GAZETA
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.05.15 Nr39
Czas czytania: ok. 23 min.Wielkiego
Xiestwa
POZNANSKIEGO.
Nro. 59.
w Sfodę dnia 15. Maja \%\n*
Z Berlina dnia iż. IIIaca.. Dnia 7. łv m. dał N. Król dla Swey Nay«fostoynieyszey siostry, Królowey N iderlandzkiey, wielki obiad na zamku Królewskim. Wieczorem byli NN. Państwo w domu opery, gdzie dana kyła opera: Flet czarnoxi<;zki. Dnia 9. r. m. na obchód urodzin Xieiniczki Maryanny, córki N. Królowey Nid«rlandzkiey, dała Xi<;zniczka Karolina, córka N. Króla, bal, na którym się/\ N. Królowa znayduwała. Wezoray z południa były u N. Królowey wielkie pokeie dla wysokiey szlachty i wszystkich wysokich, Władz woysk6* wych i cywilnyh.
3P.m Bernard Romberg, sławny Jałto* wirtuoza na basetli i iało komponista, tudzitz JPan Gitrlichy Dyrektor muzyki,. mii owaai zostali Królewskimi ka/\ehnaysitami.
Z Warszawy dnia 4. Ma2a.
Zagaienie posiedzenia publicznego Toura * rzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyiaciół nauk, w dniu 30. Kwietnia 1816 roku, przez JW. S t arzicffJ Prezesa tegoż Towarzystwa, (Dalszy ciąg.) Po przeczytaniu patentu (zobaczyć przeszła naszą gazetę) Prezes daley tak mówił: " T o dobrodzieystwo odebrane z rąk nie« śmiertelnego Wskrzesiciela n* rodu i Polskiego l Królestwa; z rąk, podług zgodnego ogłoszenia całey Europy, naywspanialsseg@ nauk Opiekuna, będzie dla Towarzystwa Przyiaciół nauk nayeiluieyszą w pracach naukowych pobudką. "W zamiarze nrszego Zgromadzenia iedjnym z głównych przedmiotów iest i<;zylc narodowy, 1 tęn nicusstclł w zeszićm PÓ*a
aroczli Towarzystwa uwsgi'. Sczególniey- biedka (Origanum vulgare) zwaney, wyciąsze u wschodnich Indyan w ięzyku Samskryt- gniętą. Z takich doświadczeń pokazuie się skim stosunki z mową Sławian, zwróciiy za- niezmienna trwałość, i we wszystkil m wyrostanowienia Wydziału nauk. Zacny Członek wnjwaiąca doskonałość farbie z krapu r u b i a Rejent metryki koronney, Majewski) praco- tinctorum.
wał ciągle nad zbieraniem stosunków między "Ważne przez uczonego Dawi odkrycia temi ięzykami; nad zbliżaniem ich wyrazów, nowych kruszców w niedokwąsach ziem roi nad porównywaniem ich składu. Ta roz- zmaitych, były w tymże Wydziale umiejęprawa na dzisieyszem posiedzeniu czytaną tności sprawdzane; eczególniey przez zacnego będzie. Członka Chodkiewiczu sposobem krótszym, , Powszechny żal narodu po stracie Józefa od używanych dotąd łatwieyszym , wypro.
Xiecia Poniatowskiego, wnaywyiszem uczu- wadzony został z potaziu nowy kruszec, pociu dzieliło i Towarzystwo Przyiaciół nauk, ta s si um nazwany, który w ięzyku Polskim Zgodnem wszystkich Członków życzeuiem nazwaćby można p o t a ź e c .
było, aby na6ze Zgromadzenie w swoich "W tymże umitiętuości Wydziflle, Koliega dziełach naukowych podało następnym wie- Dąbrowski, Professor matematyki w Liceum kom pomnik cnót i męztwa Rycerza tego. Wargzawskiem, wypracował rozprawę o spoTo dopełnionem zostało w Wydziale nauk sobie dawania matematyki w szkołach publiprzez szanownego Członka, dzieł o wymowie cznych, i o dziełach do iey uczenia używaautora, Stanislawa Potockiego. Mąż ten nych. Ta czytaną będzie. ciągle przy sterze Rządu będąc, patrzał się "N adro tenże Wydział miał pod swoią zbJiska na sprawy obywatelskie i na czyny rozwagę oddany wzór machiny do młócenia bohaterskie tego Wodza i woyny Miuistra. wynalazku Pana Tokarzewskiego. Skład tcy On losów zdarzeniem znaydował się nawet machiny nieróini się od wielu innych, iuż w mieyscu strasznego boiu, w którem, przy w tey mierze wystawionych. Znayduie się »iknieniu nadziei ocalenia oyczyzny, pote- przecież w tym wzorze iedna od znanych mek Polskich Królów, naczelny Wódz Pol- dorad rozróiniaiąca go część, taką ust: na ekiego woyśka, Poniatowski, przykładem końcu dłuższego ramienia drąga osadzenie poświęcenia swoiego życia ocalił Polaków walców, które, właściwie zwyczayue cepy honor. Ta moiva dzisiay Publiczności udzie- zaetępuiąc, sprawić mogą większe w młóceniu loną będzie. korzyści. "Wydział umieiętności zatrudniał się rozbieraniem pism przesłanych Towarzystwu, W odpowiedzi na zapytania do Publiczności w zeszłym roku podane: O ułożeniu przepisów dla poięcia naszych włościan; czego się m.ńą wystrzegać, a co w wszystkich względach maią czynić, dla zapobiegania uszkodzeniom zdrowia i życia. Podobnież: Osposobach do naszego kraiu zastosowanych, robienia dróg stałych, czyli gościńców bitych. "Tenże Wydział czynił rożne doświadczenia Z farbą czerwona" z rośliny kraiołyey le;
(Dalszy ciąg nast?pi.) Z Krakowa dnia u Maca. * Kommissarze trzech dworów urządzający miasto nasze z okręgitm iego, przekonawszy się o szlachetności i niewinności zamiarów Bractwa Miłosierdzia i banku pobożnego, założonego w mieście naszem przez Xiedaa Skargę roku i 58«}., a maiącf go za cel wspierać prawdziwie biednych, i wstydzących się że brać, zapisali swe imiona do księgi wpisu braci, która mieści w sobie imiona Królów, Xiążąt, Biskupów i innych znakomitych złożyli. Z Petersburga dnia j. Kwietnia.
Gazeta, Poczta Północna, zawiera Z Petersburga pod dniem 5tym Kwietnia: "W przeszłą niedzielę, dnia 2. Kwietnia, przedemszą, miał sczęście bydź przedstawionym Jego Cesarskit-y Mości, NN. Cesarzowym i całey Nayiaśnieyszey familii, przysłany do N ayiaśnieyszego dworu od Rana B u c h a ry i, posłannik AzimZan Mttmii/Łanów ze swoim orszakiem, który składali znayduiący się przy nim urzędnicy : Babaźan, Adzisaferew, Muchamet Chodzą, Ibrahim Chadzi, MiUa Garif, Mu/la Achmet, i przydany im assystent, Badzca nadworny Czekalów. Tegoż dnia po mszy przyitnował N. Pan Posła Perskiego, który z polecenia dworu awoiego, miał sczęście złożyć Cesarzowi Jegomości wizerunki Szacha Perskiego i iege rodziny. W czasie prezentacyi Posła Perskiego i posłańca Bucharskiego, tłumaczem ięzyków Azyatyckich był rzeczywisty Radzca Stanu Negry.
Z Austriackiego d. 24. Kwietn.
W Inspruku obwiesczono dnia 21. ustawę Cesarską, podług którey wkrótce zwołane bydi maią stany kraiowe Tyrolskie; a tak dobry Monarcha wraca znowu swoim wiernym Tyrolczykom dawny skład rządowy, na mocy którego takie stan włościański ma prawo należeć do obrad dobra kraiowego dotyczączych . Podług zawartey dnia 14. w Monachium konwencyi, dostaie Bawarya następujące wynagrodzenia: Na letpym brzegu Ren u . Ziemie Zweybriicken, Ka iserslau tern i Speyer, wyiąwszy Worms, PJeddersheim, i okrąg Kirchhaim- Voland . tudzież powiaty Waldmohr, Bliescastelh Cuffel, Landen z obwodem, Bergzabern, h angenkan dei i wszystkie inne powiaty, położone w tym Departamencie na lewym brzegu rzeki Lau
ter} a I tóre Parysbim traktatem zostały «»2stąpione. Na prawym brzegu Renu. Fułdawskie amty Bammelburg, włączaiąc Fuldę i Salek, Br'itkenau, Weihers i częśó Bibersfeinit, niemniey wpadaiący w terrko« rium Bawarskie amt Austryacki RedwitZ Co się tyczy innych terrytonalnych wynagrodzeń, które się iescze Bawaryi należą, gdy te nie są itscze załatwione i przez BaWaryą nie mogą zaraz bydź w posiadanie obięte, zaczem zobowiązała się Austrya wynagradzać tak długo bawaryi ubytek ten w dochodach. Dostaie także Bawarya i 5 millienów Franków z kontrybucyi Francuzkiey. M ax i m u m s o l i , którą Austrya sj. usczać m-a za umówioną mierną cenę, wynosi 200,OOa cetnarów; natomiast dozwolony iey iest wolny przewóz soli. Prócz tego są iescze w biegu oddzietne układy /\względem bliższego oznaczenia gościńców woyskowych, względem posiadania powiatu między Berchtowgaden i ReichenhaU położonego, niemniey względem użytkowania lasów Salcburgskich za saliny Bawarskie. Z Paryża dnia 30. Kwietnia.
Posiedzenie Izby Deputowanych dnia 25.
celowała znowu wielką wrzawą. Między innerni podaną została proźba Adwokata Jourdan, siedzącego w mieyskiem więzieniu w Dror guinan za polityczne zdania, i niewypusczonego dotąd na wolność pomimo prawa amatstyinego. Pan Colomb oświadczył się za pro źbą: "N ie chcę, rzekł o n, przywodzić na pamięć świeżego wydarzenia, i życzę ażeby hi9torya świata równie względną dla niego się okazała, kiedy znowu (gwałtowne szemranie) @burzaiąca okoliczność ' Liczne głosy: Jaka? Jaka? przytocz ią W Pa o. Pan Colomb: Mówię o pierwszych krokach przeciw Generałowi Travot. (Naystra; szliwszy wrzask powstał w całey sali.) rzecz takowa bez odpowiedzi. Proszę o głos. Pan Trinquelagne: Ja takżi Wiel. ka liczba członków chciała razem mówić.
Pan Colomb nie mógł prowadzić daley swego głosu. Pan Ptfrdefsus dorwał się mównicy. Zaczęto potężnie krzyczyć do porządku » dziennego.
Pan Par de/sus: Ani myśli o poTządku dziennym. Powinnością iest zbiiać obeiżyl we mowy. Kollega nasz dopuścił się gadaniny (Straszliwy szelest, wrzawa i krzyk). Pan Co 10m b} który wpada na mównicę.
Powtórz WPan, coś powiedział, powtórz, -albo .... Pan Pardefms: Wyrok Królewski wysoką Monarchy złagodzony łaską, otrzymuie w tey tu Izbie nazwisko niesprawiedliwego prześladowania! Wielkie mnóstwo głosów: Prawda! Prawda! Pan PardeJstlS. Nie iestże to gadanina, bredzenie? Rozmaite glosy: Prawda! Prawda! Nieprawda! Nieprawda! Wice Prezes. Mości Panowie! Umiarkowanie. Jakoż przystąpiono nareszcie do porządku dziennego, i naradzano się nad ustawą względem przyszłych stosunków duchowieństwa, która w 214 głosów przyiętą została. Wczoray zgromadził się sąd woienny w celu rosztrygnienia sprawy. Generała Cambrontie/\ Barona i Kommendanta legii honorowey. Rzeczony Generał udał się z Napoleonem na wyspę Elbg, był przeto iego żołnierzem i poddanym, uważał się za takiego i służył mu wiernie. Po ukończonem badaniu pod prezydćncyą Kawalera Delatour Foi/sac] sędziowie na zachodzące trzy zapytania: Czyli Generał Cambronne dopuścił się zdradziectwa przeciw Kiólowi? czyli wzniósł zbroynąo &* 1 rękę prs-eclW Ftj3ncyi? 1 «żyli gwałtowny« sposobem opanował władzę? - odpowiedzieli: że nie i tak Generał Cambronne został znaleziony niewinnym i w 2 4 godzinach na wolność wypusczonym, z czego Generalny Prokurator wcale nie był Kontent. Generał Cambronne wprowadzonym byt na salę bez żandarmów, miał na sobie mundur Generalski i order iegii honorowey, i odpowiedział na wszystkie zapytania Prezesa dobitni« i otwarcie. Parę razy przerwał badanie Generalny Prokurator. Jednego razu zapytał go: "Któż WPana przymuszał", ażebyś poszedł za Bonapartem z wyspy E/by?" Gwtbrontle odpowiedział popędliwre: "Nieprzymuszaż każdego powinność?" Prezes napomniawszy go, ażeby się powściągi ął, prowadził dalsze badanie. Między ionemi.zapytał go Prezes: Jakie tytuły przyiął Bonaparte W swey odezwie? - Ponury woiownik odpowiedział na to: " M a f o i, nieprzypominam sobie tego; cóż mi było do.iego tytułów; % resztą pozostawał mu tytuł samowładnego Pana wyspy ETbj, który w oczach moich piastował. "- U dzkliłże U Panu Bonaparte nagrody? - Całe pięć; zrobił mnie Parem, Generałem - Porucznikiem, Hrabią etc. -Czemuś WPan niechciał bydi GenerałemPorucznikiem? - Czuię się bydź wprawdzie zdolnym dowodzenia całą dywizyą, lecz niechciałem wzniecić zazdrości moich toilegów. - W końcu oświadczył iescze Generał Cambronne: Jeżeli mam żyś, poczytam się za sczęsliwego, iż będę mógł resztę dni moich poświęcić usługom moiego Monarchy; ieżeli muszę umierać, z uszanowaniem schylę głowę pod święty miecz prawa etc. Generał Mouton-Duvermy raz tylko był słuchany w Lugdunie, i niezwłocznie zaprowadzony został do Paryża. W Izbie Parów, proiekrt do ustawy, tyczący się rozwodów, przyięty został w 97 głosów przeciw 11. Ustawy tey takie test ich mieysce »vstepuie tylko odosobnienie od stołu i łoża. Każde zobopolne poszukiwanie rozwodu zostanie usunięciem." Krótko przed ogłoszeniem tey ustawy zniknęło Z drzwi ratusznych mnóstwo poprzylepianych zapowiedzi małżeństw, zapewne z boiaźni, iż niebędą mogły tak łatwo bydi rozwiązanemu iak dawniey. Szkoła politechniczna była dziełem geniuszu Carnota, dli którego tei uczniowie przeleci byli naYlyWszem uszanowaniem i przywiązaniem. Rzecz niezawodna, iź wszyscy uczniowie na wzór swego twórcy tchnęli poniekąd duchem republikanizmu, stemwszystkietn mocne zasady i prawdziwie rzymskie wychowanie, niedopuściły zaduey rozwiązłości. Szkoła ta dostarczała woysku wybornych Oficerów artylleryi i inzenieryi. Marynarka, cywilne inżtnieTStwo, górnictwo, i wszystkie gałęzie zarządu kraiowego, na matematycznych opieraiące się prawidłach, miały z tey szkoły nayzdolnieyszyck ludzi. Król długo się wahał, zanim zezwolił na propoutfwane przez Ministra woyny rozwiązanie tego instytutu. Na żądanie dworu Hiszpańskiego, WYIechał X. Pradt z Paryża do Auvergne, zkąd rodem. Podobno Xią£e Talleyrand popadł nIełaskę. Hrabia Terreno, Hiszpan, ieden z człsnków byłych Stanów C o r t e s , i szwagier Pana P-orliers, przytrzymany został w Paryżu. Zapewniaią, iź wniektórych miastach H iszpańskich dzieło X. Pradt o rewolucyi Hiszpańskiey, ręką oprawcy spalone zostało. Hrabia Stacke lb erg, Poseł Cesarsko- Rossyiski przy dworze Wiedeńskim, przybył tu z Medyolaniu Hrabina de la Ferronaye, pierwsza dama dworska przyszłey Xiezney Berry, wyiechała do Marsylii z 2 damami hoaorowemi,j61 £S
W. Koniuszym ISaęlney, częścią dVem i poiazdem galowym, w którym Jey Królewska Wysokość podróż prztz Francyg odbywać będzie, Xięźna zabawi kilka dni w Lugdtt nie. W całey drodze czynione iey będ$ korvory, iak niegdyś Hrabinie Prowancyi i Hrabinie Artezyi (córki Króla Sardyńskiego). Dwór wyiedzie dnia 4. Maia, iako w Tacznicę powrotu Króla, do Fontainebleau. Król i Xiążęta zabawią tamże do dnia 16. Maia, którego to dnia Xieiniczki Karolina N eapolitańska odprawi wiazd swóy w karecie Królewskiey. Wczoray udał się Król do St. Cfoud.
Dnia wczorayszego zebrała się Izba Pa« rów na nadzwyczayne posiedzenie. Minister Xiążę Richelieu przyniósł odezwę Królewską i oddał ią Prezesowi, który ią Izbie przeczytał. _Osnowa iey następuiąca: «My Ludwik z Bożey łaski etc. etc. etc. rozkazaliśmy i rozkazuiemy iak następuie: PoBie» dzenie Izby Parów i Deputowanych na rok 1815 B ważą się za zupełnie ukończone.
Posiedzenie na rok x%ib, zacznie się dnia 1. Października. Dan w zamku Tuilleryiskim dnia a8. Kwietnia 18 16." Po odczytaniu odezwy i wykrzyknięciu! Niech %yie Kroll rozesEła się Izba. - Izbie Deputowanych udzielona była taż odezwa przez Ministrów marynarki i przychodów. Prezes li{ odczytał, peczem wykrzyknąwszy I z b a: Niech hyie Króli rozeszła się.
Dnia 16. t. m. miasto Tuluza wielką poniosło szkodę przez wylecenie prochu na powietrze. Król dał 100,000 franków na wspomożenie poupadłych przezto mieszkańców, Xiąże Angouleme .0,000. a Xiążę Berry ia,ooo franków.
Dnia 20. przybył do Izby Parów Xią£ę.
Richelieu, i, udzielił zatwierdzenie Królewskie budżetowi, tak iak przez Izbę Deputowanych został odmienionym. W mowie swey powiedział między innemi, co naste, puie: "Przenikniony skrupulatnością, z iaką odmówił schronienia. KtOŹ po na» wyciąg»e Izba tę przytrudną materyą roztrząsała, przy- może, ażebyśmy byli okrutnieyszymi od tyc h jął Król J mć wszystkie poprawy. Wielka krwi pragnących ludzip Zaiste, ludowi tazachodzi różnica między ninityszym budże- kiemu zdawałoby się niepodobieństwem do tem, a uproitktowanym w Grudniu z. r. przez wiary, iź chciano potępić za to Anglika, że Ministra przychodów. N itmasziuź pytania, ocalił życie Francuzowi." Łtóren z pomiędzy obudivoch naydogodniey- Rozpoczęła się reraz ważna sprawa w tu« ezy, któren kpity godzi między sobą potrze- teyszym trybunale handlowym: Dnia so. by kraiowe, któren dla następnych ciężkich Marca z. r. został w zamku Tuillcriów puiła-Jat naywiększe otwiera źródła posiłkowe. res « dwoma millionami w assygnatach. BpIdzie tylko o nayprędsze, ile można, wyda- Ttiiparts, powróciwszy i przywłasczynszy so/\ nie Urządzeń na rok bieżący i g i 6, dla których bie puilares- wraz z innemi waźnemi papieradługa przewłoka stałaby się niechybnie bar- mi, ogłosił go za swoią prywatna własność, dzo szkodliwą." i wziął go z sobą iadąc pod Hf aterloo. W czaProiekt do prawa względem polepszenia sie iego ucieczki, puilares zestał w powozie, losu duchowieństwa, który także uległ nie- i niewiadomo w czyie dostał s-ię ręce. To którym odmianom, znalazł w Izbie Deputo- tylko iest rzeczą pewną, iź papiery które wanych 2 14 głosów pro,a 50 contra. Przy W nim były, na pewny dom Londyński netey okazyi powstała swarliwa kłótnie stron- gocyowane zostały. nicza, a Deputowany Pan Serre., używszy wyrazu "my, co trzymamy za Kral e m ," wezwany został od Prezesa do poPod napisem: £aryź, czytamy wgazerządku. cie Mogunckiey następuiące uwagi J N. Krół Pruski Łazał przesiać naczelnemu Chirurgowi w woyskowym śpitalu MontaigIl w Paryżu, Panu Therrill, i lekarzowi Panu Sarlandriere, dwa wielkie złote medale »łaskawym własnoręcznym listem, w którym ara wyraża wdzięczność i zadowolnienie swoie za posługi rannym woyskowym Pruskim wyświadczone. Miasto St. Y tan d'Angely ofiarowało Królowi w darze 4000 Franków. Anglik Bruce w głosie swoim przed sądem przysięgłych, to także między inuemi wyraaił: "Co się tycze oswobodzenia Lavaletta/\ wyznać muszę, ii dobroć iego charakteru, nprzeymość iego umysłu, łagodność iego «byczaiów, żywe wznieciły we mnie intere«owanie eię losem tego zacnego człowieka.
Przebyłem Azyą i Afrykę, znaydowałem eię między naydzikszerni ludami, Jeez E e«tuin? Druz, niebyłby uciekającemu się
"Zdaie się, iź Rząd Francuzki odmienił w nie iednym względzie sposób myślenie swoiego, i że chce spróbować łagodności, gdy surowość do pożądanych wypadków doprowadzić nie mogła. Można iemu i Francyi życzyć sczęścia z przyczyny tey odmiany, ieżeii takowa tylko trwałą będzie. Saro tron zyskać t/\lko przy tern może, ieźeli obrażona prawność (les;itimite) da się przebłagać krwią L-abedoyera i Neya. Niech teraz dowodzi doświadczenie, kto miał słuszność? Czy owi, którzy łagodne postępowanie doradzali, czyli t«ź c i, którzy sądzili, że dzieła nawrócenia ogniem i mieczem sczęśliwie dokonać potrafiąj Obrońcy systematu gwałtu naygrawali się okrutnie zdobrey sprawy, ktorey według udania swoiego służą. Prawili nam bez ustanku o dobroci walecznego Henryka i S. Ludwika, gdy tymczasem wszystko, co czynili, sprzeciwiało się iak naymocniey postępowaniu wychwalanych przez nich boharyrów. Tak pobożni Hiszpa« nie w imieniu Boga miłości i sprawiedliwości, wyplepili ludność nowego świata wszelkiemł
Łalowskieml mękami. Z krasomowstwern i zapałem zakiinaią dawnych ukochanych Królów wich grobach, iak gdyby zmarli mogli nam to nagrodzić, co nam źyiący zabrali! Gaciaią o łasce i wrodźonem przywiązaniu wpośród nieuetaiących Sądów woiennych, przepełnionych więzień, proskrypcyi i kassacyi. Rehgiia, ludzkość i .sprawiedliwość musiały służyć za pretext grzechowi, dowolności iolcuccńsiwu! To wszystko nie: znaydewało się ani v / sposobie myślenia i charakterze Króla, ni U.i w zasadach Rządu. Większość Ministrów ożywiona itst duchem, iakiego czas, a sczególniey położenie ludu wymaga; dla tego też" walczą Ministrowie bez ustanku z dziką przesadą, którą się prawodawstwo, a osobliwie Izba Deputowanych powoduie. To osobliwsze ziawisko, zasługujące na całą baczność naszą, mało kto sobie może objaśnić zdoła. Chciano wtey walce upatryuać tarcie się uczuć ludu z prerogatywami KrólewskiemL Ten widok, kióryby z dobrych przyczyn powszechnym zrobić chciano, iest z gruntu fałszywym. Niernasz iuż może w Europie żadnego filozoficznego polityka, któryby Monarchii konstytucyiney nie przenosił nad wszelką inną formę Rządu; to przekonanie iest tak powszechne, ie ie w małą liczbę artykułów wiary pubhczney opina policzyć można. Ci którzy mówią, że duch, okazujący sio teraz wyraźnie w narodzie, dąży-do wywrócenia tron u, sami się matnią, ieżeii drugich oszukać nie chcą. Nigdy powszechna skłonność nie była bardziey monarchiczną (ieżeii mi wolno użyć takiego wyrazu) iak teraz, po tern krwawem igrzysku z martwemi republikanckiemi formami bez republikanckiego ducha, w które chciano natchnąć duszę i życie przez gilotyny, miecze, i rozstrzelania. - Ludy w Europie, a mianowicie Niemcy, okazali takoż władcom swoim wierne przywiązanie, któremu tern bardziey dziwić się należało w owym czasie, gdzie zdobycia, kupna lub zamiany, mieszały na oślep, iak karty, ludy i Rządców." "Walka, którą nowy czas ze starym toczy, nie tycze się Monarchii, ale (aby nazwać rzecz znanem słowem, które iey iednak całkowicie nie wyraża) a r y s i ok r a c y i, pretenteyi stanów i k»st uprzywileimvanych, chcących znaydoWać w urodzeniu prawo uwalniania się od obowiązków, z których żaden obywatelwyłamywać SIę niepowmien, iezdi chce do kiaiu należeć. Obiedwie Izby byłe zawsze - gdzie i« Kroi ultra-rojnlńtycznetni uznawałarystokiackieini. Dla tych ludzi bard?o wiele umarło, roby znowu wskrzesić chcieli, czego iednakże i« z cudów dokazać nie zdołaią. Cóż to Król z potęgi, co Z dostnyności i powagi utracił? Nie wiem niczego; chyba, że umocnienie władzy Królewskiey przez reprezentacyą narodu, stratą nazwać usiłuią. L u d powstaie przeciw wyjątkom od opłacania p 0datków, przeciw przywileiom, prerogatywom i wszystkim tytułom połączonym z pretensyami, które nie zgadzaią się z charakterem prawdziwego obywatela. Temi to straszydłami ponurych witków, które porwanym ze.zbroiowni ieudalizmu orężem chciałyby przeistoczyć lud w cierpliwe bydło do odbywania pań * . sczyzny i dźwigania iarzma, brzyelzi się naród. A to obrzydzenie, to opieranie się na«ywaią duchem Napoleona, aby rzecz ulubioną popsuć znienawidzonym nazwiskiem. Pożądaną dla nich iest rzf zą, że ten groźny człowiek i) ie iescze na wyspie S.Heleny, aby w należytym czasie mogli przynaymniey irnieniowi i-ego kazać się ziawić. Tak musiała Angliia służyć ambiryi i chciwości Napoleona za wieczny pretexj nowych zdobycie w. Trze. sienie ziemi, któreby tę wyspę w przepaściach morza zakopało, byłoby mu podobno złą uczyniło przysługę, gdyż systema lądowe nie dawałoby rnu iuż więcey było powodu do zabiania stałego lądu." "T en duch arysiokracyi iest prawdziwym i jedynym przeciwnikiem d u cha czasu. Widziemy go, iak Proteusza. w setnych postaciach. Raz występuie z ludem przeciw Monarchom, gdy mu ci nie pizyznaią tego, do czego mu według zdania iego daią prawo dawne prerogatywy; drugi taz stara się o wsparcie O tronu, gdy mu lud zaprzecza zgubnych przywileiow iego. Przyszłość musi iescze rozstrzygnąć, czyli ten duch arysiokracyi ni tb ezpiecznieyszym iest iako przyiaźny sprzymierzeniec, lub iako otwarty nieprzyiaciel. N iepochwalanie wolności od podatków, któiey pragnie dla dóbr swoich, nazywa buntem przeciw prawości tronu, a zniesienie dziesięcin, bogatych probostw i prebend, bluitiierstwem B.ga i upodleniem Religii. U nas ten os,obliwsz» zachodzi przypadek, że Król i władza Królewska całkiem różnych maią przyjaciół; Król
r.u;02e z powodu przeszłego losu swoiego poczuwać SA do wdzięczności osobom, które go kochaią, przeeież wszystko czynie, aby podkopać fundamentalne posady ironu iego Ależ Król niepowinien zapomnieć, źe LucUvik loty umize, a władza Królewska pozostać ma na zawsze. Wiego ręku iest los iego s nasz. J eźeiizwyeiężą zasady, które w poźnieyszych prawidłach Rządu postrzegamy, iest nadzieja, że Francya uratowaną będzie. Ze istotnie owe zasady zwyciężą, więcey życzyć, iak spodziewać się tego. można. - Rospiawy Izb prawodawczych imogą tak dalece interessować cudzoziemca" iak dalece cechuią ducha, ożywiającego pierwsze wiadze krain. Wreszcie nie zawit-raią cne sczególniey nauczających rzeczy, a tyczą się przedmiotów, które tylko Francuza obchodzić mogą.. Wniosek odebrania pensyi Duchownym katolickim, którzy się podczas rewolucyi pożenili, uczyniŁ nieiakie wrażenie. I przy tey sposobności popisywał się sławny Chateaubriand, który przeięty poboinem uszanowaniem religii T nie wahał się z- samego ehrystyaniz-mu nastawać na to, aby Chrześcijanie z głodu ginęli. Jest to godne uwagi zjawisko, iż w naszych czasach łagodna nauka Chrystusa skłania naygorHwszych iey wyznawców, nie tak do czynienia, dobrze i przebaczania, iak raczey do nienawiści i prześladowania. Uderzyła to także, iż P. Chateaubriand o iedney tylko mówił wierze, az-atem zdawał »Lę wyłączać Protestantów od; używania» równych praw Ł Katolikami.."
HISZPANIA.Gazety Angielskie donoszą o odkrytym w Madrycie wielkim - spisku na źyci« Ferdynanda fili. i rodzinę iego. Gazeta Londyńska- Tim.es z dnia 5. Kwietnia, tak o tern pisze: "O d nieiakiegp, czasu spostrzegano w Madrycie] nadzwyczayną liczbę Oficerów »by łyc h korpusów ochotniczych (gweryllów),.
znanych z nie wielkiego, przywiązania! do Króla i Rządu iego. Z t t Y iedney przyczyny powziął Rząd podeyrzenie,. iż iakowyś-spisek apokoynoścr kiaiu zagraża.. Zaczęto więc śl< dzić i dowiedziano- się, źe itst spisek, ale cel iego niebyt iesGze wiadomym. Śledzono4aley; i edziaue się, O nazwiskach spiskowych" których natychmiast uwięziono.. Wzięte potem (według dawntgo w Hiszpanii zwyczaiu) kilkanaście asoh na tortury, dla przymuszeniakh, aby wyiawiły ctl boisku. Do. wiedziano się z zeznania kilku spiskowych, iż chciano zabić teraźnieyszego Króla H tszoańskiego, X>ążąt Braci iego etc. P. Rechart wycierpiał pierwszy te-rturę; odkrył on zamiar spisku i wymienił znakomite osoby, które dotychczas iescze w podeyrztnki niebyłyWzięto potem na tortury V. JSnn dio la, który iednakże niczego niewyznał . Generał O'Donnoghue skazanym był takoż na tor;urę, ale Sędziowie to tylko od nifgo usłyszeli, co iu2 wiedzieli. Generał Renovales był także uwikłanym w ten spisek, lecz dowiedział się, w cza« iescze o odkryciu onegoi, i był tak sczęśliwym, że mu się udało ueiec z bratem Cala trava, Uwięziono wielu Oficerów sztabowych i podwładnych. Kilka godzin póżniey" a spisek ten byłby się udał." (List, doaoszący o tym wypadku, dostał się ubocznę drogą do Anglii, i zapewnIaJą, iż trudno, aby o tern prostą drogą dowiedziano się Cc* pewnego,-gdyż pxzeymuia w Hiszpanii wszystkie do Anglii lub Francyi pisane listy, a to dia zapobieżenia ogłoszeniu tego zdarzenia.}l
Dnia 29-Maia odbywać sie będzie ciągnienie ostatniey klassy 33ciey Królewsko- Pruskiey loteryi klassyczney, dla czego upraszam osoby maiace losy z moiego kantoru,., ażeby odnowione losy do 5tey klassy za p okazaniem, losów 4-tey klassy wcześnie odemnic odebrali. p o z n a ń dnia i 4 . M a i a i 8 i 6, , j. Heinrich, p o d Nr. 56 w rynku.
Dodatek,
Z Londynu dniu 50. Kwietnia.
Xiąię Leopold Koburgski odprawił tu wczoray o wpół do 4tey z południa wiazd uroczysty, iako przyszły małżonek Xiężniezki Karoliny. Dway Królewscy Mistrzowie obrzędów, Lord Murray i Pan Robert CheSter, iezdzili na spotkanie Xiecia aż do Smalberry, wsi na trakcie do Windsor położoney. Xiąźę Regent kazał powitać Xiecia przez Szambelana swego, Markiza Windschester.
Takie N. Królowa i Xieiniczki domu Królewskiego, które w południe do Londynu przybyły, kazały mu złożyć powinszowanie; to eamo Xiąźę York. Xiężniczka Karolina ziechała 2 godzinami prędzey w otwartym powozie, i powitaną została naychucznieyszemi okrzyki uradowanego ludu. Xiąię K o burg zapisał dwóch kucharzy Z Francyi.
W czwartek, którego to dnia odbędzie się ślub Xiężiiiczki Karoliny, z naywiększą, ile bydź może, wspaniałością, <<iebędzie posiedzenia Parlamentu. Także sklepy kupieckie pozamykane będą, iak w dnie niedzielne. Wszyscy urzędnicy dworu, wystąpić maią w wielkich galowych ubiorach. Zaproszeni są na ślub Xiążęta krwi, Ministrowie, N aczelnicy władz, Posłowie i t. d. Miasto Londyn chce ofiarować w Jarze Xieciu Wellingtonowi wazę lub inne kosztowne naczynie srebrne, na pamiątkę bitwy pod Waterloo. Zboże droźeie we wszystkich Hrabstwach.
Podług ostatnich wiadomości z wyspy S.
Heleny, Bonaparte miał się bardzo dobrze, a na wyspie zuprł'ia panowała spekoyność. Ze Stambułu dnia 11. Marca.
Ostatnich dni Lutego na przedmieściu Peru, tak często od ogtaa nawiedza em wybuchnął auowu poiar w. bliskości kuścioła Ormiańskie*go. Obecność Sułtana pomnożyła gorliwość ratuiących, i kilka tylko zgorzało domuw. Sam Wielki Wezyr w towarzystwie Kapitana Baszy, wszedł na dach naybliżey pożarli stoiącego domu, i ztamtąd wydawał rozkazy. Dach zapadł się z nimi, lecz obadway lekkie tylko odnieśli stłuczenia. Od początku b. m. zaszły znowu zmiany w urzędach wewnętrzney administracyi. Zdaie »ię, iż bystry wzrok Sułtana, dosięga zarówno wszystkie wydziały rządowe. N a Archipelagu burza kilka znisczyła okrętów. Pod Tschesme rozbiła się fregata Angielska; uratowano większą część załogi.
Podług doniesień z Egiptu, zdaie się, iż spokoyność zupełnie tam przywróconą została. Duch przedsiębierczy Baszy Mehmeda /tf/jf: zayrnuie się teraz wykonaniem dwóch dla mieyscowego handlu, nader korzystnych planów, to iest: założeniem traktu handlowego między Alexandryq i Ro%ettqż i otworzeniem związków, między dawnym i nowym portem Alexandryi. W końcu Listopada r. z. przybył do Alexandryi nowy Francuzki Konsul, Pan Thiden ot; przy innych honorach, powitano go wystrzałem z dział 21 razy powtórzonym. Z Panem Thedenot przybył także Konsul Francuzki do Bessory przeznaczony; Generalny Konsul tego narodu w Egipcie, Par» Roussel, przebywa teraz w Smyrnie.
Dotychczasowy Konsul Francuzki w Alexandryi, Pan Drovetti, przebywa dotąd wtem mieście; mówią, ie Basza Mehmet ofiarował mu naczelną intendenturę pałacu, który rnitć pragnie nad morzem pod Alexati"dryq.
Rozmaite wiadomości.
Buduią inź w Neapolu teatr S. C a r l e .
Przeszłe 500 robotników .zatrudniał« się Aby sobie zrobić wyobrażenie o nim, dosyć iest wiedzieć, że iest przy tym teatrze 55 śpiewaków i śpiewaczek, 91 kaletników, 160 muzykantów, j ch mistrzów baletu, ach dyrektorów chóru, 374 aktorów i b.nycb. do setny należących osób, oraz znaczna liczba malarzy. Ogół umiesczonych przy nim ludzi wynosi do goo.
H»
Rzeczpospolita S t. M ąr S n o, litóra wszystkie burze czasu przetrwała, obrała znowu przy dworze Rzymskim swoiego KardynałaProtektora i Agenta.
W Filipsburgu, o milę od NiJerboriJ, w d o l n e y Alzacy. i, przy drodze id/\cty Ap Bitschy oderwała się skała od gory i zawal.la dom i oborę z bydłem. Z ludzi nikt życia nitutratił.
OBWIESCZENIE.
sczenia z dnia 1. iviarca r. 1794. wzgięaem s« ou w noraCH i lasacn, 1 Kar na taKowe przestępstwa ustanowionych. Rzeczone do/\;ero--obwiesczenie i urządzenie leśne z dnia 3 Grudnia r. 1775. podług urządzenia byłego Rządu Xiestwa Warszawskiego z dnia 12. Marca r, 1809., w Departamencie tuteyszyni aż dotąd w zupełney utrzymane było mocy, z którego powodu, my również, aż do Ogłoszenia nowego urządzenia leśnego, wedle przepisów onego, postępować będziemy. P oznań dnia 19. Kwietnia 18*6.
Królewsko -Pruska Regencya.
v. Colomb. v. Ł a u d iv ił s t. Sturtzel. OBWIESCZENIE.
Reskryptem swym z dnia 22. Marca r. b. JW. Minister fmansów postanowić raczył; źe nietylko płótno, ale też wszelkie towary wełniane kraiowe przy wychodzie za granicę a) ieźeli takowe na wsiach fabrykowane zostały, wolne są od cła wychodowego, raryffa przepisanego, i li tylko kontrolowe po 4 dgr. od cetnara opłacaią; ieźeli zaś i) w miastach fabrykowane i za Passyercedułami za granicę wychodzą, natenczas nawet rzeczony podatek kontrolowy mieysca mieć nie ma, ale owszem, tak iak dawniey, od wszelkiey opłaty wolne bydż maią. Ninieysze postanowienie do publiczney podaie się wiadomości.
Poznań dnia 23. Kwietnia 1816.
Królewsko-Pruska Regencya.
v. Colomb. v. L a n d iV Uf t. Sturtzel.
UWIADOMIENIE.
TRYBUNAŁ CYWILNY Departamentu Poznańskiego uwiadomią ninieyszem Publiczność, iż Komornik Rzymski teraz znowu do sprawowania swych obowiązków przypusczonym został. Poznań dnia 11. Kwietnia Igl6 r.
A. Gorzeński, Prezes.
H ulewicz, S.
"* " OB W IE S CZE N.I E. ' r Z powodu nastąpić maiącey dezorganizacyi trzech batteryi, stoiącey w okolicach tuteyszych artylleryi, i iedney bateryi haubicowey N ru 4., sprzedawać będę ao. b. m. i w dniach następuiących, na placu przed teatrem tateyszym, kilkaset koni, nąywigcey ofiaruiącym, za gotową w Pruskim kurancie zapłatę. Wzywam przeto ochotę do kupna maiących, aby się w czasie i mieyscu oznaczonym stawili. Licytacya zacznie się 20. t. m. o 8mey godzinie zrana, i codziennie aż do ukończenia sprzedaży' kontynuowaną będzie od 8mey do I2tey zrafia, * i od 2giey do 6tey godziny popołudniu. Poznań dnia 10. Maia 1816.
Koszutski
C , , VIg. om.
OBWIEŚ CZENIE.
Za zezwoleniem Władzy Naywyższey Dziennik Praw byłego Xi<;stwa Warszawskiego na ięzyk Niemiecki przetłumaczonym został. Po «koń« n erm ark, Prezesa N ay wyższego Sądu Appellacyinego, lest mi poleconą. Wzywam wife wszystkich tych, którzy dzieło wspomnione z 4rech tomów składaiące się, za cenę zło t. pol. n i e d y n i e w miarę kosztów obrachowane, posiadać sobie źycz-j, aby sig do mnie listami frank owanemi «głosili, w P o z n ani u dnia 8- Maia i£ i6. - Behrens, Registrator BióraOrganizacyi Sądownictwa, Uwiadomienie, l-ewny posiadający zupełnie nauki p:awa w trzech ięzykach, życzy sobie umieścić się na Plenipotenra, przy któtych czynnościach podeymuie sig odbywać obowiązki Rachmistrza. Życicy sobie, ra..zy się udać do Expedycyi Gazet, a tam o osobie zamformuie się. Uwiadomienie. Stosownie do dodatku gazety W. Xiestwa Poznańskiego Nru 74. Ig15. niźey podpisany odwoluiąc się, w którey wszelkie pełnomocnictwa komukolwiek priez niego dane, od daty teyźe gazety za nieważne mieć chce, dziś więc potwierdza to, kassuiac i umarzaiąc pełnomocnictw» Ur. Podgurskiemu przez siebie uczyni o n e, w P o z n a n i u dnia 3. Mala 1816 r. Psirohońshi.
Odmienienie mieszkania. Donoszę Szanowney Publiczności, iż mieszkanie moie z Dominikjńskiey ulicy przeniosłem na Szeroką ulicę do JP. Fi asa pod Nr 114 na pierwszym piętrze, i handel zboża nadal prowadzić będę. Poznań dnia 6. Maia 1816.
Meyer Marcuse.
III
111---»-
Do przedania. Kamienica w rynku podNrcra 62, o trzech piętrach, wraz z zabudowaniami, w bardzo dobrym znayduiąca się stanie, do szynku i przyimowania gości urządzona, iest zwolney ręki do przedania. Dokładnieyszą wiadomość powziąść można u właściciela. Do przedania. Dom za Świętym Marcinem pod N rem 42. z browarnią, staynią, studnią i wielkićm podwórzem, niemniey kilkanaście szachtów kamieni, iest na dniu 24m Czerwca r. b. z wolney .ręki do sprzedania. Każdy ochotę mający kupna, o kondycyach sprzedaży dowiedzieć się mole tu w Voznaniu w rynku pod N rem 57. u S tanisław a PoweIskiego. Do przedania.
Na mocy w Prześwietnym Sądzie Pokoiti Powiatu tuteyszego pomiędzy Szl. Henrykiem Eichbaum, właścicielem młyna papierni w MuchodzU
5 A 7
IInie, Powiatu Międzyrzeckiego, a Szl. Wilhelmem Ferdynandem Naukę, Kredy torem pryncypalnym z młyna wodnego w Muchodzinie, na dniu 29m miesiąca Marca roku bieżąesgo itawartey i w ley n.ierze do podpisanego uczynionego wniosku, - zesunie młyn papiernia, wraz do tego należącemi gruntami, w wsi Muchodzinie w Powiecie Międzyrzeckim leżąca, według urzedowey na dniu I I . Kwietnia roku bieżącego zdziałaney taxy, na summe. 2246 Tal. 12 dgr, oszacowana, w drodze lieytacyi public-zney więcey daiącemu za gotowa Ziraz zjpłatę, i wypełnieniem kondycyi kupna, sprzedana; do którey to sprzedaży termin pierwszy do publikacyi kondycyi kupna 1 przedsunowczego przysądzenia, na żądanie Iineressentow, na dzieli 12. miesiąca Czerwca roku bieżącego w.kascelląryi Urzędnika podpisanego o godzinie iotey przed południem wyznaczonym zostaie.Wzywa się więc ninśeyszem Publiczność kupna tego ochotę maiącą, oraz wszelcy Kredyiorowie e x q u o c u n q u e jur e d o młyna tego papierni twierdzić prawa sobie mogący, aby w terminie wzwyż wyrażonym osobiście lub przez prawnie umocowanych Pełnomocników stawilisię; pierwsi swe licyta, drudzy zaś swe realne pretensye do protokółu podali, a nay więcey licytuiącemu nie« ruchomości powyż wymienioney zprzyległościami przygotowawcze przysądzenie nastąpi. Kredytprowie zaś "Z swerni pretensyami do nieruchomości tey za prekludowanych, a to sub prejudicio perpetui silentii uważani zostaną. Zbiór obiaśnień i kondycyi kupna przeyrzeć każdy interessuiący może u podpisanego. Międzyrzecz dnia 20. Kwietnia i816\ Ur ząd P isars t wa Aktowego Powiatu Międzyrzeckiego.
M. GądkowskL
Do przedania. Podaie się do publiczney wiadomości, iż podpisany Komornik Sądowy Powiatu Krobskiego, zatradowane inwentarze, to iest: konie, woły, krowy, owce i t. d. i porządki gospodarskie, Wmu Kamieńskiemu, Possessocpwi dóbr Sobiałkowskich, za kaucyą na zabezpieczenie inwentarzy gruntowych, do massy konkursowey JOO.XiazatSujftoivsftjcji należących, w wsi Sobiałkowie pod Rawiczem sytuowaney, dnia 19.
bieżącego miesiąca i roku zrana o godzinie otey więcey daiącemu, za gotowe pieniądze, dróg? lieytacyi sprzedawać będzie, Kro b i a dnia 8 < Maia 1816.
TrawjnshiJ fe P. K.
@o przedania. Wsi połowa Zakrzew lit. ]I., w Powiecie Wartskim, Departamencie Kaliskim, nnig iednę od War t y, a mil 4 od Kalisza, nad samym brzegiem rzeki Warty położona, od wschodu słońca z rzek? Warta, od zachodu z wsi? Zadąbrowiem, od południa z Tondowem dolnym i Wolą Zudąhrowską, od pułnocy z druga częścią Zakrzewa lit. ]I -, iako też "z wsiami Marszewern i Jęziorskiem granicząca, n» którey łanach wysiewu oziemego korcy 75, iarego korcy 8 O, siana for 150, propinacya przy trakcie publicznym, obszerne pastwisko 1 zarośla bardzo znaczne, na rola zdatne, oraz roaiaca 10 zagrodników przyzwoicie obsadzonych, ma bydź przez iukcessorów niegdy Anastazego Wolskiego z wolney ręki sprzedana; przeto ochotę kupna maiacy mogą się w Zakrzewie u wspomnionych Sukcesorów zgłosić, i kontrakt kupna i sprzedaży za ugodzić maiaca summe zawrzeć, która się do Złł. pol. 150,000 podaie. Inwentarz gruntowy może mieć kupuiacy w mieyscu okazany. Z akr z e w dnia 24. Kwietnia 1816.
Marcin Karol
Wolski.
Wolski.
Liu zadziet zawienia. Końcem wyziusczcnia w dalsz? dzierżawę wsi Bi zezie, nalcźacey do tuteyszty Kamelaryi, wyznaczone sa terrnina licytacyi na dzień 4., i i. i 2 O. Maja r. b. zawsze zrana O godzinie IOtey w izbie naszey sessyonalney odbywać sie maiace, na które chętnych i zdolnych do dzierżawy zapraszamy. Gostyń dnia 26. Kwietnia i8i6\ Kulesza, Burmistrz.
Buiakieificz, Sekretarz.
List gończy.
Nieiaki Józef Walter z Slaska wsi Kolzig, 1 Jan Fryderyk Wilhelm Schultz z olendrów Oberskich, Powiatu Babimostskiego, rodem, obydway o kradzież ordynaryina obwinieni, snaleźli sposobność przez wyłaman>esie gwałtowne a wiejiema ratusznego w nocy z dnia 4go na 5 f y b. III. zbiedz. Rysopis ich iest następuiący: I. Józef Walter, liczy lat ośmnaście, iest rodem r Slaska wsi Kolzig, wzrostu średniego, włosów ciemnych, oczów niebieskich wpadlych, nosa krótkiego, twarzy sczupłey, cokolwiek ospowatey, po«?głey; nosi płascz z kołnierzem z sukna ciemno-zielonego, pod płasczem spencer sukienny popielaty z źóhemi plaskiemi guzikami, szelki skórzane białe, spodnie granatowe długie, boty
dobre cielęce, chustkę na szyi bawełniana w czerwone centki na biciem tle, kapelusz cidynarymy wysoki; - n>dw 1 tytko po niemiecku. 2. Jan Frydiry« Wilhelm Schultz, iest wzrostu średniego, włosów ciemnych, oczów mebieskub, twarzy okragłey chuderlawey glsokiey, nosa gmbego krótkiego; nosi płascz a dużym kołnierzem z sukna ciemno-zielonego, we>rke katunow? w czerwone kwiatki rzucane, cDcbIKe na szyi biała płócienna, szelki modre wkwbtkt, spodnie sukienne zielone, boty citlęce; mówi tylko po niemiecku. Gdy nam na schwytaniu tycbże obydwóch inkulpatów wiele zależy, wzywamy przeto wszelkie tak woyskewe iako 1 cywilne Władze rtayuniienity, aby na nich baczne ma'4c oko, w przypadku dostrzeżenia icbźe, natychmiast aresztować, 1 pod ścisła strażą do tuteyszego wiezienia przy-.tJ«rić kazać raczyły. Wsch o wa dnia 20. Kwietnia 1816. Królewsko- Pluski Sąd Policyi Poprawczey Obwodu Wschowskiego.
1 1 11 Ceny zboża vi dniu 9. Maia (amu
Berlinie 4.2 gr.) T al. gr. fen.
3-17-2 .2- Ś - · I 22 - - .1 - 18 - - I - 20 - 7 I 17-3 « I - 14 - -
Pszenicy Podłey.
Żyta Podłego.
Jęczmienia Podłego.
Małego jęczmienia Podłego . , Owsa Podłego Siana 1 - 1 6 - Srednit ceny zboża iv Wrocławiu od dnia 9. Maia iv nominaJney monecie: Pszenica 5 tali 10 troiak. Zyto 4 talio 5 troiak.
Owies 2 talio 28 troiakow.
I - 6 - - 1 - 3 - . -» 1 JQ
Cenyzboża » Gdańsku * Dnia 4, Maia.
Gdarisk. Zł . - - gr.
N aylepszey pszenicy szefel kupowano po 10 - 1 5 Podłey dito .7 - 1 5 N aylepszego żyta . . , 6 -Podłego dto .5 - 18 N aylepszego if czmienia szefel . 4 - 24 Podłego dito 4 - >g N aylepszego owsa. 3 - 6 Podłego dto 3 - 34
Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.05.15 Nr39 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.