SO «wego pałam wizerunek BonapCtftego w wiel- bonne schadzki z osób oboiey płci. Gdy kości życia i znisczyła wszystkie znaki i jiomnibi pomimo zakazu rządu, na nowo przyitaoiego panowania. Wkrótce stanie na v.ielkiey wali odwiedziny aniołów i gorszące mit wali sali popiersie Króla. schadzki, wtrącono ich do więzienia. Cesarz Rossybki przysłał swemu Posłowi Już znowu wyszło z niewyczerpanego piorą tutoyszemu, Generałowi Pozzo di B ar go, X. Pradt newe dzitło pod tytułem: D 2 i e f» piękna szpadę, z brylantową, rękoiści osadą. 3 i. M a r c a . Ma on bydź zaiety icsrze III'"" Miasto Rheims wynurza w uchwale rady nem dziełem, zastósowanera do oLccr.ey inieyskiey przywiązanie de Króla i obrzydze- chwili. Jest toT porównanie dzisieyszych nie dla królobóyców. wygnańców z przybjłymi napo wrót starymi Policya w nieprzyiemnem znayduie się te- Emigrantami. Powiadaią, iż X. Prtdt raz położeniu; nawet po wsiach schodzą się w dziele tern okazał ieecze mnie * I miłości .włościanie i prawią e politycznych rzeczach, chrześciiańskiey, aniżeli w poprzcduiezyrh * co większa w wielu Departamentach utwo- swoich pismach.

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.04.27 Nr34

Czas czytania: ok. 17 min.

rzyły się istotne kluby chłopskie, które uży- Dziennik w Nisnies wychodzący czyni z 0wają mów bardzo podchwytliwych i zgrorna- brzydzeniem wzmiankę o niesczęsn) nf dniu 3. dzaią się kaźdey niedzieli. Rząd chce się iąś Kwietnia f. z. i napomina rnitszkajiców, ażeby naysurowszych środków i każdy wieśniak ugę- rocznicę dnia tego z rzetelną skruchą obchodzili. 1 eczaiący na takowe schadzki, ma bydź dobrą - Nie iest to ten dzień, którego tam tak hachłostą kiia da poprawy przywiedziony. niebnie podniesiono zbóiecką rękę na ProteXiąźę Wellington miał u Króla pożegna- stantów, lecz którego tamże zatknięto znoA wcze posłuchanie. wu troykolorową kokardę i wszystko eię z raGenerał Drouot mieszkać będzie w Nancy. dością za Bonapartem oświadczyło. Art y(Hrabia Dram t, urodził się w Nancy roku kuł tell kończy się temi słowy: "Powtórzmy 3774, był Adjutanten» Boiiapartego, udał przy stopniu ołtarza, iz napełnieni iesleśmy eię iako iego poddany na wyspę E l b ę, był obrzydzeniem dla zbrodni królobóyców, i że iey W. Rządcą, sprzeciwiał się zamysłowi każdey chwili bronić będziemy religii i tronu. '* Bonapartego powrócenia do Prancyi A lecą Dnia 12. Kwietnia.

ia'ko poddany iego, musiał się tamże z nim Wczoray przytomny był Król obrzędowi udać. Gdy Bonaparte dnia 21. Czerwca umywania nóg, które M o n s i e u r w iego zrzekł eię tronu, Generał Drouot mianewany imieniu na galeryi D i a n y odbył. 13 dzieci był od tymczasowego rządu dowódcą gwardyi ubogich, uczciwych rodziców, ubrane były i epokoyność w Paryżu została utrzymaną. w czerwonych tunikach, i siedziały na ławach PÓźniey przyłożył się dcg zwinięcia woyska tak, iż M o n s i e urniepotrzebował eię nachyLegiery, i po zapadnieniu ustawy Królew- lać umywaiąc, ocieraiąc i całuiąc ich nogi« skiey Z dnia 24. Lipca, żądał sarn bydź" są- Xiążęta Angouleme i Berry czynili przy dzonym. Marszałek Macdonald dał mu tym obrzędzie posługi. Każdy dziecina otrzy« także naylepsze świadectwo.) niał bochenek chleba, kufelek wina, 13 poJak Niemcy, tak i my marny proroków traw, i <3 sztuk pięć-frankowych. (Dzieni senników. W okolicy Nevers dwóch wie- nik państwa wymienia pomiędzy przytomnymi śniaków, MerigOt 1 Lucas, mienili się bydź znakomitymi widzami, Jego Królewiczowtkaj pierwszymi sługami Boga, powiadali, iż są Mość .Xi t a Fer y anda Pruskiego -. nie cgdwiedzani od aniołów i utrzymywali zabo- do pOlęcla.) Xięzna /ungoukme pIZylęła. B we go pierwszego Jałmużnika, Xiedza de la Fare, Biskupa JI'ancy. Xiążę, Wellington wyiechał wcsoray na krótki czas do N i d e r l a n d ów. Słychać, iż znaczna cześć woyska Angielskiego, stojącego dotąd w Niderlandach , nkzwloczuie powróci do Anglii. Chorągiew logo pułku lit.mwego zawieszono w kaplicy zamkowey. Na środku dwie gałązki wawrzynowe formuią koło, w którćtH czytać się daie na pis: Pneteriti exemplum fidtsque futuri. (Przykład przeszłości ręczy za wierność przyszłości. ) Instaliacya 4dl akademii, z których się, instytut składa, odbędzie się dnia 24. b. Ol. Znany fizyk Robertsan oddał Królowi mMrb«ii"c*«a-zabawkę, która wyrazy: Revolution Franfoise, anagramatyczbie Zcmienia n a: lu France veut san Roy. Nituolno nikomu przejeżdżać przez dziedziniec Tuilieryow, kto nitma ińterestu w.t»m zamku. Pytano pewnego Anglika, coby go-r.aybardzic-y w Paryżu w oczy uderzał,. i 1 Odpowiedział: %e wszyscy obywatele · uh2aU{ są po wojskowemu, a wszyscy u/oyskowi po obywatelsku. A VV Bazylei epotkały się dwa powozy pocztów*. D iedm go wysiedli J ezuiei, powracaiący do Francji, a z drugiego wygnańcy, którzy Franc ą opuścić musieli. Na naszym teatrze uczą bię iuż aktorowie ról niektórych «ztuk, śtiągaiących się do małżeństwa Xsecia Berry. Z Rzymu dnia 24. Marca , Obchód v. itlko - piątkowy, nader przyiemnym będzie dła Oyca Świętego; w-dniu tym bowiem, 4ach żydów, i 5«tu luteranów: Anglików, Pniaków i Nienuów, pfzyimą religiią Rzymsko - katolicką. Z Londynu d. u. Kwietnia.

Proces trzech w Paryżu uwięzionych Anglików razem rozstrzygniętym zostanie ze

sprawą służących i stróżów Lavahttii. Prancuzki Prokurator Generalny wyrzusa także i te Anglikom, iż należą do liczby niespotoynych głów we Francyi i że nadewszystke byli przyiaciołmi straconego Neya. Zaślubienie Xiecia Koburg z Xiężniczką Karoliną odbędzie eię dnia 25-. t. im w cichości. Przez ograniczenia w wydziale woyskowyra osczędzi się tymczasowo rocznie 233000 funtów szterliogow. Dnia 7. t. m. popłynęło do Bretnorlehe 6 transportowych okrętów z woyskiem llannower. - ikiem. Między tuteyezenii muzykalnemi nowościarai, znayduie eię marsz Xiecia Koburg i w al cer wyspy ó'. Heleny. Przedaią tu teraz proszek, który wwodzi« rozpusczony dobre piwo oddaie. Wiadomości z HiWannaJI z dnia 31. Lutego potwierdzaią, iż Królewsko- Hiszpańskie woysko pod dowództwem Generała Murillo fcdobyło Santa Fe i że rokoszanie p «rawi< wszędzie wielką klęskę ponieśli. Morello. naczelnik rokoszan w Mexyku, został stracony. Do P'""era-Cruz przybyło z Mexyku 8 millionów talarów i wielkie mnóstwo k 0szeniu. Francja zapłaciła lui 17 millionów franków na poczet summ, które się od niey Aw gili uałeżą. Wiadomości Parlarnentowe.

Dnia 8- zaięto się w wyźszey Izbie bilem, względem ścieleyszego więzienia Bonapartego na wyspie S. Heleny. Lord Ho lian d: Dla czegóż IV, Brytania zobowiązała się traktatem, trzymać Bonapartego iako więźnia, niewart.wawszy sobie II3Ymnieybzey za to nagrody? Słowem dla czegóż zaciągnęła na siebie ten obowiązek wzglę. dcm obcych mocarstw, kiedy pravo narodów i prawa kraiowe upoważniaią ią do obchodzenia się, z Bonapartem iako z więźniem? leitW Aftstryj3i inne mocarstwa sądziły bydź tego w tym względzie z Rossyę i PrtdSflmi rzeczą dla epokoyności Europy potrzebną, traktatu? Taka zmiana naszey polityki teraz ażeby Bonaparte trzymany był w więzieniu, lub w przyszłości nastąpić może. Dla czegóż" 51 iakieyże przyczyny my się tein darmo tru- więc rząd nasz bez przynależy tego W.ynagrodmóinaray? Ola czegoi obarczamy się cię- dzenia dał sobie związać ręce P żarem? Niemożesz się odmienić polityka Lord Kaaclerz: Trzymanie Bonapertego Anglii i stać się kiedykuiuie 1 ; zupełnie prze- w więzieniu iest nieodzowną rzeczą.

eiwną polityce Rossyii Ptufs? Lepi*y po- Wniosek Lorda Holland został odrzucony, dać tylko było bil względem wynagrodzenia a bil po drugi raz odczytany, za trzymanie Bonapartego wwiezieniu, i ia Dnia 13. Kwietnia. fyezę odmienienia w ten sposób niniejszego Lord Kanclerz i Lord Castlereagh mieli , fcilu i wnoszę o to. wczoray posłuchanie .u Regenta, po przybyciu Lord Bathurst: Bonaparte znaydował się zrana posłarmika etanu Basset od Xiecia WehJako braniec woienny w naszey mocy; ale lingtona z Paryża.

żeśmy zostawali w fiprzymierzu z obcemi 100- Słychać, iż nałożony ma bydi podatek na carstwami, był więc razem i ich niewolnikiem, muzykę, noty i muzyczne instrumenta, iako i rzecz ta wymagała zawarcia traktatu. Zcśmy na artykuły przepychowe. się darmo podięli trzymać go w więzieniu, Spusezaią teraz wiele.drzewa budyr kowego pochodzi ztąd, iż wszystkie inne mocarstwa na okręty, barn Hrabia Aylesbury VI forkfihciały się tego darmo podjąć; zgodzono się słlire przedał 5000 dębów za «oo.ooofuntów, tylko IIalO, iż Anglia nay większe z tey strony Obie izby Parlamentu odroczone zostały nastręcza bezpieczeństwo. W istocie nie- przez święta wielkanocne. marny żadney prawneyprzyczyny, rozwodzić Popłynąć iuź miało 1$ okrętów przewozesię dłużey nad tą okolicznością. Jlil ten wyoh, do wyspy S. Heleny, których koszta cggłasza Bonapartego więźniem woiennym, na 4 t,600 funtów podaią. i to domierza ninieyszego celu. Ze polityka Lord KxniuUth popłynął z swą flotą z Ge Uta nasza zmienić się może, słusznie więc na ten do Neapolu, dokąd się także udali Lord i przypadek żądały in-ne mocarstwa nieiakiey Lady Bentink i od Króla N eapolitańskkgo lekoymi. v 2 naywiększym zasczytem przyięci zostali. Lord Ho lian d: Lecz dla czegóż przysta- Na średziemnem morzu niewidać teiaz inliśmy na życzenie mocarstw sprzymierzonych, Bey bandery, iak tylko Angielską i barbae cgbchodzenia się z Bonapartem iako ieńcem ryiską. Woiennym, nie maiąc ztąd iadney korzyści P W izbie wyźszey Eile względem więzienia Niech mi sie godzi, przytoczyć tu najgorszy Bonapartego i związków z wyspą S. Heleny, przypadek. Przypuśćmy, iż rząd A us try- względem urządzenia domu Xiezoiczki Karoseki miałby zamiar, osadzić syna Napoleona liny, i traktatu handlowego z Amerjką7 na tronie Francyi, iż rewolucya w tym krain otrzymały Królewskie zatwierdzenie, eprayiałaby ternu widokowi, ii Austrya i Pan Brougham, teraznieyszy naycelnieyFrancya starałyby się o nasze przymierze szy mówAa opozycyi, iest prawnikiem i był przeciw innym mocarstwom stałego lądu, pod dawnie y pairon< m Xiezniczki Karoliny (małprzedugodnyob warunkiem, wypusczenia na żonki Xiecia Regenta) w i» y stósunka h do» wolność oyca nowego Króla Francuzkitgo. moviy. h i w imeres-ga<;h z Parlamentem i Krór JaJkaiby wyniknęła nkorzAzwoiteść aaawas« IlWska A rodzina,.. ., A B)J; JJedatfŁ

Ze Stambulu dnia 29. Lutego.

Dnia fi. b. Ul. obchodzono tu z z'-yklerni ebrzędami rocznicę urodzi» Mahometa, w wielkim meczecie S ul tana /Ichmeda, na Hippodrome y znajdowali się na tym obchoI dzie tui tan i pierwsi Dygnitarze, Państwa.

vV czasie tty uroczystości, Reis- Effendi, podał "-uitanov.i Jist S%aryffa Mekki, donoszą-ego o sczęśirwćm przybyi u karawany J>H igr/y mu taj y<h. Kislaf - sJga. częstował jivtilug zwyczaiu wszystkich obcych w mi rę stopnia i godności, i przyozdobiony za $0 został od Sułtana futrem honorowern. Jest domysł, iż spór, który zaszedł może przy tym obchodzie o pierwszeństwo, Jul) inna przyczyna nieukot teutowania, skioniia Sułtana dzień ten uroczysty zakończyć czynem surowości. KadilIeskier zRumeliii, V%%et - Re y, i kilka innych znakomitych %,osob, zostały wype-'zone ze stolicy.

Szwecya i Norwegia.

(Ookończtnic- [przerwanego w numerze 31.

gazety naszey] Aktu, opasującego stosunki konstytucyine między Norwegia i Szwe

7. Zanim sit] Reprezentanci obu kraiow zgromadzą i ustanowią- Rząd, maący trwać pod rias ftialoTetnośći Kroia T powinna z równey liczby IS ant emskich i Szwtezk<th członków złożona Kacia Stab u, pod nazwiskiem tymczaBi wego rządu .Norwegii i Szwecy , trudnić bIe adrninistracy akra ow zzail. L warmni obustron - nych kniistyturyi. Ta Rada Sianu ll»a się skąd ć z oz.es ęciu członków z każdego kraiu; ti iłst, ze strony JI'OIII. Ł'n: ? No/w egiańbk.e-go Minisna stanu, tudzież du och Radców stanu bawiących w Sztohh' Inne, z szesem zwyizayliych, lub f« i bez» go.nit v do u go przeznaczonych Radców sta' u. ktoiych w czasie bezkróltwia, lub tez małóittności kiola, rząd NorVfgski z włast ycb człoi tow ob,era, nakoniec z ietintgo br kreiarta stanu, K ore go w izec?o rych przypadkach levcine rząd mianuit; ze sitony zaś S2Wt(>i skła< ?ć sLę ina z obu Miiustiów stai'u sześciu Radców stanu 1 kani biza nadwornego, a pizy iozbcorze spraw Szwedzkich, z referuucego Sekretarza stanu, lub lezeii.iN oiwegskie. wylicza a. Kie sprawy, koleyno podług dawności służby," ziednego ze Szwedzkich Sekutnrzow stanu. TaK« czasie przygotowania, tak roztiząsania biorwegstfcfi, roun. e tak 1 Szwedzku n mteressow, ina si« postępować .xvtdiu g P r z Y . 6 O , . k l " . T pl VV la r wal nt W każdym z tych b 10 *. Podczas rządu lyia, fzasowtgo będą N ocwegskie interessa przez Aorwegskiego S.kretarza stanu referowane, w łSorwcgskim języku protokołowane i expe.riyouane; interessa Szwrdzk,t.zaś przez Szwedzku go Sekretarza sianu, tfofcto.ego należeć będą, reterowane, iw Szwedzkim ięzyku protokołował e ! expedjowane. Sprawy tyczące się cou królestw, 1,cz-zi«Mv swoiey menaeza.ee co dz.ałań osobney Lxpedycyi Sianu, łub osobnego Departamentu, będą przez kancle,za stanu itferowane, i eto bid. go Kiólestwa z osobna, w narodowym iezvku, przez Sekretarza stanu onegoż expedyowane. Dy.

plumai) czne sprawy będą także przez Kancie -» nadwornego referowane, i do osoMiego pro. tokółu wnoszone. Sprawy mai« się większo, setą głosów rozstrzygać; ieśliby c b s y równe ayiy, natenczas mówca rozstrzygnie. Wszystkie wygotowane .xpedycye (r»sblurye) maią py.-z przez wszystkich członków podpisane! Złożona Rada stanu ( Rzą.l tymczasowy) p o.

winna m.ec sic dlisk., swoie w Sztohholmie. <;iprwegsfa Minister stanu i Szwedzki Minister siauu sprawiedliwość., powinni na pierwsze<<! Zgrtimadzernu się obo.ey Rady stanu losy ciągnąć k, o i Y z n i c h m a p i t r w , y g ł ( i s z a b i e v a i i ociiug tego- p u t z losy ustanowionego pprzaUMi tna.ą Się ".owcy co & dni micniać, tak, izby faźdy z Minst.ow stanu, ieden po dru! ,mI Ucz ,>Iko raz" t .., ł l .. ł ; . , a Y.lZlen g "s za lIra .

VVewszysuich przypadkach, gdzie wedłuą ivurwegskiey 1 szwedzkie y K oneiyt.u-yi, adniK nisnac, a kraiu przez R,a 4 Stanu spraw, v,aną pdź ma, pewn.ni się Radcy st nu obu Krd? Item-, w równe y lLzlAc, i według przeoczonych ustaw zgn.Biad/ać.

8 VVyhor epic* «ow maiącycb SIę trudnie rządem zamabdetniegoKio a' ma 81C;: UIjb VWaĆ według tv,h saftłych prą»-,,) ł, , tymże a m w n MMWJ cm. idk wyżcy w 3 względem wyb- ,« «as .j iy tu, troiuj icsi prz(p'.-a'iO.

9. (1, kio zy przy zae-hodzących ponienion>cu okoiitzi.ot.fcmdi rządowi pizodkuią, p q.

Wim»!, it'idi SI Norwe<;lanie, NoTW<;gskiemu Seyihowi następuiącą złożyć przysięgę: "Ślubuję i przysięgam, spiawować szady zgodnie z Konstytucją i prawami, tak nu Kozi- dopomóż 1 święte słowo i>go!" Szwedki złożą takąż przysięgę przed Szwedzku mi stanami. 3eźeliby podówczas nie b. ł o f N urwegskitgo lub Szwedzkiego Seymu, p'iz.ysięga nia b )d5 na piśmie w Radzie sianu złożoną, a potem na naypierwezyin Seymie powtórzoną. 10. Dozór nad wychowaniem małoletniego Króla ma bydź sposobem . 8 przepisanym, oznaczony. Nuzbędnem iest prawidłttn, aieby mało lemie mu Królowi dawać dostateczną naukę ięzAka Norwegskiego. ii. Jeżel by męskie pokolenie Króla wymarło, a nasiępca do tronu/\ niebył mianowanym, pow'nna bydź «brana nowa Dynastya Królewska sposobem . 2. przepisanym. 12. Pon,iewai przepisy zawieraiące się y tym akcie kraiowym, sa częścią powtórzeniem Konstytucyi KróiestuaN orwegii, częścią dodatkami do niey, opieraiącemi się na pełnomocnictwie Seymowi temu Konstytucyą nadanem , przeto powinny względem Norwegii mieć raz 'na zawsze taką samą mo c, iaką ma Konstytucyą tegokraiu, i niernogą bydź inaczey, iak tylko sposobem . 112 teyże Konstytucyi zastrzeżonym, odmienionemu ( D la większego zatwierdzenia, żeśmy to wszystko za dobre uznali i uchwalili, My Seym Jtrolestwa Norwegskiego, równie i My wszystkie stany kraiowe Szwedzkie, stwierdziliśmy akt ninieyszy własnemi podpisami i pieczęciarni. Działo siew Chrystianii w pon,redzjałek dnia 31. miesiąca Li p c a, w Sztokholmie zaś 6. dnia miesiąca Sierpnia, roku po narodzeniu Chrystusa 1815. (Następuią podpisy.)

Wezwanie do dobroczYnności.

Powódź niziny M a l b c r s k i e y , nabawiwszy naywigkszego spolbraci naszych niesezgścia, wciąż ich przyciska niedostatkiem wszelkich do życia potrzeb. Ogołoceni z zabytków, pozbawieni nadziei swych urodzaiów, przyprawieni o sposobność Zapracowania sobie na wyżywienie, ledng ty lko maią drogę do d brodzie j it wa i litoś i sz!achętnych przyiaciolludzkości, dla których zaspokaiaisra iest rojkoszi, słodnć przykryłoś citrpiacychji ocierać łzy niesczgśliwych. Mieszkańcy Wielkiego Xiestwa Poznańskiego!

Wsp-aniałcnnyilnoic Nasza dostateczną lest rekoy.

nii.i, źe 1 wy raczycie przyiidi w pomoc tym podu; .idtym spółb.aciom, i dobroczynni mi t liaiy sprawić ulgg n< <yopłakan-zey ich a niezasłużeney ladnem przewinieniem doli, za ktc.re wdzięczność zasmuconych i wewnętrzne przekonanie nagioa /\ waszą będzie. Podp sani ofiarnią sig przyimować dobroczynne dary, z ktorycii użycia zloją przei gamety sp. awg. P o z n a ń .dina 25. Kwietnia 181Ó.

li i"Uani"o Wfcz, źJrrrmcun, Królewsko- Pruski Kapitan Królewsko- Fi uski i Konuiicndjiiu Inspktor budów uczy.

OB W1ESCZENIE.

Trybunał Cywilny Departamentu Pojmńskiega wydał w dniu 3 CIl u Lutego r. b na powództwo Sukressorów Janoincza po nastąpioncm poprj,edniczo wyszukiwaniu 1 udowodnieniu w skutku artykułu 110 kod.xu cywilnego wyrok stanowczy, ogiaszaiący nieprzytomność znTkłtgo u:ź od dwudziestu lat Marcina T odoru Jakowicza z Poznania; co stosownie do artjkuiu 118- pouuenionego kodtxu do publiczney podaie się wiadomości. w Poznani u dnia 13 Kwietnia 18 6. Królewski Vice- Prezes Najwyższego Sądu Appcllacyinego, iako Komnibsarz dc organizowania Sądownictwa w Wieikiem I i<;stwie Poznańskiem, J AAAAApA_ S eh o ner marb.

" " O B W I E S C Z KU1ET" r JI r B U N AŁ HANDLOWY Departamentu Poznańskiego wyrokiem z dnia 1. Czerwca 1812 roku, upadłość StarozakonnegoJuAoft« llersch Gvldschmiut z Międzyrzecza ogłosił, a po odebranym bilansie, po dwa kroć razy Wierzycieli, końcem obi anią Syndyków, tak przez listy iako i gazety, Kommissarz na dzień 30. Stycznia r. b. wezwał. Gdy zaś mała liczba Wierzycieli zgłosiła sig, a stawai /\ cy Wierzyciele większey czgści talkowi trzyletnie udzielają moratorium, zaczem chcąc zadusyć uczynić pizepisowi art, 66 Kod. HandI. księgi 111., wzywa wszystkich Wierzycieli, aby. sig przed Koniinissarzini Sądu swego, Prezesem j ewińbkim, w przecisgu czterdziestu dni, a nay- I dale y dnia szóstego Czerwca rb. w pomieszkaniu lego o godzinie 3<-iey pi południu stawili 1 pretensye likwidowali i udowodnili, w innym razie z temi będą prekludowani. Gdy zaś Wierzyciele, mabcy pretensyą 18.570 Tala ow , z.-zekai iię prowadzenia upadłości, ale owszem trzechletnie udzielaią moratorium, zaczem Trybunat Handlowy ex analogia 3tt. '$J I.e.

w jy.va Wierzycieli nitwiidomycn i wwuomyJ\h, aby w elegia ośmu dni, a naydaley w terminie twyŹ wyznaczonym zdali sws ceklaracyą; w przeciwnym raz'e przfiftesa będzsej źe udziel.ią trzyiptoe ii.oijtonum, a następnie cala maJ\sa pod zarządzenie butna oddana będ'Zie, a to tern b arizi ty, gdy ta się skł da Z WtXIOW. Państwie Rosxyiskiei >Ybl wiouyJi i z star nif.bęJących w -.u ssie, które w Lipsku a COLtO massy' są zloźo..e. Ustanowienie to tć.u bar 1 < icy poivoduie Try.

buna!, gdy --waży, źe massa passiva 3 ;, 902 talary, 16 dobrych gfuslY, wynosi, a ia*. powiedziano, Wit.rzycicle ma ących prawo w summie Hi,75° T a I arow , na danie moratorium trzechletniebo.

iezwalai4. Dan w Poznaniu dnia

18 . Kwietnia r8«0" r.

Lewiński, P.

Pawłowski.

/'\.

oTi TóTzTN'TEr" J\

Przy nowo uproiektowaney z przedmieścia Środki przez Komnitndeiyą i Sco-Jański most p.owadz-.cey diodze, biorą ciągle przeciw wszelkiemu dobremu porządkowi piasek, i robią tern samem doły. Bezpieczeństwo tey przeprawy, przez którą rarem okolica P .g.z.nania przyozdób.c usiłowano, wymaga koniecznie, aby temu złemu zapobiedjs. Tym-końcem oznacza stę kara policyma, Talarów 5 wynosząca, na tych, Jctórzyby się odtąd poważyć anieli nad pomiensoną drogą, lub w Lor nym nad. wskazane, tym końcem przez Ur. Dy<immta, Dzierżawcę Kommenderyi, mieyscu, piasek na przyszłość k' pać. Połowę kary odbierze Delator za nagrode, druga połowa wpłynie do funduszu Powiatowego. P o z n a ń dnia 18- Kwietnia igió I.

Królewsko - Pruski Konsyli irz Ziemiański Powiatu Poznańskiego, N e y m a n.

Z Warszawy dnia 17. Kwietnia i8i<>.

Prenumerata na Wyffde ubmzu ś. p. Xifcia Jiizefa Poniatowskiego, Na czeliugo Wodza ivoysk Pohkich.

Obrjz ten, maiący zalt-tę zupełnego podobieństwa, malowany prJ\ez P. Burner a 2 oryginału W. Mai al/a Bącciai el/ago, zmyauiącego się w zbiorze iW Hrabiny Al-xand'owey Pvtockiey, rytym będzie prjez JPana John, który z taką dokładnością wydał wizerunek j e g o <:: e s a r s k o - Królewskiey Mości.

Cena premimeraty na ieden exemplarz wynosI 25 z. 'utych pois<ich. Prenumerować ta można w domu Pinów Jlreunig i llikmann, do duia 15. Maja L b.

Osoby prenumerujące, za uczynionćm uwiadomieniem w pismach publicznych, odbiorą w tymże domu cxemplarze. N aypierwsze wyciśnienia wydane będ: zapisuiacjtu się, koleią pierwszeństwa prenumeraty. · Prenumerowanie tikowych exemplarzy, również będzie przyi<;tein u JPana SteiuheUtra w Krakowie, iako też u Jr'ani wdowy bclimatdike et Co rop. w i'uznaniu, którzy też w swym czasie exemplarze Interessenten! wydadzą.

-. ""_11I'''. 11I 0 b W 1 E bI. Z E NIE T

Administracya podpisana z Bukowiny Szycowskiego Powiatu w b l a s ku, ma się za obowiązana, oz aymić l ow zechneści źe, chociaż wieś ta dotąd iescze niema własnego dziedzica, przecież dla przyszłego zachowania tuteyszey kąpieli i na ten rofc wedle sii Hrrarre było staunie; a źe te osoby, które tuteysZy, b źrzódet ttgo lata używać zechcą, nie tylko chędogie 1 zdrowe pomieszkania, ale i żywność wys'atczaiącą u tuteyszego nowo-poHanowionego Dozorcy łazienek znaydą, który przed zaczęaem pwe= jłey woyny iuź przez wiecey lat z wziętością przytomnych gości posługę tę. odbywał. U zdiawiaiące skurki tutecznyćh źrzodeł nie tylko doświauczenumi wielu lat są potwierdzone, ale sig też roku. przeszłego znowi» sprawdziły. W całości 2,291 wanien gotowano, z których niemal J op ubogim osobom bez odpłaty darip. 4 Z 8 O chorych,którzy tuiay kąpiel brali, a między którymi znaydowały się osoby znacznie suohemi bolami dotknięte, nay większa część opuściła kąpiele 2 ukontentowaniem.

I tego roku niezapomniane o ubogich; tylko potrzeba, ażeby, chcąc używać naszych kąpieli, istotne swe ubóstwo wierzy tel emi świadectwami udowodnili. Z początku Mija kąpiele będJ\ otworzone i goście przyjmowani. Obcy niegą się w listach od opłaty poczty wolnych do tuteyszych Inspektorów 'meldować.

Bukowina 1. Kwietnia 18 6.

Adrnin istracya kąpieli.

_i ....1 mu. MIl m. ..... n <dMMIMJbM A - mm. . f" .nimfi IJjiitcsienie. Ze wszeikiemi gatunkami towaiów korzennych 1 materyalnych, farb, bardj o dobremł ty tumami, Tonnen-Kanaster zwanemi, funt za JO, '12, 16, 2.0, 24, 30 troiaków w nominalney monecie, prawdziwym Holkiids.i ' i4)m P o r jor i - k i e m, funt za 4 Otroiaków, naylepszym Va r i - 11 astm, funt za a tóii. troiaków kurantem, i

wszełkiemi gatunkarńi przecinfige-Kansjtru w* paczkach, poleca sięSzan-owney PUWICZLG.-CI zprośbą dokładnego uważania m-;>-'> n ;c;>u: ' . W r o c ł a w dnia ic. Kwietnia igióJ ; - - Jan iiokurr. rł iUqjuuvin.

mieszkaiący na ufecy« Ś. M i koł a i a I [UWbzielouym Lvvsin Nroi Utijh Doniesienie, '*£>V.arjo\vnym oby wa ttlom zasczycaiacym miiie.swym'puk'upem, donoszę niiiifyszttn, iz móy handel wina i skład wódek Owińskicb, przen osiem do ka-nienicy niegdyś W. MycieIskich, attraz J . Kk u p c a I i i e l e f fI d I a , w r y n k u p o d n u - meiern b3 połoźouty. D.-7j. //C5IY. Helling.

Doniesienie, Świeży pouei airzyrnał E, < r g. c r.

1) o ni is 11 nie. N ayprzedmeys/ego gatunku świeże o.trzygi odebrat

Stanisław

PowehJti.

Ho przedania. Podaje się do pubhczney wiadomości, iź w przyszły Poniedziałek, to iesa : dnia 2.9. Kwietnia r. b. rano o godzinie y" tu w doznaniu na Grobli w domu Nro. 6., poap.isany, Komornik Sądowy będzie niezawodnie sprzedawał pr-zcz publiczną licyracyi sądownie zatradowane rożne erFw>.ta, iako to: meble, iustia, sofy, kanapy, faianse, suknie, chustki, konie 1 bryczkę za gotowe za az zapiat<;. Poznan dnia 15. Kwittnia 181Ó.

Berent, K. P. D. P.

Do zadzieriuivitntu. Starsi Bractwa 4rzeleekiego wypusczaią gmachy strzeleckie za ifóifrfi Liahtn; maiacy ochotę maią sie 'znosić do Starszych bractwa tego. Termin hcytacyi wyznacza się na dzień 28. Kwietiva r. b. w strzelnicy. Ul, I\rl\ 7Xlro*M I'E'N I g! T Wydział Sporny Sądu Pokoiu Powiatu Pyzdrskisgo podaie do pubhczney wiadomości, iż na dniu 19. m. 1 r. b. .znaleziono na gruncie dóbr T a r n o w a pod Pyzdrami, 2 try strony rzeki Warty naprzeciwko rzeki Prosny , gdzie ta łączy v-ę z Wartą, iłie/naną kobietę, ośmnaścte lat A K3rIII A a, wzrostu miernego, którA woda na br/eg arę" -ła; cIa zn.cznego zepsucia ciała, zmaiła pizez nikogo poznaną bydż niemogła. Ubi. r icy skłjdał ig zjcafuoika z sukna ciemno zielonego z njetai - weun guzikami, sAnarowkt z piócnd m u a i o - Ubowan&g-n, ;s£04łbka rlacienriegc na tle biełSrn w p.r<<i n.i dr« tkane, koszuli 1 pcńćzoch, vr?r. v.-::- - I.__?:_ ,trze*,k*a m» prnwey oodtą, sttJ.;..y -louoiy, miaia Łzkapltrz tn szyi, a pod szi.uruwńs « III slitji btjkb 1102 .friert} z uzonkiem ,<l>awiiianyuii ,onrzem co gory ubłocony. KIŁA .ji. wiek o zmarSey 1 o sposobie ley ś-tmeia! pCbI.JIa jakową wiadomość-, zechce takowa .Sądowi tute"yszemu Hćziehe. P y z d r y dnia 2 O . Kwietnia i S l ó r .

Myli, Podsedelc.

Jażdżewski, a Pisarz wydziałowy. Ł » s ł 5 u ń c z y.

Francfszek K wIlecki, -,0 Ut stary, % miast* fflj3ii f)od U nijrwen., ptipernirszy kradzież gwałtowną w njesŁłt? B licu u pewnego oby wa<el?, KTDry natychmiast ścigany, - zn. U zl lerinakowot spi sobneśc w lesie około WH Woyciechuwa . a dniu 31. Marca r.b, przed zaaresztowaniem zb.uiz; ten podług powieści uwiezionego tu icgo ws..ołobAinionego, ifijt wzroitu nueiueAo, wiVio» 1 oczow czarnych, twarzy okrągłey peiney, 1 sa małego 1 nieco grubdwego; misł na sobie lb;o*c/as szpeKCcr czarny, ttuistke na szyi "w pasfczfci czerw, ne <-a tle białeih, pł<iivZ tafeze czarny su(Łicmiy z diLgm kołnierzem, spodnie sukitrme toic; u cegiatego, fcóty r obcai.mi »ysokiciuj 1 kxdtkie'mi t60lewarni, I na głowie eraTn'y - .krągły kapelusz, lecz kiutko przed zb egnienittn mul czapkę z siwych barwików, mówi po niemiecku, po polsku 1 po rossyisku. Gdy na schwytaniu wyźey opijanego zbrodriarza, i.ko ł'ubłiczncści bardzo szkt ali« f\>o, w i e zależy, przeto wzywamy 1 Uprższsrlly w<zysijt,i« cywiliiC laku t woysko»e Władze, ażeby na t'go ćaiy sczegoine ba;zen e, i iak nayprzyzwoits A h do schwytaiua tiżyiy śr. dKÓw, a złapawszy g- , p>A:l pewną 1 ścisłą' strażą do i>ądu pudpiiaueAo odprowadzić Kar JIy. Wschowa d.i;a 20. Kwietnia 1816.

Sąd Pohąt Poprawcy Obwodu 11 achowshiego.

Sudnie ceny zboża w Wrocławiu od dnia 20. Kwietnia w numinalney monecie: Pszenica 4 tali 8 troiaki. Żyto 3 tałt. 28 trdiafc.

Jgczm i.r. 3 taił. 6 troi. Owies 2 ta-ii. 24 troiakow.

Cena zboża w Elblągu w miesiącu Marca 19ló. K rzec żyta 1 tal. Ó gr. 2s ien, , Jęczmienia 72 &r, - ten,

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.04.27 Nr34 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry