* 11(T W H e B» wyświęcono' 60* Kapłanów,. 63' @iakonów, 73 Subdiakonów, i 1 3 2. Mineristów. General P aj oi', zięć O u d i no t a, wzięty, do więzienia w skutek wyiawitń M o n i e r a , Dziennik powszechny donosi: Niektóre gazety Angielskie, otwarte dla- wszystkich stronnictw,. będących tchem przesady i potwa«rzy, zawierają częetokroć tak. niedorzecznie o» btigi 1tak śmieszne obwinienia, iż nie można im na nie lepiey odpowiedzieć, iak przez naypublicznieysze onychie umie-scztnie. f Tak czytamy w dzienniku Times list, niby to s p a r y i a i pod dniem 7. Października:., ".Donosiłem» iuz W P an u o tak pilney KorKeBpondencyi, fcróraAutTzymwic z P'?ryże m bratowa B' o n a pa r Łe g o H o r t e n s*y a, przesia * dniąca wSz-wa y caftyi.. W roku i g 1 4, i 1 8 1 5, była ona średnim punktem wpzjstkich związków z wAspą E-Ibą" a chociaż jest terez znowu winne m mieyscu, trudni się przecieź.nadzwyczayuie.w tym samym zamiarze; wiemjednakźe z pewnego źródła, ii w rłpportach poiicyinych, posełanych codziennie K.rolowi 9 , uie wzmiankowano ani słowa'o tey okoliczności; etc:"

Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.11.23 Nr94

Czas czytania: ok. 7 min.

Gazety Francuskie kusiły się niedawno> » napastowanie trajedyr sławnego. Poety, Sz-y llera-, pod tytułem: Mor ja Stfiart" 51 w niey całey piękney literatury Niemieckie)-; na co gazety Niemieckie nawzaieaiodpowiadały.. W fty mierne Monitor pod artykułem z l" i e d n i a dnia 5, Października «awiera c@>następnier "JDo strzegąc z AustryaeK'U; gazeta sprawie prawości.tronu i intersssa .FrancuzkiegO'bardzo oddana, dosyć mocno uskarża się na m'aniia, ieka opanowała niektóre" z- innych mfor szacunku, godne gaz-et y Prancuzkie, zacz-epinjące na oślep literaturę Niemitclcą, która rbez ivatpienia, nie iest w guście. F -raricuzkiuj; atoli należy o niey · sądzić talf, iak i o G re c ki t y, Rzymskh - y, A-.giełskiey" albo Hiszpańsk-iey, według wyobrażeń, zasad i obyczaiów narodu, daktórego-ona należy«. Obrażać narody w temj, co iest świętym-wyrazem ich myśli i uczucia" znaczy przywłasczać sobie despotyzm literacki i moralny, do czego żaden naród .Europeyeki nie ma prawa« W teraznieyszenv położeniu Mocarstw, sądzenie obcey literatury, zazwyczay z bluźnierstwem prAeoiwko obyczaiom innych narodów łączone, pociąga' za sobąA ten nieprzyiemny skutek, że do od« wetu wyzywa. E u r o p a, do- dawney swoiey równowagi pilityczney przywrócona, wy* maga. nawet- i w literackich rozprawach owey gj-zeczności i pKystoyności, która między równymi zawsze panować powinna." Z Nowego Forku d., 5- Październik,!, '.

Skarb Amerykański zuaydu'.e się te, razw naypomyślnieyszyłj) stanie. Cały pr-zyth >ciw roku bu żącym-obrachowany ic Stria pizaszło' 6-5 miilionów DolJ arow. Po odlęciu wszelki-, h wydadkow pozostanie czystego zbywającegogrosza przeszło g-o miilionów.. Cały dług kMiowy. powinienby w przeciągu lat 1 2" byd2. zaspokoionym. Wyprawa- Portugalska zł OAOOO ludzi po>dobno stanęła pod Buenos AyrtA. /

,DON1ES1EŃfE TEATRALNE.

WSoborg, dnia 23. Listopada i%\6., uchylane abonament, dfcna będzie druga cZy-ft Nimfy Naddwiapkiey. W Sobotę dnia- 30. Lkropada igio*,. trzecia czgść Nimfy Naddunayskiey,

Przestroga. Pewny podróżny z Królewstwa Polskiego w drodze z Warszawy "io W. Xiestwa Poznańskiego zgubił nastepmace 4 losy ioteryme na dob.a Tyszowce w Departamencie Lubehkim pod namer-mv: S',4>ł3> 84,840, 3-M*4' 3M45> z kolekty Pana Fiiinktd w warszawie. Prje trzegaiąc zatem Posiedjicięia nieprawego t\chźu loso» " że wygrana otychże, służyć mu nierooźe, uprą. szarn g >, aby znalezione losy w Expedycyi D;ienmka (1nteFligenc )ó*) w Poznaniu, łub iPi-Fiiin. bI. w Warszawie, - oddać raczył!

Dodatek.

i A

I MI I

Rozmaite wiadomości.

Śpiewaczka C a t a l a n i odmieniła swóy układ udania się do W i e d n i a , i zamiast - tam wyiechała z M o n a c h i u m prosto do F Jor e n c y i dła odwiedzenia swych rodziców.

Hrabia Rostopczyo przybył doStuttgardu. Znany Generał D ó r e n b e r g wszedł W służbę Króla Hannowerskiego.

Gazeta Angielska (the rimesJ pisze: J eden z dzienników Francuzkich zawiera nastęJiuiący artykuł: "Gazeta powszechna, wychodząca w A u g s b u r g u , umieściła w iedaym z ostatnich numerów swoich, dokument przystąpienia do świętego przymierza, podpisany przez Xiecia Rejenta Angielskiego." Artykuł ten lest bez fundamentu; pbzyporninamy bowiem sobie, iź Lord Castle rtagh oświadczył był wyraźnie na ostatniem posiedzeniu Parlamentu, iźXiąźę Rejent do tego związku nie przystąpił. Wszakże iako Xiążę Rejent Mannowerski, mógł do niego Aprzystąpić.

Pamiętnik Hannowerski wyraża, iź podług dostrzeżeńr-sławnego astronoma H e r s c h e l r zmarłego S c h r ó t e r a, czyniony*h za pomocą teleskppów, maiących so i 37. stóp długości, ptamy na słońcu nie są nieprzezroezysiem ciałem czyli materyią, która blask iego zaciemnia, lecz są podobne do dziur w iasriym obłoku, który otacza słońce, i daią spostrzegać ciemne iądro słońca świecącego sezfcgóliae po wierzchu; nie widziemy zaś samego słońca, lecz tylko iasny świecący obłok Około niego. Dostrzeżono oraz, ii słońce jest otoczone potróyną atmosferą; naprzód, iasnvm promienistym obłokiem, potem nieco ciemnym, a nareszcie zupełnie przezroczystym, nafcaztałt powietrza. Plamy więc są otworami w obydwóch wyższych obłokach, nitkiedy biirdzo wielkierni, gdyi S c h r ó t t e r W Grudniu roku 1195 wyrachował ie na aoo Haillionów mil kwadratowych, a zatem blisko a 1 razy tyle, ile ma ziemia. H e r s c h e l ra

- Tchuie na 40a do 600 mil odległość ognistego/ obłoku od ciemnego. Ze zaś ciemne czarne plamy słoneczne żadnych promieni niewydaią, zdaie się więc, iź to osłabia działania słońca na nasze ziemię, bo moc wychodzącego, światła słonecznego ma się odwrotnie, iak kwadrat z odległości słońca. Magnetyzm zwierzęcy stanowi epokę w Szwecyi i Danii, i wkrótce przyznana mu będzie użyteczność w sztuce lekarskiey. Sławny wierszopis L e o p o l d iest na czele przeciwników magnetyzmu, który popiera równie wierszopis Al t e r b o m w I T p s a l u , i ma po sobie wydział lekarski i większą część Professorow. Dziennik wydawany przez Pana C e d e r s t r o m przytacza rozmaite magnes tyzmem leczenia, czytjjone z naypomyślnieyszyłn skutkiem tak przez niego, iakó i innych lekarzy Szwedzkich. Gazeta uczrrna Szwedzka, wychodząca w U psa lu, obstaie także gorliwie za magnetyzmem, i niedawno wyraziła, iź ludzie są kwiatami zarodu krusczowe"go ziemi, a ich mowa iest magnetycznym wpływem. Kanch rz Duńeki odebrał od Monarchy swoiego zalecenie, ażeby porozumiał się z wydziałem lekarskim dla rozstrzygnienHi zapytania, do iakiego stopnia można używać zwierzęcego magnetyzmu w szluee lekarskiey, 1 ażeby o tern zdał sprawę Królowi.

U ne Gouvemante qui depuis plusieurs anne<:s a exerese eet etat, sachant łe francais et l'Allemand, cornrrie tous les ouvrages de femmes, dćsire trouver le plutót połsible une place, dans ce genre. On donnę des renseignemens, WasseD> Strasse Nro 180. au premier.

...........u.--,im- 1............1 i i

Doniesienie handlowe Mam znaczny zapas ka-' wy dobrey s'redniey, przedniey średniey 1 naypieknieyszey, ktdr A w bardzo umiarkowanych' przedaiej cenach; Fihp Regen w 1 Szczecinie t < W narożniku małey ulicy Odrzańskiey pod Krem 1088. «ycn i trwałych Gardezańskich cytryn w dużych skrzyniach, po 650 i do 700 sztuk zawietaiAcych, nieoclonych, skrzynię po 39 A Tal., a zupełnie cłem opłaconych po 42 T al., sto sztuk zaś po Tal., wraz z wszelkiemi innemi towarami korzeniitmi, materyalnemi i farbowemi, tabakami, Włoskieroi towarami, perfumami i rzeczami delikatnemi, poiedyńczo i w całości, dostać można w iak naypomiernieyszych cenach i -naylepszych gatunkach Ul Fiddis Augusta Krumpho Iz, w Wrocławiu na narożu mostu Schmiedebriiclce i rargu N aschmarkt «wanego, mieszkającego.

.nie.

. 1

Do naiccia. Stosownie do uchwały z dnia 31.

Października, położony naGroJbli pod Nrem 3 O., należący do gruntów upadłego domu TreppmacheróWy a bliski zupełnego wybudowan a, tak nazwany nowy szplichlerz, wynajętym bydź ma naywięcey ofiaruiaceniu, sposobem publiczney lieytacyi. Chęć podięcia sie tego maiacych wzywamy ninieyszem, ażeby sie stawili na terminie dnia g. Grudnia r. b. z południa o godzinie a. w kantorze upjdłcgo domu pod Nro 44. w rynku odbydź się maiącym, i podania swe uczynili. Szpichkrz aź do dnia terminu iest otwarty dla każdego do przeyrzenia, -warunki zaś w rzeczonym kantorze widziane bydź mogą. P o z n a ń dnia 17. Listopada 1816.

Komraissarz i tymczasowi Syndycy upadłości Sukcessorow l. G. Treppmachera.

Schuman. Giiycki. A. Freudenreich.

C. MiUler.

Obwiesczenie. Uwiadomią Szanowna Publiczność, iż dnia 2. ui. Grudnia r. b. zrana o godzinie Iltey tu w Poznaniu na przedmieściu S. Marcina w domu pod Nrem 3- sądownie zaięte, iako to: konie cugowe trzy, piękney rasy źrebców dwa, ieden - roku, drugi tegoroczni, powoź kryty, meble, t« itst: krzesełka, stoliki, stoły, publicznie sprzedawać będzie. Ochotę maiacych do kupna wzywa na dzień i w mieysce powyź wypisane. Dan w Poznaniu dnia22.m.Listopada 18t6r.

Klólewsk o Piuski Komornik przy Tryb. Cyw.

1. Inst. Depaitame.it 1 Poznańskiego, Jaraeze .$hi,i igS

Uwiadomienie. W oberży pod Słońcem w Poznaniu pod Nrem 244 na ulicy Wrocła wskiey sprzedawać się będzie sposobem aukcyi dnia 25*. Listopada r. b. z południa o godzinie 3ciey cale nowa basz.tarda za gotowf zaraz zapłatą w brzęczącym kurancie.

Ceny zboża od dnia g. dow Berlinie

Pszenica Podleysza Zyto Podleysze Jęczmień Podleyszy Mały Jęczmień Podleyszy Owies. , Podleyszy "r Groch , Podleyszy .

Słoma 9 tal.

Siano 1

14. Listopada (a 4a gr.) Tal. gr.

4 - 21 4 -16 3 a 20 a 20 2 4 3 3 1 16 1 - 11 I 6 3 - 8 2 - 8 6 20-w Igfene *

-f

-.

gr.

"* .

Średnie ceny zboża iii Wrocławiu dnia id. Listopada w nominalnej moneck: Pszenica 8 talio 4 troiak. Żyto 6 talio 7 troiafc, Jęczmień 4 talio 15 troiak. Owies 2 talio 23 troiafc»

Ceny zboża w Gdańsku.

Dnia 16. LLtopada.

Gdańsk. Zł» - gr.

N aylepszey pszenicy szefe! kupowano po 17 24,Podłey dito , 1 4 > Nayl pszego żyta jo K Podłego dto 9 18 N aylepszego ięczmienia szefel 6 6 Podłego dito 5 - 2 4 N aylepszego owsa 4 Podłego oto »3

Powyższy artykuł jest częścią publikacji Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1816.11.23 Nr94 dostępnej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku. Właścicielem praw jest Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu.
Do góry