Gazety

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.04.03 Nr27

Czas czytania: ok. 9 min.

Wielkiego

Nro.

OB WIESCZENIE.

Dziedzic dóbr Jaktorowa, w Powiecie PiLkim, Departamencie Bydgoskim, korzystał, A Z sprzyraiącey użytecznym przedsięwzięciom pory odzyskanego sczęśliwie pokoiu, umyślił wdogodnćm mieyscu po nad spławną rzekę Notecią założyć ira 100 do 120 familii posadę dla mtastecznych procederów przeznaczona. Pierwszy krok iuź do tego uczyniony. Place budynkowe, ogrody, łąki i pastwiska iuź są przez Królewskiego przysięgłego Geometrę rozmierzone, Wytknięte i numetami oznaczone. Interwenci, którjy się mi tym Kuncem dawn'ey zgłaszali, niemniey fabrykanci sukna ,i professyoniści wszelkiego gatunku, kraiowcy bądź cudzoziemcy, życzą, y sobie nabyć prawem własności takowych posiadeł, ud<wać się odtAd zechcą da JPana (>MII»e, Nadleśniczego w Jaktorowie, który im wskaże warunki, pod którerni się o nie Z dziedzicem ułożyć mngą. Jaktorowo dnia 21. Mirca 1816.

IX o m i ni u m.

Doniesienie. TakFrancuzkich złupanevsłomy, iako też Wło:-kich okrągłych 1 pizyporządzonych 2 ryźowey słomy kapeluszy, meniniey denkow poiedyńcjych, co wszystko po obu stronach wygładzone, i dobrocią wszystkie dawnieysze przewyższa, mamy iuź na tę wiosnę znacjny zapas we wszystkich numerach i welfcośc od 2 do 36 tal" którym zalecamy się Szano 'iiey Publiczności. Poznań dnia 2.7. Marca 1810.

J. Horn e' Freudenreich,

Doniesienie, Gatunek skrzydła, to iesr fortepian z 6ciu głosami, naturalny głos harniuniki, . faAor, furteniano lianczaiska muzyka, na sposób Widyński aktualnie robionv, iest na sprzedaż w Poznaniu na ulicy Wilhelmow.kiey pod Nrem 239. w domu wdowy iidlerouiy na pierwszem piętrze.

DO Xi e s twa

Poznańskiego

2J.

Ustrzelenie. W . S a r n o w s ki, Adwokat przy fr> bHIIa1e, iako KHrJIcr Konkursu W. Strern.hr, kazał obwieścić prrez gazety Poznańskie, >ź położony pod liczbą 15u; na Kundotfte grunt przedać, chce drogą licytacyi dnia 4. Kwietnia r. b. btemwszystk ćm Jfiii V olmer, kupiec w MiidiyrzYczu, ul kowany iest na tym gruncie iako wierzyciel zastawny z io, coo tal., 1 w tcy własności grunt ten wydzierżawił. Uyrz lem się powodowanym, oświadczyn to Jchmość Lioyrantom celni) zastrzeżenia praw JPjnu Vohneiowi, kupcowi, który przeciwko tey pizedaży Gpo*ycy$ fcduiył. P o z n a ń dnia 2 . Kwietnia 1816» Alexander K au l fuf s, Adwok. przy Trybunale.

Obwiescztnit, Uwiadomią tych, komu o [Jut wiedzieć należy, iź podprany, iako od celriieyszych bp.dkodawcy W. Franc. Kormiio- '.wlitgę następców upoważniony, dla Wierzycieli obliczenia ich pretensyi dzień IJ, a dla zrobienia dz>abw dzień 20. kwietnia b. r. w Środzie wyznaczył. w Środzie dnia 16. Marca iSir5>. Bukowski, Podsędet.

Do przedania. Uwiadomią sie Szanowną Publuznose, ii w dniu 10. b. m. jraita o godjinte lltey w mieście Murowamy Goślinie, w rynku, publicznie sprzedjwane beda: ki o * sztuk pięć 1 ciolak leden dobrego gatunku, źrebców lediuroczmch dwa" i niektóre sprzęta dom we, a to na zaspcko'enie Dominium Mmuvana Goslilia w czynszach należących SA ę ley. Ochutę robiących do kupna takowego wzywa się, z-ręczaiąc iiŁiącemu wincey, za wyliczeniem natyctii iast pieniędzy kurs w kraiu maiacych, przyąd. en\e. D i t w P o z n a n i u dnia 2 . Kwietnia 1816.

J araizmsM, K. I). P.

DoDttfdaniii. Osvdb śc roityska w mi s*.eczku Żerkowie, leżącym od granuy Pohkiey 3 2 rode od Pyzdr, składaiąca <<if z gruntu l U nego póitory huby rnmry ChełmmsJoey, 2 TaKarnIJ; Z Ktoi yeh się spruta $QŚa A ur siana naynmsey, ogrodami i z sadkiem owocowym, d<<ie stodoły, tuszarnu cz, h uvelcuch, dom mieszkalny, przy nim staynie, obory, spichlerz, oraz z studnią dostarczającą wedę, zprawem wyrabiania piwa, wódki i szytrkowartia. OtaxAwana urzędownie na 3521 tslsió», 6 dgr., \-\ dtn., iest z wolney ręki do sprzedania. Maiący ochotę nabycia tey osadłosc, do ugody przystąpić może w każdym czas e z podpisaiy m, w mieście Pyzdry zamie szkdłyro. p y z d r y d.iia 1. Kwietnia 1 S 16. " Jjusku wslii.

J -. «-. 11 i«. ........!. .......... liliHiiiwi.iJi..»*....... .i m I M - P W

Przedaz domu iv Gnieźnie.

Dom móy wielki murowany w Gnieźnie niedaleko rynku pod N rtin 33 sytuowany, wraz Z rouiowaneKii i drewnianemi zabudowaniami i «grodem - w którym cer3r znayduie się Poczta, a dawniey posiedzenia Prześwietnego Sądu POKOIII; się odbywały - umyśhłtm z wolney ręki publicznie naywięcey ofiarującemu prze dać , i zapraszam maiących chęć kupienia, ażeby się dnia 20- Kwietnia 1. h. ztana o godzinie otey na sali rzeczonego domu stawili 1 podania swe czynili. Oświadczam przy tein, iź gotów iesrem Tysiąc talarów "z prowijyą po 5 od sta zostawić na pierwszey hypotece. Poznań dnia 24. Marca igi6.

Dokior Freter, Królewski Radca Medycym;lny i Dyrektor - Instytutu sztuki poloźniczey.

Licytacya. Z mocy HII05I3rrneTa Trybunału Cywilnego I. Instancyi Depa< tan enru Poznańskiego z duła 14. Marca b. r , dom z pozestab ści po Franciszku Gnustizyhu sprzedawać będzie, do czeto termin na dzteń 17. Kwietnia b. r. w domu w Srudzie pod Nicm 5. wyznaczył; o tein Szanowna Publiczność uwiadomią. w b r o d z i e dnia 26. Marca ł S 16 . Bąkowskt, Podsedek.

Li cytacya. Podpisany uwiadomią Szanowna Publiczność, iź iako upoważnioi y prjej Trybunał Cywil+1-y I. Ii'stancyi Departamentu Poznańskiego r dnu 20. Mirca b, r., i gród z pozostałeści po Gtzeąorzu łicjlltwiczu sprzedawać będzie na terjnmie dnm lf. Kwietnia b, r. w Środzie w domu

N ro. 5." na która licytacya Szanowna Publiczność cgpriiZa. wŚrodzi- e dnia 28. Marca i8' 6. Hakowskt, Podsędek.

- -III 1 II M 1 ni igMt mtm» mm .-.«III 1lIIIJ,IIJ,IIIlIHIIMM)..(»....... mmJlmUlm/m»

Ośmnasto-letnia dzierżawa.

Wisi SiervsldW o mil dwie od Poznania, na trakcie do Buku położona, Jozefa Ntymun, Pułkownika, I. p. woysk Polskich, dziedziczna, do ktorey grunta orne ogółem biorąc wszelki rodzay zboża obficie wydalą, posiada pastwiska smuźne, leśne 1 borowe, znaczną część nowin świeżo wykarczowanych; t woln-ry ręki na lat ośmnaścia do ZA .dzierzawisnia według następuiących warunków: N a sześć epok dzieli się igsto-lemia dzierżawa, w kaźdey epoce, lat trzy trwać maiącey, niżey wyrażoną ilość summy dzierzawney i sposób płacenia iey za każde z osobna lat trzy z góry statuo wi się, to iest: za pierwsze triennium wypłaci dzarzący 27 T., za drugie-triennium 30 T., za trzecie 33 T., za czwarte 36 T., za piąte 39 T., za szóste ,42 T., zawsze na dzitfn 2). JURU 1 preenumerando z na leyścum nowey z kolei lat epoki. Właściciei od lat óściu pozbawiony sposobności zarządzania bezpośrednio tą dziedziną, zniewolonym iest ustanowioną praeninnerando 27 m. summe, przeznaczyć ledynie na poprawę rolnego gospodarstwa, na zakuoienie inwentarzy, opłatę procentów, a to za pośiedniciwem samegoź dzierżawcy, który nakłady wszelkie poniesie 1 takowe z summy dzieij awn - y potrąci. Celem zabezpieczenia Wj.śc:>ciela i zapewnienia zysko* dzierżawcy, <e wszystkie sczeAdl) nominalnie wyimcinonymi zobtaną: aj na koszta lib;ilowania (nievelliren) gruntów, końcem oznaczenia mieysca 1 przyzwoitey głębokości prync.ypalnym rowom, oraz na bicie tychże rowów, założenie pośredn eh 1 odnowienie zarosłych, a-na potrzebę podziemny h skośnych rowków A b') na zakupi nie 700 szrufc owiec uszlaehconych i 20 baranów h szpańskic», 30 krów żuławskich na Atayni trzymać winnych, 40 sztuk bydła polowego poiepsjonry-racy, 2 stadników, czyli buhuyo* I 'yroisko- Polskich, 12 wołów rob czycb, 10 świń prośnych i kiernoza z nayw.ięk*zycb gatunków; c) dwunastu klaczy rosłych fornalskich I pIęknego ogiera; d) Gdyby pierwszo-roczne żniwo i sianoźęcia reykolwiek porze roku, wówczas obrachowane deficit zakupieniem siana na koszt dziedzica zapełni się; e) Wiadom; iest prawda, źe nawoź roślinny i zwierzęcy odżywia i przywraca poprzcdnicmi źfiiwy wyczerpana ziemi rodź ynośc, iak równie udo.vudnuna w oobli-.kichAjiemjec okolicach, iz BŚycie marglu polepsza nawer nay* płounieyszy.gatunek io!i, a połączenie umiarko n'-- n wozu roślinnego i marglu, lub następco -zmienne używanie tych dobroczyn - nych do uprawy roli śród ów, zdziwi...ące snrowadzi skutki zdeln* naywiększe piaSKo'sr wyomuJiy w lodzayne przemienić niW).

Z tego względu gdy T3ru;c 1 w znaczney ilości ust na gruncie, oiiaru e Dziedzic na zatoźcaie dołów margtowyćh, przyspo JIHCT e kirów do rozwożeń a i KOlII SŁŁSCIU, potrzebny awans w dj-erzav\.e potroić. Wyniarglowańte w pierwszych trzech latach uskutecznione", zboninkuie giur.u na lat osnuliście. J) Aby uzyskać przyzwoitą ilość nawozu roślinnego tłuAte"o, nieodzowną iest rzeczą postawić bydło użytkowe nazieloney kończynie, w p ó z i e y zas esieni i zima, J z początkiem wiosny, -w.zelkie inwentarze roślinny mi korzeniami żywić, tym celem oddzt.li S1g funxlusz na K iipno nasion trawaiych,. cgmdowra i t. d ; równie też na zaloż;nie, wybrukowanie i dylowanie gaoiowych dolo w, oraz studzien do przechowywania i wytrawienia odcieków od bydła i guoiowe!:. g) Wszelkie narzędzia do obsypowania ogrodowrn, radia, extyrpatory lady i machiny do sieczki, siekania z ein :.ikó>v i t. d., usposobienia walców do tło zenia fol i marglu, zakupione z funduszu dj erzawneąo będą. A) I"ysiąc sczepow owocowego drzewa, których cześć w perwszey iesieni, a r.sjte na wioing zaradzi JI lerzawca na koszt dziedzica. /) Trzydzieści koszek psczoł jakupi dziedzic.

U>ilność Właściciela, maiąca za przedmiot zaprowadzenie p. akty cjno-wzorowego rolnego gospodarstwa z użyciem marglu i chodowaniem na stay ni inwentarzy ujytkowych, iesczlby zamiefrzoaego osiagn;c niezdołala celu, gdyby wskazane ammeiio-'acy- i nałidy, bez porrzebney teoiytzuo-pral-tycjney n ukl, uskuteczni, van bydż miały, z tego względu pragnie Właściciel

3M3uzyskać dzierżawcę, któryby wyższym «darowany światłem, mniey baczył na obecne i zakorzenione przesądy, umiał przyzwoicie ocenić OIITe dziedzia, swj własność na lat ośmnaście w obce powierzającego ręce, był oraz w stanie iako znawca sztuki roliH.-zey kierąwać prace i zawody gospodarcze z wzai' mną korzyścią i w spoiób, któryby zdołał pomyślne sprowadzić resultata. Odwieczną zgubą rolnictwa, niezłomną przeszkodą do pos'epow w tey umidętności, bl\lll; wsjfclk::b korzystnych ammeliora-yów, są be wat .enia djierjawy trzechletni: przeciwnie Z3S Oimnastolttnia dzierżawa, która dobro dzierżawcy sciśl: z interessera właściciela sp.iia, stanie się korzystną pod wsZjStktemi wzgUdy. Lecz leżeli z. wsze, to sczegointAy przy ośmnastoletnim zadzKrzawieniu nie r.aieźy spusczać Z oczu: moralności, światła, zam źnoś.i, zapału do rolnictwa, i niczćm niez IIOrpeJI-an.-y czynności dzierżącego. Podobne półaczaiaćy przymioty, zgłosić się zechcą 10 WAo Warława Rasziwsklrg@, byłego Kapitana w. P., na flrześn >ą, Słupcę do Babina ; tui, iako nowy Pełnomocnik, odbierać będzie wszelkie zgłoszenia, sam zaś Właściciel spisze kontrakt tu w Poznaniu w początkowych dniach miesiąca Czeiwca r. b. Dan w Poznaniu w Hotelu Krakowskim pod jNrem 6, dnia 2. Kwietnia łbl6. J. ŻV., I. p. w. P.

Wieś do przeitania Z wolney ręki, lub uypusczenia w dzewiAeltiniq. dzierżawę. Wieś z przyiem en» pomieszkaniem i bardzo dob.em zabudowaniem, mile drogi od Lnzna odległa, obeYTIII)J;ca 924 morgów magdeburgskieh gruntu dobrego, iest z »olney lęki do rrzedania, - gdzie podł> g okoliczneści może nieiaka cześć łcapitału na gruncie zahipotekowana pozostać, - albo też na dziewięć lal bez wszelkiey defalk», ZJ popizedi im złożeni m całey dzierżawy, od S Ja na tło wypuscjeni? O sczegóiach doeiedjieć się można każdego czasu u U łiścieiela w Rawiczu pod Nrem 29. w rynku mieszkającego.

7)0 zadzierzawitrua. Szmowna Publicjność uwiadomią s:ę, Jt folwark S<tląg p> d Pozi.unitm «. ypis zony Dfd'ie w-dzieizaisę od Wielkiey HC cy r. b na ht trzy, dróg* licytac.i, i w tym ctl u wyjnacz ny 'est termin ni d.ień b. Kwietnia r. b. po południu o gocizmie 3c»ey w kancellaryi Nutą poo Nrcni 415 będącey. Poznań ćuia 27. Marca 1816.

19. Orliński, Woźny Trybunału Hiiidlowego.

Do Z ad Z i er za wie ni a.

Majętność Habanost, należąca do Su'ccessorow Ur. Wildegans, Konsyliarza Kameralnego, połażona naa gronie Śląską iN owe y Marchii resp., na żądanie Wierzyciela ininiutowanef,o, Królewsko Pruskiego Konsyharzj Ziemiańskiego, W. AnseIma Rudolfa Unruh w Hemersdorfi pod Cyllubow*, jadzierzawiona bydź ma w terminie dnia 10. Kwietnia r. b. naznaczonym, na sztść po sobie idących (at, zacząwsjy OU S. Jana r. b. Ochotę do zadzierz.wienu Tau;cy wzywaią sig zatem, aby dnia wspora ikmego. przed południem o godzinie lotey przed nami w nasAey Izbie sessyouirney w douu sub Nro. 216. na ulicy KrzyŻowey srsnęh 1 swe licyta podali. Wiecey d<nscy spodziewać się może przybicia, za nastąpicnera zezwoleniem Interesse,ita. Warunki dzierżawy przeyrzane bydź mogą od dnia i8- m. i r. b. tak w naszey kanceliaryi, uko też ulAwnika JPana jBoejim w Cylbcbowie. Kargowa w Wielk em Xiestwie Poznańskiem dnia II. Marca 1&16 r. Wydział Sporny Królewsko - Pruskiego Sądu Pnhoiu Powiatu Babimostsh.ego.

List gończy.

Ur. Mateusz Kurczewski, Possessor folwarku Kleryka zwanego, pod Gnieznem położonego, będąc o oszukaństwo obwiniony, 1 w zarzutach mu uczynionych po części przekonany, został tamże zaaresztowanym przez Woźnego, lecz z powodu opieszałości i nie dobrego dozoru tegoż, znalazł sposobność uyścia H;H. Gdy na poymaniu tegoż przestępcy nam wiele zależy, wzywamy wszelkie Władze tak woyskowe iako. i cywilne"

niemniey Dominia i pry warne osoby, aby go I»ll:fnie śledziły, i na przypadek wysiedzenia zaaresztowały 1 pod pewną strażą do tuieyszego don u więzitnia odesłały. Opis rzeczonego Kurczewskiego iesr następujący: Ma około lat 36, lest wzrostu dobrego, sytuacyt siadłey, włołow eicnn o-b!o:id, fawor, ly ukieź, oczu szarawych, twarzy poclągłey, nosa pociągłego, cokolwiek wypuLte-go; przyodziany iest nAyczęściey surdutem nowym, mody tetaznieyszey.. Pyzdry dnia 20. Marca 1816.

Kreltfi'sko-P ushi Sąd tolicyi Popiawczey Obwodu Pyzdrshiego.

([ a u l f u s.

Ceny zboża V> Berlinie dnia 28- Marca (a 4a gr.) Tal. gr. fen.

2 - 12 , .1-2 3 .l - 46 .l. - ix1 - 15 - e .l g 1 - 1 3 .l - 9 -12.

I 1 1 · I -1- 2 O - » .l - 18 - - iako teź 7 tal. 16 gr.

Pszenicy Podłey.

Zyta Podłego -.

Jęczmienia. · Podh-go.

Maiego ięczmienia Podłego.

Owsa Podh-go.

Grochu « Podłego.

Słomy 8 tal. 20 gr.,

Średnie ceny zboża w Wrocławiu od dnia 2.8. Marca w nominalnev monecie: Pszenica 5 talio 51 troiak. Zyto 3 talio 24 troiak.

Jęczmień 3 t?ll. 5 troi. Owies 4 talio 15 troiakow..

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.04.03 Nr27 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry