D O D A T E K DO Gazety Wielkiego [ ięstwa Poznańskiego Nr. 48.

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.06.15 Nr48

Czas czytania: ok. 9 min.

1 n r fi .'

Z Lublina dnia 3. Czerwca.

Dzień wczorayszy, to iest 2. Gzerwca, obiawił nam naywiększą radość, która zscze rego serca każdego Polaka pochodz.ua. Był to obchód imienin Jego Cesarzowiczowskiey Mości, W. X-ęcia Konstantyna, naczelnego Wodza woysk Polskich, godnego Brata naydroźszego nam Monarchy, Oddawcy upragnionego pokoiu ludom, odradzającego nam byt narodowy i Zakreśliciela granic królestwa Polskiego. W tym to dniu mówię zebrały się wszystkie władze cywilne i woyskowe, U*tizieź wszystkie cechy z chorągWIamI i t. d. Po odbytem nabożeństwie, Te De urn, półk drugi strzelców pitszych zebrawszy się na plac parady w naywiększyrn porządku i okazałości czekał na licznie zebranych Oficerów, i-iko teź wszelkie władze cywilne, po przybyciu których, z zadziwianej zręcznością odbyły się rożne obroty, poczem cały półk przedtfaliował. W nieprzytomności JW. Fałkowskiego, Generała brygady, który wyjechał w urzędowaniach woyskowych Ao Zamościa, W. Półkownik Czyżewski} Dowódzca powyższego półku, był na czele tey parady, kióry z powodu tey uroczystości dał ucztę dia Oficerów. Wieczorem c-jłe miasto było gustownie i rzęsisto illuminowane, a sczególniey koszary z własney chęci woyska.

Uwiadomienie Teatralne.

Powróciwszy do tiiteyizego miasta, m m sobie 22 obowiązek uwiadomić Prześw. Publiczność,

ii w rym tygodniu kompania Artystów Dramatycznych Polskich rozpocznie dawać widowiska na ceacrze tuteyszym, oraz, iż W. Bogusławski, założyciel szkoły dramatyczney i towaizystwa naszego, ziedzie na dzień i8ty b. III. Czerwca, i wspólnie z nami pracg swoią Szanowney Publiczności poświęcać będzie. Ile nam chlubnie i m ł o iest bydź czynnemi o bok tak szacownego i zasłużonego U cworzyciela sceny Folskiey, tyle spodziewam się nierównie wigeey ukontentowania Szanowney publiczności sprawi widjiec meźa tak pełnego talentów 1 zasiug. y. Milewski, Dyrektor Towarzystwa Dr mistycznego«

PUBLICANDUM czyn błędu wyiaśnia. NQ O. 221 7 .

ic Bydgoszczy dnia s. Czerwca l S' 6. Prokurator Królewski PITY Trybunale Cywilnym Departamentu Bydgowskiego N a przedstawienie \ V. Starzeńskiego d. d IX.

Maia r. b. w Iłowcjch pod Czempiniem, lako drugiego meźa W. Grubowskiey z Żołgdowa, posłał przed kilka czasami wyrok Konsystoryalny do P rok u r a t o r a , z tą pro ś b a, , aby g o kazał W. Starzeńskity i JXdzu w parafii Żołedowskiey, jako Urzędnikowi stanu cywilnego wręczyć, co sie też stało. Treść owego wyroku Konsystoryalnego była taka, "iż ponieważ rozwód cywilny miedzy W Starztrnkini do tego czasu ukończonym niezo.tał, a zatem teź rozwód duchowny nastąpić niemoźe." Wbrew temu wyrokowi, JX. Markiewiczowi wręczonemu, dawał tenże ślub cywilny W Starzeńskity 2 W Moszczeń & im, a gdy W Starzeńshi żądał od niego kopią aktu cywilnego przez Prokuratora, JX. Markiewicz wzbraniał sie przeciwko Art. 45. Kodexu cywilnego takowe wydać,. Prokurator posłał W oineg» pią rzeczonego aktu z ksiąg wydał, który JPanu Sobimskietnu przełożył zakaz od ww. Moszczeńskich według wydania aktu cywilnego wzbraniane, który się tu w kopii załącza. Couaź Pro-curator W.i>turżeńskiego do przepisów procedury Art. 839.

według wydania zponsiemonego aktu cywilnego odsyłał, - te lednak nuposłuszenstwo U rzędmka stanu cywilnego, )X Markiewicza, daie podcyrzenie, iź przy zapisaniu aktu małźenskitgo między W. Mo szczeńskim, nie podług przepisów prawa postępował; a gdy obowiązkiem iest Prokur, torą, każde występki przez Urzędnik) zdziałana wyśledzić lone sprostować zate 11 wzywa Szanowny Sąd Pokoiu Wydziału If., aby Pisarza Ur. Osińskiego na koszt często wspomnijnego Urzędnika stanu cywilnego do O s i e l s k posłał, aby się przez przeyrzenie księgi przekonał, ieźeli wspomniony akt małżeństwa podłu przepisów KocUxu cywilnego Act. 34, 49, 03, 70, ustanowiony, i że wyrok rozwodowy między Państwem Starzeńskim prawomocny, i podług Art. 264 1 265, przez Urzędnika stanu cywilnego ogłoś ony został, i iakie dowody na to iemu były produkowane, ażeby Ur. OsińM po odprawionych mu poleceń wyraźnie protokół napisał i Prokuratorowi w przeciągu 8» III dni do dalszey decyzyi wraz z likwidacy.ą iego naleźytości odesłał.

(podp.) HanIe/mann.

O czćm Prześw. Publiczność uwiadomiam, zastrzegaiąc dalszych praw swoich do żony. Iłowiec dnia 13. Czerwca 1816.

Konstanty Starzeński.

Uwiadomienie.

Dom tuteyszy handlowy, znany dotąd pod firnie Sukcessorów J. G. Trtppm ach era, doniósł pod dniem 29. Maia r. b. Prześwietnemu Trybunałowi Handlowemu, iż przy czynnym maiątku 238330 Tal. IJ dgr. 1 d., nie iest w stanie uiścić się w przypadaiących terminach wypłaty swym wierzycielom, których pretensye 165954 Tal. 3 dgr. I d. wynoszą. W skutek tego Prześwietny Trybunał Handlowy, stósuiąc się do przepisów 5. księgi 3ciey prawa handlowego, zadeklarował upadłość na dzień 29. Maia 1816 z rana o godzinie 9., )J;aKara! opieczętowanie, nas niźey podpisanych mianował Agentami, a Prezesa swego Kommtssarzem massy. Celem ułożenia dokładnego bilansu, upraszamy nieznaiomych wierzycieli upadłego handlu, aby nam tymczasowo zakommumkowali wyciąg swegoz tymże handlem mianego bieżącego porachunku, lub prostą kcpi.j pism, preten yą ich do wzmiankowanego handiu udowodniaiących. Po uskutecznioney takowey czynności, wyznaczony będzie termin, na którym wszyscy wierzyciele osobiście lub przez petnomocn 40w obowiązani będ,} pretensye swe dostatecznie uwierzytelnić, poczem niezwłocznie uczynione będą piopozycye, iakie się dla debra wierzycielów naydogodmeysze.i.i okażą. N a ile byliśmy w stanie zawiadomić się o położeniu-rzeczy, iest dostateczny fundusz do całkowitego zaspokoienia wszystkich wierzycieli, dla czego widzimy się powodowanymi ue jynić ostrzeźenie-względem usczerbku, iakiby żądza lichwiarśtwa, lub spłodzone przez nią złe wieści, zrządzić mogły. Poznań dnia 6. Czerwca 1816.

Agenci upadłego handlu Sukcessorów J. G. Treppmachera.

J. Heinrich. Dyduch Helling.

Uwiadomienie. Osoba mówiąca po Polsku i Niemiecku, posiadaiąca zdolności IIJI Guwernera dzieci do dworu, i będąca wstanie dawać gruntowną naukę w rysunkach i muzyce, znaleśdź może korzystne rmeysce od S. J a n a r. b. Expedycya Ga«et udzieli dalszych wiadomości w tey mierze.

Uwiadomienie. Magazyn nayw odnieyszych stroiów Damskich w Poznaniu przy Podgórney ulicy w kamienicy pod Nrero 29r., przy pbmocy Laskowskiej, byłey w magaiyaie stroiów Pani Dyźinamkiey w Warszawie, dziś otworzonym został. P o z n a ń dnia 11. Czerwca 1816.

Kąsinowske.

Obwiesczenie. Gdy do uregulowania spadku po Wielmożnym ś. p. Augustynie Zabłockim potrzebna iest wiadomość passiv >w, rtiaiątek iego - ciążyć mogących, przeto na mocy upoważnienia Wielmożney z Sieroszewskich wdowey Zabłockiej wzywam ninieysjem wszystkich, do massy ś. p, Augustyna Zabłockiego sprawiedliwe i niezaprzeczone pretensye m e ć mogących, aby się do niźey podpisanego w Królestwie Pt-Iskiem w Woiewództwre Kaliskim we wsi Chwal Acicuch mieszkaiącego, pod adsessem przez Kalisz, Błaszki, zgłosili, i kopiie witrzytelne zapisów lub dowodów, iakie w ręku mieć mogą, przesłali. Bonawentura Nhmoioivshl, Złł.. Egierskiey po 3 Złł., Pyrmonckiey po 3 Z\ł.

i SeltcrtteiSy po 4 lii., tjzinami biorąc taniey -- dostać iiioźna u F. Bergmana.

Donoszę Szanowney Publiczności nayuni - [ D źemey, iź rozpocząłem teraz w kamienicy.u [jl JP. j. łhinruii w rynku pod Krem 56. W g handel Hiki)3 i stołówey bielizny, Y Pt z którym s'eriawriiey iuź zgłosiłem. Dostać fi NQ u mnie można sukie i kazmirków od nay- S] y przednieyszego do r.aypoślednieyszego ga- Y fei tunk u, ńieróniey garnitur, wszelkiego ga- 11 Q tunku, sztukami serwet do stołu i kawy po a ki t izmie i na łok:ie w nayg .stownieyszych M wzorkach, adamaszków", ewyliszkow i plo-; III; cień 4 i 5 łokci szerokich na roście!. U praszane Szanowna Publiczność o łaska-rej we względy, zapewniam o nayskorszey i M nayrzetelnieyizcy posłudze. n Donoszę oraz, iź moy handel zbożem również do tey kamienicy przeniosłam. Karo.

Do nazęcza. Kam.ernca z ogrodem pod Nrem 170 przy ulicy Wilheimuwskiey iest od S.Michała r. b. do naięcia; o kondycyacu u Uiaicicida Puł kowmka Puchahkiego aomeeUla się można.

Sprzedał publiczna. p-oz »stałoś/\ zmarłego Ur.

Co urvoisier, byłego Kapitana, skł ,dai$ca się sczególniey z niektórych optycznych, matematycznych 1 dj emaliowania potrzebnych narzędzi-, z mebli, bielizny, ga deroby 1 książek, sprzedaną będzie urzędownie sposobem licytacyi, na żą łan;e Kuratora Sukcessorów nieprzytomnych, dnia 19. Czerwca r. b. zrana o godzinie 9tsy w pabcu Regencyi Ba trzeciem pift ze, za gotową w gru/\ey monecie rapłatę, która natychmiast składaną bydż musi.

Do przedania. Foiwark w Powiecie Poznańskim, 31 miii od Poznania, iedna mila od Buku połóż ny, około go wieiteli wysiewu maiący, w gruiua--h b.idzo dobrych, tudzież pastwiska i ł .jki, ie>t do przedania t. wolney ręki w każdym czasie. -- Maiący ochotę takowego nabycia, zechcą się zgłosić w Poznaniu w domu N ro. 18. na Chwaliszewie w stancy.i W. Grodzkiego Exaktora, gdzie dateza wiadomość o warunkach powzifść będą mogli.

Do przedania. Ksmienica z prtyległościatnf, Sukce,sorow niegdy JPani Anny ROzYny z Hel.

lingow: Zugejior własna, w Poznaniu przy starym rynku pod Nrem 98 sytuowana, z wolney ręki ma bydź przedaną. Termin licytacyi iest naznaczony na dzień 20ty Czerwca r. b. 1816. , i od godziny lotey zrana w biórze W. Giersch, N otaryusza, w kamienicy iego.własney, tu w Poznaniu na ulicy Wilheiroowskiey odbyć się ma. Warunki licytacyi, u W. Notaryusza Giersch, tudziez'U Patrona IVeisshder, przeczytać można. Pozrań dnia u. Czerwca 1&16.

Di przedania. Kamienica z przyległościami, Wr:ey Bormannowey, Tayney Konsyliurzowey dziedziczna, tu w Poznaniu na ulicy Szewskiey bSitk kościoła XX. Dominikanów pod Numerem 374 sytuowani», drogą Motórowolney licytacyi ma byciź przedaną. Termin licytacyi iest naznaczony na d-zien ».Lipca roku 1816. 1 od godziny dziesiątey zrana odbyć się ma w kamienicy i biórze Wgo Gieisz, N otaryusza, tu w Poznaniu na ulicy Wilfeeimowskiey. - Waiuuki kupna przeczytać mtźna u Wgo Heyn, Rewizora cełł i u Patrona IVeisbkder, tu w Poznaniu zamieszkałych. Poznań dnia 12. Czerwca 1816.

1.

.11 Ą _ Ą _ .

1 OT Ą _ . Ą M

Do przedania. Podaie się do publiczney wiadomości, iź podpisany Komornik Sadowy, na żądanie Właściciela, JW. Generała Turno, będzie niezawodnie sprzedawał przez publiczną licytacyą 'na gruncie borów Jurkowskich przy folwarku Wymysłowie, w Powiecie Kościańskim, 2 mile od Leszna, zriayduiące się 75 rynków dębowych klapek 1 950 stóp kubikowych rzniętych dębowych bloszków, dnia i9go Czerwca r. b. rano o godz'nie 9tey za gotową zaraz zapłatę, gdzie prócz tego oraz są z wolney ręki 16 rynków kłapek do przedania. Wzywa się echotę kupna tego maiącyeh, aby się w mieyscu 1 terminie wymienionych sta *ili, gdzie więcey daiącemu przybicie nastąpi. Poznań dnia 10. C'erwca igiór. Berent, K. P. D. P.

Iftti-l

1-1

Do przedania. Komornik Powiatu Obornickiego zawiadomią Szanowną Publiczność, lZ :untł 16 b. m. i r. o godzinie lotey rano tu w Rvgoinie sprzedawanemi będą przez publiczna ncytacyą więcey daiąctmu. za gotpwą zaraz zapłatę różnego gatunku inwentarze, iako to: owce r rogate bydło, które na rzecz W. Kośzkomhiego «ostało, a które dla różnych przeszkód na terminie dnia 13. z. m. f. b. sprzedanem bydź niemogio. R o g o ź n o dnia I I. Czerwca I 8 J Ó .

J. Pzpiński.

Do wydzierżawienia. Sukcessorowie Gozimirtey, z powodu, źe sie pomiędzy niemi znaydaią małoletni, wypusezą w trzechletnia dzierżawę od S. Jana f. b. dobra dziedziczne, do pozost-iłości należące: wieś Popowo Tomkowi, Popowo Podlesie, z folwarkiem Giuaczewo, i mili od Gniezna odlegle. Maiący chęć licytowania, raczą dobra te zawczasu obaczye i warunki do kontraktu II Uf. Borzęckiego, na Garbarach w P o z n a n i u sub Nro 421 mieszkaiącego, przeyrzeć. O terminie licytacyi póiniey nastąpi uwiadomienie. p o z n a ń dnia 14. Czerwca 1816.

Do zadzierzawienia. Stosownie do rezoiucyi Prześw. Trybunału, dnia io. Czerwca 1816 wydaney, z dóbr Osieckich, do massy konkursowey W. Stsrosty Bonawentury Gajewskiego należących, wypusczone zostaną na następne dwa lata i 81 f. ptzed Uf. Malinowskim, Notaryuszem Departamentu Poznańskiego, następuiące wsie i folwarki, to iest: A) folwark Raduchowo, t) wieś 1 folwark Łoniewo, c) wieś 1 folwark Trzepania. Łicytacya odbywać się będzie w Izbie audyencyonalney Prześw. Trybunału w Poznaniu w zamku . Sądowym-dnia 20. Czerwca 1816. 1 w dni następne zrana o 9tey, a po południu o 3ciey godzinie} do czego wszyscy, którzy ochotę 1 zdolność maia dzierżawie, ninieyszera wzywaią się, P o z n ań dnia 12. Czerwca 1816.

Łukaszewicz, Patron Tryb. Cywil. Dep. Pozn., iako Kurator massy konkursowey W. Starosty Gaj ewskiego.

. v

Do zadzierzawienia. Dobra Ziem lin, Wney Unruiyny dziedziczne, w Powiecie Krobskim sytuowane, w trzechletnią dzierżawną possessyą matą bydź wypusczone. Termin licytacyi iest naznaczony na dzień dziewiętnasty Czerwca r. b. 1« i 6 . c godzinie 3ciey popołudniu i odbyć się raa w izbie ustępowey Prześw. Trybunału Cywilnego mieysca tateyszego, w zamku Sądowym przed Mortemkim, Assessorem tegoż Trybunału. Warntiki dzierżawy, w archi-"u.u wspomnienie S. :, i w biórze Patrona Wmshder w PAziianiU, puc czyrać inoina. P o / n a ń dnia 9. Czerwca 1816.

Do zadzkriawiema. Dobra Dżirrzcimict" w Powiecie bzredzkim, należące do pożogi, ści nicAdy Jana Kantego Wolskiego niaią by dź su mocy wyroku Pmświern. Trybunału Cywilnego Departamentu POitiawbkitgo wydziału III. z dnu 30, Maia f. b. na zarriLti -Sądowym tu w'Poznania przed W Morawskim, Assessorem regcź Trjbnnatu, dnia 24- Cterwca f. b. zrana o godziwe to. naywięcey daiącemu w trzechletnią dzierżawę pasczonemi. O warunkach można się u niZcy wyraźonego Kuratora tey pozo*vłości wywiedzieć. Poznań dnia 10. Czerwca łgió.

Biederman, Patron Trybunału.

Do zadzierzawienia. Wieś Turzyn z przyległościami, w Powiecie Wągrowieckim Departsmencie Poznańskim, wypusczona będze w trzech, letnią dzierżawę plus licitando. Termin do licytacyi wyznaczony iesCna dzień 24. Czerwca f. b. przed W. Szu b ertem , Avessorem Prz, fiybuf.ahi, popołudniu o godzinie 3ciey na zaaalcu Sadowym. Warunki ułożone będą dnia 21. Cerwca f. b, po południu o godzinie 3ciey j do przeyrzenia znaydować się będą w archiwum Prz. Trybunału. P o z n a ń dnia I j, Czerwca 1816.

Wierzbiński, Patron Trybunału Poznańskiego,

Do zadzierzawienia. Z mocy wyroku Trybunału ruteyszego, na dniu 16. Maia f. b. na wniosek Sukcessorbw niegdy Franciszka Raszewskiegn zapadłego, wypusczone będą dobra Sidziwojew» , w Pyzdrsfcim Powiecie położone, w trzeietnią dzierżawę od S.Jana f. b. przez publiczną licytacYą przed Delegowanym Morawskim, Assessorem Trybunału, w Poznaniu na zamku sądowym Trybunału na dniu 24. Czerwca b. f. zrana o gcdzmie lotey odbyć się maiącą. Do posiadania tey dzierżawy ocl. otę maiących Ufrrasżarń. Warunki są do przeyrzema uPalrona Ogrodowicza w Poznauia na Szerok*ey ulicy N ro. 116. Poznań dnia 12. Czerwca r8i6.

Ma c iey Maiewski, Woźny przy Tryb, Cyw, Dep, Pozn.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.06.15 Nr48 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry