, rzeczywistego Radzcy Stanu, Hr. Capo d1stria, okazane w czasie układów o pokoy w Paryżu, nay miłości wiey mianowany został Radzcą taynym, z zostawieniem przy obowiązkach dotąd sprawowanych. Przeszłego czwartku, dnia 20. t. m. u N.
Cesarzowey J eymości, Maryla był witlki bal z WIeczerzą. Znaiomy z pięknycle u siebie zakładów chemicznych, kupiec Petersburgski i Moskiewski, fabrykant Pretr, niedawao w okolieach Moskwy, w pustyni Dochtorowa zwaney, założył fabrykę sztucznego hałun u, którego próby, podane JW. Ministrowi spraw wewnętrznych, po doświadczeniach z polecenia Ministra, przez akademiią nauk uczynionych, uznane zostały za wyborne i w niczem nieustępuiące "hałunowi Angielskiemu I Szwedzkiemu.
W Kostromie, dnia 7. t. m., zeszła z tego świata, Dama_ ordnowa, małżonka Generała piechoty, Gubernatora woiennego Chersońskiego, iłrabitgo Langeron.
Okręt Suworow, wyszedł z Kronsztadu dnia 8- Października 1 g 1 3; opłynąwszy naokoło całą sJfrykg i k.Yf, przybył sczęśliwie do wyspy Baranów) dnia 17. Listopada 1814; ładunek w zupełney przywiózł całości, i cała osada znaydnie się w dobrym stanie. Płynąc z nowey Hollandyiy na Oceanie południowym, odkrył ten okręt, dnia 27. Września 1814. pięć wysp nowych, dotąd nieznanych. Leżą one pod 13. stopniem 10. min. szef. połudn, a 163. s1. 28. min.
dług. zach. licząc od południka Grenwich. N aczelnik okrętu, Porucznik JAazarew, Z innymi Oficerami, wyspy te zwiedziwszy, postrzegli, iż, chociaż wyspy są teraz bezludne, mogą iednakźe posłużyć za punkt bezpieczeństwa dla żegiuiących , gdyż dla płaskości swey, ledwie O 1 7. wiorst postrzedz się bezpieczne, lioeną ua nich drzewa kokosowe i rożne krzewy; mnóstwo także morskiego i innego ptasiwa, w wodzie zaś mnóstwo raków. Pan fAazarew nazwał ie-Suworowskiemi, a tak chlekie te' wyspy staną się pomnikiem stawy Ruskiego bobafyra. Br.yg FiphiudyA, powiózł przemyślników z wyspy At c hi na wyspę. Baranów.
Z W'iednia dnia 14. Lutego.
Na urotzystem nabożeństwie, które z powodu rocznicy urodzin N. Cesarza i Króla, odprawiło się w dniu 1 2tym b. m. w kościele metropolitalnym 5. Stefana, znaydowała się N ayiaśnieysza Cesarska rodzina, dwór i władze tak cywilr.e iako i woyskewe. we Wszystkich teatrach śpiewano: Boże ZachoKay Cesarza, z widocznem rozrzewnieniem.
Biią iuź nową konwencyjną monetę, któya złoty ryński ua jo i 15 kraycarów dzielić będzie. Podług doniesień z północnego Tyroluy w tamtejszych górach tak wielkie śniegi spadły, że wielkie górne iaetrzębie przyeiśnione gł o de U{p r z ucaią się, w czasie polowania na psy i zaiące. i unoszą ie w góry. N. Cesarz dozwolił Izraelitom w Brodach, w Galicyi, założyć szkołę główną, ich własnym nakładem, w którey moralności, Niemieckiego ięzyka, rachunków kupieckich, wexlowych, prawa wexlowego, buchalteryi, dawane będą nauki. Mówią powszechnie w wszystkich towarzystwach, że układy z Bawaryą, ukończone zostały, i że Królewicz następca tronu powiózł do Medyolanu układ z Generałem Vncqiiant zawarty, mocą którego Buwarya nstępuie A us try i Salcburg z powiatem i lnviertel, a będj.ie wynagrodzona z kraiu Uadtńskiego, który nawzaiem nad górnym Renem, wynagrodzony zostanie. W tych drliach odbył się chrzest Izraelity Samuela Rise h t ttraz Franciszkiem Rft sęk
naz-vanego, lego lony i troyga dZIeci", w tościele Xięży Piiarów, w obecności wielkiego zgromadzenia prawowiernych. Do chrztu trzymali: młody Xiążę Esterhazy i Hrabia Ferdynand Palfy (obadway niezmiernie bjogaci ).
Od Menu dnia 21. Lutego.
Królewska brygada Generała Habermann, powróciła z Francyi i stanęła w Norymberdze. Król podziękował miastu Bamberg w osobnem piśmie gabinetowem za wynurzenie ie 4 ; go przywiązania i wierności. Królewicz Następca tronu powrócił do Monachium z Medyolanu, gdzie przyiaciel-' skiego ze wszech miar doznał przyięcia. Donoszą z Line: że stojący tam korpus Generała Blanchi czeka tylko na rozkaz, ażeby osadził ustąpione od Bawaryi kraie, co dnia 15. nastąpić miało, czyli zaś iatotrlie nastąpiło, nie słychać iescze; natomiast w Salcburgu ogłoszono wydane w dniu 6. b. ra. prsmo Kiolewskie, wyrażaiące eczegól-ne Króla zadowoluienie z powodu nadesłanych ze wszystkich części cyrkułu oświadczeń wierności i przywiązania. Stany Weimarskie zwołane zostały na[ dzień 15. Kwietnia koncern ułożenia proiektut do Konstytucyi, lecz W. Xiążę zastrzegŁ sobie prawo odroczenia lub rozpusczeni» zgromadzenia stanów. Dnia 15. rozpoczęły się znowu w Kassei posiedzenia stanów kraiowych, od roku -« szłego odroczone. Królewicz Wirtembergski zamyślał wyjechać z swą małżonką dnia 1 2. Lutego z Pe* tersburga, i stanąć ku końcowi Marca W Frank/orcie i Stutgardzie.
Kommissya, maiąca. sobie poruczouO zgłębianie losu urzędników byłego W. Xie,stwa Praokfortskitgo, rozpoczęła swe urzę« Dawanie. bkłaua si<1 z następujący«!* ogófe;.
Vfterstedt ze strony Pruss, Pana ze strony Ba wary i, Pana Riese ze Hessyi i Panów Bachmann i lhre ze Frankfortu.
Od dolnego Renu dnia /r. Lutego.
Budget Królestwa Niderlandzkiego na rok j g i 6. ustanowiony został na gl. milliony złotyc! - Z tych na dom Królewski przeznaczone są 2,600000, na wydział woienny 29 1 millionów, na kościół katolicki 1,600000 Złotych.
Przybyli znowu z Francji do Bruxelli: Savornin, Alquier, Legris, JI7 0«, jHoche, Ramel, niegdyś Minister skarbu, i Maragon, sami Królobóycy. Merlin de Douay udair się z Bruxelli do Ameryki. Od górnego Renu dnia ig. Lutego.
W okolicach Laułery wygiądaią z niecierpliwością spiesznego uregulowania granicy przez Kommi5sarzów sprzymierzeńczych i Prancuzkieh. Obydwie strony rosczą pretensyą do Neuburg pod La u terb urg. Obwód tysiąca sążni, maiący pozostać przy Francyi z lewey strony Lautery za ffAeissen b urg, nie ieet iescze fozniierzony. T akie w górach zachodzi iescze Jtwestya o granIcę. Ze Stokholmu d. 1. Lutego.
Dziennik A Ira a en a zawiera w sobie artykuł następuiącey osnowy: Pisma zagraniczne, a między innemi G a z e t a P o - w s z e c h n a , udzielaią swym czytelnikom nowin ze Szwecyi, o których my tu niewierny, a które z wteiu względów zasługują bydź podanemi do wiadomości narodu. Mówią nietyiko o buntowniczych poruszeniach, ale też o otruciu, zamordowaniu Następcy tronu i t. p. Chcieć zbiiać ten artykuł, którego proste przedrukowanie dostatecznem lest do oburzenia całego narodu Szwedzkiego, byłoby to narazić prawa i nas samych; byłoby to skrzywdzić szanownego Xiecia, który
Barona Mulzer strony stronynas zna i wie, ie takowe nowiny, pe A chodzące od osób zazdrosczących Szwecyi spokoyności, sławy isczęścia, i gorszących się z tego, iż nieznamy krwawych ofiar za popełnione zbrodiiie - służą tylko do tera dzielnieyszego spoienia węzła, który nas Z nim łączy, i ieżeii można, do pomnożenia świętości przysiąg, które naród Królowi i porządkowi sukcessyi wykonsł." Dnia a6. Stycznia, iako w dzień urodzin Jego Królewjczowskiey Mci, Następcy tronu, kazał Król J mć uraczyć ubóstwo w tuteyezych szpitalach i innych miłosiernych instytutach. Wieczorem oświecone były budynki ostatnich kosztem Króla J mci. Dnia 28- mianował N. Król Barona Iflgersleben, Królewsko - Pruskiego Ministra stanu i Naczelnego Prezesa w Szczecinie, Komandorem orderu gwiazdy polarney.
Z Paryża dnia 16. Lutego.
Dnia 13. złożyli uszanowanie Królowi l rodzinie Królewskiey zagraniczni Posłowie, pomiędzy którymi znaydo.wał się Xiążę Wellington. Dfiia 14, był Król z rouzina, na teatrze komiczney opery, A "frzybyciu i oddaleniu się iego towarzyszyły huczne wiwaty. - Tegoż dnia przyimował Król Deputowanych Departamentu Korsyki, i na ich mowę, w nader łaskawych wyrazach odpowiedziała Urządzony bydź ma niezwłocznie korpus Kadetów dla gwardyi Królewskiey, do którego przyjmowani bydź tylko maią eynowie rodziców, znanych z przywiązania do Króla. Po dwóch latach służby w tym korpusie, wchodzić będą kadeci w stopniu Podoficerów do gwardyi Królewskiey, lub w stopniu PoTuczników do woysk Królewskich.
Codziennie pTzybywaią oddziały starych iołnierzy l ochotników do gwardyi, która, spodziewać się należy, iż na przyszłym popieie liczyć będzie 15,000 ludzi wszelkiey broni« - €45 brańców wojennych, powra. caIJ,cycb. 5l Anglii, stanęli w Moriaix. zostawać pod opieka Xiecia Angouleme> został zamknięty. Na dosta wit nie Generała Lefebvre e Desttouettes wyznaczono w Strasburgu 10,000 franków nagrody. Z naszymi wędrownikami wychodzi także mnóstwo pieniędzy na wędrówkę. Bankierowie tuteysi otworzyli <<1tktorj m z nich wielJci kredyt w obcych kraiath. bohlt ma posiadać t a, a M assena 14. millionow. Deputowani Korsyki zapewniali - Króla, jz zrzucili teraz z siebie jarzmo niewoli. Z liattyi ruguią wszystkich stronników Murata.
Żona Pana Roberta Wilson, tern bardziey aasługuie na politowanie, gdy nit. tylko nic na oczy nie widzi, lecz przed nieiakim czasem miała niesczęście utracić, pod czas zagonienia przewozowego statku z Ostendy, <<iostrę swoię, Mistriss Carleton.
Między widowiskami, teatr gimnastyczny Indyiskich iuglarzy (J ongleurs) licznie iest odwiedzany. Niebezpieczne sztuki iakich dokazują, przechodzą wszelkisposób opisania. Europeyscy kuglarze są tylko -dziećmi względem nich. Moina ich widzić wsadzaiących sobie e W gardło długie ielazo, lub miecz, który wyciągaią krwią zbroczony nieuszkodziwszy esię bynaymuiey. (Ze te miecze wydrążone l krwią napełnione bydź muszą, niezdaie się podlpgać wątpliwości; lecz gdzie się w ten czas os'rze chowa, gdy ie sądzimy bydź W gardle kuglarza, iest rzeczą niepoiętą. ) Gdy Alexy Magloire za rabunek połączony z zamiarem morderstwa, 3Ta śmierć skazany, w tych dniach na mieysce stracenia wyprowadzony został, wyszedł na Tusztowanie z naywiększą śmiałością, obrócił się tyłem do Xiedza, a gdy go przywiązywano, żegnał się z widzami: Adieu la societe! i nalegał na oprawców, aby się śpieszyli.
5g
Panna Destilleres, równie piękna lak b«gata, ofiarowała na potrzeby kram 1 oO,ooe franków z swego maiątku, a prócz tego przysłała dla ubogich 25,000 franków. Podług doniesień z Lugdunu w dniu 29.
Stycznia o 6tey godzinie z południa, ogromna massa kamienna oderwawszy się od skały zwaney Pierre Scisse, całkiem zasypał* gościniec Paryzki. Zostaią tam w wieikiey ubawie powtórnego podobnego zdarzenia; przy urwaniu się góry', nie zaszło iadne niesczęście. Słychać, ie były lekarz woyslca Bonapartego, Marie de St. Ursin, bawiący w Petersburgu, został za nierostropne politycznych zdań wyiawianie, na Syberyą odesłany. 2 Włoch dnia 12. Lutego.
Głoszą, iż rodzina Burbonów zamyśla powrócić Z Rzymu i Włoch do Hiszpanii. Król Ferdynand pragnie z utęsknieniem wie dzieć znowu swego Królewskiego oyca Karola W Xiąię Regent Angiels&i iyczy, aieby Papiei dwóch Irlandz-kich Biskupów wyniósł oa godność Kardynałów. Upewniała, iż Anglicy chcą zatrzymać port Spezzia w Genueńskim, i obrócić go w. port woyskowy. Rekwirowali oni 700 robotników do pracowania z pionierami około wafowni. Król Sardyński wynagradza te Anglikom, co wyłożyli na warownie Oenui.
e - Podrói Cesarza do Fhrencyi ustanowio: na iest na 20. t. m. Uyciec Święty rozkazał na nowo Duchownym, aby nitbywali na teatrach, koncertach i innych zgromadzeniach publicznych, i nienosili obciętych włosów, łub okrągłych kapeluszów. Zakonnicy maią chodzić w habitach, a świeccy w czarnych sukniach. Z Lizbony dnia 2. Lutego.
Wczorayszey nocj przestraszyło nas nagle trzęsienie ziemi. J u i z wieczora mieli a w pobliżu rzeki czuć było można wyziewy eiarki i węgli kamiennych. Pierwsze wstrząśnienie nastąpiło o północy, a lubo nie zbyt mocne, dostatecznym przecież było do przebudzuiia mieszkańców z pierwszego snu; zdawało się przytem, iak gdyby łóżko uniesio nem było-do góry i lekuteńko spusczonero na doł. O godzinie J. runęłatężey ziemia. Meble w pokoiarh i wszystko, co na Ścianach wisiało, zaczęło się poruszać, dzwonhl u drzwi dzwonić, belki trzeszczyć, i to niewymowną przeraziło wszystkich trwogą, Nagle powstała* wrzawa po wszystkich domach; krzyk tęskliwy niewiast i dzieci, bie> ganię z iednego mieysca na drugie, północ tę okropną czyniły. Mieszkańcy domów zaczęii się schodzić, wielu na pół ubrani powylatywali z domów, szukaiąc spokoynego miey* sca wśród żałosnego wołania: "Politowanie! Politowanie!" To wstrząśnienie ziemi niebjło wprawdzie tak mocne, iak w roku 38 07, a nieporównanie słabsze od wielkiego trzęsienia, którego Lizbona w roku »755 jdoznała, trwało iednak dobrze przez minutę - dosyć długo, kiedy w takim strachu Jkaźda sekunda staie się godziną, pomnażaiąc obawę coraz większego niesczęścia. Gdy ta ekropna chwila minęła, uspokoiło się zr.o«u wszystko i przestraszeni powrócili do spoczynku, gdy może o wpół do 7mey ranxiey ucziućsię dało trzecie wzruszenie, ktome lubo tak było gwałtowne iak poprzedzaiące, nie trwało iednak tak długo. Niebyło żadnego niesczęśliwego przypadku, tjlko się »iektóre mury rozpadły i w witlu domach Sufity poodpadały.
Przybyły do Lizbony pakiebot, L o r d H o b a r t, przywiózł wiadomości z Brazylii, starczące do dnra ajgo Grudnia. Xiąźę JŁtgeńt Portugalski wynosi lirazjliq. na Królestwo, nadaiąe mu wszelkie dostoyności i l>r«Pgaty_wy, iafcte» gaswista IIl,o wypł£walą. Portugalia, obydwie' AlgarwU i Brazylia składać maią razem itduo Króle»two pod nazwiskiem"; Połączone Królestwo Portugalii A Brazylii i obydwóch AlgarwU, a Xiąj.ę Regent odmienia stosownie do te,go swoy tytuł, Ten nowo przyięty tjtut odeymuie prawie wszelką wątpliwość, ii Rio Janeiro będzie, ustawiczną rezydencyA dworu. Jest mniemanie, że dla nadania południowym granicom więcey mocy, woyska Portugalskie niezwłocznie osadzą Montevideo i cały wschodni brzeg rzeki la Phlta. Lzy to wszystko dzieie się z wiedza rządu Hiszpańskiego, nikomu nie wiadomo» Tymczasem Generał figodet i Xiadz QivtllOy przysłani do Rio Janeiro w celu skoiarzeui» związków małżeńskich, ciągle tam bawią-, i bardzo są poważani od Xieznitzki huroliny,
Rozrnaite wiadorności'Fouchł, -będąc na pożegnaniu, otrzymał od Króla kosztowną brylantami sadzoną tabakierę. Donoszą z Londynu, iż podług listów z wyspy S. Heleny, Pani Bertrand oświadczyła iuź chęć powrócenia do Emopy, i £3 Bonaparte ie wiele i bardzo tyie.
Dzienniki Paryzkie kazały Panu KotzebilS umrzeć w Królewcu, gdzie ou bawi i wdoLrem zostaie zdrowiu,
Doświadczenie Z Oleiem.
Jednych, przepisy religiyne nakazuiące posty; innych, niedostatek i z niego, idąca niemożność nabycia innych tłustośei; znaglam do używania wiedzeniu ołeiow. Aby w, ę c używaiącym z któregokolwiek bą.dź powodu, tego gatunku zaprawy potraw, dadź sposobność zrobienia go zdrowszym, sinavcznieyszym i ile bydż może znośnieyszym; sądzę bydź godnym publiczney wiadomości, następuiący uyiątek z częśei pierwszty maga« zynu Warszawskiego b roku i ThI' "i sam prze r subit ! przez innych, iakby tak "obfirj produH, iakim iest n"z oley, czy, o * II b «y» , p , k . . y , u c z y n i / ' p r z y i e - "mnIeyszym, zdrowszym, a przeto zwyczay.
"meyszym do stołów. J eden z naszych Pa"now oznajmił mi, iź pare garcy oleiu, ka"zał był wlaćdoalembika, nakraiać do nie"go cokolwiek marchwi, selerów, cebuli, "pietruszki, i zalepiwszy, przepalać iak go"rzałkę. Odeszło z niego cokolwiek wody "TT 1 " * " " "bardzo smurdzacey, zaś oley powstały 'O A O fi fi III; )l( , d J "w niemb iku b y tak d o bry, i i g o nikt w p o - duszu r ft « U " C y l " e g o )l( A III" f e S t "trawach poznać niemógł. mo*sk.ey pod Nreiu ,34 syruoAnv A f h "Sposób ten ile kosztownieyszy, niemóął- S L A «».y«*Q1A» SI?I'w dzierż"" "by służyć, tylko dla bogatszych; ptoi dm- m a "J?-D f ***.NQ* r, b, »«yn-e lf , "gi równie pewny, doświadczony, łatwy i A h fl B A A A % e A fi' C 3 b ! "mekosziowny: 19, teraźnieyazego III l * f [e™ "d Q 4- }T.. "Wziąwszy oleiu Jakiegokolwiek, trzeba dzl£i1ir. przed południem na ratuszu w i A "go w tyglu dobrze przysmażyć, a potem 5Ei"i"i"*i"i" "O C,,80 źY,,*CyCh «obie te» "zamiast wod" octem tęgim wyprać, Poznań S\ Marca III 6 "czyli skrapiac dopóty, dopóki meprzestanie Je»» Król M i IV "czynić zwyczaynego hałasu. Od tego octu s "traci oley wszelką, gorycz i zapach przeci"wny, a staie gil 'do ie,*n b*dAdjJuvviAaoMiENiE.
.. .. «AuaEAumarł w głdwnym lazarecie w A'olona J d £ dnia m Kwietnia 1815., * Jan Andrzey Walter rodem "t o b y , hl * a X n pod A b » W 5 S S nad O r l ą, zoscałący przez lat 2. iakó gefreyter w 4tey kompanii 3go batalionu 32go pułku linio wego piechoty, u £ ar ł * P r o W y I i" a C ? f i S J ce w IVezlu dnta 17. Lbtopada 1815. Ponieważ podane nveys<;a urodzenia 1 familie zmarłych nie są wiadome przeto w/ywaią sie ostatnie, ażeby si? do Urzędu Radczo-Ziemiańskiego swego Powiatu zgłosiły. b Poznań dnia ,6. Lutego 1816.
*« - £«b£ 1««.«,..
271 mdeyść O B W IE S C 7 f V T W W skutek pcscanow e II M U " · P ł O d ó w Z A II f a 4 b n A S Z " " T S * l A T O d d TM l _ A A Z i i" A III e 51 A o A Z 2 0r y M < wyph-' wwnia 2 d WaS & i Ę d o n a s z e S o o b A _ pubiiczney A j Ę S Ł 1 IIIIIIey"« - ™ d O · Poznań dnia 9., Lutego rSi6.
JLróhwsko-Pruska Regmcya.
v Ćolomb.
A2Ulonum
J? I O L o ICY
* o
5IT{ ten It EJI 3JlpA''='3 IIIeIIB? 1 guaran« la plus parfaite r e L m sAiSAASncArefA S NiO i66 _**
MeDoctrug TT . l k 1 ., 7 "W"3 W P "* a I a u n o o I ,,, » t d .. f ' ' l o III,*C ter3z be* ru nIenIa « . , . zaI I NQ V * NQ A . A A A ? " n « « b . f JI w, e i l k o < lorze. B.n; II r ' "'»» trzebne UlJI ? E*Pedycya Gazet udzieli p o . - "f" w z g, J\ S l ! ! L i ! L J 2 f O J\ " » " d, m i f c B i e . p . I D o " tf A "" e _ Havana C. g a r u V' 7 m A u b £ 7 b" n, d l o:rryT<»* W komis un «tukami SyAi(ff,łj w Por"JIIII;"n... · P d E S d i ' L k i" ° A Y J * A »* Szanowney m f i c f afII!Kacbb bIe " 1" W bI Apodłogi, na now? »odę zrobionemi, i nareszcie biaieini i szaremi kudzbaykami, p ęknymi sziakami i mucami .w różnych gatunkach; wszystkie nie są t y k o do każdego czasu gotowe, lecz teź i podług woli każdego zrobione bydź mogę i przyrzeka umiarkowaną cenę. Poznan dnia i. Marca i3ió.
H. IVa lis te in , Ę Fabiykant sukna i de rów, mieszkjiący naChwaliszewiepod N rem 10. O BWTŁ" S" ĆZENIE! Przynależący do pozostałości zmarłych w tyra tu Powiecie i w mieście Starym Trzcielu Maryanny 2 Pehclu.noiv i Jana IVoyaecha małżonków Kunz, a w Starym Trzcielu przy rzece O b r z e sytuo» wany, liczbą 40 oznaczony, plac pusty, właściwie pogorzelisko na 70 Tal. otaxowane, bydź ma na żądanie opieki pozostałego po tychże malZenkach Kunz iedynaka syna Jana Uogumiła Kuhz, mianowicie opiekana i tegoż małoletniego własnego siryia Bogusława Hunz rybaka, tudzież opiekuna przydanego Jtranciszha Murchkl rzeźnika, obc-yga miesczan, w Starym Trzcielu zamieszkałych, w skutek potwierdzoney pod dniem 3 O. Sierpnia ł. r. ze strony Prześwietnego Trybunału Cywilnego w Poznaniu obrady farotliyney z dnia 30. Lutego z. r. publicznie wiecey daiąeemu sprzedanym. Podpisany i do dzieła tego upoważniony N otaryusz publiczny, wyznaczył do licytacyi i do przygotowującego przysądzenia termin na dzień 56. Marca b. r. przed południem o godzinie jctey wmieście Starym Trzcielu; o czem ninieyszem wiadomo sie czyni, z tern dodaniem, że każdy eo kupna ochotę maiący, o warunkach do tey sprzedaży w pomieszkaniu i w kanceliaryi moiey tu w Kargowie i na ulicy Kościelney poa N rm 23 syiuowaney, zawsze uwiadomionym bydż może. Kargowa dnia 12. Lutego i3>6.
L u d . Kojen, N otaryusz Powiatu Babimostskiego.
Sprzed a i n i K 2 U c h u m o ś c i.
Stosownie do wniosku Wierzycieli upadłości · Jryderyba Wossidło, Aptekarza, 1 wydaney przez Kommissarza tey upadłości ru; dniu 6cylO Lutego r, b. decyzyi, roaią bydż wszelkie nieruchomości, do tey massy należące, drogą subhastacyi za złożeniem ceny kopna w gotowiznie, sprzedanemu Końcem wiec przygotowawczego przysądzenia, «ostały termina, iako to: j) Domu o trzech piętrach, tu w rynka pod Krem 41 sytuowanego, wraz z ty lnem zabudowaniem, przez Biegłych na 995T Talarów 18 dgr. otaxowanego, na dzień I. Kwietnia r. b. zrana o godzime lotey ; a) nieruchomości na przedmieściu S. Roch» pod N rem 1, 2, 3, położonych, z przyległym sadem, na 8191 Tal. 16 dgr. prre* urzędową taxe ocenionych, na dzień igi Kwietnia r, b. również zrana o 10. godzinie,.
3) niedokończonego iescze domu pod N u r a 150 na Zydowskiey ulicy tu w Fozjiaiiiu (który przedtem Staroz. Wresthner posiadał) na 2730 Tal. oszacewanego, na dzień 3ci Kwietnia b, r. także zrana o godzin e lotey, w sah audyencyonalney tuttyszego Trybunału Handlowego przed Prezesem tegoż Trybunału, JW. Lewińskim, iako Konimissarzem tey upadłości, wyznaczonemu Ochotę maiący kupna, mogą o dalszych kondycyacb od niźey wyrażonych Syndyków powziąć wiadomość. Termina stanowczego przy* sądzenia tędą z osobna oznaymionemi. P o z nań dnia 1. Marca 1816 r.
Biedermann, Helling, Adwr kat p . T. D. P. Kupiec tuteyszyv Do pizedania. Dom na Chwahszewie w Poznaniu pod Nrem 14., w dni u 4. Marca r. b. przez licytacyą przed W. DobielińMm, N O M - ryuszem publicznym, sprzedanym będzie, lak« w terminie zawitym. - O warunkach tamże dowiedzieć się będzie można. Poznań dnia 13. Lutego 1816.
Do zadzierzawienia.
Majętność Liszkowo, w Departamencie Bydgoskim sytuowana, pół mili od Lobszenicy odległa, WWnych Hrabiów Brandenburg dziedziczna, w terminie dnia dwudziestego trzeciego Kwietnia r. b. 1816. od godziny iotey zrana na granice tychże dóbr odbyć się u.aiącym, sposobem licytacyi na lat dziesięć w dzierżawę ma bydź wypusczoną. - Opis stanu dóbr i warunki licytacyi czytać można u Patrona Weijskder w Poznaniu,. u JPana Schultz, Oberamtmana w Pyritzu; 1 u JPana Mutzel, Ekonoma w Liszkowie, który to ) P. Mutzel wszystkim dóbr tych poznania ochotę maiącym, na gruncie wszelkie poda wiadomości.
«i. l
Średnie ceny zboia iv Wrocławiu od dnia 24. Lutego w nominalney monecie: Pszenica 4 talio 29 troiak. Zyto 3 talio 23 troi.
Jęczmień 2 talio 25 trei. Owies 2 talio 8 troiakow.
.Km .. ." III 1
Dodatek.
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.03.02 Nr18 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.