Gazety

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.08.31 Nr70

Czas czytania: ok. 8 min.

Wielkiego

Nr.

T U R C Y A.

Dla zabespieczenia żeglugi na D u n aj u i powściijgnienia UCISKÓW, których częstoflopusczali się w tey-mierze w Państwach W. Porty łakomi Oowodzcy tureccy i Władze ich; W)<iił W. Sułtan pr/y końcu miesiąca Lutego r. b. Firman do wszystkich JJaszów, Zwierzchności i cłowych poborców na obudwóch brzegach Dunaju odBelgradu az po uyście tey rzeki do czarnego morza, który według listu ieduego C. K. Austryackiego poddanego w F a s s, sprawił naypomyślnieysze skutki. Okręt wysłany z Wiednia od Szyprów. WinkeI mana i towarzystwa przypłynął d. 15. Czerwca do Gallazu nie zatrzymany ani w Widdyuie ani Órsowe y , i bynaymniey niczem nie obciążony; owszem okazywano naywiększc poważanie dla Austcyackiey bandery. To tylko pozostaie do życzenia, ażeby kupcy i szypry Austryaccy gorliwióy zatrudnili się handlem na. Dunaj u, i żeglugę z Państw dziedzicznych do G a 11 a z u prędzey odbywali, co przyczyniłoby się istotnie do wzniesienia tak ważnego handlu na Dunaju.

Z Poznania.

Znany iuź w tuteyszem mieście z swego muzykalnego talentu Wirtuoza na flecie JPan Józef Wo l fr a m z Wiednia, przybył tu Wpowrocie 8w>m z Warszawy do Berlina i przez krótki eza» swey tu bytności da w Poniedziałek dnia 2go Września kouceit na sali hotelu Saskiego. O sczegołach koncertu deniostj afisze.

A T DO Xiestwa Poznańskiego

OBWIESCZEN1R.

Końcem odbywania zwyczaynych obrotów iesiennych, ściagnione bgdj kilka oddziałów konnicy do miasta Wrześni i w okolicę miasta tegoż dnia XI. Września r. b. Handlujących z wiktuałami uwiadomią sie o tern w zamiarze tym, ażeby pae:« ciag odbywania obrotów tych, które do dwóch tygodni trwać bed A , markitaastwem się tam truduć mogli. Rozumie się iednafc samo z siebie, JZ ci, zaświadczeniem Władzy policyiney legitymować się będl musieli, iako takowy patent procederowy posiada -. Poznań dnia 2.9. sierpnia 1816.

Krolewsko-Pruski Nad-Kommissariat Woienny w Wielkiem Xiestwie Poznańskiem. ELoldereggzr.

Nauczyciel muzyki. Przybyły tu w tych dniach artysta muzykalny, który w kilku znakomitych domach Polskich trudnił się uczeniem młodzieży na foitepiiame, życzy sobie znaleśdź takież pomiesczenie w W. Xiestwie Poznańskiem Można się o nim dowiedzieć w tuKyszey Expedycyi GasetliJI umleme NiżeVPopisana podaie do DU bficzney wiadomości, iż w »prawie m e v t o ie V m*tap ibkupińsUeh uhanamy, wdowy Do zostatey po Karolu Uliank, nneszkl, °7 teLt w Kaliszu, przeciw W. RozdeyezeroJiApT A nowi przy Trybunale Cywilnym K I A Kalbk.ego ,ako Kuratorowi sukcessyi waku c e ? po s. p. Xiedzu Jmie Nepomueenie III%gY zapadł wyrok w Prześw. Trybuni r > * W cewództwa Kabskiego w KAr d n f a T I Sptsaney oddana 1\ w A 1\ f f i A po XK-dzu Janie Nepomueena ?KZ f Kollegiaty Kaiisk/y, ukojAdTMTM** wylegitymowany Y po tymże J A t t f f i b Wyrok ten został wręczony dnia Xi *c maKu * (j)6 roku, prawomocnyA«;N&g g g »

Września roku kaźd«oo W tym Kansz dnia

I 816 . ; o czem się uwiadomią imeress maiącego. 19. Sierpnia <p6 roku.

WiMbTyU Urnowa.

....

....

Doniesienie. Prawdziwe piękne soczyste Gardask.e cytryny w wielkich pakach z 650 uo 700 sztuk, i wprawdzie paka nieodeclona pA 43 tałarów kurantem, odeclona zaś po 46 tal., sto sztuka po 7 tal. kurantem, dostać można, równie iak {innych korzennych, mareryalnych tcfwarów, tabak, włoskich towarów, wonideł iłakotek, wnayumiarkowańszych cenach, u tidelisa Augusta Krumphoka, rnieszkaiacego w W r o c ł a w i u w narożniku ulicy S c'hmi e de b rii c K e i rynku N as chmarkt.

- Dzidło się w Poznaniu dnia 10. Lipca M6.

OTWARTY ARESZT na wszelkie summy W. niegdy B o n a wen - "" 1 / · r ,.

turze Gajewskiemu, a btaroscie Powidz- } kiemu, a teraz do konkursu iego należące. i" _1. "T U cAAAJl;*TM* Nad ma.atk.em W. Bonawentury Gajewshego Otwarty .est konkurs, który z dn.em 21. L.pca 180ó. poczyna sig. . . . .

O tern lnteressen« lUZ uwiadomieni zostali przez publiczne uwiadomienia, przez bdy Ktame cytacye, tudzież Patenta ad Domum ku popisywaniu sig i likwidowaniu swych pretensyi. Za rzecz iednak iescze potrzebną Przesw. lrybunał w interesie tak ważnym przyaresztowame wszystkich aktiwow uznał 1 uwiadomienie takowe przez publiczne arestatona ponowić zalecił. N a żądanie wigc Ur. Konstantego Łukaszewicza, Patrona Trybunału Cywilnego Departamentu Poznańskiego, iako Kuratora massy W Bonawentury Gajewskiego, w Poznaniu mieszkającego, Ja J«n Miedzianowski, Woźny przy Trybunale Cywilnym Departamentu Poznańskiego, ustanowiony reskryptem JW. Ministra Sprawiedliwości pod dniem 20- Januarii 1812., w Poznaniu na Srodce pod Nrem 72. w Kon. cregacyimieszkaiący, grabie i aresztuig w ogólności wszystkie summy, effekta, lub iakiekolwiek rzeczy i pieniądze woEólności u kogokolwiek znayduiące sig, które nie.

Idy W. Bonawenturze Gajewskiemu, Staroście Powidzkiemu, należały, ismu oddane, i wypła«one bydź miały, a teras do konkursu iege należ*

i W W. Debenci takowe do depozytu-Prześw. Trybunału oddawać i płacić obowiązani są, a w sczegoiności u wiadomych w w > j) e b e n c ów grabig / af"'StSSif, iako t o: 1. Summe q. 55,000Tai.

w Nayiaśnieyszey Królewsko-Prusk. ey Regeiicyiznaydiłiącąsig .zdzierzawy Krutoszyńskiey pochodzącą, w Poznaniu. 2. Summe. .11,500Tab pochodzącą z większey summy / --3,600 Tai. dla trzech braci GajeC # ' $ > na dobrach Otocznie hipotekowaną. 3" Summg. · « . 26,COoTaI.

u Ur. Teschendorfa w Poznaniu. 4. Summg. " 2.00,269Tal.

Za sprzedaż dóbr Osieczny u Sukces 4dgT.

sorów Ur. Trebnitea w Poznaniu, t o i e i t: u Ur. Prebnitzowey wdowy, i Ur. Han W Profesora, iako Opiekunaniel.-tn.ey Trebnitzownev wPoznaniu.

5. Summg. .4,908 Tal.

i! dóbr Rawicza po-hodzącą w masjkonk'jfS(.we> Ur. MAUąrt, ff , K matu rama, syUr. WvLbiiiskiego, Patrona w Poznaniu. g s u m m I. .13 , O O O T al. zdóbf Choyna pochodzącą, u Ur. Anzelma Pomorskiego w Rosnowie.

su' 4 OOoTal. w m a 5 S i e pupilarney u U r. Xawerego Gajewskiego zi.ayduią sig, to ie>t: w- Chłapowskigo, Kanonika Katedralneeo Poznańskiego i U r, WeislrjJa paTTa wPoznaniu> 'g; Summe.

z d ó b f R o s n o w a pochodzącą, u Ur. Anzelma Pomorskiego w Rosnowie.

« S u m m e ' . 3,000 T al.

u Uf Trybut/Ma w Blizanowie pod Kempą.

.8,900Tal.

'a Summ' A f > gegrzdy

8,333 Tal.

w Kaliszu,

:0;. Summg. " 36,500Taj.

u U r. Trybenfelda »Blizanowie pod Kempą.

12. Surrńttg. J,333Ta A .

na dobrach Rosnowie u Ur. Pomórthiego. u Ober- Amttmana Htgnera wOtoboku. 14 Summe.

na dobrach Bargien czyli Zborzewie hipoteko *ane. 15 Summe. .l6,000Tal.

w massie konkursu Ur. Skoraszewskiego znayduią się, to iest u Kuratora massy, Ur. Weifshder, Patrona w Poznaniu. 16 Summe. i I,OOoTaI.

-w massie konkursu Kluga -znayduiącą się, czyli u Kuratora teyźe massy Ur. Sarnowskiego, Patrojia w PoznanIU. 17 Summę.

w massie Władysława Gurowskiego znayduiącą sfj, -ta iest: a U r. Zaborowskiego Patrona, iako Kuratora massy w Poznaniu. 13< Smarne.

a Ur. Jana Zaremby w Rusku.

.4IOTaIIigóTal.

I,666Tal.

16 dgr.

333 Tal.

8 dgr.

19. Summę.

u Wolfa Salamona, z zamieszkania niewiadomego. UO. Summę . . . . . . . . .

u żyda w Wolsztynie, z nazwiska niewiadomego. 21. Summę :Q Ur. Kazimierza Zabłockiego, w Kohutach. '32. Summę. _ 741 Tal.

:Q Ur. Alyeielskiege, Starosty-Osińskiego , czyli a Kuratora massy, Ur. Wierzbińskiego, Patrona, w PoznanIU, r 23. Summę 1,000 Tal.

u Hrystyana Ludwika Wafsersleben, Konsyliarza Kameralnego, dawniey · w Poznaniu, a teraz z zamieszkania niewiadomego. 24. Summ? .4,333 Tal.

u Mikołaia Skoraszewskiego, z za- 8 dgr. mieszkania niewiadomego. 25. Summę li Antoniego Józefa Leduehowskiego w Skrzynkach. 26. Summę. .16,333 Tal.

u Mikołaia Skoraszewskiego, zza- 8dgr. mieszkania niewiadomego.

30TaI.

420Tal.

./ 41 Tal.

27. Summe * · · 500 Ta!.

u Małachowskiego, z zamieszkania niewiadomego. 28. Summe.

u Piotra WawrzYnka, Z zamieszkania niewiadomego. 29. Summe.

u W. Moskoszewskiego, z zamIeszkania niewiadomego. 30. Summę · li W. iranciszka Podgórskiego, Intendenta Policyi w Poznaniu. 49TaL 31. Summę ..,.,.... 10 dgr.

u W. Łukasza Bogusławskiego, Mecenasa N. Sądu Kassacyinego wKrólestwie Polskiem w Warszawie. Grabię i aresztuię z tym zakazem, żeby tak niewiadomi iako i wiadomi WW Debenci wyźey wysczególnieni, summ przy aresztowanych, ani Sukcesorom W. Bonawentury Gajewskiego, ani Pełnomocnikom, ani komu innemu od niego luh od nich zlecenie maiącemu, tych summ niewydawali i niewypłacalI , ale żeby takowe do Depozytu Prześw. Trybunatu oddawali. Gdyż w przypadku ieżliby wypłaty takowe komu innemu, a nie zaś do Depozytu Prześw. Trybunału złożyli, nietylko wypłata za nieważną uznana zostanie, ale Debenci teyże mas>y tenże sam dług lesczs raz do massy zapłacić obowiązani będą. - Kop a tego zakazu czyli otwartego aresztu, wręczona została wszystkim wiadomym Debentom. Druga kopia,tegoż otwartego aresztu, w Dziennikach kraiowych, to iest: wlnteligencyach 1 Amtsblacie, tudzież wgazetach Wielkiego Xigstwa Poznańskiego umiesczona została. A dla wszystkich niewiadomych Debentów na ręce W. Prokuratora Królewskiego wręczona i na drzwiach w zamku Sądowym Prześ. Trybunału dla publiczney wiadomości, p rzybitj została. Działo się iak wyźey.

.40Ta1.

.ĆOOTal.

r50 Tal.

J. Miedzianowski, Woźny Prześw. Tryb. Dtp. Pozo.

" IL - .i *

Uwiadomienie o przedaiy nieruchomości.

Dom murowany z ogrodem, lodownią, i innemi przyleglościami, na Zagórzu pod liczbą 132. stoiący, Sukcessordw ntegdy Antoniego Tobieszewskiego własny, na żądanie tychże, będzie przedawany dnia 9. Września r. b, rano o godzinie iitey przez publiczną licytacyą w domu Sądu Pokoiu U{ Poznaniu przed delegowanym, Wnym Milewskim, Podsedkiem. Zaprą; szam Szanowną Publiczność, ażeby celem nabycia własności tey nieruchomości, raczyła się li cznie na powyż oznaczonych terminie i roieyscu Stawić, i swoie licyta podać.

P o z n a ń dnia 25. Sierpnia 1816.

tg. Orliński, Woźny przy Trybunale Handlowym Departamentu Poznańskiego.

Do przedania. Uwiadomią się Szanowna Publiczność, iż na mocy wyroku Prześwietnego Trybunału Cywilnego tuteyszego, sprzedawaną będzie przez publiczną hcytjcył na dniu 4. Września f. b. po południu o godsinie 3. tu na Ratuszu w izbie aadowey po niegdy Walentym Kwainiowskim, Qeneiale woysk Polskich, pozostała bardzo przednu porcynella w rozmaitych wzorach i kolorach, iakoto: wazy, półmiski, talerze, fiianki z podstawkami, ostatnie bardzo gustownie wewnątrz wyzłacane. Do którey sprzedaży mający ochotę zapraszaią się. P o z n a ń dnia 19. Sierpnia 1S16.

Mochyński,

Do przedania. Sukcessorowie niegdy Urodź.

Franciszka Nowickiego, Komornika Sądu POKOIII Powiatu Szremskiego, intencyonowani są, maiątek nieruchomy do pozostałości lego należący, iakoto: dom mieszkalny w mieście Do Isku w Powiecie Szremskim przy rynku pod Numerem I. sytuo-; wany, wraz z przyległym ogrodem i z zabudowanemi staynismi, niemniey stodołę nową tamże na przedmieściu G o s t Y ń s kić m stoiacą, wraz z sadkiem przyległym, przez licytacyą pubbczną sprzedadź. Termin do odbycia tey czynności wyznaczony iest przed NotaryusJiem Powiatu Szremskiego w Dolsku na dzień 21. Września f. b. od rana, na który chęć kupienia reaiący wzywaiąsię z tern nadmienieniem, iż o warunkach Bcytacyi każdego czasu u Ur. Konikiewicza, Komornika Sądu Pokoiu w Szremit, zaiuformować się mężna.

Wzywaię się oraz wszyscy ci, którzy dd pozostałości zmarłego Uf. Nowickiego pietensy« iakiekolwiek mieć m"nieraaią> aby 2 takowerat na terminie powyższym jgłosili się. w S z r e m i e dnia 87. Sierpnia igió.

Do przedania. Dobra w Powiecie Wartskiro, W oiewodztwie Kalislcićra, Krolewstwie Polskićro, trzy mile od miasta Kali s z a, trzy od S ier a dz a i półtory od miasta War t y położone, są z wolney ręki do sprzedania. Dobra te składają się z trzech folwarków 1 olędrów, obeYTIJJJ;cycb w sobie gospodarzy 36.; leżą na trakcie prowadzącym z Kalisza do Warszawy, maią w kaźdćm polu wysiewu korcy WarsZiwskich -"'85> oprócz pszenicy, którey się wysiewa korcy 5 O, pastwisko i łak pod dostatkiem, boru na s«oią potrzeb z różnego gatunku drzewa skbddiąceg:> się; owiec na tychże folwarkach trzyma się sztuk 1800, pomiędzy któremi znayduie się Hiszpańskich gruntowych sztuk 5 O O, krów trzyma się latem i zimą sztuk 2 O O, pomiędzy ktoremi znayduie się gruntowych sztuk 20; oprócz tego znayduie się na gruncie różnego gatunku innego inwentarza, iako to: konie fornalskie, woły, bydła rogatego młodocianego ir. d.; znayduie się w tychże dobrach także gorzelnia, o trzech garcach, z których zabiera leden beczek siedm, a dwa mnieyue resp. o czterech i piącia beczkach; mielcuch i wiatrak, takoli propinacya znaczną, również te maią dobra. O warunkach, na których sprzedaż dóbr dopiero wspomn'onych zasadza się, dowiedzieć się można w Kaliszu u W. Wierszchhyskiego Assessora pray Trybunale Cywilnym Departamentu Kaliskiego, a w Słocinie pod Grodziskiem u Ur, JBrownsfordta Possessora.

Średnie ceny ifaza ze Wrocławiu dnia 24. Sierpnia wnorninalney monecie: Pszenica 6 talio ro troiak. Żyto 4 talio 11 troiak.

Jęczmień 3 tal. 13 troiak. Owies 3 talio 3 troiak.

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.08.31 Nr70 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry